10 dôvodov prečo navštíviť Káhiru & Čiernu a Bielu púšť a spoznať tajomstvá faraónov
- Exotika
- 23.12.2024
- 9 minút čítania
1. História, mytológia a archeologické poklady
Egypt je rodiskom jednej z najvyspelejšej civilizácie. Je divom sveta aj dnes a to nielen pre pyramídy v Gíze. Keď cestujete Egyptom popri Níle, nájdete množstvo starovekých nálezísk, ktoré sú niekedy k neuvereniu. Tá dokonalosť chrámov, zložitých božských príbehov posplietaných do dokonalej harmónii, aby boli svedectvom nakoniec aj o ľudskom živote a osude. Už len to, že západne od Káhiry ležia najznámejšie divy sveta, ktoré budete pozorovať so zatajeným dychom. Sfinga, Cheopsova, Chefrenova a Mykerinova pyramída vás budú fascinovať navždy. Podľa arabského príslovia sa vraj „človek bojí času, ale čas sa bojí pyramíd“.
Náš tip - absolútna novinka: Spoznajte Káhiru a púšť so skúseným sprievodcom CK SATUR.
2. Mesto tisícich mešít
Vojsť do Káhiry, najväčšieho mesta Afriky, na to sa nedá vôbec pripraviť. Očakávajte nepredvídateľné, rušné, chaotické, nové i staré dohromady. Taká zmes čohokoľvek sa vám nenaskytne nikde na svete. O Káhire sa hovorí, že je mesto tisícich mešít. A je pravda, že ich vidíte všade. Egypt má okolo 130 000 mešít, tie najstaršie stoja v srdci hlavného mesta. Pri pohľde na ich vysoké minarety zistíte, že sú dielami vizuálneho umenia a pýšia sa výraznými ozdobami a farbami. Vojsť do ich vnútra znamená odhaliť ich spletité príbehy. Tie sú v tomto prípade plné vášní a neoblomnej viery.
3. Krajina oáz
Asi 350 km juhozápadne od Káhiry leží vo výške 128 metrov nad morom oáza Baharíja. Má najvyššiu nadmorskú výšku zo všetkých oáz Západnej púšte. Kedysi bola oáza dnom obrovského oceánu. Pred 145 až 65 miliónmi rokov tu prebiehala vulkanická činnosť a tak sa vytvorili čadičové stĺpy, ktoré dominujú oáze. Rozkladá sa na ploche takmer 1 800 km². V najdlhšom bode má 94 km a v najširšom 42 km. V minulosti, keď ľudia z Baharíje chceli ísť do údolia Nílu, často čakali na karavánu. Cesta medzi Nílom a oázou trvala tri dni. V súčasnosti má oáza 36 000 obyvateľov a tvorí ju niekoľko malých dedín, z ktorých každá je obklopená palmami a ovocnými stromami.
4. Slnečné dni
Deň bez slnka v Egypte vlastne ani nie je. Ráno vychádza na východe ako jasná oranžová guľa a večer zapadá nad nekonečnou púšťou. Scenérie ako z filmu. Slnko je vonku takmer jasné skoro vždy. A čo potrebujeme najviac? Čo je dôležitým zdrojom života, ktorý mení našu náladu, zdravie a aj deň? Slnko! Je zadarmo a v Egypte svieti celý rok. Egypťania majú to šťastie, že si túto krásu môžu neustále užívať. Vitamín D tu máte celoročne.
5. Čierna púšť
Vedeli ste, že v západnej časti Egypta sa nachádza Čierna púšť? Charakterizujú ju tmavé vulkanické horniny, ktoré dodávajú krajine dramatický a očarujúci vzhľad. Čierne kamene sú výsledkom starodávnej sopečnej činnosti a vytvárajú ostrý kontrast so zlatými piesočnými dunami, ktoré ich obklopujú. Už starovekí Egypťania považovali púšť za miesto mystiky a verili, že je to brána do ríše bohov. Jedinečné skalné útvary roztrúsené po celej Čiernej púšti sú nezvyčajných tvarov vytesaných vetrom a eróziou.
Náš tip: Čierna púšť s minimálnym svetelným znečistením a jasnou púštnou oblohou ponúka dokonalé prostredie na pozorovanie hviezd. Práve tu môžete byť svedkami nebeských zázrakov, súhvezdí a padajúcich hviezd, ktoré zdobia tmavé nebeské plátno.
6. Úžasná kuchyňa
Orientálna gastronómia je vo svete luxusný pojem. Táto slnečná krajina má úrodu dva krát do roka, preto tu nájdete čerstvé potraviny, a to aj napriek tomu, že 95 % krajiny je neúrodná. O to viac sa však príroda vyhrala a vytvarovala nádhernú púšť. Chuť Egypta vám ešte dlho ostane na jazyku. Vynikajúce je mango, guava, hrozno, figy, granátové jablká, pomaranče či čerstvé datle. V Káhire ochutnajte zeleninové predjedlá, ako napríklad „mahsi“, čo je cuketa a baklažán plnený ryžou, čerstvý šalát s koriandrom. „Baba ganoush“ je výborná baklažánová nátierka, ktorú môžete jesť s miestnym okrúhlym chlebom.
Vedeli ste, že...: „Koshari“ je národným jedlom, ktorého základ tvoria cestoviny, ryža, šošovica, cícer, opražená cibuľa a paradajková omáčka.
7. Biela púšť
Podobne ako Čierna púšť, aj Biela leží na západe Egypta. Od hlavného mesta ju delí asi 500 km. Zaberá 300 km² a nachádza sa medzi oázami Baharíja a Farafra. Pred mnohými miliónmi rokov tu bolo dno oceánu a biele skaly sú pozostatkom morských mikroorganizmov. Vietor a piesok v priebehu storočí zmenili bývalé morské dno do fantastických scenérií. Názov tejto púšte pochádza z vrstvy kriedy a vápenca, ktorá čiastočne pokrýva krajinu. Biela púšť je jedinečné miesto, nič také nenájdete nikde na svete. V noci, najmä keď je terén osvetlený mesiacom v splne, púšť vyzerá ako Arktída so svojou snehobielou krajinou. Môžete tu vidieť útvary pripomínajúce hrady, dómy či veže.
8. Pohostinnosť
Egypt má povesť pohostinnosti. Je to niečo, čo je u Egypťanov hlboko zakorenené. Zákon púšte hovorí jasnou rečou, že pohostiť priateľa je dôležitejšie ako seba samého. To znamená, že keď ich niekto navštívi, správajú sa k nemu ako k členovi rodiny. Tak sa dialo v staroveku aj v stredoveku, keď cez Egypt putovalo množstvo karaván, čím to zostalo po stáročia v egyptskej krvi a dodnes je ich pohostinnosť niečím, čo si návštevníci pamätajú. Zažijete ju v Káhire ako i v púšti či medzi nomádmi.
9. GEM
GEM je skratka pre Veľká egyptské múzeum. Táto megalomanská budova archeologického múzea, ktorá sa nachádza neďaleko pyramíd v Gíze sprístupnila niektoré galérie, kde má vystaviť viac ako 100 000 artefaktov, vrátane pokladov z hrobky Tutanchamona. Otvorenie múzea bolo pôvodne naplánované v roku 2012, ale politické otrasy spôsobili opakované oneskorenia. S nami tu môžete preskúmať nádherné diela starovekého Egypta, obdivovať jediný visiaci obelisk na svete, úchvatnú sochou Ramessa II., majestátnu galériu s viac ako 50 sochami, sarkofágy či mumifikované telá.
Vedeli ste, že...: Výstavba Veľkého egyptského múzea už presiahla 1 miliardu USD a už teraz sa jedná o mega projekt, ktorý sľubuje nádherné artefakty z dejín fascinujúceho starovekého Egypta.
10. Arabsky viete viac, než si myslíte
Až 26 krajín sveta má arabčinu úradným jazykom. Na prvé počutie sa zdá byť akousi hatlaninou, ale arabčina vôbec ťažká nie je. Summa summareum, je to jazyk, ktorý vychádza z rovnakého základu ako latinka. Arabská sústava má len 28 znakov, naša slovenská až 43 a pre zaujímavosť thajská až 76. S takým porovnaním sa vám možno aj zapáči a bude sa učiť ľahšie. Tu môžete začať s niekoľkými základnými vetami pred cestou.
ďakujem – šokran
prosím – afwan
dobrý deň – saba el chír
dovidenia – ma ´a saláma
áno – aiwa
nie – la
čaj – šaj
káva – qahwah
Alebo by ste zvládli aj pár hieroglyfov?
Veríme, že sme vás podmanivým Egyptom inšpirovali a vy budete chcieť tak objavovať jeho menej známe časti a miesta, kde bije srdce Káhiry alebo púšť na západe od Nílu. Radi vám preto pri výbere poradíme, lebo na starostlivosť od SATURU nemá nikto. S nami cestujete v malých skupinách a sprevádza vás náš TOP slovensky hovoriaci sprievodca.
Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.