Ekvádor

Ekvádor v španielčine znamená rovník. Kedysi bola táto krajina španielskou kolóniou, ktorá získala nezávislosť v roku 1830. Leží v severozápadnej časti Južnej Ameriky. Ku Ekvádrou patria aj sopečné ostrovy Galapágy v Tichom oceáne.

Táto atraktívna juhoamerická krajina láka svojou jedinečnosťou pre krásu prírody a historickými zaujímavosťami.
Pobrežie Ekvádoru lemuje nížina, ktorá sa smerom na západ dvíha. Západné a Východné Andy sa tiahnu cez stred krajiny. Amazonská nížina sa nachádza na východe krajiny. Ekvádor má dĺžku pobrežia 2237 km. Hraniční s Kolumbiou (708 km) a s Peru (1529 km). Takmer polovica obyvateľstva sa sústreďuje vo vnútrozemí andských kotlín a údolí, pričom veľké koncentrácie sú aj pozdĺž západného pobrežného pásma. Dažďové pralesy na východne krajiny zostávajú riedko osídlené. 

Krajina
Ekvádor Ekvádor
Hlavné mesto
Quito
Časový posun
-7h
Mena
americký dolár
Dĺžka letu
14h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Ekvádor má283 561 km² a 18 369 740obyvateľov. (Mestici - zmiešaní indiáni a bieli, 71,9%, Montubio 7,4%, indiáni 7%, bi...
Ekvádor má283 561 km² a 18 369 740obyvateľov. (Mestici - zmiešaní indiáni a bieli, 71,9%, Montubio 7,4%, indiáni 7%, bieli 6,1%, afroekvádorčania 4,3%, mulati 1,9%, čierni 1%, iní 0,4%)
Jazyky
španielčina (kastílčina) 93% (oficiálna), kečuánčina 4,1%, iní pôvodní obyvatelia 0,7%
Náboženstvo
87% kresťanstvo
Vakcinácia
Aj keď pri vstupe do Ekvádoru, Kolumbie a Peru nie je povinné očkovanie, odporúča sa vakcína - žltačka A (príp. B), týfu...
Aj keď pri vstupe do Ekvádoru, Kolumbie a Peru nie je povinné očkovanie, odporúča sa vakcína - žltačka A (príp. B), týfus, tetanus a v prípade návštevy Amazónie, vakcínu proti žltej zimnici. V prípade dlhšieho pobytu v Amazónii je vhodné sa poradiť so špecialistami na tropickú medicínu ohľadom antimalarík. Pri kratších pobytoch v turistických oblastiach používať repelent, dlhé rukávy a nohavice a moskytiéru.
Elektrický prúd
110 V (nutný je adaptér s americkým typom zásuviek)

Top lokality

Tena

V súčasnosti je Tena hlavným mestom "pralesnej" provincie Napo a domov tu má 20 000 obyvateľov. Tena bola najvýchodnejšiou položenou misijnou stanicou v Ekvádore, avšak ešte predtým miestom osídlenia pôvodných obyvateľov. Lokalita bola objavená v roku 1560. Mesto sa nachádza na sútoku riek Ríos Tena a Pano. Vďaka svojej polohe neďaleko pralesov Amazónie sa Tena stala jedným z veľkých centier ekvádorského turistického ruchu. Oblasť mesta Tena je vstupnou bránou do amazonského dobrodružstva. Tena ponúka bohatú kultúru a históriu ako i jedinečné geologické črty a bohatú biodiverzitu. 

Tena. Ekvádor.
Tena. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Baños de Agua Santa

Mesto Baños de Agua Santa sa stalo obľúbenou turistickou destináciou. Príjemné mierne podnebie po celý rok sem láka zahraničných aj miestnych turistov. Mesto je schované medzi horami, v údolí s vodopádmi a horúcimi prameňmi. Dá sa povedať, že priam vyzýva k odpočinku. Či už tomu aktívnemu, alebo pasívnemu. V okolí sa dajú robiť všetky možné aktivity – extrémne športy ako rafting, canyoning, paragliding a bungee jumping, môžete sa zviesť na koni, na bicykli alebo vyliezť na sopku. Vedľa mesta Baños sa týči vulkán Tungurahua so svojou výškou 5 016 metrov. Vulkán sa nazýva aj „El gigante negro“ a údajne patrí k najľahšie zdolateľným vulkánom v Ekvádore.

Baños de Agua Santa
Baños de Agua Santa. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Cuicocha

Cuicocha je kaldera s priemerom 3 kilometre, zaliata vodou, nachádzajúca sa na južnom úpätí staršieho vulkánu Cotacachi, asi 100 km severne od Quita, hlavného mesta Ekvádoru. Vytvorila sa približne pred 3 100 rokmi, počas veľkej explozívnej erupcie. Jeho názov pochádza z pôvodného jazyka Kichwa a znamená "Lago del Cuy" teda "Morčacie jazero". V strede jazera stoja dva malé ostrovy. Jeden z príbehov o tom, prečo sa tak nazýva je preto, že jedno z jazier sa podobá tvaru morčaťa.

Cuicocha. Ekvádor
Cuicocha. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Quilotoa

Quilotoa je fantastické kráterové jezero. Vďaka minerálom obsiahnutým vo vode má lagúna odtiene zelenej, tyrkysovej a modrej. Quilota je výsledkom prejavu sopečnej činnosti v najzápadnejšej časti ekvádorských Ánd. Nachádza sa asi 35 km severozápadne od mesta Latacunga. Kaldera má priemer 3 km a strmé steny, vystupujúce 400 m nad hladinu 250 m hlbokého jazera. Pod vodou sa nachádzajú aj zvyšky dómu a horúce pramene. Sopka naposledy vybuchla približne okolo roku 1280. Táto erupcia vyprodukovala približne 10 mld. m3 sopečného popola a prachu a množstvo pyroklastických prúdov a lahárov. Následným kolapsom dómu sa vytvorila kaldera.

Quilotoa.
Quilotoa. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Národný park Yasuni

Yasuni je svetovo preslávený park s výnimočnou bohatou biologickou rozmanitosťou. Park je bohatý na množstvo vtákov, obojživelníkov, cicavcov a plazov. Žijú tu jaguáre, opice, či vydry. Je domovom posledných dvoch nedotknutých kmeňov v Ekvádore, ktoré sú chránené a v oblasti parku sú známe ako „nedotknuteľná zóna“. Obývajú ho ľudia z kmeňa Waorani, ktorí sa živia zväčša turistickým ruchom. Väčšina detí má prístup k vzdelaniu a navštevujú školy, ale veľa ich ešte žije tradičným spôsobom života bez vzdelania. Waorani, známi taktiež pod názvom Huaorani sú legendárni, dokonca aj medzi ostatnými domorodými obyvateľmi v ekvádorskom amazonskom regióne, za svoje rozsiahle poznatky o dažďovom pralese a jeho rozmanitom živočíšnom a rastlinnom živote.

Rôznorodý svet Južnej Ameriky. Foto: unsplash.com
Príroda Južnej Ameriky. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Quito

Quito, hlavné mesto Ekvádoru, sa nachádza vysoko v Andách, medzi vrcholkami hôr. Moderné bytové domy a skromné betónové stavby sa plazia po svahoch a rušné cesty lemované obchodmi a dusené dopravou sa v nedeľu menia na pokojné štvrte. Klenotom mesta je jeho „Staré mesto“, ktoré je aj na zozname svetového dedičstva UNESCO a je plné koloniálnych pamiatok a architektonických pokladov.

Quito. Ekvádor
Quito. Ekvádor. Foto: depositphotos.com

Quito je nádherné mesto umiestnené medzi dramatickým pozadím Ánd. Mesto je na zozname svetového dedičstva UNESCO vďaka svojej historickej časti. Je považované za najzachovalejšie historické staré mesto v Amerike. Pri potulkách starým mestom narazíte na rozsiahle námestia, zložito navrhnuté kostoly a katedrály a množstvo autentických reštaurácií a barov. Môžete stráviť hodiny len tým, že sa stratíte v kľukatých uličkách a celý zážitok vám dá pocit, akoby ste sa vrátili v čase.

Vnútrozemské andské kotliny.
Vnútrozemské andské kotliny. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádor je krajinou sopiek. V provincii Chimborazo leží sopka Chimborazo s výškou 6268 m a je tak najbližším bodom Zeme ku Slnku. Aktívnou sopkou je Sangay dosahujúca výšku 5230 m, ktorá vybuchla v roku 2010. Ďalšie historicky aktívne sopky v Andách sú Antisana, Cayambe, Chacana či Cotopaxi, ktorá je najvyššou aktívnou sopkou na svete. Množstvo aktívnych sopiek sa nachádza aj na Galapágoch, ako Wolf, Sierra Negra, Cerro Azul, Pinta, Marchena a Santiago.

Tichomorské pobrežie
Tichomorské pobrežie. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádor je známy nielen pre banány, ale aj paradajky. Podľa vedeckých výskumov, malé paradajky veľkosti čerešní pochádzajú z Ekvádoru. Neskôr sa domestikovali na území Mexika. Tiež o kakaovníku sa predpokladalo, že pochádza zo Strednej Ameriky, bol prvýkrát domestikovaný v oblasti hornej Amazonky, v dnešnom Ekvádore a to okolo roku 3300 p.n.l. 

kakao
Kakao. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Tichomorské pobrežie

Tichomorské pobrežie je región, ktorý pokrývajú pláže, palmy, gigantické útesy týčiace sa nad hlbokými jaskyňami až po zelené lesy Mangle a tropické lesy. Tento región zaberá 1600 km pobrežia, vyznačuje sa teplým tropickým podnebím po celý rok. Obľubujú ho fanúšikovia vodných športov, najmä surfisti, ako i milovníci pláží a prírody. Ďalej od pobrežia sú malebné mestečká známe svojou tradičnou kuchyňou a remeslami. Prosperujúce mesto Guayaquil, historické pamiatky a kilometre kakaových plantáží, banánov, paliem a ryže dotvárajú bohatstvo tohto regiónu.

Guayaquil sa nachádza na brehu rieku Guayas. Mestu sa hovorí „perla Pacifiku“ a je hlavným prístavom Ekvádoru. Má novovybudované nábrežie, úzke uličky Las Peñas v historickej štvrti mesta s viac ako 400 ročnou históriou, kde vynikajú drevené domy namaľované v jasných farbách. Las Peñas je energické a živé, s množstvom autentických miest na jedenie a nakupovanie. Oblasť je tvorená umelcami, takže počas celého roka sa tu koná aj množstvo umeleckých a kultúrnych podujatí. Z mesta vedie 444 schodov na kopec Santa Ana odkiaľ sa naskytajú krásne výhľady na mesto.

Guayaquil.
Guayaquil. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Zaruma sa nachádza vo výške 1200 m. Pýši sa pekným historickým centrom, domami z 19. a 20. storočia a labyrintom úzkych a strmých ulíc. Tunajšie domy sú postavené z ušľachtilého dreva, majú fasády vyrezávaných balkónov, čo je jedinečným architektonickým prvkom v krajine. Mesto preslávili bane na zlato a striebro, ktorých sa tu vydolovali tony.

Salinas je jedným z najnavštevovanejších miest v provincii Santa Elena. Mesto je známe svojimi krásnymi plážami a tiež ponúka veľkú rozmanitosť krajiny, športu a zábavy. Jeho názov je odvodený zo svojho nevyčerpateľného zdroja soli, ktorý bol už roky využívaný a industrializovaný. 

Salinas pobrežie
Salinas. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Národný park Machalilla je jednou z najrozsiahlejších chránených oblastí ekvádorského pobrežia, ktoré sa nachádza v Manabí. Tvorí ho suchozemská a morská časť. Nachádza sa tu Puerto López, ktoré je jednou z najnavštevovanejších turistických oblastí Ekvádoru. Je centrom pobytu pre návštevy národného parku Machalilla. V tejto oblasti sú archeologické lokality, keďže miesto osídľovala kultúra Manteña, v období 500 p.n.l. až do roku 1 500 n.l.

Národný park Machalilla
Národný park Machalilla. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Región Ánd

V tomto regióne Ekvádoru sú krásne mestá, ako Quito a Cuenca, množstvo sopiek a domorodých dedín s farebnými trhmi. Vlak Crucero, ktorý prechádza cez Callejón de Los Andes a zostupuje smerom k pobrežiu, prechádza medzi horami a historickými dedinami. Andy v Ekvádore sa nachádzajú medzi výškami v rozmedzí od 1 500 metrov do 6 310 metrov. Región charakterizujú rozsiahle polia plné zemiakov, fazule a kukurice. Pýši sa množstvom jazier a tvoria ho i sopečné lagúny v tyrkysových tónoch a prírodné zdroje teplých vôd. Ruiny starých miest Inkov ponúkajú nádherné výhľady, ktoré je možné obdivovať z pohodlia vozidla, na koni, horských bicykloch a dokonca aj na zipline.

Santa Ana de los Rios z Cuenca je mestom kultúry a architektúry. V roku 1982 bolo historické centrum Cuenca uznané za kultúrne dedičstvo ekvádorského štátu a v roku 1999 zapísané do zoznamu UNESCO. Radí sa medzi tretie najdôležitejšie mesto Ekvádoru. Staré mesto tvoria dláždené ulice, kostoly, múzeá, domy s terakotovými strechami, kvetinové balkóny. Nechýbajú príjemné reštaurácie, kaviarne a tradičné nákupy. 

Cuenca. Ekvádor
Cuenca. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Cotacachi je krásna provincia, kde leží ekologická rezervácia Cotacachi Cayapas, ktorá je jednou z najnavšetevovanejších a najchránenejších prírodných oblastí v krajine. Tu leží tiež lagúna Cuicocha. 60 km juhozápadne od Cotacachi leží posvätné údolie Intag, ktoré je obklopené majestátnou krajinou, riekami a vodopádmi s krištáľovo čistou vodou. Sú tu lesy, údolia, ktoré je možné preskúmať po turistických chodníkoch a pritom si vychutnať úchvatné vyhliadky a pozorovať vtákov a cicavcov. V tejto lokalite sa vyrába aj káva.

Región Cotacachi
Región Cotacachi. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Amazonská oblasť

Ekvádorská Amazonská oblasť je výnimočnou oblasťou, nielen pre domácich, ktorí tu majú stále svoje vlastné tradície a jazyky, ale aj pre turistov, ktorí sa snažia nazrieť do ich zaujímavého života. Je to oblasť bohatá na faunu a flóru. Vyskytuje sa tu i množstvo bylín, korenia, ovocia. Práve z Ekvádoru je do tejto tajomnej džungle najlepší prístup. Názov rieky Amazonka pochádza pravdepodobne z indiánskeho slova "amacunu", čo značí hluk vody. Od tohto slova sa vyvinul názov bojovníčok amazoniek, ktoré ohrozovali španielsku výpravu Francisca de Orellanu, keď prvý krát v 16. storočí splavoval rieku. On sám ju nazval pre jej veľkosť - rieka More. Pramene rieky vyvierajú v Západných Andách, asi 200 km od Tichého oceánu. Na svojej dlhej 7062 km púti sa vlieva širokým deltovitým ústím do Atlantiku. Jej povodie by pokrylo viac ako dve tretiny plochy Európy a množstvom pretekanej vody by sa do nej vošiel Dunaj v Bratislave tak 60-krát. Kraj v okolí Amazonky sa nazýva Amazónia a je preň typické vlhké a horúce podnebie s teplotami od 24 ℃ do 28 ℃.

Opica Amazonskej oblasti
Živočíšna ríša Amazonskej oblasti. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Amazóniu pokrýva najrozsiahlejší tropický dažďový prales na planéte, ktorý sa nazýva "selva". Pokrývajú ho rôzne druhy stromov, krov, paliem, epifytov a bylín. Vyskytuje sa tu cez 4000 druhov stromov, 120 000 druhov rastlín, viac ako 1500 druhov vtákov a 3300 druhov rýb. Vo vodách žijú kajmany, korytnačky, sladkovodné delfíny, vydry a lamantíny. Stálymi obyvateľmi sú opica malpy, tapíre, jaguáre, pásavce, pekari, kapybary či medvede okuliarnaté. 

Indiánka
Indiánka. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Ekvádorská Amazónia je nížinnou oblasťou ležiaca na východe krajiny a tvorí skoro polovicu celkovej rozlohy Ekvádoru. Obývaj ju menej než 5% obyvateľstva. Žijú tu napríklad etnické skupiny Andoa, Cofan, Shuar, Siona a iné. Pýši sa jedným z najbohatších ekosystémov na planéte, ktoré je možné obdivovať v rezervácii Cuyabeno, v národnom parku Yasuni, kde boli objavené nové živočíšne druhy ako aj indiánske kmene.

Amazónia
Amazónia. Ekvádor. Foto: unsplash.com

Galapágy

Jedinečné Galapágy sú súostrovím považované za pozemský raj s 13 hlavnými ostrovmi, 5 strednými a 215 ostrovčekmi. Boli objavené náhodou, v roku 1535 a pomenované ako „Čarovné ostrovy“. V roku 1835 si toto miesto zamiloval anglický prírodovedec Charles Darwin. V roku 1978 sa dostalo aj na zoznam UNESCO. Na svete nie je žiadne iné miesto ako sú práve Galapágy.

tuleň
Súostrovie v Tichom oceáne. Galapágy. Foto: unsplash.com

Ostrov San Cristóbal sa pôvodne nazýval Chatham a kapitán James Coltnett ho tak nechal pomenovať na počesť Williama Pitta, grófa z Chathamu. Začiatok kolonizácie ostrova sa datujú do roku 1866, keď Ekvádorčan Manuel J. Cobos na ostrove nechal postaviť haciendu El Progreso, ktorej ruiny sa nachádzajú pri vchode do mesta.

Galapágy
Galapágy. Foto: unsplash.com

Sana Cruz je prvý obývaný ostrov na Galapágoch a nachádza sa v strede súostrovia, 1000 km od Ekvádoru. Zaberá plochu 986 kma najvyšší bod dosahuje výšku 864 m. Je to spiaca sopka, ktorej posledná erupcia sa udiala pred 1,5 mil. rokmi. Svedectvom jeho sopečnej minulosti sú dve obrovské dutiny nazývané „Dvojčatá“, vytvorené z magmatickej komory. Ostrov je plný krásnych pláží, jedinečných živočíšnych druhov, bujnej vegetácie, kráterov a lávových tunelov. V súčasnosti na ostrove žije 19 000 obyvateľov.

Veľryba pri ostrove Santa Cruz.
Veľryba pri ostrove Santa Cruz. Galapágy. Foto: unsplash.com

Isabela je najmladší a najrozsiahlejší ostrov, ktorý pokrýva takmer 60% z celkovej krajiny súostrovia. Ostrov sa pre nedávne erupcie niekoľkých sopiek stále formuje. Leží tu aj najvyšší bod ostrovov, ktorý meria 1707 m. Ostrov obývajú tučniaky, kormorány, morské leguány, pelikány, červené kraby.

ostrov Isabela
Isabela. Galapágy. Foto: unsplash.com

Tipy na výlety v Ekvádore

  • Drevené schodisky a kráčajúci ľudia sopečným ostrovom Bartolomé. Galapágy. Foto: unsplash.com
    • Top

    Bartolomé je malý ostrov, ktorý sa nachádza v strede súostrovia Galapágy. Veľmi studená voda obklopuje pobrežie a poskytuje potravu mnohým morským druhom. Je to neobývaný ostrov, kde žije len malá kolónia tučniakov s morskými levmi a morskými vtákmi. V okolí ostrova je možné pozorovať mláďatá žralokov. Dostupné je tu šnorchlovanie s tučniakmi a tuleňmi. Ikonou ostrova je Pinnacle Rock, ktorá sa nachádza v strede súostrovia, a je jedným z najnavštevovanejších miest na všetkých ostrovoch. Najvyšší bod má výšku 114 m nad morom a od ostrova Santiago ho oddeľuje Sullivanský záliv. Prístavisko je vyrobené z lávy a betónu, prejsť je možné cez drevené schodisko a 372 schodov, ktoré vedú na vrchol ostrova, kde je najfotografovanejšie miesto na Galapágoch.

  • Cotopaxi, Ekvádor
    • Top

    Cotopaxi je sopka, nachádzajúca sa v Ekvádore, asi 50 km južne od hlavného mesta Quito. S výškou 5 897 m je po Chimborazo druhá navyššia sopka v Ekvádore. Od roku 1738 bolo zaznamenaných viac ako 50 erupcií, pričom posledná väčšia sa odohrala v roku 1904. Často sa vyskytujúcim fenoménom sú masívne laháry (toky zo zmesi sopečného popola, úlomkov lávy a vody), a andezitové pyroklastické prúdy, ohrozujúce okolité mestečká. V roku 1877 sopka vyprodukovala lahár, ktorý prešiel vzdialenosť viac ako 100 km a dosiahol až pobrežie Pacifiku.

  • Kostol s modrou kupolou a výhľadom na mesto Cuenca. Ekvádor. Foto: unsplash.com
    • Top

    Ekvádorské mesto Cuenca zapísané na zoznam UNESCO leží vo výľke 2 560 m.n.m. Nachádza sa na juhu krajiny a patrí medzi tretie najväčšie mesto Ekvádoru. Cuenca, založená v roku 1557, nebola spojená so zvyškom Ekvádoru spevnenou cestou až do začiatku 60. rokov 20. storočia, čo pomohlo zachovať jej architektúru aj dedičstvo. Odvtedy sa Cuenca rýchlo rozvíjala a dnes má silnú infraštruktúru. Cuenca znamená v španielčine „kotlina“ a mesto leží na náhornej plošine obklopenej horami. Štyri rieky sa nachádzajú v povodí Cuenca a jedna, Tomebamba, preteká priamo cez centrum mesta. Historická štvrť mesta sa pýši koloniálnou architektúrou, dláždenými ulicami a krásnymi parkami. Múzeá, reštaurácie, umelecké galérie a obchody sú v pešej vzdialenosti.

  • Prístav, ruské koleso a domy v Guayaquil. Ekvádor. Foto: unsplash.com
    • Top

    Najväčším mestom Ekvádoru je mesto Guayaquil, ktoré je zároveň aj najľudnatejším v krajine. Napriek tomu, že nedrží korunu hlavného mesta Ekvádoru, je to ekonomicky najvýznamnejšie mesto. Guayaquil začal svoju históriu v roku 1530. Mesto založil pravdepodobne španielsky dobyvateľ Sebastián de Belalcázar alebo španielsky prieskumník Francisco de Orellana. Sebastián de Belalcázar s veľkým úspechom kolonizoval severozápadné mestá Južnej Ameriky. Aj keď najväčšie mesto Ekvádoru dvakrát zničili miestni Indiáni. Samotné mesto bolo dôležitým obchodným bodom medzi kmeňmi Ánd a Mezoameriky. V roku 1822, sa najväčšie mesto Ekvádoru preslávilo svojou Guayaquilskou konferenciou. Zišli sa tam lídri hnutia za nezávislosť, Simón de Bolívar a José de San Martín, aby diskutovali o budúcnosti krajín Veľkej Kolumbie. Jednou z hlavných tém tejto diskusie bolo Peru. Obaja mali odlišné názory, no napokon sa Bolívarova vízia budúcnosti stala skutočnosťou. Mesto niekoľkokrát trpelo zemetraseniami a napriek tomu bolo prestavané. Guayaquil sa nachádza v prístave na západnom pobreží južného Pacifiku, blízko rovníka.

  • Ruiny chrámu Ingapirca a zelená tráva. Ekvádor. Foto: unsplash.com
    • Top

    Historická lokalita Ingapirca sa nachádza 80 km od ekvádorského mesta Cuenca. Miesto bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Leží v nadmorskej výške 3 200 m n. m., o niečo vyššie ako hlavné mesto krajiny. Ingapirca je najsevernejše mesto Inkov severne od Peru. Tí tu vybudovali zavlažovacie odtoky a chrám Slnka. Eliptický tvar bol postavený okolo veľkej skaly na vrchole hory. Hlavná budova je postavená bez malty, ale niektoré časti sú postavené spôsobom "canari", kedy sa na stabilizáciu stien použila malta. Kamene Inkovia boli starostlivo opracovali a upravili tak, aby do seba dokonale zapadali. Na vrchu Chrámu Slnka je malá komora, avšak dnes už nefunkčná. Pôvodne bola komora umiestnená tak, aby počas slnovratu slnečné svetlo dopadalo cez stred dverí.

  • La Cascada de Latas, Ekvádor
    • Top

    Vodopád Latas je prvý zo série atraktívnych vodopádov v amazonskej oblasti Ekvádor, veľmi blízko mesta Tena. Oblasť mesta Tena je lákavým miestom pre všetky druhy turistov. Krátka prechádzka v džungli vás zavedie do tohto neuveriteľného vodopádu, ktorý spadá do prírodného bazéna. Bazén je ideálnym miestom na kúpeľ v teplých dňoch a očarí Vás jeho krásna krištáľovo čistá voda. Po ceste k vodopádu La Cascada de Latas si môžete plnými dúškami vychutnať okolitú džungľu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Ekvádore