Maldivy

Približne 500 kilometrov od Indického subkontinentu vzdušnou čiarou ležiace rajské koralové súostrovie Maldivy (nespisovne Maledivy), rozprestierajúce sa z oboch strán rovníka láka turistov svojimi mnohokrát nedotknutými bielymi plážami, bohatým podmorským svetom, vynikajúcim jedlom, kráľovským servisom, pokojom a proste sladkým ničnerobením. Maldivy sú so svojou rozlohou 298 kilometrov štvorcových najmenšou ázijskou a súčasne aj moslimskou krajinou.

Vznikli navršovaním odumretých koralových schránok, zachytávajúcich sa na sopečnou činnosťou vytvorených pohoriach na dne oceánu. Krajina sa vyznačuje hneď niekoľkými prvenstvami. Jedná sa o najplochejšiu a najnižšie položenú krajinu na svete, pričom jej najvyšší vrchol Mont Villingili dosahuje výšku iba 5,1metra (vrchol sa nachádza na piatej jamke golfového ihriska), čo z neho robí najnižšiu najvyššiu horu na svete.

Prvými obyvateľmi boli rybári z Indie a Srí Lanky, neskôr nasledovaní arabským obyvateľstvom (ktoré tu potom rozšírilo aj islam). 15 rokov trvala portugalská kolonizácia, Holanďania a neskôr Briti tu pôsobili skôr v roli ochrancov. Nezávislosť krajina získala v roku 1968. Dnes sú Maldivy konzervatívnou moslimskou krajinou s dvomi úplne odlišnými svetmi (tým rajským v rezortoch a veľmi rigorózne náboženským, zasahujúcim do každej oblasti života). Preto, ak sa vyberiete na ostrovy, obývané miestnym obyvateľstvom, majte na pamäti aký spôsob obliekania napríklad zvolíte.

Miestni nemajú nič spoločné s prehnaným luxusom, ceny v ich svete (napr. za dopravu či služby) sú na naše pomery niekedy naozaj niekoľkocentové, na druhej strane na verejných plážach sa miestni kúpu oblečení, za konverziu z islamu hrozí trest smrti, za predmanželský pohlavný styk verejné bičovanie alebo za prejavy homosexuality 8 rokov väzenia (ešte predtým dotyčného môžu miestni ľudia usmrtiť). Pokiaľ ale svojim prejavom (najmä však oblečením) miestnych obyvateľov rešpektujete (myslené nie sú rezorty, ale ich lokálne ostrovy), stretnete sa takmer výlučne s priateľským prijatím. Okrem hlavného mesta Male (ktoré je trochu neosobné) sa vám kľudne môže stať, že vás miestni pozvú k sebe a pohostia ako člena rodiny.

Krajina
Maldivy Maldivy
Hlavné mesto
Male
Časový posun
3h
Mena
maldivská rupia
Dĺžka letu
9h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Prezidentská republika (nahradila sultanát od 15.03.1968), prezident je súčasne aj predseda vlády, minister obrany a min...
Prezidentská republika (nahradila sultanát od 15.03.1968), prezident je súčasne aj predseda vlády, minister obrany a minister financií.
Rozloha a populácia
Celková rozloha krajiny zaberá takmer 300 000 kilometrov štvorcových (z toho 99% rozlohy pripadne na Indický oceán a iba...
Celková rozloha krajiny zaberá takmer 300 000 kilometrov štvorcových (z toho 99% rozlohy pripadne na Indický oceán a iba 1% na súš, teda rozloha všetkých ostrovov činí 289 kilometrov štvorcových). Maldivy pozostávajú z 1196 ostrovov, z nich približne 220 je obývaných. Vzdušnou čiarou je to od najsevernejšieho ostrova po najjužnejší bod 871 km. Počet obyvateľov je 427 000 (sčítanie z roku 2016).
Jazyky
Divéčtina (jedná sa o indoeurópsky jazyk z podkmeňa indických jazykov, najbližší príbuzný jazyk je sinhálčina – majoritn...
Divéčtina (jedná sa o indoeurópsky jazyk z podkmeňa indických jazykov, najbližší príbuzný jazyk je sinhálčina – majoritný jazyk na Srí Lanke), dohovoriť sa dá aj anglicky či arabsky, v rezortoch prípadne aj inými jazykmi.
Náboženstvo
100% obyvateľstva sa hlási k islamu (sunitskí moslimovia). Pri požiadaní o štátne občianstvo je podmienkou konvertovať n...
100% obyvateľstva sa hlási k islamu (sunitskí moslimovia). Pri požiadaní o štátne občianstvo je podmienkou konvertovať na islam. Následná konverzia z islamu už ale pod hrozbou trestu smrti nie je možná.
Elektrický prúd
230 V, zásuvky sú britského typu, je nutný adaptér.

Top lokality

Okolie Male

Na susednom, umelo vytvorenom, ostrove Hulhumale žijú prevažne robotníci z krajín juhovýchodnej Ázie. Nájdeme tu aj najlacnejšie hotely v krajine či špecifickú kozmopolitnú atmosféru s množstvom parkov. Rozlohou predčil aj samotný ostrov Male.

Ostrov Thilafushi slúži ako smetiarsky ostrov a je naň  dovážaný odpad z ostatných ostrovov. Každý deň prichádzajú vrchovato naložené nákladné lode plné smetí predovšetkým z hlavného ostrova Male. Odpad je tam následne pretriedený, spracovaný a spálený.

Prezidentský ostrov Aarah je vždy podľa aktuálneho prezidenta, buď prísne strážený alebo otvorený pre verejné podujatia ako napríklad koncerty.

Kuda Bandos, označovaný ako prírodný ostrov, zostal zachovaný v pôvodnom prírodnom stave. Aj rezort na ňom postavený bol opatrne vsadený do prírody.

Na ostrove Thulusdhoo nájdeme jedinú fabriku na výrobu Coca Coly z odsolenej morskej vody na svete a známy je aj výrobou bubnov Bodu beru. Z ďalších lokálnych ostrovov možno navštíviť Hurra, Viligili, Himmafushi (s farebnými pastelovými domčekmi a množstvom suvenírov) či vzdialenejší ostrov Dhiffushi. Množstvo potápačských lokalít, známych ako Colosseum, Aquarium, Blue Canyon, Helengeli Thila či Banana Reef.

Ostrov Kaashidhoo je známy pestovaním ovocia a zeleniny, najmä melónov a výrobou slávnej palmovej šťavy rá – najalkoholickejšieho povoleného nápoja na Maldivách.

Z južnej strany rozhodne stojí za zmienku fenomén menom Maafushi, ktorý sa stal prvým ostrovom, obývaným miestnym obyvateľstvom a súčasne otvorenom pre výstavbu rezortov. Obyvatelia sú o čosi tolerantnejší a majú tu aj pláž pre cudzincov, kde sa je možné kúpať v plavkách.

Maafushi
Maafushi. Foto: CK SATUR

Atol Ari

Medzi mnohými potápačmi je tento atol označovaný ako najobľúbenejší pre bohatosť miestnej podmorskej fauny a množstva atrakcií. Je to najlepšie miesto na pozorovanie (kŕmenie/plávanie) so Žralokmi obrovskými a kladivohlavými, či návštevu podmorskej reštaurácie.  

Atol Ari meria vzdušnou čiarou od severu na juh 80 kilometrov a od západu na východ približne 30 kilometrov. Pozostáva z 81 ostrovov, z toho je 18 obývaných.  Celý atol je situovaný západne od hlavného mesta Male, tvorí síce jeden prírodný celok, ale pre svoju rozsiahlosť bol rozdelený na dva administratívne celky – Severný Ari a Južný Ari.

Najväčší ostrov Mahibadhoo s rozlohou 18 hektárov (825m x 250m) obýva necelých 2000 obyvateľov. Od Male je vzdialené 76km, leží v juhovýchodnej časti atolu a je administratívnym centrom Južného Ari. Druhým významným ostrovom (s jediným letiskom na atole Ari) je Maamigili (750m x 500m) s približne 1600 obyvateľmi.  Od hlavného mesta leží vzdušnou čiarou 187kilometrov. Na ostrove nájdeme prvé a jediné múzeum v krajine, umiestnené priamo v hotelovej hlavnej hale – Loama Museum, predstavujúce artefakty zo všetkých období histórie Maledív s ťažiskom na obchodné kontakty (čínsky porcelán, výrobu kokosového oleja, ľudové zvyky...). Vystavuje tiež tradičný dom, kamenné historické nádrže na kúpanie (vevu) a umeleckú galériu s dielami miestnych maliarov (súčasťou Národnej galérie) so špecializáciou na súčasné umenie a tiež začínajúcich lokálnych maliarov. Expozíciu nájdeme malebne situovanú na drevenom móle nad oceánom. Spojenia malými osobnými trajektami medzi ostrovmi v rámci atolu sú veľmi dobré a lacné (s výnimkou piatku). Z Male premáva lodné spojenie na severné ostrovy atola Ari na Rasdhoo, Ukulhas, Bodufulhadhoo, Mathiveri a Feridhoo.

Atol Ari je najlepšou voľbou pre potápačov, nielen kvôli bohatosti podmorskej fauny, ale tiež tu možno nájsť niekoľko v dobrom stave  zachovaných lodných vrakov. Veľmi dobrou známou je tridsaťmetrová rybárska loď Fesdu Wreck v hĺbke 18-30 metrov s hustou pokrývkou koralov (veľmi jednoduchý je aj prístup do trupu vraku, kde možno pozorovať dravé murény).  

Ďalším vrakom, tentokrát v roku 1991 cielene potopená nákladná loď, je Halaveli Wreck (38m na dĺžku), kam sa naučili chodiť za potápačmi raje vo veľkom množstve (ponor je spojený aj s ich kŕmením).

Z ostatných úchvatných potápačských lokalít v atole Ari možno vybrať nasledovné:

Broken Rock/Zlomená skala – ponúka nádherný potápačský zážitok cez podmorský kaňon dlhý 50 metrov, ale úzky iba od jedného do troch metrov v hĺbke 50 metrov z oboch strán bohato pokrytý žiarivými koralmi. Kaňon nájdeme pri prílive Dhigurashu Kandu.

Medzi lokality s nádhernými podmorskými jaskyňami a prevismi, bohatými na koraly, sasanky, pestré rybičky či barakudy zaraďujeme Fish head, Maaya Thila (aj s výskytom žralokov), Panetone či Orimas Thila (vrchol iba 3 metre pod hladinou).

Pre pokročilých potápačov odporúčame navštíviť lokalitu s morskými prúdmi, ale nesmierne bohatou faunou Kudarah Thila.

Najlepšie lokality na pozorovanie morských tvorov – Manta Point (na manty), Hammerhead Point (na Žraloky kladivohlavé) a Dhidhdhoo Beyru (celoročne na Žraloky obrovské).

Severné atoly

Zo severných atolov vyberáme malý atol Haa Alifu, ktorého malý ostrov Utheemu je pútnickým miestom všetkých Maldivčanov, nakoľko odtiaľto pochádza ich národný hrdina Mohamed Thakurufaanu a všetci chcú navštíviť jeho drobný drevený palác s pohľadným interiérom.

Atol Shaviyani (so 16 obývanými ostrovmi) je najväčším hniezdiskom morských korytnačiek.  Na ostrove Kanditheemu na dverovom ráme pri vstupe do miestnej mešity nájdeme najstarší nápis v tradičnom maldivskom písme thána.

Atol Baa bol vďaka svojmu podmorskému bohatstvu zaradený v roku 2011 na listinu UNESCO. Jedná sa o významnú lokalitu rozmnožovania Žraloka obrovského a mánt. Najvýznamnejším miestom (aj na ponor a pozorovanie) je Hanifaru Huraa. Z ďalších potápačských lokalít možno vybrať: Milaidhoo Reef, Kakani Thila, Dhigali Haa, Madi Finolhu či Muthafushi Thila. Na hlavnom ostrove celého atolu Eydhafushi sa nachádza centrum výroby bavlnených sarongov fejli. V atole Baa svoj domov našli aj jedny z najluxusnejších rezortov na ostrovoch. V Dusit Thani rezorte môžete skúsiť masáž v korunách stromov.

Atol Lhaviyani sa vyznačuje prekrásnymi lokalitami pre pokročilých potápačov, vďaka silným prúdom. K najkrajším patria Kuredhoo Express, Fushifaru Thila a s dvomi potopenými vrakmi, asi 50 metrov od seba vzdialených Shipyard.

Južné atoly

Patria medzi najmenej poznačené ostrovy cestovným ruchom. Pozostávajú z 9 atolov:

Vaavu, Meemu, Faafu, Dhaalu, Thaa, Laamu, Huvadhoo (kvôli rozľahlosti pozostáva z dvoch správnych jedotiek (Gaafu Alifu a Gaafu Dhalu), Gnaviyani, Seenu.

Na severe hraničia s atolom Ari a medzi atolmi Gnaviyani a Gaafu Dhalu prechádza rovník.

Vaavu je najredšie obývaným atolom celej krajiny. Počíta iba 2100 obyvateľov, 5 obývaných ostrovov (správnym centrom je ostrov Felidhoo s 500 obyvateľmi), dvomi rezortmi a vyše 25 potápačskými lokalitami, patriacimi k najlepším v krajine (napríklad Vattaru Kandu, Fotteyo, Devana Kandu, Rakeendhoo Kandu).

Meemu atol pozostáva z 8 obývaných ostrovov a 3 rezortov, správnym centrom je Muli (850 obyvateľov). Ostrovy žijú z rybolovu a poľnohospodárstva. Vyznačujú sa skvelými podmienkami pre surférov  (Veyvah Point, Boahurra, Mulee Point) a potápačskými lokalitami – Shark´s Tongue- jedna z najlepších na pozorovanie viacerých druhov žralokov, či na podzemné jaskyne bohatá lokalita Giant Clam.

Faafu je veľmi konzervatívny atol, pozostávajúci z piatich obývaných ostrovov (hlavný ostrov Magoodhoo, 680 obyvateľov) a dvoch rezortov (z toho jeden na súkromnom ostrove pre bohatú klientelu – Rania Experience). Na ostrove Nilandhoo nájdeme starobylú mešitu Aasaari Miskily z 12.storočia, či skvelé potápačské lokality Dvaja bratia alebo Filitheyo Reef.

Atol Dhaalu so siedmimi obývanými ostrovmi sa vyznačuje výrobou šperkov (zlatnícky ostrov Ribudhoo či striebrotepecký Hulhudheli). Na hlavnom ostrove Kudahuvadhoo  bola zadná stena miestnej mešity postavená z kamenia prehistorického pahorku a podľa Thora Heyerdahla  je lepšie zachovaná ako incká stena v Cuscu.  Skvelé potápačské lokality sú Fushi Kandu (bohaté na podmorskú faunu, žraloky a murény) a začiatočnícka lokalita Macro Spot. Jedinečná je aj reštaurácia Nest v korunách stromov rezortu Niyama Maldives.

V atole Thaa nájdeme 13 obývaných ostrovov a iba jeden rezort. Za zmienku stojí  hrob sultána Usmana I. na ostrove Guraidhoo, či ruiny paláca sultána Mohameda Imaaduddeena II. na ostrove Dhiyamigili.

Z južných atolov spomenieme ešte najjužnejší atol Addu, ležiaci 1 stupeň j.z.š. pod rovníkom.

Na siedmych ostrovoch žije vyše 20 000 obyvateľov a všetky ostrovy sú navzájom pospájané hrádzami. Atol má jedny z najkrajších a najfarebnejších koralov na Maldivách. Unikátnym miestom je aj ostrov Gan s ruinou tajomnej  pyramídy, vynikajúce potápačské lokality Maa Kandu, Shark Point či Kuda Kandu a ponor k vraku britskej 140 metrov dlhej lodi British Loyalty do hĺbky 33 metrov. Zaujímavosťou je aj ubytovanie vo vilách na stromoch v štýle Robinsona Crusoa v rezorte Shangri na ostrove La Villingili. V rámci rezortu nájdete aj golfové ihrisko, do ktorého je zakomponovaný najvyšší vrchol Maledív (5,1m, na jamke č.5).

Maldivy
Maldivy. Foto: CK SATUR

Hlavné mesto

Male

Hlavné a najľudnatejšie mesto krajiny Male počíta 125 000 obyvateľov a pokiaľ sa o mesto naozaj zaujímate, rozhodne tu jeden celý deň máte čo robiť. Začať môžete na hlavnom námestí Jumhooree Maidan s obrovskou maldivskou vlajkou, pričom naokolo sú sústredené vládne budovy (tá najstráženejšia patrí tajnej službe). V tesnej blízkosti určite neprehliadnete Pamätník republiky. Popri Národnom múzeu Maldív je najvýznamnejšou pamiatkou v meste Stará piatková mešita, pochádzajúca zo 17.storočia a postavená z koralového kameňa. Pokiaľ ste vhodne oblečení, môžete mešitu navštíviť v čase medzi modlitbami (najlepšie dopoludnia).

Nová piatková mešita na Male
Nová piatková mešita na Male. Zdroj: archív CK Satur

Návšteva Novej piatkovej mešity je pre nemoslimov taktiež možná - mimo času modlitieb. Na túto najväčšiu mešitu Maldív (s kapacitou až 5000 veriacich) sa skladali krajiny ako Malajzia, Indonézia, Brunej či Bangladéš. Vedľa mešity je situované aj Islamské centrum, pomenované podľa národného hrdinu – Mohameda Thakufaanua, zjednotiteľa a osloboditeľa Maldivcov spod portugalskej nadvlády. Jeho hrob nájdete o kúsok ďalej. Zaujímavé sú aj honosné paláce Theemuge (bývalý Prezidentský palác, dnes sídlo Najvyššieho súdu) či súčasný Prezidentský palác Muleeaage. Zážitkom je návšteva Rybieho trhu, kde si miestni obyvatelia nielen nakúpia a nechajú očistiť ryby, ale sa tiež dozvedia tie zaručene najhorúcejšie novinky v meste. Hneď vedľa môžete nakŕmiť hladné manty.

Kedy vycestovať

Na Maldivy možno cestovať celoročne, ale hlavná (horúca) sezóna je od novembra do apríla. Na Maldivách sa striedajú len dve ročné obdobia – suché obdobie a obdobie dažďov. Počas nášho leta ovplyvňuje počasie vlhký juhozápadný monzún. Dažďové obdobie je sprevádzané búrkami a silným vetrom, čo takisto ovplyvňuje príboj vĺn. Priemerné maximálne denné teploty po celý rok sú 30 – 32°C (v noci 24 – 27°C). Voda má stále teplotu okolo 27°C. Priemerné ročné zrážky sa pohybujú na hodnotách 2 000-2 600 mm za rok.

Letisko a dĺžka letu

Pri chartrových letoch zo Slovenska (prípadne Viedne/Budapešti) samotný let zaberie približne 9 – 10 hodín so zastávkou na dočerpanie palivových zásob. Pravidelné linkové letecké spojenia majú Maledivy s Indiou, Srí Lankou, Tureckom, SAE, Katarom, Thajskom, Singapurom, Ruskom, Čínou. Jediné medzinárodné letisko na Maldivách sa nachádza na samostatnom ostrove Hulhule, odkiaľ dovolenkári pokračujú ďalej do rezortov rýchloloďami alebo hydroplánmi. Kvôli pristávacej dráhe bol ostrov umelo predĺžený a miestne obyvateľstvo z ostrova presídlené.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110021 New Delhi, India

Tel: +91 1126889071, +91 1126885340, +91 1126111075
Mobil: +91 9818799477 (pohotovostná služba)
Email: emb.delhi@mzv.sk

Víza a doklady

Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Turistické víza na 30 dní sa na letisku udeľujú bezplatne.

Colné predpisy

Prísne zakázaný je dovoz alkoholu a bravčového mäsa (z náboženských dôvodov), narkotík a drog, pornografického materiálu a materiálu urážajúceho moslimské náboženstvo, zbraní, živočíchov (aj domácich zvierat), chemikálií a farmaceutických prípravkov (okrem liekov pre vlastnú potrebu, je dobré mať lekárske potvrdenie, v praxi ale nebýva kontrolované). Alkohol dovezený na ostrovy je z pravidla uložený do špeciálnej miestnosti a v deň odletu si ho s príslušným potvrdením môžete na letisku vyzdvihnúť. Dôležité – ešte pre výstupnou pasovou a bezpečnostnou kontrolou (po nej sa už k vášmu alkoholu nedostanete). Z tabakových výrobkov možno doviesť maximálne 200 ks cigariet, 25 cigár, 250g tabaku. Zakázaný je vývoz koralov a iných živočíchov, miestnu menu môžete bez problémov vyviesť.

Doprava

Z medzinárodného letiska Male na ostrove Hulhule sa do niektorých rezortov dá využiť domáca letecká doprava – letiská sú na ostrovoch Dharavandhoo, Fuvahmulah, Gan, Hanimaadhoo, Ifuru, Kaadedhdhoo, Kadhdhoo, Kooddoo, Maamingili a Thimarafushi. Do väčšiny vzdialenejších rezortov sa pokračuje pomocou hydroplánov.

Hydroplán
Hydroplán. Zdroj: archív CK Satur

Najlacnejšou a najrozšírenejšou dopravou medzi ostrovmi sú trajektové lodné spojenia. Medzi Hulhumale a Male premávajú lodičky MHD približne každých 15 minút. Cena jednej jazdy sa pohybuje okolo 10 eurocentov. Výborné sú aj lodné spojenia medzi atolmi a ostrovmi v rámci atolu navzájom. Ceny sú skutočne veľmi mierne. Trajekty nepremávajú v noci a v piatok. Na Maldivách nie je žiadne železničné spojenie. Po ostrovoch sa možno presúvať peši, alebo využiť taxíky. V meste premávajú aj miestne autobusy. Jazdí sa po ľavej strane cesty.

Shopping a suveníry

Zopár typických suvenírov z Maldív – mušle, koraly či drevené predmety z rôznych druhov dreva, no všetky majú spoločného menovateľa – more. Hlavne lokálne koraly pôsobia nesmierne pestro. Majme ale na pamäti, že Maldivy tieto koraly síce opustiť smú, ale ich dovoz do EU je prísne zakázaný.

Suvenírový obchodík v Kagi Maldives Spa Island
Suvenírový obchodík v Kagi Maldives Spa Island. Zdroj: archív CK Satur

Sviatky

Väčšina sviatkov súvisí s moslimským kalendárom a riadi sa lunárnym kalendárom, preto sú pohyblivé. Jedná sa o sviatky:

  • Ramadán
  • Kuda Eid (skončenie Ramadánu)
  • Bodu Eid (Slávnosť obetí, 66 dní po skončení Ramadánu)
  • Narodeniny Proroka Mohameda (trojdňová slávnosť, obdobie december - január)
  • Deň mučeníka (výročie úmrtia sultána Aliho popraveného Portugalcami v roku 1558)
  • Huraví (vyhnanie indických Malabarov z krajiny v roku 1752, slávi sa v júli)
  • Deň štátnosti (vyhnanie Portugalcov z krajiny Mohamedom Thakurufaanuom, slávi sa prvý deň trtieho mesiaca lunárneho kalendára)

Pevný dátum majú nasledovné sviatky:

01. január Nový rok
26. - 27. jún Deň nezávislosti (zrušenie britského protektorátu)
03. november Deň víťazstva (porážka srílanských vojakov roku 1988, pokúšajúcich sa zvrhnúť maldivskú vládu)
11. november Deň republiky (založenie druhej republiky v 1968) 

Tipy na výlety na Maldivách

  • grilovaná ryba maldivy
    • Top

    Celkovo medzi hlavnými jedlami dominujú ryby (mas), výborný je steak zo žraloka, alebo aj rybí guláš (namiesto hovädzieho mäsa či diviny sa používa niekoľko druhov rýb a plodov mora). Rozšírený pokrm je aj Mas riha, čo je rybie kari s natrhanými kúskami chlebíka roshi alebo ryžou. Skutočnou delikatesou je Miruhuli boava (dusené chápadlá chobotnice v omáčke z kokosového oleja, kari, cibule, cesnaku, čili, klinčekov a papriky). Pokiaľ ste iba trochu hladní, môžete siahnuť po v cestíčku snažených drobných pochutinách (jednohubkách) menom hedhikaa (rôzne druhy smažených rybacích knedlíčkov a guličiek).

  • Masáž na maldivách
    • Top

    Maledivy sú skutočným rajom pre milovníkov kúpania, plávania, šnorchlovania, potápania, rezortné ostrovy naozaj napĺňajú tieto rajské predstavy. Jednou z mála mimovodných aktivít je vychutnať si niektorú zo širokej škály masáží, ponúkajúcich sa v jednotlivých rezortoch. Masáže vykonávajú zväčša masérky z inoázijských krajín ako Thajsko, indonézsky ostrov Bali, India, Srí Lanka a podobne. Masáže v rezortoch sú pochopiteľne drahšie, k tomu adekvátne je aj prostredie, mnohokrát sú procedúra spojené aj rôznymi kúpeľmi ,saunami či peelingami. V atole Baa môžete vyskúšať masáže v korunách stromov alebo nočné romantické spa pre dvojice v džungli. Výrazne lacnejšie vychádzajú procedúry na obývaných ostrovoch, najlepšou adresou je na ostrove Hulhumale pobrežná ulica Beach Rd. Aj na Maldivách nájdeme rezorty špecializujúce sa na ajurvédske procedúry.

  • Hydroplán nad maldivami
    • Top

    Na svete je relatívne málo destinácií, kde môžete hydroplán použiť ako taxík. Nie je potrebné si priplácať špeciálny panoramatický letecký výlet ponad nádherné koralové (zväčša opustené) ostrovy s mnohými odtieňmi do modra sfarbených lagún (i keď možné), nakoľko presun do väčšiny hotelových rezortov (s výnimkou hotelov sídliacich v bezprostrednej blízkosti mesta Male a jeho medzinárodného letiska)je zabezpečovaný práve hydroplánmi.

  • maldivská kuchyňa
    • Top

    Nakoľko je celé súostrovie obkolesené Indickým oceánom (tvorí až 99% celkovej rozlohy krajiny), tak je celkom pochopiteľné, že dominovať na maldivských stoloch budú predovšetkým úlovky miestnych rybárov (najmä plody mora ako chobotnice, kalamáre, krevety, mušle, ustrice a najmä ryby – tuniak, barakuda, mečúň, žralok a mnoho iných). Maldivská kuchyňa bola silno ovplyvnená špecialitami a hlavne korením okolitých krajín (predovšetkým indickou, africkou, arabskou a čiastočne koloniálnou portugalskou kuchyňou).

  • tuniak na rôzne spôsoby
    • Top

    Okrem rôznych druhov rybacích polievok (najmä tuniakovej či sardinkovej), majú domáci obyvatelia v obľube ešte jednu polievku – ryžovú korenistú Kulhi Baiypen. Okrem ryže (dovezenej z Indie) sa do polievky pridáva opäť aj tuniak, cibuľa, zázvor, kurkuma, klinčeky, pandan, zemiaky či kokosové mlieko. Rozšírenou je aj polievka Garudia (vývar z údených a sušených rýb, ktorým sa zaleje ryža s čili a limetkou). Z príloh sa okrem ryže ponúkajú sladké zemiaky manioky alebo batáty a hojne sa na všetkých ostrovoch vyskytujúci chlebovník. Obľúbeným zemiakovým hlavným chodom je pokrm s relatívne dlhým názvom Aluvi fothi hiki rika, čo sú vlastne na plátky nakrájané zemiaky s cibuľou, čili, kurkumou, pandanom, kari a chýbať nemôžu opäť kúsky tuniaka.

  • nápoj Maldivy
    • Top

    Ochutnať môžete aj chalvu – Bis Haluvaa (zmes cukru, vajec, kondenzovaného mlieka a masla) alebo ryžový puding Bondi bai. Čo sa nápojov týka, jediné čoho je na ostrovoch naozaj dostatok sú ovocné šťavy. Najrozšírenejšie sa vyskytujú kokosové palmy, ponúkajúce kokosové orechy s čerstvou kokosovou šťavou. Lahodné sú aj džúsy z ostatných lokálnych plodov, najmä mangový, melónový, papájový, marakujový či z plodu jambosa/klinčekovca alebo šťavy z pandanu.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Maldivách