Škótsko

Škótsko je jednou zo štyroch krajín Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a z celkovej plochy Spojeného kráľovstva zaberá približne jednu tretinu, na ktorej žije necelá desatina celkovej populácie kráľovstva. Z toho vyplýva, že ak pre svoj oddych hľadáte krajinu, kde nájdete viac ovečiek a kravičiek ako ľudí, Škótsko môže byť jedným z dobrých tipov. Platí to samozrejme najmä pre severozápadné rurálne oblasti, vysočinu, či Hebridské, Orknejské alebo Shetladské ostrovy.

Škótsko je všeobecne vnímané ako krajina ponúkajúca nádherné prírodné scenérie, tajomné jazerá, hlboké údolia, morské zálivy, starobylé opátstva či romantické hrady – mnohé z nich stále vo vlastníctve starých rodov, pripomínajúce slávnu históriu hrdých Škótov.

Je to ideálne miesto pre aktívnu dovolenku, ktorú môžete tráviť turistiku, golfom či rybolovom. Nie je to však len krásna, nedotknutá príroda ale aj kultúra, tradície, veselá i clivá ľudová hudba, tanec, typické škótske tartanové oblečenie, muži v sukni, skvelé výdatné jedlo či ochutnávka whisky. Obvykle začíname prehliadkou hlavného mesta, ktoré naopak, najmä vďaka množstvu festivalov, kultúrnych podujatí a neodolateľnej atmosféru priťahuje množstvo domácich aj zahraničných návštevníkov.

Krajina
Škótsko Škótsko
Časový posun
-1h
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Škótsko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľ...
Škótsko jednou zo štyroch krajín, ktoré sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Spojené kráľovstvo je konštitučná monarchia.
Rozloha a populácia
Škótsko zaberá plochu 77 933 km2 a žije tu približne 5 404 700 obyvateľov.
Jazyky
Úradnými jazykmi sú angličtina a škótska gaelčina. Regionálnym jazykom je však najmä škótčina, ktorá prevažuje najmä výc...
Úradnými jazykmi sú angličtina a škótska gaelčina. Regionálnym jazykom je však najmä škótčina, ktorá prevažuje najmä východnej časti škótska. Na rozdiel od škótskej gaelčiny, s ktorou sa stretávame najmä na západnom pobreží.
Náboženstvo
Dominantné postavenie vo vierovyznaní má Škótska presbyteriánska cirkev (30%), nasledujú katolíci (16%), prevažujúci naj...
Dominantné postavenie vo vierovyznaní má Škótska presbyteriánska cirkev (30%), nasledujú katolíci (16%), prevažujúci najmä na v centrálnej, či západnej časti a na vysočine. Tretí najväčší podiel má Škótska episkopálna cirkev. V krajine má zastúpenie aj množstvo malých odnoží presbyteriánskej cirkvi. Ostatné náboženstvá ako islam (1,4%), hinduizmus (0,3%), či budhizmus (0,3%) sa v Škótsku etablovali najmä vďaka prisťahovalectvu a vyššej pôrodnosti etnických menšín. V posledných rokoch narastá počet dospelého obyvateľstva, ktoré sa nehlási ku žiadnej cirkvi a dosahuje približne 50 %.
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 - 240 V. Elektrická zásuvka má tri dierky, je potrebný adaptér.

Top lokality

Ostrov Skye

Dramatická krajina najväčšieho ostrova Vnútorných Hebríd je skutočným prírodným drahokamom Škótska. „An t-Eilean Sgitheanach“, alebo  v preklade  zo škótskej gaelštiny „ okrídlený ostrov“, naozaj tvoria dve krídelká – dva polostrovy. Divoká a bizarná krajina polostrova Trotternish ponúka stolové hory, čadičové skaly, divoké útesy, či hradnú zrúcaninu na brehu mora. A pre otužilcov aj nádherné pieskové pláže. Kto by odolal? Dominantou pokojnejšieho polostrova Waternish je už 800 rokov sídlo klanu Macleodovcov, Dunvegan castle. Na mieste, kde sa rozbiehajú cesty na obe „krídla“ sa vypínajú dramatické Cuillin hills – oprávnene prezývané Škótske Alpy. Hoci najvyšší vrchol – Sgurr Aladair sa týči do výšky „len“ 993 m, turistiku v týchto miestach však rozhodne netreba podceňovať. Strmý skalnatý terén a nevyspytateľné škótske počasie prekvapilo už nejedného turistu. Názov Skye je toho dôkazom, boli to už Vikingovia, ktorý tomuto krásnemu miestu dalo meno „ostrov hmly“ alebo „Skye“.

Ostrov Skye
Ostrov Skye. Foto: depositphotos.com

Orkneje

Severne od škótskej pevniny sa nachádza súostrovie Orkneje. Pozostáva zo 70 ostrovov.  Na najväčší z nich sa priplavíme za cca 90 minút z mestečka Thurso. Už plavba samotná je úžasným zážitkom, najmä ak sa plavíme v podvečerných hodinách, kedy zapadajúce slnko nesvieti už bez tak červené pieskovcové útesy ostrova Hoy, ktorý počas našej cesty míňame. Asi najkrajší pohľad nám ponúka 137 metrov vysoký pieskovcový stĺp, tzv. Old Man of Hoy, ktorý vznikol morskou eróziou a odjakživa láka nielen fotografov ale najmä horolezcov. Asi najviac pozornosti vzbudil v roku 2018 zatiaľ jeho najmladší pokoriteľ, 8 ročný Edward Mills, ktorý výstup absolvoval,  aby získal peniaze pre charitatívnu organizáciu Horolezci proti rakovine, pretože jeho matka mala konečnú rakovinu prsníka.

Old Man of Hoy
Old Man of Hoy. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Edinburgh

Edinburgh leží na východnom pobreží, pozdĺž ústia rieky Forth do Severného mora. Vďaka krásne zachovalému stredovekému historickému jadru pôsobí Edinburgh priam rozprávkovo. Jeho Kráľovská míľa, prepájajúca stredoveký hrad a Holyrood palác, známe sídlo Márie Stuartovej, sa ťahá po chrbte dávno vyhasnutej sopky. Kamenné uličky a domy ukrývajúce tajomné dvory vás lákajú objavovať ich dávne, často veľmi strašidelné príbehy. Jedným z nich je aj život istého Williama Brodieho, edinburghského stolára, ktorého dvojitý život sa stal inšpiráciou pre román Roberta Luisa Stevensona, Dr. Jekill a Mr. Hyde.

Rozprávkový Edinburgh
Rozprávkový Edinburgh. Zdroj: depositphoto.com

Učupené pod Arthurovým sedlom, za kráľovským palácom sa ukrýva, ktoré zažilo kráľovské korunovácie, sobáše, či pasovanie rytierov do Holyroodske opátstvo starobylého škótskeho rádu Order of the Thistle – rádu bodliaka. Zároveň bolo kráľovským pohrebiskom. Hroby však boli za Williama Oranžského zničené, dnes jeho zakonzervované ruiny stále vyvolávajú rešpekt a úctu.

Holyroodske opátstvo. Škótsko
Holyroodske opátstvo. Škótsko. Foto: unsplash.com

Mesto je príťažlivé aj pre milovníkov prírody a turistiky, lebo priamo nad Holyroodskym palácom a opátstvom sa vypína už spomínané zamatové Arthurovo sedlo, ďalšia vyhasnutá sopka, ktorej zrázy boli zdeformované činnosťou ľadovcov. Kto sa nedá odradiť strmým výstupom, bude odmenený nádherným výhľadom, s mestom aj zálivom ako na dlani.

Arthurovo sedlo. Škótsko
Arthurovo sedlo. Škótsko. Foto: unsplash.com

Pre tých, ktorí sú len sviatočnými turistami ale milujú krásne výhľady, odporúčame vystúpiť za pár minút strmými schodíkmi na Calton Hill, ktorému dominuje niekdajšie observatórium či pamätník admirálovi Nelsonovi, pripomínajúci skladací ďalekohľad. Pri pohľade na mesto nám neunikne pohľad ani na najznámejší edinburghský hotel Balmoral – s hodinovou vežou, ako spomienkou na niekdajšiu historickú budovu železničnej stanice.

Calton Hill. Škótsko
Calton Hill. Škótsko. Foto: CK Satur

Pre milovníkov parkov, či záhrad má Edinburgh tiež čo ponúknuť. Princes Street Gardens sú záhradným klenotom, ktorý okrem zeleného trávnatého koberca a ružových záhonov poskytujú priam divadelnú kulisu v podobe hradného kopca či St.Giles katedrály. Novšiu časť Edinburghu tvoria honosné georgiánske domy, ktorých klasicistické priečelia dali mestu prívlastok „Atény severu“. Stredoveké a georgiánske mesto oddeľuje nákupná ulica Princes street, plná obchodov, reštaurácií, kaviarničiek, či suvenírov. Tak neváhajte a nechajte sa zlákať jedným z najkrajších a zároveň najtajomnejších miest na svete.

Princes Street Gardens. Škótsko
Princes Street Gardens. Škótsko. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Najlepší čas na cestovanie do Škótska je od konca marca až do konca mája, rovnako od septembra do začiatku októbra, kedy je pomerne ustálené počasie s teplotami od 10 – 16 C a zároveň je tu podstatne menej turistov ako v letných mesiacoch. Čo sa týka teplôt a dĺžky denného svetla je najlepší čas jún, kedy je stále menej turistov ako cez prázdniny. Júl a august sú čo sa týka počasia tiež ideálne, je to však zároveň vrchol turistickej sezóny s množstvom festivalov a teda turistické lokality sú podstatne rušnejšie.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letiská sú v mestách Edinburgh, Glasgow, Inverness a Aberdeen. Let z Bratislavy do Edinburghu trvá približne 2h 40 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v hlavnom meste spojeného kráľovstva v Londýne 25, Kensington Palace Gardens, W8 4QY, Londýn, Spojené kráľovstvo

Tel: +44 2073136470
Email: emb.london@mzv.sk

Víza a doklady

Od 1.1.2021 Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska už nie je členom EU. Občania členského štátu EU sa pri vstupe do Spojeného kráľovstva musia preukázať platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená (doklad platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny). Na krátkodobý pobyt po dobu 6 mesiacov nebudú občania potrebovať od 1. januára 2021 víza. Budú oprávnení navštíviť krátkodobo Spojené kráľovstvo za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností. 

Do 30. septembra 2021 budú môcť cestovať aj s platným občianskym preukazom. Od 1. októbra 2021 budú povinní cestovať výlučne s cestovným pasom. Táto podmienka sa nebude uplatňovať vo vzťahu k občanom, na práva ktorých sa vzťahuje Dohoda o vystúpení a včas sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme, garantujúcej právo pobytu. Registrovaní občania budú môcť do 31. decembra 2025 naďalej používať pri cestách do Spojeného kráľovstva aj platné občianske preukazy vydané v súlade so štandardmi ICAO (obsahujúce elektronický čip).

Od 1. januára 2021 Spojené kráľovstvo zavádza bodový imigračný systém, na základe ktorého budú musieť občania za účelom štúdia alebo práce požiadať o víza. Občania členských štátov EU môžu stále využívať tzv. e-Gates – elektronické vstupné terminály na letiskách, pokiaľ vlastnia pasy s biometrickým údajom a sú starší ako 12 rokov. V záujme ochrany detí britská hraničná polícia môže preverovať, či je dieťa do 18 rokov sprevádzané rodičmi. Pre tento prípad je vhodné mať so sebou doklady, ktoré príbuzenský vzťah potvrdzujú. Najmä v prípadoch, ak má dieťa iné meno ako sprevádzajúci rodič, je vhodné hraničnej polícii na požiadanie predložiť dôkaz vo forme napr. rodného listu a/alebo sobášneho listu. Ak je dieťa sprevádzané treťou osobou (t.j. nie rodičom/zákonným zástupcom), odporúčame vybaviť si pred cestou splnomocnenie (s notársky overeným podpisom rodiča/zákonného zástupcu) na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou.

Doprava

Na cestovanie po Škótsku sú veľmi vhodné vlaky, ktoré sú čisté a spoľahlivé, avšak cestovanie naprieč krajinou diaľkovými autobusmi je výrazne lacnejšie. Najpraktickejšie je však auto, funguje tu široká sieť auto požičovní, cesty sú dobre značené a obvykle dobre udržované. Diaľničná sieť v Škótsku pokrýva iba juh krajiny, obsluhuje najmä okolie Edinburghu a Glasgowa. Ak nemáte britský vodičský preukaz, stačí vám slovenský, nepotrebujete ani medzinárodný vodičský preukaz. V prípade, že šoférujete vlastné auto, musíte mať pri sebe platnú poistnú zmluvu. Maximálna rýchlosť na diaľniciach je 70 mph resp. 112 km/h. V zastavaných oblastiach /mestách/ je to 30 mph resp. 46 km/h, mimo zastavaných zón je to 60 mph resp. 96 km/h, v rezidenčných zónach, v blízkosti škôl je to 20 mph resp. 32 km/h.

Tolerancia alkoholu v krvi vodiča je 0,5 promile. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých pasažierov v aute či autobuse. Tiež platí zákaz telefonovania za volantom. V rurálnych lokalitách buďte na cestách pripravení na stretnutie s pasúcim sa dobytkom, ovcami, či kozami. Bežné sú kruhové objazdy, v Spojenom kráľovstve jazdíme po ľavej strane cesty, teda do kruhového objazdu vchádzame vľavo, prednosť dávame sprava. Žiadne cesty ani mosty nie sú v Škótsku spoplatnené. Niektoré rurálne cesty (najmä na ostrovoch a vysočine) sú úzke, kľukaté a hlavne jedno pruhové, ale majú tzv. passing places – miesta, kde sa môžu autá obísť a tak autá idúce z opačného smeru môžu bezpečne prejsť. Niektoré mosty ako napr. Skye Bridge alebo Kessock Bridge, vedúce ponad morské zálivy, môžu byť pre nepriazeň počasia, najmä silného vetra, dočasne zatvorené. Taktiež sa môže na vysočine v zimných mesiacoch stať, že cesty sú kvôli snehu neprejazdné.

Shopping a suveníry

Medzi najobľúbenejšie suveníry patrí Tartanové oblečenie, vyrábané z tartanovej látky, tkanej do špeciálneho kockovaného vzoru. Každý vzor podľa tradície bol unikátny pre ten ktorý klan či región. V Edinburghu sídli Škótsky register tartanov, ktorý eviduje cca 4000 tartanových vzorov. Obľúbené najmä šály, rukavice, čiapky, plédy, sukne či nohavice. Špecialitou je Kilt – mužská vlnená zavinovacia sukňa. Nosí sa na výnimočné príležitosti ako svadby, pohreby, oslavy či ceilidh. Súčasť tradičného mužského horalského oblečenia je sporran, peňaženka, ktorá sa nosí zavesená na bruchu. Trvanlivosťou a hrejivosťou sa vyznačujú kašmírové výrobky ako čiapky, svetre, rukavice či šály, tkané zo vzácnej srsti špeciálneho kozieho plemena, pochádzajúceho z kašmírskeho regiónu. Na tkanie sa používa len srsť, zhadzovaná v lete, preto sú na produkciu potrebné veľké stáda, ktoré v Škótsku pre tento účel stále rastú.

Skvelým typom na darček pre ženy sú vresové šperky – tzv. Heather jewellery – unikátne strieborné prstene, náušnice, prívesky či náramky s farebnými ozdobami vytvorenými z nafarbených vresových vetvičiek, zlisovaných tak, aby vytvárali nádhernú mramorovú štruktúru v rôznych farebných kombináciách. Prípadne si môžete kúpiť striebornú brošňu so symbolmi a mottami reprezentujúcimi jednotlivé klany. Väčšinou sa tieto brošne využívajú na zopnutie plédy. No a škótska jačmenná whisky je asi najčastejším suvenírom zo Škótska. Zo zákona musí škótska whisky dozrievať minimálne 3 roky a obsah alkoholu je minimálne 40%.

Obchod so škótskou whiskey
Obchod so škótskou whiskey. Zdroj: archív CK Satur

Sviatky

01. január Novoročné oslavy – začínajú Silvestrovskými oslavami v Škótsku nazývanými Hogmany
25. január Burns Night – škótsky štátny sviatok pri príležitostí narodenín škótskeho spisovateľa a básnika, ktorý prispel k znovuzrodeniu takmer zabudnutej škótčtiny. Tá bola v 18.storočí po jakobitských povstaniach zakázaná.
Marec/Apríl Veľkonočné sviatky – Veľký piatok
Máj May Day Bank Holiday – prvý májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Oslavuje sa spojenie parlamentov Anglicka a Škótska v roku 1707. K tomuto dňu sa viaže viacero tradičných sviatkov, tiež sviatok práce. Oslavuje sa v mnohých krajinách po celom svete.
Máj Spring Bank Holiday (Victoria Day) – posledný májový pondelok je v Spojenom kráľovstve dňom pracovného pokoja. Je to sviatok mnohých krajín ktoré sú/boli členmi Commonwealthu (voľné združenie Veľkej Británie a jej bývalých kolónií.) Sviatok sa viaže k rozkvetu britského impéria za čias vlády kráľovnej Viktórie.
August Summer bank holiday – prvý augustový pondelok – sviatok v Anglicku, Walese a Severnom Írsku. Jeho vznik siaha do roku 1871. V tento deň sú zatvorené obchody i banky, ľudia chodia na výlety do prírody alebo na pobrežie. Pre mnoho ľudí tento letný štátny sviatok znamená koniec leta. Niektorí ľudia si organizujú výlety a krátke dovolenky počas predĺženého víkendu. Pre ostatných je to ďalšia príležitosť na prácu vo svojich záhradách.
30. november St. Andrews day –  deň sv. Ondreja, patróna Škótska. Diagonálny kríž, na ktorom bol sv. Ondrej ukrižovaný je súčasťou škótskej vlajky.
05. november Guy Fawkes and Bonfire Night – Ohňostroje rozžiaria oblohu počas Noci Guya Fawkesa – oslavuje sa 5. novembra, čo je výročie sprisahania z roku 1605 v Londýne. Muž menom Guy Fawkes sa pokúsil vyhodiť do vzduchu parlament, sprisahanie však bolo odhalené a Guy popravený. V tento možno vidieť v uliciach vatry, ohňostroje a pálenie figurín Guya Fawkesa.
25. december Christmas day – na rozdiel od mnohých iných európskych štátov Briti neoslavujú 24. decembra. Oslavuje sa o deň neskôr ako je zvykom u nás, teda 25.12., teda Božie narodenie. Je to najdôležitejší vianočný deň, deti ráno rozbaľujú darčeky a koná sa slávnostný obed.
26. december Boxing day – Sviatok je založený na tradícii poskytovania darov šľachty služobníctvu. V súčasnosti  ľudia počas tohto dňa navštevujú rodinu a priateľov a večer sa zabávajú. Tento deň sú otvorené obchody a nakupujú sa darčeky. Je to jeden z najdôležitejších dní pre obchodníkov v roku, začínajú sa povestné výpredaje.

Tipy na výlety v Škótsku

  • Ceilidh
    • Top

    Je výraz v škótskej gaelčtine a znamená spoločenské stretnutie či oslavu. Je spojené s tradičnou gaelskou hudbou a tancom. Hudobníci hrajú na husle, gajdy či na gitaru. S takýmto veselým posedením sa v Škótsku stretnete v každej správnej krčme. Ceilidh má tradíciu nielen v Škótsku ale aj Írsku, Walese či v Cornwalle.

  • edinburghský festival
    • Top

    Je najväčším festivalom umenia na svete. Každoročne počas troch augustových týždňov hostí špičkových interpretov rôznych hudobných žánrov, divadla, opery a tanca. Počas troch týždňov sa odohrá vyše 300 predstavení v kostoloch, koncertných či divadelných sálach ale aj na námestiach či v parkoch.

  • festival fringe
    • Top

    V auguste prebieha aj festival pouličného umenia Fringe, ktorý sa začal organizovať ako alternatíva ku Edinburghskému festivalu umenia. Je to najväčší festival svojho druhu na svete s asi 3 500 vystúpeniami na približne 250 miestach v meste: na uliciach, námestiach, parkoch či v školách. Vďaka festivalom prichádza každoročne v auguste do Edinburghu približne štyri milióny návštevníkov. August je teda v Škótsku mimoriadne exponovaný mesiac, čo sa odráža aj na cenách leteniek či ubytovania.

  • Highland games
    • Top

    Tieto highlanderské hry sú oslavou keltských a škótskych tradícií, s disciplínami ako hod brvnom, preťahovanie sa lanom, horalský tanec, či hra na gajdy. Najznámejšie hry sú takzvané - Braemar Gathering, ktoré sa organizujú v prvú septembrovú nedeľu a tradične ich navštevuje aj kráľovná Alžbeta II.

  • Katedrala sv magnusa v škótsku
    • Top

    V hlavnom meste Kirkwall neostala nič dlžná geologickému pôvodu Orknejí a červený pieskovec dominuje klenbám, ktoré nás obklopujú. Je to najsevernejšia katedrála Spojeného kráľovstva. Vybudovali ju ešte Nóri, keďže do škótskeho vlastníctva prešli Orkneje (spolu so Shetlandami) až v 15. storočí. Od dánskeho kráľa (ktorý vtedy vládol aj dnešnému Nórsku) ich dostala ako svadobný dar jeho dcéra Margaret, keď sa vydávala za škótskeho kráľa Jamesa III.

  • military tatoo
    • Top

    Medzinárodná prehliadka vojenských kapiel sa odohráva každý večer počas troch augustových týždňov na Edinburghskom hrade a vždy býva zakončená veľkolepým ohňostrojom. Každý rok sa na veľkom hradnom nádvorí pre tento účel postaví tribúna pre 8 800 divákov. Výraz Tatoo pochádza z holandskej frázy doe den tap toe, znamenajúcej pokyn „zatvorte kohútik“, ktorý dával trubkár alebo bubeník hostinským, aby prestali čapovať pivo a aby sa vojaci vrátili do kasární.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Škótsku