Thalassoterapia ako liečivá sila mora na vašej dovolenke

Premýšľate ako načerpať novú silu a dokonale si oddýchnuť? Fantastickým zdrojom energie je thalassoterapia, teda liečba morom, ktorá sa zrodila v čase antiky. Doprajte si uzdravujúce účinky morskej vody, pretože ako hovoria Gréci „more je všeliek a lieči telo i dušu“.
Pár idúci po pieskovej pláži pri mori
Dokonalý relax pri mori. Foto: CK SATUR

Rýchle životné tempo a stres nikomu neprospieva a na naše zdravie pôsobia negatívne. Ak sa človek nezastaví, sú spúšťačmi mnohých chorôb. V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité si na seba nájsť čas a tak rôznym chorobám predchádzať. Aj keď existuje mnoho iných spôsobov, práve voda môže byť pre vás tým pravým na oddych a regeneráciu. V Grécku, Turecku, Ománe, Egypte, kde je stále príjemne teplo, nájdete viacero hotelov a thalassa centier, ktoré túto revitalizačnú procedúru ponúkajú a mnohé z nich sú skutočne luxusným zážitkom. Dopriať si ju však môžete aj v slovenských hoteloch či kúpeľoch.

Čo presne je thalassoterapia

Hoci sa termín thalassoterapia ako zlúčenie gréckych slov „thalassa“ (more) a „therapeia“ (terapia) začal používať až v 19. storočí, je to veľmi stará forma liečby. Je jedným z odvetví hydroterapie. Samotné liečebné účinky je možné dosiahnuť nielen pôsobením vody, ale aj slnečného žiarenia a vzduchu. Na slnečnom žiarení sa zvyšuje syntéza vitamínu D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika.

Práve vďaka kombinovanému pôsobeniu vody, slnka, vzduchu, rias a bahna sa účinok maximalizuje. Ak navyše doplníme liečbu o rastlinnú stravu bohatú na ovocie, obilniny, zeleninu, strukoviny, ktoré sú typickými produktmi stredomorskej stravy, účinok sa ešte zvýši.

Žena vo vode v bazéne.
Thalassoterapia - terapia vodou. Foto: CK SATUR

Priaznivé účinky na telo a myseľ

Aby thalassoterapia priniesla želaný efekt, mala by trvať aspoň týždeň. Počas kúpeľov s teplou morskou vodou, v priebehu masáží a zábalov do tela prenikajú stopové prvky, minerály, mikroorganizmy s antibakteriálnymi účinkami, ktoré sú pre človeka prospešné.

Okrem regenerácie lieči poruchy spánku, únavu, depresie. Je vhodná pri reumatizme, kožných problémoch, napomáha zlepšiť cirkuláciu, pokožku a dýchanie. Dokáže dostať telo do formy po športových zraneniach. Úľavu vám prinesie pri bolestiach svalov, osteoporóze, pri ťažkostiach s kĺbmi, krvným obehom a látkovou výmenou. Priaznivo pôsobí pri pocite ťažkých nôh, alebo pre tých, ktorí sa snažia zhodiť pár kíl či zbaviť celulitídy.

Žena v hojdacej sieti na pláži.
Voda, vzduch a slnko ako dokonalá terapia. Foto: CK SATUR
Vedeli ste, že...: Thalassoterapia zvnútra očisťuje telo od škodlivých látok.

Liečivé účinky morskej vody závisia od:

  • teploty vody
  • dĺžky pobytu vo vode
  • množstva a druhu solí a minerálov
  • sily vlnobitia a intenzity nášho pohybu

Pôsobením morských vĺn sa masíruje celé telo. Tým, že sa telo snaží udržať si svoju prirodzenú teplotu, zvyšuje sa výdaj telesnej energie a znásobí sa vám chuť do jedla. Vďaka moru sa ľahšie adaptujete na zmeny počasia.

Nekonečný bazén a more.
More ako liek. Foto: CK SATUR

Ako thalassoterapia prebieha

Keďže je thalassoterapia klimatická liečebná procedúra, najľahšie sa uskutočňuje na morskej pláži. Morská voda má liečivé i kozmetické účinky. Možno si to ani v mori neuvedomujete, ale kúpanie regeneruje pokožku, dezinfikuje a čistí zápaly. Ak je teplejšia, je účinnejšia. Absolvovať môžete hydromasážny kúpeľ, ktorý prináša úľavu pre celé telo. Ráno sa odporúčajú prechádzky pri mori a hlboké dýchanie, čo okrem toho prospieva i dýchacím cestám.

Jej účinky však môžeme využiť aj vtedy, keď žijeme od mora ďaleko. Stačí, keď si do bežného kúpeľa pridáte 35 g morskej soli na 1 l vody. Liečivé účinky sa prejavia po 20-30 procedúrach.

Žena robiaca masáž na pláži.
Oddychujte na pláži a doprajte si masáž. Foto: CK SATUR

Morské riasy sú zas zdrojom minerálov, antioxidantov a vitamínov. Spomaľujú starnutie, hydratujú ju a spevňujú. Dokážu zbaviť telo jedov. Využívajú sa pri liečbe kožných ochorení. Pridávajú sa do krémov, masiek, masážnych emulzií, kúpeľov a obkladov. Vyskúšajte napríklad zábal z morských rias, ak máte stuhnuté svalstvo. Viac takýchto zábalov zmierňuje prejavy celulitídy. Morské riasy nechýbajú ani v stredomorskej gastronómii. Ochutnajte ich jemne uvarené so štipkou olivového oleja a citróna.

Morské bahno má tiež výborné účinky. Aplikuje sa lokálne na bolestivé miesto. Lieči kosti, šľachy, reumu, artritídu, kožné ochorenia. Má aj skrášľovacie účinky na spevnenie pokožky. Bahenný zábal zas uvoľní nervový systém a dodá pokožke pružnosť.

Vedeli ste, že...: Zrnká piesku obsahujú minerály morskej vody. Pieskový kúpeľ pozitívne pôsobí na kosti a cievy.

Spojenie s wellness a spa zážitkom vám navodí  nielen oddychový ale aj dovolenkový pocit ľahkosti. Kúpeľ zlepšuje okysličenie krvi a celého organizmu. Tonizuje vegetatívny nervový systém a navodí vám tak pocit telesnej pohody. Navyše v súčasnosti existuje množstvo kvalitných hotelov, kde si môžete vybrať celý balíček rôznych iných procedúr. 

Thalassoterapii by sa mali vyhnúť, prípade sa o jej vhodnosti poradiť s lekárom ľudia s otvorenými ranami, so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s akútnymi dýchacími ťažkosťami. 

Hotelový rezort s bazénom.
Hotelový rezort ponúkajúci wellness služby. Foto: CK SATUR

Kam sa vybrať za thalassoterapiou

Ideálne je thalassoterapiu absolvovať pri mori. Ak plánujete dovolenku pri mori, vyskúšajte liečivé účinky mora, zájdite si do wellness, na masáž či využite poradenstvo priamo v hotelovom spa centre. Top destináciami v rámci Európy sú Grécko, Turecko, Španielsko, Taliansko, Cyprus, Island aj s termálnymi prameňmi. Mimo Európy sú to Maldivy, Japonsko, Jordánsko - Mŕtve more.

Prečo zaradiť thalassoterapiu do svojej dovolenky

Thalassoterapia vám prinesie nielen oddych, ale vás aj naučí, aká je dôležitá starostlivosť o zdravie, byť fit, cítiť sa dobre a pozitívne, čo zas samozrejme zvýši aj obranyschopnosť vášho organizmu. Je to istá forma v celku príjemnej terapie, ktorá prináša dlhodobý účinok.

Piesková pláž s lehátkom.
Relax na pláži ako vaša dokonalá thalassoterapia. Foto: CK SATUR

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.

Facebook