Rumunsko

Rozmanité Rumunsko s rozlohou viack ako 238 000 km2 je krajina, ktorá prekvapí návštevníka na každom kroku, a to svojou tradičnou kultúrou ako aj moderným pulzujúcim životom vo veľkých mestách.

Rumunsko má viac ako 500 000 chránených území a 13 národných parkov, kde je cieľom chrániť voľne žijúce živočíchy. Veď napokon v lesoch Karpát žije 60 % medveďa hnedého, ktorý je najäčšou európskou šelmou, 40 % populácie vlkov a jedna tretina rysov. 

Rumunská príroda je opradená legendami a mýtmi. Transylvánska kotlina je z južnej časti ohraničená pohoriami Karpát. Z nížinatej oblasti Maďarska vedie do Transylvánskej kotliny cesta cez údolia riek Somes a Crisul Repede, cez hornatú náhornú plošinu a cez údolie rieky Mures. V oblasti riek Mures, Olt a Tarnava sú kúpeľné mestá Borsec a Tušnád. Tie sú bohaté na minerálne pramene a zároveň sú výsledkom sopečnej činnosti.

Krajina
Rumunsko Rumunsko
Hlavné mesto
Bukurešť
Časový posun
1h
Mena
rumunské leu
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Rumunsko má približne 19 015 838 obyvateľov a 238 391 km2.
Jazyky
rumunčina
Náboženstvo
pravoslávne, rímskokatolícke, protestantské
Rumunsko
Rumunsko. Foto: unsplash.com

Čierne more je síce rozlohou malé, ale možno ho vidieť aj z vesmíru. Kedysi malo Čierne more tmavú farbu. More však zmenilo farbu na krásnu blankytnú a túto zmenu zachytili dokonca i družice vo vesmíre. Záhadnú zmenu však nespôsobila žiadna prírodná katastrofa ale schopnosť svietenia organizmov, presnejšie fytoplanktónu. Ľuďom toto žiarenie neškodí, no rybám a iným morským živočíchom áno. More má všade postupný spád a preto je vhodné pre neplavcov. Takisto tu nenájdete žiadne nebezpečné dravce, ktoré by vám mohli ublížiť. Nie sú tu ani medúzy či ježovky. Čistotu mora dokazuje výskyt delfínov.

Rumunská príroda
Rumunská príroda. Foto: unsplash.com

Ku Rumunsku neodmysliteľne patrí aj tajomný Drakula. Drakula nie je len fiktívna postava, ale Drakula bol naozajstný gróf. Tento gróf, vlastným menom Vlad III., bol postrachom Osmanskej ríše. Svoje obete a nepriateľov napichával na kôl. Počas jeho nadvlády zomreli stotisíce ľudí a preto dostal aj svoju prezývku, Vlad Tepeš, čo znamená Vlad Napichujúci.

Drakulov hrad
Drakulov hrad. Foto: unsplash.com

Spisovateľ Bram Stoker sa inšpiroval týmto vládcom a spravil z neho krvilačného fiktívneho upíra, ktorý zabíjal ľudí a živil sa ich krvou, ktorá ho udržovala nesmrteľným. Tento spisovateľ sa že vraj inšpiroval aj našou grófkou, Alžbetou Báthoryovou. Mnohí sa napriek tomu aj tak kniežaťa Vlada III. zastávajú a snaží sa očistiť jeho meno. V jeho časoch boli takéto druhy vrážd, alebo skôr trestov úplne bežné, takže v podstate nerobil nič nezvyčajné. Iní zasa hovoria len o jeho krutosti. Svedectvá o týchto vraždách síce nemusia byť pravdivé, no sú od rôznych zdrojov.  

ran
Bran. Foto: unsplash.com

Palác kultúry

V meste Iasi sa nachádza krásna neogotická budova, kde je Palác kultúry Rumunska. V budove s 298 izbami sú k dispozícii 4 múzeá, Múzeum vedy a techniky, Etnografické múzeum Moldavska, Múzeum umenia a Moldavské historické múzeum. Palác bol postavený v rokoch 1906 až 1925, aby nahradil ruiny starého Moldavského kráľovského dvora. Pred presťahovaním múzeí slúžila budova ako justičný palác. 

Palác kultúry
Palác kultúry. Foto: unspalsh.com

Top lokality

Sibiu

Sibiu je mesto v Transylvánii, ktoré sa nachádza severne od Bukurešti. Sibiu je jedným z najdôležitejších kultúrnych centier v Rumunsku a bolo vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry v roku 2007. Sibiu je jedno z bohatých kultúrnych miest v Rumunsku. Má tri divadlá a filharmonický orchester spolu s ďalšími menšími súkromnými divadelnými miestami a divadelným štúdiom. Múzeá v meste Sibiu sú usporiadané v dvoch budovách a to Národné múzeum Brukenthal a komplex Národného múzea ASTRA.

Sibiu
Sibiu. Foto: CK SATUR

Sinaia

Sinaia je horské letovisko v kraji Prahova v Rumunsku a nachádza sa v historickom regióne Muntenia. Mesto bolo pomenované po kláštore Sinaia z roku 1695, okolo ktorého bolo postavené. Kláštor bol pomenovaný po biblickej hore Sinaj. Rumunský kráľ Karol I. postavil v 19. storočí na letnom sídle hrad Peleš v blízkosti mesta. Sinaia. Mesto je obľúbenou destináciou pre turistiku a zimné športy, najmä zjazdové lyžovanie. Medzi obľúbené turistické pamiatky patrí najmä hrad Peleš, kláštor Sinaia či kasíno Sinaia.

Rumunsko
Rumunsko. Foto: CK Satur

Boian

Rumunská dedinka Boian obklopená lesmi sa nachádza približne 4 km od mestečka Bazna. V roku 1395 bol Boian súčasťou okresu Cetatea de Baltă a zostalo tam dlhý čas, vrátane toho, keď druhý patril k vojvodstvu Moldavska. Okolo roku 1488 za vlády Štefana III. daroval kráľ Matej Korvín z Maďarska niekoľko dedín Rumunsku vrátane Boianu až do vlády Alexandra Lăpuşneanu, kedy sa transylvánske kniežatá rozhodli o návrat dedín. Dnes môžete vidieť erb Moldavska v kostole a na bráne v Boiane.

Predeal

Predeal je najvyššie položeným mestom v Rumunsku. Nachádza sa v Prahovom údolí v nadmorskej výške nad 1.000 m. n. m. Začínajúc dvadsiatymi rokmi v tejto oblasti došlo k rozmachu v stavebníctve av súčasnosti mnohé bohaté rodiny vlastnia horské útočiská v mestečku Predeal. Počas zimného olympijského festivalu mládeže v roku 2013 hostilo toto miesto preteky na bežkách a snowboarding. Mesto Predeal je známym turistickým miestom v Rumunsku najmä v zime.

Predeal
Predeal. Foto: unsplash.com

Kluž

Kluž je štvrtým najľudnatejším mestom v Rumunsku. Mesto je jedným z najdôležitejších akademických, kultúrnych, priemyselných a obchodných centier v Rumunsku. Kluž má rozmanitú a rastúcu kultúrnu scénu s kultúrnym životom vystaveným v mnohých oblastiach vrátane výtvarného umenia, divadelného umenia a nočného života. Mestská kultúrna scéna rozprestiera svoju históriu, ktorá sa datuje do rímskych čias. V 16. storočí sa mesto dokonca stalo hlavným kultúrnym a náboženským centrom Sedmohradska.

Kluž.
Kluž. Foto: unsplash.com

Turda

Turda je mesto v Rumunsku, ktoré bolo osídlené už pred viac ako 60 000 rokmi. Turda mala v histórii Transylvánie veľký význam, pretože tu prvýkrát v kresťanskej Európe bola v roku 1568 vyhlásená edikcia náboženskej slobody a náboženská tolerancia. Typickou pochutinou pre túto oblasť je pečené mäso Turda s cesnakom a korením a koláč s medom. Pre mesto Turda je dôležitý cestovný ruch. Pre turistov má pripravenú skvelu atrakciu v podobe soľnej bane a soľných jazier či bazénov.

Delta Dunaja

Táto druhá najväčšia riečna delta v Európe je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO a je dokonca najzachovalejšia na celom svete. Toto miesto je častým cieľom milovníkov prírody. Načerpáte tu veľa dobrej energie, pretože okolitá príroda je udržiavaná a čistá. Dunaj sa v tejto delte rozdeľuje na tri ramená a to na rameno Chilia, Sulina a sv. Juraja, ktoré ústia do Čierneho mora. Najznámejšie je rameno Sulina, a z mesta Tulcea ku nemu jazdia trajekty plné turistov.

Delta Dunaja
Delta Dunaja. Foto: CK SATUR

Konstanca

Najdlhšie obývané mesto Rumunska bolo založené už približne 600 rokov pred naším letopočtom. Pravdepodobne najznámejšou budovou je ikonické Kasíno. To navrhli dvaja architekti, Renard a Antonescu a stavba bola dokončená v medzivojnovom období v štýle art nouveau. Pešia zóna pri tejto stavbe je veľmi vyhľadávaná zaľúbenými pármi a rodinami. Najkrajšie prostredie tu je pri západe slnka.

Konstanca
Konstanca. Foto: CK SATUR

Červená roklina

Červená roklina alebo Rapa Rosie je úchvatná geologická rezervácia na juhozápade náhornej plošiny Secaselor, pri meste Sebes. Erózny odtok spôsobil výrazný ostrý vzhľad úbočia a 800 m dlhá stena je takmer úplne vertikálna a dosahuje výšky 50 až 125 m. Počas obdobia dažďov sa tvoria hlboké rokliny.

Červená roklina
Červená roklina. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bukurešť

Hlavné mesto Rumunska je plné rôznych zaujímavostí. Nachádza sa tu veľmi veľa múzeí ako napríklad Židovské múzeum spojené so synagógou alebo múzeum geológie. Okrem múzeí tu nájdete veľa nádherných palácov, pamätníkov alebo kostolov. Bukurešť je domovom viacerých skvelých rumunských hudobníkov. Umenie nie je v Bukurešti ničím cudzím. Napríklad, v roku 2004 sa tu konal Medzinárodný filmový festival, na ktorý prišli viaceré zvučné mená filmovej brandže ako napríklad Nikita Mikhailov či Jan Harlan.

Bukurešť
Bukurešť. Foto: unsplash.com

Vedeli ste o tom, že túto druhú najväčšiu budovu sveta vidno aj z vesmíru? Nemusíte ani chodiť nikam ďaleko aby ste videli takúto obrovskú budovu. Stavba nemala od začiatku vopred stanovený štýl, v ktorom sa mala stavať a preto tu môžete vidieť rôzne druhy stavebných slohov. Palác leží uprostred parku o rozlohe 300 000 m2. Palác je naozaj veľký, má až 21 krídel, nachádza sa v ňom aj atómový kryt a niekoľko tajných únikových tunelov.

Parlament v Bukurešti
Parlament v Bukurešti. Foto: unsplash.com

Triumfálny oblúk bol postavený na pamiatku bojov a víťazstiev v prvej svetovej vojne. Táto najvýznamnejšia pamiatka mesta Bukurešť bola inšpirovaná Víťazným oblúkom v Paríži. Pamiatka stojí hneď vedľa parlamentu a často je i považovaná za symbol tohto mesta. Silná železobetónová konštrukcia je od začiatku rovnaká. Ornamenty boli však vytvorené zo sadry, ktoré sa po pár rokoch rozpadli a boli nahradené ozdobami z mramoru a alegorickými plastikami.

Triumfálny oblúk
Triumfálny oblúk v Bukurešti. Foto: CK SATUR

Palác patriarchátu je známa stavba v Bukurešti, ktorá je postavená na náhornej plošine Dealul Mitropoliei Patriarchálny palác postavený architektom Dimitrim Maimarolom, bol prvou železobetónovou stavbou v krajine. Fasáda paláca je upravená v neoklasickom štýle a má dĺžku 80 metrov. V socialistickom období budova fungovala ako ústredie Veľkého národného zhromaždenia, najvyššieho orgánu Rumunskej socialistickej republiky. Po udalostiach z roku 1989 sa poslanecká snemovňa stala sídlom Poslaneckej snemovne.

Kedy vycestovať

Na poznávanie je vhodné obdobie na jar alebo na jeseň. Na pobyty pri mori sú vhodné letné mesiace. Podnebie je stredoeurópske kontinentálne pásmo; horúce letá (aj nad 40 °C) a studené zimy (aj do mínus 20°C).

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Bukurešti, Strada Otetari, Bucuresti 020977

Tel: +40 213006100, +40 213006107
Email: emb.bucharest@mzv.sk

Víza a doklady

Štátni občania SR môžu pricestovať do Rumunska s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom.
Občania EÚ a ich rodinní príslušníci majú povinnosť do 15 dní odo dňa vstupu na územie Rumunska prihlásiť sa na najbližšom útvare cudzineckej polície. Rovnaká lehota platí i pre oznámenie akejkoľvek relevantnej zmeny, ktorá u cudzinca nastane. Pokiaľ sa občan EÚ hodlá zdržiavať na území Rumunska maximálne 3 mesiace, nie je potrebné si vybavovať žiadne ďalšie formality. V prípade pobytu nad 3 mesiace je potrebné, aby si občan SR vybavil registráciu.

Colné predpisy

Od 1.1.2007 Rumunsko uplatňuje predpisy EÚ. Podľa colného zákona možno dovážať a vyvážať tovar v súlade s medzinárodnými zmluvami, ktorých je Rumunsko zmluvnou stranou. Pokiaľ sa vyváža alebo dováža tovar, ktorý neslúži na osobnú spotrebu alebo je vo väčšom množstve, je potrebné zaplatiť colný dlh. Na vývoz a dovoz živých zvierat sa požaduje veterinárne osvedčenie a na vývoz a dovoz rastlín sa požaduje fytosanitárna správa. Colný dlh za dovoz, vývoz rastlín alebo zvierat za neobchodným účelom sa neplatí.

Doprava

Letecké spojenie: denne cez Viedeň, Prahu alebo Budapešť do Bukurešti na letisko Henri Coanda v Otopeni – 17 km od centra mesta. Let z Viedne do Bukurešti trvá asi hodinu a pol. 

Doprava automobilom: z Bratislavy najlepšie po diaľnici M1 na Budapešť, obchvatom Budapešti po M0 na diaľnicu M5 na Szeged, odtiaľ smerom na hraničný priechod s Rumunskom Nadlak a po území Rumunska ďalej smerom na Arad, Devu, Sibiu, Ramnicu Valcea, Pitešť a Bukurešť. Cesta trvá asi 15 hodín. Doprava v Bukurešti: je veľmi prehustená s takmer trvalými dopravnými zápchami. Denne sa v obvode hlavného mesta pohybuje asi milión vozidiel.
V meste je výhodné cestovať metrom - cestovný lístok na dve jazdy stojí 2,3 RON. Metro má moderné súpravy, je rýchle, pohodlné a je bezpečné.

Tipy na výlety v Rumunsku

  • Bran, Rumunsko
    • Top

    Hrad Bran predstavuje sídlo grófa Drakulu avšak len v príbehoch o ňom. Reálne sa tu gróf Vlad III. zastavil len dvakrát. Tento hrad je asi najväčšou turistickou atrakciou v celej Transylvánii. Na hrade nájdete rôzne zaujímavé predmety ako napríklad vraždiace nástroje, medzi ktoré patrí aj železná panna alebo preslávený kôl. Vládca však všetkými vraždami chcel len zlepšiť úroveň krajiny. Či ju naozaj zlepšil je veľmi diskutabilné. Ak však chcete vidieť hrad, na ktorom sa natáčali rôzne filmy o tomto vládcovi, alebo skôr o ním inšpirovanej fiktívnej postave Drakulu, určite tento hrad neobchádzajte.

  • Brašov, Rumunsko
    • Top

    Malé mesto s nádherným historickým centrom ukryté v srdci Transylvánie. Brašov je mestečko, v ktorom vládne pokojná atmosféra. Ak sú však v Brašove slávnosti, nezabudnite si zbaliť so sebou aj istú dávku vytrvalosti. Vtedy je námestie preplnené turistami. Brašov nie je síce príliš veľké mesto, no rozlohou je to druhé najväčšie mesto Rumunska, z ktorého sála stredoveká atmosféra. Za mestom sa nachádza nie príliš vysoký kopec Tampa, na ktorý sa môžete dostať lanovkou a zažiť tak nádhernú rumunskú prírodu.

  • Piesková pláž, hotely a Čierne more v Eforie Nord. Rumunsko.
    • Top

    Pri pobreží Čierneho mora, južne od mesta Konstanca leží letovisko Eforie Nord s plážou Lac Techirghiol, ktorá je známa svojimi terapeutickými účinkami, pričom sa využívajú liečebné procedúry so slanou vodou, morskou vodou a bahnom z jazera Techirghiol. Toto jazero sa nachádza v blízkosti prírodnej rezervácie, kde sídli viac ako 120 druhov vtákov. Je tu čisté a kľudné prostredie, komfortne vybavené pre návštevníkov, vrátane lehátok, slnečníkov a spŕch. Vstup do vody je kamenistý, preto sa odporúča do vody obuv. Nachádza sa tu aj Ana Yach Club, čo je prvý súkromný prístav v Rumunsku pre 60 lodí. Pláž Eforie Nord je dlhá 3 km.

  • Tradičné rumusnké tance - tancujúci muži a ženy v krojoch.
    • Top

    Hanul Manuc (Manucov hostinec) je jedným z najstarších hostincov v Bukurešti, ktorú postavil arménsky obchodník menom Emanuel Mârzaian (Manuc). Už dve storočia jediný funkčný tradičný hostinec v Európe udáva pulz hlavného mesta a slúži ako reštaurácia, kaviareň, vínna pivnica a dokonca aj pódium. V prostredí, ktoré pripomína karavanserai z minulých čias, je hostinec skutočne jedinečnou bukurešťskou reštauráciou s tradičnou atmosférou.

  • Historická budova Univerzitnej knižnice v Bukurešti.
    • Top

    Hlavné mesto Rumunska, Bukurešť je plné historických budov, kostolov a lákavých úzkych uličiek. Jeho historické srdce tkvie v časti Lipscani, kedysi známe obchodné centrum, ktoré pomenovali obchodníci z Lipska. V Lipscani sa nachádza Starý kráľovský dvor, postavený už v 14. storočí, kostol Curtii Vechi, ktorý poslúžil ku korunováciám. Podľa legenda mesto založil pastier Bukur. Neskôr sa stalo sídlom valašských kniežat. Toto skoro dvojmiliónové mesto sa môže pochváliť veľkými bulvármi ako napríklad Triedou víťazstva dlhou až 3 km. Mestu sa kedysi hovorilo, že je "Parížom východu". Iste je pripomienkou komunizmu ako aj megalomanských projektov Nicolae Ceaușesca. Históriu celého národa uchováva veľkolepá budova Národného múzea.

  • Historické centrum, Rumunsko
    • Top

    Historické centrum mesta Sighisoara bolo postavené už v 12. storočí saskými kolonistami umiestnené na kopci. Význam mesta bol uznaný v roku 1367, keď získal titul "Civitas" a stal sa druhou národnou politickou jednotkou Transylvánie. Na tomto mieste sa takisto nachádza rodný dom grófa Drakulu, ktorý je miestom konania každoročného stredovekého festivalu, kde sa spájajú umelecké a remeselné práce s rockovou hudbou a scénickými hrami.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Rumunsku