Estónsko

Estónsko je najsevernejšia a zároveň najmenšia pobaltská krajina s rozlohou skoro ako Slovensko, ktorý obýva 1.3 mil. obyvateľov. Polovicu územia tvoria lesy a štvrtinu močiare a mokrade, kde sa vyskytuje aj rašelina, čo dosahuje aj 6 m. Najvyšším bodom Estónska je Suur Munamägi, ktorý meria 318 m. Jednu desatinu z Estónska tvoria ostrovy.

Na území Estónska na hraniciach s Ruskom leží štvrté najväčšie európske jazero - Čudské. Je ľadovcového pôvodu o rozlohe 3550 km2, z toho 1570 kmpatrí Estónsku. Jeho dĺžka je 86 km a šírka 67 km. Jeho brehy na severe sú nízke a piesčité, na juhu sa vyskytuje rákosie a bažiny. Má veľa menších ostrovov. Do jazera sa vlieva 200 riek a jediným odtokom je rieka Narva, ktoré vyústuje vo Fínskom zálive.

Túto krajinu začali osídľovať pred 4000 rokmi predkovia súčasných obyvateľov. V roku 1991, po nadvláde Dánov, Švédov, Nemocv, Rusov získalo nezávislosť. Tallinn začali budovať od 13. storočia Dáni a stalo sa dôležitým centrom hanzového spoločenstva. Stará časť Tallinnu má aj dnes stredoveký ráz a je zapísaná aj na zozname UNESCO. V meste vynikajú hlavne kupecké domy a zdobené kostoly.

Krajina
Estónsko Estónsko
Hlavné mesto
Tallinn
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Estónsko má rozlohu 45 226 km2 a má približne 1 327 924 obyvateľov.
Jazyky
estónčina
Náboženstvo
evanjelické, pravoslávne

Top lokality

Národný park Lahemaa

Národný park Lahemaa má rozlohu až 725 km2. V Laheeme môžete zažiť autentickú prírodu Estónska. Ak ste milovníkom pešej turistiky a pozorovania, je to ideálne miesto pre vás.

Národný park Lahemaa
Národný park Lahemaa. Foto: unsplash.com

Môžete tu vidieť rôzne prírodné úkazy ako napríklad piesočnaté či kamenisté pláže, bažiny, borovicové lesy či potichu tečúce rieky. Najstaršími úkazmi sú nepravidelné skaly, ktoré tu ostali od poslednej doby ľadovej. Laheema je jednou z najdôležitejších chránených lesných oblastí v Európe, kde žije veľa druhov veľkých cicavcov. V tejto oblasti žijú napríklad obrovské losy, diviaky či hnedé medvede.

Národný park Lahemaa
Národný park Lahemaa. Foto: depositphotos.com

Viru bog

Náučný chodník cez Viru bog v estónskom národom parku Lahemaa je unikátne miesto na pozorovanie života v bažinách. Leží 70 km od hlavného mesta. Lahemaa je jedným z najstarších parkov v Európe, do ktorého sa zarezáva aj Baltické more. Je tu chodník v dĺžke 3,5 km. Celý okruh meria 6 km.

Drevený chodník
Drevený chodník. Foto: unsplash.com

Pri prechádzke týmto dreveným chodníkom, máte možnosť sa zoznámiť s miestnou faunou a flórou. Nájdete tu aj drevenú vyhliadku, odkiaľ sa vám naskytnú zaujímavé výhľady na krovinatú krajinu. Viru bog sa rozkladá na ploche 235 ha a samotný park Lahemaa má viac ako 700 km2 a patrí medzi najrozľahlejšie parky. Nachádza sa tu rašelinisko a jeho hrúbka je miestami až 6 m. Kedysi tu bolo ľadovcové jazero. Jeho vek sa odhaduje na 3000 rokov. Dnes tu rastie napríklad voňavý rozmarín. Čo je iste na tomto mieste zážitkom, je vyskúšať tzv. bog walking, teda chodenie priamo v bažinách.

Viru bog
Viru bog. Foto: depositphotos.com

Saaremaa

Štvrtý najväčší ostrov v Baltickom mori s rozlohou viac ako 2600 km2,  so 40 000 obyvateľmi a  opradený severskými legendami, kde nechýbajú ani Vikingovia, je práve Saaremaa. Ostrov je posiaty borovicami. Centrum ostrova tvorí mesto Kuressaare s historickou stavbou biskupského hradu, či kostolom sv. Vavrinca.

Saaremaa
Saaremaa. Foto: unsplash.com

Ostrov často navštevujú hostia, ktorí tu využívajú liečivé účinky morského bahna. V malej dedine Kali kedysi dopadol meteorit. Na jeho mieste je dnes jazierko. Na ostrove nájdeme storočné drevené mlyny, ktoré vypadajú ako z rozprávky. V dedine Karje stojí 700 ročný kostolík. V západnej časti ostrova je rezervácia Viidumäe so vzácnou flórou. Zelené lúky tu majú najsviežejšiu zeleň.

Ostrov Saaremaa
Ostrov Saaremaa. Foto: unsplash.com

Kuressaare

Na estónskom ostrove Saaremaa, ktoré má 40 000 obyvateľov v Baltickom mori leží najväčšie mesto Kuressaare. Tu žije asi polovica obyvateľstva. V dobách minulých sem prichádzalo mnoho morských pirátov, preto je mesto plné legiend a dobrodružných severských príbehov. Dominantou mesta je kostol sv. Vavrinca, z roku 1630. Kostol však zachvátil požiar, preto nová stavba vznikla v roku 1710. Radnica v severskom baroku bola postavená v druhej polovici 17. storočia. V starej mestskej obchodnej budove z roku 1666 sa uskutočňovalo meranie a váženie tovaru. Kuressaare alebo Areburg, ako sa mu v stredoveku hovorilo vyniká aj starými domami, ktoré slúžili obchodníkom. Nachádza sa tu aj pravoslávny kostol sv. Mikuláša z 18. Storočia.

Kuressaare
Kuressaare. Foto: unsplash.com

Viidumäe

Prírodná rezervácia, ktorá leží na estónskom ostrove Saaremaa je skvelým miestom pre milovníkov nedotknutej prírodnej krásy. Bola založená v roku 1957 a vyniká severskou flórou, kde má zastúpenie až 660 druhov rastlín. Dokonca tu žije až 630 druhov motýľov. Rozprestiera sa na ploche 26 km2 a až 85% rezervácie pokrýva les. Rastú tu duby a pínie. Vyhliadková veža ponúka krásny výhľad doďaleka, pretože sa nachádza na najvyššom bode ostrova, ktorého výška je 58 m. Nachádza sa vo východnej časti Baltského mora, čo ovplyvňuje tunajšie podnebie. Prevláda tu mierne počasie. V letných mesiacoch teplota dosahuje cca 25 stupňov. Najchladnejšie obdobie je v januári a februári, kedy teploty klesajú ku mínus 4 stupňom.

Zeleň ostrova Saaremaa
Zeleň ostrova Saaremaa. Foto:unsplash.com

Hlavné mesto

Tallin

Hlavné mesto Estónska - Tallin, je od roku 1997 zapísané na zozname svetového dedičstva, UNESCO. Jeho historické centrum je dobre zachované a nájdete v ňom rôzne zaujímavé pamiatky ako napríklad radnicu, lekáreň alebo dom Bratstva čiernych hláv. Tallinn je dokonca často prezývaný aj európskym Silicon Valley, pretože je rodiskom rôznych celosvetovo známych spoločností. Určite poznáte program Skype. Táto spoločnosť a mnohé iné boli práve založené v Tallinne. Okrem počítačových spoločností sa v Tallinne vyrába i skvelý likér Vana Tallinn.

Tallin
Tallin. Foto: depositphotos.com

Latinská štvrť v Talline skrýva krásne miesta, ktoré sa oplatia navštíviť. Skvelým príkladom sú Dominikánsky kláštor a Pasáž sv. Kataríny. Dominikánska katedrála je jediná budova v meste, ktorá prežila požiar v 17. storočí. V katedrále je pochovaných veľa historicky významných osobností ako napríklad český šľachtic Jindřich Matyáš Thurn, jeden z vodcov protestantskej vzbury proti cisárovi Ferdinandovi II. Pasáž sv. Kataríny je jednou z najkrajších uličiek v Talline, kde nájdete množstvo remeselníckych dielní, v ktorých sa dokonca budete môcť oboznámiť s výrobou nových predmetov, ktoré si môžete kúpiť.

Tallin
Tallin. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na spoznávanie krajiny je vhodná jar, leto a skorá jeseň. Estónsko má prímorskú klímu s vlhkými a studenými zimami a chladnými letami.Priemerná teplota v januári -4° - 6°C, v júli 16° - 17°C.

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne do hlavného mesta Tallinn trvá let cca 2,5 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách, Vähäniityntie 5, 00570 Helsinki

Tel: +358 968117810
Email: emb.helsinki@mzv.sk

Víza a doklady

Pri cestovaní do Estónska musí mať občan Slovenskej republiky platný cestovný pas alebo občiansky preukaz vo forme ID karty.

Colné predpisy

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Tipy na výlety v Estónsku

  • Brána Viru, Estónsko
    • Top

    Brána Viru bola súčasťou mestského opevnenia Tallinnu postavená v 14. storočí- Spočiatku bola jedinou bránou, no o niekoľko storočí neskôr už malo mesto Tallinn až osem brán, ktoré sa skladali z niekoľkých veží a stien. Bránou Viru vstúpite do čarovného sveta Starého mesta Tallinnu. Počas prechádzky Starým mestom môžete obdivovať nádherné stredoveké stavby. Brána Viru pozostáva z veľkej veže, múrov a stále existujúcich zachovalých dvoch veží.

  • Dirhami
    • Top

    Dirhami je pekný rybársky prístav zípadne od Tallinnu, kde sa nachádza aj čarovná piesková pláž. Nájdete tu aj chutné reštaurácie, príjemné posedenia a zároveň je to ideálne miesto aj na rôzne športové aktivity.

  • mamut
    • Top

    V meste Tartu sa nachádza zábavný park Ice Age Centre pre celú rodinu, kde sa dozviete zábavným spôsobom a s prehľadom o histórii a budúcnosti vesmíru. Jedná sa o návštevnícke centrum, kde uvidíte prehistorické zvieratá a dozviete sa, ako sa vyvíjala estónska príroda.

  • Dolná noha, Estónsko
    • Top

    Mesto Tallinn je rozdelené na dve časti, starú a novú, a práve táto ulica ich spája. V starom Tallinne nájdete veľmi veľa krásnych historických stredovekých pamiatok. V novom Tallinne môžete vidieť rôzne moderné stavby. Ulica, ktorá tvorí Dolnú nohu sa nazýva Peak Jalg. V okolí tejto ulice nájdete nádherné námestia, ktoré reprezentujú miestnu kultúru. V starej časti mesta však nečakajte príliš veľa domácich, pretože je určená viacmenej pre turistov.

  • estónske pivo
    • Top

    Estónci majú radi pivo a na svoje sú aj patrične hrdí.

  • Hradné návršie Toompea, Estónsko
    • Top

    Hradné návršie Toompea je vápencový vrch v centrálnej časti mesta Tallinn. História Toompea je úzko spätá s históriou samotného Estónska a práve preto je Toompea v súčasnosti centrom vlády a parlamentu tejto krajiny. Medzi zaujímavé budovy v tejto oblasti patrí budova vlády Estónska i budova estónskeho rytierstva, ktorá bola do roku 2005 sídlom Estónskeho múzea umenia a od roku 2009 po súčasnosť ju využíva estónska Akadémia umenia. Toompea je súčasťou Starého mesta Tallinnu, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Estónsku