Andalúzia

Andalúzia je oblasť južného Španielska tiahnuca sa 300 kilometrov pozdĺž pobrežia. Je charakteristická ako najteplejšia časť Pyrenejského polostrova vyhľadávaná nielen pre kvalitné pláže a more s kryštálovo čistou vodou ale aj svoju gastronómiu.

Andalúzia je ideálnym miestom ak chcete ochutnať legendárnu paellu s plodmi mora alebo si len vychutnávať španielsku atmosféru pri poháriku sangrie. Ak patríte k aktívnym dovolenkárom a neradi sa nudíte vyberte sa do okolitých hôr. Okolitá horská príroda korešpondujúca s nenahraditeľnou atmosférou bielych úzkych uličiek si vás zaručene získa.

Ak sa vám Španielsko spája s bujarou zábavou navštívte pobrežie Costa del Sol. Slnečné pobrežie ponúka pestré možnosti na zábavu, veľa spôsobov športového vyžitia, nájdete tu veľa obchodíkov, kaviarní a reštaurácii ale hlavne barov a party klubov. Najnavštevovanejšími miestami Andalúzie sú Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga a Giblartár. Ak sa rozhodnete pre návštevu Andalúzie, rozhodne by ste nemali vynechať ani jedno z týchto historických mestečiek.

Krajina
Španielsko Andalúzia
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
3h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Andalúzia je súčasťou Španielka. Španielsko sa skladá zo 17 autonómnych spoločenstiev, medzi ktoré patrí aj Andalúzia.
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 87,268 km2 a má približne 8,4 milióna obyvateľov.
Jazyky
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, ba...
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina, arančina a ďalšie.
Náboženstvo
kresťanstvo
Elektrický prúd:
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V.

Top lokality

Andalúzia je oblasť južného Španielska tiahnuca sa 300 kilometrov pozdĺž pobrežia. Je charakteristická ako najteplejšia časť Pyrenejského polostrova vyhľadávaná nielen pre kvalitné pláže a more s čistou vodou ale aj svoju gastronómiu. Ak sa vám však Španielsko spája s bujarou zábavou navštívte pobrežie Costa del Sol. Slnečné pobrežie ponúka pestré možnosti na zábavu, veľa spôsobov športového vyžitia, nájdete tu veľa obchodíkov, kaviarní a reštaurácii ale hlavne barov a party klubov. Najnavštevovanejšími miestami Andalúzie sú Sevilla, Granada, Cordoba, Malaga a Giblartár. Ak sa rozhodnete pre návštevu Andalúzie, rozhodne by ste nemali vynechať ani jedno z týchto historických mestečiek.

Granada

Mesto s viac ako 200.000 obyvateľmi leží pod pohorí Sierra Nevada. Grenada patrí s prehľadom medzi jedno z najviac navštevovaných miest Andalúzie. Stojí tu najslávnejšia stavba celého južného Španielska – Alhambra a jej priľahlé záhrady Generalife. Ďalej tu nájdete samozrejme veľké množstvo zaujímavých kostolíkov a ďalších historických stavieb. Treba sa však pripraviť na to, že mesto býva preplnené turistami, čo by vás však nemalo odlákať, Grenada jednoducho stojí za to!

Granada
Granada. Foto: depositphotos.com

Cordoba

Cordoba sa oprávnene prezýva aj perla Andalúzie – patrí medzi tri najnavštevovanejšie mestá Andalúzie. Medzi najviac navštevované a najfotogenickejšie pamiatky patrí krásna katedrálo-mešita, úžasný rímsky most prechádzajúci cez rieku Guadalquivir a celá rada ďalších pamiatok v centre mesta. Práve centrum je plné množstva malebných uličiek, nádvorí a nájdete tu aj nespočetne veľa krásnych záhrad.

 

Cordoba
Cordoba. Foto: depositphotos.com

Tiesňava El Chorro

Tiesňava El Chorro patrí medzi najzaujímavejšie a najkrajšie tiesňavy v celom Španielsku. Práve cez toto miesto vedie známa trasa Caminito del Rey, niekedy prezývaná aj ako cesta samovrahov.

Tiesňava El Chorro
Tiesňava El Chorro. Foto: depositphotos.com

Jaskynné obydlia v Guadixe

Jednou z najväčších zaujímavostí Andalúzie sú jaskynné obydlia vybudované v tufových horninách (horniny vulkanického pôvodu) južne od centra mesta. Tieto obydlia boli vybudované v relatívne rozsiahlej oblasti Barrio de Santiago. Nájdete tu krásne zrekonštruované domy, dnes slúžiace ako zážitkové ubytovanie, ale aj uličky kde žije sociálne slabšie obyvateľstvo. Najkrajší výhľad na oblasť, ale aj na starobylé centrum Guadixu sa vám naskytne ak sa vydáte na vyhliadku na úplnom juhu Barrio de Santiago.

Jaskynné obydlia v Guadixe
Jaskynné obydlia v Guadixe. Foto: depositphotos.com

Hrad Lacalahorra

Zaujímavý súmerný hrad Castillo de la Calahorra leží na malom kopci cerro Amesetado (1 240m n. m.) na severnej strane mohutnej Sierry Nevady. Hrad je neprehľadnuteľnou dominantou tohto kraja nazývaného Marquesado de Zenete. Zaujímavosťou tohto hradu nie je len jeho pravidelný pôdorys ale aj fakt, že ide o prvý hrad talianskeho renesančného štýlu, nachádzajúci sa mimo Talianska. Vďaka poschodovému arkádovému nádvoriu je hrad zaujímavý nie len z vonkajšej strany.

Hrad Lacalahorra
Hrad Lacalahorra. Foto: depositphotos.com

Tarifa

Tarifa je najjužnejšie pevninské mesto Európy odkiaľ môžete vidieť až do Afriky. Tarifa je tiež obľúbená pre svoje nekonečné pláže a mohutnú pevnosť týčiacu sa nad mestom.

miestny obyvatelia
Andalúzia. Foto: depositphotos.com

Gibraltár

Gibraltár je zámorská kolónia Veľkej Británie, nachádzajúca s na juhu Španielska pri pobreží Stredozemného mora. Nenápadný výbežok na juhu Pyrenejského polostrova má veľmi strategickú polohu. Gibraltár je nielen miesto Európy, ktoré má najbližšie k Afrike, ale jeho poloha umožňuje kontrolovať Gibraltársku úžinu, ktorá je spojením medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Práve preto sa viedli spory o to, kto bude toto miesto vlastniť. Napokon v roku 1830 spor vyhrala Británia. Jej vplyv je tu citeľný, prekvapia vás tu ikonické britské telefónne búdky, červené poštové schránky ale aj fish&chips dostupné na každom rohu. Dominantou tohto mesta je obrovská skala zvaná „The Rock“ týčiaca sa nad mestom. Táto skala má nielen veľký historický význam- bola totiž obývaná už od doby kamennej, práve tu sa našla aj lebka neandertálca. Svoj význam má však aj geograficky či strategický, no navštevovaná je najmä z dôvodu, že je jediným miestom Európy, kde voľne žijú opice makaky vo svojom prirodzenom prostredí. Keď sa vyberiete na výlet na „The Rock“ majte na pamäti, že opice je zakázané kŕmiť (ak by ste to skúsili, rýchlo by ste pochopili prečo) a rovnako nezabudnite si cennosti nechať na hoteli – opice vedia byť drzé a rady kradnú.

Gibraltár
Gibraltár. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Sevilla – hlavné mesto Andalúzie má viac ako milión obyvateľov. Spoločne s Cordobou a Granadou patrí medzi tri najviac navštevované mestá juhu Španielska. Turistov sem láka obrovská neskorogotická katedrála s renesančnými a barokovými prvkami so slávnym minaretom Giralda, Zlatá veža, postavená na brehu rieky, ktorá je symbolom mesta, kráľovský palác, zaujímavá býčia aréna či úžasné námestie Plaza de Espana. Sevilla patrí medzi najteplejšie mestá v Európe - niektoré zdroje tvrdia, že práve tu bola nameraná historicky najvyššia teplota v Európe a to až 50°C. V období teplých mesiacov sa nielen tu, ale aj v celom Španielsku začína hlavná sezóna, no čoraz častejšie je aj Sevilla vyhľadávaná aj v mimo sezónnom období.

Sevilla
Sevilla. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Španielsko a rovnako tak Andalúzia je vyhľadávaná turistami hlavne počas top sezóny - leta. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, vyberte si pre poznávanie krajiny mesiace od apríla do júna alebo september a október, kedy sa priemerné teploty pohybujú okolo príjemných 20ºC.

Letisko a dĺžka letu

Do Andalúzie sa lieta na letisko v Malage. Let z Bratislavy trvá približne 2h 55 minút a z Viedne 2h 50 minút.

Zastupiteľský úrad

Embajada de la República Eslovaca,, c./ del Pinar, 20, 28006 Madrid 6, Espaňa

Tel.: 0034/ 91/5903 861
Mobilný: 0034/609 002 803 (mimo pracovnej doby, počas štátnych sviatkov a v urgentných prípadoch)
Fax: 0034/ 91/5903 868
Email: emb.madrid@mzv.sk, www.mzv.sk/madrid

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky, vrátane detí môžu na územie Španielska vstupovať ako turisti na platný cestovný pas SR alebo na občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z EÚ môže doviesť do Španielska pre vlastnú potrebu 800 ks cigariet, 400 ks malých cigár, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l alkoholu, 20 l alkoholických nápojov so stredným obsahom alkoholu, 90 l vína a 110 l piva. Drogy sú v Španielsku zakázané, mať drogu aj v malom množstve je trestné. Na prevoz zbrane sa vyžaduje európsky zbrojný pas. Dovoz a vývoz hotovosti je obmedzený čiastkou 10 000,-EUR.

Doprava

Verejná doprava v Španielsku patrí medzi jednu z najlepších v Európe. Železničný systém je super moderný a rýchly, rovnako letecká doprava je rozsiahla a má dobré spojenia nielen s ostatnými krajinami ale dobre fungujú aj vnútroštátne spojenia. Cestná sieť je dobre udržiavaná a prostredníctvom autobusovej dopravy sa dostanete do dediniek v hociktorom kúte krajiny.

Shopping a suveníry

Magnetky, tričká alebo kľúčenky patria medzi najžiadanejšie suveníry, ktoré si domov donesieme z dovoleniek. Čo tak upustiť uzdu fantázii a zo španielska si priniesť niečo viac originálne? Siahnite napríklad po figúrke toreadora s býkom, ktoré sú pre Španielsko typické a v obchodíkoch so suvenírmi ich nájdete od výmyslu sveta. Druhou alternatívou môžu byť napríklad kastanety a alebo vejár zvaný po španielsky abanico, ktorý býva súčasťou tradičného červeno-čierneho temperamentného kostýmu horúceho flamenca. Práve flamenco je typické hlavne pre oblasť Andalúzie. Pre Španielsko je príznačná aj keramika. Keramickými alebo porcelánovými nádobami si viete oživiť interiér a sú príkladom toho, že suveníry si vedia nájsť aj praktické využitie. Španieli sú profesionáli v práci s hlinou a glazúrou, preto takýto úlovok upúta pozornosť každej návštevy. Ak by ste sa rozhodli si po návrate z dovolenky spraviť španielsky večer a na misku s hispánskymi motívmi si naservírovať nejaké špeciality typické pre túto krajinu, siahnite po domácich syroch alebo tradičnej šunke jamón, ktorá prežije aj niekoľkohodinový let. Ak však chcete potešiť nielen seba ale aj známych, navštívte miestne trhy a prineste im koreniny, olivy alebo víno, ktorým nikdy nič nepokazíte. Vyberte jedno z tradičných vín najvýznamnejších španielskych oblastí ako sú Ribera del Duero Rioja či Valdepeňas.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
Zelený štvrtok a Veľký piatok pohyblivý dátum podľa Veľkej noci
1. máj Sviatok práce
15. august Sviatok nanebovzatia Panny Márie
12. október Štátny sviatok Španielska
1. november Sviatok všetkých svätých
6. december Deň španielskej ústavy

Tipy na výlety v Andalúzii

  • churros
    • Top

    Základom každého dňa sú poriadne raňajky. Španieli sa pravdepodobne držia hesla sladké raňajky – sladký život pretože si radi ku rannej káve pochutnajú na churros. Ide o pochúťku pripravovanú z odpaľovaného cesta, podobnému ako sa používa pri príprave venčekov alebo veterníkov. Rovnako tak ako pri príprave venčekov budete potrebovať cukrárenské vrecko a ozdobnú špičku. Rozdiel však je v tom, že churros je vysmážané podobne ako naše šišky – čiže namiesto plechu použijete panvice kde tyčinky smažíte. Najčastejšie sa táto pochúťka podáva posypaná s cukrom, škoricou, či marmeládou alebo čokoládou do ktorej si churros namáčate. Ak však nemáte chuť začínať s niečím sladkým, siahnite po entra de tomate a teda zapečenej bagete potrebou rozmixovanými paradajkami dochutenými len soľou a korením.

  • Medvede v parku. Cabarceno. Španielsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Park sa nachádza na severe Španielska v regióne Kantábria, asi 20 minút od hlavného mesta Kantábrie Santander. Leží na ploche 750 ha starej povrchovej banskej prevádzky a stále si zachováva primitívnu krásu svojej krasovej krajiny. Je domovom viac ako 120 druhov. Okrem stravy, ktorá je im poskytovaná, si zvieratá žijú plne slobodne a podľa svojich inštinktov. V súčasnosti patrí vybavenie prírodného parku Cabárceno medzi najlepšie hodnotené organizáciami, ktoré monitorujú životné podmienky zvierat. Prehliadka má dĺžku viac ako 20 km, a dá sa prejsť autom, na bicykli, pešo alebo lanovkou. Park ponúka niekoľko rôznych predstavení vrátane ukážok dravých vtákov. Autom sa dostanete aj do výbehov niektorých zvierat, ako sú slony, medvede, žirafy, gorily a nosorožce.

  • Camp Nou, Španielsko
    • Top

    Camp Nou je domáci štadión klubu FC Barcelona. Bol dokončený v roku 1957 a jeho terajšia kapacita 99 354 divákov ho činí najväčším futbalovým štadiónom Európy a jedenástym najväčším na svete podľa kapacity. Až do roku 2000 bol jeho názov Estadi del FC Barcelona (v preklade Štadión FC Barcelona), ale hlasovaním členov oficiálneho klubu fanúšikov bol však premenovaný na často používaný názov Camp Nou. Zaujímavosťou je, že na celosezónne vstupenky sa nečakajú žiadne fronty, jediný spôsob ako ich získať je zdediť, či kúpiť od iného majiteľa - sú totiž vždy vypredané.

  • Región Cantabria - zelené pobrežie, oceán a maják. Španielsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Španielsky región na severe krajiny sa pýši zeleným regiónom Cantabria. Známa je pre viac ako 6 500 jaskýň, ako Altamira a El Soplao, množstvo zelených lúk, hôr. Ponúka aj krásne pláže Comillas, Noja a Laredo. Pobrežné mesto Santander má krásnu promenádu Avenida Reina Victoria, historickú štvrť a historické budovy ako je radnica a katedrála. Nájdete tu aj obľúbenú pláž El Sardinero. Cantabria má vynikajúce jedlo, či už sú to ryby, morské plody a množstvo syrov. Známe sú koláče „sobaos“ a „quesadas pasiegas“.

  • Casa Battló, Španielsko
    • Top

    Casa Batlló, jeden z domov v priamom centre mesta, je plný farieb, pôsobí veľmi hravo a je magnetom pre oči. V tomto prípade sa to zaujímavejšie deje v exteriéri. Stavba je akoby zostavená z časti kostry zvierat a jej strecha má pripomínať dračí chrbát. Je vytvorená z mnohých malých farebných sklíčok a dáva Barcelone nezameniteľnú tvár. Casa Batlló bola postavená v roku 1877 a bola domovom rodiny Batlló. Odvtedy však musela prejsť niekoľkými renováciami, jednu z nich robil o pár rokov neskôr i samotný Gaudí.

  • Casa Milá, Španielsko
    • Top

    Veľmi netradičný obytný dom, ktorý pripomína vlniace sa more, stojí uprostred Barcelony a je posledným Gaudího projektom pred bazilikou Sagrada Familia. Táto nekonvenčná stavba nemá ani jednu rovnú plochu alebo hranu, všetky jej línie sú oblé. V dome neboli použité žiadne pevné steny a celá stavba stojí len na stĺpoch a oblúkoch. Poschodia nemajú jednotný tvar ani výšku. Izby sú umiestnené okolo dvoch vnútorných nádvorí, aby do nich prenikalo čo najviac svetla. V roku 1984 bola Casa Milá zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Andalúzii