Kambodža, krajina juhovýchodnej Ázie je miestom mystických kamenných chrámov, kilometrami nedotknutého pobrežia, bujnej džungle a neopakovateľných prírodných scenérií. Fascinuje tiež khmérskou kultúrou, tradičným ale aj moderným životným štýlom.
Nikto nevie s istotou, ako dlho ľudia žili na území dnešnej Kambodže. Avšak vedci sa domnievajú, že sa tu usadili isté skupiny v jaskyniach pred viac ako 6000 rokmi a že pravdepodobne prišli zo severu. Používali kamenné nástroje a ryža sa pestovala na kambodžskej pôde dávno pred prvým storočím nášho letopočtu.
Začiatkom 1. storočia n.l., čínski obchodníci vedeli o existencii vnútrozemských a pobrežných kráľovstiev v Kambodži. Tieto kráľovstvá sa rozvinuli aj vďaka indickej kultúre, a to vo forme jazyka, umeleckej formy, architektúry, náboženstva, hinduizmu a budhizmu. Podobne ako v minulosti aj dnes kladú dôraz na dôležitosť predkov.
Krajina
Kambodža
Hlavné mesto
Phnom Pénh
Časový posun
5h
Mena
riel
Dĺžka letu
11h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
konštitučná monarchia
Rozloha a populácia
Kambodža má približne 181 035 km2 a 17 228 270 obyvateľov.
Jazyky
khmérština
Náboženstvo
budhizmus 95 %
Elektrický prúd
230 V
Dnešná kambodžská kultúra má svoje korene v 1. až 6. storočí v štáte Funan, ktorý je známy ako najstarší indický štát Juhovýchodnej Ázie. Práve vtedy sa vyvinul aj jazyk s prvkami sanskrtu. Funan ustúpil Angkórskej ríši s nástupom kráľa Jayavarmana II. v roku 802. Nasledujúcich 600 rokov mocní khmérski králi ovládli veľkú časť tohto územia, od hraníc Mjanmarska na východ po Juhočínske more a na sever po Laos. Vybudovali najrozsiahlejšie miesto náboženských chrámov, Angkór a vybudovali sofistikovaný zavlažovací systém, ktorý zahŕňa veľké jazerá vytvorené človekom a kanály, ktoré zabezpečili úrodu ryže až tri krát ročne. Niektoré časti tohto systému sa používajú dodnes. Vnútrozemské kráľovstvá pod názvom Zhenla prekvitali v 6. a 7. storočí a prvé kamenné nápisy v khmérskom jazyku a prvé tehlové a kamenné hinduistické chrámy v Kambodži pochádzajú práve z tejto doby.
Khmérska ríša vznikla začiatkom 9. storočia, kedy Jayavarmana II. zjednotil obyvateľov a svojho vrcholu dosiahla za Surjavarmana I. a Surjavarmana II. Khméri písali knihy na papyrus, palmové listy a zvieracie kože. Aj keď ich dávno zničili termiti, oheň a hniloba, predsa len steny chrámov na ruinách Angkór Thomu (veľké mesto) a Angkór Vatu (veľkého chrámu) vypovedajú istú históriu. Stavba Angkóru začala krátko pred rokom 900, bohato zdobený Angkór Vat vznikol v prvej polovici 12. storočia.
Khmérske vojská si podmanili časť území v Thajsku a južného Vietnamu. V 13. storočí sa začali Khméri búriť, čím začala ríša upadať. V roku 1444 donútila thajská armáda Khmérov opustiť Angkór. Od tej doby ovládlo Kambodžu thajské kráľovstvo po invázii vedenej Ayutthayom. Štyri storočia kambodžských dejín, ktoré nasledovali po opustení Angkóru sú nedostatočne zaznamenané, a preto o nich vedci vedia málo. Kambodža si zachovala svoj jazyk a kultúrnu identitu napriek častým inváziám cudzincov. Krajina bola prosperujúcim kráľovstvom s hlavným mestom Lovek, pri dnešnom Phnom Penhu. Vtedy vzniklo aj známe literárne dielo Reamker, založené na indickom mýte Ramajána.
Koncom 18. storočia sa občianska vojna vo Vietname a nepokoje po barmskej invázii do Ayutthaye podpísali aj na pustošení Kambodže. Začiatkom 19. storočia nové dynastie vo Vietname a Thajsku súperili o kontrolu nad Kambodžou. Vojna, v 30. rokoch 19. storočia spustošila krajinu. V roku 1863 Kambodžu ovládalo Francúzsko na 90 rokov. Vybudovali kaučukové plantáže, a vyvážali množstvo ryže. Francúzi tiež obnovili chrámový komplex Angkór a rozlúštili nápisy, čo dalo krajine jasnú predstavu o ich dedičstve. V roku 1953 kráľ Sihanuk získal pre Kambodžu nezávislosť.
Kambodža má rozlohu cez 180 000 km2 a leží v juhozápadnej časti polostrova Indočína, v trópoch. Hraničí s Thajskom, Vietnamom a Laosom. Z juhovýchodu ju ohraničuje Thajský záliv. Pobrežie má dlhé 435 km, kde vynikajú mangrovové porasty, ktoré sú mnohé nenarušené.
Dominantami krajiny je jazero Tonle Sap, riečne systémy Bassac a rieka Mekong, ktorá preteká krajinou zo severu na juh. Centrálne planiny, ktoré pokrývajú tri štvrtiny rozlohy krajiny, obklopujú hustejšie zalesnené a riedko osídlené vysočiny, Slonie hory a Kardamonové pohorie na juhozápade a západe, pohorie Dangrek na severe susediace s náhornou plošinou Korat v Thajsku a plošinou Rattanakiri a vysočinou Chhlong na východe.
Región Tonle Sap s okolím pozostáva hlavne z nížin s nadmorskou výškou zvyčajne menšou než 100 m. Kardamónové pohorie na juhozápade sa týči do výšky cca 1500 m. Najvyššia hora krajiny je Phnom Aural, ktorá sa týči do výšky 1771 m a nachádza sa vo východnej časti tohto pohoria.
Slonie pohorie presahujúce do Kardamónových hôr sa dvíha do nadmorských výšok medzi 500 a 1000 m. Na západe tieto pohoria ohraničujú pobrežné nížiny s výhľadom na Thajský záliv, kde sa nachádza záliv Kampong Som. Rieka Mekong, najväčšia rieka Kambodže pramení v Číne a pred vstupom do Kambodže preteká cez Mjanmarsko, Laos a Thajsko a až do delty vo Vietname a do Juhočínskeho mora. Počas monzúnu sa rieka zväčšuje. Približne do polovice júna sa prietok Mekongu a rieky Bassak napájanej monzúnovými dažďami zvýši do bodu, keď jej výtoky cez deltu nezvládnu enormný objem vody a zaplavia rozsiahle oblasti na 4-7 mesiacov. Povodňové vody rezervujú tok rieky Tonle Sap, ktoá sa potom vlieva do jazera Grate, čo je najväčšie prírodné jazero juhovýchodnej Ázii. Zväčší sa z pôvodných 2600 km2 na cca 10 000 km2, v priemere sa tak zvýši hladina vody o 7 m.
Top lokality
Sihanoukville
Sihanoukville je plážové letovisko s bielym pieskom a teplými vodami Thajského zálivu. Je skvelým miestom na relax, šnorchlovanie či potápanie. Mesto bolo postavené ako prístavné a to koncom 50. rokov 20. storočia, teda je oveľa novšie, mestskejšie a kozmopolitnejšie ako väčšina iných kambodžských miest. Boli tu vybudované penzióny a hotely, vrátane 5* luxusných, bary a množstvo reštaurácií s bohatou ponukou morských plodov. V centre mesta vo Weather Station Hill, alebo na pláži Victory, Ochheuteal a Serendipity je pomerne rušno.
Preah Vihear
Chrám Preah Vihear sa nachádza v strednej časti pohoria Dongrek, v severnej časti Kambodže, 600 km od hlavného mesta Phnom Penh. Leží na okraji obrovského útesu vo výške 625 m v provincii Preah Vihear a v blízkosti hraníc s Thajskom. Výstavba chrámu začala v 9. storočí. V 12. storočí bola pôvodná svätyňa rozšírená na jeden z najväčších khmérskych chrámov. Vyniká jedinečnou khmérskou architektúrou. Je zapísané aj na zozname UNESCO. Podľa francúzsko-siamskej zmluvy z rokou 1904 a 1907 hranica medzi Thajskom a Kambodžou viedla cez pohorie Dongrek, a teda nebolo jasné komu chrám patrí. Nakoniec súd v Haagu rozhodol, že chrám Preah Vihear leží na území Kambodže.
Siem Reap
Siem Reap je hlavné mesto rovnomennej provincie v Kambodži a je bránou do Angkóru, stredovekého mesta vybudovaného v 9.-13. storočí vládcom Khmérskeho impéria. Samotný názov mesta znamená doslovne "porážka Thajska". Miesto tak bolo pomenované ako pripomienka dávnej víťazné bitky Khmérov s thajskou armádou. Centrum mesta je vybudované v klasickom francúzskom koloniálnom štýle, ale nájdeme tu aj značný vplyv čínskej architektúry. Siem Reap je dnes bezpochyby najrýchlejšie sa rozrastajúcim mestom v Kambodži.
Rattanakiri
Oblasť Rattanakiri sa stalo provinciou Kambodžského kráľovstva v roku 1960. Hlavným mestom tejto provincie je Banlung, ktoré leží na vysočine, 630 km od Phnom Penh. Na východe susedí s Vietnamom, na severe s Laosom. Cez provinciu prechádzajú dve rieky, Sre Pork a Sresan. Je riedko osídlená a známa je najmä jedinečnými prírodnými krásami a bohatstvom prírodných zdrojov. Nachádzajú sa tu zvlnené kopce, hory, rovinaté náhorné plošiny, nížiny, kráterové jazerá, rieky a vodopády. Severná časť je bohatá na divokú zver. Rattanakiri ponúka skvelé príležitosti pre ekoturizmus.
Bokor
Kampot je malé mesto na rieke Tuk Chhou a leží 5 km do vnútrozemia od mora, preto tu prekvitá rybolov a poľnohospodárstvo. Vo veľkom tu rastú duriany a melóny. Je východiskovým bodom na spoznávanie okolia a to pohoria Bokor, ktoré dosahuje výšku 1075 m. Pri dobrom počasí ponúka krásne scenérie, či krásnu historickú pagodu Trouey Koh.
Kampong Thom
Kampong Thom je provincia v centrálnej časti kráľovstva, ktorá je bohatá na exotické jazerá, rieky, lesy, hory a viac ako 200 historických chrámov, ako napríklad Sambor Prei Kuk, ktoré bolo v 7. storočí hlavným mestom. Sambor Prei Kuk leží 25 km od mesta Kampong Thom. Pýši sa 52 chrámami, ktoré sú zachované v dobrom stave a ďalších 50 bolo časom spadnutých a zasypaných. Chrámy boli postavené z tehál a vápenca a zdobia ich basreliéfy na stenách.
Battambang
Battambang je druhé najväčšie mesto Kambodže. Bolo vedúcou provinciou na výrobu ryže. Mesto leží v blízkosti rieky Sangker, ktorá sa vinie cez provinciu Battambang. Mesto si zachovalo francúzsku architektúru. Medzi známe atrakcie sa radia chrámy Barseat postavený v 11. storočí, Wat Ek tiež z 11. storočia a chrám Ba Nan, ktorý leží na vrchole 400 m vysokej hory.
Hlavné mesto
Phnom Penh
Phnom Penh je pulzujúce rušné hlavné mesto Kambodže. Nachádza sa na sútoku troch riek, mohutného Mekongu, Bassacu a veľkej Tonle Sap, oblasť kedysi považovaná za „klenot“ Indočíny. Provinčné kúzlo a pokoj doplnený francúzskymi koloniálnymi sídlami a bulvármi lemovanými stromami uprostred monumentálnej angkorianskej architektúry je opakom super moderných metropol Ázie a tak je Phnom Penh skutočnou oázou.
Hlavné mesto si stále zachováva značné kúzlo s množstvom atrakcií. Popri Kráľovskom paláci, Striebornej pagode, Národnom múzeu, Múzeu genocídy Toul Sleng, Poliach zabíjania Choeng Ek a Wat Phnom tu objavíte niekoľko trhov, kde sa predávajú obrazy, hodváb, striebro, drahokamy a dokonca aj starožitnosti.
Phnom Penh je tiež bránou do exotickej krajiny - svetového dedičstva, najväčšieho náboženského komplexu na svete, chrámov Angkór. Mesto, rovnako ako iné turistické destinácie v Ázii, je uprostred rýchlych zmien a v posledných rokoch počet návštevníkov značne vzrástol. Spoznajte skutočný originál, pretože za pár rokov to už nebude to isté.
Kedy vycestovať
Kambodža sa nachádza v tropickej oblasti, priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 28°- 38°C, vlhkosť vzduchu je zvyčajne v hraniciach od 50 do 85 %. Tri ročné obdobia možno rozdeliť na: teplé – od začiatku marca do konca mája; daždivé – od začiatku júna do začiatku októbra; mierne – od polovice októbra do konca februára.
Letisko a dĺžka letu
Odlety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom v trvaní cca 14 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku, YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok, Thajsko
Držitelia cestovných pasov, ktorých platnosť musí presahovať platnosť víza o šesť mesiacov, môžu požiadať o udelenie víz:
na veľvyslanectvách Kambodžského kráľovstva v zahraničí Občania SR môžu o udelenie víz požiadať na veľvyslanectve Kambodže v Berlíne, Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Proces udelenia víz zvyčajne trvá tri dni, požadované sú 2 fotografie, kópia pasu a poplatok vo výške cca 30 USD. Turistom je udeľované vízum na jeden vstup na 30 dní. Pred podaním žiadosti odporúčame kontaktovať príslušné veľvyslanectvo a informovať sa o aktuálnych podmienkach udelenia víz.
po prílete na medzinárodných letiskách, ako aj na medzinárodných hraničných priechodoch s Thajskom, Vietnamom a Laosom. Poplatok za jeho udelenie je 30 USD. Manipulačný príplatok za vízum na uvedených hraničných pozemných priechodoch môže dosiahnuť až 20 USD.
o udelenie turistického víza je možné požiadať aj elektronicky za poplatok 30 USD plus 6 USD poplatok za spracovanie žiadosti. Podľa informácií viacerých cestovateľov, elektronický systém udeľovania víz nie je vždy spoľahlivý. Môžu sa vyskytovať problémy s platbou.
E- vízum je možné použiť na vstup do Kambodže na medzinárodných letiskách (Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville International Airport) a iba na týchto hraničných priechodoch: Poipet, Bavet, Cham Yeam, Tropaeng Kreal Border Post. Cestovný pas nesmie byť poškodený a nesmú v ňom chýbať žiadne strany. Odporúča sa mať v cestovnom pase pri vstupe minimálne dve voľné strany. Po príchode do krajiny je dobre sa uistiť, či bola do pasu udelená vstupná pečiatka a priložený odchodový imigračný formulár. Prihlasovacia povinnosť pre cudzincov je povinná.
Colné predpisy
Do Kambodže je možné bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru v primeranom množstve. Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, zbraní, pornografie a starožitností. Okrem domácej meny riel sa dá platiť v USD.
Tipy na výlety v Kambodži
Top
Angkor Thom je mestský komplex vybudovaný za vlády Džajavarmana VII., najvýznamnejšieho panovníka Angkorskej ríše. Tento khmérsky panovník sa rozhodol vystavať nové hlavné mesto po tom, čo bol Angkor v r. 1177 vyplienený pri vpáde čamských vojsk. Mesto má v podstate štvorcový pôdorys, je ohradený 8 m vysokou stenou a takmer 13 km dlhou a 100 m širokou vodnou priekopou. Vnútri sa zachovali len kamenné stavby, zatiaľ čo drevené obydlia neodolali času. Priamo v geometrickom strede Angkor Thomu stojí hlavná svätyna Bayon. Medzi zachovanými stavbami vyniká najviac práve Bayon s bohatou reliéfnou výzdobou a pôvodými 49 vežami.
Top
Tento starobylý chrám je obdivovaný najmä pre svoju dokonalú a harmonickú architektúru, ktorá je niekedy porovnávaná s antickými pamiatkami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Angkor Wat patrí medzi svetové turistické top lokality a jednu z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Od roku 1992 figuruje aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Podľa svojich staviteľov mal predstavovať mýtickú horu Méru, respektíve Sumer, ktorá bola sídlom bohov. Jeho zaujímavosťou je orientácia na západ, pričom ostatné chrámy v komplexe sú otočené na iné svetové strany.
Top
V Phnom Penh a Siem Reap sú francúzske reštaurácie, ktoré využívajú thajské či vietnamské ingrediencie. Klasické kambodžské jedlo pozostáva z praženej alebo dusenej ryže zmiešanej s kúskami solenej, sušenej alebo varenej ryby, ochutenej čerstvými čili a/alebo cesnakom. Obľúbená je aj jednoduchá pikantná alebo kyslá polievka.
Top
Vďaka bohatstvu vodných tokov ako Mekong, Sap a Bassac a veľkom jazere Tonle Sap v kambodžskej kuchyni sú obľúbené sladkovodné ryby, krevety a množstvo morských plodov z Thajského zálivu. Keďže do krajiny sa v minulosti dostali Francúzi, tí zanechali svoj vplyv aj v miestnej gastronómii, a to v jedení chleba, hlavne bagiet na francúzsky spôsob, buchty a iné pečivo. Podobne ako vietnamská kuchyňa miluje rybiu omáčku aj v Kambodži sa veľmi využíva v polievkach, vyprážaných jedál a omáčkach. Kokosové mlieko je hlavnou zložkou mnohých khmérskych karí a dezertov, čo má prepojenie aj s indickou kuchyňou.
Top
Khmérska kuchyňa vo veľkej miere čerpá z tradícií svojich thajských, vietnamských a čínskych susedov. Medzi obľúbené jedlá patrí „sam chruk“, rolka lepkavej ryže plnená sójovým koláčom a nakrájaným bravčovým mäsom. „khao phoun“, rezancové jedlo s kokosovou omáčkou.
Top
Khmérska kuchyňa používa rôzne koreniny, ktoré do krajiny priniesli pred dvetisíc rokmi obchodníci z Indie. Číňania zas pred tisíc rokmi priniesli rezance a zaviedli smaženie. Vznikli aj koreninové pasty „kroeng“, ktoré sú súčasťou varenia, pričom sa používa slaná fermentovaná rybia pasta „prahok“, palmový cukor „khaw“ a byliny. Ako iné ázijské kuchyne, aj kambodžské jedlo je vyvážené sladkými, horkými, slanými a kyslými príchuťami.