V 14. storočí sa Ibn Khaldun o Káhire vyjadril, že je "svetovou metropolou, záhradou sveta, mestom, kde sa stretávajú národy, a kde je ľudí ako mravcov". A práve vtedy bola aj mestom, kde prekvital islam a vznikli nádherné stavby, ktoré zdobia Islamskú Káhiru na východnom brehu. Na západnom brehu, v Gíze zas vynikajú pyramídy, ktoré sú ozdobou mesta.
Káhira leží na východnom brehu rieky Níl, 160 km južne od Stredozemného mora a 135 km od Červeného mora, ktoré sa nachádza smerom na východ od hlavného mesta Egypta. Zo severu je obklopená provincia Qalyubia, zo západu Gíza a na juhozápade nekonečná neobývaná púšť. Káhira je súčasťou Veľkej Káhiry, kde patrí Káhira, Qalyubia a Gíza.
Ulice Káhiry podávajú históriu od starovekej egyptskej civilizácie, ktorá v priebehu storočí ovplyvnila iné kultúry až po modernú dobu. Je domovom rôznych pamiatok reprezentujúcich rozmanitosť celého Egypta. Faraónska história sa tu začala písať v meste Heliopolis, ktoré je dnes modernou štvrťou.
Krajina
Egypt
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
3h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
viac
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
menej
Rozloha a populácia
Rozloha Káhiry je 3 085 km2 a má približne 21 750 000 obyvateľov.
Jazyky
arabský
Náboženstvo
90 % islam, 10 % koptskí kresťania
Elektrický prúd
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej tr...
viac
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
menej
Pevnosť Babylon je príkladom gréckej a rímskej kultúry v srdci Káhiry, kde sa nachádza známy Visutý kostol, najstaršie káhirské kostoly a strom Panny Márie.
Islamská Káhira má jedinečný architektonický štýl badateľný v pevnosti Al- Qal´a a alabastrovou mešitou Mohameda Aliho. V roku 641 Egypt dobyl Amr ibn al-´As, a tak Káhira začala rozvíjať islamskú architektúru. Mesto bolo rozdelené na tri hlavné časti, Al-Fustat, Al-Askar a Al-Qata´i.
Káhiru zdobí aj mešita Al-Azhar a univerzita, založená vodcom Fátimovcov El-Muizzom Ledin Allahom. V islamskej časti Káhiry stoja tie najkrajšie pamiatky, citadela, madrassa a mauzóleum sultána Barquqa, mešita sultána al-Ashrafa Qaytbay, mešita sultána Hassana či veľký trh Khan el-Khalili.
Oficiálny názov Káhiry je al-Qáhirah, čo značí „dobyvateľ“ alebo „víťaz“. Káhiru založili Fátimovci pod vedením generála Jawhar al-Siqilliho, ktorý prijal príkazy od fátimovského khalifa El-Mo´ez Ledin Allaha, aby sa stala Káhira novým hlavným mestom Fátimovcov. Najskôr bolo mesto pomenované Al-Mansuriyyah a neskôr zmenená na Káhiru. Káhira je však známa aj pod iným názvom ako „Mesto tisícich minaretov“, a to pre množstvo mešít. Predpokladá sa, že názov „Káhira“ pochádza z arabského názvu planéty Mars „Al Najm Al Qahir“, ktorý vznikol v deň, keď mesto založila dynastia Fátimovcov v 10. storočí. Národným dňom Káhiry je 6. júl, keď generál Jawhar al-Siqilli položil základný kameň mesta v roku 969. Ikonou Káhiry je stará mešita Al-Azhar.
Moderná Káhira sa nachádza 20 km ruín Memphisu, kedysi prvého hlavného mesta nielen Egypta ale aj na svete, ktoré bolo založené okolo roku 3100 pred n.l. Prvou osadou v súčasnej Káhire bola rímska pevnosť Babylon postavená v roku 150 n.l. Arabskí dobyvatelia tu založili v roku 642 vojenské veliteľstvo, ktoré sa stalo základňou Umajjovcov a Abbásovcov a vznikla tu prvá mešita v Afrike. Keď severoafrická šiitská dynastia Fátimovcov v roku 972 dobýva Egypt, začínajú sa písať nové islamské dejiny mesta. Mešita Al-Azhar dala podnet ku vzniku mesta ako centra islamského učenia a filozofie. Seldžukovia v polovici 11. storočia dobyli Káhiru a Saladin a jeho ďalší nástupcovia mesto rozširovali. Najstaršia časť Káhiry leží východne od Nílu. Pri Níl, južne od mesta je dnes stále poľnohospodárska oblasť. Západné časti Káhiry postavil podľa vzoru Paríža Isma´il Pasha v polovici 19. storočia a majú široké bulváre, verejné záhrady a otvorené priestranstvá.
Staršia, východná časť mesta je odlišná, lebo vyrastala v priebehu storočí. Je plná uličiek a preplnených štvrtí s obytnými budovami. Západnej Káhire dominujú skôr vládne budovy a moderná architektúra. Rozsiahle vodné systémy umožnili mestu expandovať na východ do púšte. Káhirou keďže preteká Níl, brehy sú spájané cez ostrovy mostami. V centre je ostrov Gezira a Roda, kde je tiež množstvo vládnych budov. Západne od Gízy je púšť a staroveká nekropola Memphis a priľahlá nekropola Sakkára. Tieto mestá boli v tejto časti Egypta starovekými predchodcami Káhiry. Na ostrove Manial sa nachádza palác Manesterly a nilometer, ktorý slúžil na meranie hladiny Nílu.
Keď bol v roku 1258 vyplienený Bagdad, Káhira sa stala popredným intelektuálnym a umeleckým centrom Blízkeho východu na nasledovných 250 rokov. Politická moc sa však presunula z arabského sveta na sever a mesto v roku 1517 zabrala Osmanská ríša za Selima I. Avšak vládnuci Mameluci sa rýchlo vrátili k moci ako vazali osmanského sultána.
V roku 1798 dobyl Egypt Napoleon a Káhira mu odovzdávajú vládnuci Mameluci. Napoleon priviedol sebou armádu vedcov, učencov a umelcov, aby založili francúzsku kultúrnu základňu v Egypte. Urobili prvú európsku štúdiu o krajine, publikovanú ako Le description de l ´Egypte. Napoleon opustil Egypt po tom, čo bola jeho flotila zničená v bitke pri Aboukirskom zálive v auguste 1798, pričom na čele zostal generál Jean Baptiste Kléber. Ten bol však v roku 1800 zavraždený a trojročná francúzska okupácia mala malý trvalý účinok. V Egypte v 19. storočí začína modernizácia. Bola zavedená železničné spojene do Alexandrie v roku 1851.
K výraznej zmene však došlo za vlády Isma´Ila Pašu, keď v roku 1863 výstavba Suezského prieplavu priniesla značný počet nových obyvateľov z Európy. Sieť plynového osvetlenia inštalovala francúzska spoločnosť a rozšírili sa železničné trate. V roku 1867 Isma ´il Paša navštívil Paríž, aby sa zúčastnil Svetovej výstavy, kde videl novozrekonštruované mesto baróna Haussmanna a s prostriedkami z prosperujúceho obchodu s bavlnou sa rozhodol prestavať Káhiru podľa európskeho vzoru. Veril, že sa mu to podarí do roku 1869, keď zástupcovia z celého sveta prišli na otvorenie Suezského prieplavu.
No namiesto prestavby starého mesta sa Isma´il rozhodol pridať novú štvrť k západnej časti pri brehu Nílu. Projekt realizoval Ali Pasha Mubarak a navrhol ho francúzsky urbanista Pierre Grand. Bola postavená nová oblasť luxusných víl a apartmánov. V starom meste sa otvorili veľké ulice a začali premávať električky. Nová prestavba, ktorá začala v roku 1882 viedla k pokračovaniu prestavby Káhiry. Bol inštalovaný moderný kanalizačný systém a v púšti vznikli nové predmestia ako Heliopolis. Populácia Káhiry v počte 374 000 z roku 1882 vystúpila v roku 1937 na 1 312 000. Mesto však ovládli aj Európski obyvatelia a preto vznikol dôraz na kresťanské mešity pred mešitami.
Moderná Káhira zostala centrálnym mestom Egypta počas obdobia britskej nadvlády. V 20. storočí mnoho poľnohospodárov z brehov Nílu prichádza do mesta za prácou v továrňach. Mesto prijalo utečencov z vojen s Izraelom, najmä zo Sinaja. Od 19. storočia sa stala Káhira centrom cestovného ruchu pre pamiatky a artefakty starovekého Egypta, hlavne pyramíd.
Top lokality
Gíza
Ikonou planiny Gíza sú pyramídy z obdobia Starej ríše, z doby 2560 pred n.l. Najväčšou pyramídou je Cheopsova, s výškou 137 metrov, kedysi 147 metrov. Faraón Cheops nechal uviesť do pohybu 6 miliónov ton kameňa, aby na rozlohe ako 8 futbalových ihrísk postavil svoju hrobku. V jeho pyramíde bol pohrebná komora neobvykle preložená, najskôr bola pod zemou, potom v strede a nakoniec hore vo Veľkej galérii.
Jeho syn Chefrén nechal postaviť v roku 2530 pred n.l. pyramídu s výškou 143,5 m, na ktorej sa dodnes zachovalo biele obloženie v jej najvyššej časti. Pri pyramídach sa nachádzajú mastaby – horby úradníkov.
Tretiu pyramídu nechal okolo roku 2500 pred n.l. postaviť Mykerínos s výškou 66 m. Jej obloženie bolo vyhotovené z ružovej žuly, ktorá sa zachovala v spodnej časti pyramídy.
V pyramídovom komplexe je Veľká sfinga, Údolný chrám faraóna Chefréna, hrobky a otvory, kde boli objavené veľké drevené lode slúžiace na prevoz faraóna do „podsvetia“. Sfinga je dlhá 73,5 m a vysoká 20 m. Pri nohách sfingy sa nachádza žulová stela kráľa Tutmosa IV. z roku 1390 pred n.l.
Sakkara
Pyramída má svojho predchodcu v stupňovitej mastabe, ktorú nechal postaviť architekt Imhotep pre kráľa Džosera z 3. dynastie, okolo roku 2650 pred n.l. Jedná sa o prvú kamennú stavbu na svete.
Táto Džoserova stupňovitá mastaba sa skladá zo 6 oddelených a na seba posadených a smerom nahor stále sa zmenšujúcich asi 10 m vysokých kamenných „lavíc“. Veľké stupne boli vždy viditeľné. Malý zádušný chrám a palácový komplex sú pripojené k severnej stene mastaby. Tu tak mohol faraón sídliť po odchode na večnosť.
Vhod do komplexu lemujú stĺpy, ktoré sú i dnes dobre zachované. Za stĺpmi sa nachádza veľké nádvorie, ktoré sa používalo pre faraónove rituály, ktoré boli potrebné ku jeho "obnove, sile a na večnosť".
V Sakkare počas 7. až 1. storočia pred n.l. vzniklo Serapeum, kde boli pochované býky, ktoré Egypťania nazývali Apis. Z 5. dynastie, z roku 2340 pred n.l. tu bola postavená Unova pyramída s výškou 43 m, niekoľko krásnych mastáb, kde sa dochovali farby na reliéfoch, ako mastaba Ti, ktrú objavil Francúz Auguste Mariette v roku 1860, či Ptahhotepova alebo Mererukova mastaba s krásnymi scénami vtedajšieho života.
Memphis
Memphis bol kedysi prvým hlavným mestom Egypta a rozkvital pred viac ako 4500 rokmi. Grécky názov Memphis je odvodený od egyptského Men-nefer-Pepi, čo bolo meno pyramídového mesta a pyramídy faraóna Pepyho I. Okolo roku 1250 pred n.l. tu bol postavený chrám zasvätený egyptskému bohovi Ptahovi. Z tohto obdobia boli objavené sochy vysoké skoro 4 m znázorňujúce Ramesseho II, Ptaha a bohyňu Sekhmet ako aj balzamovacie stoly pre býkov.
Islamská Káhira
Mešita al-Azhar sa začala stavať v roku 969 a dostavaná bola v roku 972 vojenským vodcom Gawhar al-Siqilli. Od svojho vzniku bola niekoľkokrát prestavaná. Dnes tu je jedna z najdôležitejších univerzít pre výučbu islamu na svete. Samotná stavba zaberá plochu 6000 m2.
K najväčším zmenám došlo v 18. storočí počas vlády Osmanov. Mešita bola centrom práva, teológie a radí sa medzi najstaršie na svete. Dnes tu študuje 85 000 študentov v rámci 9 fakúlt. V univerzitnej knižnici je viac ako 60 000 kníh a 15 000 rukopisov. Pri mešite sa nachádza park al-Azhar.
Citadela pod názvom al-Qal´a je masívna pevnosť, kde sa nachádza múzeum, paláce, tri mešity, z ktorých je najznámejšia mešita Mohameda Aliho. Pevnosť bola postavená v roku 1176 sultánom Saladinom na obranu mesta pred križiackymi výpravami. Neskôr sa stala hlavným sídlom mameluckých sultánov.
Prvá mešita v pevnosti bola postavená v 14. storočí, ostatné dve počas otomanskej nadvlády v 16. storočí a za vlády Mohameda Aliho v 19. storočí. Mohamed Ali nechal svoju mešitu vybudovať z bieleho alabastru, preto sa jej zvykne hovoriť aj "alabastrová mešita". Mohamed Ali je v mešite aj pochovaný. Na otvorenom priestranstve mešity sa nachádzajú hodiny od francúzskeho kráľa Ľudovíta Filipa, ktoré daroval Mohamedovi Alimu v roku 1846. V rámci pevnosti boli postavené aj paláce, Gowhara a Harim, ktoré je vojenským múzeom. Celý areál využívali britskí vojaci až do roku 1946.
Starou Káhirou prechádza dôležitá ulica al-Muizz, ktorá patrí medzi najstaršie v meste. Vedie zo severu na juh a po jej oboch stranách boli postavené tie najdôležitejšie historické stavby, ako sú mešity a školy. Má dĺžku skoro 1 km a vedie od brány Bab Zuweila po bránu Bab Futuh. Je rušná, hlučná a ohromujúca. Dnes je tu veľa obchodov, hammamov, či trh na výrobu stanov.
Mešita sultána Hassana sa nachádza pri citadele. Postavená bola v 14. storočí počas mameluckej doby. Vedľa tejto mešity ja mešita Al-Rifa´i, postavená na konci 19. storočia lady Khushiar Hanim, aby tak rozšírila a nahradila existujúci svätyňu stredovekého islamského svätca Ahmeda al-Rifa´iho. Táto mešita bola miestom odpočinku Rezu Shaha z Iránu, ktorý umrel v exile v roku 1944. Jeho telo bolo po 2. svetovej vojne navrátené do Iránu. V pohrebnej komore je pochovaný jeho syn Mohammed Reza Pahlavi, ktorý umrel v Káhire v roku 1980.
Koptská Káhira
Koptská štvrť leží v starej časti Káhiry. Prvé osídlenie sa datuje do 6. storočia pred n.l. Práve tu sa nachádzajú pamiatky z egyptskej kresťanskej minulosti, kde je možné navštíviť aj synagógu a prvú mešitu postavenú v Afrike, zo 7. storočia. Nachádza sa tu Visutý kostol, nazývaný aj Koptský ortodoxný kostol Panny Márie a je jedným z najstarších v Egypte. Je pomenovaný pre svoju polohu nad vstupom do bývalej rímskej pevnosti Babylon.
Kostol sv. Sergia je miestom, kde sa ukrývala Jozef, Mária a Ježiš, keď utekali z Palestíny. Interiér kostola je krásny, s detailným spracovaním dreva a obkladmi. Synagóga Ben Ezra bola najskôr kostolom a až v roku 882 bol predaný a prestavaný na synagógu. Aj za niekoľko storočí bola prerobená a podľa legendy je miestom, kde bol nájdený malý Mojžiš. V Káhire sa nachádza aj Koptské múzeum s rôznymi historickými pamiatkami.
Kedy vycestovať
Ideálne obdobie na poznávanie Egypta - Káhiry je na jar, jeseň alebo v zime, kedy sú miernejšie teploty.
Letisko a dĺžka letu
Priame lety z Viedne do Káhiry v trvaní cca 3 hodiny. Lety z Bratislavy do Hurghady v trvaní cca 4 hod. Medzi Hurghadou a Káhirou premávajú diaľkové autobusy, alebo vnútroštátne linky, pričom let trvá cca 45 min.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt
* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja
Víza a doklady
Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).
Colné predpisy
Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.
Doprava
Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky. Odvezú vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku. V Káhire premáva aj metro.
Shopping a suveníry
Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín. Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.
Tipy na výlety v Káhire
Top
Khan al-Khalili je najväčší bazár na Blízkom východe, plný ruchu, tovaru a typickej arabskej nákupnej atmosféry. Tento slávny trh leží medzi mešitou sultána Husseina a ulicou al-Mu´izz liDin Allah, kde vzniklo pred viac ako tisíc rokmi mesto. Trh prechádza so severu na juh cez brány Bab al Futuh a Bab Zuwayla. Tento názov pochádza pôvodne od komplexov karavánserajov, ktorým sa kedysi hovorilo „khan“ a počas Osmanov „wikala“ a boli na tomto mieste postavené v 14. storočí počas vlády sultána Barquqa. Neskôr sa trh rozširoval, vznikal nové domy a nové karavanseraje. Dnes je bazár rozdelený do určitých sekcií, podľa tovaru, ako zlato, látky, korenie, odevy. Obľúbené sú aj tunajšie kaviarne a reštaurácie. V okolí bolo postavených množstvo krásnych mešít.
Top
Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.
Top
Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.
Top
Oáza Bahríja, sa nachádza vo veľkej depresii asi 360 km juhozápadne od Káhiry. Oáza leží vo výške 128 metrov nad morom a má najvyššiu nadmorskú výšku zo všetkých oáz Západnej púšte. Kedysi bola oáza dnom obrovského oceánu. Rozkladá sa na ploche takmer 1 800 km². V najdlhšom bode má 94 km a v najširšom 42 km. V minulosti, keď ľudia z Baharíje chceli ísť do údolia Nílu, často čakali, kým tadiaľ neprešla karavána. Cesta medzi Nílom a oázou trvala tri dni. Pred 145 až 65 miliónmi rokov tu prebiehala vulkanická činnosť a tak sa vytvorili čadičové stĺpy, ktoré dominujú oáze. Baharíja bola obývaná najmenej 10 000 rokov. V súčasnosti má oáza 36 000 obyvateľov a tvorí ju niekoľko malých dedín, z ktorých každá je obklopená palmami a ovocnými stromami. Bawiti je hlavnou dedinou oázy.
Top
Biela púšť leží na západe Egypta, asi 500 km od hlavného mesta Káhiry. Zaberá 300 km2 a nachádza sa medzi oázami Baharíja a Farafra. Pred mnohými miliónmi rokov tu bolo dno oceánu a biele skaly sú pozostatkom morských mikroorganizmov. Vietor a piesok v priebehu storočí zmenili bývalé morské dno. Názov tejto púšte pochádza z vrstvy kriedy a vápenca, ktorá čiastočne pokrýva krajinu. Biela púšť je jedinečné miesto, nič také nenájdete nikde na svete. V noci, najmä keď je terén osvetlený mesiacom v splne, púšť vyzerá ako Arktída so svojou snehobielou krajinou. Môžete tu vidieť útvary pripomínajúce hrady, dómy či veže.
Top
Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.