Romantické prechádzky, nádherné reštaurácie, večery vo dvojici, nezabudnuteľné momenty, ktoré si budete pamätať navždy. S kulisami ako z filmu a večným šarmom, láka Paríž všetkých „hľadačov“ romantiky z celého sveta.
Keby vedela Eiffelova veža rozprávať, určite by hovorila o zástupe zamilovaných mužov, ktorí práve na tomto mieste požiadali svoju lásku o ruku. A možno by porozprávala aj niečo o tom, ako ju pôvodne obyvatelia Paríža neznášali, no dnes na ňu nedajú dopustiť. Romantickým zážitkom je aj plavba po Seine či prechádzka po Montmartri.
Keď Gustave Eiffel postavil Eiffelovu vežu, šikovne na jej vrch ukryl svoj súkromný apartmán, kde sám hostil známe osobnosti. Navštívil ho tu napríklad aj Thomas Edison. Byt je v súčasnosti otvorený aj pre verejnosť v rámci prehliadky. Hoci Eiffelovi sa dostalo pocty, aby bola veža pomenovaná po ňom, v skutočnosti za jej zrodením stoja dvaja muži z Eiffelovej firmy – Maurice Koechlin a Emile Nouguier, ktorí nakreslili originálny dizajn stavby. Obaja inžinieri spolupracovali s francúzskym architektom Stephenom Sauvestreom a plány na monument zaslali do súťaže, ktorá mala rozhodnúť o hlavnej atrakcii Svetovej výstavy.
Krajina
Francúzsko
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Paríž má približne 105 km² a 11 208 000 obyvateľov.
Jazyky
francúzsky
Náboženstvo
rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské
Top lokality
Cité
Île de la Cité alebo ostrov Cité (fr. doslova Ostrov (starého) jadra mesta) je ostrov na francúzskej rieke Seina. Tento ostrov sa nachádza v samom strede Paríža a bol taktiež ako prvý z celého Paríža osídlený. Stojí tu jedna z prvých gotických stavieb, katedrála Notre Dame. Medzi ďalšie pamiatky patrí napr. Sainte Chapelle z 13. storočia, najstarší most v Paríži cez rieku Seina Pont Neuf a palác Conciergerie, ktorý bol neskôr počas Francúzskej revolúcie bývalou väznicou dokonca aj pre Máriu Antoinettu. Najznámejší a najnavštevovanejší je však ostrov Ile de la Cité kvôli svojej majestátnej a nádhernej katedrále Notre Dame.
Conciergerie je bývalý kráľovský palác, ktorý sa nachádza na ostrove Île de la Cité, v centre Paríža neďaleko Katedrály Notre-Dame. Conciergerie bol postavený koncom 13.teho a začiatkom 14.teho storočia a v tých dobách slúžila táto budova ako palác pre kráľovskú rodinu. Neskôr počas francúzskej revolúcie slúžil ako väznica. Bolo tu väznených 1 200 väzňov, medzi nimi aj Mária Antoinetta. Od roku 1914 je budova prístupná verejnosti. Aj keď Conciergerie dnes pôsobí ako majstrovská ukážka stredovekého staviteľstva, to čo dnes vidíme je prestavba z roku 1858. Conciergerie dnes slúži hlavne ako súčasť Paláca justície, sídla parížskych súdov.
Place de la Concorde
Place de la Concorde, v preklade Námestie Svornosti, sa nachádza v 8. obvode Paríža, vo Francúzsku. Nájdete ho na konci bulváru Champs- Élysées. Námestie navrhol Jacques-Ange Gabriel pre kráľa Ľudovíta XV. So stavbou sa začalo v roku 1754 a posledné práce sa ukončili v roku 1763. Námestie bolo postavené okolo jazdeckej sochy kráľa, podľa ktorého bolo aj pomenované. Neskôr ho premenovali na Námestie slobody a umiestnili naň gilotínu, ktorá sťala hlavy Márie Antoanety, kráľa Ľudovíta XVI. a revolucionára Robespierra. Až v roku 1830 získalo námestie svoje aktuálne meno.
Place Vendôme
Place Vendôme, pôvodne Place Louis le Grand (Námestie Ľudovíta Veľkého) je jedno z kráľovských námestí v Paríži. Vzniklo v rokoch 1685 – 1699 na prianie kráľa Ľudovíta XIV. podľa plánov architekta J. Hardouin-Mansarta. Place Vendôme je veľkolepé obdĺžnikové námestie v 1. obvode medzi Jardin des Tuileries a Operou, kde je i najbližšia stanica metra. Jeho osou prechádza jediná ulica (Rue de la Paix) a uprostred stojí Colonne Vendôme, pôvodne z roku 1810. Fasády domov okolo námestia majú jednotný architektonický vzhľad, ktorý sa zachoval v takmer neporušenej podobe.
Na najkrajšom námestí v Paríži – na Place Vendôme otvoril v roku 1898 César Ritz najluxusnejší hotel, ktorý nemal do tej doby vo svete páru. Následne začal priťahovať pozornosť najväčších magnátov biznisu, celebrity a členov kráľovských rodín. Hotel Ritz Paris sa nachádza na námestí Klenotníkov – Place Vendóme, neďaleko slávnej opery Garnier a historického Louvru. Už od svojho začiatku predstavuje ideálne miesto stretnutí európskej aristokracie, politickej elity a slávnych umelcov. O čare hotela Ritz v Paríži sa presvedčili také osobnosti, akými boli princ z Walesu, Charlie Chaplin, Coco Chanel, ktorá tento hotel milovala, Ernest Hemingway – večný fanúšik Ritz Paris, ale tiež princezná Diana.
La Défense
La Défense je najmodernejšia časť Paríža. Leží severozápadne od centra, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a, prirodzene parky. Jednou z najvyšších budov je od roku 1985 veža Tour Total (187 metrov), ktorej rastie konkurencia v podobe nadstavovanej veže Tour Axa, ktorá by mala dosahovať neuveriteľných 240 metrov. Prekonaním tejto hranice by sa tak stala najvyššou budovou celého Francúzska.
Víťazný oblúk
Víťazný oblúk, po francúzsky „Arc de Triomphe“, predstavuje významný bod celého Paríža. Pripomína víťazstvá Napoleona Bonaparteho, ale aj francúzskeho národa. Pre Parížanov je miestom osláv najväčších štátnych sviatkov. Víťazný oblúk stojí na pravom brehu Seiny. Nachádza sa na námestí Place de l'Étoile známom aj ako Place de Charles de Gaulle. Oblúk tvorí súčasť parížskej „axe de historique“ - historickej osi. Je to základná a asi najkrajšia os, ktorá prechádza Parížom. Začína v Louvri a končí sa budovou Grande Arche de la Fraternité - veľkým oblúkom bratstva. Z víťazného oblúku vychádza nie menej ako 12 ulíc a jednou z nich je aj známa Avenue de Champs- Élysées.
Champs-Élysées
Svetoznámy obchodný bulvár - Champs-Élysées, v preklade Elyzejské polia, sa nachádza v Paríži. Je jednou z najznámejších ulíc na svete, ktorú obkolesujú luxusné obchody, kaviarničky a bary. Rozprestiera sa od námestia Place de la Concorde až po námestie Place de Charles de Gaulle, na ktorom nájdete Víťazný oblúk. Ulica vedie aj k Elyzejským záhradám a palácom Grand Palais a Petit Palais. Ulicu dala postaviť v roku 1616 Mária Medicejská, ktorá sa rozhodla vysadiť na poli mimo centra Paríža aleju stromov. V roku 1667 ju návrhár André Le Nôtre vynovil a pomenoval Grande Allée du Roule. Už vtedy bola obľúbenou promenádou. Svoje meno získala až po 27 rokoch, keď aleju pomenovali Champs- Élysées.
Montmartre
Mestská štvrť na kopci Montmartre láka svojou pochybnou históriou. Montmartre alebo aj Hora mučeníkov sa nachádza na severe Paríža. Je to mestská časť, ktorá je dnes vychváleným miestom pre turistov aj domácich. Názov je vyvodený od mučeníka Sv. Denisa, parížskeho biskupa, ktorý bol na vrchole kopca popravený. Štvrť vznikla pri modernizovaní centra Paríža, keď boli pôvodní obyvatelia vysťahovaní do okrajových častí. Najvyšší parížsky kopec, vysoký 130 metrov, je sídlom mnohých zaujímavostí. Na vrchu kopca nájdete Baziliku Sacré-Cœur (Baziliku najsvätejšieho Ježišovho srdca), žiarivo biely rímsko- katolícky kostol. Dokončená bola v roku 1912 a ročne láka milióny návštevníkov.
Place du Tertre
Place du Tertre je malé námestie na Montmartri v Paríži, len pár metrov od kostola Saint-Pierre de Montmartre a baziliky Sacré-Cœur. Námestie je známe množstvom pouličných maliarov a karikaturistov, ktorí tu predávajú svoje výtvory turistom. Napriek daždivému počasiu, na ktoré sú očividne miestni obyvatelia zvyknutí, ich tu je neúrekom. Stretávajú sa tu maliari, sochári, rezbári, ale aj predavači znamenitého francúzskeho vínka. Place du Tertre je centrum bývalej obce Montmartre. Na námestí sa nachádza i prvá radnica Montmartru, ktorá bola v roku 1790 zriadená v dome prvého starostu Félixa Desportesa.
Eiffelova veža
Eiffelova veža, alebo ako jej hovoria Francúzi La Tour Eiffel, je jedna z najznámejších pamiatok na svete a určite ikonou Paríža. Veža bola odhalená v roku 1889 ako vrchol Svetovej výstavy v Paríži. Mala pripomínať sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a zároveň dokázať zdatnosť Francúzska v oblasti architektúry. Misia bola úspešná. Vežu postavila firma Gustava Eiffela za dva roky, dva mesiace a päť dní, pričom sa použilo 7 500 ton železa a 2,5 milióna nitov. Zadosťučinením pre všetkých, ktorí sa na jej stavbe podieľali, bolo, že sa veža stala súčasťou panorámy Paríža a jej podobu prevzali aj mnohé iné krajiny. Od otvorenia v roku 1889 jej útrobami prešlo už viac ako 250 miliónov turistov, pričom aj v súčasnosti ju každý rok navštívi okolo 7 miliónov ľudí ročne. A aj napriek tomu ešte stále existuje zopár faktov, ktoré o nej mnohí nevedia. Ako ste na tom vy?
Veža bola postavená ako dôkaz „priemyselnej odvahy“ Francúzska. Pôvodne však mala z panorámy Paríža zmiznúť po 20 rokoch, toľko totiž trvalo povolenie, ktoré Eiffel dostal. Keď však na ňu pripevnil rádiovú anténu a bezdrôtový telegrafný vysielač, vláda sa rozhodla, že je príliš dôležitá na komunikáciu, preto mohla ostať stáť aj naďalej.
Keď Nemecko obsadilo počas druhej svetovej vojny Francúzsko, Hitler rozhodol, že Eiffelova veža bude strhnutá. Jeho príkaz však nikdy nebol vykonaný. Navyše svoje zadosťučinenie dostali aj francúzski odbojári, ktorí rozstrihli výťahové káble, a keď chceli nacisti vyvesiť svoju vlajku na vrchole veže, museli si celú cestu vyšliapať pešo. Ešte predtým, ako bola vôbec veža postavená, dostala Eiffelova firma zadanie, aby navrhla vnútorný rám americkej Sochy slobody. Úlohu dostal jeden z dôveryhodných zamestnancov – Maurice Koechlin. Masívna konštrukcia zo železa je odolná voči vetru a počas búrky sa hojdá. V prípade, že je počasie veľmi zlé, môže sa veža dokonca celá pohnúť. Vietor ale nie je jediný, ktorý vplýva na vežu. Svoje pôsobenie má aj teplo zo slnka, ktoré môže spôsobiť, že železo o trochu expanduje.
Francúzski vedci a inžinieri, ktorí sa v 19. storočí podieľali na stavbe veže, neskončili zabudnutí v dejinách. Naopak, po mnohých z nich sú pomenované parížske ulice a 72 z nich je vyrytých na samotnej Eiffelovej veži. Rokmi boli vygravírované mená postupne zakryté, no vďaka reštaurátorskému úsiliu sú opäť viditeľné. Uvidieť tak môžete mená ako Foucault, Dumas, Perrier a ďalšie.
Každých sedem rokov sa na vežu nanesie nový náter, na ktorý je potrebných asi 50 ton farby. Nielenže sa takto udržuje dobrý vzhľad „Železnej lady“, ale predchádza sa aj korózii železa. Pod južným pilierom sa ukrýva trochu histórie – tajný vojenský bunker, ktorý je dlhým tunelom spojený s neďalekou Ecole Militaire. Dnes sa bunker zmenil na malé múzeum a turistické skupinky môžu objavovať malý priestor.
Kedy vycestovať
Na poznávanie Paríža je vhodná jar a jeseň, ale čarovný je aj v období Vianoc.
Letisko a dĺžka letu
Letecké spojenie z Viedne alebo Budapešti. Vo Francúzsku sa nachádzajú celkom 3 letiská a to: Paríž Beauvais; Paríž Orly; Charles de Gaulle. Pozemné spojenie: Cesta autom z Bratislavy do Paríža je približne 1400 km dlhá.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo SR v Paríži 125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž Tel.: +33 171937333 Email: si.paris@mzv.sk
Víza a doklady
Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.
Colné predpisy
Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený.
Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
Devízové predpisy Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:
Service des titres du commerce extérieur 14 rue Yves Toudic, 75010 Paris, dg-setice@douane.finances.gouv.fr
alebo na
Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy, Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe, 95701 Roissy.
Doprava
V Paríži funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach metra. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.
Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Paríži pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber.
Sviatky
1. január
Nový rok
marec/apríl
Veľkonočný pondelok
marec/apríl
Veľkonočná nedeľa
1. máj
Deň práce
8. máj
Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj
Nanebovstúpenie Krista
5. jún
Svätodušná nedeľa
6. jún
Svätodušný pondelok
14. júl
Štátny sviatok
15. august
Nanebovzatie Panny Márie
1. november
Sviatok všetkých svätých
11. november
Deň prímeria
25. december
Prvý sviatok vianočný
Tipy na výlety v Paríži
Top
Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.
Top
Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.
Top
Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.
Top
Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.
Top
Územie Beaufortu, ktoré bolo od staroveku okupované rôznymi národmi, bolo evanjelizované v 5. storočí. Výrazný rozvoj zažilo v 10. storočí predovšetkým pre poľnohospodárstvo a salašníctvo. Ďalší rozmach nastal objavením baní v 15. storočí. Dnes je toto savojské mesto zamerané najmä na lyžiarsku turistiku a za svoju slávu vďačí najmä syru - slávnemu Beaufort. Okrem výnimočnej krajiny má mesto aj veľmi krásne architektonické a historické dedičstvo.
Top
Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.