Predĺžte si leto na najkrajších plážach Severného Cypru

Východné Stredomorie sa pýši ostrovom Cyprus. Tak sa zdá, že práve ten príroda požehnala krásnymi plážami, dlhým letom a slnečnými dňami. Predĺžte si dovolenkové leto na Severnom Cypre v luxusných hoteloch s bohatým ultra all inclusive, a to až do konca októbra priamymi letmi z Bratislavy a z Košíc.

Najkrajšie pláže Severného Cypru

Tým najväčším lákadlom Cypru sú určite jeho pláže a aj preto patrí ostrov medzi TOP najobľúbenejšie destinácie. Tie tu naši klienti milujú pre tyrkysovú farbu, pozvoľný vstup do mora a jemný piesok. Svoju výnimočnosť má aj polostrov Karpaz, kde sú kilometre dlhých pieskových pláží, ako napríklad 5 km dlhá pláž pod názovom „Zlatá“, a ktoré môžete jednoducho spoznávať aj priamo z rezortov. Tie majú pláže vhodné pre rodiny s deťmi ako i pre milovníkov potápania či šnorchlovania. Ak chcete spoznávať okolie, môžete si prenajať auto. Pozor však na to, že sa tu jazdí po ľavej strane.

Štýlové a moderné 5* hotely

Hotely na Severnom Cypre si dajú na svojich službách skutočne záležať, podobne ako v Turecku. Väčšinou už samotný vstup evokuje štýlovosť a eleganciu. Pohodlné, priestranné a nadčasovo zariadené izby ponúkajú vysokú kvalitu, kde si môžete zvoliť štandardnú izbu s výhľadom na more, rodinnú izbu, alebo priestranné suity, kde je dostatok pohodlia a súkromia.

All inclusive v tureckom štýle je určite výnimočný a ponúka vo všetkých svojich reštauráciách skutočné kulinárske zážitky. Severocyperské hotely sú vybavené bufetovými reštauráciami, barmi, kaviarňami, stánkami so zmrzlinou ako aj à la carte reštauráciami od tradičných tureckých jedál, cez talianske, stredomorské s morskými plodmi až po ázijské špeciality.

Šalát so syrom halloumi
Šalát so syrom halloumi. Foto: CK SATUR
Náš tip: Pri ochutnávaní miestnych špecialít vyskúšajte “iskender“, čo sú tenké plátky mäsa na „pide“ chlebe zaliate paradajkovou omáčkou a roztopeným maslom, ktorý sa podáva s jogurtom a ryžou. Veľmi chutný je i sirup z granátového jablka „nar ekšisi“, ktorým sa napríklad polievajú šaláty. Pozdĺž pobrežia Famagusty je množstvo reštaurácií či kaviarní, kde si zas môžete vychutnať miestny ruch, dívať sa na more a popíjať tureckú kávu či čaj.

Raj pre deti i dospelých

V rezortoch sa nebudete nudiť ani minútu, služby ultra all inclusive sa postarajú o to, aby ste vy mohli len bez starostí oddychovať. K ďalším výhodám, pre ktoré sa rozhodne oplatí vybrať si dovolenku v hoteloch na Severnom Cypre patrí aj to, že o zábavu budú mať postarané aj vaše deti. V päťhviezdičkovom hoteli Limak alebo Arkin Resort Iskele sa im venujú slovenskí animátori Planet FUN so športovými a zábavnými aktivitami. Priamo v hoteloch sú akvaparky s tobogánmi a šmykľavkami. Užijú si tematické dni a zahrajú sa na pirátov, indiánov či hľadačov pokladov. Vyšantia sa v mori, na piesku, pri tanečnej hudbe, pohybových hrách či detskej joge. Nechýbajú ani „skrášľovacie procedúry“, ako obľúbené náramky šťastia či zapletanie vrkočov.

Akvapark hotela Arkin Resort Iskele
Akvapark hotela Arkin Resort Iskele. Foto: CK SATUR

Dospelí ale tiež nevyjdú naprázdno. Hotely na Severnom Cypre sú známe kasínami, ale ja vybudovaným wellness centrom a fantastickými tureckými kúpeľmi, ktoré si môžete dopriať priamo v hoteli.

Cyperská príťažlivosť

Zažiť skutočný Severný Cyprus môžete na polostrove Karpaz, ktorého i dnes charakterizuje nedotknutá príroda. Tradičný ruch sa ukrýva v grécko-tureckej dedinke Dipkarpaz, pokoj zas v prírodnej rezervácii, ktorú dotvárajú divé oslíky, ktoré milujú mrkvu. Údajne ich tu žije okolo tisíc. Na prvý pohľad sa síce môže zdať, že sem patria odjakživa, no v skutočnosti sú nedávnym prírastkom do tejto oblasti. Napriek pokusom ovládnuť ich populáciu, ich počet sa rozšíril a dnes si tu doslova „kraľujú“. Miestne tradície a cyperské dedičstvo si udržiava dedinka Buyukkonuk/Komi Kebir, kde môžete ochutnať tradičné jedlá, či nakúpiť domáce suveníry.

Gazimağusa či Famagusta

Ak počujete názov Gazimağusa či Famagusta, tak sa jedná o jedno a to isté mesto. Názov sa používa v turečtine aj gréčtine. Keďže aj Severný Cyprus má pestrú minulosť, oplatí sa spoznať i jeho zaujímavosti. Ak sa prejdete mestom narazíte aj na opevnenú časť. Podobne ako väčšina miest, aj toto má komplikovanú históriu. Cyperské kráľovstvo Lusignan dalo opevnenie postaviť v 14. storočí. O storočie neskôr ho nechali prerobiť Benátčania. Vtedajší obyvatelia postavili kostoly v rôznych štýloch, pretože verili, že bohatstvo ľudí sa dá posúdiť podľa kostolov. Preto bolo známe ako „mesto kostolov“. Niektoré z nich ako katedrála sv. Mikuláša, boli prestavané, aby vyhoveli potrebám moslimskej časti obyvateľov a tak v súčasnosti je známa ako mešita Lala Mustafa Pasha.

Náš tip: Ak ste milovníci nákupov, práve Famagusta ponúka množstvo obchodov, či už priamo v rušnom centre z každej strany ulice, alebo v nákupnom centre City Mall.

Neoceniteľné artefakty a náboženské ikony nájdete v kláštore sv. Barnabáša, ktorý je i patrónom ostrova. Príjemné a ničím nerušené posedenie si môžete vychutnať v malej kaviarni s tureckou kávou či výbornou čerstvou šťavou z granátového jablka. Len pár minút jazdy od kláštora boli objavené aj kráľovské hrobky, kde boli pochovaní dobre situovaní šľachtici z bohatého prístavu Salamis, ktorý bol v antike hlavným centrom obchodu a kultúry. Poklady z hrobov sú vystavené v malom múzeu, ktoré môžete preskúmať aj s nedávno objavenými hrobmi.

Bohatý prístav Salamis

Salamis je dnes rozsiahlou archeologickou lokalitou priamo pri pobreží. Toto starobylé mesto síce prežilo okupáciu Asýrčanmi, Egypťanmi, Peržanmi a Rimanmi, no nakoniec ho zničili dve zemetrasenia v 4. storočí. Napriek tomu, že väčšina mesta je dnes pod vodou a značná časť nebola dodnes vykopaná, stále je tu čo obdivovať. Nájdete tu chodníky a zákutia, kde sa ocitnete celkom sami medzi dvetisíc ročnými stĺpmi a nezabudnuteľnou antickou atmosférou. Amfiteáter pre 15 000 divákov, zbierka mramorových sôch či mozaiky patria k vrcholnému zážitku milovníkov histórie.

Tajuplná Varosha

Nechajte sa zlákať na návštevu tajomného opusteného prímorského letoviska Varosha, ktoré uviazlo v čase. Aj dnes je dokonalým príkladom súčasnej politickej situácie na ostrove. Začiatkom 70. rokov 20. storočia to bolo veľmi obľúbené stredisko s barmi, reštauráciami, nočnými klubmi, výškovými hotelmi a samozrejme krásnymi plážami. Varosha sa však cez jednu noc v roku 1974 stala „mestom duchov“ po vstupe tureckých síl a masovej evakuácii 39 000 obyvateľov. Turecká armáda zablokovala celé mesto a doslova ho „zakonzervovala“. Staré päťhviezdičkové hotely, ktoré kedysi hostili slávnych a bohatých, sú prázdne a opustené. Keď sa dnes prechádzate ulicami mesta, napadá vám, že je až neuveriteľné, že také mesto v Európe vôbec existuje. Okrem prechádzky je dnes možné ho preskúmať aj na bicykli. Nezabudnite však dodržiavať miestne pravidlá.

Trochu Turecka, trochu Grécka

„Trochu Turecka a trochu Grécka“ môžete zažiť v hlavnom meste Nikózia/Levkósia, ktoré leží vo vnútrozemí, v úrodnej rovine, ale v náručí pohoria Pentadaktylos zo severu a Troodos z juhu. Práve Nikózia je posledným rozdeleným hlavným mestom Európy. Jedna jeho časť je turecká s historickým centrom, kaviarňami, obchodmi, a druhá časť je tak „klasicky grécka“ s tavernami a pouličným ruchom. To, aby ste videli „mesto 2v1“, stačí aby ste mali pri sebe pas a prešli peši mestským hraničným prechodom Ledra/Lokmaci.

Dovolenka na Severnom Cypre je spojenie tradičného a zároveň luxusného vďaka kvalitným päťhviezdičkovým hotelom s ultra all inclusive službami. Zároveň prítomnosť animačných a športových programov Planet FUN sú zárukou nekonečnej zábavy, preto veríme, že si ostrov zamilujete aj vy.

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.

Facebook