- Top
Je jednou z obľúbených aktivít na ostrove La Digue, ktorý je možné najlepšie objaviť práve zo sedla bicykla. Mnohé rezorty na Seycheloch sú rozsiahle a svojim hosťom ponúkajú možnosť presúvať sa po rezorte práve na bicykloch.
Predstavte si panenské pláže lemované kokosovými palmami, kontrast bieleho piesku, obrovských žulových balvanov, všetkých odtieňov Indického oceánu a vzduch prevoňaný plumériami. Pridajte k tomu ubytovanie presne podľa Vašich predstáv: plážové bungalovy alebo luxusné súkromné rezorty a v mysli sa Vám vynárajú Seychely – skutočný raj na Zemi.
Geograficky sa ostrovy radia k Afrike, nachádzajú sa medzi 4. a 10. stupňom južne od rovníka, cca 1 600 km na východ od Kene. Skupinu Seychel tvorí 115 ostrovov, ich celková rozloha je 455 km2 a sú lemované 491 km pláží. Ostrovy sa delia na vonkajšie a vnútorné, obývanými a navštevovateľnými sú hlavne vnútorné, ktorých je 35. Najznámejšími a najväčšími sú Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette a práve na nich sa nachádza aj prevažná väčšina hotelov, či iných typov ubytovaní.
Vnútorné ostrovy majú vulkanický pôvod, na ktorý odkazujú jedinečné žulové skaly, ktorými sú Seychely typické. Práve tie ich odlišujú od “susedných” Maldív. Tieto žulové skaly tvoria na Seychelách aj pohoria – najvyšší vrch, Morne Seychellois, má 905 m. Tzv. vonkajšie ostrovy majú koralový pôvod a rozdeľujú sa do 5 atollov. Nachádzajú sa pomerne ďaleko od vnútorných ostrovov, preto sa sem organizujú prevažne výlety súkromným lietadlom.
Najväčší a najrozvinutejší ostrov Seychel, na ktorom žije približne 90% obyvateľstva a leží na ňom aj hlavné mesto Victoria. Mahé je taktiež najrušnejším z tunajších ostrovov a ponúka absolútne najširšiu paletu aktivít, od pešej turistiky až po potápanie sa so žralokmi alebo návštevu miestnej výrobne rumu. Na ostrove, blízko hlavného mesta, sa nachádza aj medzinárodné letisko (SEZ) a taktiež prístav, z ktorého sa pravidelnými linkami katamaránov dostanete za cca hodinu na Praslin alebo necelé dve hodiny na La Digue.
Ostrov, ktorý bol umelo vybudovaný po roku 2000 blízko hlavného mesta Victoria, komerčne sa otvoril v roku 2012. Jediné miesto na Seychelách, kde si môžu nehnuteľnosť kúpiť aj cudzinci.
Druhý najväčší ostrov je zároveň druhým najvyhľadávanejším cieľom cestovateľov. Pozdĺž ostrova sa striedajú malebné zálivy s krásnymi, dlhými plážami, ako napr. Anse Lazio, ktorá patrí k najkrajším plážam sveta. Za návštevu určite stojí aj návšteva jedinečnej prírodnej rezervácie Vallée de Mai (jedine tu rastú jedinečné, typicky tvarované orechy Coco de Mer), alebo výlety k okolitým menším ostrovom – malebný La Digue, Aride s mimoriadne pestrou podmorskou rezerváciou, Frégate, Curieuse a mnohé ďalšie.
Ostrov, ktorého nádherné pláže z fotiek pozná každý z nás. Pravidelne sa objavujú na popredných miestach svetoznámych rebríčkov, obrázkoch na puzzle skladačkách a kalendároch. Ostrov je lemovaný koralovým útesom, vďaka ktorému tu nehrozia veľké vlny a výborne sa tu šnorchluje. Ostrov je preslávený aj L´Union Estate, kde sa dozviete viac o hospodárstve tejto ostrovnej krajiny. Okrem nádherného starého plantážneho domu a cintorínu z koloniálneho obdobia si tu môžete prezrieť kokosové, vanilkové a koreninové plantáže, ukážu Vám spracovanie kokosov v duchu “všetko sa zúžitkuje”, narazíte na rezerváciu obrovských seychelských korytnačiek, ktoré môžete vlastnoručne nakŕmiť aj pohladkať a čerešničkou na torte je pláž Anse Source d´Argent, na ktorú sa dostanete prechádzkou cez plantáž. Ostrov je zážitkom sám o sebe, akoby ste sa vrátili v čase. Na dopravu sa tu v prvom rade používajú bicykle, volské záprahy alebo golfové vozíky, autá ani autobusy tu nehľadajte. Ubytovacie kapacity sú tu taktiež v štýle lodge, takže príjemné chatky, väčšinou s ponukou servírovaných raňajok.
Ostrov, ktorý sa preslávil tým, že tu strávili svadobnú cestu prince William a Kate Middletonová. Nachádza sa cca 20 km od Mahé, má tvar pyramídy a najvyšší vrch Mt. Dauban (740 m). Nachádza sa tu výskumná stanica, ktorá sa venuje suchozemským aj morským korytnačkám.
Súkromný ostrov cca 95 km od hlavného ostrova Mahé, na ktorom môžete stráviť “dovolenku naboso” a s digitálnym detoxom, bez internetu a bez mobilov. Nachádza sa tu iba 25 viliek, ktoré sú štýlovo zariadené prírodným nábytkom, majú otvorené vonkajšie kúpeľne a strava je tu v kvalite bio z potravín, ktoré sa pestujú priamo na ostrove. Môžete tu rybárčiť, potápať sa a od júna do decembra pozorovať aj korytnačky pri kladení vajíčok.
Victoria – najmenšie hlavné mesto na svete s približne 40 000 obyvateľmi. Napriek tomu má čo ukázať, určite nezabudnite odfotiť kópiu Big Benu, ktorá pripomína britskú nadvládu na ostrove, botanickú záhradu a veľkú krytú tržnicu, kde môžete nakúpiť všetko od rýb cez ovocie a koreniny až po suveníry. V meste sa neďaleko seba nachádza hinduistický chrám Sri Navasakthi, anglikánska katedrála, Katedrála Nepoškvrneného počatia Panny Márie a mešita šejka Mohameda bin Chalify, čím sa potvrdzuje vychýrená tolerantnosť miestneho obyvateľstva.
Napriek tomu, že je Victoria hlavným mestom, ak si sadnete blízko parčíku, môžete sledovať všade pobehujúce čierno-červené kraby a ovoniavať plumérie, ktoré dodajú Vašej dovolenke ozajstný exotický nádych. K tomu pridajte koloniálne stavby a dostanete špeciálnu atmosféru tohto zaujímavého mestečka.
Na Seychely je možné cestovať celoročne, vďaka ich polohe blízko rovníka tu majú vždy príjemné teploty vzduchu aj vody. Výhodou je aj to, že sa nachádzajú mimo územia cyklónov. Najideálnejším obdobím na návštevu je apríl-máj a október-november, tzv. prechodné obdobia medzi teplým a vlhkým obdobím od decembra po marec a chladnejšími a suchšími, ale zároveň aj veternejšími mesiacmi jún-september.
Nakoľko sa ale nachádzate v trópoch, rátajte s prehánkami v podstate kedykoľvek – zvyčajne trvajú iba pár minút. A ako hovoria miestni, pri Seycheloch neverte predpovedi počasia. Najviac zrážok majú Mahé a Silhouette, keďže sú najhornatejšie – tým pádom aj najzelenšie. Keď prší, tak prší 15-20 minút a opäť vyjde slnko a spolu s ním aj krásna dúha.
Z Viedne alebo Budapešti sa 1 prestupom pohodlne za cca 13 h (vrátane prestupu) dostanete na hlavné letisko na Mahé spoločnosťami Emirates Airlines, Qatar Airways, Ethiopian Airlines, Turkish Airlines alebo Etihad Airways.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00 100, Nairobi, Keňa
Tel: +254 202 721 896, +254 202 721 898
Mobil: +254 731 282 826 (pohotovostný mobil)
Email: emb.nairobi@mzv.skv
Honorány konzulát SR vo Viktórii, Creole Travel Services, Orion Mall Building 3. poschodie, P.O. Box 611, Victoria Seychelles
Konzul: Guillaume Johan Albert
Konzulárny obvod: celé územie Seychel
Tel: +248 251 3511, +248 429 7000
Email: guillaume.albert@creoletravelservices.com, guillaumealbert@gmail.com
Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Slovenská republika má so Seychelskou republikou bezvízový styk na dobu pobytu 90 dní v priebehu jedného polroka, preto sa nevyžaduje vstupné vízum. Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vstupný formulár a preukázanie spiatočnej letenky, ubytovania v krajine dostatočné finančné prostriedky k pobytu (150 USD na deň).
V prípade príletu pasažierov z africkej destinácie je pri vstupe do krajiny nevyhnutné predložiť potvrdenie o vakcinácií proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz). Absencia očkovacieho preukazu môže znamenať zamietnutie vstupu do krajiny. V prípade potreby sa občania SR môžu obrátiť na honorárneho konzula SR vo Viktórii.
Povolený je dovoz/vývoz 200 ks cigariet, 1 l alkoholu, primerané množstvo parfémov a fotografických filmov. Tvrdé postihy sú uplatňované za prechovávanie, pašovanie, resp. používanie narkotík.
Z medzinárodného letiska na ostrove Mahé sa dostanete letecky na Praslin, spoločnosťou Air Seychelles, ktorá prevádzkuje lety aj na Denis Island a Bird Island, iba pre ubytovaných hostí. Na ostrovy La Digue a Silhouette sa dostanete aj vrtulníkom.
Najlacnejšou dopravou medzi ostrovmi sú katamarány firmy Cat Cocos, ktoré premávajú viackrát denne medzi z Mahé na La Digue (cestou sa zastavia na ostrove Praslin). Na ostatné ostrovy sa dostanete iba prenajatou loďkou alebo v rámci organizovaných výletov.
Na Mahé a Prasline funguje aj autobusová linková doprava podľa viac-menej presného rozvrhu môžete obísť celý ostrov a vystúpiť na pláži, ktorá Vás zaujme. Na La Digue je najrozšírenejším dopravným prostriedkom bicykel.
Jedným z najvyhľadávanejších a najtypickejších suvenírov je Coco de Mér – plod seychelskej kokosovej palmy. Je ale veľmi vzácny a vyviesť z krajiny, resp. doviesť do EU sa dajú iba certifikované kusy. Hoci sa na plážach dajú nájsť mušle a úlomky koralov, ich dovoz do EU je prísne zakázaný. Neplatí to na certifikované, spracované kusy, ktoré kúpite v obchodoch. Môžeme taktiež odporučiť morské perly, kvalitný rum Takamaka, korenie “allspice”, vanilku a škoricu.
01. január | Nový rok |
marec/apríl | Veľká noc |
apríl | SUBIOS – festival podmorských fotografií |
01. máj | Sviatok práce |
05. jún | Sviatok oslobodenia |
18. jún | Deň národa |
29. jún | Deň nezávislosti |
15. august | Sviatok Nanebovzatia Panny Márie |
september | LA FETE – La Digue Annual Regatta |
október | Kreolský festival |
01. november | Sviatok všetkých svätých |
november | Každoročná rybárska súťaž |
08. december | Deň nepoškvrneného počatia |
25. december | Prvý sviatok vianočný |
Je jednou z obľúbených aktivít na ostrove La Digue, ktorý je možné najlepšie objaviť práve zo sedla bicykla. Mnohé rezorty na Seycheloch sú rozsiahle a svojim hosťom ponúkajú možnosť presúvať sa po rezorte práve na bicykloch.
Vydajte sa s deťmi za objavovaním života korytnačiek obrovských, ktoré sa dožívajú až 300 rokov. Nájdete ich na ostrove La Digue alebo Cousine v prírodnej rezervácií. Ak ste na Seycheloch ubytovaní v niektorom z rezortov, mnohé z nich majú vlastné menšie či väčšie zoo záhrady, v ktorých tieto korytnačky chovajú. Povolené je tiež ich kŕmenie v určitom čase. Chutia im veľmi banány.
Aktivita, ktorú na Seycheloch nesmiete vynechať. Tieto krásne korytnačky obrovské sa nachádzajú na ostrove La Digue na plantáži alebo ostrove Curieuse v prírodnej rezervácii. Mnohé hotelové rezorty tiež majú menšie či väčšie zoo záhradky, v ktorých žijú tieto korytnačky a hoteloví hostia ich môžu pozorovať alebo v určitom čase aj kŕmiť.
Výlety sa ponúkajú na rôzne neobývané ostrovčeky, z ktorých každý je špeciálny niečím iným. Pri St. Pierre sa nachádza koralový útes, je ideálny na šnorchlovanie, Curieuse je domovom obrovských seychelských korytnačiek a Cousin zase endemického vtáctva, odporúčame absolvovať ich kombináciu.
Ponúkajú sa na rôzne neobývané ostrovčeky, z ktorých každý je špeciálny niečím iným. Pri St. Pierre sa nachádza koralový útes, je ideálny na šnorchlovanie, Curieuse je domovom obrovských seychelských korytnačiek a Cousin zase endemického vtáctva, odporúčame absolvovať ich kombináciu.
6 ostrovčekov blízko hlavného mesta Victoria tvorí národný park - každý z nich je osobitý a každý z nich odporúčame navštíviť (Cerf, Moyenne, Ste Anne, Round Island, Long Island, Cachée). Vstupné do morského parku je cca 10€, je ideálny na kúpanie a šnorchlovanie, hoci žiaľ koraly nie sú v najlepšom stave.