Čierna Hora

Čierna Hora sa radí medzi najkrajšie krajiny na celom Balkáne a to nielen pre Jadranské pobrežie, ale aj Dinárske vrchy. Je to hornatá krajina, kde dve tretiny územia ležia v nadmorskej výške približne 1000 m.

Malý európsky štát o rozlohe 13 812 km2 je plný krásnych hôr, malebných morských zákutí, útulných dediniek a miest s príchuťou stredoveku.
Čiernej Hore dominujú tri farby: modrá, smaragdovo zelená a sivá. Pre svoju prírodnú krásu bola Čierna Hora vyhlásená za ekologický štát. Rozprávkovo členité pobrežie Jadranského mora ponúka množstvo pláží, zátok, zátok a ostrovčekov. Najjužnejší a pravdepodobne najslávnejší fjord na svete, krásny záliv Kotor, ako aj celé morské pobrežie je chránený skalnými masívmi. Nad ním sa dvíhajú krasové hory: Rumija, Sutomoran, Orjen a Lovcen.

V týchto malebných krasových oblastiach a v údoliach Zeta a Bjelopavlici, Žabljak sa zračí pravá atmosféra čiernohorských hôr. Vysoké hory ako Durmitor, Bjelasica, Komovi a Visitor ponúkajú nezabudnuteľný prírodný zážitok so svojimi skrytými jazerami, početnými pastvinami, lesmi, špicatými štítmi, rozmanitou flórou a faunou, horskými riekami a impozantnými kaňonmi.

Krajina
Čierna Hora Čierna Hora
Hlavné mesto
Podgorica
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Čierna Hora má približne 13 812 km2 a 628 211 obyvateľov.
Jazyky
čiernohorčina, srbčina
Náboženstvo
pravoslávne, moslimské, rímsko-katolícke
Čierna Hora.
Čierna Hora. Foto: CK SATUR

Vo vyšších oblastiach Čiernej Hory je podnebie horského charakteru a na pobreží prevláda stredomorské. Najvyššie pohorie krajiny a zároveň Dinárskych vrchov je Bobotov Kuk, ktorý leží v národnom parku Durmitor. Dosahuje výšku 2522 m a radí sa medzi svetové prírodné dedičstvo. 

Národný park Durmitor
Národný park Durmitor. Foto: unsplash.com

Toto pohorie vytvárali ľadovce. Je tu množstvo podzemných vodných tokov a riek. Unikátne je 1300 m hlboké údolie rieky Tara, čím sa radí medzi druhý najhlbší kaňon v Európe. 

Tara.
Tara. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

Čarovné prímorské dedinky a Kotorský záliv, ktorý obkolesujú vysoké skalné masívy ťahajúce sa do výšky až 2000 m, patria medzi najkrajšie časti Jadranu. 

Kotorský záliv
Kotorský záliv. Foto: unsplash.com

Aj samotný Kotor dýcha atmosférou stredoveku s jemným nádychom antiky, keďže mesto založili Gréci. V minulosti to bolo veľmi dôležité mesto pre obchod a kultúru. Práve tu sa učilo maľovanie ikon. Zemetrasenie v roku 1979 poškodilo kostoly aj stredoveké hradby, ale podarilo sa ich opraviť. 

Kotor
Kotor. Foto: unsplash.com

Jedna z najznámejších pamiatok Kotoru je katedrála svätého Tryphona. Súčasná katedrála bola postavená na mieste kostola postaveného v roku 809, kde bola po prevoze z Istanbulu uložená useknutá hlava svätého Tryphona. Nie je všeobecne známe, že ostatky svätca boli na ceste do Dubrovníka, ale boli zadržané v Kotore a odvtedy sú tam.

Kostol v Kotore
Kostol v Kotore. Foto: unsplash.com

Čierna Hora je krajina s dlhou tradíciou, miesto stretnutia rôznych kultúrnych a náboženských vplyvov na pomedzí ortodoxného východu a katolíckeho západu. Stopy ľudskej prítomnosti pochádzajú zo vzdialených čias paleolitu, dôkazy čoho sa našli v archeologickom nálezisku Crvena Stijena (Červená skala).

Kotor kostol
Historický Kotor. Foto: unsplash.com

Za skutočné klenoty krajiny sa považujú mestečká Budva a Sveti Stefan. Mesto Cetinje ležiace 25 km od mora sa považuje za zrod tunajšiej kultúry.

Múzeum kráľa Nikola I. Cetinje
Múzeum kráľa Nikola I. Cetinje. Foto: unsplash.com

Prvé známe etnické skupiny, početné ilýrske kmene pochádzajú z 5.-2. storočia p.n.l. Po tomto období sa región stal súčasťou novovzniknutej provincie Prevalis, pod patronátom cisárskeho Ríma. Dôkazom tohto obdobia sú početné sídla, ktoré vznikli okolo predchádzajúcich ilýrskych osád – Doclea, Medun, Budva, Ulcinj či Risan. Po rozpade veľkej Rímskej ríše si tento región podmanili byzantskí panovníci, ktorí v polovici 6. storočia čelili nástupu Slovanov.

Kostol sv. Ivana
Kostol sv. Ivana. Čierna Hora. Foto: unsplash.com

Po niekoľkých storočiach etnickej asimilácie početných pokresťančených Slovanov s pôvodným a rímskym obyvateľstvom sa začiatkom 9. storočia odštartoval vznik prvej štátnej organizácie – historicky známej ako Doclea na čele s kniežaťom Petarom. Doclea, od 11. storočia známa ako Zeta, ako kniežatstvo a kráľovstvo, s úctyhodnou dynastiou Vojislavljević a vlastnou cirkevnou štruktúrou – slávnou arcidiecézou Bar, existovala až do konca 12. storočia, kedy jej územie dobyli Srbi, dynastia Nemanjić.

Čierna Hor
Čierna Hora. Foto: unsplash.com

V druhej polovici 14. storočia a v priebehu 15. storočia obnovila Doclea-Zeta svoju štátnu suverenitu. Od 15. storočia Čiernu Horu ovládali panovnícke rody Balšić a Crnojević. S príchodom mocných osmanských útočníkov sa vytvorili nové politické a historické okolnosti. Boli proti nim vedené stáročné boje. Od 17. storočia Čiernu Horu ovládala dynastia Petrović-Njegošovcov. Svetskí vládcovia boli tiež duchovnými vládcami 155 rokov.

Vlajka Čiernej Hory
Vlajka Čiernej Hory z pohoria Lovćen. Foto: unsplash.com

Na berlínskom kongrese v roku 1878 sa Čierna Hora stala medzinárodne uznávanou krajinou. Po prvej svetovej vojne a páde dynastie Petrović-Njegoš sa Čierna Hora stala súčasťou novovzniknutých juhoslovanských štátov – Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov a následne Kráľovstva Juhoslávie. Po obnovení časti svojej štátnej suverenity, po druhej svetovej vojne, mala Čierna Hora štatút republiky a bola federálnym členom Federatívnej ľudovej republiky Juhoslávie, Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie, Federatívnej republiky Juhoslávie a Štátneho zväzu Srbska a Čiernej Hory. Čierna Hora väčšinovým rozhodnutím svojich občanov obnovila svoju nezávislosť 21. mája 2006 a stala sa medzinárodne uznávaným štátom.

dom v Čiernej Hore
Dom v prostredí Čiernej Hory. Foto: unsplash.com

Top lokality

Budva

Z malej rybárskej dediny sa stala Budva na konci minulého storočia jednou z najvyhľadávanejších destinácií v Čiernej Hore. Založená bola už v 4. storočí a dnes patrí medzi mimoriadne bohaté archeologické náleziská. Obklopuje ju sýto modrý Jadran a svieža zeleň, ktorá pôsobí veľmi exoticky. Symbolom mesta je mestská pevnosť. 

Budva. pobrežie
Budva. Foto: CK SATUR

Najmalebnejšia časť mesta leží v obklopení hradieb na malom výbežku v spleti starých kamenných domov, námestí, čarovných uličiek. O elegantný vzhľad sa starajú Morská a Pevninská brána z 15. storočia. Ikonou mesta je kostol Jána Krstiteľa. Iste vás tu okúzlia krásne modré pláže, ocenené Modrou vlajkou. Pláž sa tu ťahá až v dĺžke 40 km. Medzi najkrajšie patrí Blue Beach alebo Mogren.

Budva
Budva. Foto: unsplash.com

Perast

Perast je krásne barokové mestečko ležiace v Kotorskom zálive v Čiernej Hore. Ako bývalé centrum námorníkov stále žiari peknými budovami, kostolmi a romantickým nábrežím. Vzniklo v 13. storočí. V centre mesta stojí 16 kostolov, najznámejší z nich je kostol sv. Mikuláša s 55 m vysokou zvonicou, čo je najvyššia veža v celom zálive odkiaľ je aj krásny výhľad na mesto a pobrežné scenérie.

Perast
Perast. Foto: unsplash.com

Celkom idylicky pôsobia dva malé ostrovy, ostrov sv. Juraja s benediktínskym kláštorom z 12. storočia, ktorý však nie je sprístupnený a ostrov Panny Márie, ktorý je možný navštíviť a prezrieť si krásne maľby a malé múzeum.

ostrovy Perast
Perast a ostrovy. Foto: unsplash.com

Sveti Stefan

Nádherný ostrov Sveti Stefan meria 12 400 m2 a jeho pobrežie je dlhé 2 km. Jeho sláva sa začína datovať od 15. storočia, kedy bola opevnená dedina postavená na obranu proti Turkom. Najskôr sa sem nasťahovalo len 12 rodín, ale už začiatkom 19. storočia ostrov obývalo okolo 400 ľudí.

Sveti Stefan
Sveti Stefan. Foto: unsplash.com

Známa je i budova s názvom Villa Miločer, ktorá bola postavená na pevnine v polovici 30. rokov 20. storočia ako letné sídlo srbskej kráľovnej Marije Karadordevičovej. Tá je obklopená stovkami olivovníkov a má vlastnú pláž. V prvej polovici 20. storočia začala populácia klesať v dôsledku odchodu mnohých obyvateľov do armády alebo sťahovania do zámoria. V roku 1954 tu zostalo len 20 ľudí, takže juhoslovanská vláda ich presťahovala na pevninu a premenila dedinu na luxusný hotel. V časoch najväčšej slávy v 70. rokoch bol hotel navštevovaný známymi osobnosťami ako Sylvester Stalone, princezná Margaret, Claudia Schiffer a Sofia Loren. Počas rozpadu Juhoslávie ostrov upadol. Dnes však opäť žiari a láka turistov z celého sveta. 

Sveti Stefan
Sveti Stefan. Foto: unsplash.com

Tivat

Tivat je najmladšie mesto v zálive Boka. Na jednej strane ho obklopuje more a na druhej hora Vrmac. Mesto sa premenilo z námornej základne na jedno z najluxusnejších jachtárskych rezortov v Stredozemnom mori. Tivat sa môže pochváliť aj peknými upravenými pieskovými plážami, ktoré sú obklopené zeleňou a hustou vegetáciou. Nájdete tu množstvo reštaurácií, barov, detské ihriská. 

Tivat prístav
Tivat. Foto: unsplash.com

Tivat má členité pobrežie, krásnu prírodu a bohaté možnosti pre športovcov. Porto Montenegro je prvý komplexný prístav hlbokej vody v Jadranskom mori. Je tu nádherná prírodná piesočnatá pláž Plavi Horizonti.

Tivat prístav
Tivat. Foto: unspalsh.com

Herceg Novi

Herceg Novi je mesto, ktorému sa často hovorí „Mesto slnka“, a to pre veľký počet slnečných dní. Centrom mesta je Staré Mesto, ktoré vyniká budovami z 15. a 17. storočia. V meste sa nachádza pevnosť Spanjola z roku 1538 a pevnosť Forte Mare z roku 1687. Herceg Novi je bohatý na zeleň, rastie tu množstvo mimóz, ktoré už koncom januára rozvoniavajú mestom a dokonca sa tu koná aj špeciálny festival s názvom Praznik Mimosa. Charakteristickým znakom historického centra mesta sú tiež schody, ktoré miestni nazývajú Skaline. Vo väčšine úzkych uličkách natrafíte na početné schody.

Herceg Novi
Herceg Novi. Foto: unsplash.com

Petrovac

Petrovac je krásne mestečko na pobreží Čiernej Hory, v ktorom si kedysi stavali vily aj Rimania. Nachádza sa tu promenáda obklopená storočnými borovicami a palmami. Je tiež ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku, kde sú pláže s krištáľovo čistou morskou vodou. Známe sú napríklad Lučice, Buljarica či hlavná pláž Petrovac s jemnými červenkastými kamienkami.

Petrovac
Petrovac. Foto: unsplash.com

Bar

Bar je moderné prístavné mesto s množstvom zelene. Pýši sa svojou historickou časťou, pevnosťou Háj Nehaj, zrúcaninami z 15. storočia ako aj hradom kráľa Nikolu. Ikonou mesta je aj starý olivovník, ktorý môže mať cez 2000 rokov. V jeho okolí je veľa zaujímavých turistických atrakcií, ako napríklad Skadarské jazero, stredoveké kláštory a kostoly. Bar ponúka aj krásne pláže a nádherné vyhliadky na okolité hory. 

Bar pláž
Bar. Foto: unsplash.com

Ulcinj

Ulcinj je najjužnejšie mesto na pobreží Čiernej Hory. Nachádza sa tu najdlhšia pláž pri Jadranskom mori – Velika Plaza s dĺžkou 13 km. Pýšiť sa môže aj jedinečným riečnym ostrovom Ada Bojana s krásnymi piesočnatými plážami, ako aj zátokou Valdanos so starými olivovníkmi. Mesto Ulcinj je aj vďaka zrekonštruovaniu veľmi zaujímavé s reštauráciami, kaviarňami, galériami. Pobrežie je tu dlhé až 33 km a z toho 18 km tvoria pláže. Tie najkrajšie a najväčšie sú piesočnaté v dĺžke 15 km.

Ulcinj
Ulcinj. Foto: unsplash.com

Sutomore

Populárne letovisko Sutomore má hotelové komplexy, nádherné pláže a jedinečnú prírodu. Na túto pláž často jazdia ľudia, ktorý majú reumatické ťažkosti.

Sutomore
Sutomore. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Podgorica

Podgorica je hlavným mestom Čiernej hory. Keďže väčšina mesta bola počas druhej svetovej vojny zničená, Podgorica je relatívne nová, s modernými budovami na každom kroku s rozsiahlymi parkami. Podgorica hostí množstvo kultúrnych podujatí a divadiel ako napríklad Crnogorsko Narodno, Gradsko a Dodest. Najzaujímavejšou časťou Podgorice je pre turistov Národný park Skardarsko alebo Skadarské jazero, najväčšie jazero na Balkáne s ohromujúcim množstvom vtákov a rastlín.

Čierna Hora
Čierna Hora Foto: CK SATUR

Názov Podgorica bol prvýkrát zaznamenaný v roku 1326, ale predtým bola známa ako Ribnica, osada, ktorá bola súčasťou dynastie Nemanjic. Po zachovaní názvu Podgorica počas niekoľkých invázií bolo mesto v roku 1946 pokrstené Titograd ako súčasť Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávia.

Milenijum most v Podgorici
Milenijum most v Podgorici. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Pobrežná časť má prímorskú klímu. V letných mesiacoch sa teploty dosahujú až 38-40 stupňov C. Hlavné mesto Podgorica je typická vysokými teplotami počas letných mesiacov. Teploty v zime pohybujú na hornatom severe krajiny i do mínus 15 stupňov C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici, Beogradska 29, 81 000 Podgorica

Tel: +382 20601440
E-mail: emb.podgorica@mzv.sk

Víza a doklady

Čierna Hora uplatňuje voči občanom SR bezvízový styk na všetky druhy pasov do 90 dní. Občania SR môžu cestovať na územie Čiernej Hory na dobu do 30 dní pobytu aj na občiansky preukaz. Vyžaduje sa platnosť oboch dokumentov minimálne 3 mesiace pri odchode krajiny.

Colné predpisy

Oficiálnou menou je EURO, bez toho, aby bola Čierna Hora členom eurozóny. Pri vstupe do krajiny musí cudzinec disponovať dostatkom finančných prostriedkov na pokrytie svojho pobytu.

Tipy na výlety v Čiernej Hore

  • Mesto cetinje v čiernej hore
    • Top

    V nedostupných horách dvíhajúcich sa do výšky 670 metrov ležalo v 15. storočí hlavné mesto Čiernej Hory. Vtedajší vládca Ivan Crnojević sa cítil ohrozený Turkami a snažil sa ich expanzii vyhnúť. Cetinje sa tak stáva dôležitým centrom bojov proti tureckej okupácii. Neskôr tu vznikol kláštor a kniežací palác. Sídlil tu čiernohorský vládca a vykonávali sa tu najdôležitejšie snemy. V súčasnosti mesto nie je veľké, ale pre obyvateľov Čiernej Hory je symbolom slobody. Najstaršia historická stavba je Vlašský kostol. Cetinjský kláštor sa preslávil aj prvou tlačiarňou v krajine. Je tu vytlačená najstaršia kniha v cyrilike. Kniežací palác z 19. storočia dokazuje, že sa jedná o rezidenciu hodnú pre aristokraciu. Na vyhliadke Orlí kras je mauzóleum biskupa Daniela, ktorý založil dynastiu Petrovičovcov.

  • Vrch v čiernej hore
    • Top

    Symbolom Čiernej Hory je pre miestnych aj zahraničných turistov Jezerski vrch s výškom 1657 metrov. Leží v národnom parku Lovćen. Dostať sa k nemu je možné aj autom. Tento vrch nie je len o krásnych výhľadoch, ale aj pripomienkou na vládcu Čiernej Hory, ktorým bol básnik a filozof Peter Petrović Njegoš. Na Jezerskom vrchu je mauzóleum tohto významného muža. V 19. storočí sa zaslúžil o modernizáciu zeme a vybudoval oficiálne sídlo. Narodil sa v blízkosti parku Lovćen, v dedine Njeguši, kde sa vyrába slávna na vzduchu sušená miesta šunka, pršut. Počas krásneho a jasného počasia si vychutnáte zeleň, skaly, more a hory v jednom. Vidieť odtiaľto dokonca aj do Talianska.

  • čerstvý chlieb
    • Top

    „Kačamak“ je jedlo na báze polenty zmiešané so zemiakmi, syrom a hustou smotanou „kajmak“. Pripravuje sa v horách a hodí sa ku nemu aj domáce kyslé mlieku. V horách je jedlo iné, ťažšie aby dodalo energiu aj počas chladných zím. Mäso a zelenia sa pečie špeciálnou formou pod horúcim uhlím „ispod sača“. Lahôdkou je tu jahňacie mäso s chrumkavým domácim chlebom.

  • Kotor. Čierna Hora.
    • Top

    Kotor nie je typickým prímorským mestom, nenájdete tu piesočné pláže, zato viaceré historické a kultúrne pamiatky, ktoré pomohli, aby sa mesto zaradilo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najvýznamnejšou pamiatkou sú masívne múry, ktoré obklopujú mesto od mora na vrchol Sv. Ivana. Múry sú pôsobivé cez deň, ale aj v noci, keď sú osvetlené. Vychutnajte si prechádzku úzkymi uličkami starého mesta, kde sa schovávajú jedni z najstarších stredovekých kostolov v regióne - katedrála Sv. Tryphona, ktorá je symbolom mesta, kostol sv. Lukáša, Sv. Anny, Sv. Márie a ďalšie. Kotor je mesto námorníkov a obchodníkov, z tejto doby je v starej časti Kotora postavených deväť palácov, z ktorých je najznámejší palác Grgurina, v ktorom sa nachádza Námorné múzeum. A je tiež mestom festivalov, osláv a karnevalov.

  • palacinky
    • Top

    V centrálnej časti krajiny dominujú údená šunka „pršut“, syr Njeguški a vďaka Skadarskému jazeru aj ryby, ako úhor či údený kapor. Nájdete tu aj skvelé palacinky kráľa Nikolu z kukuričnej múky, plnené vlašskými orechmi, medom a poliate sú skvelou omáčkou zo sušených sliviek varených vo víne, alebo s čerstvým ovocím.

  • Národný park lovcen
    • Top

    Aj pod názvom ako čiernohorský Olymp je známy skalný masív, ktorý sa majestátne týči nad mestom Kotor. Národný park Lovćen síce rozlohovo veľký nie je, avšak má unikátne prírodné aj historické hodnoty s krasovými útvarmi, lúkami, lesmi a výnimočnou flórou i faunou. Štíty Štirovnik s výškou 1749 metrov a Jezerski vrh s výškou 1657 metrov a s mauzóleum básnika Petra Petroviće Njegoša sú čiernohorské krásky dominujúce celému národnému parku. Odtiaľto sú úchvatné výhľady na more aj na Skadarské jazero. Zažijete tu dve podnebia, ako aj horské tak aj morské. V parku vyniká typická ľudová kultúra s dedinami, salašmi alebo pastierskymi letnými osadami s dobytkom. Najznámejšia rekreačná časť je Ivanova Korita, posiata chodníkmi, cyklotrasami a tiež tu nájdete lanovku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Čiernej Hore