Krajina hodiniek a čokolády udivuje svojou pol tisícročie trvajúcou nezávislosťou, nádhernou prírodou pod vysokými alpskými štítmi a čarovnými mestami či prívetivými horskými dedinkami. Na jeho území sa vypína najkrajší štít Álp, Matterhorn, ktorý dosahuje výšku 4477 m. Jeho naklonený vrchol na východnú stranu sa stal symbolom pre celé Švajčiarsko.
Aj keď pôsobí osamelo, jeho sláva a krása je známa na celej zemi. Má čisté línie, ktoré nechávajú vyniknúť každému metru. Nachádza sa na taliansko-švajčiarskej hranici pri obľúbenom stredisku Zermatt.
Obrovské alpské územie je aj starobylým kultúrnym prostredím, ktoré má svoje vlastné tradície, čo zároveň priťahuje mnohých cestovateľov ako aj horolezcov, ktorí zdolávajú aj tie najvyššie štíty. Švajčiarske Alpy sú domovom najzaľadnenejšieho regiónu Jungfrau-Aletsch, ktorý je i na zozname UNESCO. Práve tu sa k nebu týčia ľadové štíty Eiger, Jungfrau a Mönch.
Švajčiarsko je krásnou krajinou so zaujímavým rastlinným a živočíšnym svetom. Južne od Luganského jazera sa nachádza bohaté morské archeologické nálezisko Monte San Giorgio, ktoré je pokryté lesom.
V krajine sú zachované staré kláštory, ako napríklad St. Galleni alebo kláštor sv. Jána z 8. storočia so zachovanými maľbami a freskami. Mnohé veľké mestá aj dnes dýchajú tajomnou históriou, kde sa zrodilo mnoho mýtov. Pravdou však ostáva, že v roku 1291 zástupcovia troch kantónov prisahali na spojenectvo a tak vznikol Večný spolok. O pár rokov neskôr sa na švajčiarskej historickej scéne objavil bojovník za slobodu Viliam Tell. Jeho príbeh začína tým, keď mu habsburský správca prikázal zostreliť jablko z hlavy jeho syna. Keďže bol dobrý strelec úlohu splnil, pričom chlapec ostal živý. Rozhodol sa však správcovi za jeho krutosť pomstiť. V 19. storočí mu za jeho udatnosť v meste Altdorf postavili pamätník. Viliam Tell inšpiroval nemeckého spisovateľa Fridricha Schillera, ktorý napísal známu divadelnú hru.