Už na kubánskom letisku José Martiho v Havane máte pocit, že tu život funguje celkom odlišne od ostatného sveta a mnohých napadne práve toto: "Cuba territorio libre de America", skrátene "Cuba Libre", čo je vyjadrenie hrdosti Kubáncov na ich krajinu. Bol to prvý štát, ktorý sa v Latinskej Amerike oslobodil od cudzej nadvlády.
Na území Ameriky má veľmi výhodnú polohu, čo už v minulosti lákalo mnohých dobyvateľov. Je to zároveň najväčší ostrov Veľkých Antíl s dĺžkou 1275 km a šírkou od 31 km do 191 km. Celé pobrežie meria 3500 km a je členité, ploché, močaristé, na juhovýchode krajiny strmé a neprístupné. Od mexického Yucatánu ho delí prieliv 200 km široký, od Haiti 77 km a Jamajky 140 km. Najbližší susedia sú Bahamy, USA, Haiti, Kajmany a Jamajka.
O Kube môžeme povedať, že je „miniatúrnym kontinentom“. Povrch ostrova tvorí mierne zvlnená pahorkatina, ihličnaté lesy, savany, močiare. Najvyšší vrch Pico Tarquíno v pohorí Sierra Maestra dosahuje výšku 1972 m. Najdlhšia rieka je Canto a po Kube putuje 370 km paralelne s pohorím Sierra Maestra. Podnebie je tropické, pasátové. Priemerná teplota v júli dosahuje 27 ℃ a v januári 23 ℃. Najsuchší mesiac je február. Najviac zrážok padne na východne ostrova, kde je aj pomerne vysoká vlhkosť dosahujúca až 80 %. Kubu postihujú aj víchrice, hurikány a to niekoľkokrát ročne, keď prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine Atlantiku. Aj Kuba si už zažila mnoho ničivých hurikánov a rozbúrených vĺn.
Dejiny Kuby začínajú jej osídľovaním pred viac ako 10 000 rokmi, ktoré bolo umožnené zmenami výšky hladiny mora. Prvé národy sem prichádzajú z Bahám, v ďalších migračných vlnách z pevninskej Ameriky a Haiti. Podľa dobových svedectiev Krištofa Kolumba, boli ostrovania mierumilovní ľudia, ktorí sa živili kukuricou, maniokom, ovocím a morskými plodmi. Po príchode kolonizátorov nastáva celkom nová éra. Tá vyústila k nepokojom, otroctvu, pirátstvu, ale nastal aj hospodársky a priemyselný rozvoj. V 19. storočí prichádza hnutie za nezávislosť, ktoré sa najsilnejšie prejavilo revolúciou na čele s Fidelom Castrom v roku 1958-1959. Do dejín Kuby vošiel aj vodca, lekár, revolucionár Che Guevara narodený v Argentíne. O ich činoch sa rozpráva dodnes a na „Ostrove slobody“ po nich všade ostali nejaké stopy, na ktoré naráža pri svojich cestách každý cestovateľ.