Švajčiarsko

Krajina hodiniek a čokolády udivuje svojou pol tisícročie trvajúcou nezávislosťou, nádhernou prírodou pod vysokými alpskými štítmi a čarovnými mestami či prívetivými horskými dedinkami. Na jeho území sa vypína najkrajší štít Álp, Matterhorn, ktorý dosahuje výšku 4477 m. Jeho naklonený vrchol na východnú stranu sa stal symbolom pre celé Švajčiarsko.

Aj keď pôsobí osamelo, jeho sláva a krása je známa na celej zemi. Má čisté línie, ktoré nechávajú vyniknúť každému metru. Nachádza sa na taliansko-švajčiarskej hranici pri obľúbenom stredisku Zermatt.

Obrovské alpské územie je aj starobylým kultúrnym prostredím, ktoré má svoje vlastné tradície, čo zároveň priťahuje mnohých cestovateľov ako aj horolezcov, ktorí zdolávajú aj tie najvyššie štíty. Švajčiarske Alpy sú domovom najzaľadnenejšieho regiónu Jungfrau-Aletsch, ktorý je i na zozname UNESCO. Práve tu sa k nebu týčia ľadové štíty Eiger, Jungfrau a Mönch.

Švajčiarsko je krásnou krajinou so zaujímavým rastlinným a živočíšnym svetom. Južne od Luganského jazera sa nachádza bohaté morské archeologické nálezisko Monte San Giorgio, ktoré je pokryté lesom.

V krajine sú zachované staré kláštory, ako napríklad St. Galleni alebo kláštor sv. Jána z 8. storočia so zachovanými maľbami a freskami. Mnohé veľké mestá aj dnes dýchajú tajomnou históriou, kde sa zrodilo mnoho mýtov. Pravdou však ostáva, že v roku 1291 zástupcovia troch kantónov prisahali na spojenectvo a tak vznikol Večný spolok. O pár rokov neskôr sa na švajčiarskej historickej scéne objavil bojovník za slobodu Viliam Tell. Jeho príbeh začína tým, keď mu habsburský správca prikázal zostreliť jablko z hlavy jeho syna. Keďže bol dobrý strelec úlohu splnil, pričom chlapec ostal živý. Rozhodol sa však správcovi za jeho krutosť pomstiť. V 19. storočí mu za jeho udatnosť v meste Altdorf postavili pamätník. Viliam Tell inšpiroval nemeckého spisovateľa Fridricha Schillera, ktorý napísal známu divadelnú hru.

Krajina
Švajčiarsko Švajčiarsko
Hlavné mesto
Bern
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Spolková republika.
Rozloha a populácia
Rozloha Atén je 41 284,6 km2 a ma približne 8 570 146 obyvateľov.
Jazyky
nemčina, francúzština, taliančina, rétorománčina
Náboženstvo
rímskokatolícke, protestantské, moslimské, židovské

Top lokality

Zürich

Zürich je hlavným a zároveň najväčším mestom švajčiarskeho kantónu s rovnakým názvom. Napriek nízkemu počtu obyvateľov je Zürich považovaný za vedúce svetové mesto vo finančnej oblasti a je domovom pre viaceré finančné inštitúcie. Môžete tu nájsť viacero zaujímavých miest ako napríklad Švajčiarske národné múzeum a Kunsthaus. Ďalšími hlavnými pamiatkami v meste sú kostoly Grossmünster, Fraumünster, St. Peter a Predigerkirche. Zürich má dlhoročnú bohatú tradíciu v umení a je miestom, kde sa usporadúva známy filmový festival, Zürich film festival.

Zürich
Zürich. Foto: unsplash.com

Historické centrum mesta je charakteristické budovami zo stredoveku ako o tom svedčia tunajšie kostoly, ale tiež tu vynikajú stavby z čias Karola Veľkého. Zürich je celkom iného rázu, než ostatné európske mestá. Mesto dotvárajú aj útulné historické kaviarne, ako napríklad Café Shober, ktorý sa od svojho otvorenia v roku 1875 zmenil len málo. Nachádza sa v dome, ktorý je pôvodne zo 14. storočia.

Zürich v historickej spleti švajčiarskych tradícií
Zürich v historickej spleti švajčiarskych tradícií. Foto: unsplash.com

Určite ochutnajte domáce vyrobené koláče a sladkosti. Z Zürichu neodíďte bez ochutnávky tej najlepšej čokolády v Sprüngli alebo Laderachu, kde nájdete fantastické pralinky. Najlepšie truffles má Beschle.

Truffles
Truffles. Foto: unsplash.com

Centrum mesta osviežuje aj čisté jazero, ktoré miestni obyvatelia obľubujú a radi tu trávia svoj čas piknikom, prechádzkami, slnením  alebo si radi zaveslujú na člnoch a poslednú dobu je populárne paddleboarding.

Zürichsee
Zürichsee. Foto: unsplash.com

Ak ste milovníkmi nakupovania a hľadáte typické švajčiarske suveníry, zájdite do obchodu Teddy, ktorý má bohatý výber rôznych tradičných umeleckých kúskov z celej krajiny. Aj v úzkych uličkách od centra nájdete hotové poklady. Plno obchodov rôznych značiek nájdete na ulici Bahnhofstrasse.

Nákupná ulica Bahnhofstrasse
Nákupná ulica Bahnhofstrasse. Foto: unsplash.com

Večer sa zas nechajte zlákať osvetleným mestom, kde celkom jasne vidieť jeho historické črty, ktoré vo sviežej ale zároveň i kus tajomnej atmosfére, dodajú vášmu kroku ľahkosť a radosť.

Večerný Zürich
Večerný Zürich. Foto: unsplash.com

Ženeva

V najzápadnejšom švajčiarskom kantóne sa nachádza Ženeva postavená pri jazere, ktoré mu dodáva romantické francúzske ako aj nesporne alpské čaro. Mesto je známe aj tým, že tu sídli veľa svetových organizácií. Nájdete tu slávny vodotrysk Jet d ´Eau, ktorý chrlí vodu do výšky 140 m. Kvetinové hodiny, katedrálu sv. Petra z 13. storočia a pekné uličky lákajúce na promenády.

Vodotrysk v Ženeve
Vodotrysk v Ženeve. Foto: unsplash.com

Nevynechajte ženevské Kvetinové hodiny, katedrálu sv. Petra z 13. storočia a pekné uličky lákajúce na promenády.

Kvetinové hodiny
Kvetinové hodiny. Foto: unsplash.com

Hrad Chillon je ostrovný hrad, ktorý sa nachádza na východnom konci Ženevského jazera, na úzkom pobreží medzi Montreux a Villeneuve, ktorý poskytuje prístup do alpského údolia Rhone. Chillon je verejne prístupný pre turistov a podľa štatistík je najnavštevovanejšou historickou pamiatkou Švajčiarska. Vnútri hradu sa nachádzajú štyri veľké sály, tri nádvoria a rad spální otvorených pre verejnosť. Jednou z najstarších je Camera domini, čo bola miestnosť obsadená vojvodom Savojským.

Hrad Chillon
Hrad Chillon. Foto: unsplash.com

Lugano

Lugano sa nachádza v južnom Švajčiarsku v taliansky hovoriacom kantóne a je jedným z najobľúbenejších turistických miest v krajine. Jeho čaro dotvára aj jazero Lugano. Mesto je domovom mnohých historických budov a múzeí, zatiaľ čo v okolí môžete vidieť viacero prírodných pamiatok. V Lugane je 17 miest, ktoré sú súčasťou švajčiarskeho národného dedičstva. Medzi národné historické pamiatky patria dve knižnice, Biblioteca Cantonale a Biblioteca Salita dei Frati, ako aj švajčiarsky nahrávací archív.

Lugano
Lugano. Foto: unsplash.com

Samotné jazero Lugano ozvláštňuje aj mesto svojím trblietavým leskom, zeleňou a jedinečnou alpskou krásou.

Jazero Lugano
Jazero Lugano. Foto: unsplash.com

Lausanne

Nádherné mesto Lausanne pri Ženevskom jazere je miestom splynutia kultúry, prírody, športu a fantasticky chutného jedla. Jeho šarm sa vyznačuje francúzskou atmosférou, ktorú ale dotvára švajčiarska nátura. Mesto spestruje gotická katedrála Notre Dame s vežou vysokou 75 metrov, odkiaľ je krásny výhľad. Nájdeme tu zvyšky kultúry Rimanov a Keltov, o ktorých sa dá viac dozvedieť aj v miestnom múzeu. Nachádza sa tu aj sídlo Medzinárodného olympijského výboru, ktoré pôvodne sídlilo v Paríži.

Lausanne
Lausanne. Foto: unsplash.com

Lausanne je najmenším mestom na svete, ktoré sa môže pochváliť metrom, ktoré má aj najvyššie prevýšenie na svete, a to od 300 do vyše 700 metrov. Mesto si stále drží svoj historický charakter, ale nájdu sa tu i moderné obchody a výborné reštaurácie, či trh s ovocím na Place de la Palud. Veľmi pekná je botanická záhrada. Alebo sa nechajte okúzliť jazdou na výletnej lodi. V blízkosti Lausanne sa nachádza sympatické mestečko Vevey, kde sa pestuje vínna réva, čo mu dodáva stredomorskú atmosféru.

Vevey
Vevey. Foto: unsplash.com

Neďaleko Vevey sa nachádza čarovné mestečko Montreux, ktoré sa oplatí preskúmať. Nádherný výhľad na Ženevské jazero a celý región sa vám naskytne z miesta Dent de Jaman, kam sa dostanete chodníkom z mesta. Je to zároveň ideálne miesto aj na piknik.

Vyhliadka Dent de Jaman nad Montreux
Vyhliadka Dent de Jaman nad Montreux. Foto: unsplash.com

Luzern

Pri Luzernskom jazere leží aj švajčiarske mesto Luzern, ktoré obklopuje nádherná horská panoráma. V jeho blízkosti sa nachádzajú hory Rigi a Pilatus, ktorý sa dá navštíviť z alpskej strany najstrmšou zubačkou na svete alebo od mesta lanovkou.

Mesto Luzern
Mesto Luzern. Foto: unsplash.com

V meste nájdeme najstarší európsky drevený krytý most cez rieku Reuss, ktorý pochádza zo 14. storočia. Mostov tu síce nájdeme viac, ale tento je pre svoj vek jedinečný. V jeho strede je aj vodná veža. Je to tiež mesto námestí a kostolov. Kedysi bolo opevnené. Do dnes sa zachoval Museggský múr slúžiaci na severnú ochranu mesta. Priamo pri brehu sa nachádza moderné Kultúrne a kongresové centrum.

Drevený most cez rieku Reuss
Drevený most cez rieku Reuss. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bern

Švajčiarske hlavné mesto Bern vzniklo v 12. storočí. Nie veľa mestám sa podarilo zachovať svoje historické črty tak úspešne ako Bernu, hlavnému mestu Švajčiarska. Staré mesto Bern je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO a vďaka 6 kilometrom pasáží, ktoré miestny obyvatelia  nazývajú "Lauben", sa môže pochváliť aj najdlhšie chránenými nákupnými promenádami v Európe.

Historický Brem
Historický Brem. Foto: unsplash.com

Stredoveký vzduch tohto mesta s mnohými fontánami, pieskovcovými fasádami, úzkymi uličkami a historickými vežami je naozaj jedinečný. Vyvýšená Ružová záhrada nad Medvedím parkom a plošina 101 metrov vysokej katedrálnej veže ponúkajú najlepší výhľad na starý mestský okruh, ktorým tečie rieka Aare.

Rieka Aare v Berne
Rieka Aare v Berne. Foto: unsplash.com

Orloj v Berne predstavuje stredovekú pamiatku. Bol postavený na začiatku 13. storočia a slúžil mestu ako strážna veža, väzenie, centrum mestského života a občiansky pamätník. Vonkajší vzhľad Zytglogge je určený renováciou z roku 1770. Iba neskorogotická rímsa pod strechou a schodisková veža sú viditeľné artefakty staršej histórie veže. Vnútorné usporiadanie orloja sa v priebehu času zmenilo, aby odrážalo zmenu účelu veže od strážnej veže na väzenie mesta až po vežičku.

Orloj
Orloj. Foto: CK SATUR

Reformovaná Bernská katedrála je zasvätená sv. Vincentovi zo Zaragozy a je najväčším a najdôležitejším  kostolom vo Švajčiarsku. Bol postavený v gotickom štýle a je jedným z tých gotických kostolov, ktoré boli dokončené v 19. storočí po príchode historizmu. Do veže vedie špirálovito 222 kamenných schodov vedie k prvej galérii vo výške 46 metrov. Ďalších 90 schodov vedie k druhej galérii vo výške 64 metrov, ktorá je prístupná aj verejnosti. Južne od kostola, smerom k Aare, leží aj park, v ktorom sa môžete poprechádzať.

Bernská katedrála
Bernská katedrála. Foto: unsplash.com

V Berne sa nachádza budova parlamentu, nazývaná aj ako Federálny palác. Začal sa stavať koncom 19. storočia a dokončený bol v roku 1902. 

Parlament v Berne
Parlament v Berne. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na poznávanie miest aj prírody je vhodná jar, leto a jeseň. Keďže Švajčiarsko je krajinou s mnohými zimnými strediskami, lyžovačka v zime je tu fantastická.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne, Thunstrasse 63, Bern 3074

Tel.: +41 313563930
Email.: emb.bern@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať do Švajčiarska s platným cestovným pasom SR alebo s platným občianskym preukazom SR. Vo Švajčiarskej konfederácii sa môžu občania SR prechodne zdržiavať po dobu 90 dní v rámci jedného polroka bez pobytového povolenia (turistika, návšteva).

Colné predpisy

Bez cla a daní môžu byť dovezené predmety osobnej spotreby. Pri dovoze finančných prostriedkov v hotovosti presahujúcich hodnotu 10 000 CHF môže byť požadovaný doklad o ich pôvode. Potraviny, tabak a alkoholické nápoje v oslobodenej hodnote je možné doviesť na osobu a jeden krát za deň v celkovej hodnote do 300 CHF. Výnimku z oslobodenej hodnoty tovaru predstavujú citlivé poľnohospodárske výrobky ako napr. mäso a mäsové výrobky, mliečne výrobky, oleje a tuky, ktoré presahujú určité najvyššie množstvá. Kumulácia oslobodenej hodnoty tovaru na viaceré osoby je vylúčená. Množstvá, ktoré presahujú uvedené oslobodenia, sa ohlasujú a podliehajú dani. 

Alkoholické nápoje a tabak je možné doviezť bez cla a daní v nasledovnom množstve: cigarety 200ks alebo cigary 50ks alebo fajkový tabak, 250gr alkoholické nápoje do 15% obsahu alkoholu 2 litre a alkoholické nápoje nad 15% obsahu alkoholu 1 liter.

Tipy na výlety vo Švajčiarsku

  • Brig, Švajčiarsko
    • Top

    Mesto Brig zovreté masívom hôr sa nachádza vo Švajčiarsku v kantóne Wallis a tvorí prirodzené centrum Horného Wallisu. V bezprostrednej blízkosti mesta sa rozprestiera najväčší ľadovec Álp - Aletsch, ktorý je ako svetový prírodný unikát zapísaný v zozname UNESCO. Brig je tiež známy ako železničné hraničné mesto medzi Švajčiarskom a Talianskom, a v súčasnosti je predovšetkým strategicky výhodným východiskovým bodom pre cesty vyššie do hôr, a to v letnom i zimnom období. Mesto je tiež preslávené tým, že ním prechádza známy panoramatický vlak Glacier Express - ľadový expres.

  • Engadin, Švajčiarsko
    • Top

    Engadin sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Graubünden . Je to jedna z najvyšších obývaných dolín v Európe. V lesoch Engadinu by ste našli najmä veľké jelene, kamzíky či orlov. V tejto dedinke sa tradične každú zimu koná zimná jazda na saniach ťahaných koňmi. Nikto však nevie kedy táto tradícia začala. Počas tejto udalosti sú obyvatelia mesta odetí do typických čiernych a červených šiat a kone sú ozdobené rôznymi ozdobami a perím. Počas celodennej jazdy všetci spoločne hodujú a sú radi, že žijú v takejto krásnej dedinke.

  • Glacier Express, Švajčiarsko
    • Top

    Cesta v Glacier Express, spájajúcom dve hlavné horské strediská St. Moritz a Zermatt vo švajčiarskych Alpách, je u turistov veľmi obľúbená, a to najmä vďaka prekrásnym pohľadom na krásnu alpskú krajinu. Veľká časť z jeho cesty prechádza cez a pozdĺž svetového kultúrneho dedičstva UNESCO známeho ako „Rétska železnica v krajine Albula/Bernina“. Vlak dostal meno "ľadovcový", pretože jeho trasa je vedená po najvyššie položených úzkorozchodných tratiach v blízkosti niektorých veľkých švajčiarskych ľadovcov.

  • Lago di Lugano, Švajčiarsko
    • Top

    Lago di Lugano je jazero rozvetvené na predhorí Álp pozdĺž švajčiarsko-talianskej hranice. Luganské jazero má ľadovcový pôvod a vzniklo na konci posledného zaľadnenia asi pred desaťtisíc rokmi. Jeho tri hlavné prítoky tvoria Cassarate, Vedeggio a Cuccio. Zaujímavosťou je, že mestá Melide a Bissone, ktoré stoja na opačných brehoch jazera, sú spojené mostom, cez ktorý prechádza štátna diaľnica A2, kantonálna cesta a železnica. Napriek vážnym škodám spôsobeným znečistením má jazero vhodné podmienky pre život fauny a flóry.

  • Socha Sherlocka Holmesa v Meiringene.
    • Top

    Sympatické mestečko Meiringen v nadmorskej výške 600 m sa nachádza v druhom najväčšom švajčiarskom kantóne Bern. Jeho prvé zmienky pochádzajú z obdobia 13. storočia. Jedná sa o pomerne malé mesto, ktoré má do päť tisíc obyvateľov. Je však známe pre Reichenbašské vodopády. Ich spád dosahuje 250 metrov a tak sa radia medzi tie najväčšie. Spomínajú sa aj pri hrdinovi Sherlockovi Holmesovi. Jeho autor si za dejisko boja Sherlocka Holmesa vybral práve vodopády. Dnes je tu i plaketa, kde sa píše, že Holmes tu premohol Moriartyho a to v roku 1891. V Meiringene nájdeme aj múzeum S. Holmesa s presnou replikou jeho kancelárie, ktorý sídli v bývalom kostole anglikánskej cirkvi.

  • švajčiarske syry
    • Top

    Rôznorodé Švajčiarsko má aj svoju kuchyňu pestrú a to ju netvorí len syr a čokoláda. Keďže susedí s inými krajinami je aj podľa toho ovplyvnená talianskou, francúzskou a nemeckou kuchyňou. A teda, tradičné jedlo je v každom kantóne iné. V každom jedálničku nájdete šalát „nüsslisalat“. Môže byť listový, miešaný a často sa pridáva červená repa, vajíčko, krutóny. Švajčiari milujú syr a robia ho ozaj výborne. Nájdeme tu viac ako 400 rôznych druhov. Známe sú napríklad Appenzeller, Gruyère a Emmentaler. Pri Ženevskom jazere ochutnajte ryby a v Ticine napríklad rizoto. V krajine sa produkuje aj víno. Vinice pri Ženevskom jazere sa nachádzajú na strmých svahoch a sú zapísané aj do zoznamu UNESCO. S výrobou vína sa tu začalo v období Rimanov.

Vybrané ponuky v lokalite

    • Sporthotel Piz Buin ****, Ischgl
    • Rakúsko
    • Paznaun-Ischgl
    • Ischgl

    Hotel Piz Buin

    • 1.4. - 3.4.2025
    • Individuálna doprava
    • Raňajky
    263 €

Počasie vo Švajčiarsku