Kartografi hovoria o Lotyšsku, že je "malá, plochá a mokrá plnka v sendviči tvorenom zo susedných štátov". Jeho rozloha je viac ako 64. tisíc km2 a krajinu obýva cez 1,8 mil. obyvateľov. Najvyšší vrch dosahuje 311 m. Lotyšsko je prostrednou z troch pobaltských krajín. Hraničí so štyrmi štátmi a to s Litvou, Bieloruskom, Ruskom a Estónskom. Na západe ho obmýva Baltské more.
Hlavné a zároveň najznámejšie mesto Lotyšska je jednoznačne Riga. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí určite to, že Lotyši miluj hudbu a odmala dostávajú hudobné nástroje. Pre Lotyšsko sú tým pádom typické rôzne hudobné festivaly. Niektoré hudobné festivaly sa dokonca konajú len v Lotyšsku. Ich piesne sa spievajú väčšinou v ich národnom jazyku, ktorému len ťažko porozumieť.
Na svoju rozlohu a geografickú polohu je "prechodným" štátom medzi pobaltskými krajinami. Povrch krajiny bol vytvorený ľadovou pokrývkou, čo sa ťahá do Škandinávie. Piesočné pobrežie Rižského zálivu zasahuje do vnútrozemia pomerne hlboko. 40% povrchu pokrývajú lesy. Na východe krajiny sú jazerá, močiare a mokrade. Podnebie je mierne chladné a záliv počas zimy aj zamŕza.
Rieka Gauja je najvýznamnejšia rieka v Lotyšsku s dĺžkou 460 km. Pramení vo Vidzemskej vrchovine v centrálnej časti krajiny. Tečie najskôr na sever, kde tvorí časť hranice s Estónskom a potom sa stáča na juh a na západe ústi do Baltského mora. Rieka sa veľmi krúti po celom svojom toku, a s tým sa spája povesť, že koryto rieky vymietla svojim chvostom líška, ktorá naháňala zajaca.