NOVINKA! Poznávanie jesenného Chorvátska za skvelé ceny

Napriek tomu, že sa ročne do Chorvátska vyberú tisíce Slovákov, stále má čo ponúknuť a čím prekvapiť. Spoznajte ho so skúseným sprievodcom CK Satur trochu inak. Ako? Pútavo, so zastávkami na nádherných miestach, s vôňou mora, s jadranskými chúťkami a na krídlach dalmatínskych serenád!
Ostrovy v Jadranskom mori. Chrovátsko
Ostrovy v Jadranskom mori. Chrovátsko. Foto: unsplash.com

Prečo práve Chorvátsko?

  • nádherná stredomorská príroda,
  • životný štýl – priateľskí ľudia, minimum stresu,
  • čistá voda Jadranského mora,
  • bohatá história - na malom mieste veľké pamiatky,
  • národné parky plné prírodných unikátov,
  • výborná dostupnosť a skvelá infraštruktúra

Aj Chorvátsko má svoje divy. My sme pre vás vybrali tých sedem najkrajších. Spoznajte ich s CK SATUR, pričom vás bude sprevádzať náš TOP sprievodca! 

1. Plitvice

Najznámejší chorvátsky národný park je veľkým lákadlom. Iste vás tu očarí 16 malých jazier prepojených vodopádmi. Jeho krásu dotvárajú aj viaceré jaskyne, pramene a lúky. Prejdite sa parkom cez početné chodníky, ktoré vám umožnia prístup ku hučiacej vode ako aj k brehom jazier lemovaných útesmi, ktorých intenzívna zelená farba pritiahne vaše pohľady. Okúzľujúce scenérie Plitvíc sú skutočným prírodným pokladom. 

  • Plitvické jazerá a drevený chodník a kráčajúci turisti. Chorvátsko.
  • Plitvické jazerá - vodopád a stromy počas jesene. Chorvátsko
  • Plitvické jazerá a drevený chodník. Chorvátsko.
  • Tyrkysové jazero na Plitviciach a plávajúci kus dreva. Chorvátsko.
  • Plitvické jazerá a drevený chodník a kráčajúci turisti. Chorvátsko.
  • Plitvické jazerá - vodopád a stromy počas jesene. Chorvátsko
  • Plitvické jazerá a drevený chodník. Chorvátsko.
  • Tyrkysové jazero na Plitviciach a plávajúci kus dreva. Chorvátsko.

2. Zadar

V Zadare na vás čaká množstvo archeologických pamiatok zo stredovekého a renesančného obdobia. Na každom kroku na vás bude dýchať bohatá minulosť, ale aj zaujímavá prítomnosť. Nenechajte si ujsť unikát Morský organ. Nájdete ho na pobreží a určite si získa pozornosť vášho oka aj ucha. Vlny rozozvučia zvukovody orgánu a vy si vypočujete nenapodobiteľný orchester. Spojte zvuk orgánu s pohľadom na západ slnka a zažije nezabudnuteľné chvíle.

Náš tip: Pre gurmánov je skvelá reštaurácia Foša v Zadare, ktorá okrem stredomorskej kuchyne, skvelých rýb, ponúka aj 120 druhov chorvátskych vín.
Staré mesto v Zadare s ulicami a domami s červenými strechami. Chorvátsko
Staré mesto v Zadare. Chorvátsko. Foto: unsplash.com

3. Šibenik

Zrejme práve v Šibeniku nebudete vedieť či vás uvedie k nadšeniu viac jeho harmónia dejín a umenia, alebo krása prírody okorenená omamnou vôňou mora a vetra. Toto starobylé mesto pri Národnom parku Krka vám vnesie autentickejší pohľad na tradičný dalmatínsky život. Rozkladá sa okolo členitého Šibenického zálivu. V historickom centre stojí najveľkolepejší kostol Chorvátska, katedrála sv. Jakuba. Stojí tu aj niekoľko ďalších pôsobivých kostolov, františkánsky kláštor a niekoľko múzeí. 

Pohľad z lode na mesto Šibenik a more. Chorvátsko.
Mesto Šibenik. Chorvátsko. Foto: unsplash.com

4. Trogir

Na prvý pohľad ako slávne talianske Benátky. Tak pôsobí práve chorvátsky Trogir, ktorý založili pred viac ako dvetisíc rokmi Gréci. Keďže sa v minulosti mestom prehnalo viacero národov, tie zanechali na Trogire svoj odtlačok. Aj preto je dnes na zozname UNSECO. Svetové trogirské námestie dotvára kostol Panny Márie, katedrála sv. Vavrinca, renesančná radnica a bývalá súdna sieň s reliéfom postavy držiacej váhy ako symbol spravodlivosti. Nádherný je aj palác Čipiko. Mesto zdobí aj pevnosť Kamerlengo. 

Mesto Trogir, prístavná promenáda a prístav. Chorvátsko.
Mesto Trogir a prístav. Chorvátsko. Foto: unsplash.com

5. Split

Keď sa v roku 305 rímsky cisár Dioklecián, ktorému ležal pri nohách takmer celý svet, rozhodol postaviť svoj palác, aby v ňom strávil zvyšok svojho života, nemal pochybnosti o tom, kde ho postaví. V srdci Dalmácie, v dobre chránenej zátoke rodného Aspalathosu (Splitu), z morskej strany obklopenej ostrovmi splitského archipelágu, a z pevniny vysokými horami, vyznačil osobitný bod na mape Jadranu - budúce mesto Split. 

Náš tip: Určite ochutnajte ryby, morské plody na rošte so šalátom a vínkom. Pre tých, čo ryby nemusia sú tu aj mäsité jedlá, napríklad "pašticada" alebo varená jahňacina, pečené mladé prasiatko "odojak". Veľmi chutný je aj syr vyrábaný na ostrove Pag a samozrejme olivy v olivovom oleji.
  • Pobrežná promenáda v meste Split s loďami a prístavom. Chorvátsko.
  • Historické mesto Split a dvaja rímski strážcovia. Chorvátsko
  • Pohľad na kupolu - Diokleciánov palác v meste Split. Chorvátsko.
  • Lode v prístave v Splite. Chorvátsko.
  • Pobrežná promenáda v meste Split s loďami a prístavom. Chorvátsko.
  • Historické mesto Split a dvaja rímski strážcovia. Chorvátsko
  • Pohľad na kupolu - Diokleciánov palác v meste Split. Chorvátsko.
  • Lode v prístave v Splite. Chorvátsko.

6. Ston

Malé mestečko Ston má pôsobivé opevnenie, ktorého múry vybudované v 14. storočí, patria k najdlhšej obrannej sústave v Európe. V ňom nájdete množstvo krásnych miest, výhľadov, zelených a voňavých zákutí, reštaurácií s domácimi špecialitami, obchodíky so suvenírmi, ale aj kaviarničky dýchajúce južanskou atmosférou. 

Prístav s loďami. Ston. Chorvátsko.
Prístav s loďami. Ston. Chorvátsko. Foto: unsplash.com

7. Dubrovník

Bezkonkurenčne nazývaný “perla Jadranu” je jednoznačne Dubrovník, ležiaci na chorvátskom juhu a postavený na skalnatom výbežku nad morom, čím tak vytvára impozantné divadlo. Človeku sa snáď nikdy ani nezunuje obdivovať ho z každej strany. Dubrovník má aj tú česť byť zapísaný pod ochranu UNESCO. 

Jeho neprerušené hradby dlhé 1940 metrov vám dovoľujú kompletne obísť centrum a pritom sa naskytajú krásne výhľady. Krátky ale strmý výstup stojí za to. Vyleštená kamenná ulica Stradun, Onofriova fontána, palác Sponza, slávny Kniežací dvor a barokové kostoly, ku tomu sympatické kaviarničky lákajúce na drink či farebné obchody vo vás vyvolajú ten pocit, že sa tam musíte vrátiť. 

Pohľad na vysvietený Dubrovník. Chorvátsko.
Pohľad na vysvietený Dubrovník. Chorvátsko. Foto: unsplash.com
Aké suveníry si môžete doniesť z Chorvátska?: Štandardne je to rakija. Chorváti dokážu vypáliť pálenku takmer zo všetkého - odlišujú sa nielen základnou surovinou ale aj pridanými prísadami a miesta svojho pôvodu. Najznámejšia rakija je nazelenalá travarica so stredomorskou trávou na dne fľaše. Obľúbená je tiež šljivovica vypálená zo sliviek, lozovača z hrozna, kruškovica z hrušiek, orahovica z orechov alebo medica, do ktorej sa pridáva propolis. Dámy potešia aj šperky z červených koralov, alebo tzv. puca (šibenické dievčatko).

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.

Facebook