Argentína

Argentína je krajina plná tých najúchvatnejších prírodných úkazov, skvelého jedla, pohostinných obyvateľov, ktorým nechýba zmysel pre humor a samozrejme futbalu a tanga. ropické džungle a kaňony charakterizujú severné oblasti, zatiaľ čo chladný ďaleký juh je plný ľadovcov a lesov.

Pred príchodom Európanov bola Argentína riedko osídlená. Na severozápade ľudia pestovali plodiny, ako sú zemiaky a tekvica. Niekedy žili v opevnených mestách, používali kov a vyrábali keramiku. Väčšina pôvodných obyvateľov však žila lovom zvierat a zberom rastlín. Vo svojom životnom štýle lovcov a zberačov pokračovali až do konca 19. storočia. Európania prišli do dnešnej Argentíny v 16. storočí. V roku 1516 Juan de Solis prišiel do River Plate, ale bol zabitý domorodcami. Po ňom nasledoval Sebastian Cabot, ktorý prenikol do oblasti River Plate v roku 1526. V roku 1536 Pedro de Mendoza sem viedol výpravu a postavil pevnosť. Španieli však boli nútení stiahnuť sa nepriateľskými domorodcami.

Krajina
Argentína Argentína
Hlavné mesto
Buenos Aires
Časový posun
-5h
Mena
argentínske peso
Dĺžka letu
18h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Argentína má 2 779 220 km2 a 45 mil. obyvateľov.
Jazyky
španielsky
Náboženstvo
90% katolíci, 3% protestanti, 2% židia

Top lokality

Mar del Plata

Mar del Plata sa nachádza 400 km južne od mesta Buenos Aires pri Atlantickom oceáne a je hlavnou turistickou destináciou Argentíny. Krásne pláže, široké zálivy, impozantné útesy a svieže lesy sa rozprestierajú pozdĺž 47-kilometrového pobrežia. Pohoria, zvlnené polia, háje, jazerá, potoky, farmy a lomy dotvárajú unikátnu pestrosť celej oblasti. Mar del Plata je tiež hlavný rybársky prístav Argentíny.

Mar del Plata
Mar del Plata. Argentína. Foto: unsplash.com

Ushuaia a Tierra del Fuego

Mesto "konca sveta" Ushuaia na juhu Argentíny vyzerá, akoby bolo postavené len včera. Na všetkých stranách sú zasnežené hory. Je miestom nielen krásnej prírody na samom juhu Južnej Ameriky, ale aj skvelou základňou pre výlety do neďalekého prírodného parku. Je hlavným mestom provincie Tierra del Fuego ako i najjužnejšie položeným mestom na svete. Nachádza sa tu aj letisko.

Ushuaia.
Ushuaia. Argentína. Foto: unsplash.com

Ohňová zem má veľa ostrovov, najväčším je Isla Grande, pričom práve na jeho južnom okraji leží Ushuaia. V okolí sú hory Cerro Martial a Monte Olivia, kde žijú volky, jelene, líšky. V Cerro Martial začína lyžiarska sezóna od 21. júna. V polovici novembra je tu jazzový festival. V južnej časti mesta Ushuaia leží pomník na počesť prvých misionárov, ktorí tu pôsobili. Je tu i regionálne múzeum Mueso del Fin del Mundo. Nachádzala sa tu aj väznica, pretože v 19. storočí toto miesto slúžilo ako trestanecká kolónia, ktorú v roku 1947 Perón zatvoril. 

Tierra del Fuego.
Tierra del Fuego. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Mendoza

Mesto Mendoza sa nachádza na úpätí najvyšších kopcov andského pohoria, a je obklopená vinárstvami a turistickými atrakciami. Postava generála San Martína tu má veľký význam so svojím múzeom a parkom, Cerro de la Gloria, kde sa nachádza pamätník San Martína. Počas leta sa v meste oslavuje Národný festival úrody, jedna z najdôležitejších kultúrnych udalostí v krajine.

165 km od mesta Mendoza sa nachádza park Aconcagua, kde sa týči najvyšší vrchol Južnej Ameriky s impozantnou nadmorskou výškou 6 961 metrov nad morom. Existuje niekoľko výletov na vrch hory, ale musíte mať dostatok skúseností s horolezectvom a vynikajúcu fyzickú kondíciu. Pre menej skúsených je tu možnosť robiť všetky druhy turistických okruhov v rámci parku, či už sa jedná o jednoduché cesty v trvaní 3 hodín, až po niekoľkodňové výlety.

Aconcagua
Aconcagua. Argentína. Foto: unsplash.com

Puente del Inca je jeden z najzaujímavejších bodov v okolí mesta Mendoza. Je to skalný útvar, kde vznikol most. Predtým ho používali Inkovia na prekročenie rieky Las Cuevas. Jeho zakrivené tvary a veľké množstvo farieb medzi okrovými, oranžovými a žltými tónmi vytvárajú úžasné scenérie.

Puente del Inca
Puente del Inca. Foto: unsplash.com

Provincia Jujuy

V provincii Jujuy, ktorú charakterizuje nádherná príroda sa nachádza zaujímavá púštna krajina Puna, kde sú pláne, stepi, lagúny a soľné roviny. Jednou z hlavných atrakcií provincie Jujuy sú Salinas Grandes. Impozantná soľná rovina, ktorá sa zdá byť bez konca a je plná neuveriteľných výhľadov na vyprahnuté údolia. Salinas Grandes sú jednou z najväčších soľných plání v krajine a tretie najväčšie na svete po Salar de Uyuni v Bolívii a Salar de Arizaro v Puna de Atacama. 

Soľná rovina.
Soľná rovina. Argentína. Foto: unsplash.com

Po prechode cez Salar de Guayatayoc smerom na sever, leží Laguna de Pozuelos, ktorá sa nachádza vo výške 3 600 metrov nad morom. Táto oblasť bola vyhlásená za biosférickú rezerváciu. Kultúra a tradícia oblasti Jujuy sa spájajú s neuveriteľnou pestrofarebnou krajinou, ktorú ponúka Quebrada de Huamauaca. Ležia tu fascinujúce hory ako, Cerro de los 7 Colores v Purmamarca a Serranía de Hornocal neďaleko Humahuaca. V tunajších údoliach sú domorodé dediny so svojimi tradíciami a zvykmi, remeslami, slávnosťami a vynikajúcou gastronómiou. Pre milovníkov histórie je tu archeologická lokalita Pucará de Tilcara.

krajina Jujuy
Krajina Jujuy. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Salta

Hlavné mesto rovnomennej provincie Salta je východiskovým bodom na spoznanie tohto krásneho regiónu, jedného z hlavných turistických centier severnej Argentíny. Leží v údolí Lerma, vedľa Cerro San Bernardo, na ktoré sa dá vyliezť lanovkou a vychutnať si krásny výhľad na mesto. Kultúra, folklór a zvyky Salty sú takmer bezkonkurenčné. Medzi koloniálnymi budovami, historickými múzeami vyniká aj tradičný život tunajších obyvateľov. Severná časť krajiny sa pýši aj výbornou kuchyňou. 

Provincia Salta
Provincia Salta. Argentína. Foto: unsplash.com

Mesto Cafayate sa nachádza 189 km od mesta Salta. Sú spojené cestou 68, ktorá je jednou z najkrajších v provincii. Na tejto trase leží krásna krajina - Quebrada de las Conchas s červenými skalnými masívmi. Skalné útvary majú aj svoje mená, ako Diablovo hrdlo, Obelisk, Amfiteáter a iné. 

Quebrada de las Conchas
Quebrada de las Conchas. Argentína. Foto: unsplash.com

Cafayate je najdôležitejšie mesto v údolí Calchaquí. Je to vinárska oblasť, medzinárodne uznávaná pre kvalitu svojich vín, pričom Torrontés patrí medzi najznámaješie. Cafayate je malebná dedinka, kde sa nachádza Múzeum vína a hlavné námestie s typickými reštauráciami a miestnymi tradičnými remeslami.

Cafayate
Cafayate. Argentína. Foto: unsplash.com

Provincia Santa Cruz

Mesto El Chaltén bolo vyhlásené za národné hlavné mesto trekkingu pre svoje slávne turistické trasy, ako napríklad "la Senda al Fitz Roy". Na juhu Argentíny leží národný park Los Glacieres, kde sa každé dva alebo tri roky rúcajú obrovské masy ľadovca. Dejiskom je jazero Lago Argentino a ľadovec Perito Moreno, ktorý pripomína obrovský zamrznutý jazyk čo si razí cestu týmto patagónskym jazerom. Lago Argentíno sa nachádza na východnom úpätí pohoria Cordillera Darwin, v Patagónskych Andách. Leží na ploche 1415 km2 a dosahuje hĺbku 180 m.

El Chaltén.
El Chaltén. Argentína. Foto: unsplash.com

Do neho padá ľadovec Upsala dlhý 60 km a ľadovec Perito Moreno v dĺžke 30 km. Tento ľadovec je jedným z deviatich, ktoré sa nachádzajú v národnom parku Los Glacieres. Z najväčšej horskej ľadovej plochy kontinentu s dĺžkou cez 350 km a šírkou 40 km zostupujú ľadovce smerom na východ, k jazerám Lago San Martín, Lago Viedma a Lago Argentino, ako i na západ, kde sa vo fjordoch čilskej Patagónie vnárajú do Pacifiku.

Perito Moreno
Perito Moreno. Argentína. Foto: unsplash.com

Los Glacieres priťahuje aj horolezcov, ktorí sa pokúšajú zdolať známy vrch Cerro Fitzroy. Ten má pomerne zvislé steny a je vysoký 3375 m.

Cerro Fitzroy.
Cerro Fitzroy. Argentína. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Buenos Aires

Pri návšteve Južnej Ameriky by bolo hriechom nezájsť do toho najpútavejšieho, čo môže ponúknuť Argentína – Buenos Aires. V tejto metropole sa nikto určite nebude nudiť. Zrak sa nasýti z neprestávajúceho množstva podnetov, akými sú Májové námestie, prezidentský palác Casa Rosada, pešia zóna Florida, či biely obelisk Avenide 9. Nechajte sa naplno očariť tajomstvom prostredia, ktoré je považované za hlavné mesto toho najvášnivejšieho tanca – tanga.

Buenos Aires. Argentína.
Buenos Aires. Argentína. Foto: depositphotos.com

Pozdĺž rieky Rio de la Plata sa nachádza relatívne nová a elegantná štvrť Puerto Madero. Tak ako v mnohých dnešných mestách investori a developeri pochopili, že z toho, čo kedysi býval starý zanedbaný prístav a najhoršia štvrť mesta s pochybnou povesťou, môžu vybudovať najlukratívnejšiu adresu. Tak sa aj stalo. Nájdete tu pozdĺž rieky mnohé exkluzívne reštaurácie, bary, obchody a jedny z najdrahších bytov v meste. Určite sa sem oplatí zavítať aj večer, kedy je štvrť vysvietená a dopadá na ňu mesačný svit. Atmosféru prístavu dopĺňajú aj pozostatky prístavných žeriavov, ktoré tu boli zámerne ponechané.

Puerto Madero v Buenos Aires.
Puerto Madero v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

Avenida 9 de Julio je hlavná ulica v centre Buenos Aires a vraj drží prvenstvo ako najširšia ulica na svete. V jej strede sa týči neprehliadnuteľný monument postavený pri príležitosti výročia založenia Buenos Aires „El Obelisco“, ktorý vám určite pripomenie iné hlavné mesto. Pozdĺž ulice 9 júla sa nachádza jedno z centier Buenos Aires – Microcentro. Pri prechádzkach po tejto štvrti sa určite zastavte v krásnom obchodnom dome Galerias Pacifico, ktorý vás očarí úžasnými stropnými maľbami. Povinnou zastávkou je aj Casa Rosada, čo znamená Ružový dom, sídlo prezidenta. Ale ľudia sa tu zastavia, aby si pozreli balkón, z ktorého sa Evita Perón prihovárala tisíckam svojich priaznivcov. Ak by niekto chcel vidieť a vedieť viac, v Ružovom dome sa robia aj bezplatné prehliadky. Zaujmú aj iné neďaleké časti, napríklad farebná ulička Caminito či štadión Boca Juniors, kde začínal aj svetoznámy Diego. 

Caminito v Buenos Aires
Caminito v Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

Argentína

Pred príchodom Európanov bola Argentína riedko osídlená. Na severozápade ľudia pestovali plodiny, ako sú zemiaky a tekvica. Niekedy žili v opevnených mestách, používali kov a vyrábali keramiku. Väčšina pôvodných obyvateľov však žila lovom zvierat a zberom rastlín. Vo svojom životnom štýle lovcov a zberačov pokračovali až do konca 19. storočia. Európania prišli do dnešnej Argentíny v 16. storočí. V roku 1516 Juan de Solis prišiel do River Plate, ale bol zabitý domorodcami. Po ňom nasledoval Sebastian Cabot, ktorý prenikol do oblasti River Plate v roku 1526. V roku 1536 Pedro de Mendoza sem viedol výpravu a postavil pevnosť. Španieli však boli nútení stiahnuť sa nepriateľskými domorodcami.

Úrodná pampa.
Úrodná pampa. Argentína. Foto: unsplash.com

Napriek tomu neskôr v 16. storočí bolo založených niekoľko miest na severozápade krajiny. Buenos Aires bolo založené v roku 1580 s cieľom umožniť prístup k moru. Južná časť Argentíny však zostala v rukách domorodcov. V roku 1776 sa stalo Buenos Aires hlavným mestom. Vzťahy medzi Argentínou a Španielskom sa oslabili na začiatku 19. storočia, a nakoniec 25. mája 1810 junta prevzala kontrolu nad Argentínou a začali sa utvárať nové hranice v celej Južnej Amerike. Bolívia sa stala nezávislou v roku 1825 a Uruguaj bol vytvorený ako nárazníkový štát medzi Argentínou a Brazíliou v roku 1828 po vojne medzi oboma krajinami.

Pestré štvrte Buenos Aire
Pestré štvrte Buenos Aires. Argentína. Foto: unsplash.com

V roku 1835 sa generál Juan Manuel de Rosas stal diktátorom Argentíny, čo v roku 1852 vyvrcholilo povstaním a zbavením jeho moci. Až do konca 19. storočia žili domorodci južnej Argentíny tradičným spôsobom. V roku 1879 však generál Julio Rica viedol armádu, aby ich dobyl. Medzitým bola v roku 1857 postavená prvá železnica v Argentíne. Nasledovalo mnoho ďalších. Do roku 1900 bolo v Argentíne viac ako 10 000 míľ železnice a do roku 1912 viac ako 20 000 míľ. Železnice výrazne uľahčili prepravu produktov na pobrežie na vývoz. Argentína vyvážala mäso, vlnu a obilie a do roku 1900 bola najbohatšou krajinou v Južnej Amerike.

vlajka Argentíny
Buenos Aires a vlajka Argentíny. Argentína. Foto: unsplash.com

Medzitým populácia Argentíny vzrástla čiastočne kvôli prisťahovalcom zo Španielska a Talianska. Do konca storočia bol počet obyvateľov Argentíny asi 4 milióny. V roku 1920 bola Argentína 7. najbohatšou krajinou na svete. V medzivojnovom období zažívala Argentína vnútri krajiny prevraty. Po prevrate v roku 1943 sa Juan Peron postupne stal vodcom. V roku 1946 bol zvolený za prezidenta. Perón zaviedol množstvo sociálnych opatrení a znárodnil priemysel. Peron bol znovu zvolený v roku 1951, ale postupne stratil podporu. V roku 1955 revolúcia nazývaná Revolúcia oslobodenia prinútila Perona utiecť do zahraničia.

Buenos Aires.
Moderné Buenos Aires. Argentína. Foto: unspalsh.com

Nasledovalo niekoľko krátkodobých vlád. Vojenská diktatúra však mier nepriniesla. Nepokoje sa rozšírili po celej Argentíne. Peron sa vrátil z exilu, a v roku 1973 sa stal prezidentom. Peron však zomrel v roku 1974 a jeho vdova Isabel Peron prevzala moc. Za jej vlády pokračovala inflácia a nepokoje. Nakoniec, v marci 1976, armáda opäť prevzala moc. Argentína potom trpela vojenskou diktatúrou, počas ktorej tisíce ľudí "zmizli". Počas 1990-tych rokov sa prezidentovi Carlosovi Saulovi Menemovi podarilo obmedziť infláciu. V rokoch 2001-2002 Argentína utrpela vážnu recesiu. Ekonomika však potom niekoľko rokov silno rástla. V roku 2007 sa Cristina Kirchnerová stala prvou zvolenou prezidentkou Argentíny. V roku 2015 bol za prezidenta zvolený Mauricio Macri.

Kedy vycestovať

Argentínu je možné navštíviť celoročne, v závislosti od danej oblasti. Patagónia a ďaleký juh krajiny je najlepšie navštíviť od októbra do marca, keď sú teploty miernejšie. Ak chcete pozorovať veľryby, naplánujte si návštevu na koniec roka. Najlepší čas na návštevu vodopádov Iguazu je od konca marca do mája alebo od augusta do októbra.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Buenos Aires, ale s prestupmi (napr. Amsterdam, Frankfurt, Madrid), v trvaní cca 16 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Buenos Aires, Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires.

Telefón: +54 1148013917, +54 1141919453, +54 1148048622
Email: emb.buenosaires@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup do Argentíny je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas Slovenskej republiky. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit.

Colné predpisy

Do Argentíny je zakázaný a prísne kontrolovaný dovoz čerstvých potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu. Z Argentíny je možné vyviesť v hotovosti maximálne čiastku 10.000,- USD. V Argentíne platí obmedzenie dovozu – vývozu alkoholických nápojov, vína a tabakových výrobkov. Na medzinárodných letiskách sú rontgenované každá batožina bez výnimky . 

Doprava

V Buenos Aires sa odporúča používať taxi službu. Je možné využiť mestskú hromadnú dopravu (metro, autobusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Kartu (sube), ktorá sa nabíja v priestoroch metra je možné kúpiť v pobočkách trafík.Taxi služba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Buenos Aires pôsobí niekoľko taxi služieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Uber. 

Sviatky

1. január Nový rok
28. február Karneval
1. marec Karneval
24. marec Deň pamiatky pravdy a spravodlivosti
2. apríl Deň Malvín
7. apríl Veľkonočný piatok
10. apríl Veľkonočný pondelok
14. apríl Zelený štvrtok
1. máj Deň práce
18. máj Národné sčítanie ľudu 2022
25. máj Deň májovej revolúcie
17. jún Nesmrteľnosť Martína Miguel de Guemes
9. júl Deklarácia nezávislosti od Španielska v roku 1916
15. august Nesmrteľnosť Josého San Martín
10. október Deň rešpektu kultúrnej diverzity
20. november Deň národnej suverenity
8. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce

Tipy na výlety v Argentíne

  • Cintorín Recoleta v Buenos Aires.
    • Top

    Cintorín Recoleta v Buenos Aires patrí medzi najzaujímavejšie na svete. Dokonca bol zaradený medzi 10 najznámejších na svete. Rozprestiera sa na ploche 5,5 ha a tvoria ho mramorové mauzóleá so sochami v štýle baroka, art deco a neogotického. Materiál na stavbu sa v rokoch 1880 až 1930 dovážal z Paríža a z Milána. Je tu pochovaná celá argentínska elita, vrátane Evity či Napoleonova vnučka.

  • Ľadovec, kopce, voda a vlajka Argentíny v El Calafate. Argentína. Foto: unsplash.com
    • Top

    Argentínske obrodružstvo sa začína v El Calafate, ktoré je len 80 kilometrov od ľadovca Perito Moreno. Ulica v El Calafate Avenida del Libertador víta každého návštevníka tohto mestečka. Je plná reštaurácií, hotelov a obchodov. Nájdete tu pekné miesta na vyhliadky najmä pri západe slnka. V blízkosti sa nachádza rezervácia Laguna Nímez, kde je viac ako 80 druhov vtákov a jazero Lago Argentino. Pokiaľ ide o kultúru, historické interpretačné centrum El Calafate predstavuje históriu Argentíny od veku dinosaurov až po európsku kolonizáciu. Sú tam aj kostry a dokument, ktorý ukazuje oddelenie ľadovca Perito Moreno. Tiež sa môžete dozvedieť viac o pôvode ľadovcov v Glaciarium.

  • Lagúna, hory a sneh na štítoch. Argentína. Foto: unsplash.com
    • Top

    Mesto El Chalten vďačí za svoj názov neďalekému vrcholu. Názov „Chaltén“ pochádza z jazyka „ahonikenk“ alebo „tehuelche“ a znamená „pariaca sa hora“, a to kvôli oblakom, ktoré takmer vždy korunujú ich vrchol, čo viedlo k mylnému presvedčeniu, že ide o sopku. Hora bola považovaná za posvätnú. Francisco Pascasio Moreno ho pokrstil ako Fitz Roy a to 2. marca 1877 na počesť kapitána Roberta Fitza Roya, ktorý v roku 1834 prekročil rieku Santa Cruz. Okolie El Chaltén je plný ľadovcov, skrytých lagún, krásneho jazera Viedma a mystickej prítomnosti vrchu Fitz Roy alebo Chaltén, ktorého impozantnosť vidieť už z mestečka El Chalten.

  • Metropolitná katedrála v Buenos Aires
    • Top

    Metropolitná katedrála s výhľadom na námestie Plaza de Mayo je hlavným miestom katolíckej cirkvi v Argentíne a je miestom, kde pápež František ako arcibiskup Jorge Bergoglio slúžil omšu pred nástupom do úradu vo Vatikáne v roku 2013. Prvá kaplnka na rovnakom mieste bola postavená v roku 1593 na príkaz zakladateľa mesta Juana de Garaya, budova bola sedemkrát prestavaná. Fasáda budovy pripomína skôr grécky chrám ako katolícky kostol. Dvanásť neoklasicistických stĺpov vpredu predstavuje dvanásť Kristových apoštolov, podopierajúcich trojuholníkový frontispie. Nachádza sa tu i mauzóleum San Martín a neznámeho vojaka. Okolo sarkofágu tri ženské postavy reprezentujúce Argentínu, Čile a Peru pripomínajú krajiny oslobodené generálom San Martínom. Je tu obraz Panny Márie z Buen Ayre, po ktorej bol najprv pomenovaný prístav a potom mesto. Hlavný pozlátený drevený oltárny obraz zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, pochádza z roku 1785 a je v rokokovom štýle. Ďalšou pozoruhodnou koloniálnou sochou je Kristus z Buenos Aires, najstaršia socha v katedrále, ktorú vyrezal portugalský sochár Manuel do Coyto v roku 1671. Zvláštnosťou metropolitnej katedrály je, že hostí obraz Krista futbalistov. V roku 1979 Héctor Scotta a Daniel Bertoni, dvaja bývalí argentínski reprezentanti, darovali katedrále obraz Cristo de Buen Amor - Krista dobrej lásky - tiež známy ako Kristus futbalistu. Nachádza sa v ľavej lodi, vedľa krypty.

  • Ľadovec - Perito Moreno - voda a hory - NP Los Glaciares. Argentína. Foto: unsplash.com
    • Top

    Národný park Los Glaciares sa nachádza na juhozápade argentínskeho Santa Cruz na hranici s Čile. Vďaka svojej nádhernej prírodnej kráse predstavuje div sveta a UNESCO ho v roku 1981 vyhlásilo za „Svetové dedičstvo“. V parku sú hory, jazerá, lesy, ľadovce ako aj stepi vo východnej časti. Patagonský kontinentálny ľad tu vytvára 47 veľkých ľadovcov, z ktorých 13 prúdi do Atlantiku. Existuje tiež viac ako 200 menších ľadovcov, ktoré nie sú spojené s ľadovými štítmi. Ľadovce na celom svete majú nadmorskú výšku viac ako 2 500 m, ale tu, v Santa Cruz, pochádzajú z ľadovcových štítov vo výške 1 500 m nad morom a idú do nadmorskej výšky 200 m. V dôsledku obrovského tlaku ľadu a následného topenia sa objavili tri veľké jazerá, z toho dve vo vnútri NP: Lago Argentino a Lago Viedma, ktorých vody tečú do Atlantického oceánu. Na južnej časti parku je možné vidieť najznámejší ľadovec: Perito Moreno. Je veľmi známy svojimi dynamickými zmenami, ktoré vytvárajú cyklický fenomén pohybu vpred a vzad, s veľkolepými ľadovými pádmi z jeho predných stien. Najbližšie mesto je El Calafate, centrum všetkých aktivít a služieb.

  • San Ignacio Miní. Argentína
    • Top

    Uprostred argentínskeho dažďového pralesa stoja ruiny San Ignacio Miní, jezuitského misijného komplexu zo 17. storočia. S cieľom konvertovať pôvodnú populáciu Guaraní, založili jezuiti 30 misií v oblasti Južnej Ameriky, v častiach Paraguaja, Argentíny a Brazílie. San Ignacio Miní bol postavený v roku 1666 v španielskom barokovom štýle, silne ovplyvnenom domorodými motívmi. V súlade s predpísaným usporiadaním všetkých misií mal San Ignacio Miní centrálne námestie s budovami zoskupenými okolo neho. Komplex mal nemocnice, školy, internáty a nádherný kamenný kostol s dreveným interiérom. San Ignacio Miní chránil tuanjších obyvateľov pred prebiehajúcimi vojnami a obchodníkmi s otrokmi. Zariadenie tiež vlastnilo niekoľko tlačiarenských strojov, ktoré dodávali duchovné texty a iné diela v jazyku Guaraní. Po vojne Guaraní v roku 1750 a vyhnaní jezuitov v roku 1767 boli misie opustené.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Argentíne