Rusko

Rusko je krajinou, ktorá sa rozprestiera na dvoch kontinentoch, v Európe a Ázii. Je najväčšou krajinou na svete, kde synonymom sú rozprávkové stavby, epická cesta naprieč krajinou, obrovské územia s divočinou, zaujímavou politikou, farebnými matrioškami a dlhými zimami, ktoré zahrieva vodka. Každého návštevníka dokážu obohatiť kultúrne mestá, idylický vidiek, bohatstvo umenia a veľmi dobrosrdeční ľudia.

Rusko až tri štvrtiny leží v Ázii. V európskej časti sa nachádza veľká Východoeurópska nížina. V južnej časti sa dvíha Kaukaz s nebeským snehom a východ ohraničuje pohorie Ural, ktorý tvorí hranicu medzi Európou a Áziou. Do jeho severnej časti sa prvýkrát dostal v 19. storočí maďarský etnograf Antal Reguly.

Najvyšším vrchom je Elbrus, ktorý dosahuje výšku 5633 m. Toto pohorie kedysi pokrývali len ľadovce a nemiznúci sneh. I dnes je viac ako 2000 mpod ľadovou prikrývkou.

Magicky príťažlivé pre každého, kto uvidí najhlbšie jazero na svete Bajkal, je akýmsi požehnaným darom prírody. Jeho tmavomodré a hlboké vody v hĺbke 1640 m sú v prepadline a zovreté horami. V jazyku Buriatov značí „more“. Jeho tvar polmesiaca s dĺžkou 635 km a šírkou 48 km zaberá pätinu všetkej sladkej vody na zemi. Keby sme ho chceli obísť po jeho obvode, prešli by sme neuveriteľných 2000 km.

Krajina
Rusko Rusko
Hlavné mesto
Moskva
Časový posun
5h
Mena
ruský rubeľ
Dĺžka letu
4h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
republika
Rozloha a populácia
Rozloha Ruska je 17 031 900 km2 a má približne 146 743 800 obyvateľov.
Jazyky
ruština
Náboženstvo
Ruské pravoslávne, moslimské, katolícke, židovské, iné.
Elektrický prúd
Rovnaký ako v Európe - 220 V / 50 Hz.

V čase zimy sa Bajkal mení na okúzľujúce klzisko, kedy je doslova v zajatí ľadu. Do jazera steká viac ako 330 riek, ale len rieka Angara z neho vyteká. Pozdĺž jeho brehov je roztrúsených 40 malých miest.

Keď sa v máji celkom ľad roztopí, je možné vidieť až 40 m do priezračnej vody. A keď sa topí, ľad praská ako delové výbuchy. Už v októbri sa ale okolie tvári bielo a okolité lesy sa menia v rozprávkovú krajinu. Smreky, limby a sibírske cédre sú ovenčené bielym závojom. Bajkal zamŕza v januári až do hrúbky viac ako 1 m. Vtedy sa jazero mení na cestu s autami a kde-tu sú v ľade vyhĺbené diery, kde sa lovia ryby.

Ostrov Olchon
Ostrov Olchon. Foto: unsplash.com

O Bajkale mongolský národ Buriatov vždy tvrdil, že tu sídlia rozhnevaní bohovia. A to asi preto, lebo Bajkal býva zradný a to najmä silným vetrom sarma, ktorý prichádza v zime so silou uragánu. Vtedy sa jeho vlny dvíhajú až do výšky 5 m. Ich najvyšší boh Burchan žije na ostrove Olchon, odkiaľ podľa mytológie dáva o sebe vedieť.

jazero Bajkal
Jazero Bajkal. Foto: unsplash.com

Severnou časťou Ruska sa tiahne územie bez lesov, čo sa len v lete premení na jazerá, kde sa všetko živé ponáhľa na svet a na svetlo, aby načerpalo dostatok slnečnej energie. Taká je Sibírska tundra, ktorá má len krátke leto, kde slnko niekoľko týždňov nezapadá. Zimy sú tu nekonečne dlhé, pôda zmrznutá a jediná známka života je svietiaci mesiac a polárna žiara – aurora borealis. Na území Ruska tvorí 2 mil. km2. Premrznutá pôda, ktorú Rusi nazývajú „večnaja merzlota“ je večne ľadová a dosahujú hĺbku až 400 m.

Sibírska tundra
Sibírska tundra. Foto: unsplash.com

Aj keď sibírsky život nie je jednoduchý, pre jeho stálych obyvateľov je ich dušou a sú s ním akýmsi zaujímavým spôsobom spriaznení.

Sibírsky život
Sibírsky život. Foto: unsplash.com

Cez územie Ruska prechádza nekonečná tajga, ktorú tvorí veľký pás lesov. Rozľahlé územie tajgy leží v močaristej pôde. V letnom období sa to tu hemží komármi.

Symbolom krajiny je breza, ktorá sa v ľudovej ruskej kultúre objavuje veľmi často. Podobná je jej jelša, o ktorej sa v severskej mytológii píše, že práve žena pochádza z jelše.

brezy
Brezy. Foto: unsplash.com

Kamčatka

Veľký polostrov Kamčatka vypadá ako prívesok, ktorý visí v severovýchodnej časti Ruska. Dlhý je 1200 km a široký najviac 450 km. Je to veľmi aktívny kus zeme, ktorý je súčasťou tichomorského Ohnivého kruhu. Územie je hornaté, kde sú i lávové plošiny vystupujúce do výšky 1000 m. Nachádza sa tu viac ako 150 sopečných vrchov, ktorému kraľuje Kľučevská, najaktívnejšia ázijská sopka s výškou 4750 m. Pri jej úpätí sú gejzíry a horúce pramene. Činných sopiek je tu až 28. Aj pri najväčšom meste a prístave Petropavlovsk-Kamčatskij sú sopky, dokonca aj činné. Kamčatku sužuje mnoho zemetrasení a preto je riedko osídlená.

Kamčatka
Kamčatka. Foto: unsplash.com

Pohorie Altaj

Altaj je pohorie v južnej Sibíri, ktoré oplýva nádhernými prírodnými scenériami. Patrí medzi jedno z najkrajších území v Rusku. Zdobia ho ľadové plesá ale aj horúce pramene. Vo vyšších polohách Altaja boli objavené mohylové hroby. Zaujímavé je nálezisko Pazyryk. V tejto drsnej prírode zostali hroby zamrznuté a teda i neporušené viac ako 2000 rokov.

Pohorie Altaj
Pohorie Altaj. Foto: unsplash.com

Top lokality

Petrohrad

Petrohrad je nádherné ruské mesto, v ktorom sa budete cítiť ako v rozprávke. Toto druhé najvýznamnejšie mesto Ruska v sebe ukrýva veľmi veľa prekrásnych pamiatok, úžasnej kultúry a skvelého národného jedla. Dokonca toto mesto je prezývané aj ako Benátky Severu. Od svojho založenia bol Petrohrad dlhé roky hlavným mestom Ruska. Na Petrohrade je najväčším lákadlom práve jeho architektúra. Široké a rovné ulice, priestranné námestia, množstvo mostov, parkov, sôch a iného. V Petrohrade sa máte na čo tešiť.

Petrohrad
Petrohrad. Foto: depositphotos.com

Petropavlovská pevnosť v samom srdci historického jadra mesta patrí k najvýznamnejším pamiatkam nielen Petrohradu, ale aj celého Ruska. Nielen, že je to ohromný komplex, ktorý bol v minulosti nevymožiteľný, ale je to miesto pre Rusov veľmi dôležité, lebo tadiaľ kráčali dejiny. Okrem nevyčísliteľnej historickej hodnoty ponúka návštevníkom aj kultúrne vyžitie, ktoré je nevyhnutnou súčasťou ruskej kultúry. Priamo v pevnosti sa nachádza napr. Petropavlovský chrám, bývalé väzenie, Múzeum kozmonautiky, expozícia História Petrohradu do roku 1918 alebo História pevnosti.

Petropavlovská pevnosť
Petropavlovská pevnosť. Foto: depositphotos.com

Jednou z častí Petrohradu je Vasiljevsky ostrov, ktorý sa nachádza v delte Nevy. Žije tu okolo dvesto tisíc obyvateľov. Ostrov predstavuje historicky veľmi významnú časť celého mesta. Nájdete tu dva z najznámejších mostov v Petrohrade - Palácový most a most Blagoveschensk, ktoré prepájajú ostrov s pevninou na juhu. Ostrov sa skladá z dvoch častí. Na juhu a východe nájdete staré budovy, ktoré boli postavené prevažne v 19. storočí, južné nábrežie skrýva jedny z najstarších budov v meste z 18. storočia. Na najvýchodnejšom cípe ostrova nájdete množstvo múzeí, obľúbenou atrakciou je napríklad múzeum elektrickej dopravy.

Petrohrad, mikulassky chram
Mikulášský chrám. Foto: CK Satur

Lomonosov

Lomonosov je mesto nachádzajúce sa pri Fínskom zálive približne 40 kilometrov od mesta Petrohrad. Lomonosov je miestom kráľovského parku Oranienbaum z 18. storočia, ktorý sa nachádza v palácovom komplexe. Pozoruhodné na tomto palácovom komplexe je to, že ako jediný v okolí Petrohradu nebol zachytený nacistickým Nemeckom počas druhej svetovej vojny. Spočiatku sa mesto volalo Oranienbaum podľa paláca, no v roku 1948 bolo mesto premenované na súčasné meno Lomonosov, na počesť vedca, básnika a sklárnika Mikhaila Lomonosova.

Lomonosov
Lomonosov. Foto: depositphotos.com

Irkutsk

Najkrajšie ruské mesto na trase Transsibírskej magistrály je určite Irkutsk. Tu nevidíte len  socialistickú architektúru a betónovú šeď, ale môžete sa poprechádzať starým mestom s drevenými domami, „Katedrálnou štvrťou“ pri rieke Angara či navštíviť skanzen typickej sibírskej dediny v malebnej Listvjanke. Irkutsk je tiež dobrým východiskovým miestom pre spoznávanie Bajkalského jazera, najhlbšieho a najstaršieho jazera na svete.

Irkutsk, chrám
Irkutsk. Foto: depositphotos.com

Novosibirsk

Novosibirsk býva častokrát označovaný aj za sibírsku metropola. Založený bol v roku 1893 ako nová obec pri výstavbe mostu Transsibírskej magistrály. Toto mesto v doline rieky Ob ukrýva napríklad významnú a honosnú budovu Opery či pravoslávny Chrám svätého Alexandra Nevského, pomenovaný na počesť ruského kniežaťa a svätca z 13. storočia.

Novosibirsk
Novosibirsk. Foto: unsplash.com

Jekaterinburg

Jekaterinburg leží na východných svahoch pohoria Ural, čím tvorí pomyselnú bránu medzi Európou a Áziou. So svojimi približne 1,4 miliónmi obyvateľov je štvrtým najväčším mestom v Rusku. Má bohatú históriu a preslávilo sa tiež ako miesto popravy cára Mikuláša II. s rodinou. Dominantou tohto mesta je jazero Šartaš, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti. Okrem iného je Jekaterinburg tiež mestom univerzít a vojenských výskumných objektov. Jeho najznámejšími pamiatkami sú najmä Palác guvernéra a Sverdlovské divadlo.

Jekaterinburg
Jekaterinburg. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Moskva

Moskva je nielen hlavným mestom Ruskej federácie, ale tiež miestom, ktoré ukrýva zaujímavú históriu. Väčšina z nej sa koncentruje v Kremli, niekdajšej stredovekej mestskej pevnosti. Za viac ako 2-kilometrovými červenými múrmi stoja chrámy a paláce, ktorých steny, ak by rozprávali, určite by prezradili príbehy ako z románov.

Moskva
Moskva. Foto: depositphotos.com

Dnešná Moskva je veľkomestom s neurčitým množstvom obyvateľov. Údaje o počte obyvateľov sa pohybujú od 8 do 14 miliónov. Je dôležitým dopravným uzlom v krajine. Okrem iného je mesto centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho a vzdelávacieho života.

Moderná Moskva
Moderná Moskva. Foto: unsplash.com

V ruskej metropole sa turisticky najdôležitejšie pamiatky sústreďujú v okolí Červeného námestia. Najväčšou ozdobou Červeného námestia je Chrám Vasilija Blaženého, ktorý dal v 16. storočí postaviť cár Ivan Hrozný. Chrám sa skladá z desiatich podobných, ale zároveň odlišných kostolov. Zastaviť sa musíte aj pri Kremli, ktorý je symbolom sily, pevnosti, moci a nedobytnosti Ruska. Ďalšia povinná zastávka je Mauzóleum V.I.Lenina. Dominantou námestia je aj najväčší obchodný dom v Rusku GUM. Má tri poschodia, je dlhý 250 metrov a je prešpikovaný butikmi najznámejších a najdrahších značiek. Na nákupy tu chodieva iba ruská smotánka a veľmi bohatí turisti.

Nákupné stredisku GUM v Moske
Nákupné stredisku GUM v Moske. Foto: unsplash.com

Pôvodne "Sobor Pokrovu, čo je na priekope", alebo teda Katedrála sv. Vasilija sa nachádza na Červenom námestí v Moskve. Postaviť ju dal Ivan Hrozný ako pripomienku porážky kazaňského chána. Stavba začala v roku 1552 a skončila sa v roku 1560. Hlavným architektom bol Postnik Jakovlev, ktorý bol podľa legendy pripravený o zrak, aby už nikdy nevytvoril také vzácne dielo. Názov pochádza od sv. Vasilija, ktorý bol pochovaný na tomto mieste. Počas vlády Stalina bola nariadená demolácia katedrály, ktorá prežila len vďaka odvahe architekta Piotra Baranovského. Budova bola pôvodne postavená z dreva a až Katarína II. ju dala prestavať do dnešnej kamennej podoby.

Katedrála sv. Vasilija
Katedrála sv. Vasilija. Foto: depositphotos.com

Boľšoj teatr v preklade znamená "Veľké divadlo". Nachádza sa v samom centre Moskvy a je preslávené najmä operou a baletom. Je to bezpochyby najslávnejšie divadlo na území Ruskej federácie, ale jeho význam presahuje štátne hranice. Väčšina turistov má záujem aspoň nahliadnuť do nádherných interiérov, ale samozrejme oveľa silnejší zážitok je vzhliadnuť nejaké operné alebo baletné predstavenie. Vzhľadom k tomu, že Rusi dali svetu takých umelcov ako napr. P. I. Čajkovského. V súčasnosti pracuje v divadle vyše 900 hercov, spevákov, hudobníkov a tanečníkov. Boľšoj teatr je tiež domovskou scénou najstaršieho a najlepšieho baletného súboru - Veľkého baletu, ktorý bol založený v roku 1773.

Boľšoj teatr
Boľšoj teatr. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

S výnimkou severozápadných a juhovýchodných regiónov krajiny, kde prevažujú prímorské klimatické podmienky, má podnebie v Rusku kontinentálny charakter, čo znamená dlhé a studené zimné obdobie a krátke leto.

Severné oblasti európskej časti Ruska a Sibír sa vyznačujú veľmi nízkymi teplotami. V Jakutsku bolo nameraných až - 71°C, priemerná zimné teplota je tu – 49° C a letná 15° C.

Priemerná teplota v Petrohrade sa pohybuje v zime (január) – 7° C a v lete (júl) 17° C. V Moskve bolo v priemere zaznamenaných v zimnom období – 11° C a v lete od 25 do 32° C.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moskve, ul. J. Fučíka 17/19, 115 127 Moskva, Rusko

Tel.: +7 4959564920, +7 9166731138 (pohotovostný mobil)
Email: emb.moscow@mzv.sk

Víza a doklady

Občania SR, držitelia cestovných pasov, potrebujú na vstup do Ruska vízum. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Ruskej federácie príslušnom podľa štátu pobytu občana SR alebo vo vízovom centre Ruskej federácie.

Vstup do Kaliningradskej oblasti
Od 1. júla 2019 si môžu občania Slovenskej republiky vybaviť na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie https://elektronic-visa.kdmid.ru/ jednovstupové elektronické víza (biznis, humanitárne a turistické) pre vstup do Kaliningradskej oblasti. Udeľujú sa bezplatne na základe žiadosti vyplnenej elektronicky najneskôr 4 dni pred plánovaným vstupom s pripojenou digitálnou fotografiou. Žiadne ďalšie dokumenty sa na udelenie elektronického víza nevyžadujú.

Vstup do Petrohradu a Leningradskej oblasti
Od 1.októbra 2019 si môžu občania Slovenskej republiky vybaviť na oficiálnej internetovej stránke  Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie https://electronic-visa.kdmid.ru jednovstupové vízum (biznis, humanitárne a  turistické) pre vstup do Petrohradu a Leningradskej oblasti vo forme elektronického dokumentu (elektronické vízum). Víza sa vydávajú bezplatne na základe žiadosti cudzieho štátneho príslušníka, vyplnenej elektronicky na horeuvedenej internetovej stránke najneskôr 4 dní pred plánovanou cestou s pripojenou digitálnou fotografiou. Žiadne ďalšie dokumenty sa na udelenie elektronického víza nevyžadujú. Elektronické vízum sa vydáva na obdobie 30 dní s právom pobytu do 8 dní od vstupu.

Colné predpisy

Množstevné limity pre dovoz tovarov
Pri dovoze tovarov pre osobnú spotrebu fyzickými osobami platia nasledovné limity:
  • liehoviny  a alkoholické nápoje v celkovom objeme max. 5 litrov na osobu, ktorá dovŕšila vek 18 rokov (bezcolný dovoz do 2 litrov);
  • max. 200 cigariet alebo 50 cigár, alebo 250 g tabaku. 
Dovoz tovarov do Ruska v objeme presahujúcom vyššie uvedené množstvá je zakázaný.
 
Množstevné limity pre vývoz tovarov
Pre vývoz tovarov určených na osobnú spotrebu fyzických osôb  platia nasledujúce množstevné limity:
  • ryby, morské produkty (okrem kaviáru jeseterových rýb) v množstve max. 5 kg;
  • kaviár jeseterových druhov rýb v množstve max. 250 g;
  • palivo v nádrži motorového vozidla určené na prevádzku vozidla a taktiež v množstve max. 10 litrov nachádzajúce sa v osobitných kanistroch;
  • drahé kovy a drahé kamene v colnej hodnote v ekvivalente max. 25 000 USD.

Doprava

Kvalita siete cestných komunikácii a značenie na hlavných cestných ťahoch je na pomerne dobrej úrovni. Je stále rozširovaná a skvalitňovaná sieť čerpacích staníc a služieb motoristom,  najmä na hlavných diaľničných ťahoch. 

Verejná doprava je v Rusku organizovaná prostredníctvom autobusovej, trolejbusovej a električkovej dopravy. V Moskve a Petrohrade je využívané hlavne rozsiahle a veľmi dobre fungujúce metro. Na uliciach zabezpečujú verejnú dopravu malé mikrobusy, tzv. „maršrutnoe taxi“. Mikrobus je označený trasou, po ktorej premáva, platí sa priamo vodičovi. Nastúpiť možno na vyznačených zastávkach, vystúpiť sa dá (po dohode s vodičom) prakticky kdekoľvek.

Sviatky

1. – 8. január Nový rok a ruské pravoslávne Vianoce
23. február Deň obrancov vlasti
8. marec Mezinárodný deň žien
1. – 2. máj Sviatok jari a práce
9. máj Deň víťazstva
12. jún Deň Ruska
5. november Deň národnej jednoty
31. december Nový rok

Tipy na výlety v Rusku

  • akvapark Piterland
    • Top

    Malá oáza, kde si môžete užiť zábavu, relax a ruskú saunu. Akvapark Piterland sa nachádza v nákupnom centre v blízkosti Fínskeho zálivu v Petrohrade. Patrí medzi tie najväčšie vodné parky v krajine. Na ploche 25 000 m2 nájdete 5 veľkých tobogánov, niekoľko bazénov, jacuzzi, 13 sáun, spa a tiež bary.

  • Chrám Vzkriesenia Krista, Rusko
    • Top

    Pestrofarebný Chrám Vzkriesenia Krista svojimi cibuľovými vežičkami trošku pripomína moskovský chrám Vasilija Blaženého na Červenom námestí. Tiež je jedným z najčastejších námetov pohľadníc. Konkurujú mu vodné kanály či Ermitáž a Zimný palác. K obidvom je odtiaľto veľmi blízko. Domáci ho poznajú skôr ako Chrám Spási na Krvi. Postavili ho na rovnakom mieste, kde 1. marca 1881 zavraždili cára Alexandra II. Jeho nástupca Alexander III. vyhlásil naň súťaž, ktorú víťazi - architekti Alfred Parland a Ignatij Maljšev - poňali v novoruskom štýle.

  • Cirkus Boľšoj v Petrohrade
    • Top

    Slávny petrohradský cirkus láka svojich návštevníkov už od roku 1877. Uvidíte tu vystupovať šikovných gymnastov, žonglérov a klaunov.

  • delfinárium petrohrad
    • Top

    Deti jednoducho delfínov zbožňujú, preto s nimi nevynechajte delfinárium, ktoré je otvorené počas celého roka. Pozorovať tak môžete nielen delfínov, ale aj veľryby beluga. S delfínmi je tu možné i plávať, avšak sa odporúča rezervácia vopred.

  • galéria Ermitáž, Rusko
    • Top

    Ermitáž, pojem ktorý rozochveje nejedného milovníka umenia. Štátna Ermitáž je umeleckohistorické múzeum v ruskom Petrohrade, jedna z najvýznamnejších a najväčších svetových umeleckohistorických inštitúcií. Dnešné múzeum, ktorého umelecké fondy evidujú viac ako tri milióny artefaktov svetového kultúrneho dedičstva od praveku až po súčasnosť, vystavované vo viac ako štyristo sálach, je rozmiestnené v komplexe šiestich budov rozložených na nábreží rieky Nevy susediacich s ústrednou budovou Zimného paláca, niekdajšieho sídla ruských cárov.

  • petrohrad
    • Top

    Veľmi zaujímavé múzeum v Petrohrade, kde môžete stráviť hodiny pozorovaním makety zmenšeného Ruska. Obdivovať môžete miniatúrne modely. Nájdete tu malé ruské mestá, vidiek, vlaky, lode, cesty ako aj stovky ľudských figúrok a áut.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Rusku