Lotyšsko

Kartografi hovoria o Lotyšsku, že je "malá, plochá a mokrá plnka v sendviči tvorenom zo susedných štátov". Jeho rozloha je viac ako 64. tisíc km2 a krajinu obýva cez 1,8 mil. obyvateľov. Najvyšší vrch dosahuje 311 m. Lotyšsko je prostrednou z troch pobaltských krajín. Hraničí so štyrmi štátmi a to s Litvou, Bieloruskom, Ruskom a Estónskom. Na západe ho obmýva Baltské more.

Hlavné a zároveň najznámejšie mesto Lotyšska je jednoznačne Riga. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí určite to, že Lotyši miluj hudbu a odmala dostávajú hudobné nástroje. Pre Lotyšsko sú tým pádom typické rôzne hudobné festivaly. Niektoré hudobné festivaly sa dokonca konajú len v Lotyšsku. Ich piesne sa spievajú väčšinou v ich národnom jazyku, ktorému len ťažko porozumieť.

Na svoju rozlohu a geografickú polohu je "prechodným" štátom medzi pobaltskými krajinami. Povrch krajiny bol vytvorený ľadovou pokrývkou, čo sa ťahá do Škandinávie. Piesočné pobrežie Rižského zálivu zasahuje do vnútrozemia pomerne hlboko. 40% povrchu pokrývajú lesy. Na východe krajiny sú jazerá, močiare a mokrade. Podnebie je mierne chladné a záliv počas zimy aj zamŕza.

Rieka Gauja je najvýznamnejšia rieka v Lotyšsku s dĺžkou 460 km. Pramení vo Vidzemskej vrchovine v centrálnej časti krajiny. Tečie najskôr na sever, kde tvorí časť hranice s Estónskom a potom sa stáča na juh a na západe ústi do Baltského mora. Rieka sa veľmi krúti po celom svojom toku, a s tým sa spája povesť, že koryto rieky vymietla svojim chvostom líška, ktorá naháňala zajaca.

Krajina
Lotyšsko Lotyšsko
Hlavné mesto
Riga
Časový posun
1h
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Rozloha Lotyšska je 64 589 km2 a má približne 1 853 376 obyvateľov.
Jazyky
lotyšský jazyk, väčšina obyvateľov sa dohovorí po rusky
Náboženstvo
evanjelické, pravoslávne, rímskokatolícke

Pobrežie pri Baltskom mori je rozmanité tiahnuce sa až 500 km. Je posiate bielymi pieskovými plážami, ktoré v lete lákajú na kúpanie. Tvoria ho tiež staré obydlia, ktoré tu kedysi postavili pôvodní obyvatelia. Pekné je pobrežie v Jurkalne, či v Kolkasrags, kde sa vlny Baltického mora zrážajú spolu s Rižským zálivom alebo pobrežné lúky pri Ainaži na pozorovanie vtáctva.

Ainažu
Ainažu. Foto: unsplash.com

Veľa pláží je ocenené Modrou vlajkou, čo značí čistotu ako aj vhodné vybavenie. Pobrežie v Kaltene, Tuja a Oviši je kamenisté. Vyskytuje sa tu aj baltské zlato – teda jantár. Malé pobrežné rybárske mestečká sa stále venujú lovom rýb a ich spracovaniu. Zaujímavú vojenskú históriu ponúka prístav v Liegaji, kde od 19. storočia bola cárska základňa. Dnes sa tu nachádza múzeum.

Lotyšská pláž
Lotyšská pláž. Foto: unsplash.com

Letgale sa nazýva aj „krajinou modrých jazier“, ktorých sa v tejto oblasti nachádza viac ako 1000. Mnohé z nich sú obklopené lesmi, tak ako jazerko Velnezers s čistou zeleno modrou vodou, známe aj ako Čertokos, ktoré leží 12 km od Aglony.

Na pobreží Liv sú roztrúsené rybárske dediny, vrátane Kolky, od brehoch Kurzeme, od Melnsils po Luznu. Livónci sú malou a najzápadnejšou skupinou ugrofínskych národov žijúcich pri Baltskom mori. Majú svoju kultúru a tradície. Na brehoch Kurzeme sú prístaviská lodí, sklady sietí, staré budovy z 18. storočia. Nájdete tu výstavy tradičných a starých predmetov. Dobre tu funguje aj vidiecky turizmus.

Kurzeme
Kurzeme. Foto: unsplash.com

Top lokality

Gauja

Národný park Gauja je najväčším národným parkom v Lotyšsku. Pre národný park je charakteristická biologická rozmanitosť. Môžete tu vidieť rôzne skalné výstupy, pramene či malebnú krajinku. Dominantnou pamiatkou tohto územia je údolie rieky Gauja. Údolie je chránené a zároveň je možné ho využiť na prírodné a kultúrne dejiny cestovného ruchu, ako aj na zdravú rekreáciu. Prírodné rezervácie zaberajú pomerne malú, ale zároveň veľmi cennú časť parku a návštevy turistov sú v týchto oblastiach prísne zakázané.

Gauja
Gauja. Foto: unsplash.com

Palác Rundale a krásne záhrady

Rundale leží uprostred úrodnej Zemgalskej nížiny na juhu Lotyšska. Väčšina interiérových dekorácií vznikla v druhej polovici 18. storočia, keď v paláci pôsobil berlínsky Sochár Graff a talianski maliari Martini a Zucchi. Pre verejnosť sú sprístupnené reprezentačné miestnosti – Pozlátená sála, Biela sála a Veľká galéria a apartmány. Palác zdobí park vo francúzskom štýle s ružovou záhradou a fontánou. Park spolu s palácom navrhol Rastrelli, ktorý tu vytvoril aj zložité bludisko uličiek, križovatiek a pergol. Ružová záhrada odráža históriu pestovania ruží v Európe od začiatku 18. storočia.

Ligatne

Ligatne, ktoré leží v národnom parku Gauja je hodinu jazdy od hlavného mesta Riga. V krásnom zelenom prostredí môžete po náučných chodníkoch, ktoré majú dĺžku viac ako 5 km pozorovať lotyšskú faunu a flóru. Rezervácia bola zariadená v roku 1975 na ochranu zvierat. Dnes tu žijú medvede, rysy, losy, jelene a zubry. Preteká tadiaľto aj rieka Gauja a jej údolie je známe geologickými útvarmi, jaskyňami a pieskovcovým kaňonom Fern Glen s papradím. V okolitých skalách sa nachádzajú aj otvory, ktoré slúžili ako pivnice a obydlia. Obec Ligatne bola postavená v 19. storočí v blízkosti papierní. Pri Ligatne sa nachádza aj sovietsky protiatómový bunker, o ktorom miestni obyvatelia ani netušili. Dnes je zaujímavou turistickou atrakciou.

Ligatne
Ligatne. Foto: depositphotos.com

Biosférická rezervácia Vidzeme

Biosférická rezervácia Vidzeme je jediná v Lotyšsku. Pokrýva 60 km pobrežie Vidzeme v Rižskom zálive a široké územie regiónu Severné Vidzeme. Vyznačuje sa aj veľkou oblasťou rašelinísk. Je jediným osobitne chráneným prírodným územím svojho druhu v krajine s rozlohou 457 000 ha pôdy  16 750 ha mora. Zriadená bola v roku 1997 a aj v ten istý rok sa dostala na zoznam UNESCO.

Cēsis a podmanivé okolie

Mesto Cēsis má viac ako 800 ročnú históriu a je jedným z najzachovalejších stredovekých miest v Pobaltí. V srdci mesta stojí stredoveký hrad, zrúcaniny hradu Livón a niekoľko krásnych parkov. Vznik mesta je spojený so stredovekým hradom, okolo ktorého sa v 13. storočí začalo stavať aj mesto. V priebehu storočí hrad zdieľal svoj osud spolu s mestom v bitkách s ruskými, poľskými a švédskymi jednotkami. Dnešnú podobu získal po prestavbe a rozšíreniu začiatkom 16. storočia. Návštevníkov priťahuje svojím romantickým šarmom stredovekej architektúry. Len 10 km od mesta leží Ungurmuiža, čo je jediný drevený kaštieľ v Lotyšsku.

Kuldiga

Kuldiga je najromantickejšie mesto v Lotyšsku a pozoruhodné v každom ročnom období a láka na malebné prechádzky cez dobre udržiavané turistické chodníky na oboch brehoch rieky Venta. Upravené mestské prostredie a príjemná atmosféra je tu jedinečná. Mestu sa zvykne hovoriť „Severské Benátky“ vďaka vode, ktorá tu preteká a bohatej historickej architektúre. Kuldiga je známa aj pre najširšie európske vodopády.

Kuldiga
Kuldiga. Foto: unsplash.com

Najširšie vodopády Európy Ventas Rumba v Kuldige majú šírku, ktorá dosahuje až 250 metrov. Zároveň však patria i ku najnižším vodopádom sveta, pretože sú vysoké len 1,8 metra a na jar dosahujú až 2,2 metra. Túto prírodnú krásu nájdete približne 150 kilometrov od hlavného mesta Lotyšska, Rigy. V lete vám tu dokonca miestne ryby spravia vodnú šou, pretože vyskakujú von z vody. Miestnymi druhmi rýb, z ktorých sa radujú najmä rybári sú lososy a jesetery.

Vodopády Ventas Rumba
Vodopády Ventas Rumba. Foto: unsplash.com

Neďaleko mesta sa nachádzajú 2 km dlhé podzemné labyrinty jaskýň Riežupe, čo je najväčší jaskynný systém v Lotyšsku. Je tu aj Jaskyňa lásky, kde vraj kvety zanechané novomanželmi vydržia celé mesiace aj napriek tomu, že nemajú vodu.

Riežupe
Riežupe. Foto: latviatravel

Hlavné mesto

Riga

Hlavné a zároveň najväčšie mesto Lotyšska sa rozprestiera na 30 405 hektároch a je centrom kultúry, vzdelávania a politiky. Historické centrum Rigy je dokonca zapísané na zozname UNESCO, takže máte zaručene postarané o rôzne kultúrne zážitky. Architektúra tohto mesta je porovnateľná s architektúrou Viedne alebo Barcelony. Riga má množstvo pamiatok, no medzi najväčšie lákadlá jednoznačne patrí Evanjelická katedrála alebo tzv. Prašná veža. Prašná veža je jediná zachovalá veža z mestských hradieb a v tejto veži sídli Lotyšské vojenské múzeum.

Riga
Riga. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Na spoznávanie krás Lotyšska je vhodná jar, leto a skorá jeseň. V krajine prevláda mierne podnebie. Zima, hlavne v prímorských oblastiach, je mokrá, so snehovými prehánkami (najmä vo februári ) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C, letá sú krátke a mierne, teplota dosahuje 26 - 28° C, máj je považovaný za obdobie dažďov a v septembri už je potrebné počítať s rýchlo sa meniacim počasím, vetrom a jesennými dažďami.

Letisko a dĺžka letu

Let z Viedne do Rigy trvá cca 2 hod.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige, Smilšu iela 8, 1050 Riga, Lotyšsko

Tel: +371 67814280
Email: emb.riga@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Colné predpisy

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Doprava

V Rige funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava (električky, autobusy, trolejbusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Lístok je možné kúpiť priamo u vodiča alebo v pobočke trafík Narvesen. Taxi služba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Rige pôsobí niekoľko taxi služieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt. Pri príjazde do Rigy vlastným alebo požičaným autom odporúčame orientovať sa na centrum (centrs) alebo prístav (osta), parkovacie domy (autostavieta), orientácia je pomerne dobrá a zrozumiteľná.

Tipy na výlety v Lotyšsku

  • Aglona, Lotyšsko
    • Top

    V Aglone sú významné najmä dve miesta a to bazilika Nanebovzatia Panny Márie a Múzeum chlebu. V netradičnom múzeu návštevníkov čaká hostiteľka múzea oblečená do tradičného latgálskeho kroja, spieva latgálske piesne a víta turistov latgálskym pozdravom. Múzeom sa šíri vôňa čerstvého chleba. Návštevníci môžu ochutnať obilné zrná, z ktorých sa neskôr bude robiť chlieb či vyskúšať si otáčanie ručného mlynu. V Aglone je však najväčším lákadlom bazilika Nanebovzatia Panny Márie.

  • cviklová polievka
    • Top

    Typická je cviklová polievka, ktorá sa podáva za studena a je obľúbená hlavne počas leta. Polievka sa pripravuje na kefírovom alebo jogurtovom základe, s nastrúhanou cviklou, vajcom, jarnou cibuľkou a kôprom. Je to ľahký pokrm no pomerne sýty. Niekedy je ochutená aj horčicou a chrenom. Je tak obľúbená, že ju dostanete kúpiť aj na čerpacích staniciach alebo v obchodoch so zmiešaným tovarom.

  • Dom Čiernohlavcov v rige
    • Top

    Snáď najznámejšia budova celej Rigy je Dom Čiernohlavcov, ktorý stojí na Radničnom námestí. Budova z 14. storočia slúžila spoločenstvu kupcov, ktorí pomenovanie Čiernohlavci získali tým, že nosili čierne klobúky. Budova je nádhernou ukážkou baltskej gotiky ako aj štýlu holandskej renesancie z obdobia 17. storočia. Priečelie zdobia sochy Neptúna, Merkura, Mieru a Jednoty, ako aj znaky štyroch dôležitých obchodných miest, Rigy, Hamburgu, Brém a Lübecku. V čase 2. sv. vojny bola budova zničená. Avšak bola obnovená podľa pôvodnej podoby a to v roku 2001, keď Riga slávila 800 rokov od svojho založenia.

  • Pláž Jurmala neďaleko Rigy. Lotyšsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Jurmala leží len 30 minút or centra Rigy a je domovom jednej z najväčších pamiatok historickej drevenej architektúry v Lotyšsku – 103 architektonických pamiatok národného významu a 295 miestneho významu. Odporúčame ísť pozdĺž Jūras iela, kde sa nachádza jeden z najkrajších domov. Jedna z najobľúbenejších pláží je Majori, ktorá leží len 30 min od Rigy. Je dlhá viac ako 20 km s bielym pieskom, je tiež dobre upravená a vhodná na opaľovanie a kúpanie.

  • lotyšské ovocné vína
    • Top

    Lotyšsko bolo veľa rokov domovom najsevernejšej vinice na svete, ale množstvo vyprodukovaného hrozna nestačilo na naštartovanie miestneho vinárskeho priemyslu. Preto sa častejšie stretnúť s ovocným vínom vyrobeným z jabĺk, čiernych ríbezlí, púpav, jarabiny a iného typického ovocia. Ak chcete niečo ozaj špeciálne, vyskúšajte šumivé víno z rebarbory alebo brezovej šťavy. Medzi menej bežné a netradičné chute patrí aj víno z príchuťou tekvíc či dubových listov.

  • Múzeum okupácie v rige
    • Top

    Múzeum okupácie sa nachádza na Radničnom námestí, ktoré je od 13. storočia tepnou Rigy. Keďže mnoho budov tu bolo v čase 2. sv. vojny zničených, väčšinu nahradili nové. V čase ZSSR sa námestie nazývalo Lotyšských strelcov, a tak na ich pamiatku tu bola postavená budova Múzeum strelcov v štýle chladného socialistického štýlu. V roku 1993 tu bolo zriadené Múzeum okupácie. To dokumentuje okupáciu Rusov nad Lotyšskom v čase od roku 1941 do 1991.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Lotyšsku