Írsko

Zelené Írsko alebo aj krajina, ktorá nesie názov Éire je súčasťou súostrovia Veľkej Británie a Írska. Je to krajina s množstvom stredovekých kostolv a kláštorov. Hovorí sa jej i malá krajina, ale s veľkými nápojmi. Tým sa myslí pivo a značka Guinness.

Od Veľkej Británie je oddelený Írskym morom a dvomi prielivmi - Severným a Sv. Juraja. Juh obmýva Keltské more a zo západnej strany Atlantický oceán, ktorý zároveň prináša Golfský prúd, čím tu sú mierne teploty počas celého roka a preto sú tu krásne zelené lúky. Pôvodná flóra je tu však ojedinelá. Počas veľkého hladomoru v 19. storočí boli vyrúbané lesy. Zemiaky sa pestovali aj v tých najodľahlejších častiach ostrova. 

Celý ostrov - Írsko s rozlohou 84 421 km2 (Írsko 70 282 km2, Severné Írsko 14 139 km2) je tretím najväčším ostrovom v Európe a dvadsiaty na svete. Najvyšším bodom je Carrauntoo Hill s výškou 1041 m. Symbolom Írska je zelený trojlístok. Podľa legendy sv. Patrik vysvetľoval domorodcom svätú trojicu a použil pritom práve trojlístok. Za deň úmrtia sv. Patrika sa považuje 17. marec, kedy sa Íri vyberú do centra a organizujú sprievody s keltskými, vikingskými či kresťanskými alegorickými vozmi za prítomnosti hudby, tanca, zelenej farby a piva. 

Krajina
Írsko Írsko
Hlavné mesto
Dublin
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
parlamentná republika
Rozloha a populácia
Írsko má 70 282 km2 a 4,7 mi. obyvateľov.
Jazyky
angličtina, gaelčina (írčina)
Náboženstvo
rímskokatolícke 92 %
Írsko
Írsko. Foto. unsplash.com

Prví lovci prichádzajú na ostrov po pevnine pred viac ako 9000 rokmi. V 4. tisícročí p.n.l. prichádzajú poľnohospodári. Najväčšie nálezisko z tejto doby bolo objavené pri rieke Boyne. Kelti prichádzajú pred 2300 rokmi, ktorí tu vládli približne tisíc rokov. Po sebe zanechali jazyk, tradície a kultúru, ktorá je súčasťou aj dnešného života.

Írsky domček
Írsky vidiek pri rieke. Meath. Foto: unsplash.com

Aj keď Rimania nikdy na ostrov nevstúpili, urobili tak v 9. storočí Vikingovia, ktorí založili Dublin. V 12. storočí Normani a Angličania obsadili väčšie mestá. Ich vplyv bol silný až do roku 1949, keď katolícka Írska republika získala nezávislosť. Zaberá pritom plochu 85% z ostrova. Protestantské Severné Írsko zostalo súčasťou Britov. 

Oblasť Kerry
Oblasť Kerry. Írsko. Foto: unspalsh.com

Mizen Head nachádzajúci sa na juhozápade je krásnym miestom s nádhernými výhľadmi. Nájdete tu i návštevnícke centrum, ktoré podáva informácie o tunajšom majáku, geologickom vývine Mizenu. V okolí je niekoľko chodníkov a možnosti pozorovania delfínov a veľrýb. 

Mizen Head
Mizen Head. Foto: unsplash.com

Írsko má i krásne jazerá. 15% územia tvoria rašeliniská a 5% pôvodné listnaté lesy. Rastú tu vavríny, myrta, planiky. Vymizli divé mačky, medvede a vlci. Dnes tu sú najmä ovce, vtáci či hlodavce. Pôda v juhozápadnej časti sa ťažko obrába, je hornatá. Má však krásne výhľady. 

Jazero Glenkeel
Jazero Glenkeel. Foto: unsplash.com

Írsko sa delí na 4 provincie: Connacht, Linster, Munster a Ulster. Skladá sa ešte z 26 grófstiev. Má množstvo nerastného bohatstva ako olovo, zinok, meď, striebro či zemný plyn. Tradičný je chov oviec a pestovanie zemiakov. 

Hrad Dungarie
Hrad Dungarie. Galway. Írsko. Foto: unsplash.com

Najdlhšia rieka je tu Shannon (386 km). Na jej toku sú tri veľké jazerá - Lough Allen, Lough Ree a Lough Derg. Najväčším jazerom v Írsku je Lough Neagh v Severnom Írsku. Najviac na ostrove prší v jeho severnej časti, v zimnom období, sneh je neobvyklý. Viac ako polovicu roka je zatiahnutá obloha - prechádza ním tlaková níž z Atlantiku. Najviac slnečných dní je v máji a v júni. 

Írsko
Írsko. Foto: unsplash.com

Top lokality

Mohérove útesy

Prejdite sa po okraji sveta. Mohérov útes tak naozaj vyzerá. Na jeho vrchu sa stretnete s prírodou v jej najdivokejšej a najčistejšej forme. Robustné útesy, ktoré stoja nad mohutným oceánom, vo vzduchu cítiť soľ a počuť spev vtákov.

Mohérove útesy
Mohérove útesy. Foto: unsplash.com

Pod nohami cítite staré skaly a na tvári cítite vietor. Mohérove útesy denne navštevujú stovky turistov aby navštívili jedno z najkrajších prírodných miest v srdci samotného Írska. Pohľad z tohto útesu si užite plnými dúškami, pretože je to naozaj čarovné miesto plné pozitívnej energie.

Mohérove útesy
Mohérove útesy. Foto: unsplash.com

Cobh

Toto mesto je známe i pod názvom Queenstown. Podľa legendy prišli prví osadníci tohto mesta už viac ako 1000 rokov pred našim letopočtom. V 19. storočí zažíval Cobh rýchly rozvoj. Toto prístavné mesto slúžilo napríklad aj ako prístav pre nalodenie ľudí, ktorí boli poslaní do trestných kolónií. Umenie tohto mesta je zjednotené do centra Sirius, ktoré sa nachádza na nábreží. Centrum Sirius organizuje mnohé kultúrne podujatia a hudobné koncerty v meste Cobh ale aj v jeho okolí.

Cobh
Cobh. Foto: unsplash.com

Cork

Írske mesto Cork je druhým najväčším mestom v krajine a leží 255 km od Dublinu. Je to mesto zábavy a miestni o ňom hovoria ako o „skutočnom hlavnom meste“. Kedysi to bolo obchodné centrum postavené na sérii ostrovov. Má svoju námornícku a bohatú umeleckú históriu. Mesto má množstvo vynikajúcich reštaurácií, krčiem a tradičných kaviarní.

Cork
Cork. Foto: unsplash.com

Ring of Kerry

Ring of Kerry je 179 kilometrov dlhá turistická trasa nachádzajúca sa v grófstve Kerry, v juhozápadnom Írsku. Na tejto trase sa nachádza naozaj veľké množstvo zaujímavých zastávok, ktoré sa oplatí vidieť. K dispozícii je aj pešia zóna s názvom The Kerry way, ktorá má vlastnú trasu a takisto aj cyklotrasu.

Ring of Kerry
Ring of Kerry. Foto: unsplash.com

Medzi obľúbené miesta na tejto trase patrí Muckross House, kamenná pevnosť Staigue a Derrynane House, Ross Castle alebo Ladies View.

Muckross House
Muckross House. Foto: unsplash.com

Skellig Michael

Začiatok kresťanstva sa datuje v Írsku od roku 432, s príchodom sv. Patrika. V mimoriadne dobrom stave sú zachované kresťanské pamiatky na ostrove Skellig Michael, ktorý je pomerne ťažko prístupný. Jedná sa o výnimočné pamiatky, ktoré sú zapísané aj na zoznam UNESCO. 

Skellig Michael
Skellig Michael. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Dublin

Dublin, hlavné a najväčšie mesto Írska sa nachádza v provincii Leinster pri ústí rieky Liffey. Mesto založili Kelti v 7. storočí. Neskôr sa sem dostávajú aj Vikingovia a podľa legendy sa tu akýsi Turegesius prehlásil za vladára všetkých cudzincov. Začali sa tu budovať permanentné základne. V 9. storočí v krajine nebol jeden kráľ, ale malé kráľovstvá. V 10. storočí dochádza k nájazdov. Dublin začal obchodovať s Anglickom a mesto sa začalo vyvíjať pod Britmi. V roku 1922 sa Dublin stal hlavným mestom slobodného Írska. Dublin bol oficiálne založený v roku 988. Starý Dublin ležal tam, kde je dnes hradná záhrada. 

Dublin
Dublin. Foto. unsplash.com

Dublin je mesto, ktoré má bohatú kultúru a najmä literárnu históriu. Pýši sa množstvom literárnych osobností vrátane laureátov Nobelovej ceny ako napríklad George Bernard Shaw, Samuel Beckett a iní. Medzi ďalších vplyvných spisovateľov a dramatikov patria napríklad Oscar Wilde alebo Jonathan Swift. V centre sa nachádza niekoľko divadiel, v ktorých hrali známi herci. Mesto spája tradičnú a zároveň aj modernú architektúru, ktorá vyniká pozdľž rieky Liffey. 

pobrežie Írsko
Giants Causeway. Foto: CK Satur

St. Stephen‘s green park je verejný park v centre mesta Dublin. Park je priľahlý k jednej z hlavných nákupných ulíc v Dubline, Grafton Street, zatiaľ čo na jeho okolitých uliciach sú kancelárie viacerých verejných inštitúcií. Park je obdĺžnikový, obklopený ulicami, ktoré kedysi tvorili hlavné dopravné tepny cez centrum mesta Dublinu. Tieto štyri hraničné ulice sa označujú v preklade ako Zelený sever Svätého Štefana, Zelený juh sv. Štefana, Zelený východ sv. Štefana a Zelený západ sv. Štefana. Rušná ulica a obľúbená ulica je i Anne Street. 

Anne Street
Anne Street. Dublin. Foto: unsplash.com

Medzi ďalšie rušné ulice v Dubline patrí aj  O‘Connell Street, ktorú lemuje zmes budov napr. nákupné centrum zdobené sochami slávnych Írov, alebo 121 m vysokú vežu The Spire of Dublin. Ulica je dlhá 500 m a najznámejšou dominantou je budova hlavnej pošty (General Post Office), ktorá bola základňou Veľkonočného povstania v r. 1916. Uprostred bulváru je rozmiestnené niekoľko pamätníkov a sôch vzťahujúcich sa k írskej histórii.

Dublin kedysi
Dublin kedysi. Foto: unsplash.com

Symbolom Dublinu je aj loď Jeanie Johnston, jedná sa o repliku lode, ktorú v Quebecu postavil Škót John Munn. Je to oceánska loď, ktorá dnes slúži ako ukážka. Pôvodne však bola postavená na prepravu migrantov z Írska do Severnej Ameriky a späť do Írska sa na nej vozilo drevo. Priemerná dĺžka plavby z Írska do New Yorku bola 47 dní. Najviac preplavila 245 ľudí. Táto replika môže preplaviť oficiálne 40 ľudí vrátane posádky. Loď objavili námorný archeológovia. Pokrstená bola prezidentkou Írska Mary McAleese v máji 2000. Dnes loď vlastní Dublin Dockland Developement Authority, ktorý ju v roku 2005 kúpili za 2,7 mil. €. Každý rok ju navštívi niekoľko tisíc návštevníkov. 

Jeanie Johnston
Jeanie Johnston. Dublin. Foto: unsplash. com

Kedy vycestovať

Na území Írska prevláda mierne a vlhké podnebie ovplyvnené Golfským prúdom s relatívne malými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Najchladnejšie mesiace sú január a február, najteplejšie júl a august. Nepriaznivo na zdravotný stav vplýva neustále sa meniaci atmosférický tlak a nedostatok slnečného žiarenia Na nízko položených územiach spadne priemerne ročne medzi 800-1200 mm zrážok.

Letisko a dĺžka letu

Priama letecká linka so Slovenskou republikou funguje z Dublinu do Bratislavy a Košíc, ktorú využíva letecká spoločnosť Ryanair. Taktiež je možné využiť letecké spojenie do Budapešti, Viedne alebo Krakowa. Do Budapešti a Viedne lieta taktiež írska letecká spoločnosť Air Lingus.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dubline, 80 Merrion Square South, D02 YT28 Dublin

Tel: +353 16619594 (pondelok – piatok: 8:30 – 15:00)
Mobilný tel: +353 879031549
Email: emb.dublin@mzv.sk

Víza a doklady

Pri vstupe na územie Írska je potrebné mať so sebou platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz. Minimálna dĺžka platnosti občianskeho preukazu alebo cestovného pasu sa nevyžaduje. Dôležité je, aby jeden z uvedených dokladov bol platný v čase vstupu a výstupu z územia Írskej republiky. Írske orgány odmietnu vstup na územie štátu, pokiaľ sa cestujúci nepreukáže platným cestovným dokladom. 

Doprava

V Dubline funguje mestská hromadná doprava (električky, autobusy). Lístok na vlak, električku a autobus je možné kúpiť na jednotlivých staniciach alebo v autobusoch. Na cestovanie po Dubline verejnou dopravou je však lacnejšie využiť tzv. Leap Card. Ide o čipovú kartu, ktorá môže ušetriť až 31% z cestovného.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra. V Dubline i v ostatných írskych mestách pôsobí viacero taxislužieb. K dispozícii je množstvo mobilných aplikácii, ktoré je možné využiť.

Tipy na výlety v Írsku

  • Christ Church Cathedral, Írsko
    • Top

    Kostol, tiež nazývaný Katedrála Najsvätejšej Trojice, bol pravdepodobne založený okolo roku 1030 Dúnadom, prvým biskupom v Dubline, a Sitruicom. Katedrála bola prestavaná v 16. a potom znovu v 19. storočí. Neskoršia rekonštrukcia, ktorou prešla, bola vykonaná vo viktoriánskom štýle. Finančné prostriedky na druhé kolo prác na kostole, ktoré v dnešnej dobe predstavovali viac ako 2 000 000 libier, poskytol jeden z farárov, Henry Roe.

  • Dublinský hrad, Írsko
    • Top

    Dublinský hrad bol až do roku 1922 sídlom vlády Spojeného kráľovstva v Írsku a teraz je hlavným írskym vládnym komplexom. Pôvodne bol tento hrad postavený v roku 1204 ako obranné opevnenie pre Dublin a neskôr sa premenil na kráľovskú rezidenciu. Dublinský hrad je dnes významnou turistickou atrakciou a konferenčnou destináciou. Budova sa používa aj na štátne večere a taktiež ako najvýznamnejšie zriadenie prezidenta Írska. V hrade nájdete aj knižnicu Chester Beatty a Garda múzeum.

  • Grafton Street, Írsko
    • Top

    Grafton Street je jednou z dvoch hlavných nákupných ulíc v centre Dublinu. V roku 2016 sa Grafton Street stala trinástou najdrahšou ulicou sveta, kde ročný nájom stál 3 300 € / m². Ulica bola pomenovaná po Henry FitzRoyovi, prvom vojvodovi z Graftonu, ktorý vlastnil pozemky v tejto oblasti. Ulica vznikla v roku 1708. Rozvíjala ju rodina Dawsonovcov, po ktorej je pomenovaná paralelná Dawsonova ulica. Potom, čo bol postavený most O'Connell, aby sa preklenula rieka Liffey, Grafton Street sa obrátila z módnej rezidenčnej ulice na rušnú trasu medzi mestami.

  • Halfpenny Bridge, Írsko
    • Top

    Prechádzka cez tento krásny peší most, ktorý sa tiahne cez rieku Liffey je už zaužívanou samozrejmosťou pre každého turistu v Dubline. Bol to prvý most, ktorý bol postavený na tejto rieke a zostal jediný v priebehu 184 rokov. Dnes sa odhaduje, že každodenne tento most prekračuje viac ako 30 000 ľudí. Most bol postavený v roku 1816 a bol jedným z prvých železných mostov na svete. Ak máte šťastie, nájdete most krásne zdobený, keďže je most často terčom významných výročí alebo propagácií politických kampaní.

  • Hrad Bunratty, Írsko
    • Top

    Hrad je klasickou stredovekou stavbou, ktorá sa týči pri ústí rieky Shannon. Vchod do hradu až na 1. nadzemnou poschodí, pretože v stredoveku plnil obrannú funkciu pred útočníkmi. Nad hlavnou bránou je ešte aj malý otvor, ktorým sa liala živica alebo horúca voda na útočníkov. Vnútri v budove hradu na nás čakajú točité strmé schody, ktoré vedú do všetkých štyroch veží tohto hradu. Zaujať vás môže i miestny skanzen, ktorý ukazuje dobre zrekonštruovanú typickú írsku dedinu. Keď sa po ňom prechádzate máte pocit, že ste sa presunuli v čase do 19. storočia.

  • írsky guľáš
    • Top

    „Irish stew“, resp. guláš, patrí medzi najznámejšie írske jedlá, ktoré sa pripravuje tradične z jahňaciny. Podáva sa s omáčkou a zeleninou ako mrkva, cibuľa a zemiaky.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Írsku