Marsa Matrouh

Exoticky znejúce a Karibik pripomínajúce Marsa Matrouh je vzácnou kombináciou vzťahu tradičného a zároveň dynamicky sa vyvíjajúceho letoviska. Stredomorské pobrežie Egypta je rajom na krásne pláže, o ktorom vie len málo cudzincov.

Absolútnou jednotkou je Marsa Matrouh a jeho okolie, s plážami s bielym jemným pieskom a morom takým azúrovým, až to miestami vyráža dych.

Marsa Matrouh leží 300 km západne od Alexandrie, odkiaľ vedie pozdĺž pobrežia rýchlostná cesta. Od hlavného mesta, Káhiry je vzdialené cca 450 km a od hraníc s Líbyou 250 km. Keďže aj Marsa Matrouh má medzinárodné letisko, pohodlne sa sem za menej ako 3 hodiny dopravíte charterovým letom z Bratislavy či z Košíc a to v čase letnej sezóny.

Už koncom mája tu dosahujú teploty 30 ℃ a teplota mora 24 ℃. Horúce leto, ktoré sa dá prirovnať ku gréckemu podnebiu sa pomaly končí až na rozhraní septembra a októbra. I keď, a to je treba pripomenúť, len zriedkavo teplota vystupuje ku 40 ℃ uprostred najhorúcejšieho leta, tak ako je to v inej časti Egypta. More v júli a auguste dosahuje príjemných 27 ℃.

Krajina
Egypt Marsa Matrouh
Časový posun
1h
Mena
egyptská libra
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa s...
Štátnym zriadením Egypta je republika. Oficiálny názov je Egyptská arabská republika. Egyptské národné zhromaždenie sa skladá z volených poslancov jednotlivých oblastí. V rade „Shura Council“ je 140 členov volených a 70 menovaných.
Rozloha a populácia
Rozloha Marsa Matrouh je 166 563 km² a má približne 156 947 obyvateľov.
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam (90 %), koptskí kresťania (10 %)
Elektrický prúd
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej tr...
V Egypte je napätie 220 V, ale pre zástrčky je nutné použiť adaptér, ktorý je dostať všade. Vo väčšine hotelov vyššej triedy sú zásuvky prispôsobené európskym spotrebičom.
Pláž v Marsa Matrouh. Egypt
Pláž v Marsa Matrouh. Egypt. Foto: CK SATUR

Pred viac ako dvetisíc rokmi bolo Marsa Matrouh rybárskou dedinou. Pred dvadsiatimi rokmi, keď sa pre turistov otvorila Hurghada, neskôr Sharm el Sheik a Marsa Alam, bolo toto miesto známe najmä domácim obyvateľom, ktorí sem prichádzali počas horúceho leta z Káhiry. Bolo tu vybudovaných pár menších hotelov, apartmánov, kde tak mohli tráviť svoju dovolenku a pritom sa príjemne „schladiť“. Žiadna veľká infraštruktúra tu nebola. Situácia sa však výrazne zmenila, a už sem neprichádzajú len bohatí Egypťania, ale aj turisti z Talianska či Veľkej Británie, ktorí objavili dosiaľ „nepoznaný raj“.

Pláž a more v Marsa Matrouh. Egypt
Pláž a more v Marsa Matrouh. Egypt. Foto: jazhotels.com

Al Alamein leží 120 km západne od Alexandrie a je miestom, ktoré značí „dva svety“ a je pre toto tajuplné miesto výstižné, pretože sa stalo svedkom ťaženia, ktoré určilo osud Egypta a britského impéria. Na tejto pôde zahynulo tisíce vojakov. Na ich pamiatku je tu aj cintorín a vojenské múzeum, ktoré je dobre prezentované, s fotografiami a artefaktami a poukazuje na Nemecko, Taliansko, Britániu a Egypt, krajiny, ktoré boli zapojené do tunajšej bitky počas 2. sv. vojny. V roku 1942 Nemci na čele s Rommelom a spojenci na čele s Montgomerym zviedli jednu z najdôležitejších bitiek druhej svetovej vojny.

Víťazstvo, ktoré pripadlo spojencom, zachránilo Egypt a viedlo ku porážke Nemecka v roku 1943. V múzeu je možné napríklad vstúpiť do tanku, alebo vojenského auta. S Al Alamein sa spája aj veľký cintorín, kde sú pochovaní vojaci. Bojovým poľom, na ktorom sa medzi rokmi 1940 a 1942 zmietali boje, bolo dlhé 1000 km, medzi Alexandriou a Benghází v Líbyi.

Porto Marina je rozľahlý prístav s peknou promenádou s reštauráciami a obchodmi, nachádzajúci sa na severnom pobreží Egypta, asi 100 km od Alexandrie a 240 km od Káhiry. Leží priamo pri Stredozemnom mori a môže sa pochváliť prístavom, ktorý môže hostiť až 500 lodí. Porto Marina pozostáva aj z rezortu, hotela, kúpeľov, nákupného centra a rezidencie s golfovým ihriskom. Uprostred budovy rezortu sa nachádza vodný kanál postavený tak, aby pripomínal benátske kanály.

Stredomorské pobrežie pri Porto Marina. Egypt
Stredomorské pobrežie pri Porto Marina. Egypt. Foto: unsplash.com

Severné pobrežie často v Egypte označované North Coast zahŕňa množstvo dedín, ktoré sa líšia polohou a vybavením. Táto krásna letná destinácia zahŕňa súkromné pláže, golfové ihriská, obchody, reštaurácie a kaviarne. 

North Coast. Egypt
North Coast. Egypt. Foto: unsplash.com

Top lokality

Oáza Siwa

Siwa je unikátnou egyptskou oázou s berberskými dedinami, dvomi soľnými jazerami, jazerom Siwan a El-Zeitoun. Počas 4. storočia pred n.l. sa stala známa pre príchod Alexandra Veľkého, ktorý tu navštívil chrám zasvätený bohovi Amonovi a nechal si tu vyveštiť. Čo mu bolo povedané, nik nevie. Oáza leží 10 metrov pod hladinou mora a len 50 km od Líbye, 350 km od Marsa Matrouh, a 600 km od Káhiry. Siwa má 80 km na dĺžku a 20 km na šírku a má okolo 23 000 obyvateľov, ktorí sú zmesou líbyjských a tuniských kmeňov, ktoré majú svoj vlastný jazyk – Amazigh. Islamské náboženstvo je oficiálnym náboženstvom, avšak tunajší obyvatelia majú svoje vlastné tradície, ktoré sa šíria po celé generácie. Príjmy ľudí pochádzajú hlavne z pestovanie datlí, olív a vďaka podzemnej prírodnej vode majú veľké továrne na balenú vodu. Sú tu aj horúce vodné pramene, ako Kleopatrin, Bir Wahid, ktoré vyvierajú z úpätia hory Dakrour.

Soľné jazerá v Siwe. Egypt
Soľné jazerá v Siwe. Egypt. Foto: unsplash.com

Zaujímavým miestom v oáze Siwa je orákulum, známe ako chrám Alexandra Veľkého, ktorý bol zasvätený bohovi Amonovi. Podľa legendy chrám vznikol, keď z gréckych Téb vyleteli dve čierne holubice, jedna do egyptskej Siwy a druhá do gréckej Dodony. Do chrámu prišiel aj Alexander Veľký a nechal si tu vyveštiť. Pri chráme sa nachádzala staroveká dedina Agurmi, postavená z ílu so soľou, ktorá domom dávala pevnosť a udržovala ich zvnútra chladnejšími počas vysokých teplôt v lete. Ľudia dedinu Agrumi opustili v roku 1935 po silných dažďoch, a usadili sa v chráme.

Typická púštna stavba. Siwa. Egypt.
Typická púštna stavba. Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

Pieskové duny v Líbyjskej púšti

Sahara má rozlohu 7 mil. km2 a prechádza niekoľkými krajinami na severe Afriky. Medzi tieto krajiny patrí aj Egypt. V jeho západnej časti sa nachádza jeden z najväčších dunových pásov na svete a to s dĺžkou 140 km.

Pieskové duny, Siwa. Egypt
Pieskové duny, Siwa. Egypt. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na návštevu je od jari do jesene. Koncom mája tu dosahujú teploty 30 ℃ a teplota mora 24 ℃. More v júli a auguste dosahuje príjemných 27 ℃.

Letisko a dĺžka letu

Chartrové lety z Bratislavy alebo z Košíc v trvaní cca 3 hodiny. Pravidelné lety sú z Viedne do Káhiry a odtiaľ presun autom/autobusom cca 400 km.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire 3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, Cairo, Egypt

Tel: +20 / 2 / 33358240, 33357544, 33376901
Mobil:  +201 000 060 968 *
Email: emb.cairo@mzv.sk

* pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja

Víza a doklady

Do Egypta potrebujete pas, ktorý musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Rovnako do Egypta budete potrebovať turistické víza - na jeden vstup – platné 3 mesiace s maximálnou dĺžkou pobytu 1 mesiac, viacnásobné – platné na 6 mesiacov, maximálna dĺžka pobytu 1 mesiac).

Colné predpisy

Zakázaný dovoz alkoholu, pornografie, zbraní a všetkých druhov drog. Zo skúseností vieme, že kvôli jednej fľaši alkoholu v hlavnej batožine vás nezatknú. Za predaj a prechovávanie drog sa udeľujú veľmi vysoké tresty (desiatky rokov odňatia slobody, vo výnimočných prípadoch trest smrti). Je nutné pripomenúť, že je striktne zakázaný vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe, flóry, fauny, zvlášť koralov, ale aj mušlí.

Doprava

Na rýchlu prepravu sa oplatí používať taxíky. Odvezú vás kam budete chcieť a cenu za odvoz si je potrebné dohodnúť ešte pred nasadnutím do taxíku.

Shopping a suveníry

Nakupovať v Egypte môžete, rovnako ako vo väčšine krajín arabského sveta, buď v supermarketoch s pevne stanovenými cenami, alebo na trhoch. K nim neodmysliteľne patrí povestné zjednávanie. Obchodíky so suvenírmi, pohľadnicami, potravinami sa otvárajú okolo 9 hodiny ráno a otvorené sú do neskorých nočných hodín. Obľúbenými suvenírmi sú kvetinové vázy, dekoratívne kazety a sošky z alabastru, tradične dlhý voľný vrchný egyptský odev galábija, zlato a striebro predávané na váhu, kožené tašky a kabelky, tkané tapisérie a výrobky z dreva, ktoré v Egypte dosahujú vysokú kvalitu. Pri nákupe zlata a papyrusov si dávajte pozor na falzifikáty.

Tipy na výlety v Marsa Matrouh

  • Abu Simbel, Egypt
    • Top

    Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

  • Pevnosť, Alexandria, Egypt
    • Top

    Druhé najväčšie mesto v Egypte sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v severnej časti krajiny. Jeho nízka nadmorská výška na delte Nílu spôsobuje, že je veľmi citlivé na stúpajúcu hladinu mora. Alexandria je dôležité priemyselné centrum kvôli zásobám zemného plynu a ropovodom zo Suezu. Mesto a je tiež obľúbenou turistickou destináciou, pre svoju históriu. Bola založená v roku 332 p.n.l., Alexandrom Veľkým a po Ríme sa stala druhým najdôležitejším centrom staroveku. Od konca 18. storočia bola Alexandria hlavným centrom medzinárodného lodného priemyslu a jedným z najdôležitejších obchodných centier na svete, a to jednak preto, že profitovala z ľahkého pozemného spojenia medzi Stredozemným morom a Červeným morom, ako aj lukratívneho obchodu s egyptskou bavlnou.

  • Amonov chrám, Egypt
    • Top

    V oáze Siwa sa nachádza Amonov chrám, nazývaný aj ako Chrám predpovedí alebo Chrám Om Obaidah. V staroveku to bol jeden z najznámejších chrámov zasvätených pre boha Amona, ktorý bola postavený v 6. storočí pred Kristom na náhornej plošine Aghurmi, 4 kilometre východne od súčasného mesta Siwa. Chrám leží v najzápadnejšej egyptskej oáze, len 30 kilometrov od líbyjských hraníc v srdci veľkej púšti. Z chrámu sa zachovala len stena zdobená basreliéfmi a obrovská hromada ruín. Chrám dal postaviť faraón Nectanebo II. Žiaľ, jeden z vysokých úradníkov v roku 1897 vyhodil chrám do vzduchu, aby z jeho kameňov postavil schodisko pre policajnú stanicu a dom. Zostali len ruiny rozbitých kameňov a nápisy v gréckom jazyku, väčšinou napísané cestovateľmi v staroveku.

  • Púšť Baharíja s džípmi pri západe slnka. Egypt. Foto: unsplash.com
    • Top

    Oáza Bahríja, sa nachádza vo veľkej depresii asi 360 km juhozápadne od Káhiry. Oáza leží vo výške 128 metrov nad morom a má najvyššiu nadmorskú výšku zo všetkých oáz Západnej púšte. Kedysi bola oáza dnom obrovského oceánu. Rozkladá sa na ploche takmer 1 800 km². V najdlhšom bode má 94 km a v najširšom 42 km. V minulosti, keď ľudia z Baharíje chceli ísť do údolia Nílu, často čakali, kým tadiaľ neprešla karavána. Cesta medzi Nílom a oázou trvala tri dni. Pred 145 až 65 miliónmi rokov tu prebiehala vulkanická činnosť a tak sa vytvorili čadičové stĺpy, ktoré dominujú oáze. Baharíja bola obývaná najmenej 10 000 rokov. V súčasnosti má oáza 36 000 obyvateľov a tvorí ju niekoľko malých dedín, z ktorých každá je obklopená palmami a ovocnými stromami. Bawiti je hlavnou dedinou oázy.

  • Biela púšť v kontraste s pieskovými dunami a džípmi. Egypt. Foto: unsplash.com
    • Top

    Biela púšť leží na západe Egypta, asi 500 km od hlavného mesta Káhiry. Zaberá 300 km2 a nachádza sa medzi oázami Baharíja a Farafra. Pred mnohými miliónmi rokov tu bolo dno oceánu a biele skaly sú pozostatkom morských mikroorganizmov. Vietor a piesok v priebehu storočí zmenili bývalé morské dno. Názov tejto púšte pochádza z vrstvy kriedy a vápenca, ktorá čiastočne pokrýva krajinu. Biela púšť je jedinečné miesto, nič také nenájdete nikde na svete. V noci, najmä keď je terén osvetlený mesiacom v splne, púšť vyzerá ako Arktída so svojou snehobielou krajinou. Môžete tu vidieť útvary pripomínajúce hrady, dómy či veže.

  • Chrám kráľovnej Hatšepsut, Egypt. Foto: Lucia Kulfasová - sprievodkyňa CK SATUR
    • Top

    Chrám kráľovnej Hašepsut je starobylé posvätné pohrebné miesto v Egypte. Chrám bol postavený pre osemnástu dynastiu Pharaoh Hatšepsut a je umiestnený pod útesmi v Deir el Bahari, na západnom brehu Nilu pri údolí kráľov. Chrám márnice je zasvätený slnečnému božstvu Amun a nachádza sa vedľa múzejného chrámu Mentuhotepa II, ktorý slúžil ako inšpirácia a neskôr kameňolom. Chrám kráľovnej Hašepsut je považovaný za jednu z ,,neporovnateľných pamiatok starovekého Egypta". Reliéfna socha v chráme Hatšepsut rozpráva o božskom zrodení ženského faraóna - prvého svojho druhu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Marsa Matrouh