Maurícius

Maurícius, ostrov ležiaci v Indickom oceáne, zahŕňa samotný hlavný ostrov a okolité ostrovy. Najväčší z týchto ostrovov, Rodrigues, leží až 500 km od Maurícia. Maurícius predstavuje dlhé kilometre pláží s bielym pieskom, nádherným tyrkysovým morom a podmorským svetom plným koralov a rôznych rybičiek.

Maurícius je hornatý ostrov vulkanického pôvodu, na ktorom prevláda vrchovitý reliéf. Maurícius obkolesujú pásy prerušovaných koralových útesov, pobrežná línia ostrova má dĺžku 177 km. Druhý najväčší ostrov Rodrigues, ktorý je tiež súčasťou Maurícijskej republiky, je rovnako sopečného pôvodu s koralovými útesmi.

Na Mauríciu sa nachádzajú tri väčšie chránené územia, národný park Black River Gorges na juhozápade ostrova s množstvom scenerických hôr a vzácnych druhov fauny, z ktorej najviac vyniká veľmi ohrozený druh zeleného papagája s vedeckým názvom Psittacula eques-echo. Poloha ostrova Maurícius na južnej pologuli, tesne nad obratníkom Kozorožca, spôsobuje vlhké pasátové morské podnebie s malými výkyvmi teplôt počas roka. Na ostrove kedysi žil vták, ktorý vyhynul kvôli jeho veľmi nízkemu IQ. Dront mauricijský, alebo domácky Dodo, bol tak zvedavým druhom vtáka, ktorý sa dokonca niekoľkokrát postavil svojim lovcom priamo pred pušky. Keďže bol nelietavým druhom vtáka, bol veľmi ľahkou korisťou pre ľudí.

Krajina
Maurícius Maurícius
Hlavné mesto
Port Louis
Časový posun
2h
Mena
maurícijská rupia
Dĺžka letu
11h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Maurícius je demokratický ostrovný štát. Republika je členom britského Commonwealthu a miestny politický systém sa tak p...
Maurícius je demokratický ostrovný štát. Republika je členom britského Commonwealthu a miestny politický systém sa tak podobá tomu britskému.
Rozloha a populácia
Maurícius leží na 2 040 km² a žije v ňom 1 245 000 obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je angličtina.
Náboženstvo
Polovica obyvateľstva vyznáva hinduizmus 48%, ďalej sú tu katolíci 23,5%, islam 16,5% a ostatní kresťania 8,5%.
Elektrický prúd
220 V / 50 Hz

Top lokality

Grand Baie

Grand Baie je veľká prímorská dedinka, v ktorej sa ukrýva turistická pláž. Grand Baie bola kedysi nazývaná De Bogt Zonder Eyndt, zátoka bez konca. Pri pohľade na ňu ste hneď vedeli prečo. V súčasnosti je letovisko Grand Baie najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou na Mauríciu. Grand Baie vďačí za svoju popularitu očarujúcej kvalite svojich smaragdových vôd a svojmu životu vo dne a v noci.

Grand Baie
Maurícius, pláž. Foto: archív CK SATUR

Port Louis

Port Louis je hlavným mestom a tiež ekonomickým centrom rajského ostrova, Maurícius. Je to najväčšie mesto ostrova s ​​približne 200 000 obyvateľmi. Mesto Port Louis je domovom najväčšieho prístavu na Mauríciu, kde sú veľké podniky ale aj malé obchody. To všetko tvorí jedinečnú atmosféru mesta Port Louis. Vnútri hlavného mesta budete zahltení intenzívnou činnosťou, ktorá tu prevažuje. Po bulvároch a po uliciach narazíte na veľa motocyklov, áut a autobusov.

Port Louis
Maurícius, pobrežie. Foto: archív CK SATUR

Mahébourg

Hlavné mesto okresu Grand Port vzniklo v čase holandského osídlenia. Po premiestnení hlavného prístavu do Port Louis, bol záliv Mahébourg a ulice ponechaný pre miestnych rybárov a zaneprázdnený trh.

Mesto Mahébourg pozýva návštevníkov na prechádzku po nádhernom kamenistom nábreží, kde miestni rybári trávia svoje dni na drevených pirogiách . Na pondelkovom bazári, v tesnej blízkosti zálivu, nájdete miestne remeselné výrobky, čerstvé produkty a neobmedzené jedlo na ulici. K dispozícii je múzeum námornej histórie, zobrazujúce príbeh bojov v rovnakej zátoke medzi francúzskym námorníctvom a kráľovským námorníctvom, ako aj prezentáciu známych modelov z teakového dreva postavených maurícijskými rukami.

Mahébourg
Mahébourg. Foto: archív CK SATUR

Cap Malheureux

Cap Malheureux je dedina na Mauríciu nachádzajúcu sa v okrese Rivière du Rempart. Názov "Cap Malheureux" pochádza z francúzskeho "Cape of Bad Luck". Bolo to vymyslené Francúzmi, ktorí okupovali ostrov od roku 1710 do roku 1810. Ostrov bol často miestom sporu mnohých veľkých prieskumníkov tej doby, najmä Britov.

Cap Malheureux
Cap Malheureux. Foto: archív CK SATUR

Grand Gaube

Grand Gaube je mesto nachádzajúce sa v okrese Rivière du Rempart na severnom Mauríciu. Nachádza sa na pobreží Indického oceánu. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch jeho populácia pozostávala výlučne z maurícijských kreolov a Indo-maurícianov, s výnimkou niekoľkých francúzsko-maurítskych a troch čínskych rodín. Mesto má dva prístavy. Jeden je pri St. Michel a druhý je v Melville.

Grand Gaube
Grand Gaube. Foto: archív CK SATUR

Curepipe

Druhé najväčšie mesto Maurícia, Curepipe je rušným obchodným centrom v horských oblastiach známe svojim daždivým počasím a sopečným kráterom. Jeho pozoruhodné meno pochádza z epidémie malárie z roku 1867, kedy ľudia, ktorí utekali po doline Port Louis, "vyliečili" baktériu malárie fajčením.

Curepipe
Curepipe. Foto: archív CK SATUR

Triolet

Triolet je dedina na severe Maurícia , ktorá sa nachádza v okrese Pamplemousses a leží presne 11 km od hlavného mesta ostrova, Port Louis. Obec Triolet je rozoznateľná podľa troch hlavných pamiatok. Prvou je jazero Solitude, sladkovodné jazero tvorené prírodným zdrojom vody na juhu, v oblasti známej ako samota. Druhým miestom je Komínová veža starej cukrárne Solitude. Tretím je Maheshwarnath Mandir, hinduistický chrám, ktorý sa nachádza v blízkosti najsevernejšej špičky. Podľa legendy pri výstavbe hlavného hinduistického chrámu v meste bol nájdený veľký hrniec so zlatými a striebornými mincami na mieste, kde bol chrám vyrobený. Mnoho ľudí verí, že toto zlato malo patriť pirátom z Indického oceánu z predchádzajúceho storočia, ktorí používali útoky na východné indické lodné spoločnosti za svoje zlato a iné drahocenné tovary. Peniaze, ktoré sa našli sa potom použili na stavbu chrámu.

Moka

Moka je dedina na Mauríciu nachádzajúca sa v okrese Moka. Moka je centrálne umiestnená na Mauríciu a v posledných rokoch zažila rozvojový boom v oblasti nehnuteľností. Toto bolo predovšetkým podporované rozvojom CyberCity, ktorý sa nachádza o dva kilometre ďalej v meste Eben. V rokoch 2004 až 2006 Moka zaznamenala päť investičných nehnuteľností.

Grand River

Grand River je historická dedina ležiaca juhovýchodne od Maurícia v Indickom oceáne. Bola pomenovaná po holandskom Grooter River. V 17. storočí sa Grand River využívalo na skladovanie a prepravu ebenového dreva v Holandskej okupácii. Obyvatelia Grand River South East žijú väčšinou z rybolovu.

Hlavné mesto

Port Louis

Port Louis je magické mesto, v ktorom sa nachádzajú viaceré zaujímavé budovy a pamiatky, ktoré odrážajú jeho bohatú koloniálnu históriu. Toto mesto už niekoľko storočí priťahuje rôznych umelcov, najmä maliarov, básnikov a sochárov. Port Louis je domovom hlavného prístavu a je jediným oficiálnym prístavom vstupu a výstupu pre námorné plavidlá na Mauríciu. Mesto má rozmanitú, živú kultúru, ktorá sa odráža v jeho architektúre, umení a festivaloch.

Port Louis
Port Louis. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

Na Mauríciu sa hlavná letná sezóna začína v novembri a najteplejšie obdobie trvá až do marca, vtedy teplota vzduchu dosahuje 28 až 31 °C. Jún, júl a august sú obdobím maurícijskej „zimy“. Riziko zrážok je v tomto čase, paradoxne, najnižšie z celého roka a denné teploty vzduchu kolíšu okolo príjemných 24 °C.

Letisko a dĺžka letu

Priamy let na Maurícius z našich končín neexistuje. Možno však letieť veľmi komfortne s jedným prestupom najmä s Air France, Emirates, Austrian, British Airways z Viedne, Budapešti a Prahy. Priemerná dĺžka letu je 15 hodín.

Zastupiteľský úrad

Konzulárny úrad v Port Louis, Consular Office of the Slovak Republic C & R Court, 6th floor, 49 Labourdonais Street, Port Louis

Tel: + 230 211 6970
Mobil: + 230 52598 199
Email: honconsul.skmauritius@gmail.com

Víza a doklady

Na Maurícius potrebujete pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate. Deti musia mať vlastný cestovný pas. Pre vstup na Maurícius nepotrebujete žiadne víza.

Colné predpisy

Návštevníci krajiny starší ako 16 rokov môžu bezcolne doviezť 250 g tabakových výrobkov, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a 100 ml parfumu. Dovoz strelných zbraní je zakázaný. Dovoz zvierat a rastlín je možný len na povolenie ministerstva poľnohospodárstva. Pri dovoze domácich zvierat je uplatňovaná 6-mesačná karanténa.

Doprava

Na Maurícius lietajú pravidelne lietadlá cez rôzne letecké spoločnosti. Tieto lety lietajú skoro z celej Európy, najmä z väčších letísk.

Na tomto ostrove je dobre rozšírená autobusová doprava, no aj tak sa skôr odporúča prenájom osobného automobilu. Pre požičanie automobilu budete potrebovať cestovný pas, medzinárodný vodičský preukaz a zálohu. Autá väčšinou požičiavajú osobám starším ako 23 rokov.

Lodná osobná doprava existuje medzi Port Louis a Rodriguesem. Trajekty kotvia v blízkosti terminálu Quai D, čo je asi jeden kilometer od Port Louis. Cesta tam trvá asi 36 hodín, späť do Port Louis asi 25 hodín. Spoje sú pomerne obľúbené, preto sa odporúča skoršia rezervácia. Plavby na okolité ostrovy, rybárske výpravy alebo šnorchlovanie ponúkajú súkromníci.

Shopping a suveníry

Nakupovanie na Mauriciu sa radí medzi obľúbené činnosti. Skoro v každom obchode nájdete rôzne predmety s ich symbolom, vtákom Dodom. Pre Maurícius sú typické nádherné modely lodí. Po celom ostrove sa nachádza niekoľko malých remeselníckych dielní, v ktorých si môžete tento netradičný a originálny suvenír zakúpiť. Dielne nájdete napríklad v Curepipe a v niektorých hoteloch majú výrobcovia rovno svoje stánky. Najznámejšia továreň sa nachádza v Historic Marine.

Maurícius je rajom na zemi aj pre milovníkov značkovej módy. Na ostrove sa nachádzajú výrobné továrne takých odevných značiek ako je napríklad Diesel, Quicksilver alebo Roxy.

Na ostrove sa tak nachádza veľa podnikových predajní, kde môžete nakupovať za neodolateľne nízke ceny. Navyše je tu veľký priestor pre zjednávanie. Značkové tričká tak zoženiete okolo 10 Eur.

Sviatky

1. a 2. január Nový rok 
12. marec Deň nezávislosti republiky Maurícius 
Apríl Veľkonočný pondelok 
1. máj Sviatok práce 
1. november Deň všetkých svätých 
25. december Vianoce

Tipy na výlety na Mauríciu

  • festival Maurícius
    • Top

    Veľmi očakávaným a taktiež veľmi strašidelným je festival Cavadee, ktorý sa koná vždy začiatkom februára. Je to v podstate indická slávnosť vychádzajúca z legendy o démonovi menom Subramanya, ktorý uväznil príslušníka kmeňa tamilov, Indoumbana. Behom tohto festivalu sa konajú strašidelné predstavenia, kedy artisti chodia po žeravých uhlíkoch a prepichujú si telo desiatkami malých ihličiek. Taktiež niektorí návštevníci, väčšinou veľmi nábožensky založení, si nechávajú prepichovať tváre a jazyky týmito ihličkami, pretože veria, že tento rituál z nich vyženie všetkých zlých duchov. Usporadúvajú sa taktiež pochody, behom ktorých sa ľudia modlia a súčasne nesú konštrukciu z dreva a kvetov, na ktorom konci je zavesená nádobka s mliekom. Takto idú až k chrámu, kde začne tradičná omša.

  • čínsky festival
    • Top

    Festivaly a rôzne náboženské sviatky hrajú na Mauriciu veľmi významnú úlohu. Kombinujú v sebe náboženské udalosti Indie, Číny a Francúzska, preto tu môžete navštíviť napríklad Čínsky festival, hinduistický festival Maha Shevaratree alebo slávnosť Pere Laval oslavujúci apoštola Otca Lavala.

  • dary mora
    • Top

    Maurícijská kuchyňa je veľmi rozmanitá. Môžete v nej nájsť recepty z rôznych kuchýň ako napríklad africkej, kreolskej, indickej, čínskej či francúzskej. Keďže miestna gastronómiasa skladá z viacerých kuchýň, aj základ každého jedla je iný. Najčastejšie tu však môžete nájsť pokrmy pripravované s ryžou alebo chutné dary mora. Každé jedlo je obohatené o rôzne koreniny.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Mauríciu