10 dôvodov prečo dovolenkovať v ománskom Muscate
- Exotika
- 29.9.2024
- 9 minút čítania
1. Klenot Arábie
Celkom na juhovýchode Arabského polostrova leží more zlatého piesku a vysokých skalnatých hôr. Medzi jeho údoliami a tyrkysovým Arabským morom sú svieže zelené oázy, tkvie srdce nebojácneho národa, od antických prístavov sa odrážajú lode, čo smerujú kdesi do diaľav, aby sa neskôr vrátili o poznanie bohatší.
Jeho hlavné mesto Muscat leží na obratníku Raka, a tak vám tu bude vždy príjemne teplo. Zaujme vás na ňom jeho tradičnosť, ako aj sofistikovanosť, avšak len v malej miere, tak aby nenarušila to arabské čaro, za ktorým vás to sem bude lákať. Nie, táto krajina si nepotrebuje robiť žiadnu reklamu, aby prilákala návštevníkov. To, ako dôstojne a hrdo na vás zapôsobí, vám dlho ostane v spomienkach.
2. Mešita sultána Qaboosa
Ako ten najžiarivejší diamant sa v Muscate javí mešita sultána Qaboosa. Otvorená bola v roku 2001 a pojme 20 000 veriacich. Na slnku vás oslnia lúče odrážajúce sa od bieleho mramoru, vnútri ohromí 21 ton vážiaci ručne tkaný perzský koberec s rozmermi 70 × 60 metrov, považovaný za druhý najväčší na svete. Ten najväčší koberec je vo Veľkej mešite šejka Zayeda v Abú Dhabí. Veľká mešita, nestojí v centre hlavného mesta, ako by ste očakávali, ale v oblasti tzv. Veľký Muscat asi 25 kilometrov od starej časti mesta. Mešita je i neveriacim voľne prístupná, jej strážcovia sú ústretoví a zdvorilí, no netreba zabúdať na zahalenie, bez čoho vás dnu nepustia.
3. Sultánov palác
Aj keď sultánov palác nie je verejnosti prístupný, predsa sa oplatí prísť zapózovať pred jeho zdobené brány. Na prvý pohľad sa vám zapáči jeho extravagancia, modrá a zlatá farba, ako aj priestranný park. Toto luxusné sídlo nechal postaviť sultán Qaboosh, ktorý viedol krajinu v rokoch 1970-2020.
4. Pevnosti Al Mirani a Al Jalali
Za palácom sultána sa nachádzajú pevnosti, ktoré začali stavať ešte Portugalci v 16. storočí, keď obsadili územie Ománu. Prvou z pevností je Al Mirani , čo bola súčasťou obranného systému určeného na ochranu mesta. Úspešne hrala túto úlohu takmer 150 rokov. No práve pevnosť Al Mirani sa nakoniec stala najslabším článkom a bola znovu obsadená Ománčanmi v roku 1649, čo bol prvý krok k úplnému vyhnaniu Portugalcov z oblasti.
S touto historickou udalosťou sa spája aj legenda, podľa ktorej sa dcéra indického obchodníka chcela vydať za portugalského kapitána. Jej otec s tým nesúhlasil, a tak postupne vyprázdňoval pevnosť od zásob strelného prachu a obilnín. Keď bol sklad takmer prázdny, poslal správu Sultanovi Bin Saifovi, ktorý okamžite zaútočil na pevnosť. Aj keď je to jedna z ikonických pamiatok v Muscate, pevnosť, zrenovovaná v 19. storočí, nie je otvorená pre verejnosť.
5. Kde vládne sultán
Budova parlamentu v Ománe je súčasťou skupiny nových budov postavených po roku 2010 a sídli v nej parlament aj štátna rada. Bola navrhnutá s jasným zámerom stať sa ikonou mesta, a hoci ju nemôžete navštíviť vo vnútri, stojí za to ju vidieť, aby ste ocenili jej architektúru. Budovu dotvára pohorie v pozadí, ktoré zvýrazňuje detaily fasády, preto je ideálne navštíviť ju pri západe slnka a vychutnať si tak hru svetla na fasáde. Rozprestiera sa na území 100 000 m2 a jej vrcholom je hodinová veža, ktorá je s výškou viac ako 65 metrov, najvyššia svojho druhu v krajine. Okrem tejto budovy, vás ohúri aj rad ďalších, ako napríklad súdna budova.
Keď sa raz v Ománe ocitnete, zistíte, že v krajine vládne poriadok, ľudia sa nikam nenáhlia, žijú v kľude a v celkovej pohode, ctia si svojich sultánov.
6. Opera ozaj kráľovská
Royal Opera je ománskym popredným miestom hudobného umenia a kultúry, ktorá sa nachádza na ulici Sultána Qaboosa. Práve ten sa postaral aj o jej realizáciu. Ako veľký milovník umenia a hudby tak zabezpečil, že budova opery bola dlhodobo jediná svojho druhu široko - ďaleko. Najbližšia budova opery sa nachádzala až 2 000 kilometrov na západ, v egyptskej Káhire. Dnes už stojí krásna opera aj v Dubaji. Kráľovská opera odráža jedinečnú súčasnú ománsku architektúru a má kapacitu pre 1 100 ľudí. Výstavba začala v roku 2007 a bola s veľkou pompou otvorená 12. októbra 2011 uvedením opery Giacoma Pucciniho Turandot. Predstavenie dirigoval sám slávny Plácido Domingo.
Náš tip: Prejsť sa môžete popri celom komplexe, ktorý aj s priľahlými záhradami s fontánkami zaberá plochu 800 000 m2. K centrálnej budove je pripojená galéria, kde sa nachádzajú luxusné obchody a reštaurácie. Dovnútra sa vchádza práve z ľavej južnej časti, pretože tá pravá nie je pre verejnosť prístupná, je určená pre príchod Jeho Veličenstva sultána.
7. Trh Muttrah
Miestny trh Muttrah sa nachádza v blízkosti promenády Corniche a prístavu. Je to jedno z najnavštevovanejších miest a skvelý úvod pre poznávanie arabských trhov. Atmosféra je uvoľnená a priateľská, pričom predajcovia predávajú svoje výrobky vždy v najlepšej nálade. Trh nie je veľmi veľký, ale aj tak je to menšie bludisko. Nájdete tu okrem kadidla, šperky a produkty tradičných remesiel, ktoré nezabudnite zjednávať.
Náš tip: Hoci sa to o Ománe veľmi nehovorí, je aj krajina, ktorá výborne chutí. Práve hlavné mesto a jeho štvrť Mutrtah je miestom, kde môžete ochutnať miestne špeciality. Ochutnali by ste napríklad kadidlovú vodu? Pre Ománčanov je to liek. Okoštujte ťavie mäso i mlieko, jahňacinu alebo tradičnú „shuwu“, ktorá sa dusí niekoľko hodín pod zemou, aby si uchovala všetku chuť. Zo sladkostí môžete vyskúšať jemnú „chalvu“ a kopec datlí.
8. Muttrah Corniche
Muttrah je historickým centrom hlavného mesta Ománu a najnavštevovanejším miestom v krajine. Táto prímorská promenáda láka miestnych i návštevníkov, vyžaruje uvoľnenú atmosféru. Je tu pekne aj pri západe slnka, keď sa oranžové svetlo odráža na vodách Ománskeho zálivu. Naskytne sa vám výhľad na staré domy využívané rodinami obchodníkov, ktorí tam prosperovali v 19. storočí a prístav Muscatu, v pozadí minarety mnohých mešít a horský hrebeň, ktorý dotvára panorámu mesta. Príďte sa sem pozrieť aj na očarujúci západ slnka.
Náš tip: Súčasťou promenády je aj rybí trh, ktorého návšteva je tiež zážitkom, najmä v ranných hodinách, od 06 hod do 10 hod.
9. Luxusné hotely a vynikajúce služby
Celý Arabský polostrov sa len tak hemží luxusnými hotelmi, a preto ich nájdete aj v Muscate. Tie nové boli vybudované priamo na členitom pobreží, pri pekných plážach. Z luxusných izieb sa môžete pokochať nádhernými výhľadmi na hory, more alebo do záhrad. Môžete relaxovať na nedotknutej súkromnej pláži alebo večerať na piesočnatom koberci pod hviezdami.
10. Pláže pri Muscate
Kúpanie v ománskych vodách dodá vašej dovolenke tú pravú plážovú esenciu. Severne od Muscatu sa nachádza pláž Qurum, dlhá 4 km. Voda je tu prirodzene pokojná, má príjemné teploty a to najmä počas našich zimných mesiacov. Môžete sa tu prechádzať po dlhej promenáde, alebo si vyskúšať rôzne športové aktivity.
Južne od Muscatu leží Qantab, očarujúca rybárska dedina, ktorá láka svojimi nedotknutými krištáľovo čistými vodami a podmanivými skalnatými výbežkami. Severovýchodné pobrežie Ománu je plné lagún a azúrového mora. Ideálne aj na potápanie a šnorchlovanie.
Náš tip: Zažite vzrušenie z jazdy a vydajte sa rýchlou loďou pri západe slnka pozdĺž pobrežia, kde objavíte nádherné zátoky, dramatické útesy a možno vás budú hravo sprevádzať aj delfíny.
Veríme, že sa vám tento nádherný klenot Arábie páčil, a že sme vás inšpirovali, pričom pri výbere dovolenky vám radi poradíme, lebo na strostlivosť od Saturu nemá nikto.
Pácil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.