Prečo navštíviť Jordánsko práve teraz

Jordánsko je domovom nádhernej púšte či záhadného skalného mesta. Zistite na vlastnej koži ako si potichu buduje svoju povesť top destinácie Blízkeho východu. Skalné chrámy v Petre, púšť Wadi Rum, grécko-rímske pamiatky, hrady, či noc v púšti sú predzvesťou dobrodružného spoznávania, do ktorého môžete vhupnúť s CK SATUR.
Večerný vysvietený Ammán a historické stĺpy.
Vysvietený Ammán. Jordánsko. Foto: canva.com

Túto arabskú krajinu vyhlásilo BBC ako jednu z najzaujímavejších destinácií pre rok 2025. Sami uvidíte, že skrýva množstvo historických a prírodných skvostov, ktoré si môžete pozrieť na poznávacom zájazde Jordánskom so slovenským sprievodcom v malých skupinách. Cesta začína tak ako sa patrí, a to čajom alebo čerstvou kávou s kardamónom, mestami Jerash, Amán a Madaba. Nebude chýbať div sveta, rozľahlé nabatejské nálezisko Petra, fascinujúce scenérie na púšti Wadi Rum a najslanší poklad krajiny, Mŕtve more.

1. Odhalíte tajomstvá dávnych miest

Hlavné mesto Ammán ukrýva množstvo pamiatok, pevnosť, palác, impozantné románske divadlo, uličky starého mesta, mešitu kráľa Abdullaha. Púštne hrady sú symbolom histórie národa a odzrkadľujú vývoj islamského umenia a architektúry. Stavby, fresky, mozaiky sú inšpirované perzskými a grécko-rímskymi tradíciami. Mnohé z nich využívali karavány alebo slúžili ako obchodné centrá.

Severne od Ammánu ležia „Pompeje východu“, mesto Jerash, ktorého antické pamiatky sú po Ríme jedny z najväčších a najzachovalejších. Je tu množstvo stĺpov, starých ulíc, chrámov, námestí, divadiel, kúpeľov, fontán a mestských opevnení.

  • Antické mesto Jerash a divadlo.
  • Stĺpy v antickom meste Jerash.
  • Mesto Jerash - historické a moderné.
  • Antické mesto Jerash a divadlo.
  • Stĺpy v antickom meste Jerash.
  • Mesto Jerash - historické a moderné.

Mesto mozaík, Madaba láka mozaikovou mapou z byzantských čias, ktorá znázorňuje Jeruzalem a množstvo ďalších svätých miest. Kúsok od Madaby leží hora Nebo, odkiaľ Mojžiš uvidel zasľúbenú zem, po 40 ročnom putovaní z Egypta. Nebo patrí medzi najspirituálnejšie miesto Jordánska. Práve odtiaľto sa naskytajú tie najkrajšie výhľady na Jordán a Mŕtve more. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť aj Jeruzalem a Jericho.

Pohľad z hory Nebo na kopcovitý terén.
Pohľad z hory Nebo. Jordánsko. Foto: Lucia Kulfasová - sprievodkyňa CK SATUR

2. Zoznámite sa s Beduínmi vo Wadi Rum a ochutnáte púštne delikatesy

Jedna z najkrajších púští na svete, Wadi Rum leží na juhu Jordánska. Jej ráno trblietavé a večer zlaté piesky sú pastvou pre oči. Oblasť je obývaná beduínskymi kmeňmi, avšak život púštnych nomádov prešiel hlavne v 20. storočí razantnou zmenou.

  • Ťavy vo Wadi Rum na púšti
  • Skalné masívy a púšť.
  • Džíp vo Wadi Rum.
  • Ťavy vo Wadi Rum na púšti
  • Skalné masívy a púšť.
  • Džíp vo Wadi Rum.

Dnes sa mnohí nomádi zapájajú do cestovného ruchu, čo návštevníkom dovoľuje spoznať ich život. Wadi Rum je spojené aj s činnosťou osoby T. E. Lawrenca, známeho aj ako Lawrence z Arábie. Tento britský dôstojník aj v tejto časti Jordánska organizoval s arabskými kmeňmi slávnu Arabskú revolúciu proti Osmanskej ríši.

Vedeli ste, že...: V roku 2023 bola otvorená 120 km dlhá turistická cesta známa ako Wadi Rum Trail, ktorá sa prepletá hrdzavočervenými stenami púštneho sveta Wadi Rum. Presne tu si spomeniete na filmy Star Wars, Duna a Marťan. Návštevníci tu tradične prechádzajú púšťou na džípoch, ale tento projekt podporuje pomalšiu a udržateľnejšiu formu cestovania, ktorá chráni citlivý ekosystém púšte a zároveň i bohaté kultúrne dedičstvo Beduínov.

Život kočovných kmeňov je z nášho pohľadu romantický a dobrodružný, ale vždy bol zároveň i drsný. Teplo striedajú chladné púštne noci. Svoj domov majú v čiernych stanoch z kozľacej srsti, v 2-3 miestnostiach s kobercami, jednou hlavnou miestnosťou, kde sa pripravuje jedlo. Ich jedálny lístok tvorí kozľacie alebo jahňacie mäso, tenký chlieb, datle, ťavie mlieko a samozrejme čaj osladený cukrom, ktorý pijú aj počas horúcich dní. Ku arabskému svetu neodmysliteľne patria aj veľmi sladké dezerty. Stráviť noc v stane v tejto púšti, kde panuje v noci neskutočný pokoj a ticho, je fantastickým zážitkom.

3. Uvidíte jeden z novodobých siedmich divov sveta

Kedysi Petra určite figurovala v hľadáčiku prevažne len u milovníkov atypickej architektúry a tajomných starovekých civilizácií, no určite sa jej nedostávalo toľko záujmu, koľko by si reálne zaslúžila. Práve v roku 2007 nastal obrovský zlom, a to vďaka výsledkom ankety, ktorú vyhlásila jedna švajčiarska organizácia v úzkej spolupráci s UNESCO. Aj keď je situácia v tunajšom geografickom prostredí občas turbulentná, predsa len sa Jordánsko snaží zachovať mier, čo sa mu darí už niekoľko desaťročí.

V celosvetovom hlasovaní, ktoré sprevádzala masívna mediálna kampaň, mohla samotná široká verejnosť rozhodnúť o nových divoch sveta, či už prírodných alebo kultúrnych. Určite je tak perlou medzi pamiatkami, ktoré je dedičstvom Nabatejcov, ktorí sa tu usadili pred 2000 rokmi. Pre farbu svojich skalných útesov je nazývaná aj „Ružovým mestom“. Vstup do mesta je cez bránu Siq a kaňonom dlhým 1,2 km, ktoré lemujú strmé steny s výškou až 80 m. Všetky stavby, chrámy, tunely a hrobky boli vytesané do pieskovca.

Somárikova v Petre.
Aj takto sa dá jazdiť v Petre. Jordánsko. Foto: Lucie Trpíková - sprievodkyňa CK SATUR
Náš tip: Nenechajte si ujsť návštevu "Kláštora", ktorý sa nachádza cca 45 min cesty pešo od centrálnej časti Petry. Je podobný "Pokladnici", avšak rozmermi ju prevyšuje.
"Kláštor" v Petre
"Kláštor" v Petre. Foto: Lucia Kulfasová - sprievodkyňa CK SATUR

Až sa vyberiete od "Kláštora" na západ, otvorí sa pred vami nádherné horské údolie, a pritom si môžete popíjať horúci čaj.

Pohľad od "Kláštora" na okolité hory
Pohľad od "Kláštora" na okolité hory. Foto: CK SATUR

4. Spoznáte tajuplnú nabatejskú civilizáciu

Povedzme si úprimne, že o starovekom Egypte, Ríme či Grécku má dnešný človek pomerne slušné povedomie, no Nabatejci sú však národom, o ktorom mnohí ľudia pred návštevou Petry často ani nepočuli. Zatiaľ čo vyššie spomínané národy po sebe zanechali obrovské materiálne či duchovné dedičstvo, Nabatejci sa jednoducho stratili bez stopy a s nimi aj ich vyspelá kultúra a spoločnosť. Postupom času splynuli a úplne asimilovali s Rimanmi a neskôr s beduínmi a Arabmi.

Hrobky vytesané do skalného masívu a obchod so suvenírmi v Petre.
Tajuplné mesto Nabatejcov v Petre. Jordánsko. Foto: Lucia Kulfasová - sprievodkyňa CK SATUR

Akékoľvek písomné pamiatky na pergamenoch či papyrusoch zhoreli, spráchniveli či jednoducho zmizli. Sme preto nútení čerpať len zo zdrojov, ktoré o Nabatejcoch napísali ich úhlavní nepriatelia, čiže Gréci a Rimania. Často sa pritom jedná o zámerne prekrútené či z pohľadu víťazov prispôsobené fakty. Akékoľvek znalosti o Nabatejcoch sa takmer rovnajú špekuláciám. Vieme, že sa jednalo hlavne o obchodníkov, nie o bojovníkov. Pochádzali z oblasti dnešného Jemenu či Ománu, pôvodne to boli lúpežníci, ktorí sa venovali prepadávaniu karaván. Neskôr však svoj životný štýl obrátili naruby a začali karavánam poskytovať ochranu, resp. ich aj sami začali s veľkým úspechom organizovať, čo im neskôr prinieslo úspech v obchodovaní a to sa ihneď prejavilo na obrovských príjmoch a blahobyte.

Náš tip: Ak budete v Petre prespávať, zájdite si večer ku "Pokladnici". Celá cesta je osvetlená sviečkami a nad vami je tmavé nebo posiate miliónmi hviezd.

5. Objavíte skrytú farebnosť

Petra je takmer jediná pamiatka, ktorú nám po sebe zanechali predtým, ako sa stratili v čase. Okrem Petry ešte môžeme spomenúť mesto Hegra, ktoré sa nachádza v dnešnej Saudskej Arábii. Tieto pamiatky dodnes vzbudzujú viac otázok než odpovedí a aj to je nepopierateľnou súčasťou ich čara. Je dosť možné, že títo ľudia dávali už za pozemského života prednosť životu po smrti a hoci vysekávali honosné chrámy a hrobky, samotní ľudia žili buď v obyčajných stanoch alebo v domoch z nepálenej hliny, z ktorých po stáročiach a mnohých zemetraseniach neostalo proste nič.

  • Samostatne stojaca hrobka v Hegre.
  • Vytesané hroby v skalách.
  • Kamenný slon v Hegre a posedenie v piesku.
  • Samostatne stojaca hrobka v Hegre.
  • Vytesané hroby v skalách.
  • Kamenný slon v Hegre a posedenie v piesku.
Náš tip: Našou absolútnou novinkou v poznávaní nabatejskej kultúry je nielen Jordánska Petra, ale aj Hegra v susednej Saudskej Arábii. Objavte fascinujúce kúzlo Blízkeho východu na našom zájazde z Jordánska do Saudskej Arábie so skúseným sprievodcom a v malých skupinách. Tu zažijete históriu a kultúru dvoch unikátnych krajín, od majestátnych skalných chrámov v Petre a Hegre, až po moderné zázraky a bohaté tradície Saudskej Arábie. Prejdete sa po púštnych dunách a stanete sa lovcami arabskej pohostinnosti.

6. Okúpete sa v Mŕtvom mori

Ku dobrodružnej jordánskej ceste patrí aj Mŕtve more, ktoré je nielen najnižšie položenou vodnou plochou na zemi ale aj najslanšou. Voda v mori je sýtobelasá a taká slaná, že sa v nej nedá ponoriť a ani plávať. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné liečivé účinky. Podľa starých bájí, na dne ležia ruiny biblických miest Sodomy a Gomory.

Kúpanie v mŕtvom mori
Kúpanie v mŕtvom mori. Foto: CK SATUR

Na zážitok kúpania v Mŕtvom mori vás nedokáže pripraviť v podstate nič, lepšie je raz zažiť na vlastnej koži než stokrát o tom počuť. Či už ste olympijský šampión v plávaní alebo úplný neplavec, zrazu sa tu všetci ocitáte na prakticky rovnakej úrovni. S bezmocným pohľadom a úsmevom môžete skonštatovať, že snaha klasicky plávať je takmer nad ľudské sily. Preto je lepšie nechať sa len tak nadnášať, prečítať si na hladine časopis alebo pozorovať bizarné postavy turistov začiernené od hlavy po päty bahnom.


Ak vás toto púštne kráľovstvo zaujalo, vydajte sa za poznaním a oddychom s CK SATUR, kde si užijete cestovanie Jordánskom s nádychom dobrodružstva ako Indiana Jones. Radi vám pri výbere poradíme, lebo na starostlivosť od SATURU nemá nikto.

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.

Facebook