Dotknite sa raja na zemi - Faerské ostrovy
- Európa
- 6.2.2022
- 9 minút čítania
Strmé útesy, skalnaté pobrežie, vodopády, zelená a modrá farba kam len oko dovidí a huňaté ovce roztrúsené po celej krajine sú typickými symbolmi, ktoré môžete spoznávať počas poznávacieho zájadzu na Faerské ostrovy.
Ostrovy plné oviec
Tieto ostrovy sú autonómnou oblasťou Dánska, ktorých rozloha činí cez 1400 km2, čo je asi dva krát viac ako rozloha Tatranského národného parku. Majú okolo 50 000 obyvateľov a tí obývajú skoro všetky ostrovy, okrem toho najmenšieho. Už celé stáročia sa živia chovom oviec a rybolovom. Vo faerčine je názov ostrovov Føroyar, pričom "før" znamená ovca a "oyar" ostrovy. V skutočnosti počet oviec prevyšuje počet obyvateľov takmer 2:1. Podľa stredovekej legendy, sa tu v 6. storočí zastavil írsky mních sv. Brendan a keď videl všade ovce, pomenoval ho Ovčím ostrovom.
Vlastný jazyk, vlastná vlajka a hmla
Faerské ostrovy sú samosprávnym územím Dánska s vlastným parlamentom. Pred viac ako tisíc rokmi patrili ostrovy Nórsku a od konca 14. storočia pod Dánske kráľovstvo. V priebehu mnohých storočí boli ostrovy pomerne samostatné, ale nikdy nezískali úplnú nezávislosť. Majú však svoj vlastný jazyk aj vlajku. Podnebie ostrovov, ktoré ležia na 62. stupni zemepisnej šírky, oceán a blízkosť polárneho kruhu predurčuje časté hmly. Tá je tu súčasťou každodenného života. A dokonca na pomenovanie hmly tu existuje až desať rozličných výrazov.
Najútulnejšie hlavné mesto
Hlavné mesto Tórshavn je zároveň aj tým najväčším. Nachádza sa za rušným prístavom vo východnej časti ostrova Streymoy. Mesto pôsobí veľkoryso a idylicky. Sú v ňom roztrúsené kostoly z 18. storočia, niekoľko múzeí, stará časť mesta a rady pestro namaľovaných domov. Na prvý dojem pôsobí veľmi sviežo, nesie si v sebe akúsi tajuplnú severskú eleganciu a aj napriek počasiu je prívetivé. Zaujímavé sú aj trávnikové strechy.
Bezkonkurenčná atlantická krása
Kdekoľvek sa ocitnete, čakajú vás pozoruhodné výhľady, ktoré podčiarkujú čaro sopečných ostrovov, ktoré sú za celé tisícročia ošľahané vetrom z každej strany, burácajúce spenené vlny Atlantiku, členité pobrežie a úchvatné skalné útvary ako Drangarnir. Ako z fantastického románu pôsobí vodopád Mulafossur na ostrove Vagar padajúc cez skalný masív do oceánu, za ním zelené vlniace sa kopce ako pistáciová zmrzlina a malebná dedinka Gásadalur.
Super cesty, pohostinnosť a najrozkošnejšie vtáky na svete
Napriek odľahlej polohe a členitému terénu je cestovanie po súostroví už dnes jednoduché a to vďaka novej infraštruktúre, ako sú podmorské tunely spájajúce jednotlivé ostrovy a kvalitným cestám. Tiež sú dostupné lodné presuny, či krátke lety. Faerčania sú veľmi priateľskí a dokonca majú v ich slovníku aj slovo „heimablídni“, čo sa dá preložiť ako domáca pohostinnosť typická po celom súostroví. Ak túžite vidieť najrozkošnejšieho vtáka na planéte, nie je lepšie miesto ako malý ostrov Mykines. Na tomto najzápadnejšom ostrove síce žije len pár obyvateľov, ale svojim členitým pobrežím a dramatickými útesmi je počas letných mesiacov hotovým rajom pre roztomilé alky, ktoré si sem chodia hľadať partnera. A práve vtedy je tu poriadne rušno.
Trávnik na streche, v zime tma a v lete vidno
Typické faerské domy majú trávnikovú strechu, ktoré uvidíte po celom súostroví. Okolo 8. storočia ich začali používať Vikingovia, aby sa chránili pred nepriaznivým počasím. Často tu prší a fúka silný vietor, čo bol dostatočný dôvod pre takéto stavby. Napriek severnej polohe sú tu zimy prekvapivo mierne a teploty málokedy klesnú pod bod mrazu. Je však čarovné, keď na ostrovoch nasneží. Najkratšie dni tú bývajú od novembra do januára, keď je tu vidno asi len 5 hodín. V letných mesiacoch v týchto končinách slnko zapadá zas až po polnoci.
Neodolateľná polárna žiara
Faerské ostrovy ležia dosť ďaleko na severe, aby bolo možné pozorovať polárnu žiaru v celej kráse, ak to samozrejme dovolí počasie. Dobré vyhliadkové miesta sú napríklad dedina Gjógy na severnom cípe ostrova Eysturoy alebo Klaksvík na Borðoy. Ideálny čas na pozorovanie je od septembra do marca alebo do apríla.
Ak vás naša ponuka poznávania Faerských ostrovov zaujala, vydajte sa za touto severskou kráskou s CK SATUR, v malej skupine a s maximum zážitkov, kde vás bude sprevádzať náš TOP sprievodca, ktorý ich pozná dokonale.
Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.