Kostarika

Najšťastnejšia krajina na svete je prvou, ktorá používa len obnoviteľné zdroje elektriny. Kostarika je viac ako len destinácia na exotickú dovolenku, je to miesto, ktoré obohatí interaktívnymi zmyslovými zážitkami.

Kostarika to sú majestátne sopky, hmlisté lesy, ohromujúce riečne údolia a stovky pláží pozdĺž Tichého oceána a na karibskom pobreží. Kostaričania si ako pozdrav nehovoria „ahoj“, ale „pura vida“ (čistý život).

V Stredoamerickej krajine, ktorá je len o kúsok väčšia ako Slovensko, žije viac ako päťstotisíc druhov rastlín a zvierat. Kostarika je tak jednou z biologicky najrozmanitejších krajín sveta. Je to krajina vulkánov, z ktorých najvyšší je Irazú s výškou 3432 m, Turrialba s výškou 3325 m, Borba presahuje 2600 m a Poás má výšku 2711 m. Jedná sa o sopky stále aktívne. Sopka Tenorio skrýva vo svojom okolí hotové poklady, ako je napríklad nádherný vodopád Rio Celeste. No zaujímavá nie je len príroda, ale aj samotný život domácich obyvateľov.

Krajina
Kostarika Kostarika
Hlavné mesto
San José
Časový posun
-8h
Mena
kostarický colón
Dĺžka letu
14h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika s prezidentskou demokraciou
Rozloha a populácia
Kostarika má približne 51 000 km2 a 5 210 720 obyvateľov.
Jazyky
španielčina
Náboženstvo
50% katolíci, 13% evanjelici, ostatné
Vakcinácia
Kostarika vyžaduje platné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v prípade príchodu turistu z krajiny s vysokým výsky...
Kostarika vyžaduje platné potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v prípade príchodu turistu z krajiny s vysokým výskytom tejto choroby (Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Konžská demokratická republika, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Libéria, Nigéria, Sierra Leone, Sudán, Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Peru, Francúzska Guyana a Venezuela), ďalšie povinné očkovania nie sú vyžadované.
Elektrický prúd
Elektrické napätie je 110 V a zásuvky sú prispôsobené pre zástrčky s plochými konektormi.
Vodopád Rio Celeste
Vodopád Rio Celeste. Sopka Tenorio. Kostarika. Foto: unsplash.com

Podľa celosvetového indexu šťastia je Kostarika najšťastnejšou krajinou sveta. Od roku 1949 nemá vlastnú armádu a študentov vychováva Univerzita pre mier. Obyvatelia Kostariky sa pýšia vysokým štandardom bývania, miera gramotnosti je na úrovni 96% a priemerná dĺžka života dosahuje 78 rokov. Kto by si neprial žiť v takejto krajine? 

Tucan
Tucan. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kostarická kultúra sa po stáročia vyvíjala z tradícií domorodých skupín z oblastí Strednej aj Južnej Ameriky. V čase, keď prišiel Kolumbus, v krajine pravdepodobne nebolo viac ako 20 000 obyvateľov. V Kostarike žili štyri hlavné domorodé kmene v niekoľkých autonómnych kmeňoch avšak všetky s odlišnými tradíciami.

Kostarické tradície
Kostarické tradície. Kostarika. Foto: unspalsh.com

Rovnako ako väčšina krajín Latinskej Ameriky, kolonizácia mala obrovský vplyv na históriu krajiny. Trvalo takmer 60 rokov, kým španielski osadníci položili svoje základy.  Domorodé obyvateľstvo nedokázalo poraziť dobyvateľov a ich počet sa rýchlo znižoval kvôli ich náchylnosti na privezené nové choroby. Do roku 1821 bola Kostarika pripravená pripojiť sa k ďalším španielskym kolóniám v povstaní a vyhlásiť nezávislosť od Španielska. Od roku 1823 do roku 1839 bola Kostarika štátom v Stredoamerickej federatívnej republike.

Éra mierovej demokracie v Kostarike sa začala v roku 1899 voľbami považovanými za prvé skutočne slobodné v histórii krajiny. Kostarika je často považovaná za jednu z politicky najstabilnejších krajín Latinskej Ameriky. V roku 1948 však došlo k 44-dňovej občianskej vojne, ktorá bola najkrvavejšou udalosťou v histórii Kostariky 20. storočia. Je zaujímavé, že nová vláda zrušila národnú armádu. Dnes sa každé štyri roky volí predseda spolu s dvoma podpredsedami.

Kostarika socha
Kostarika, krajina mieru a demokracie. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kostarická história siaha asi do roku 10 000 pred naším letopočtom, do predkolumbovského obdobia, keď sa domorodé národy usadili v úrodných údoliach a žili v tieni aktívnych sopiek. Archeologické dôkazy naznačujú, že domorodé kmene obývali Kostariku už v roku 7 000 pred n. l. a viedli pomerne jednoduchý spôsob života. Pôda bola bohatá, takže poľnohospodárstvo a lov boli pre rané kmene obzvlášť dôležité. 

Kravy v Kostarike
Tradícia Kostariky. Foto: unsplash.com

V roku 1502 sa Krištof Kolumbus dostal do Kostariky a po prijatí zlatých darov od domorodcov nazval kolóniu "bohatým pobrežím". Ale Kostarika mala málo zlata, jej skutočné bohatstvo bolo v prírode. Príchod španielskych osadníkov so sebou priniesol kultúrne vplyvy z Európy, z ktorých mnohé sú dodnes zrejmé, najmä v architektúre San José. Postupná kolonizácia Kostariky formovala región aj politicky.

Každý kmeň sa špecializoval na iný aspekt výroby nielen kultúrnych artefaktov, ale aj zbraní a poľnohospodárskych nástrojov. Napríklad kmene Chibcha a Diquis okrem tkáčskych a textilných zručností, vyrábali zlaté predmety. Niektorí archeológovia sa domnievajú, že Chibcha a Diquis boli tiež zodpovední za tajomné kamenné gule - obrovské, dokonale guľovité balvany, ktoré možno dodnes vidieť na polostrove Nicoya a na ostrove Isla del Cano. Niektoré z týchto veľkých kameňov vážia až 15 ton. Aj Národné múzeum v San José má v exteriéri symbolickú guľu. 

Národné múzeum v San José.
Národné múzeum v San José. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kmene Corobicís a Nahuatl patrili tiež medzi najplodnejších remeselníkov Kostariky. Tieto skupiny obývali údolia centrálnej vysočiny Kostariky. Táto oblasť je domovom niektorých z najdôležitejších archeologických nálezísk v Strednej Amerike. Najpozoruhodnejšie sú ruiny ich bývalých osád v Guayabo, približne 60 km východne od San José. Tu archeológovia objavili desiatky budov, vodné systémy, ako sú akvadukty.

Guanacaste
Guanacaste. Kostarika. Foto: unsplash.com

Dnes krajinu obýva stále mnoho domorodých kmeňov. Kmeň Matambú, ktorý prišiel do Kostariky okolo roku 500 n.l., sa nachádza v Guanacaste. Obyvatelia Bribri sa stále udomácňujú v Limone, zatiaľ čo Cabécar, najväčší domorodý kmeň Kostariky, prebýva v horách obklopujúcich Cerro Chirripo a zachoval si veľkú časť svojej kultúry a dedičstva predkov.

Kostarika
Kostarika. Foto: unsplash.com

V španielčine sa Kostarika prekladá ako "bohaté pobrežie", názov, ktorý dali prví španielski osadníci, keď prišli do krajiny v 16. storočí. Tak sa začala následná kolonizácia krajiny, ktorá patrí medzi najvýraznejšie udalosti v histórii národa. Krištof Kolumbus prvýkrát prišiel do Kostariky v roku 1502. Bola to jeho štvrtá plavba do Nového sveta, ale cesta neprebehla podľa plánu. Jeho loď, zachytená v prudkej búrke, bola nútená zakotviť neďaleko pobrežia Limónu. Zatiaľ čo posádka plavidla pracovala na oprave poškodenej lode, Kolumbus vystúpil na breh a stretol sa s pôvodnými obyvateľmi regiónu, Bribri. Bol zaskočený pohostinnosťou domorodcov, ale ešte viac ho zasiahli bohaté klenoty a zlato, ktoré nosili domorodci. V slávnom denníku poznamenal, že "za prvé dva dni som videl viac zlata, ako som videl v Španielsku za štyri roky".

Pobrežie Limónu
Pobrežie Limónu. Kostarika. Foto: unsplash.com

Správa o bohatstve Kostariky sa čoskoro rozšírila na španielsku pevninu, a tak v roku 1506 španielsky kráľ Ferdinand nariadil guvernérovi Diegovi de Nicuesa, aby sa plavil do Kostariky a kolonizoval východné pobrežie. Operácia flotily však bola katastrofou, najmä kvôli divokým, nespútaným džungliam, smrtiacim predátorom a čoraz vynaliezavejším útokom pôvodných kmeňov. Napriek postupnej kolonizácii Strednej Ameriky španielskymi dobyvateľmi trvalo takmer 60 rokov, kým by Španieli úspešne kolonizovali Kostariku.

V roku 1561 založili Španieli svoju prvú kolóniu v Kostarike v regióne, ktorý je dnes známy ako Cartago. Táto lokalita bola vybraná kvôli bohatej sopečnej pôde, čo je ideálne pre poľnohospodársky rozvoj. Malé mesto prekvitalo pod vedením guvernéra Juana Vasqueza de Coronado, ktorý využil diplomaciu na zvládnutie pôvodných kmeňov regiónu. Hoci de Coronadov prístup ku kolonizácii bol do značnej miery pokojný, potýčky medzi kolonistami a pôvodnými kmeňmi často vzplanuli. 

Cartago
Cartago. Kostarika. Foto: unsplash.com

Hoci Španieli postupne zakladali ďalšie osady mimo Centrálneho údolia, tempo kolonizácie nebolo ani zďaleka také agresívne ako v iných španielskych kolóniách. Kostarika sa dostala spod španielskej nadvlády až v roku 1821. Hoci konflikt medzi pôvodnými kmeňmi a španielskymi osadníkmi pretrvával dlhú dobu, kultúrny vplyv Španielov ostal dodnes. Dôkazy o tom možno vidieť všade, vrátane rímskokatolíckych kostolov postavených počas obdobia kolonizácie, ktoré stoja hrdo v samom centre každého jedného mesta, bez ohľadu na to, aké malé alebo veľké je.

Hoci Španieli postupne zakladali ďalšie osady mimo Centrálneho údolia, tempo kolonizácie nebolo ani zďaleka také agresívne ako v iných španielskych kolóniách. Kostarika sa dostala spod španielskej nadvlády až v roku 1821. Hoci konflikt medzi pôvodnými kmeňmi a španielskymi osadníkmi pretrvával dlhú dobu, kultúrny vplyv Španielov ostal dodnes. Dôkazy o tom možno vidieť všade, vrátane rímskokatolíckych kostolov postavených počas obdobia kolonizácie, ktoré stoja hrdo v samom centre každého jedného mesta, bez ohľadu na to, aké malé alebo veľké je.

Kostarika
Španielsky vplyv na Kostariku. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kostarika sa nachádza v južnej časti Strednej Amerike. Zo severu hraničí s Nikaraguou a na juhovýchode s Panamou. Krajinu tvoria pobrežné pláne a dažďové pralesy oddelené horami a sopkami.

Sopka Irazú
Sopka Irazú. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kostariku obmýva Karibské more z východnej strany v dĺžke 300 km a Tichý oceán zo západnej strany v dĺžke 1000 km. Kostarika má 79 ostrovov, z ktorých najodľahlejší je takmer neobývaný Kokosový ostrov a najväčší Isla Calero s približne 3000 obyvateľmi. Je súčasťou sopečného oblúka, preto má množstvo vulkánov. 

Kostarické pobrežie
Kostarické pobrežie. Kostarika. Foto: unsplash.com

Podnebie Kostariky je tropické a subtropické, s mnohými mikroklímami v závislosti od nadmorskej výšky, zrážok, topografie a geografie každého konkrétneho regiónu. Obdobie sucha je od decembra do apríla a obdobie dažďov je od mája do novembra.

Panamerická diaľnica prechádza cez Kostariku a skladá sa z dvoch úsekov: Carretera Interamericana Norte a Carretera Interamericana Sur. Najvyšší bod celej diaľnice sa nachádza na kopci Cerro de la Muerte vo výške 3335 m.

Kostarika
Pláž, Kostarika. Foto: CK Satur

Pohoria Kostariky zahŕňajú dva horské reťazce, ktoré spolu vedú takmer po celej dĺžke Kostariky, Cordillera Volcánica na severe a Cordillera de Talamanca na juhu.

Reliéf Kostariky
Reliéf Kostariky. Kostarika. Foto: unsplash.com

Top lokality

Severné nížiny a sopka Arenal

Aj keď sú Severné nížiny riedko osídlené a jedná sa o pomerne hornatý región, je domovom širokej škály chránených oblastí, jazier, lagún, sopiek, riek a vodopádov. Vegetáciu Severných nížin tvoria vždyzelené dažďové pralesy a úrodné pláne. Sopka Arenal sa nachádza v severozápadnej časti tohto regiónu. 

Sopka Arenal
Sopka Arenal. Kostarika. Foto: unsplash.com

Severné pobrežie Tichého oceánu

Geografická oblasť severného tichomorského pobrežia (provincia Guanacaste) s viac ako 600 km pokrýva oblasť od hranice Nikaraguy po ústie rieky Bongo na polostrove Nicoya. V tejto časti sú pláže aj významné chránené oblasti.

Polostrov Nicoya
Polostrov Nicoya. Kostarika. Foto: unsplash.com

Centrálne pobrežie Tichého oceánu

Región stredného Tichomoria je obľúbenou turistickou destináciou s mnohými hotelmi a atrakciami vrátane atraktívnych pláží. Tento región tvoria tropické lesy, čím poskytujú biotop pre mnohé rastlinné a živočíšne druhy. Medzi chránené oblasti patrí národný park Manuel Antonio a národný park Carara.

Národný park Carara
Národný park Carara. Kostarika. Foto: unsplash.com

Centrálne údolie

Centrálne údolie (Valle Central) je populačným centrom Kostariky. V tomto regióne žije asi 70% obyvateľstva krajiny. Nachádza sa tu hlavné mesto San José a hlavné letisko. Do regiónu patria aj okolité mestá ako Heredia, Alajuela a Cartago. V tejto časti sa nachádza sopka Poás s troma krátermi, ktorá patrí k najsilnejším gejzírom na svete.

Vodopád
Vodopád ,Kostarika. Foto: CK Satur

Poás dosahuje výšku 2711 m. V roku 1910 vrhla k oblohe stĺp pary vysoký 6 km. Vo vlhkom prostredí sa darí stromovým papradiam, fuksiám, rastline s obrovskými listami zvanej "chudákov dáždnik", broméliám tiež sú tu početné horské orchidey. Až do tejto výšky lietajú farebné kolibríky či nádherný quetzal, ktorého miestni považujú na posvätného. 

Kostarická fauna a flóra
Kostarická fauna a flóra. Kostarika. Foto: unsplash.com

Neďaleká sopka Turrialba, ktorá je pre svoju polohu akoby zrkadlovou dvojníčkou sopky Poás niekedy vyvrhuje obrovské množstvo jemného piesku. Z jej vrcholu je vidieť aj Tichý aj Atlantický oceán zároveň. 

Južné pobrežie Tichého oceánu

V tomto regióne sa nachádza jedno z biologicky najrozmanitejších prostredí na planéte, plné exotickej endemickej flóry a fauny, ako aj niektoré z najkrajších a najodľahlejších tropických pláží planéty. Charakterizujú ho hory, údolia, rieky a bujný dažďový prales, ktorý sa spája s Tichým oceánom a vytvára množstvo ekosystémov. Nachádza sa tu polostrov Osa a národný park Corcovado.

Polostrov Osa.
Polostrov Osa. Kostarika. Foto: unsplash.com

Karibské pobrežné nížiny

Celkom na juhovýchode medzi Karibským morom a úpätím Cordillera de Talamanca leží karibské pobrežie. Je to najmenej navštevovaný región krajiny kvôli jeho relatívnej izolácii. Región je horúci a vlhký a zahŕňa asi jednu štvrtinu celkovej rozlohy Kostariky. Žije tu menej ako 10% populácie. Je to hlavný región vyvážajúci banány. Kombinácia silných zrážok, intenzívneho slnečného žiarenia, vysokej vlhkosti a rôznych výškových rozdielov vytvára širokú škálu mikroekosystémov. V regióne sa nachádza park La Amistad, cezhraničná chránená oblasť, ktorá sa rozprestiera pozdĺž hranice medzi Kostarikou a Panamou. 

Karibské pobrežie
Karibské pobrežie a malé roztrúsené ostrovy. Kostarika. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

San José

San José je hlavným mestom Kostariky a nachádza sa v centrálnom údolí. Je moderným, kozmopolitným mestom a v súčasnosti je domovom tretiny celej populácie krajiny. Skladá sa z niekoľkých častí, ako obľúbené Escazu a Santa Ana na západnej strane mesta, či Heredia, predmestie nachádzajúce sa v horách, kde je chladnejšie a daždivejšie. San José má svoje hlavné námestie La Plaza de la Cultura. Námestie je rušným centronakupovania na Avenida Central, v pešej vzdialenosti od námestia sa nachádza Zlaté múzeum, Národné múzeum, Nefritové múzeum a Národné divadlo. San José ponúka aj "ferias" (farmárske trhy) s tradičnými a čerstvými produktami.  

San José
San José. Kostarika. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Tropické a subtropické podnebie, suché obdobie (december-apríl) a obdobie dažďov (máj-november). V horských polohách je chladnejšie. Pláže sa vyznačujú silnými prúdmi. Kostarika sa nachádza v seizmicky aktívnej oblasti. Ideálne obdobie na návštevu je počas suchého obdobia.

Letisko a dĺžka letu

Lety do hlavného mesta San José - z Viedne alebo Budapešti sú s prestupom, v trvaní od cca 15 hod. Záleží od dĺžky prestupu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Mexiku, Julio Verne 35, 11 560 Mexiko

Tel: +52 5552806669
Núdzová linka+525539991020
Email: emb.mexico@mzv.sk

Víza a doklady

Občan Slovenskej republiky, ktorý je držiteľom platného pasu môže do Kostariky cestovať bez víz za účelom turistiky na dobu nie dlhšiu ako 90 dní. Bezvízový pobyt za účelom turistiky nie je možné predĺžiť a je nutné vycestovať z Kostariky aspoň na 90 dní, tzn. v priebehu jedného roka je možné stráviť v Kostarike bez víz maximálne 180 dní. Víza na dlhšie pobyty alebo k inému účelu ako turizmus udeľujú kostarické veľvyslanectvá a konzuláty.

Colné predpisy

Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, rastliny, potraviny. Alkohol maximálne 1l na osobu, cigarety len pre osobnú potrebu 1 kartón. Pri dovoze finančnej hotovosti viac ako 10 000,- USD platí povinnosť deklarovať množstvo na hranici.

Doprava

Najvhodnejšia a najrýchlejšia forma pohybu po San José je taxík. Oficiálne taxíky sú červenej farby, všetky by mali mať taxametre, ktoré sa volajú María. Taxikári nie sú povinní používať taxametre pri cestách mimo San José. V tom prípade si je potrebné dohodnúť cenu pred cestou. S autom z požičovne v prípade nehody netreba v žiadnom prípade hýbať z miesta, kde sa udiala. Vždy je potrebné počkať na príchod dopravnej polície.

Jazda autom je na pravej strane cesty. K požičaniu automobilu nie je potrebný medzinárodný vodičský preukaz (počas bezvízového pobytu v rámci 90 dní). 

V Kostarike neexistuje železničná doprava, preto sa väčšina nákladnej prepravy sústreďuje na dopravu po cestách. Cestná sieť je pomerne v zlom stave kvôli klimatickým podmienkam. Cesty sú úzke, s mnohými zákrutami, často chýba cestné značenie, čo komplikuje dopravu najmä v noci alebo pri daždi a v hmle.

Sviatky

1. január Nový rok
11. apríl Deň Juana Santamaria
12. apríl Sviatok veľkého týždňa
13. apríl Sviatok veľkého týždňa
14. apríl Zelený štvrtok
15. apríl Veľký piatok
1. máj Deň práce
25. júl Anexia Guanacaste
2. august Deň Panny Márie z Los Angeles
15. august Deň matiek
31. august Deň afro-kostarickej kultúry
15. september Deň nezávisloti
1. december Deň zrušenia armády
25. december Vianoce

Tipy na výlety na Kostarike

  • Vulkán Arenal. Kostarika
    • Top

    Ikona Kostrariky, ktorá sa dvíha do výšky 1670 metrov. Pomerne mladá sopka stále aktívna, tak ako mnoho iných v tejto oblasti, ktoré tu vybuchujú pomerne často. Celé storočia narúšajú život tunajším obyvateľom. Arenal leží neďaleko hlavného mesta San José. Okrem pôsobivej sopky sa v národnom parku nachádzajú prírodné geotermálne horúce pramene. Tie sú vhodné na relax ako aj majú hojivé a liečivé účinky na telo aj dušu. Pri sopke je najväčšie kostarické jazero, kde sa dá obdivovať národný park Volcán Arenal aj na kajaku. Parkom prechádzajú turistické chodníky, ktoré vedú aj cez lávové časti. Výstup na samotnú sopku je zakázaný. Dlhodobo bola považovaná za neaktívnu, avšak zlom nastal v roku 1968, kedy došlo k výbuchu s tragickými následkami.

  • Mokradiny na kostarike
    • Top

    Mokradiny v severnej časti Kostariky, Caño Negro sa zaraďujú medzi najvýznamnejšie na svete. Sú domovom mnohých vzácnych rastlín a živočíchov, čím sa radí aj medzi najrozmanitejšie na planéte. Ležia v blízkosti Nikaraguy. Sladká voda v lagúne zaberá plochu 800 hektárov. Svoj domov tu má tiež viac ako 200 druhov vtáctva. Tvorí dôležité miesto pre migrujúce vtáctvo zo severu. Žijú tu pumy, jaguáre, oceloty, leguány, kajmany, riečne korytnačky, opice a vo vode množstvo rýb. Krásy mokradín si užijete na lodi, ktorá sa plaví na rieke Río Frío a vy tak máte možnosť najlepšie spoznávať prírodu a unášať sa zelenou nádherou dažďového pralesa.

  • Ceviche
    • Top

    "Ceviche" je čerstvé rybie jedlo najbežnejšie podávané v prímorských mestách, ale dostupné v celej Kostarike. Surové ryby sa marinujú v kyslom citróne alebo limetkovej šťave. Podávajú sa so slanou kombináciou cibule, sladkej papriky a koriandra.

  • kostarická kuchyňa
    • Top

    Kostarickú kuchyňu charakterizujú miestne byliny, korenie, ovocie, zelenina. Zelenina pôsobí v domácnostiach aj esteticky, ako pletený cesnak, zavesná cibuľa, farebné papriky či listnaté zväzky koriandra a petržlenu. "Salsa Lizano", pikantná omáčka, je obľúbeným doplnkom tradičných jedál, najmä stále prítomného "gallo pinta", ktoré je neoficálne národným jedlom. Tvorí ho cibuľa, sladká paprika, fazuľa, ryža a pikantná omáčka. Podáva sa pri raňajkách, často aj s kombináciou vajec, klobásy, syrov, kyslej smotany či zelených banánov.

  • mäsové jedlo s prílohou
    • Top

    Kostarické "casado" sa pripravuje z hovädzieho, kuracieho, bravčového mäsa alebo rýb, kde sa pridávajú vajcia a syr. Často sa kombinujú s prílohou či už ryža, fazuľa, zelený alebo kapustový šalát, alebo i vyprážané banány.

  • exotické ovocie
    • Top

    Ak máte radi ovocie, budete milovať kostarické ovocné nápoje! K dispozícii v každej reštaurácii sú "naturales", ktoré sa miešajú s vodou alebo "batidos", kde sa pridáva mlieko.

Vybrané ponuky v lokalite

    • Kostarika & Panama
    • -27 %
    • Kostarika

    Kostarika & Panama

    • 14.4. - 27.4.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    4 171 €

Počasie na Kostarike