Nemecko je krajina nielen o pive, ale aj o rozmanitej kultúre, bohatej histórii a krásnej prírode.
Je osemkrát väčšia ako Slovensko. Sever krajiny tvorí Severonemecká nížina, ktorá je bohatá aj na minerály a za tisíce rokov ju do tejto podoby vymodelovali i ľadovce. Pohoria Harz a Krušné hory sú známe pre svoje železné bane. Južne od Dunaja sú listnaté lesy a na území Bavorska sa krajina dvíha do svahov Severných Álp.
Rozmanitá kultúra a bohatá história sa spája do tradičného a zároveň moderného sveta. Medzi najstaršie dedičstvo sa radí limes Romanum, či rímske pamiatky v Trieri. Známe sú katedrály v Aachene, Speyeri, Kolíne nad Rýnom, Hildesheime, Trieri, kláštory v Maulbronne, pútnický kostol Weis. Nemecké mestá majú nielen uchovanú svoju typickú stredovekú atmosféru, ale vyžarujú aj nápaditú modernosť, štýlovosť a jednoduchú eleganciu.
Krajina
Nemecko
Hlavné mesto
Berlín
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
parlamentná spolková republika
Rozloha a populácia
Nemecko má približne 357 021 km2 a 84 266 800 obyvateľov.
Jazyky
nemčina
Náboženstvo
rímskokatolícke, evanjelické
Celkom moderne zas pôsobí Frankfurt nad Mohanom, ktorý je v Nemecku neprehliadnuteľný a jeho výškové budovy priťahujú pozornosť. Okrem svojho finančného sveta, sa mesto pýši mnohými festivalmi, podujatiami či veľkolepými veľtrhmi. Je to zároveň aj mesto nákupov. Očaria aj historické stavby, ako gotická katedrála sv. Bartolomeja, ktorá je majstrovským dielom zhotoveným v období stredoveku.
O nádherných stavbách vypovedajú svedectvá aj hrady a paláce v meste Brühl, Postupime, radnica v Brémach či hrad Wartburg. Goslar, Bamberg, Quedlinburg, Weimarské Staré mesto a budovy v Bauhaus ako aj Ostrov múzeí v Berlíne reprezentujú územné plánovanie nemeckých dedín a to až od obdobia stredoveku.
Hoci je ďalšie krásne mesto Eisenach známe najmä vďaka hradu Wartburg, očariť dokáže aj inými prednosťami. Nachádza sa tu napríklad pekný mestský zámok a pôvabné námestie s radnicou. Jedinečným sa stalo aj vďaka svojmu rodákovi – Johannovi Sebastianovi Bachovi. Na tohto hudobníka a skladateľa sú domáci obyvatelia právom hrdí, a preto mu zriadili aj pamätný dom.
Rýn je dôležitou riekou nielen Nemecka, ale aj kontinentálnej Európy. Posledných viac ako 150 rokov tvorí aj priemyselnú oblasť. Údolia horného toku Rýnu sú posiate hradmi, úsek Labe v okolí Drážďan, parky v Dessau či park Muskauer pri Poľsku sa radia medzi tie najkrajšie časti. Na kopcoch, ktoré lemujú breh rieky sa už od rímskych čias nachádzajú vinohrady. Plavba po rieke Rýn je ideálnou možnosťou aj na poznávanie Porýnia.
Bavorské Alpy ležia v Severných vápencových Alpách a zasahujú až do Bavorska. Je to nádherná oblasť plná čarovných dedín ležiacich na úbočiach a s množstvom stredovekých kostolov.
Najvyšší štít Bavorských Álp - Zugspitze dosahuje výšku až 2963 m a leží v blízkosti hraníc s Rakúskom. Severne od neho sa nachádza zimné lyžiarske stredisko Garmisch-Partenkirche.
Za najkrajšie mesto v údolí rieky Neckar sa považuje mesto Heidelberg. Práve toto mesto bolo dôležitým centrom humanizmu. Ikonou mesta je hrad, ktorý sa začal stavať od 13. storočia.
Hamburg je druhé najväčšie mesto v Nemecku situované pri rieke Labe. V Hamburgu môžete vidieť viacero zaujímavostí, keďže v meste sa nachádza až 40 divadiel, 60 múzeí ale aj ulíc, kde môžete zažiť zábavu.
Najčastejšie turisti navštevujú Veľký kostol svätého Michala a promenádu v prístave. Promenáda sa nachádza v štvrti St. Pauli medzi dolným prístavom a rybím trhom na brehoch rieky Labe. Okrem toho, že v Hamburgu môžete vidieť viaceré zaujímavé miesta, môžete takisto ochutnať ich typické jedlo, pečené zelené fazuľky s hruškami a slaninou.
Mitte je štvrť v časti Hamburg nachádzajúca sa na ostrove Grasbrook rieky Labe. V minulosti táto časť slúžila ako prístav, no tak ako ju poznáme dnes vznikla v roku 2008 a zahŕňa aj historickú oblasť Speicherstadt, ktorá od roku 2015 spolu s priľahlým mestom Kontorhausviertel patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Hlavnou dominantou HafenCity je koncertná sieň Elbphilharmonie.
V užšom zmysle je HafenCity Hamburg projektom mestskej obnovy, kde sa revitalizuje starý prístav Grosser Grasbrook novými hotelmi, obchodmi, kancelárskymi budovami a obytnými oblasťami. Tento projekt sa považuje za najväčší projekt mestskej obnovy v Európe. Po úplnom dokončení bude oblasť HafenCity domovom asi 12 000 ľudí a pracoviskom 40 000 ľudí. Rok dokončenia zatiaľ nie je známy, ale je pravdepodobné, že HafenCity bude dokončené medzi rokmi 2025 a 2030.
Top lokality
Mníchov
Mníchov je najjužnejšia nemecká metropola cez ktorú preteká rieka Isar a tiež hlavné mesto spolkovej krajiny Bavorsko. Po Berlíne a Hamburgu je Mníchov tretím najväčším mestom v Nemecku a dôležitým hospodárskym, dopravným a kultúrnym strediskom. Mesto bolo v minulosti dejiskom historických udalostí, ako podpísanie Mníchovskej dohody v roku 1938, alebo XX. letné olympijské hry v roku 1972, kedy bol postavený aj netradičný štadión. Najznámejším festivalom Mníchova je "Oktoberfest" - pivný festival, pretože práve Mníchov vyniká pivným priemyslom.
Drážďany
Drážďany ležia pri rieke Labe medzi východnými výbežkami Krušných hôr, Lužickými horami a Labskými pieskovcami v blízkosti hraníc s Českou republikou. Kvôli svojej prírodnej polohe, barokovému a mediteránnemu architektonickému pôvabu sa mesto prezýva „Polabská Florencia“.
Drážďany majú dlhú históriu - z pôvodne rybárskej dediny, sídla kupcov a sídla markgrófa sa Drážďany rozvinuli v kúpeľnú a kráľovskú rezidenciu a stali sa hlavným krajinským mestom Saska. Postupne sa rozvinuli v nádherné kultúrne a umelecké mesto, kde môžete zažiť veľmi veľa zábavy v rôznych múzeách, galériách, divadlách ale aj nočných baroch či diskotékach.
Lipsko
Lipsko je najpopulárnejším mestom v oblasti Saxona v Nemecku. Svoj názov získalo zo slovanského slova Lipsk, ktoré pomenovávalo osídlenie, kde stoja lipové stromy. Historická stredná oblasť Lipska ponúka renesančné budovy zo 16. storočia vrátane starej radnice na trhu.
Vidieť tu môžete aj niekoľko barokových obchodných domov a bývalé rezidencie bohatých obchodníkov. Za najvyššiu postavenú štruktúru v Lipsku sa považuje komín s výškou 205 metrov. V meste sa takisto nachádzajú rôzne múzeá zamerané na umenie vo viacerých štýloch.
Brémy
Jedno z najbohatších obchodných miest v stredoveku svoj úspech a slávu získalo vďaka polohe pri rieke Vezera. Keď sa však koryto rieky v 16. storočí zanieslo, veľké obchodné lode už nedokázali vojsť do prístavu. Situáciu to zmenilo v 19. storočí pri stavbe nového prístavu Bremenhaven. Ikonou Brém je 600 ročná radnica v gotickom štýle aj so sochami významných osobností v dejinách Európy a to Friedricha I. Barbarossy a kráľa Karola Veľkého.
Brémy svoj rozkvet začínajú už v 9. storočí, keď sa stáva dôležitým arcibiskupským mestom. Odtiaľto za Vikingami odchádzali misionári, aby ich obrátili na novú vieru. Brémy boli počas 2. svetovej vojny veľmi zničené, avšak našťastie dnes je možné ich znovu obdivovať. Krásne je námestie s cechovými domami, mestská katedrála, typická Rollandova socha zo žuly, ako symbol slobodného mesta. Každého návštevníka poteší bronzové súsošie štyroch zvieracích muzikantov, osla, psa, mačky a kohúta z rozprávky bratov Grimmovcov. Pričom podľa legendy, keď sa ich dotknete, prinesú vám šťastie.
Postupim
Postupim (v origináli Potsdam) je mesto vzdialené cca 30 kilometrov od centra Berlína. Táto poloha je veľmi výhodná pre miestnych obyvateľov, pretože spojenie medzi oboma mestami je výborné. Na druhej strane ale Postupim leží trochu v tieni nemeckého hlavného mesta. Je to však škoda, pretože história Postupimu siaha až do roku 933. K rozvoju osady dochádzalo postupne a v roku 1220 tu bol postavený hrad, neskôr v 14. storočí mu boli pridelené mestské práva. K rozvoju mesta zaručene dopomohlo aj vystavanie letného sídla cisára Fridricha II. – zámku Sanssouci, ktorý je dnes jedným z najnavštevovanejších pamiatok v Postupime.
Väčšine Európanov sa pri vyslovení názvu mesta vybaví Postupimská konferencia, ktorá skutočne Postupim preslávila. Pred jej konaním sa toho o Postupime príliš veľa nevedelo. A táto konferencia sa konala práve na zámku Cecilienhof. Nejde však o žiadny historický zámok. Možno vás prekvapí tým, že nie je ani príliš veľký, ani príliš starý. Na prvý pohľad pôsobí ako veľký dom z prelomu 19. a 20. storočia.
Nechal ho totiž vystavať cisár Wilhelm II. pre svojho syna a jeho manželku v rokoch 1914-1917. V tom čase vrcholila I. svetová vojna a ani cisár nemal peniaze na rozhadzovanie, preto zámok nie je postavený príliš v reprezentatívnom štýle. Nájdete ho blízko jazera Jungfernsee v parku Neuen Gartens. Cecilienhof je tiež súčasťou systému palácov a parkov Berlína a Postupimu, ktorý je od roku 1980 zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Lübeck
Lübeck je ďalšie bývalé hanzové mesto, ktoré leží pri Baltskom mori. V Lübecku nájdete viacero malých múzeí ako napríklad múzeum svätej Anny, Benhaus, múzeum marcipánu, súkromné múzeum divadelných bábok a viaceré iné. Marcipán má v tomto meste dlhoročnú tradíciu. Podľa miestnej legendy bol marcipán prvýkrát vyrobený práve tu, v Lübecku. Príbeh sa viaže ku tomu, že v období počas druhej svetovej vojny boli minuté všetky zásoby jedla okrem mandlí a cukru, ktoré sa používali na výrobu marcipánového ,,chleba".
Erfurt
Malý poklad architektúry sa ukrýva práve tu v Erfurte, v hlavnom meste nemeckého spolkového štátu Durínsko. Zaujímavý je nie len gotickými chrámami na katedrálnom kopci, či augustiánskym kláštorom, kde päť rokov prebýval Martin Luther. Hlavným lákadlom Erfurtu sú práve mosty, ktoré prechádzajú cez miestnu neveľkú rieku Gera. Dokopy ich je až neuveriteľných 142. Najvýznamnejším z nich je stredoveký Krämerbrücke, ktorý dosahuje dĺžku 120 metrov a je kompletne zastavaný obytnými domami.
Regensburg
Mesto Regensburg je štvrté najväčšie mesto v Bavorsku po Mníchove, Norimbergu a Augsburgu. Jeho hlavným turistickým lákadlom je historické centrum, ktorého stredoveký charakter je takmer nedotknutý a je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je bezpochyby katedrála sv. Petra. Stojí na mieste bývalého biskupského kostola, ktorý tu vznikol v 8. storočí. Kostol sa počas svojej existencie rôzne rozširoval. V 12. storočí ho postihol dvakrát požiar. Preto bola katedrála prestavaná a dokončená až v roku 1520. Jej dve veže sú vysoké impozantných 105 metrov.
Bamberg
Starobylé mestečko Bamberg sa nachádza v južnom Nemecku na severe Bavorska a je reprezentatívnym príkladom ranne stredovekého mesta v strednej Európe. Je mestom s mnohými zachovalými cirkevnými i svetskými stavbami z obdobia stredoveku. Svojou barokovou architektúrou, zaujímavými pamätihodnosťami, no zároveň moderným charakterom ponúka široké možnosti spoznávania, vzdelávania i zábavy. Príjemné prechádzky umožňuje historická štvrť mesta so svetovou raritou, ktorou je Stará radnica. Táto, pôvodne gotická stavba bola v polovici 18. storočia upravená do barokového štýlu.
Passau
Passau si vďaka svojej výhodnej polohe píše rozmanitú históriu, z toho veľkú časť tvorí biskupstvo, založené už v roku 739. Samotní biskupi, ktorých vplyv a pôsobenie je tu citeľné i dodnes, zanechali mestu prevažne barokový ráz, čo pri jeho návšteve určite neprehliadnete. Najnavštevovanejším skvostom je Dóm sv. Štefana. Táto dominanta mesta vo svojom interiéri ukrýva najväčší organ na svete s 17 388 píšťalami. Jeho interiér je do detailov prepracovaný. Tí, ktorí sa radi nechajú unášať duchovnom, si prídu na svoje. Kostol sv. Ducha, sv. Michala či Kostol sv. Panny Márie pomocnice s 321 prosiacimi schodami je len spomenutým zlomkom. V Passau tiež môžete navštíviť Múzeum skla, hračiek i Múzeum moderného umenia.
Hlavné mesto
Berlín
Hlavné mesto Nemecka – Berlín má viac ako 775 rokov. Preteká ním rieka Spréva. Vyznačuje sa množstvom historického dedičstva a zaujímavých pamiatok, ktorých najviac leží východne od Brandenburskej brány. V meste sa nachádza viac ako 175 múzeí. Je moderné ale zároveň aj stredoveké. Medzi známe architektonické stavby patria Kostol Panny Márie, Berlínska katedrála, Opera, Radnica, ako aj moderná televízna veža vysoká 368 m, ktorá patrí medzi najvyššie v krajine. Najväčšie a najznámejšie námestie je Alexnaderplatz, bulvár Unter den Linden.
Kedy vycestovať
Nemecko leží v zóne, ktorej západnú časť ovplyvňuje umiernené chladné prúdenie od Atlantického oceánu a kontinentálna klíma na východe. Výrazný pokles teploty je zriedkavý. V zime dosahuje priemerná teplota +1,5 až – 6 °C, v lete sa priemerná teplota pohybuje od +18 °C v nížinách do +20 °C v chránených údoliach na juhu krajiny. Výnimku tvorí horná časť povodia Rýna s veľmi miernou klímou, Horné Bavorsko s pravidelne sa vyskytujúcim teplým alpským južným vetrom a pohorie Harz v strede krajiny, ktoré so studenými vetrami, chladnými letami a zimami bohatými na sneh, tvorí osobitnú klimatickú zónu.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berlíne, Hildebrandstraße 25, 10785 Berlín
Tel: +49 3088926200 Email: emb.berlin@mzv.sk
Víza a doklady
Od 1. mája 2004 môžu občania SR môžu vstúpiť a zdržiavať sa na území NSR (§8 Zákona o voľnom pohybe/EÚ) po preukázaní sa:
platným cestovným dokladom (cestovný pas)
resp. občianskym preukazom - identifikačnou kartou
a na vyzvanie sa týmto preukázať.
Občan SR sa môže na území NSR zdržiavať do posledného dňa platnosti cestovného dokladu. Pri turistickom alebo služobnom pobyte, kde celková doba pobytu nepresiahne 3 mesiace, nie je povinnosť prihlásiť sa k pobytu.
Tipy na výlety v Nemecku
Top
Nemecké mesto Aachen v minulosti preslávilo obdobie vlády Karola Veľkého. Dnes dýcha stredovekou atmosférou ako aj modernou eleganciou. Katedrála v Aachene je miestnou pamiatkou a zároveň pamätníkom slávnej minulosti Európy. Bola postavená pred 1200 rokmi a bola prvou katedrálou v severnej Európe. V priebehu storočí slúžila ako korunovačný kostol takmer každého nemeckého kráľa. V jeho pokladnici sa nachádza jedna z najvýznamnejších zbierok cirkevných pokladov severne od Álp. Nie je teda divu, že katedrála a jej pokladnica patria k vrcholom na prehliadkovej trase, ktorá sa vinie cez Aachen a zahŕňa sériu veľkolepých budov. Každá zastávka na ceste je zameraná na inú tému: históriu, vedu, Európu, náboženstvo, moc či obchod.
Top
História Dortmundu sa začala odvíjať pred viac ako 1100 rokmi. Leží v strede Európy. Mesto zažilo dve významné obdobia, počas ktorých nadobudlo v Európe veľký význam. V 14. storočí bolo na vrchole hanzy a v 19. a 20. storočí fungovalo ako centrum industrializácie a ťažobného priemyslu. V Dortmunde žije takmer 600 000 ľudí. Hanzovné mesto ponúka atraktívne uličky historického mesta, pestrú kultúru a bohatý spoločenský život. Jedná sa o zelené mesto, lebo polovicu pokrýva zeleň a parky.
Top
Z dávnej minulosti pochádza aj tradičný pokrm "eintopf" - čo je zemiaková polievka, do ktorej sa dalo to, čo akurát domácnosť mala, ako zelenina alebo mäso. Nemci majú radi aj polievky a to hrachovú, rybiu, hubovú či šošovicovú.
Top
Mestečko Goslar v Dolnom Sasku, ktoré zaradilo UNESCO na svoj zoznam je unikátne svojou starobylou architektúrou. Už pri svojom vzniku v 10. storočí mu osud nadelil dôležitosť, ktorú mu asi predurčili sudičky, pretože o storočie neskôr bol obľúbeným sídlom cisárov. Celkom ľahko si získalo titul slobodného ríšskeho mesta. To, čo mesto urobilo bohatým však bolo aj pre neďaleké bane na zinok, meď a striebro. Centrum mesta sa pýši hrazdovými domami, ktorých je tu najviac v celom Nemecku. Medzi najkrajší patrí dom Siemenshaus, ktorý je návštevníkom sprístupnený. Námestiu Markt dominuje radnica, renesančná fontána, cechový dom, románsky kostol sv. Kosma a Damiána, kostol sv. Petra a Pavla a tisícročný najväčší zachovaný románsky palác v Nemecku.
Top
Zámok z 19. storočia nachádzajúci sa v južnom Nemecku, blízko obce Hohenschwangau slúžil ako oficiálna rezidencia dospievajúceho bavorského kráľa Ľudovíta II. Bol postavený z iniciatívy Ľudovítovho otca Maximiliána II a vybudovali ho na zrúcaninách stredovekého hradu Schuanguau, ktorý sa po prvý raz v historických dokumentoch spomína už v 12. storočí. Tento zámok tu vôbec nemusel stáť, keďže mu predchádzala úplná náhoda. V roku 1829 počas prechádzky, bavorský kráľ Maximilián II. natrafil na zrúcaniny hradu a rozhodol sa, že hrad zrekonštruuje.
Top
Kolín nad Rýnom je známy pre karneval, pivo a samozrejme katedrálu, ktorá je aj na zozname UNESCO. Predstavuje orientačný bod a centrum metropoly na Rýne. V minulosti to bola najvyššia stavba sveta. Samotné mesto leží na rieke Rýn a je štvrté najväčšie v Nemecku s viac ako 1 000 000 obyvateľmi. V stredoveku to bolo najväčšie mesto Svätej ríše rímskej. Počas druhej svetovej vojny bolo zničených 90 percent budov, a tak dnes mesto charakterizuje čiastočne aj stará a úplne nová architektúra.