Jordánsko

Jordánske kráľovstvo je skrytá perla Blízkeho východu. Nikdy nebolo regionálnou veľmocou a vždy tvorilo iba súčasť nejakej veľkej cudzej ríše. Avšak skvelá poloha na križovatke obchodných ciest zabezpečila, že pri jeho návšteve zaplesá srdce každého milovníka histórie.

Krajina, ktorej meno dala biblická rieka Jordán, sa rovnako ako susedný Izrael môže pýšiť pomenovaním „Svätá zem“. Je domovom príjemných a pohostinných ľudí, ktorí sú hrdí na svoju beduínsku pastiersku minulosť. Práve púšť, ktorá vypĺňa väčšiu časť krajiny, v sebe skrýva mnohé klenoty. Jednoznačne najznámejšou pamiatkou je skalné mesto Petra, ktorému zdatne sekundujú skalné útvary vo Wadi Rum. Jediným letoviskom krajiny je Aqaba, ktorá čerpá z bohatstva podmorského života Červeného mora. Vďaka svojej rešpektovanej kráľovskej rodine sa Jordánsko považuje za najstabilnejšiu krajinu Blízkeho východu. Ahlan wa sahlan! Vitajte v Jordánsku!

Krajina
Jordánsko Jordánsko
Hlavné mesto
Amman
Časový posun
1h
Mena
jordánsky dinár
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Jordánsko je konštitučná monarchia. Hlavou krajiny je kráľ Abdalláh II z dynastie Hášimovcov, v jeho rukách sa koncentru...
Jordánsko je konštitučná monarchia. Hlavou krajiny je kráľ Abdalláh II z dynastie Hášimovcov, v jeho rukách sa koncentruje výkonná moc. Zákonodarnú zložku predstavuje dvojkomorový parlament.
Rozloha a populácia
Krajina zaberá plochu vyše 89 000 km² a žije tam viac než 10 miliónov ľudí. Do tohto počtu sa však zarátava aj odhadovan...
Krajina zaberá plochu vyše 89 000 km² a žije tam viac než 10 miliónov ľudí. Do tohto počtu sa však zarátava aj odhadovaných 1,3 milióna utečencov zo Sýrie, ktorí v Jordánsku prechodne žijú.
Jazyky
Úradným jazykom je arabčina (jordánsky dialekt je prakticky zhodný s palestínskym dialektom), dorozumieť po anglicky sa ...
Úradným jazykom je arabčina (jordánsky dialekt je prakticky zhodný s palestínskym dialektom), dorozumieť po anglicky sa mimo odľahlých vidieckych oblastí dá ale prakticky všade.
Náboženstvo
Jednoznačne dominuje sunnitský islam (93% obyvateľstva), zastúpené je aj kresťanstvo (približne 4% obyvateľstva).
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V.

Top lokality

Petra

Symbol krajiny a hlavný ťahúň jordánskeho cestovného ruchu ohromuje západných návštevníkov už od svojho „znovuobjavenia“ v roku 1812. Medzinárodné uznanie jej významu sa ešte prehĺbilo v roku 2007, kedy bola zaradená na zoznam novodobých siedmich divov sveta. Z architektonického aj geologického pohľadu sa jedná o unikát. Hoci mestá vytesané do skaly môžeme nájsť aj inde na svete, tu svoju rolu zohráva výrazná ružová farebnosť pieskovcového masívu.

Pokladnica v Petre. Jordánsko
Pokladnica v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Petra bola hlavným centrom tajuplnej civilizácie Nabatejcov, mimoriadne úspešných a sofistikovaných obchodníkov. Dnes o nich už veľa nevieme, no práve to pridáva Petre na jej tajomnosti. Návštevník vchádza do rozľahlého komplexu cez vyše kilometer dlhý kaňon, následne ho ohromí pohľad na esteticky dokonalú „Pokladnicu“, množstvo iných hrobiek vytesaných do skaly, veľké divadlo a niekdajšie mestské centrum, kde kedysi stáli veľké chrámové štruktúry.

Hrobky v Petre. Jordánsko
Hrobky v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Klasická prehliadka predstavuje niečo vyše 7 km pešej chôdze, ku ktorým si nadšenci ešte môžu pridať výstup 700 schodmi ku „Kláštoru“, najväčšej pamiatke celého areálu, prípadne výstup na hlavné obetisko. Kto by mal chôdze akurát dosť, môže skúsiť jazdu na ťave, somárovi či na konskom povoze. Všadeprítomní beduíni zase ponúkajú množstvo tradičnej bižutérie či suvenírov. Pred niekoľkými rokmi pribudlo pri vstupe nové múzeum a svoje čaro má aj samotné mesto Wádí Músa, ktoré tvorí vstupnú bránu do Petry.

Kláštor v Petre. Jordánsko
Kláštor v Petre. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Jerash

Niekdajšie staré rímske mesto Gerasa na severe dnešného Jordánska bolo začiatkom nášho letopočtu dôležitým obchodným centrom a žilo v ňom asi 15 000 ľudí. Zub času bol k tomuto miestu milosrdný a práve vďaka tomu sa dnešný návštevník podobne ako v Pompejach môže prechádzať s pocitom, akoby Rimania Jerash opustili len predvčerom.

historický Jerash. Jordánsko
Historický Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Pod nohami dokážete rozoznať ryhy uľahčujúce vozom cestu, nechýba typicky dokonalá rímska infraštruktúra a dobové „inžinierske siete“. Hneď na úvod prehliadky vás ohromí víťazný oblúk na počesť cisára Hadriána, kúsok ďalej pekne zachovaný hipodróm, ktorý bol v dobe najväčšej slávy dejiskom jedných z najpopulárnejších závodov konských vozov vo východnom Stredomorí. Dodnes sa tam príležitostne konajú rekonštrukcie veľkých hier, za účasti množstva miestnych komparzistov v dobových kostýmoch.

Divadlo v meste Jerash. Jordánsko
Divadlo v meste Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Prehliadka vás ďalej zavedie na tvarovo neobvyklé elipsovité námestie, obdivovať môžete dokonalé rímske urbánne plánovanie so systémom ulíc, obchodov či fontán. Chýbať nesmie divadlo, v tomto prípade dokonca dve. Majú skvelú akustiku a dodnes sa v nich konajú koncerty. Z miestnych chrámov už ostali viac-menej len voľne stojace stĺpy, ktoré sa dokonca v prípade Artemidinho chrámu dajú aj rozhojdať a skvele tak demonštrujú „protiseizmickú“ architektúru.

Hrajúci Jordánec v Jerash. Jordánsko
Hrajúci Jordánec v Jerash. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Aqaba

Jediné prímorské letovisko krajiny má zároveň aj štatút špeciálnej ekonomickej zóny, takže návštevníci môžu svoj pobyt pri krásnom koralovom mori spojiť aj s pomerne výhodnými nákupmi. Mestu dominuje jedna z najvyšších vlajkových konštrukcií sveta s vlajkou Veľkej arabskej revolúcie. Za pozornosť stojí historická pevnosť, hlavná tržnica, no a potápačov zaujme podmorské múzeum vojenskej techniky (prvé svojho druhu na svete).

Aqaba
Aqaba. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Ammán

Hlavné mesto Ammán je domovom pre takmer 4,5 milióna ľudí, čiže fakticky takmer polovicu populácie krajiny. Pritom ešte do roku 1948 to bola v podstate bezvýznamná osada na niekoľkých pahorkoch, ktorá sa v staroveku stala obeťou kliatby židovského proroka a nikto jej nepredpokladal takúto skvelú budúcnosť.

Ammánska citadela a moderná časť s výškovými stavbami
Ammánska citadela a moderná časť s výškovými stavbami. Jordánsko. Foto: unsplash.com

No prišiel príval palestínskych utečencov a mestu k vzostupu pomohol aj úpadok Bejrútu počas občianskej vojny v Libanone. Ammán síce nemôže atmosférou a pamiatkami konkurovať Jeruzalemu, Káhire alebo Damašku, napriek tomu je to príjemné a veľmi rušné mesto.

Moderný Ammán. Jordánsko
Moderný Ammán. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Výhodou je aj doprava, ktorá je v porovnaní s inými blízkovýchodnými metropolami pomerne dobre organizovaná. Skvelý výhľad na husto zastavané mestské centrum a obrovskú vlajku pri kráľovskom paláci sa ponúka z Citadely, pozornosť si zasluhuje aj monumentálne antické divadlo. Milovníci dobrého jedla ocenia, že mesto ponúka skvelé možnosti pouličného stravovania.

Pohľad z pevnosti v Ammáne na antické divadlo. Jordánsko
Pohľad z pevnosti v Ammáne na antické divadlo. Jordánsko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Letné obdobie (máj – október) zaručuje v krajine prakticky garanciu slnečného a horúceho počasia. Kým pri mori v Aqabe sú tieto teploty znesiteľné, hlbšie vo vnútrozemí (a špeciálne v hlavnom meste Ammáne a v jeho okolí) môžu byť nepríjemné. Zimné obdobie (december – marec) môže prekvapiť aj niekoľkotýždňovými obdobiami súvislého chladného počasia, pričom v posledných rokoch sa už takmer pravidlom stali aj snehové prehánky, hlavne vo vyššie položených oblastiach. Práve v zimnom období vzniká na púštnom juhu krajiny riziko tzv. „bleskových záplav“, ktoré prichádzajú aj odchádzajú veľmi rýchlo, môžu však spôsobiť veľké nepríjemnosti (opakovane sa miestom týchto záplav stala Petra či pobrežie Mŕtveho mora). Ako najvhodnejšie na návštevu preto prichádzajú do úvahy mesiace apríl - jún, prípadne jesenné mesiace september - november. Hotelové rezorty v Aqabe fungujú prakticky celoročne, v zimnom období ale teploty nemusia byť úplne ideálne.

Letisko a dĺžka letu

Najdôležitejším letiskom je jednoznačne Medzinárodné letisko kráľovnej Alie (QAIA) pri Ammáne, ktoré nedávno prešlo rozsiahlou modernizáciou. Let z Viedne trvá približne 4 hodiny. Neďaleko od Aqaby sa nachádza Medzinárodné letiska kráľa Husseina, ktoré takmer výhradne slúži pre potreby charterových sezónnych letov do tejto prímorskej destinácie.

Zastupiteľský úrad

Slovensko nemá v Jordánsku svoje veľvyslanectvo, v Ammáne sa ale nachádza Honorárny konzulát Slovenskej republiky. V prípade potreby sa o môžu občania SR obrátiť na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte (Libanon), pod ktorého správu spadá aj Jordánske kráľovstvo. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte, Weavers Centre, 12th floor, Clemenceau Street 464, Bejrút

Tel: +961 1367 422
Mobil: +961 81 313 423
Email: emb.beirut@mzv.sk

Víza a doklady

Pre cestu do Jordánska je nutný cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov po návrate s aspoň jednou voľnou stranou pre pečiatku. Pečiatka udelená pri vstupe nespôsobuje žiadne problémy pri neskoršej ceste do iných krajín, napríklad do Izraela. Turisti zo Slovenska potrebujú pre vstup do krajiny vízum, ktoré sa však dá zakúpiť priamo na letisku ešte pred pasovou kontrolou za cenu 40 JOD. Existuje viacero druhov turistických víz, jednorazové platí mesiac, vízum umožňujúce dva vstupy do krajiny platí tri mesiace. Toto vízum sa dá kúpiť takisto v aqabskom prístave po príchode loďou či na suchozemských hraničných priechodoch. Výnimkou je hraničný priechod Allenby Bridge na hranici s Izraelom (v tomto prípade sa vízum musí vybaviť vopred, keďže jordánska strana tento priechod neuznáva ako hranicu v pravom slova zmysle).

Colné predpisy

Všetci návštevníci prichádzajúci do Jordánska musia pri vstupe deklarovať hotovosť, drahé kovy či šperky, ak by ich hodnota prekračovala 15 000 JOD. Každá osoba staršia ako 18 rokov môže do krajiny privážať 200 ks cigariet, 1 liter alkoholu a drobné predmety/darčeky do hodnoty 200 JOD.

Doprava

Autobusová doprava

Národný autobusový dopravca JETT disponuje veľkou a pomerne modernou flotilou bielo-modrých autobusov, ktoré v pravidelných intervaloch odchádzajú z hlavnej stanice Abdali v Ammáne do všetkých kútov krajiny (napríklad aj do Wádí Músa, kde stoja na parkovisku priamo pred vstupom do Petry).

Taxi a autopožičovne

Taxíky sú doslova všadeprítomné, v Ammáne majú žltú farbu, v Aqabe sú zelené. Z Aqaby sa dajú prenajať aj na jednodňový výlet do Petry či blízkeho Wadi Rum. Pravidlom pre jazdu by mal byť spustený taxameter, taxikár vám však už vopred oznámi cenu v prípade cesty na dlhšiu vzdialenosť a vy by ste s ňou mali byť uzrozumení. Existujú dokonca taxíky čisto pre ženy. Podobne ako v okolitých krajinách, aj tu existujú zdieľané taxíky (volajú sa „servís“), chodia po vopred určených trasách a sú výrazne lacnejšie než klasické taxi. V krajine takisto funguje niekoľko miestnych sietí, kde si môžete auto požičať. Potrebný je medzinárodný vodičský preukaz, ktorého držiteľom ste viac než jeden rok a minimálny vek pre požičanie auta je 25 rokov. Treba si dávať pozor na takmer neviditeľné spomaľovacie prahy na ceste, na stáda zvierat a svojský štýl jazdy domácich. S požičaným autom sa v žiadnom prípade nedá opustiť krajina (ani pre prípad cesty na Západný breh Jordánu, napríklad do Jericha či Betlehema).

Ostatné druhy dopravy

Kedysi veľmi populárna železnica (Hejaz Railway), ktorá kedysi viedla z Damašku až do Medíny a križovala celé Jordánsko, už v súčasnosti nefunguje. Trať sa využíva len pre nákladnú dopravu, hoci občas sú vypravené špeciálne turistické historické vlaky. Preto je autobus či auto prakticky jediná možnosť, ako sa po krajine pohybovať... Ak teda nerátame ťaví chrbát alebo mulicu, či somára. Z prístavu v Aqabe premávajú lodné linky do Egypta.

Shopping a suveníry

Nakupovanie

Aqaba predstavuje v rámci Jordánska špeciálnu ekonomickú zónu, niečo ako obrovské duty-free. Preto sa na víkendové nákupy do Aqaby neváhajú vypraviť ani rodiny z hlavného mesta, ktoré pri návrate v colnom termináli aj poctivo skontrolujú, či neprekročili vnútroštátne colné limity. V Aqabe sa stretnete s obrovskými nákupnými centrami typu „shopping mall“, ktoré takmer pôsobia dojmom Dubaja, no najpríjemnejšou nákupnou zónou aj tak ostáva centrum mesta s tržnicou neďaleko mestského parku. Nachádza sa tu veľké množstvo zlatníctiev, obchodov s elektronikou či so suvenírmi. Skvelú povesť majú predajne orechov všetkých druhov (dovezené z Iraku), miestnych sladkostí (napr. tzv. „kamenná čokoláda“, čiže cukríky v podobe kamienkov) a iné zaujímavosti.

Suveníry

Jordánska kultúra sa dá jedným slovom charakterizovať ako kultúra beduínska. Tomu zodpovedá aj povaha suvenírov. U šperkov dávajú miestni prednosť jednoznačne striebru pred zlatom, celkovo je beduínska bižutéria zastúpená v mnohých tvaroch a podobách. Ozdoby, náramky, prstene či náhrdelníky môžu obsahovať aj ťaviu kosť, tyrkys či iné kamene. Špecialitou sú beduínske dýky, ku ktorým od predajcu dostanete aj certifikát umožňujúci vývoz.

Beduíni v Petre dotiahli do úplnej dokonalosti umenie napĺňať malé fľaštičky farebným pieskom a vytvárať ním zaujímavé ornamenty a tvary. Na počkanie môžu takto pieskom zvečniť aj vaše meno.

Ďalšou špecialitou sú mozaiky z Madaby, ktorá je doslova centrom svetového „mozaikárskeho priemyslu“. Ako ukazujú dodnes podlahy či steny bohatých rímskych víl, toto umenie pretrvá veky, je prakticky nezničiteľné a preto predstavuje trvalú hodnotu. Veľkosť mozaiky môže byť od malého rámika do poličky až po kompletný záhradný stôl. V prípade veľkej objednávky vám výsledné dielo doručia domov leteckou poštou aj s poistením. 

Pozor si treba dávať na falzifikáty historických mincí, ktoré sa bežne ponúkajú v Petre a sú na nerozoznanie od originálu. Pri vývoze by mohli spôsobiť problémy, podobne ako aj iné predmety historického charakteru.

Zjednávanie

V Európe je zaužívaná predstava, že arabskému predajcovi by sa obchod bez zjednávania vôbec ani nerátal a že zjednávanie je doslova akousi povinnosťou. To samozrejme nie je pravda, môžete zaplatiť hneď prvú navrhovanú sumu, predavač poďakuje Allahovi za štedrého zákazníka a vôbec sa s vami hádať nebude. Všeobecne platí, že sa nezjednáva v supermarketoch, reštauráciách, lekárňach a celkovo na miestach, kde má tovar zreteľne uvedenú cenovku. V suvenírových obchodoch vždy platí možnosť množstevnej zľavy a môžete sa pokúsiť cenu stlačiť na polovicu, prípadne 40% pôvodne navrhovanej. Neexistuje univerzálna príručka pre zjednávanie, človek by si mal prerátať cenu na eurá a rozhodnúť sa, či by túto sumu bol ochotný obetovať. Všeobecne sa pri zjednávaní treba zdržať akéhokoľvek agresívneho jednania a nezačať sa zbytočne zjednávať o cene veci, o ktorú v skutočnosti nemáte vôbec záujem. Zo žartu sa hovorí, že dobrý obchod sa uzatvorí vtedy, keď sa obidve strany rozchádzajú nespokojné.

Sviatky

V krajine sa slávia nasledovné štátne sviatky, ktoré sú nepohyblivé a sú zároveň dňami pracovného pokoja:

1.január Nový rok
1.máj Sviatok práce
25. máj Deň nezávislosti
25. december Vianoce (s rešpektom na kresťanskú menšinu)

Okrem týchto pevne vytýčených sviatkov však Jordánsko oslavuje s omnoho väčším dôrazom moslimské sviatky, ktoré sa riadia podľa moslimského kalendára. Moslimský rok má 354 dní, čiže o 11 dní menej než náš. Zjednodušene povedané, každý moslimský sviatok preto v nasledujúcom roku prichádza o 11 dní skôr než v roku predošlom.

Eid el Isra wal-mirádž – sviatok, ktorý pripomína tzv. „nočnú cestu“ proroka Mohameda do Jeruzalema, počas ktorej vystúpil až do nebies.

Ramadán – počas tohto mesiaca začal archanjel Gabriel Mohamedovi zvestovať Korán. Celý mesiac sa veriaci moslimovia od východu slnka po jeho západ prísne postia, zdržiavajú sa konzumácie akéhokoľvek jedla, nápojov, tabaku a vlastne čohokoľvek, čo by z ústnej dutiny pokračovalo ďalej do tela.

Eid al-fitr – sviatok, ktorý vyznačuje koniec pôstneho mesiaca Ramadán. Takisto dĺžka trvania sviatku sa môže líšiť až o jeden deň, keďže závisí od astronomických pozorovaní. Vo svojej veľkoleposti by sa dal prirovnať k našim Vianociam. Rodiny sa navštevujú, dávajú si dary a pripravujú slávnostné jedlá. Je to sviatok hojnosti a pohostinnosti.

Eid al-adha – veľký sviatok, ktorý je pripomienkou proroka Abraháma (Ibrahíma), ktorý chcel z poslušnosti voči Bohu obetovať svojho syna. Moslimovia kupujú ovce a rituálne ich obetujú, ich povinnosťou je pritom podeliť sa o mäso s chudobnými. Tento sviatok zároveň vyznačuje každý rok termín veľkej púte do Mekky.

Moslimský nový rok – prvý deň moslimského mesiaca Muharram

Mawlid an-nabawi – sviatok narodenín proroka Mohameda

Tipy na výlety v Jordánsku

  • Aqaba, Jordánsko
    • Top

    Aqaba je jediné pobrežné mesto v Jordánsku a zároveň je aj najväčšie a najľudnatejšie mesto v zálive Aqaba. Strategická poloha mesta Aqaba na severovýchodnom cípe Červeného mora medzi Áziou a Afrikou priniesla ako prístav veľký význam a to v priebehu niekoľkých stoviek rokov. Mesto Aqaba sa nachádza medzi mestami Petra a Wadi Rum. Táto poloha ho zaradila do Jordánskeho zlatého trojuholníka, ktorý predstavuje to najlepšie z Jordánska. Centrum mesta tvorí niekoľko ulíc v okolí križovatky Corniche, kde sú reštaurácie, kaviarne, trh a prístup na verejnú pláž. V Aqabe sa nachádza mamlúcka pevnosť zo 14. storočia a múzeum s historickými artefaktami. Severne od centra sa rozkladá archeologická lokalita, časť Ayla z islamskej éry. 10 km na juh od Aqaby sa nachádza akvárium Morskej výskumnej stanice, kde je možné sa zoznámiť s podmorským životom.

  • baklava jordánsko
    • Top

    Baklava je obľúbený sladký dezert, ktorý v Jordánsku rozvoniava na každom rohu.

  • falafel jordánsko
    • Top

    Falafel je vysmážaná cícerová gulička.

  • hummus jordánsko
    • Top

    Hummus je cícerová pasta dochutená cesnakom, tahínou, citrónom a olivovým olejom.

  • arabský chlieb
    • Top

    Pečivo – trhací chlieb slúži v Jordánsku nielen na konzumáciu, ale tiež na naberanie alebo servírovanie iného jedla. Existuje viacero druhov chleba, najčastejšie je to šrak a tabun. Pečivo sa často predáva posypané zaatarom (zmes korenia) alebo sezamom.

  • Hrad Kerak - interiér, Jordánsko. Foto: Lucia Kulfasová
    • Top

    Kerak sa nachádza popri kráľovskej ceste medzi Ammánom a Petrou. Dominantou oblasti je križiacky hrad z 12. storočia. Tento hrad dal postaviť, ako súčasť sústavy opevnení, v roku 1132 Jeruzalemský kráľ Balduin I. Hrad však už v roku 1189 padol do rúk Saladinových vojsk.. Dobre zachovaná fortifikácia tejto križiackej pevnosti je dodnes zaujímavým cieľom pre návštevníkov Jordánska. Dozaista aj vy budete žasnúťnad jeho veľkoleposťou, rovnako ako tisíce turistov, ktorí do Jordánska na hrad Kerak ročne zamieria.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Jordánsku