Muscat je hlavné a najväčšie mesto Ománu. Je miestom, kde sa spája minulosť s prítomnosťou. Strážia ho pevnosti, dotvárajú mešity, minarety, paláce ale aj nádherne upravené a moderné ulice.
Na rozdiel od okolitých arabských krajín tu nie sú mrakodrapy. Muscat má sa rozkladá vo veľmi členitom teréne, kde jednotlivé časti oddeľujú kopce. Je tradičnou a modernou metropolou zároveň, kde nechýba vôňa korenín a kadidla a elegantne oblečených obyvateľov v tradičnom odeve.
Krajina
Omán
Časový posun
2h
Mena
ománsky rial
Dĺžka letu
6h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
absolutistická monarchia a sultanát
Rozloha a populácia
3 500 km²1 623 000 obyvateľov
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam
Elektrický prúd
220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.
Hlavné mesto
Hlavné a najväčšie mesto Ománu, Muscat. Metropolitná oblasť sa rozkladá na ploche približne 3500 km2 a zahŕňa 6 vilájetov (administratívne jednotky). Mesto leží na pobreží Arabského mora pozdĺž Ománskeho zálivu. Prvé zmienky o tomto meste pochádzajú z 1. storočia a opisujú ho ako významné prístavné mesto medzi západom a východom. V 18. storočí sa vplyv Muscatu rozšíril až k východnému pobrežiu Afriky a Zanzibaru.
Ako dôležité prístavné mesto priťahoval Muscat zahraničných obchodníkov. Od čias kedy začal vládnuť sultán Qaboos, prešiel Muscat veľkým rozvojom infraštruktúry, začal sa rozrastať a umožnil vznik multietnickej spoločnosti. V októbri roku 2011 bola postavená Royal Opera House Muscat, prvá operná budova na Arabskom polostrove.
O Muscate sa dozvedáme od historikov Ptolemaia a Plinia staršieho, čo ho opisoval skoro pred dvetisíc rokmi. Na jeho brehy v období stredoveku často priplávali perzské a indické lode kvôli obchodu a v rokou 1507 tu zakotvil portugalský moreplavec a dobyvateľ Alfonso de Albuquerque. Začiatkom 16. storočia sa tak začali dejiny Ománu ako i ostatných arabských krajín meniť. Na území Ománu nechali Portugalci postaviť pevnosti na kontrolu lodí, tovaru a pirátov. Muscat leží v zátoke, ktorá má prirodzený prístav, a tak na jeho brehoch vzniklo mesto. Na východnom výbežku v Muscate stojí pevnosť Jalali a na západnom Mirani.
Starú časť Muscatu charakterizujú biele domy s drevenými vyrezávanými okenicami, aké tu boli aj v minulosti. Portugalské pevnosti nad zátokou sú neprehliadnuteľné, avšak dominantou mesta je sultánsky palác Al Alam. Žiari vo farbách bielej, modrej a zlatej a leží v srdci starého mesta. Využíva sa na oficiálne stretnutia s významnými návštevami. Bránu zdobia štátne znaky s dvoma šabľami a tradičnou dýkou „chandžar“. Na streche vlaje ománska vlajka. Budova paláca stojí na mieste, kde bol kedysi areál britského veľvyslanectva.
Najkrajšia a najživšia časť celého Muscatu je štvrť Mutrah. V celej krajine je známa pobrežná promenáda Mutrah, ktorú ohraničuje mohutná pevnosť na kopci a tržnica, kde každý deň predávajú čerstvé ryby, mäso, ovocie a zeleninu. Miestni rybári tu lovia tuniakov, mečúne, žraloky, kraby, krevety a mušle.
V centre Muscatu sa všade vznáša najtypickejšia ománska vôňa a tou je kadidlo. Kúsky kadidla sa vkladajú do malej hlinenej nádoby s horúcim uhlím. V Ománe sa z neho vyrábajú voňavky, mastičky, krémy, keďže jedno z najkvalitnejších pochádza práve z južnej časti krajiny. Kadidlo sa kedysi vyvažovalo zlatom.
Hlavné ománske mesto je známe i svojou tradičnou architektúrou, bielymi domami s drevenými okenicami. Sprístupnené sú staré typické domy slúžiace ako múzeá, či už Al Baranda, ktoré poukazuje na históriu Muscatu, alebo Al Luban s tradičnou ománskou reštauráciou, kde môžete ochutnať jedlo „šuwa“, marinované jahňacie mäso s ryžou a datľovým chlebom „muradhaf“.
Medzi najkrajšie budovy v Muscate patrí Veľká mešita sultána Qaboosa. Tvorí ju biely mramor, islamské, stredovýchodné a tradičné ománske architektonické štýly.
Má zložitý dizajn a štruktúru. 5 minaretov, ktoré obklopujú mešitu, predstavuje 5 stĺpov islamskej viery, pričom najvyšší z nich dosahuje výšku viac ako 90 m. Vnútri sa nachádza veľký luster z viac ako šesťstotisíc kryštálov.
Top lokality
Wadi Bani Khalid je vyhľadávaným miestom v Muscate pre krásnu prírodu. Je tu oáza lemovaná zelenými palmami a jazerami, ktoré cez ňu pretekajú.
Pohorie Al Akhdar v severnej časti Ománu dosahuje výšok až 3000 m. Vápencová plošina padá smerom ku morskému pobrežiu strmým zlomom a prevýšením cez 1000 m.
Všade navôkol sú nádherné a dramatické scenérie, malé dediny, údolia a rozmanitosť púštnych hôr. So stúpajúcou nadmorskou výškou pribúda stromov a rastie aj ich veľkosť, čo je dané nižšou teplotou a hmlou, ktoré sú tak zdrojom vlahy, aby aj tu rastliny mohli prežiť.
Najvyššie položený 5-hviezdičkový rezort na blízkom východe - Anantara Al Jabal Al Akhdar
Hotel Anantara Al Jabal Al Akhdar 5* sa nachádza na zakrivenom okraji veľkého kaňonu pohoria Al Akhdar a ponúka odľahlé útočisko pre dobrodružných a náročných hostí. Hotel sa nachádza 21 km od mesta Nizwa.
Kedy vycestovať
Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Teploty sa v Muscate v lete môžu vyšplhať aj na 40°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.
Letisko a dĺžka letu
Lety z Viedne alebo z Budapešti s prestupom v Turecku, Qatare alebo Spojených arabských emirátov, v trvaní cca 8 hodín.
Zastupiteľský úrad
SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt
*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze
Víza a doklady
Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.
Colné predpisy
Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.
Doprava
Dopravná situácia v krajine je na vysokej úrovni. Premáva tu miestna doprava, linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované. V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom.
Shopping a suveníry
Obľúbenou aktivitou väčšiny turistov sú nákupy, a to hlavne tie na miestnych trhoviskách. Trhovisko alebo arabsky souqy, nájdete prakticky v každom ománskom meste a ich ponuka je veľmi bohatá a pestrá. Trh je srdcom každého arabského mesta alebo dediny.
Práve na trhovisku zažijete rušnú atmosféru pokrikujúcich a dohadujúcich trhovníkov a samozrejme tu nájdete bohatú ponuku najrôznejšieho tovaru. Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu typické ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.
Sviatky
1. január
Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok)
Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok)
Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok)
Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok)
Id al-Miraj (rajab-bayram)
18. november
Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok)
Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni)
Tipy na výlety v Muscate
Top
V Ománe máte nespočetné možností, ako tráviť vašu dovolenku. Omán je so svojimi pobrežnými vodami plnými bohatého a pestrého života ako stvorený k potápaniu, šnorchlovaniu či spoznávaniu pobrežia na lodi a pritom pozorovať delfíny. Najznámejšou lokalitou vhodnou k potápaniu sú ostrovy Dimaaniyat, ktoré nájdete pri pobreží severozápadnej časti Ománu a Arabského mora. V blízkosti Muscatu máte k dispozícii potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.
Top
Al Hamra je dedina, ktorá leží na úpätí pohoria Hajar je jednou z najstarších v Ománe. Je zaujímavá svojim zachovalým radom dvoj- a trojposchodových domov z nepálených tehál postavených v jemenskom štýle. V horných častiach dediny je veľa opustených domov, popri ktorých sa dá príjemne prechádzať. Priamo v meste sa nachádza aj veľká palmová oáza, pričom sa v nej pestuje aj ovocie a zelenina. Sú tu tiež vybudované a dobre zachované zavlažovacie zariadenia.
Top
Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.
Top
Al Nejd je archeologické nálezisko v Ománe. Al Nejd bola opevnená dedina obývaná počas Samádskej neskorej doby železnej. Táto lokalita bola objavená naozaj náhodne v roku 2014 miestnym obyvateľom. Táto minca je aktuálne vystavená v Národnom múzeu Muscat. V tesnej blízkosti vodného toku sa nachádza záhrada.
Top
Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).
Top
Vodou naplnená priehlbina Bimmah Sinkohle sa nachádza juhovýchode od Muscatu. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, Hawaiyat Najm, čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park Hawiyat Najm.