Peloponéz

Peloponéz je kraj plný olív, slnka, chrámov, majestátnych hôr a dokonalosti pravého gréckeho života. Aj vďaka zásahu ľudí sa tento polostrov stal ostrovom. Leží v južnej časti pevninského Grécka.

Podľa starovekých bájí bol územím, ktoré ovládal mýtický kráľ Pelops. Ten sem prišiel, aby premohol kráľa Oinomausa počas konských závodov v Olympii. Po svojom víťazstve sa Pelops oženil s kráľovou dcérou Hippodameiou a získal tak trón. Jeho potomkovia potom panovali v Mykénach a v Sparte a do dejín sa zapísali svojimi hrdinskými činmi.

Povrch Peloponézu je hornatý, najvyššie pohorie je Taugetos, ktorý dosahuje až 2407 m. V jeho horách tečú rieky Alfeos a Evrotas, o ktorých sa píše aj v gréckej mytológii. Nachádza sa tu tiež najúrodnejšia oblasť Grécka. Tvorí ho 7 provincií a každá z nich je niečím špecifická: Achaia, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakoniea a Messenia.

Prvé známky osídľovania Peloponézu sa datujú do obdobia 100 000 rokov pred n.l. Archeológovia objavili zbytky sídlisk zo staršej doby kamennej. Najväčší rozkvet Peloponéz zažil v čase 1600 - 1100 pred n.l., kedy boli postavené Mykény, Plos, Sparta a Tirynth. Práve v Olympii atléti začali súťažiť. Týchto hier sa zúčastňovali súťažiaci zo všetkých gréckych provincií. Úpadok tunajšej kultúry nastáva vojnou medzi Aténami a Spartou. Peloponéz stratil svoju nezávislosť a príchodom Alexandra Veľkého bol začlenený do zjednoteného Grécka. Neskôr sa ho zmocnili Rimania, zničili ho aj barbarské kmene, tiež bol súčasťou Byzancie. Vládli mu aj Frankovia, ktorí tu nechali postaviť v 13. storočí veľa pevností.

Po dobu 500 rokov Peloponéz ovládali Turci, podobne ako ostatnú časť Grécka. Bolo to práve na Peloponéze, kde vypukla vojna za nezávislosť v roku 1821. Po skončení vojny sa stalo hlavné mesto slobodného Grécka, Nafplio, ležiace na východe Peloponézu.

V okolí Nafplia ležia ruiny starej pevnosti Tirynth, kde boli postavené obrovské hradby a palác s veľkým množstvom izieb a chodieb. Dnes slúži ako múzeum pod holým nebom.

Krajina
Grécko Peloponéz
Časový posun
1h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
pluralitná republika
Rozloha a populácia
Peloponéz má rozlohu 21 439 km2 a má približne 1 500 000 obyvateľov.
Jazyky
gréčtina, v letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky
Náboženstvo
ortodoxná cirkev
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Top lokality

Kalamata

Na brehu Messinského zálivu leží prístavné mesto Kalamata. Kedysi sa tu nachádzala mykénska osada Farai. V období 13. storočia sa mesta zmocnil franský rod, ktorý dal nad mestom postaviť aj pevnosť.

Kalamata
Kalamata. Foto: unsplash.com

V meste sa dnes nachádza aj Múzeum historických vlakov pod holým nebom v blízkosti prístavu. Kalamata má veľmi peknú pobrežnú promenádu lemovanú hotelmi, reštauráciami, barmi a príjemnou dlhou plážou.

Kalamata
Kalamata. Foto: unsplash.com

Vodopád Polylimnio

V peloponézskom regióne Kazarma leží 15 malých jazier, ktoré majú netradičné mená, ako napríklad Čierne jazero, Malé srdce, Talian, Kadi či Panagos. S malými kaňonmi a vodopádmi vytvárajú unikátnu zelenú oázu, kde rastú olivy a vinič. Jazerá spájajú vodopády. Najkrajšie je Čierne jazero "Mavrolimni" a Kadi s peknými vodopádmi. Dostať sa k nim je možné cez chodníky.

Vodopád Polylimnio
Vodopád Polylimnio. Foto: CK SATUR

Koroni

Koroni patrí medzi najkrajšie prístavné mestečká na Peloponéze. Pýši si nádhernými prírodnými scenériami. Leží v nádhernom zelenom prostredí, ktoré je plné vína, olív a cyprusov. Nachádza sa tu benátsky pevnosť so ženským kláštorom a malou mešitou. V okolí je veľmi pekná pláž Zaga.

Koroni
Koroni. Foto: CK SATUR

Pylos

Malebné mestečko s jachtárskym prístavom leží v západnej časti Peloponézu v krásnom zálive Navarino, ktorý je uzavretý dlhým ostrovom Sfaktiría. V jeho okolí sú pekné pláže ako Divari alebo Gialova. Mestu dominuje pevnosť zo 16. storočia  a starý byzantský kostol.  Asi 9 km severne leží križiacky hrad Navarino z 13. storočia a pod ním je známa Nestorova jaskyňa, ktorá dostala meno podľa mykénskeho panovníka Nestora.

Pylos
Pylos. Foto: CK SATUR

Mani

Pohorie Taygetos ukrýva odľahlú hornatú krajinu Mani v južnej časti Peloponézu. Pomenovanie tento kraj získal podľa pevnosti z 13. storočia. Nachádza sa tu desiatky zachovaných veží v čarovných dedinkách. Mnohé z nich dnes slúžia ako hotely. Strediskom oblasti je mestečko Aeropoli, ktorému dominuje kamenný kostol a turecká pevnosť.

Mani
Mani. Foto: unsplash.com

Malá dedina Pyrgos Diru je známe pre unikátne kvapľové jaskyne, bohato zdobené a so stopami prehistorického osídlenia. Tieto jaskyne patria medzi najkrajšie v Grécku. Jednou z nich - Glyfadou preteká podzemná rieka, z ktorej je 2000 m sprístupnených člnom a 300 m po súši.

Methoni

Methoni je pevnosť, ktorú nechali postaviť Benátčania na malom výbežku na juhu Peloponézu. Kedysi tu stálo antické mesto. Pevnosť tvorí kamenný most, ktorý spája hrad s pevninou. Hradná brána sa dodnes pekne dochovala. Vnútri pevnosti sú obytné ruiny, turecké kúpele a časti byzantského kostola sv. Sofie. Na pevnosti je znak leva, ktorý bol znakom Benátčanov. Zachoval sa aj kostol sv. Spasiteľa, ktorý bol postavený v roku 1830.

Methoni
Methoni. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

Turistická sezóna v Grécku je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku v Grécku. Počasie sa líši vo vnútrozemí i na ostrovoch, no vo všeobecnosti platí, že najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.

Letisko a dĺžka letu

Odlety z Viedne (cca 2 hod.) do Atén a odtiaľ na Peloponéz.
Odlety z Viedne do Kalamaty (cca 2 hod.).

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko

Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk

Víza a doklady

Pre vycestovanie do Grécka vám stačí občiansky preukaz alebo pas, platný aj 6 mesiacov po návrate. Dieťa do 15 rokov musí mať vlastný cestovný pas.

Shopping a suveníry

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, keramika, sošky, výrobky z mušlí, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki.

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. 
Čistý pondelok Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla.
Veľká noc

Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v sprievode so sviečkami truhla Ježiša Krista, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach, ktoré sa o seba ťukajú špičkami.

1. máj

Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. 

25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 
Začiatok júla Svätodušné sviatky 
30. júl Sviatok svätých apoštolov 
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Tipy na výlety na Peloponéze

    • Top

    Bájna rieka v oblasti Epirus ideálna na jednodňový výlet z letovísk Parga a Sivota. Kraj nadpozemskej krásy, v ktorom sa zrodili grécke báje. Popri skalnatých brehoch rieky Acheron vzdorovali hrdinovia cudzej nadvláde. Jej rovinatý dolný tok podľa starých mudrcov umýval brehy záhrobia. Vitajte v miestach, kde história a mýtus splývajú v jedno.

  • Apollónov chrám, Grécko
    • Top

    Zrúcaniny Apllónovho chrámu v Delphi, ktoré môžeme vidieť dnes pochádzajú zo 4. storočia pred naším letopočtom. Appolónov chrám bol postavený z viacerých častí. Prvý chrám Apolla bol podľa mýtu z postavený z vavrínu. Druhý Apollónov chrám bol z včelieho vosku a peria, tretí bol vyrobený z bronzu, štvrtý Appolónov chrám bol postavený okolo konca 7. storočia pred naším letopočtom a podľa Pausaniusa bol zničený požiarom v roku 548 pred našim letopočtom. Piaty bol postavený v rokoch 525-505 pred naším letopočtom a zničený buď požiarom alebo zemetrasením v roku 373 pred našim letopočtom. Šiesty a zároveň posledný Appolónov chrám bol dokončený v roku 320 pred našim letopočtom a práve tento chrám môžeme dnes vidieť.

  • Grécko
    • Top

    Grécko má siahodlhú históriu, na ktorú sú Gréci právom pyšní. Je stále dôležitou súčasťou ich života a obklopuje ich vo všadeprítomných pompéznych pamiatkach, ako aj zachovalých kláštoroch. Nechýbajú tu ani prírodné unikáty, okrem najkrajších pláži, sú to najmä jaskyne a zelené rokliny.

  • Aténska akropola, Grécko
    • Top

    Mesto nasiaknuté mytológiou a históriou. Atmosféra Atén je príjemná, ozvláštnená rušnými kaviarňami, chodníkmi vedúcimi pomedzi nekonečné pamiatky. Ak strávite miestnu mentalitu, užijete si jedno z najkľudnejších a najzvláštnejších európskych miest. Mesto na prvý pohľad vyzerá ako betónová džungľa a dodnes ho trápi obávaný nefos (smog). Za hlučným a chaotickým zovňajškom má nepopierateľný šarm. Historické centrum, najväčšie pamiatky, reštaurácie a bary sú blízko pri sebe, čím sa stáva výbornou destináciou pre chodcov.

  • Delos, Mykonos
    • Top

    Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

  • Antické Delphi  so zachovanými chrámami a pohorie Parnas. Grécko
    • Top

    Antické Delphi sú bezpochyby veľmi pôsobivé miesto. Ležia na juhozápadnom svahu hory Parnas s výhľadom na pobrežnú nížinu na juhu a údolie Phocis. V súčasnosti je rozsiahlym archeologickým centrom pri malebnej dedinke s rovnakým názvom. Delphi boli zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO vďaka fenomenálnemu vplyvu v staroveku, o čom svedčia viaceré historické pamiatky. O vzniku tohoto územia sa šíria rôzne mýty. Delphi boli od dávnych čias miestom uctievanie gréckych bohov, prinášanie darov a práve tu sa odohrávali aj najznámejšie veštby staroveku.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Peloponéze