Alsasko

Alsasko je francúzskym regiónom, ktoré leží na východe krajiny, v blízkosti hraníc s Nemeckom. Tento severovýchodný francúzsky región je plný pekných pevností a farebných hrazdených dedín.

Vinice tu pokrývajú krajinu, kam až oko dovidí, a pohorie Vogézy poskytuje nádherné výhľady. Okrem vína a farebných domov sú tunajším symbolom aj bociany. Keďže Alsasko leží pri hraniciach s Nemeckom, a obe krajiny v posledných storočiach opakovane bojovali o tento pás zeme, výsledná kultúra, tradície a alsaský dialekt pôsobia ako zmes oboch krajín.

Alsasko je bohatý kraj s množstvom malých fariem. Platí to najmä pre vinice, ktoré dominujú na úpätí pohoria Vosges. Rizling, Sylvaner, Auxerrois a Pinot Blanc patria medzi tie najznámajšie vyrábané vína. Colmar je hlavným centrom vinohradníckej oblasti, ktorej vinice sa rozprestierajú v úzkom páse pozdĺž nižších svahov Vosges západne od mesta. Časti nížinatej oblasti Alsaska sú posiate poliami, kde sa pestujú obilniny, priemyselné plodiny ako cukrová repu, chmeľ a tabak. Región je tiež známy špargľou. 

Krajina
Francúzsko Alsasko
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Alsasko má 8 280 km² a 1 920 000 obyvateľov.
Jazyky
francúzsky
Náboženstvo
rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Mena
euro
Časový posun
0h

Top lokality

Colmar

Colmar je tretie najväčšie mesto v Alsasku. Nachádza sa na alsaskej vínnej ceste a považuje sa za hlavné mesto alsaského vína. Colmar je známe svojimi zachovanými starými domami, početnými architektonickými pamiatkami a múzeami, medzi ktoré patrí múzeum Unterlinden s oltárom Isenheim. Toto nádherné mestečko je takisto prezývané ako Malé Benátky. Colmar je plné rôznych zaujímavých historických pamiatok i rozprávkových domčekov. 

Colmar
Colmar. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Kaysersberg

Kaysersberg je jedným z najlepších vinárskych oblastí v Alsasku. Prvé viniče sa sem priviedli v 16. storočí z Maďarska a výroba vína je ešte dnes veľmi dôležitým aspektom hospodárstva mesta. Víno vyrobené z odrody Pinot Gris je miestnou špecialitou. Pinot Gris alebo Rulandské šedé sa vyznačuje zlatistou farbou, jemnou ovocnou vôňou a korenistou chuťou. Víno z tejto oblasti je veľmi vhodné napríklad ku grilovaným rybám. Víno z tejto oblasti je veľmi jedinečné.

Kaysersberg
Kaysersberg. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Štrasburg

Štrasburg je hlavné a najväčšie mesto regiónu Est vo Francúzsku a takisto je sídlom Európskeho parlamentu. Historické centrum Štrasburgu bolo zapísané v roku 1988 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je prepojením francúzsko-nemeckej kultúry a bolo kultúrnym mostom medzi Francúzskom a Nemeckom. Štrasburg je sídlom medzinárodne uznávaných hudobných a dramatických inštitúcií ako napríklad Národná opera Rín či Národné divadlo v Štrasburgu.

Štrasburg
Štrasburg. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Štrasburg je domovom aj jednej z najväčších francúzskych univerzít. Mesto križujú pekné kanály a rieka Ill. Budovy pripomínajúce perníkové chalúpky kontrastujú so secesnou architektúrou a trblietavými sklenenými konštrukciami. Rôzne múzeá, parky, reštaurácie, historické kostoly, butiky a veľké francúzske obchodné domy dotvárajú zaujímavý pôvab.

Dve štrasburské časti, Grande-Île (Veľký ostrov) a Neustadt, sú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Grande-Île sa vyznačuje labyrintovými uličkami a stredovekými budovami, zatiaľ čo Neustadt (Nové mesto) pôsobí plánovanejšie. Bol postavený, keď v Štrasburgu vládlo Nemecko.

Mulhouse

Mulhouse je hlavným výrobným centrom regiónu. Nachádza sa tu železničné múzeum a pôsobivé Múzeum automobilov s najväčšou zbierkou Bugatti na svete a tiež veľkým múzeom pod holým nebom Ecomusée d'Alsace. 

Múzeum automobilov Mulhouse
Múzeum automobilov. Mulhouse. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Saint Louis

Mesto Saint Louis leží v bode na rieke Rýn, kde sa stretávajú Francúzsko, Nemecko a Švajčiarsko. Saint Louis je vlastne predmestie Bazileja, alebo Bâle vo francúzštine, a ako také má veľmi blízko ku tradíciám a histórii tohto historického švajčiarskeho mesta. 

Alsasko. Francúszko
Alsasko. Francúszko. Foto: depositphotos.com

Čarovné Alsasko

Oblasť Alsaska bola dobytá rímskymi légiami Juliusa Caesara v 1. storočí p.n.l. a v čase invázie Alemanov v 5. storočí bola romanizovaná. Alemanov si pod vedením Chlodvíka v roku 496 podmanili Frankovia a Alsasko sa stalo franským vojvodstvom. Za vlády Merovejovcov bola oblasť pokresťančená a kolonizovaná. Alsasko bolo začlenené do Lotharingie v polovici 9. storočia a bolo zjednotené s nemeckými územiami Karolingov zmluvou z Mersenu.

Až do 17. storočia bolo pripojené ku Svätej rímskej ríši. V tomto období bolo jeho územie rozdelené na niekoľko svetských a cirkevných vrchností a obcí, ktoré zostali významné až do Francúzskej revolúcie. Obdobie stredoveku bolo poznačené aj rastúcim významom jeho miest, napr. Štrasburg, Colmar a Haguenau, ktoré sa s podporou cisárov postupne oslobodzovali od svojich feudálnych vládcov. Protestantizmus dosiahol v Alsasku významné úspechy počas reformácie, a Štrasburg, kde bol obzvlášť významný reformátor Martin Bucer, sa stal centrom alsaského protestantizmu. 

Francúzsky vplyv sa v Alsasku začal prejavovať koncom 16. storočia, počas náboženských vojen. Tento vplyv vzrástol počas tridsaťročnej vojny, keď sa alsaské mestá, chytené medzi súperom katolíckej a protestantskej strany a cítiace ohrozenie svojich slobôd, obrátili na Francúzsko s prosbou o pomoc. Vestfálsky mier v roku 1648 dal Francúzsku neformálny protektorát nad Alsaskom a plná kontrola bola zavedená za vlády Ľudovíta XIV., po tom, čo Francúzi obsadili Štrasburg v roku 1681.

Grand Ballon
Grand Ballon, najvyšší bod pohoria Vosges. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

V 18. storočí sa Alsasko tešilo značnej autonómii pod francúzskou korunou a Alsasania využili svoje postavenie mimo francúzskeho colného systému na rozvoj prekvitajúceho tranzitného obchodu. Administratívne začlenenie Alsaska do Francúzska zavŕšila Francúzska revolúcia v roku 1789, keď sa skončila jej existencia ako samostatnej provincie. Obyvatelia Alsaska naďalej hovorili nemeckým dialektom známym ako alsaština, ale používanie francúzštiny sa rozšírilo medzi vyššie vrstvy.

V rokoch 1815 až 1870 sa Alsasko aktívne podieľalo na francúzskom národnom živote. Zavedenie všeobecného volebného práva v 1848 a vybudovanie železníc pomohli zblížiť Francúzsko a jeho východnú pohraničnú provinciu. Tieto väzby sa však prerušili na konci francúzsko-nemeckej vojny (1870 – 1871), keď bolo Alsasko odtrhnuté od Francúzska a pripojené k Nemeckej ríši. 

Po porážke Nemecka v 1. svetovej vojne bolo Alsasko vrátené Francúzsku na základe Versaillskej zmluvy spolu s časťou regiónu Lorraine. Počas medzivojnových rokov zostal nemecký vplyv v dvoch obnovených regiónoch silný a začiatkom 40. rokov 20. storočia bolo Alsasko opäť anektované Nemeckom počas 2. svetovej vojny. V povojnových rokoch však francúzska hegemónia znovu získala Alsasko, hoci určité kultúrne väzby na Nemecko zostali. 

Vinice tak typické pre región Alsaska
Vinice tak typické pre región Alsaska. Francúzsko. Foto: unspalsh.com

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Štrasburgu, s prestupom. Dĺžka trasy z Bratislavy do Štrasburgu je 845 km, v trvaní cca 9 -10 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Tipy na výlety v Alsasku

  • Zasnežené vrchy Aiguille du Midi a vyhliadka. Francúzsko.
    • Top

    Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.

  • Antibes, Francúzsko
    • Top

    Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.

  • Pohľad z výšky na mesto Arcachon, pieskové pobrežie, more a mesto. Francúzsko
    • Top

    Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.

  • Vlajky a pamätník pri mori v Arromanches. Francúzsko
    • Top

    Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.

  • Jazero a okolité zelené kopce a  sklané štíty so snehom v Beafort. Francúzsko. Foto: unspalsh.com
    • Top

    Územie Beaufortu, ktoré bolo od staroveku okupované rôznymi národmi, bolo evanjelizované v 5. storočí. Výrazný rozvoj zažilo v 10. storočí predovšetkým pre poľnohospodárstvo a salašníctvo. Ďalší rozmach nastal objavením baní v 15. storočí. Dnes je toto savojské mesto zamerané najmä na lyžiarsku turistiku a za svoju slávu vďačí najmä syru - slávnemu Beaufort. Okrem výnimočnej krajiny má mesto aj veľmi krásne architektonické a historické dedičstvo.

  • Historická štvrť - katedrála, námestie v Caen, Francúzsko
    • Top

    Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Alsasku