Belgicko

Belgicko, ktoré má rozlohu cez 30 000 km² pretína rieka Meuse. Na sever od nej leží Flámska planina a na juhu Ardenská vysočina, ktorej najvyšší bod sa šplhá do výšky 700 m. Krajina je preslávená svojimi pivami, výbornými čokoládovými pralinkami a maliarmi.

Snáď najznámejším obyvateľom Antverp bol Rubens, ktorý namaľoval viac ako 1500 obrazov. Pre zmenu zas najznámejšou postavou Bruselu je cikajúci chlapček. Brusel ako hlavné mesto je sídlom Európskej únie a NATO. 

Belgicko sa môže pochváliť krásnymi mestami s očarujúcou históriou, výrobou piva a čokolády. Belgicko je krajinou, ktorá je vtesnaná medzi Francúzsko, Nemecko a Holandsko. Tu zdieľali kedysi dôležitú hranicu Rimania s germánskymi kmeňmi na severe. Tu sa Habsburgovci stretli s protestantskými rebelmi. A tu bol Napoleon porazený v bitke pri Waterloo. O región sa zaujímalo veľa mocností, až v roku 1830 sa stalo Belgicko samostatným nezávislým štátom. Dnes patrí medzi najmenšie národy v rámci Európy. Približne 5,5 milióna obyvateľov žije vo Flámsku a hovoria flámsky, zatiaľ čo 3,5 milióna ľudí žije vo frankofónnom Valónsku. Na východe krajiny je tiež skupina obyvateľov hovoriaca nemecky. Flámsko aj Valónsko majú svoje regionálne správy, podobne ako Brusel, ktoré je oficiálne dvojjazyčné a má približne milión obyvateľov. Belgicko je konštitučnou monarchiou, má dvojkomorový parlament, ktorý pozostáva zo Senátu a Poslaneckej snemovne.

Krajina
Belgicko Belgicko
Hlavné mesto
Brussel
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Rozloha a populácia
Belgicko má približne 30 528 km2 a 11,686,449 obyvateľov.
Jazyky
flámčina (holandčina), valónčina (francúzština), nemčina
Náboženstvo
rímskokatolícke, voľnomyšlienkárske, moslimské, protestantské
Belgicko
Belgicko. Foto: unsplash.com

Belgicko sa delí na holandsky hovoriaci sever, známy ako Flámsko a frankofónny juh, Valónsko. Rozdiely nie sú len v jazyku, ale aj v samotných regiónoch. Severnú časť tvoria provincie Západné a Východné Flámsko, Antverpy, Limburg a horná polovica Brabantska. Je prevažne rovinatý a podobný holandskému štýlu.

Limburg
Limburg. Belgicko. Foto: unsplash.com

Antverpy sú najväčším mestom s rušným prístavom. Ďalej na západ sú stredoveké mestá Bruggy a Gent s ohromujúcou koncentráciou flámskeho umenia a architektúry. Bruggy sú nepochybne veľkým lákadlom. Za nimi leží belgické pobrežie, ktoré je plné života a ruchu hlavne od júna do septembra, kedy sa teploty vzduchu šplhajú ku 25 ℃ a teplota mora ku 19 ℃. Pobrežné letoviská lákajú miestnych obyvateľov, najmä Da Haan, ktoré má aj krásne scenérie mora a piesočných dún. Vnútrozemie flámskej oblasti ponúka mesto Ypres, kde boli bojiská prvej svetovej vojny.

Ypres
Ypres. Foto: unsplash.com

Flámske Brabantsko sa na juhu zvažuje do štíhleho koridoru, za ktorým leží Valónsky Brabant. Ten sa pýši krásnym kostolom v Nivelles a ruinami opátstva vo Villers-la-Ville.

Villers-la-Ville
Villers-la-Ville. Foto: unsplash.com

Na západ od Bruselu je valónska provincia Hainaut posiata centrami ako Cherleroi, Mons, Tournai. Na východe leží najkrajší kút Belgicka, Ardeny, rozprestierajúci sa v troch provinciách Namur, Liège a Luxembursko. Je to oblasť hlbokých, zalesnených údolí a vresových náhorných planín. Ideálne miesto na pešiu turistiku, cyklistiku a kanoe.

Ardeny
Ardeny. Foto: unsplash.com

Krásny les Sonian bol zaradený aj na zoznam UNESCO. Počnúc od doby železnej bývalo 4000 ha lesov súčasťou dlhej prirodzenej hranice bukov a dubov, ktorá sa tiahla od Brabantska až po sever Francúzska. Je to vzácne, pokojné a nedotknuté miesto v krajine. Je ideálne na pozorovanie diviakov, líšok a srncov.

Čaro belgickej prírody
Belgická príroda. Foto: unsplash.com

Top lokality

Antwerpy

Antwerpy sú najľudnatejšie mesto v Belgicku a hneď za nimi je Brusel. Antwerpy produkujú stále viac a viac dizajnérov, ako napríklad Antwerp Six. Mesto má kultový status v módnom svete kvôli Kráľovskej akadémii výtvarných umení, jednej z najdôležitejších módnych akadémií na svete. Táto akadémia poslúžila ako vzdelávacie centrum pre mnohých belgických módnych návrhárov. Okrem módy Antwerpy preslávilo aj jantárové pivo.

Antwerpy mesto
Antwerpy. Foto: unsplash.com

Bruggy

Bruggy je hlavné a zároveň aj najväčšie mesto v provincii Západné Flámsko. Spolu s niekoľkými ďalšími severnými mestami založenými na kanáloch, napríklad v Amsterdame, sa niekedy Bruggy označuje ako Severné Benátky. Bruggy má veľký ekonomický význam vďaka svojmu prístavu. Vedeli ste, že kedysi bol jedným z hlavných obchodných miest na svete? Bruggy je známe ako sídlo vysokej školy európskej univerzity, elitného univerzitného inštitútu pre európske štúdiá, ktorý sa považuje za " vlastný Oxbridge v Európskej únii".

Bruggy
Bruggy. Foto: unsplash.com

Belfried je stredoveká zvonica v centre mesta Bruggy. Belfried je jedným z mestských najznámejších symbolov. V zvonici bol pôvodne uložený poklad a obecné archívy a slúžila ako pozorovateľňa pre prípadné požiare a vystríhanie mesta pred ďalším nebezpečenstvom. Zvonica bola postavená okolo roku 1240, kedy bolo Bruggy dôležitým centrom flámskeho textilného priemyslu. Po ničivom požiari v roku 1280 bola veža prevažne prestavaná. Mestské archívy ostali však navždy stratené v plameňoch.

Historické Bruggy
Historické Bruggy. Foto: unsplash.com

Gent

Gent je hlavným a najväčším mestom provincie Východné Flámsko a po Antverpách najväčším mestom Belgicka. Najväčšou atrakciou Gentu je celé jeho historické centrum. Väčšina stredovekej architektúry mesta zostala neporušená a je pozoruhodne dobre zachovaná. Jeho centrum je najväčšou bezmotorovou oblasťou v Belgicku. Najzaujímavejšími pamiatkami sú katedrála svätého Bava s oltárom v Gente, zvonica, hrad Gravensteen a skvostná architektúra pozdĺž starého prístavu Graslei. V Gente sa spája komfort medzi bývaním a históriou.

Gent
Gent. Foto: unsplash.com

Valónsky región

Valónsky región je známy pre svoje stredoveké mestá, renesančnú architektúru a tradičnými pivami. Táto francúzsky hovoriaca časť patrí medzi najväčšie oblasti v krajine. Pôsobí tradičným a uvoľneným dojmom.

Namur
Namur. Foto: unsplash.com

Veurne

Veurne bolo kedysi oblasťou Belgicka, ktorú obklopovali pevnosti na odrazenie vikingských útokov. Opevnenie však zlyhalo a oblasť tak bola napadnutá. Dnes je krásnou časťou v krajine a samotné mesto má svoj historický význam. Mnohé z budov majú renesančný a gotický štýl. 

Veurne
Veurne. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Brusel

Dvojjazyčné mesto Brusel je hlavným mestom Belgicka. V meste sa dohovoríte francúzskym jazykom a takisto aj holandčinou. Medzi najzaujímavejšie atrakcie v Bruseli rozhodne patria Grand Place, Katedrála svätého Michela, Atómium, Mini Europa, Maneken Pis, Kráľovský palác, budova Európskeho parlamentu a veľa iných pamiatok. Panorámu mesta tvoria  flámske mestské domy. V Bruseli musíte určite ochutnať typické nápoje a jedlá ako sú pivá Hoegaarden, Jupiler, Stella Artois, či pivné špeciality Geuze a čerešňové pivo Kriek.

Brusel
Brusel. Foto: unsplash.com

Grote markt je trh v centre Bruselu a patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta v celom meste. Pôvodné funkcie trhu ako komerčného, ​​politického a sociálno-kultúrneho centra sa čoraz viac oslabili alebo zmizli úplne. Na Grote markt sa nachádzajú kaviarne s terasami, reštauráciami a hotelmi. Na trhu sa v súčasnosti predávajú už len kvety ale takisto si tu môžete nechať vytvoriť portrét od miestnych umelcov. Viacerí turisti tento trh považujú za jeden z najkrajších v celej Európe, pretože všetky jeho štyri strany sú stále zachované.

Kedy vycestovať

Belgicko sa nachádza v strednom severnom klimatickom pásme a je prímorskou krajinou. Priemerná ročná teplota je z tohoto dôvodu na väčšej časti, prevažne rovinatého územia pomerne vysoká (9,8 °C). Priemerný ročný slnečný svit predstavuje 1553 hodín. Krajina je z klimatického hľadiska rozdelená na dve pásma.

Prímorské územie predstavuje severnú a severozápadnú časť Belgicka, je rovinatého charakteru (Flámsko) a má prímorskú klímu po celý rok, s častými dažďami, prevažne bez snežných zrážok a s teplotami neklesajúcimi pod 0 °C.

Juhovýchodná časť územia horského charakteru (Valónsko) má vnútrozemskú klímu s častými dažďovými zrážkami, ktoré sa počas zimných mesiacov - v decembri až januári - menia na snehové. Snehová pokrývka je súvislá len na obmedzenej časti tohto územia a trvá max. 6 týždňov v období na prelome rokov. Nočné teploty v zime neklesajú pod -10 °C.

Letisko a dĺžka letu

Lety z Bratislavy alebo z Viedne, v trvaní cca 1 hod 30 min. 

Zastupiteľský úrad

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli, Avenue Molière 195, Brusel 1050

Tel: +32 23401462, +32 23463597(konzulárne oddelenie), +32 23401460 (sekretariát), +32 478621639 (diplomatická pohotovostná služba)
Email: cg.brussels@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území Belgicka na základe platného cestovného pasu alebo platnej identifikačnej karty SR po dobu 3 mesiacov. Minimálna dĺžka platnosti občianskeho preukazu alebo cestovného pasu nie je stanovená. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu.

Colné predpisy

Tovar neobchodného charakteru dovážaný cestujúcim je oslobodený od cla a dovozných poplatkov, v tomto množstve (pre cestujúcich z krajín EÚ): 800 ks cigariet alebo 400 ks cigarillos alebo 200 ks cigár alebo 1kg tabaku na fajčenie, 90 l vína (z toho najviac 60 l šumivého vína), 110 l piva, 20 l aperitívov a 10 l destilátov a liehovín. Zakázaný alebo obmedzený je dovoz niektorých druhov živých zvierat, ich častí (ulity, krokodílie zuby) alebo výrobkov z nich (slonovinové sošky), niektorých druhov rastlín, strelných a sečných zbraní, predmetov kultúrnych alebo náboženských hodnôt a starožitností.

Tipy na výlety v Belgicku

  • Atómium, Belgicko
    • Top

    Atómium je pravdepodobne najznámejšia stavba v meste Brusel. Atómium je celoročne otvorené už od roku 1958. Stavbu navrhol inžinier André Waterkeyn a architekti André a Jean Polak. Atómium bolo postavené ako hlavný pavilón a ikona Svetového veľtrhu v Bruseli v roku 1958. V hornej guli Atómia sa nachádza reštaurácia s panoramatickým výhľadom na Brusel. Celá stavba nie je prístupná verejnosti z bezpečnostných dôvodov. V roku 2013 ho CNN označila za najbizarnejšiu budovu v Európe.

  • zeleninová polievka
    • Top

    Belgická gastronómia vychádza z tradícií od svojich susedov. Zahŕňa tak kuchyňu francúzsku, holandskú ako aj nemeckú. Belgičania obľubujú polievky ako hrachovú, šampiňónovú či lososovú.

  • Godiva čokoláda
    • Top

    Belgičania milujú čokoládu. Vyrábajú jednu z najlepších na svete vôbec. Po celej krajine je okolo 2000 obchodov s čokoládou. Natrafíte na ňu kdekoľvek. Medzi najznámejšie patrí čokoláda Leonidas, Godiva, Neuhaus, Moeder Babelutte. Lahodné sú aj WIttamer, Pierre Marcolini v Bruseli, či Chocolate Line v Bruggách.

  • vafle s ovocím
    • Top

    Ako dezert sa podávajú v Belgicku vafle s cukrom, čokoládou, ovocím, zmrzlinou, šľahačkou, alebo čokoládové dezerty, či podobne ako vo Francúzsku aj syry.

  • biftek, bageta a hranolky
    • Top

    Mäso je tiež dôležitou súčasťou tunajšej kuchyne. Severná časť krajiny je využívané na pasenie dobytka. Hovädzina sa konzumuje vo forme biftekov a často s hranolkami a šalátom. Neodmysliteľnou súčasťou sú belgické hranolky, na ktoré sú Belgičania veľmi hrdí. A ako vravia, pochádzajú práve od nich. Sú ručne krájané a fritujú sa na dva krát. Podávajú sa s rôznymi omáčkami. Špecialitou je aj hovädzie mäso varené v pive, kuracie alebo rybie mäso varené vo vlastnej šťave so smotanou, či opečená klobása a údené mäso.

  • krevety
    • Top

    Slávky sa pripravujú napríklad na bielom víne, v paradajkovej či smotanovej omáčke. Po celom Belgicku sú všadeprítomné hranolky. Obľúbené sú aj krevety, langusty. Veľmi dobre chutia vyprážané krevety v cestíčku „garnaalkroketten“. Z rýb sa konzumuje napríklad treska. Špecialitou je pečený úhor na masle a so zeleninovou omáčkou.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Belgicku