Skiathos – utajený krásavec v Egejskom mori

Na tak malej ploche a toľko nevídanej krásy. Zelená sa mieša s modrou, vzduch je presiaknutý slaným vánkom a slnečným teplom, a čulý ruch narúša len lenivé tempo. Takto prívetivo vás privíta grécky Skiathos.

Len 60 km2 a až 60 pláží, taký je Skiathos. Pred mnohými storočiami ho Pelasgovia nazvali „ostrov tieňov“. Grécky výraz „skia“ totiž znamená tieň. Objavili tu mnoho stromov, čo vytvárali tieň, ktorý tu stále spríjemňuje letné horúčavy. Skiathosania sa dodnes radi pod nejeden uvelebia a len tak oddychujú.

  • Mesto a more
  • Výhľad z terasy na more a zeleň.
  • Bar a upravená pláž s lehátkami.
  • Mesto a more
  • Výhľad z terasy na more a zeleň.
  • Bar a upravená pláž s lehátkami.

Podľa legendy sa tu vraj zastavili Argonauti keď putovali za zlatým rúnom do Kolchidy a taktiež Agamemnonova výprava, ktorá sa vydala po krásnu Helenu do Tróje. To sú však ale iné príbehy. Ako každý grécky ostrov, aj Skiathos zažil svojho hrdinu. Bol ním spisovateľ Alexandros Papadiamantis, ktorého novely a životné príbehy odzrkadľujú dušu gréckeho sveta 19. storočia. Vďaka nemu a asi tritisíc obyvateľom maličkého ostrova, sa do sveta rozpŕchla jeho podmanivá charizma.

Náš tip: Oddychujte na Skiathose s CK SATUR bez starostí. V našej ponuke nájdete 9 kvalitných hotelov pre rodiny s deťmi či páry a odletmi z Bratislavy!
Dovolenka na ostrove Skiathos
Tyrkysové more, pláž a lehátka.
Nechajte sa zlákať krásami ostrova s CK SATUR. Skiathos. Foto: CK SATUR

Päť storočné útočisko

Časté útoky pred pirátmi a nájazdy donútili ostrovanov hľadať útočisko v pevnosti Kastro. Ku nej sa dostanete asi za 20 minút jazdy autom, alebo si môžete prenajať motorku a jazdiť s vetrom vo vlasoch, čo vám navodí fantastický pocit slobody. Potom prejdete peši asi 10 minút cez píniový les a ocitáte sa na severozápadnom cípe ostrova. Uvíta vás tu stredovek s dramatickým skalným pobrežím. Ak túžite po dlhšej turistike, z mesta vám výstup potrvá približne 3 hodiny. Ak máte námornícke sklony, prenajmite si čln a obdivujte hrad z mora.

Na pomerne rozľahlej pevnosti stálo až 400 domov a obývalo ju 1 500 ľudí. Bohoslužby sa vykonávali v 20 kostoloch, boli tu cisterny, kúpele, nádrž na vodu a sídlo Benátskeho guvernéra. V 19. storočí sa hradní obyvatelia presťahovali do starého byzantského sídla, kde je dnešný prístav. Ten je rušným centrom a ožíva najmä v noci. Nájdete tu bary s výhľadom na more, známi dídžeji vytvárajú pestrý hudobný kaleidoskop, ktorý či chcete alebo nie sa vám akosi dostane pod kožu. Ale je to príjemné. Najlepším barom je Rock'n'Roll Café nielen s rockovou ale i latinskoamerickou hudbou, ako aj pohodlným vonkajším posedením. Nádych starého Hollywoodu nájdete v bare Kentavros.

Domy v prístave.
Nové hlavné mesto. Skiathos. Foto: unsplash.com
Náš tip: Pre milovníkov zábavy je povinná návšteva klubu Apotheke na ulici Evangelistrias a Jaguar na nábreží.

Pláže – dary bohov

Ak sa Zeus rozhodol len tak z rozmaru nadeliť Skiathosu toľko krásnych pláží čo obklopuje svieža zeleň a tyrkysovej farby mora, tak urobil len dobre. Ak si ich chcete užiť všetky, musíte tu ostať aspoň 60 dní. Zlatý piesok, dáždnikové pínie, blankytná voda – to je najospevovanejšia mediteránska pláž. Nesie síce krkolomný názov – Koukounaries, ale je pastvou pre oči a jej vody zas pohladením pre pokožku.

  • Piesková pláž v meste
  • Skalné a pieskové pobrežie ostrova a more
  • Piesková pláž Koukounaries a zeleň v okolí
  • Piesková pláž, tyrkysové more a ležadlá
  • Piesková pláž v meste
  • Skalné a pieskové pobrežie ostrova a more
  • Piesková pláž Koukounaries a zeleň v okolí
  • Piesková pláž, tyrkysové more a ležadlá

Ak chcete vidieť ikonu Skiathosu, treba zájsť na pláž Lalaria. Tu je ten povestný vápencový prírodný oblúk „Trypia Petra“ vystupujúci z mora, vďaka čomu je obľúbeným miestom na fotografovanie. Samotná pláž je prevažne kamienková, klesajúca pomerne strmo do vody. Je to jedna z pokojnejších pláží na severnom pobreží, no prístupná iba loďou. Dostanete sa sem zo starého prístavu, odkiaľ sem každý deň vyplávajú lode.

Ak hľadáte kľud, ten nájdete na pieskovej pláži Mandraki, len 14 km od mesta. Dostupná je peši, loďou alebo autom. Obľúbenou plážou je Megali Ammos, Diamanti, Achladia, Kolios, Elia, Banana, Aselinos, Kechria či Xanemos.

Biela pláž a skalný oblúk
Pláž Lalaria. Skiathos. Foto: unsplash.com

Okrem tých najkrajších stredomorských pláží, v našej ponuke nájdete kvalitné ubytovanie, priamo na pláži, v náručí prírody. Výhodu je, že to nikdy nie je nikam ďaleko. Pohodlne sa viete dopraviť na ktorúkoľvek stranu ostrova. Okrem slnka si užijete aj výbornú grécku či medzinárodnú gastronómiu. 

Hotel s vlastnými bazénmi a pri pláži.
Hotel Elivi priamo na pláži. Skiathos. Foto: CK SATUR

Turistickým krokom

Takmer 100 km turistických trás pokrýva Skiathos, ktoré vás zavedú na tie najvyššie miesta, cez voňavé borovicové lesy až ku tým najkrajším výhľadom. Trasy sú jasne označené a dobre udržiavané. Na túre môžete stráviť od 1 až po 6 hodín.  

Hotel pri pláži, zelené hory
Z hotela sa vydajte rovno na turistiku. Skiathos. Foto: CK SATUR
Náš tip: Pekná trasa vedie východne od mesta Skiathos, na pláž Agios Georgios s krásnym výhľadom na pobrežie.

Kráľovná morí

Podľa miestnych rybárov je najlepšia ryba „Kráľovná morí“. Taký vznešený názov patrí rybe s názvom zubatec. V skiathosom gastronomickom repertoári ju pripravujú dusením s čerstvými paradajkami. Stačia iba dve ingrediencie a na stole máte skutočne kráľovskú pochúťku.

Plody mora máte na tanieri vždy z čerstvých úlovkov a to v každej taverne. Chobotnica na grécky spôsob sa podáva marinovaná v bielom víne a citróne, s bobkovým listom ako ozdobou pre sviežu, a jemne pikantnú chuť. Nezabudnite ju spárovať ako sa po grécky patrí - s pohárom ouzo. Neodolateľné sú i marinované ančovičky v olivovom oleji, octe, s cesnakom a červenou paprikou. Výborne chutia špagety s mušľami či grilované chobotnice.

  • Grécke jedlá - ryba, cestoviny s mušľami a šalát.
  • Ančovičky so šalátom a olivami.
  • Visiace chobotnice.
  • Grilovaná ryba
  • Grécke jedlá - ryba, cestoviny s mušľami a šalát.
  • Ančovičky so šalátom a olivami.
  • Visiace chobotnice.
  • Grilovaná ryba
Vedeli ste, že...: Ančovičky sa lovia od konca augusta na malých lodiach „gri gri“ s lampášmi a počas bezmesačných nocí, keď tieto malé rybky vyskakujú nad vodu. Kedysi boli jedlom chudobných, lebo ich bolo veľa a boli lacné.

Ďalšou vzácnou letnou pochúťkou sú žlté kvety cukety, čo trochu pripomínajú ľaliu. Tie sa musia jesť ten deň, čo sa odtrhnú. Plnia sa ryžou, paradajkami, nasekanou mätou či bazalkou. Nechajú sa dusiť (niečo podobné ako vínne listy „dolmades“). Výborne chutia aj do chrumkava vypražené na masle a posypané sezamom.

Intenzívnu chuť vám navodia morský ježkovia „fouskes“. Tieto pichľavé pochúťky sa vedia dobre zakamuflovať, že je ich náročné medzi skalami vo vode vyloviť. Jedia sa surové s citrónom, ale chuť na jazyku bude skutočne poriadne morská a plná jódu.

Náš tip: Ochutnajte grilovanú chobotnicu napríklad v taverne Marmita, na ulici Evangelistrias. Jej útulnú a rodinnú atmosféru si budete dlho pamätať. Najtrendovejšia reštaurácia v meste je Agnadio, v celku luxusný zážitok.
  • Reštaurácia s výhľadom na more
  • Olivy
  • Grécke raňajky.
  • Cuketové kvety
  • Reštaurácia s výhľadom na more
  • Olivy
  • Grécke raňajky.
  • Cuketové kvety

Mesto Skiathos

Našťastie si to Gréci s menami ostrovov a hlavných miest veľmi nekomplikujú. Ostrov Skiathos má hlavné mesto Skiathos. Sem si určite zájdite na zvedy, prechádzajte sa úzkymi uličkami, po schodoch, ktoré vedú popri starých domoch a dvoroch. Kúzlo mesta objavíte, keď sa tam jednoducho stratíte, aby ste sa potom vynorili na hlavnej pešej ulici nesúcej meno autora Papadiamanti, kde je plno obchodíkov s miestnymi produktami. Dámy, nezabudnite nahliadnuť do mnohých štýlových butikov. Grécky štýl šiat je bohémsky a krásny ručne robený šperk sa ku nim skvele hodí.

  • Prístav - lode a mesto.
  • Uličky a domy a obchody.
  • Uličky hlavného mesta. Skiathos.
  • Prístav - lode a mesto.
  • Uličky a domy a obchody.
  • Uličky hlavného mesta. Skiathos.
Vedeli ste, že...: Skiathos má medzinárodné letisko, nie síce príliš veľké, ale bolo nominované na cenu za najmalebnejšie letiská v Európe. Nezľaknite sa, keď uvidíte lietadlo tesne nad plážou či jachtami.
Lietadlo pristáva na ostrove tesne nad morom a nad cestou
Lietadlo pristáva na ostrove. Skiathos. Foto: unsplash.com

V prístave Skiathosu vám udrie do očí malý polostrov Bourtzi. Na ňom v roku 1207 bratia Gyziovci postavili malý benátsky hrad, kde dnes vidieť pár pozostatkov. Je tu však príjemná atmosféra, kde sa dobre sedí na lavičkách a len tak kuká na more. Ak máte námorného ducha, nahliadnite do Múzea námornej a kultúrnej tradície. „Vyrozpráva“ vám príbeh o dvoch storočiach stavby lodí a námornej histórie ostrova.

Prístav, lode a malý polostrov.
Polostrov Bourtzi. Skiatohos. Foto: unsplash.com
Náš tip: V hlavnom meste vás očarí nádherný výhľad na západ slnka od kostola Agios Nicolaos. Potom deň zakončite v miestnej taverne a len tak si vychutnajte to čaro života, o ktorom toľko tí Gréci spievajú.
Výhľad na mesto Skiathos, prístav, domy a malé ostrovy.
Výhľad na mesto Skiathos. Skiathos. Foto: unsplash.com

Veríme, že sme vás krásnym ostrovom Skiathos inšpirovali a možno sa ho tak rozhodnete sami objaviť, pričom vám pri výbere radi poradíme, lebo na starostlivosť od SATURU nemá nikto. 

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.

Facebook