Salalah

Mesto Salalah je hlavným mestom provincie Dhofar, ktorá leží na juhu Ománu. Nachádzajú sa tu horské masívy a nádherné prírodné piesočnaté pláže s tyrkysovou farbou Arabského mora. Je miestom s množstvom zelene, prírodných krás, historických pamiatok a archeologických nálezísk.

Provincia Dhofar susedí na západe s Jemenom a Saudskou Arábiou zo severu. Väčšinu územia zaberá púšť, čo znamená, že miestne podnebie je prevažne suché a teplé. Pobrežie je ale o niečo vlhkejšie a počas letných mesiacov od mája do septembra prechádzajú popri pobreží dažďové monzúny prinášajúce zrážky a mierne ochladenie teploty.

Krajina
Omán Omán - Salalah
Časový posun
2h
Mena
ománsky rial
Dĺžka letu
6h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Omán je absolutistická monarchia a sultanát.
Rozloha a populácia
Rozloha Salalah 3000 km2200 000 obyvateľov
Jazyky
arabský
Náboženstvo
islam
Elektrický prúd
220 V. V niektorých oblastiach je potrebné využiť adaptér.

Hlavné mesto

Salalah je hlavným mestom najjužnejšej časti Ománu, provincii Dhofar, ktorá hraničí s Jemenom. Kedysi tadiaľto prechádzala významná obchodná trasa, označená podľa najdôležitejšej komodity, po ktorej sa prepravovali "kadidlová cesta". V tejto oblasti sa hovorí jazykom „jibbali“. Svoj rozkvet mesto zažilo počas 13. storočia. V 19. storočí spadalo pod sultanát Muskat. Medzi rokmi 1923 a 1970 bol Salalah hlavným mestom Sultanátu Muscat a Omán pod vedením Saida bin Taimura. Po Jeho smrti, jeho syn Qaboos nastúpil na trón, ale rozhodol sa hlavné mesto presunúť do Muskatu. Sultán Qaboos Salalah miloval a často ho navštevoval, pričom sa stretával aj s miestnymi vodcami. 

Salalah
Záhrada pred kráľovským palácom v Salalah. Foto: CK SATUR

Salalah je označovaný aj ako hlavné mesto kadidla. Od hlavného ománskeho mesta Maskat ho delí 1000 km. Je druhým najväčším ománskym mestom. Salalah má okolo 200 000 obyvateľov. 

Salalah
Mešita sultána Qaboosha v Salalah. Foto: CK SATUR

Tu sa narodil aj sultán Qaboos, ktorý bol osvieteným panovníkom. V centre mesta nechal postaviť v roku 2009 mešitu, ktorá nesie jeho meno. Veľmi elegantná mešita má priestranný vnútorný priestor, ktorý zdobí zelený koberec a veľký luster. 

Salalah
Interiér mešity sultána Qaboosa v Salalah. Foto: CK SATUR

V Salalah sa nachádzajú významné svätyne spojené s tradičnou náboženskou kultúrou. Na ulici Daqah neďaleko Hodinovej veži je zastrešená svätyňa, kde v skale je stopa veľkej ťavy, ktorá patrila Sálihovi. Bol jedným z prorokov a podľa legendy Alah poslal Sáliha ku kmeňu Thámudovcov, aby kázal proti vykorisťovaniu. Thámudovci mu uverili, prostredníctvom božieho zásahu a stopy, ktorú zanechala ťava. 

Salalah
Kamenná stopa Sálihovej ťavy v Salalah. Foto: CK SATUR

Pri starom letisku, ktoré dnes v meste užíva armáda je ešte jedna dôležitá svätyňa. Je ňou hrobka proroka Al Nabi Umran, ktorý tu umrel a zároveň bol pochovaný. Keďže sa nikdy nezistilo, na ktorom mieste presne umrel, kamenný sarkofág tak dosahuje 33 m. Jedná sa tak o najdlhšiu hrobku na svete. 

Salalah
Hrobka proroka Al Nabi Umran v Salalah. Foto: CK SATUR

Ako všade v arabských mestách je centrom ruchu a stretnutí miestnych obyvateľov tradičný trh. V Salalah sa nachádza trh Al Husn, kde sa dajú kúpiť suveníry, parfémy, keramika, kadidlá a rôzne oleje a mastičky. Miesto radi naštevujú nielen domáci, ale je lákadlom aj pre turistov. 

Salalah
Ománsky poklad - kadidlo. Foto: CK SATUR

Salalah je mestom kokosových paliem a banánov, ktorú tu rastú pozdĺž pobrežia. Na miestnych trhoch preto dostať kúpiť čerstvú kokosovú šťavu či vynikajúce sladké banány ako i iné tropické ovocie. 

Salalah
Trh s ovocím v Salalah. Foto: CK SATUR

Ulice Salalah sú typicky arabské, postavené v jednoduchosti avšak priestranné. V nich nájdete množstvo obchodov, reštaurácií, čulého ruchu, ktorý je pravým dôkazom arabskej atmosféry. Tu tu dotvárajú aj prisťahovalci z Pakistanu, Indie, Srí Lanky, Bangladéšu a z Afriky, ktorí sem prichádzajú za prácou. Nechýba ani moderné nákupné centrum. 

Salalah
V uliciach Salalah. Foto: CK SATUR

Ománsky Dhofar je zelenou krajinou v čase monzúnov, kedy ho navštevujú najmä Arabi, ktorí sa tu prídu osviežiť pred horúcim letom. Turistická sezónu tu začína od októbra a trvá až do mája. Teploty sa v tomto období pohybujú pri pobreží okolo 30℃ a teplota mora dosahuje príjemných 26℃. Je to jediná oblasť celého Arabského polostrova, ktorý má rozlohu viac ako 3 mil. km2, kde rastú tropické rastliny a pobrežie spestruje viac ako pol milióna paliem kokosových. 

Salalah
Tradičný južný Omán, ku ktorému patria ťavy. Foto: CK SATUR
Salalah
Pobrežie v oblasti Salalah a kokosové palmy. Foto: CK SATUR

Smerom do vnútrozemia, teploty v lete stúpajú a šplhajú sa cez 50℃. V zime teplota v noci klesá aj na 0℃. 200 km od Salalah smerom na sever leží nehostinná, najrozsiahlejšia piesková púšť a jedno z najmenej obývaných miest na zemi, Rub Al Khali. Avšak jej nekonečný zvlnený oceán piesku patrí medzi svetové unikáty, keďže pieskové duny tu presahujú výšku 200 m. Je to púšť vo veľkosti Francúzska, Belgicka a Holandska dohromady a nachádza sa na území nielen Ománu, Jemenu, ale i Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.

Salalah
Zlatistá púšť Rub Al Khali v Ománe. Foto: CK SATUR

Dhofar je známy najmä svojimi atraktívnymi a bohatými plážami. Narazíte tu na veľké množstvo lagún s výskytom plameniakov, rovnako ako na jaskyne s malebnými vstupmi. Najvýznamnejšie pláže sú Al Maghsayl, Raysut, Al Hafah a brehy vo Wilaya Taqah, Mirbat a Sha, ktoré vynikajú čistotou piesku a krásou okolitej skalnaté a scénické prírody. Medzi prekrásne lagúny potom patrí Sawli, Al Baleed, Ad Dahareez, Atheeb and Salalah. Aj milovníci potápania a vodného lyžovania sa tu budú cítiť ako doma.

Salalah
Dhofarské pobrežie s tyrkysovou zátokou na juhu Ománu. Foto: CK SATUR

Z geologického hľadiska je Dhofar veľmi zaujímavý, avšak dodnes stále málo preskúmaný, keďže Omán sa začal vedecky viac skúmať od 70. rokov minulého storočia. Vedci však zistili, že v čase treťohôr boli vyzdvihnuté na koralové vápence vysoko nad hladinu mora a pozvoľna sa zvážali do vnútrozemia. Erózia vápence rozbrázdila do hlbokých údolí, kde vznikli jaskyne a priepasti. Najvyšším bodom je tu hora Samhan s výškou 2100 m. V Dofare sa nachádza najvyššia vyhliadková plošina na svete, vo výške 800 m. V čase monzúnov, ktorým sa hovorí „charíf“ je tu vlhko a hmla.

Salalah
Satelitná snímka na pohorie Dhofar. Foto: unsplash.com

V letnom období sa vnútrozemie rozpaľuje a horúci vzduch vytvára tlakovú níž. Naopak, nad Indickým oceánom sa v tejto dobe tvorí tlaková výš, odkiaľ začne prúdiť chladnejší vzduch smerom na kontinent. Veľké pohybujúce masy vlhkého vzduchu narážajú na hradbu dofarských hôr a musia stúpať vyššie, pritom strácajú teplotu, vzniká tak hmla a dážď. Teploty sa vtedy pohybujú v priemere okolo 28℃. Prší a všade cítiť vodu, plnia sa vodopády a je to obdobie, kedy sa Dhofar skutočne zelená. Po dažďoch krajina opäť vyschne.

Salalah
Zelený Dhofar v období dažďov. Foto: CK SATUR

Pri Salalah sa nachádzajú prírodné pramene Ain Razat, ktoré sa v období dažďov plnia a okolie sa tiež zelená. Miestni sme radi zájdu na výlet s rodinou. V okolí sa nachádza pár chodníkov, ktorými sa dá prejsť ku pekným vyhliadkam a malé jaskyne, ktoré kedysi využívali pastieri.

Salalah
Prírodné pramene Ain Razat pri Salalah v období sucha. Foto: CK SATUR

Pohorie Samhan je v Dhofare tvorené náhornými plošinami prerušovanými úzkymi a hlbokými roklinami s hĺbkou približne 1000 m. Rastú tu akácie a gumovníky. Úzke horské priesmyky majú síce málo vody, ale množstvo potokov zabezpečujú zdroj vody pre väčšinu živočíchov. Okrem vzácneho arabského leoparda, tu žijú gazely, líšky a kozorožec núbijský. Arabský leopard sa najlepšie dokáže prispôsobiť okolitému prostrediu. Sú menšie a svetlejšie ako africké druhy. Dlhú dobu dokázali arabské leopardy prežiť v severnom pohorí Arabského polostrova.

Salalah
Dhofarské pohorie v čase monzúnov a morské pobrežie. Foto: CK SATUR

V Dhofare je niekoľko významných „lagún“, ktorým sa arabsky hovorí „khor“, a ktoré boli zriadené ako prírodné rezervácie. Khor Rori je najväčšou a považuje sa za najatraktívnejšiu pre známy prístav Sumharam. Prístav sa spomínal v gréckych a arabských historických zvitkoch, keďže bol hlavným prístavom pre vývoz kadidla v Dhofare. Pre svoj význam je zaradený aj na zoznam UNESCO. Táto prírodná rezervácia pomáha udržiavať biologickú rovnováhu, kde žijú ryby, vtáky a rastú rôzne rastliny. Khor Rori je spojený s údolím Darbat.

Salalah
Zelené údolie Darbat. Foto: CK SATUR

Khor Al Baleed nesie názov podľa starobylého mesta, ktoré leží na brehoch lagúny. Kedysi bola spojená s morom a využívala sa ako prírodný prístav pre dostatočnú hĺbku v niektorých jej úsekoch. Dnes je taktiež na zozname UNESCO, keďže ho charakterizuje história a príroda. Archeologický park je považovaný za prvý svojho druhu v sultanáte.

Salalah
Archeologický park Khor Al Baleed v Salalah. Foto: CK SATUR

Khor Sawli sa nachádza v meste Taqah, neďaleko od Salalah. Lagúna je známa pre faunu a flóru a tiež zohrala dôležitú úlohu v staroveku. Khor Taqah leží pri západnom pobreží mesta Taqah na ploche 2 km2 a tvoria ho rastliny, ktoré prispievajú k prítomnosti bohatej diverzity. Khor Awqad leží na okraji starobylého mesta Awqad na ploche 16 ha a je jednou z lokalít, kde počas roka hniezdia volavky. Khor Ad Dahareez sa nachádza vo východnej časti Salalah a je miestom pre sťahovavé vtáky.

Salalah
Lagúny zvané "khor" a vtáctvo v oblasti Salalah. Foto: unsplash.com

V pohorí Dofar sa vyskytuje 600 druhov rastlín, z ktorých je 145 endemitov presahuje i do Jemenu. Rastie tu jedinečný baobab prsnatý, vedecky známy ako Adansonia Digitata. Miestni mu hovoria Ankiji alebo Al Mashwa. V Dofare rastie okolo 200 baobabov. Tieto stromy môžu dorásť do výšky 25 m a šírkou až 2 m. Zavlečené boli aj na Madagaskar. Drevo baobabov nemá letokruhy, ale vrstvy. Kvitne veľmi krátku dobu. Jeho kvety sú krásne voňavé. Má i plod, ktorý sa využíval pri horúčke. Vedci zistili, že veľký baobabový les tu vyschol v poslednej dobe ľadovej. 

Salalah
Kvitnúci baobab v pohorí Dhofar. Foto: CK SATUR

Suchšie prostredie obľubuje kadidlovník pravý, ktorý rastie v Ománe, Jemene a v Somálsku. Jedná s o polopadavý strom so silným kmeňom, ktorý môže dorásť do výšky 8 m. Pre svoju jedinečnosť sa nachádza od roku 2015 v Červenej knihe, keďže je blízko ohrozenia, lebo prežívajú najmä staré stromy bez regenerácie. Zber kadidla samotný strom neohrozuje. V oblasti Dhofar rastú v údolí Dawkah, ktoré je súčasťou chráneného územia "Kadidlová cesta" a zapísané i na zozname UNESCO. 

Salalah
Kadidlovník pravý v Ománe. Foto: CK SATUR

Top lokality

Údolie Darbat

Toto údolie je jedným z najkrajších miest v regióne a je obľúbený pre miestnych obyvateľov, ktorí tu radi trávia voľný čas s rodinami. Nachádza sa tu prameň s podzemnou vodou, ktorá formuje krásne jazero a množstvo malých vodopádov. Môžete si tu zajazdiť na kajaku a pritom pozorovať ťavy či kozy.

Salalah
Údolie Darbat. Foto: CK SATUR

Tawi Attair

Z údolia Darbat cez otvorenú krajinu a cez miestu dedinku Jaballi vedie cesta ku Tawi Attair, miesto známe ako „studňa vtákov“. Jedná sa o vápencový útvar s hĺbkou 211 m, čo je veľkosť ako 60-poschodová budova. Nachádza sa tu pekné vyhliadkové miesto, ktoré dotvárajú ozveny lietajúcich vtákov, keďže sa ich veľké množstvo uhniezdilo v stenách tejto veľkej vápencovej plošiny.

Sat
Tawi Attair Foto: CK Satur

Údolie Dawka

Údolie Dawka je prírodný park slávnych kadidlových stromov, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Toto údolie v regióne Dhofar v Ománe je kamenisté a rozprestiera sa až na ploche 5 km2. Údolie Dawka je biotopom pre strom Boswellia sacra - kadidlového typu - rodiny Burseraceae, z ktorého sa zberá kadidlo. Kadidlo z tohto stromu je považované za najlepší druh kadidla na svete. 

Salalah
Údolie Dawka. Foto: CK SATUR

Púštne mesto Ubar

Karavánna oáza známa ako Ubar alebo Šisr leží 170 km vo vnútrozemí, na začiatku púšte Rub Al Khali. Podľa niektorých vedcov táto oáza je bájnym strateným mestom, o ktorom sa píše v Koráne. Mnoho výskumníkov ho hľadalo veľmi dlho, preto sa mu zvykne hovoriť "Atlantída púšte". Objavené bolo pomocou satelitnej fotografie a tri roky trvalo, kým boli objavené pozostatky mesta v hĺbke 12 m. Dnes ju tvorí pár domov, mešita a v okolí pár fariem s ťavami. Kedysi tu boli vysoké strážne veže, prameň, palmy a obchodný ruch kvôli kadidlu.

Salalah
Mesto Ubar v Ománe. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

Oman má rôznorodú klímu, ktorá zodpovedá jeho geografickej rozmanitosti. Na juhu, v oblasti Salalah, sa  strieda obdobie sucha s obdobím dažďov (monzúny z Indického oceánu). Vnútrozemie je naopak suché, tropické s púšťami. Teploty sa tu v lete môžu vyšplhať aj na 54°C. Hlavná sezóna v Ománe je od októbra až do apríla, mája.

Letisko a dĺžka letu

V čase sezóny priame lety z Bratislavy v trvaní cca 6,5 hodín. Lety z Viedne alebo Budapešti s prestupom v Katare.

Zastupiteľský úrad

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Egypte. Embassy of the Slovak Republic, Adel Hussein Rostom Str., Káhira 11794, Egypt

Tel: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901
Email: zukahira@tedata.net.eg

Honorárny konzulát Mr. Mohammed S. Al-Harthy, House 5748, Way 1580, Madinat Al-Ilam, Muscat, Oman

Tel: +968 24 60 1505
Mobil: +968 993 16996*
Email:  alharthy@alharthy.com

*diplomatická služba po pracovnej dobe v prípade núdze

Víza a doklady

Pre vycestovanie na dovolenku do Ománu budete potrebovať platný cestovný pas, ktorý je platný aj 6 mesiacov po návrate z dovolenky. Deti takisto potrebujú platný cestovný pas a nutné sú aj víza.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú kontrole. Bezcolne je povolený dovoz 400 ks cigariet, 100 ml parfumu, 10 ks DVD, 2 litrov vína či liehoviny alebo 24 plechoviek alkoholu (len nemoslimovia starší ako 21 rokov). Je nutné deklarovať hotovosť, cestovné šeky, šperky alebo drahé kamene, a pod. v hodnote presahujúcej 6 tisíc ománskych rijalov. Dovoz zbraní a streliva je povolený len na základe dopredu vyžiadanej zvláštnej licencie v obmedzenom množstve. Pre dovoz zvierat bude potrebné predloženie medzinárodného veterinárneho osvedčenia a potvrdenia o očkovaní proti besnote. Do krajiny je zakázané dovážať narkotiká, časti rastliny či semená konope, pornografické publikácie, strelné či bodné zbrane a ďalšie.

Doprava

V Ománe pôsobí množstvo spoločností, v ktorých si môžete prenajať auto. Poplatky za prenájom sa líšia podľa typu a veľkosti automobilu. K samotnému poplatku za prenájom musíte ešte pripočítať denné poistné. Niekedy dostanete bonus v podobe 100-200 km zdarma, ale to nebýva pravidlom. 

V Ománe fungujú i linkové autobusy, ktorými sú prepojené všetky väčšie mestá. Autobusová doprava je tu na veľmi dobre úrovni, autobusy sú čisté a klimatizované.

Shopping a suveníry

Z Ománu si priveziete typické suveníry, ako sú šperky zo zlata, striebra, prípadne typické arabské odevy, džezvy na kávu, ručne vyrábané výrobky alebo trebárs i korenie. Práve na trhoviskách nakúpite veľmi výhodne čerstvé ovocie a zeleninu, ale i mäso a iné potraviny. Väčšina turistov priváža z Ománu kadidlo v podobe vôní, parfémy, ománske dýky, tzv. khanjary, ale i najrôznejšie farebné textílie alebo vodné fajky.

Sviatky

1. január Nový rok
január - apríl (pohyblivý sviatok) Nový rok v moslimskom kalendári
jar - leto (pohyblivý sviatok) Maulid-an-Nabi (narodeniny proroka Mohameda)
jar (pohyblivý sviatok) Ramadán, trvá 29 dní
október - november (pohyblivý sviatok) Id al-Miraj (rajab-bayram)
18. november Narodeniny sultána
december - január (pohyblivý sviatok) Id al-Adha (Qurban Bairam, trvá 3-4 dni)

Tipy na výlety v Salalahu

  • pozorovanie delfínov
    • Top

    V Ománe máte nespočetné možností, ako tráviť vašu dovolenku. Omán je so svojimi pobrežnými vodami plnými bohatého a pestrého života ako stvorený k potápaniu, šnorchlovaniu či spoznávaniu pobrežia na lodi a pritom pozorovať delfíny. Najznámejšou lokalitou vhodnou k potápaniu sú ostrovy Dimaaniyat, ktoré nájdete pri pobreží severozápadnej časti Ománu a Arabského mora. V blízkosti Muscatu máte k dispozícii potápačské centrum Cemetery Bay, ostrov Fahal alebo Kalbuh.

  • Dedina Al Hamra s domami z nepálených tehál a dvaja domáci, Omán
    • Top

    Al Hamra je dedina, ktorá leží na úpätí pohoria Hajar je jednou z najstarších v Ománe. Je zaujímavá svojim zachovalým radom dvoj- a trojposchodových domov z nepálených tehál postavených v jemenskom štýle. V horných častiach dediny je veľa opustených domov, popri ktorých sa dá príjemne prechádzať. Priamo v meste sa nachádza aj veľká palmová oáza, pričom sa v nej pestuje aj ovocie a zelenina. Sú tu tiež vybudované a dobre zachované zavlažovacie zariadenia.

  • Al Kamil, Omán
    • Top

    Napriek niektorým zaujímavým starým budovám, medzi ktoré patria pevnosti a strážne veže, toto malé mestečko je známe tiež ako spojnica s Al Ashkarah a Muscat. Zaraďuje sa medzi mestá, ktoré sú obkolesené stromami. Nízko položené akácie a lesy sú špecifickou črtou tejto oblasti, najviac cenenou beduínmi, ktorí používajú drevo na vytváranie príbytkov a ako palivové drevo. Ich ťavy obhrýzajú výživné výhonky a dobytok oblizuje rosu z malých listov každé ráno.

  • Al Nejd, Omán
    • Top

    Al Nejd je archeologické nálezisko v Ománe. Al Nejd bola opevnená dedina obývaná počas Samádskej neskorej doby železnej. Táto lokalita bola objavená naozaj náhodne v roku 2014 miestnym obyvateľom. Táto minca je aktuálne vystavená v Národnom múzeu Muscat. V tesnej blízkosti vodného toku sa nachádza záhrada.

  • Tradičný ománsky dom Bait Al Zubair v Muscate. Omán
    • Top

    Múzeum, v Starom Muscate v Ománe, má početnú zbierku starodávnych zbraní, ktorá zahŕňa khanjar (tradičnú dýku), domáce zariadenie, oblečenie, ktoré sú od súkromných zberateľov. V okolí múzea sa nachádza ománska dedina a souk (trhovisko).

  • Závrt naplnený vodou, kde je príjemné kúpanie. Bimmah Sinkhole, Omán. Foto: unsplash.com
    • Top

    Vodou naplnená priehlbina Bimmah Sinkohle sa nachádza juhovýchode od Muscatu. Jazero s tyrkysovou vodou je 50 metrov dlhé, 70 metrov široké a 20 metrov hlboké. Nachádza sa len 600 metrov od mora, medzi dvomi prímorskými mestami Ḑibāb a Bimmah. Priehlbina bola vyformovaná zrútením vrchnej vrstvy pri ťažení mramoru, ktorý sa nachádzal pod touto vrstvou. Domáci veria, že bola sformovaná meteoritom, ktorý nazvali "Hawaiyat najm", čo v preklade znamená Padajúca hviezda. Na ochranu priehlbiny, samospráva mesta vytvorila park pod názvom Hawiyat Najm.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Salalahu