Kuba

Už na kubánskom letisku José Martiho v Havane máte pocit, že tu život funguje celkom odlišne od ostatného sveta a mnohých napadne práve toto: "Cuba territorio libre de America", skrátene "Cuba Libre", čo je vyjadrenie hrdosti Kubáncov na ich krajinu. Bol to prvý štát, ktorý sa v Latinskej Amerike oslobodil od cudzej nadvlády.

Na území Ameriky má veľmi výhodnú polohu, čo už v minulosti lákalo mnohých dobyvateľov. Je to zároveň najväčší ostrov Veľkých Antíl s dĺžkou 1275 km a šírkou od 31 km do 191 km. Celé pobrežie meria 3500 km a je členité, ploché, močaristé, na juhovýchode krajiny strmé a neprístupné. Od mexického Yucatánu ho delí prieliv 200 km široký, od Haiti 77 km a Jamajky 140 km. Najbližší susedia sú Bahamy, USA, Haiti, Kajmany a Jamajka.

O Kube môžeme povedať, že je „miniatúrnym kontinentom“. Povrch ostrova tvorí mierne zvlnená pahorkatina, ihličnaté lesy, savany, močiare. Najvyšší vrch Pico Tarquíno v pohorí Sierra Maestra dosahuje výšku 1972 m. Najdlhšia rieka je Canto a po Kube putuje 370 km paralelne s pohorím Sierra Maestra. Podnebie je tropické, pasátové. Priemerná teplota v júli dosahuje 27 ℃ a v januári 23 ℃. Najsuchší mesiac je február. Najviac zrážok padne na východne ostrova, kde je aj pomerne vysoká vlhkosť dosahujúca až 80 %. Kubu postihujú aj víchrice, hurikány a to niekoľkokrát ročne, keď prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine Atlantiku. Aj Kuba si už zažila mnoho ničivých hurikánov a rozbúrených vĺn.

Dejiny Kuby začínajú jej osídľovaním pred viac ako 10 000 rokmi, ktoré bolo umožnené zmenami výšky hladiny mora. Prvé národy sem prichádzajú z Bahám, v ďalších migračných vlnách z pevninskej Ameriky a Haiti. Podľa dobových svedectiev Krištofa Kolumba, boli ostrovania mierumilovní ľudia, ktorí sa živili kukuricou, maniokom, ovocím a morskými plodmi. Po príchode kolonizátorov nastáva celkom nová éra. Tá vyústila k nepokojom, otroctvu, pirátstvu, ale nastal aj hospodársky a priemyselný rozvoj. V 19. storočí prichádza hnutie za nezávislosť, ktoré sa najsilnejšie prejavilo revolúciou na čele s Fidelom Castrom v roku 1958-1959. Do dejín Kuby vošiel aj vodca, lekár, revolucionár Che Guevara narodený v Argentíne. O ich činoch sa rozpráva dodnes a na „Ostrove slobody“ po nich všade ostali nejaké stopy, na ktoré naráža pri svojich cestách každý cestovateľ.

Krajina
Kuba Kuba
Hlavné mesto
Havana
Časový posun
-6h
Mena
kubánske peso
Dĺžka letu
11h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Republika, unitárne socialistické zriadenie.
Rozloha a populácia
Rozloha Kuby je 109 886 km2 a má približne 11 329 149 obyvateľov.
Jazyky
španielčina
Náboženstvo
katolíci, ateisti, afrokubánske náboženstvo (Santéria)
Elektrický prúd
110/220V/60Hz

Top lokality

Varadero

Úzky mys, ktorého brehy obmýva Atlantický oceán. Pláže, mierne sa zvažujúce do mora a chránené koralovými útesmi, robia z Varadera najžiadanejšie letovisko na Kube. Exkluzívne all inclusive hotely priamo na pláži, pestrá ponuka aktivít. Po západe slnka horúce rytmy salsy. Vo Varadere si každý návštevník nájde to svoje. Je ideálnym východiskovým bodom na výlety do Havany, do vnútrozemia s pohorím Escambray, do koloniálneho mesta Trinidad, ktoré je takisto zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Transfer z Havany trvá približne 2 hodiny.

Exotická pláž Varadero
Exotická pláž Varadero. Foto: unsplash.com

Trinidad

Jedno z najstarších kubánskych miest, založené už v roku 1514, je už takmer 30 rokov zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Dostalo sa sem vďaka koloniálnej architektúre, ktorú si uchováva po stáročia. Pestrofarebné uličky sú v dnešných časoch plné hráčov domina, baseballu a najmä konských povozov, v oblasti stále obľúbenejších viac ako akýkoľvek iný dopravný prostriedok. Za ekonomickým prosperovaním tu stojí najmä obchod s cukrovou trstinou. Ochutnať ju v jej domovskej krajine sa oplatí najmä v podobe tradičného sirupu či trinidadského rumu.

Kubánske mesto Trinidad
Kubánske mesto Trinidad. Foto: unsplash.com

Pinar del Río

Najkrajšou kubánskou provinciou je Pinar del Río. Krajina je úžasne rozmanitá. Charakteristickým rysom krajiny sú tzv. mogotes (pohoria zvláštne obkolesené vápencom pokryté sviežou vegetáciou). V tejto provincii sa nachádza svetoznáma jaskyňa Cueva de las Indio. Mesto Pinar del Río je domovom niekoľkých fabrík na výrobu cigár, ktoré sú prístupné i verejnosti. Tabakové plantáže vo Vuelta Abajo ležia juhozápadne od Pinar del Río, pre turistov sú tiež prístupné počas sezóny od decembra do apríla. Cesta z Vińales k pobrežiu poskytuje cestovateľom pohľad na malebnú krajinu.

Pinar del Río
Pinar del Río. Foto: unsplash. com

Cienfuegos

Pre milovníkov pravého kubánskeho spoznávania miest, je Cienfuegos ako vyšité, minimálne po vizuálnej stránke. Mesto, ktoré bolo v minulosti strediskom obchodu s tabakom, trstinou a kávou, má totiž prísne pravouhlo usporiadané ulice. Svojou priestrannosťou, budovami v neoklasicistickom štýle, promenádami a parkmi pri tom zachytáva atmosféru Latinskej Ameriky na začiatku 19. storočia. V historickom centre je možné obdivovať hlavné námestie obkolesené reprezentatívnymi stavbami a architektonickými skvostami, ale aj významný Palacio de Valle, nádherné historické divadlo, kostoly, uličky s kubánskymi suvenírmi, či park Jose Martího.

Centrum mesta Cienfuegos
Centrum mesta Cienfuegos. Foto: unsplash.com

Santa Clara

Vnútrozemská časť „perly Karibiku“ je plná plantáží s cukrovou trstinou. V centrálnej časti okolo mestečka Santa Clara si pohľad na ne môžete vychutnať naozaj naplno. Preslávilo sa však nie len svojou poľnohospodárskom činnosťou, ale aj mauzóleom asi najvýznamnejšej postavy miestnej histórie – veliteľa partizánskych vojsk známeho ako Che Guevara. Pamätník národného hrdinu bol na mieste jeho posledného odpočinku postavený koncom 50. rokov minulého storočia. Nad celou budovou sa týči jeho, takmer 7 metrov vysoká socha a tento areál je dodnes obľúbenou zastávkou turistov aj domácich.

Centrálna časť Kuby
Centrálna časť Kuby. Foto: unsplash.com

Zátoka svíň

V južnej časti Kuby sa nachádza slávna "Zátoka svíň", kde sa v roku 1961 neúspešne pre USA skončila ich invázia. Zátoka je však aj miestom, kde sú pekné pláže ako napríklad Playa Larga s „Rybou jaskyňou“. Miesto obľubujú potápači aj pre potopený vrak lode, farebné koraly, prírodné špongie a rôzne druhy rýb.

Santiago de Cuba

Na juhovýchodných brehoch Kuby leží druhé najväčšie mesto, Santiago de Cuba. Od Havany ho delí viac ako 800 km. Jeho zakladateľom bol pred 500 rokmi španielsky dobyvateľ Diego Velázquez. Predmestie zdobí pevnosť San Pedro de la Roca zo 17. storočia. Radí sa medzi najlepšie dochované vojenské opevnenia v Latinskej Amerike. Pozoruhodná je i prírodná rezervácia Baconao vzdialená od mesta 60 km.

Mesto Santiago de Cuba
Mesto Santiago de Cuba. Foto: unsplash.com

Camagüey

Rivalom Havany a Trinidadu je tretie najväčšie mesto na Kube, Camagüey. Vzniklo už v 15. storočí. O dve storočia neskôr ho zasiahol požiar, a tak dnes môžeme obdivovať jeho vzkriesenú historickú časť, ktorá je i na zozname UNESCO. Svoju nezmazateľnú stopu tu nechali španielski kolonizátori, ktorí tu rozvinuli nielen architektúru ale i poľnohospodárstvo. Ulice boli postavené chaoticky, aby zmietli pirátov a existoval len jeden východ. Námestia dnes zdobia kamenné nádoby, ktoré kedysi slúžili na vodu. Krásne námestia Plaza San Juan de Dios zdobia historické budovy, ktoré sa rozprestierajú ako farebná paleta a zároveň pulzujú typickým kubánskym štýlom.

Národný park Zapata

V južnej časti Kuby v blízkosti známej Zátoky svíň sa nachádzajú najväčšie mokradiny na ostrove, ktoré patria do najrozsiahlejšieho národného parku so vzácnym ekosystémom, kde žijú plameniaky, kubánske kolibríky, sovy, papagáje a samozrejme krokodíly. Rastú tu mangrovníkové lesy, medzi ktorými sa dá prechádzať kajakom. Tiež sú tu početné turistické chodníky a cyklotrasy. V parku môžete pozorovať krokodílov od najmenších po najväčšie, či dokonca ich aj nakŕmiť. Motorovým člnom sa dostanete aj na ostrov, kde je replika dediny Taínov, pôvodných obyvateľov Kuby.

Národný park Zapata
Národný park Zapata. Foto: unsplash.com

Maria La Gorda

V provincii Pinar del Rio sa nachádza ďalší kubánsky poklad, ako hovoria aj samotní Kubánci. Je ním čarovné miesto Maria La Gorda, ktoré milujú nielen potápači, ale i hľadači krásnych pláží. Legenda hovorí, že pomenovanie „Tučná Mária“ dostalo od pirátov, ktorých tu kedysi obsluhovala dievčina kyprejších tvarov. Keď umrela, vraj ju pochovali pod najvyššiu palmu aj s pokladom. Zlatý poklad tu síce nájdený nebol, ale samotný poklad je krásna krajina, ktorá sa stala unikátnym prírodným parkom o rozlohe 50 000 ha, o čom rozhodlo v roku 1987 aj UNESCO.

Maria La Gorda
Maria La Gorda. Foto: unslpash.com

Národný park Alejandro de Humboldt

Rozmanitý národný park nachádzajúci sa vo východnej časti Kuby dostal pomenovanie podľa nemeckého prírodovedca Alexandra von Humboldta, ktorý tu skúmal miestu faunu a flóru. Na ploche 70.000 ha sa rozprestierajú pobrežné mangrovníkové porasty, dažďový prales, bujné lesy, rieky a vodopády ako je napríklad Santa Maria ktorý padá z výšky 25 m. Príjemne osviežiť sa môžete vo vodopáde El Maja alebo priamo na pláži Playa Maguana. Park môžete prechádzať na aute alebo peši s miestnym sprievodcom.

Kubánska pláž
Kubánska pláž. Foto: unsplash.com

Baracoa

Mesto Baracoa sa nachádza v provincii Guantánamo vo východnej časti Kuby. Považuje sa za prvé španielske centrum. V roku 1511 ho založil španielsky dobyvateľ Diego Velázquez. V okolí sa nachádza pomerne husté zalesnenie a známa americká námorná základňa v zálive Guantánamo. Baracoa si pulzuje vo svojom vlastnom rytme a je celkom vzdialené od čulého kubánskeho ruchu. Pestuje sa tu káva, kakao, kokosy. Ľudia tu jednoducho posedávajú v uliciach, hrajú karty, rozprávajú sa, zo zvedavosti a priateľskosti sa vypytujú odkiaľ ste.

Pohľad na mesto Baracoa
Pohľad na mesto Baracoa. Foto: unsplash.com

Možno si spomeniete aj na slávnu pieseň „Guantanamera“, ktorá pochádza z básne spisovateľa Martího a melódia zas z dielne Joseíta Fernándeza. V roku 1963 táto pieseň obletela svet a počúva sa dodnes. Keďže je tu slovná hračka „Guantanamera Guajira Guantanamera“, môže oslavovať krásu prírody, ako i krásnu dievčinu.

Pieseň Guantanamera. Zdroj: youtube.com

Hlavné mesto

Havana

Havana alebo aj „Paríž Ameriky“. Tak začiatkom minulého storočia pomenoval český cestovateľ František Šimon toto kubánske hlavné mesto, keď ho navštívil a obdivoval. Práve od neho sme sa v našich končinách mohli čosi o Kube dozvedieť. Havanu opísal ako mesto s malebnými nízkymi domami, ale ako dôležité kultúrne centrum. Keď dnes prechádzate Havanou na jednej strane vidíte jej ošarpanú tvár, ale na strane druhej, jej prinavrátenú impozantnosť a krásu zrekonštruovaných budov.

Dnešná Havana
Dnešná Havana. Foto: unsplash.com

Z histórie sa dozvedáme aj presný dátum založenia Havany. Písal sa rok 1516, ale pôvode mesto vzniklo o niekoľko kilometrov južnejšie. Jeho zakladateľ Diego Velazquez nemal až takú šťastnú ruku pri výbere. Bolo potrebné mesto opevniť a nájsť vhodný prístav, pre ktorý sa najlepším miestom stala práve terajšia Havana. Španielski kronikári napísali, že tu mohli kotviť všetky lode sveta, pretože je chránený skalnatými výbežkami. Legenda hovorí, že obyvatelia sa modlili pod stromom sejby za ochranu, bohatstvo a rozkvet. Ale už v roku 1555 bolo mesto vyrabované pirátmi. Preto sa začali stavať opevnenia, ktoré môžeme obdivovať i dnes. Pevnosť La Fuerza, Punta a Moro hrdo stoja v Havane pri pobreží. Pevnosti boli dosť nákladné a vtedy sa hovorilo, že ich vidieť až z Madridu. Ale nakoniec splnili svoju úlohu, lebo od roku 1762 sa Havana nikdy nestala terčom útokov.

Opevnená kubánska Havana
Opevnená kubánska Havana. Foto: unsplash.com

V dnešnej Havane, v jej samotnom historickom centre môžeme obdivovať pamiatky z čias jej najväčšej slávy, katedrálu z 18. storočia, ulicu Zanja so starým vodovodom, palác pre najvyšších úradníkov, kde je múzeum so vzácnymi rukopismi z roku 1555, čo umožňuje poznať vtedajší život, nádherné staré ulice plné historických budov, úzke uličky okolo prístavu, kde žili lekári, remeselníci, robotníci z tovární a tiež obyčajní ľudia predrevolučnej Kuby.

Havanská katedrála
Havanská katedrála. Foto: unsplash.com

Nezabudnuteľný je Hemingwayov „hotel a havanské krčmy“. Štvrte Vedado, Miramar, Marinao, v ktorých bývala vládnuca vrstva. Dnes tu sídlia organizácie, zastupiteľské úrady. Kedysi boli plné luxusných klubov. Pláže sú verejné. Novšia časť Havany sa nachádza viac východne od mesta.

Večerná Havana pri pobreží
Večerná Havana pri pobreží. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Ideálne je na Kubu cestovať od decembra do mája. Má typické subtropické počasie charakteristické striedaním horúčav a dažďov, s priemernou ročnou teplotou 25% a priemernou vlhkosťou 81%. V období dažďov (jún - november) hrozí zvýšený výskyt hurikánov a búrky sa vyznačujú vysokými zrážkami a veľkou intenzitou vetra. Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra.

Letisko a dĺžka letu

Odlety sú možné z Viedne, s prestupmi v európskych metropolách. Dĺžka letu cca 11 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane, Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana, Kuba

Tel: +53 72041884 (v NALIEHAVÝCH prípadoch: +53 52630584, prípadne: +53 52630534)
Email: emb.havana@mzv.sk

Víza a doklady

Platí obojstranný vízový styk. Občania SR - za účelom turistiky stačí tzv. turistická karta (tarjeta del turista). V SR sa žiada na Veľvyslanectve Kuby v Bratislave. Ak občan SR cestuje z inej krajiny na Kubu odporúčame kontaktovať turistickú agentúru prípadne leteckú spoločnosť, ktoré v mnohých krajinách zabezpečujú tieto karty. Turistická karta platí na 30 dní pobytu. Na vstup sa vyžaduje platný cestovný pas.

Colné predpisy

Vývoz z Kuby:
1. max 50 ks cigár. Pri vyššom množstve sa treba preukázať účtom z autorizovaného obchodu na predaj cigár,
2. max 3 ks rovnakého lieku kubánskej produkcie (viac iba s povolením kubánskeho zdravotného strediska),
3. predmety národného dedičstva Kuby, ako sú napr. knihy, umelecké diela a predmety staršie ako 50 rokov,
4. hotovosť max 5000 usd alebo jeho ekvivalent v inej mene,
5. max 200 CUC (kubánske konvertibilné peso) alebo max 100 CUP (kubánske peso - moneda nacional),maľby a sochy – v prípade nákupu relatívne mladých (max 50 rokov) diel, je potrebné si zaobstarať potvrdenie, že môžu byť vyvezené z krajiny.

Doprava

MHD je síce veľmi lacná, ale pre turistov prakticky nepoužiteľná, pretože je neprehľadná a nespoľahlivá. To isté platí aj o medzimestskom vlakovom spojení. Na pohyb po mestách je potrebné využívať taxislužbu, na cestovanie po krajine autobusovú spoločnosť Viazul, ktorá je presná, spoľahlivá a nie drahá. Alternatívou je prenajatie auta v početných požičovniach. Ceny sú však pomerne vysoké a pravidelne sa stáva, že klientovi naúčtujú podstatne vyššiu cenu než aká figuruje v cenníkoch spoločnosti. V prípade dopravnej nehody, ktorej priamym účastníkom je cudzí štátny príslušník, tento musí podľa právnych predpisov po dopravnej nehode zostať v krajine do konečného vyšetrenia nehody, resp. i do prípadného súdneho procesu. Takýto „vynútený dlhší „ pobyt na Kube si turista/cudzinec hradí z vlastných prostriedkov, čo môže značne predražiť a skomplikovať dovolenkový pobyt na Kube. Pri prenájme motorových vozidiel sa odporúča, aby slovenskí turisti jazdili opatrne, dodržiavali všetky dopravné predpisy a vyhýbali sa cestovaniu v noci. Nočné jazdy na Kube sa neodporúčajú, nakoľko cesty a ulice v mestách sú pomerne zle osvetlené, chýbajú informačné tabule a na cestách môže dôjsť ku kolízii s chodcami alebo zvieratami. Šoféruje sa vpravo. Na prenájom auta stačí VP SR.

Sviatky

1. január Nový rok, Deň oslobodenia
8. marec Medzinárodný deň žien
19. apríl Deň víťazstva
1. máj  Sviatok práce
25. december Vianoce

Tipy na výlety ma Kube

    • Top

    Kuba bez tabaku a cigár by nebola Kuba, a práve v oblasti Piňar del Rio sa pestuje najlepší tabak na svete, takže, samozrejme, návšteva fabriky na výrobu cigár patrí medzi „must“ pri dovolenke na Kube. Zasvätia vás do ich prípravy, ale možno vás aj pripravia o ilúzie, keď zistíte, že na povesti, že ich väčšinou šúľajú krásne ženy na svojich stehnách, nie je veľa pravdy. Ochutnajte a zistite, podľa čoho sa spozná tá pravá cigara pre pánov a dámy a ktoré cigary sú najkvalitnejšie. Veľmi pôvabné je aj mestečko Baracoa na východe ostrova, ktoré je najstarším koloniálnym mestom a je považované za jedno z najpôvabnejších na Kube. Dominuje mu veľmi zvláštna stolová hora El Yunge. Ak v Piňar del Rio môžete odskúšať miestne slávne cigary, v Baracoa zase miestnu čokoládu.

  • Ružové auto a slávny bar Floridita v Havane. Kuba. Foto: unsplash.com
    • Top

    Keď ste v Havane, samozrejme ich nemôžete obísť. Bary, v ktorých trávil svoj čas na ostrove slávny Ernest Hemingway: La Floridita a Bodeguita del Medio. Aj dnes majú skvelú amtosféru.

  • Malecón, Kuba
    • Top

    Pôvodne mala slávna promenáda v Havane slúžiť ako ochrana pred vysokými vlnami tvoriacimi sa pri silnom vetre. No keď sa v polovici minulého storočia rozrástla na svojich súčasných 8 kilometrov, bolo zrejmé, že jej využitie naberie nový rozmer. Tak sa aj stalo a „nábrežie Slobody“, ako sa mu niekedy hovorí (podľa jeho orientácie na brehy slobodnej Ameriky), začalo žiť pravou kubánskou, živelnou atmosférou. Nájsť sa na ňom dá naozaj všetko – cez deň stovky rybárov a domáci predávajúci ručne vyrábanú bižutériu a počas rušných večerov zas poriadna zábava a zážitky sprostredkované miestnou hudbou, umelcami a tanečníkmi.

  • Námestie revolúcie, Kuba
    • Top

    Jedno z najväčších námestí na svete sa spája najmä s meno Fidela Castra, hoci bolo postavené už počas vlády jeho predchodcu. Práve odtiaľto totižto prehováral najvplyvnejší muž krajiny k svojmu ľudu. A keďže sám bol symbolom revolúcie a prevratu štátu na komunistický typ vlády, spájať sa s týmito prívlastkami začalo aj samotné námestie. Najvýraznejším monumentom je 109 metrov vysoký pamätník Joseho Martia. Na vrchol jeho veže sa môžete vyviezť výťahom a vychutnať si odtiaľ veľkolepý výhľad na mesto.

  • Vodopád a malé jazierko v Topes de Collantes. Kuba. Foto: unsplash.com
    • Top

    Prírodný park Topes de Collantes tvoria horské lesy, chladné vody, kľukaté chodníky. Pôvodná kubánska flóra a fauna robia z tejto prírodnej rezervácie jednu z najkrajších na ostrove. Hlavnými atrakciami sú vodopády Salto del Caburní a Salto Vegas Grandes. Topes de Collantes sa nachádza v pohorí Sierra del Escambray, 20 kilometrov od mesta Trinidad, v provincii Sancti Spíritus. V nadmorskej výške 800 metrov nad morom má tento chránený park jedinečnú klímu tropického dažďového pralesa, ktorá ho odlišuje od zvyšku Kuby. Uprostred papraďových lesov vynikajú živé endemické druhy kubánskych vtákov, ako je tocororo, sovy, kolibríky a kubánsky hýľ.

  • Zelené Vinales s palmami, a kopcovitými útvarmi. Kuba. Foto: unsplash.com
    • Top

    Vineles má nádhernú okolitú prírodu. Nachádza sa tu jaskyňa, domy roztrúsené po úrodných poliach a malebné mestečko, kde domáci radi posedávajú na hojdacích kreslách pred svojimi domami. Za zmienku stojí aj veľká skalná maľba Mural de la Prehistoria z roku 1961, ktorú namaľoval kubánsky rodák Leovigildo Gonzalez Morillo a znázorňuje vývoj života. V zelenom údolí rastú vysoké palmy a nachádzajú sa zelené kopce - mogoty.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Kube