Väčšina Slovákov je presvedčená, že Chorvátsko a zvlášť Dalmáciu veľmi dobre pozná.
Dalmácia je však plná prekvapení. Stále je tu čo objavovať, spoznávať, ochutnávať, zažívať. Bohatá história sa mieša so súčastnosťou, ktorá sa snaží plniť požiadavky čoraz náročnejšieho turistu. Vzniká tak mix, ktorý uspokojí všetky vekové kategórie. Spojenie mora a vysokých hôr je lákadlom pre milovníkov prírody, adrenalínu a prekvapení. Množstvo z pevniny ľahko dostupných ostrovov dáva prísľub romantiky, ale aj zábavy a relaxu.
Krajina
Chorvátsko
Časový posun
0h
Mena
euro
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
Dalmácia je súčasťou Chorvátska a Chorvátsko je parlamentná republika.
Rozloha a populácia
Dalmácia sa rozkladá na území 12 158 km².
Jazyky
Úradným jazykom je chorvátčina.
Náboženstvo
Najrozšírenejším náboženstvom je rímskokatolícka cirkev.
Vakcinácia
Nie je potrebná.
Elektrický prúd
220 V
Top lokality
Dubrovník
Malebné stredoveké mesto leží na južnom pobreží Chorvátska. Má nespočetné historické a umelecké pamätihodnosti, je pýchou chorvátskych dejín a významnou súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dubrovník poskytuje množstvo vzrušujúcich zážitkov, ale i odpočinok v tichom prostredí malebných zákutí s miernym stredomorským podnebím. Hotely väčšinou s vlastnými štrkovými plážami, sú situované najmä na polostrove Lapad a Babin Kuk.
Cavtat
Romantické malé mestečko, len 18 km od Dubrovníka a 5 km od Cilipi s prekrásnymi plážami s malými zálivčekmi a promenádou lemovanou palmami.Stredoveké mestečko Cavtat je turistické a kultúrne stredisko v oblasti Konavle. Niektoré z významných kultúrnych pamiatok sú mauzóleum rodiny Račić, rodný dom maliara Vlaha Bukovca, Kniežací palác so Zbierkou Baltazára Bogišića.
Kedy vycestovať
Dalmácia sa nachádza v stredomorskom podnebnom pásme. Jej priemerná teplota v zimných mesiacoch je od 4ºC do 5ºC. Ak máte radšej teplé počasie a vašu návštevu Chorvátska plánujete spojiť s kúpaním sa v mori, odporúča sa krajinu navštíviť v období od mája do septembra.
Zastupiteľský úrad
Prilaz Gjure Deželića č. 10, 10000, Záhreb, Chorvátsko
Na cestu do Chorvátska Vám postačí občiansky preukaz (pokiaľ ste občanom EÚ) alebo pas. Víza nie sú vyžadované.
Colné predpisy
Chorvátske colné predpisy sú takmer úplne v súlade s normami EÚ.
1. január
Nový rok
6. január
Traja králi
1. máj
Sviatok práce
22. júna
Deň boja proti fašizmu
25. júna
Deň Štátnosti
5. augusta
Deň víťazstva a vďakyvzdania
15. augusta
Nanebovzatie Panny Márie
8. október
Deň nezávislosti
1. november
Všetkých svätých
25. a 26. december
Vianoce
Tipy na výlety v Južnej Dalmácii
Top
Mestské hradby, sú dlhé 1940 m a vysoké 24 m a začali ich stavať už v 7. storčí. Dokončovali ich až do 17. storočia. Patria k najzachovanejším mestským hradbám v Európe. Je z nich prekrásny výhľad na mesto, okolie, ostrov Lokrum a Jadranské more.
Top
V starom meste sa nachádza množstvo kostolov - sv. Vlaha, sv. Spasa, katedrála z 18st., sv. Dominika z r. 1343 a mnoho ďalších. Nájdeme tam i jednu z najstarších lekární, ktorá je umiestnená vo Františkánskom kláštore z r. 1317. K ďalším lákadlám mesta patria Mestská veža z r. 1444, jedna z najnavštevovanejších ulíc na svete Stradune, goticko-renesančný palác Sponza, Onofriejova fontána, Orlandov stĺp z r. 1418, pevnosť Lovrinac, ktorá je symbolom slobody. Zaujímavé sú i tzv. Lazareti, vôbec prvé zriadené budovy na karanténu na svete z r. 1642 a mestské hradby dlhé 1940 m.
Top
Ak ste sa rozhodli vycestovať do najvzdialenejšej časti Chorvátska – do južnej Dalmácie vaše kroky by vás po dlhej ceste mali zaviesť priamo do jednej z reštaurácii. Usaďte sa a vychutnajte si čerstvé morské plody, ryby, chobotnice alebo ak máte odvahu vyskúšajte špecialitu tohto kraja úhorí alebo žabí paprikáš. Lákavé nie? Ku kávičke rozhodne dobre padne dobrý domáci dezert – vyskúšajte kontonjata, mantalu alebo aranciny. Na záver pekného dňa s poseďte pri pohári dobrého vína Digač, Pošip alebo Grk a pochutnajte si na kozom syre.
Top
Chorvátske mesto Osijek leží pri rieke Drava, na úrodnej Panónskej nížine. Jeho história je stará viac ako 2000 rokov. Názov Osijek sa prvýkrát použilo v dokumentoch v 12. storočí. Rozvoj mesta nastal v 17. storočí, po porážke Turkov. Tí tu vládli pol storočie. Stalo sa dôležitou obchodnou križovatkou. Mesto sa skldá z niekoľkých častí - Dolné a Horné mesto a Tvrdja. Ikonou mesta je kostol sv. Petra a Pavla. Mesto má prekrásne parky vhodné na prechádzky.
Top
Sa nachádza na polostrove Pelješac v hĺbke 20m. Pod dozorom skúseného inštruktora potápania sa môžete potopiťa vidieť na vlastné oči, ako dozrieva víno pod morom. Víno je vo fľašiach uložené v amforách. Červené víno z Pelješaca má rado tmu a ticho. Pod morskou hladinou sú ideálne podmienky, aby víno dozrelo do najlepšej kvality.Priestor do ktorého nazriete dýcha tradičnými detajlami charakteristickými pre dorábanie vína na Pelješaci. Takéto zrenie, ktoré trvá 700dní, dáva vínu osobitú chuť a arómu. 1l. Vína z podmorskej vínnej pivnice uložený v amfore stojí približne 300€. Turisti prejavujú o túto delikatesu z Dalmácie veľký záujem. Preto bola otvorená aj ďalšia podvodnná vínna pivnica v Dubrovníku.
Top
Petka je názov pre sériu dvoch kopcov a chráneného parkového lesa nad mestskou oblasťou Dubrovníka a polostrovom Lapad. Velika dosahuje výšku 197 m a Malá Petka 146 m. Dominuje tu les plný ihličnanov, predovšetkým borovice Aleppo a na niekoľkých miestach nájdeme cyprusy. Chodníky na kopci Malá Petka sú štrkové a členitejšie, zatiaľ čo Velika Petka má spevnenú cestu, ktorá vedie na vrchol. Sú z neho fantastické výhľady na záliv a útesy.