- Top
Švédske raňajky sú bohaté, obsahujú spravidla mäso, vajcia, syry, ovsenú kašu so smotanou, maslo, chlieb alebo pečivo, džem a kávu, čaj alebo kyslé mlieko.
Švédske kráľovstvo leží na východnej strane Škandinávskych vrchov. Ľadovce pokrývajú jeho severné územie, ktoré sú nehostinné, avšak južná časť je posiata jazerami a nížinami. Švédske Vysoké pobrežie ako aj národ Sami, ktorý obáva Laponsko sú na zozname UNESCO.
Tunajšie ľadovce vyhĺbili masívne horstvo a vyčnievajúce skaly sú tvorené zo žuly a ruly. Mnohé vyhĺbené miesta zaplnili časom jazerá, ktoré nádherne dotvárajú obraz tohto "ľadového kráľovstva".
Jedinečné Švédsko plné dokonalých dizajnov, nedotknutej prírody, domov, kde sa zrodila Abba, Ikea, Volvo. Po celej krajine sú roztrúsené nekonečné sýtozelené lesy, priezračné čisté jazerá, polárne svetlá, čistý vzduch, zasnežené štíty a stovky ostrovov. Typické sú i červené domčeky, ktoré nezameniteľne dotvárajú obraz o Švédsku.
Okolo roku 1800 pred n. l. vznikli v Tanume skalné kresby. Tie sú dôkazom o živote, kultúre, náboženstve Európanov a patria medzi významné nálezy z oblasti Škandinávie z doby bronzovej. Pre svoju dôležitosť sa nachádzajú aj na zozname UNSECO.
Významné archeologické vykopávky sa našli na ostrove jazera Mälaren, Birka a Hovgärten. Tie zas dosvedčujú o rozvinutom a čulom obchode v čase Vikingov. Vikingovia boli dobrí obchodníci, zakladali osady, čím tak ovplyvnili život mnohých iných krajín. Na svoje výpravy sa vydávali od 8. storočia a to nielen za dobrodružstvom, pokladmi, ale aj kvalitnejšou poľnohospodárskou pôdou. Z dreva dokázali vyrobiť vynikajúce lode, ktoré sa dokázali udržať na rozbúrenom mori a veľmi ľahko sa s nimi pristávalo.
Vikingovia boli skúsení námorníci a na svojich cestách sa doplavili až do Konštantínopolu a Bagdadu. Svoje lode stavali so silnými sťažňami. Vyznačovali sa odolnosťou a rýchlosťou a dokonca mohli sa nielen plaviť, plachtiť, ale keď to situácia vyžadovala, mohli byť ťahané aj po zemi. Takto dokázali prekonať dlhé vzdialenosti a ich lode nepotrebovali ani prístav. Typické dračie hlavy na lodi mali zastrašiť zlých duchov, nepriateľov a morské príšery. Pri pochovávaní náčelníka uložili jeho telo na loď aj s majetkom, aby ho mohol užívať aj v posmrtnom živote. Zvyčajne bola obetovaná aj otrokyňa. Loď sprevádzala najbližšia rodina bez šiat, čím sa tak vyjadrovalo, že človek prichádza a odchádza zo sveta nahý.
Muži aj ženy nosili oblečenie aj praktické aj pekné. Ak sa ich zlaté alebo strieborné šperky rozpadli, vedeli ich použiť ako platidlo. V 9. storočí si razili mince zo zlata aj striebra. Vedeli tiež spracovať kovy. Svoje úspechy v objavovaní dosiahli v 11. storočí, keď sa vybrali na západ, do Anglicka, na Island, do Grónska a Severnej Ameriky. Švédski Vikingovia získali Baltské more a ovládli obchodné centrá Kyjeva a Novgorodu.
Druhé najväčšie mesto Švédska, ktoré je preplnené krásnymi zelenými parkami. Nachádza sa tu najväčší prístav v celej Škandinávii a dve letiská. V Göteborgu sa nachádza jediná výšková budova Utkiken, z ktorej budete mať výhľad na celé mesto. Ak sa chcete prejsť po podobnej ulici ako je Avenue des Champs-Élysées v Paríži, tak vám odporúčame prejsť sa po ulici Kungsportsavenyn, taktiež prezývanej Avenyn. Veľkým turistickým lákadlom je rybia tržnica Feskekorken, kde sa predávajú rôzne druhy rýb a morských plodov.
Švédske súostrovie sa rozprestiera naprieč pobrežia od Laponska na severe až po juhozápad, kde leží mnoho idylických ostrovov, ktoré stoja za návštevu, ako i v severnej časti pri meste Lulea a Pitea ležiace v Botnickom zálive. Na južnom a juhovýchodnom pobreží sa nachádza asi 10 000 ostrovov v blízkosti miest Västervik, Mönsterås a Kalmar. Súostrovie Blekinge tvorí až 153 580 ostrovov a ostrovčekov. Najznámejší región švédskeho súostrovia je však v západnej časti pri Göteborgu a pri hlavnom meste Štokholm.
Švédske Laponsko predstavuje jeho nádherné prírodné krásy a tie najúžasnejšie scenérie a určite sa radí medzi tie najkrajšie oblasti. Je to kraj polnočného slnka a polárnej žiary, nedotknutých lesov, divokých riek. Táto oblasť je rajom pre športové aktivity, turistiku, trekking, lyžovanie, sánkovanie a výlety na snežniciach v zime. Tu máte možnosť pozorovať Auroru Borealis, spoznať kultúru Sami a vyskúšať aj ich autentickú kuchyňu.
Hlavné a najväčšie mesto Švédska. Mesto je sídlom kráľovskej rodiny, švédskeho parlamentu a vlády. Okrem toho je takisto sídlom Švédskej Akadémie, ktorá každý rok udeľuje Nobelove ceny významným osobnostiam sveta. Úplne prvými obyvateľmi mesta boli kmene Švédov a Gótov. Najväčším turistickým lákadlom sú úzke uličky a skanzen na ostrove Djurgården. Najpopulárnejším miestom v lete je Kungsträdgården. Táto kráľovská záhrada je celoročne prístupná verejnosti a je to takisto miesto, kde sa usporadúva množstvo koncertov.
Staré mesto v Štokholme nazývané aj Gamla Stan je historicky pôvodným centrom mesta. Datuje sa od 13. storočia a tvoria ho stredoveké dláždené ulice a klasická severská architektúra. Je celkom ťažké uveriť, že stará časť bola kedysi považovaná za chudobnú štvrť, keď dnes patrí medzi najvyhľadávanejšiu. Je rušná, plná čarovných kaviarní, vynikajúcich reštaurácií, butikov, turistických obchodov, umeleckých galérií a múzeí. Známe je napríklad Múzeum Nobelovej ceny alebo Poštové múzeum. V starej časti sa nachádza štokholmská katedrála, kostol Riddarholm, kráľovská kaplnka a krásne navrhnutý kráľovský palác v barokovom štýle. Celkom obľúbená sa stala aj malá 15 cm soška chlapca, ktorá sa nachádza pri paláci. Hovorí sa, že socha prinesie šťastie každému, kto chlapca pohladí po hlave.
Takmer 15% švédskeho územia sa nachádza za polárnym kruhom. Teplotné rozdiely medzi severom a juhom sú značné (asi 7-9 º C). Klíma juhozápadného Švédska je ovplyvnená vlhkým a pomerne teplým prúdením z oblasti Golfského prúdu. To spôsobuje mierne daždivé zimy a relatívne chladné letá. Botnický záliv v zime z veľkej časti zamŕza. Najvyššie zrážky dostávajú hory najbližšie k moru. Tiež nadmorská výška hrá významnú úlohu. V pohorí Kjolen leží sneh ôsmich mesiacov, zatiaľ čo v pobrežných nížinách na juhu vydrží mesiac alebo aj menej. Vhodné obdobie na poznávanie je na jar, v lete a na jeseň.
Priame lety z Viedne, ktoré trvajú cca 2 hod.
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Štokholme, Arsenalsgatan 2/3 TR, Box 7183, 10 388, Stockholm
Tel: +46 8 545 03960
Email: em.stockholm@mzv.sk, www.mzv.sk/stokholm
Občania Slovenskej republiky môžu na územie Švédska vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom.
Pri dovoze alkoholických a tabakových výrobkov do Švédska z inej krajiny EÚ, vrátane SR sa uplatňujú všeobecné prepisy EÚ. Limity na dovoz alkoholu a tabaku (10 l tvrdého alkoholu, 110 l piva, 90 l vína a 800 ks cigariet) platia aj vtedy, keď individuálny turista cez Švédsko len tranzituje (napríklad na ceste do Nórska) a nie sú nijako nárokovateľné. Ide o tovary určené na osobnú spotrebu pre osoby staršie ako 18 rokov (v prípade cigariet) a pre osoby staršie ako 20 rokov (v prípade alkoholu), a keď švédska colná stráž usúdi, že turista počas pobytu vo Švédsku nemôže alkohol či cigarety sám spotrebovať, má právo dovoz tovaru zakázať či obmedziť.
Švédsko má prísnu protidrogovú politiku a za nelegálny dovoz drog udeľuje nepodmienečné tresty odňatia slobody. Uvedené platí aj o dovoze väčšieho množstva (v zákone presne nešpecifikovaného) niektorých bežných liekov na predpis, ako je napríklad rohypnol, tramadol a pod. či akéhokoľvek množstva anabolík. Medzi predmety, ktorých dovoz je do Švédska zakázaný, patria aj rôzne útočné zbrane, vyskakovacie nože, teleskopické obušky, boxery a pod.
Cesty sú vo Švédsku dobré a je tam rozsiahla sieť leteckých, vlakových a autobusových spojení (sieť je menej hustá na severe krajiny). Väčšina regiónov má rozvinutý systém verejnej dopravy s možnosťou cestovať autobusom alebo vlakom. Väčšina miest ponúka vynikajúcu mestskú dopravu.
Vo Švédsku je pomerne bežným dopravným aj turistickým prostriedkom bicykel. V mestách aj mimo mesta existujú osobitné cyklistické označené chodníky. Vozidlá sú pri odbočovaní povinné dať prednosť cyklistom, ktorí jazdia pomerne rýchlo.
Z najväčšieho letiska v Štokholme – Arlanda (cca 40 km od mesta) jazdia do mesta (na hlavnú vlakovú a autobusovú stanicu – T-Centralen) osobitné autobusy (Flygbussarna), vlak (Arlanda express) a taxíky s pevne stanovenou cenou. Sieť mestskej hromadnej dopravy v Štokholme (metro – Tunnelbana, prímestské vlaky a autobusy) je hustá a dobre fungujúca. Štokholm je rozdelený na viacero pásiem. Jednotlivá cesta mestským hromadným prostriedkom v rámci jedného pásma stojí 36 SEK (v prípade zakúpenia karty s minimálnym počtom 4 ciest je cena 25 SEK za cestu). Existuje možnosť zakúpenia 24 hodinového alebo 72 hodinového cestovného lístku (115 resp. 230 SEK), ktorý oprávňuje neobmedzený počet ciest ľubovoľným dopravným prostriedkom v rámci veľkého Štokholmu. Okrem toho pre turistov existuje tzv. štokholmská karta oprávňujúca okrem voľnej dopravy aj parkovanie autom, vstup do niektorých platených múzeí a prehliadku loďou (24hod. 495 SEK, 48 hod 650 SEK a 72 hod 795 SEK).
Obľúbené švédske sklárske výrobky značiek Orrefors a Kosta Boda. Ručne vyrábané švédske výrobky sú predávané v predajniach označovaných Hemslöjd.
Švédske raňajky sú bohaté, obsahujú spravidla mäso, vajcia, syry, ovsenú kašu so smotanou, maslo, chlieb alebo pečivo, džem a kávu, čaj alebo kyslé mlieko.
Hlavným jedlom je večera. Skladá sa z polievky (obľúbená je hrachová), rôzne pripravených rýb, mäsa, hydiny alebo plnených omeliet. V reštauráciách sa môžete stretnúť so sobím ragú alebo lososou pečeňou. Prílohou sú rôzne upravené zemiaky, varené cestoviny, pečenými šampiňónmi a veľkými porciami rôznych druhov zeleniny v teplej úprave alebo zeleninovými šalátmi. Ako hlavný chod sa podávajú niekedy aj husté výdatné polievky s väčším obsahom mäsa. Veľmi obľúbené sú pokrmy z mletého mäsa. Známe sú napríklad mäsové knedličky alebo placky. Ryby sa pripravujú najčastejšie varené, poliate roztopeným maslom. K bežnejším jedlám patria napríklad "pytt-i-panna" - osmažené zemiakové kocky so šunkou.
Tento štadión môžete poznať aj pod názvom Ericsson Globe. Táto multifunkčná aréna nachádzajúca sa v meste Štokholm bola otvorená v roku 1989. Zaujímavosťou je, že je to najväčšia stavba sveta polkruhovitého tvaru. Aréna sa primárne využíva na hokejové zápasy, pričom výnimkou nie sú ani koncerty rôznych spevákov a skupín. Okrem hokeja sa tu každoročne usporadúva finále Superligy vo florbale. V roku 2015 sa tu uskutočnil 107. ročník majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní.
Vänern je najväčšie jazero v Švédsku a aj v Európskej únii. Švédi ho považujú aj za "malé more". Jazero lemuje nádherná príroda, široké biele pláže, malé zátoky, pobrežné lúky, močiarne lesy a útesy. Na jazere sa nachádza až 22 000 ostrovov, na ktorých žijú rôzne druhy vtáctva. Na kúpanie je populárne Bomstad a Skutberget, príjemný relax ako i skákanie do vody si môžete užiť v časti Kristinehamn, kde je dokonca aj Picassova socha. Obľúbené sú kajaky, kanoe, lodné výlety a tiež výborné reštaurácie so švédskymi špecialitami.
Jonköping, hlavné a najväčšie mesto provincie Vättern v južnom Švédsku. V roku 1284 dostalo vlastné mestské práva ako prvé mesto v Švédsku od kráľa Magnusa Ladulåsa. Prvú časť názvu ,,Jon'' dostalo podľa potoka tečúceho v Talavide, Junebäcken. Druhá časť názvu ,,köping'' sa prebrala zo starého slova, ktoré označovalo miesto pre obchod alebo trh. Mesto Jonköping je známe najmä najväčšou medzinárodnou univerzitou v Švédsku, Jonköping University. Ďalšou zaujímavosťou v tomto meste je jedinečné múzeum zápaliek, ktorého sídlo je priamo v budove bývalej továrne na zápalky.
Univerzita Lund je jednou z najstarších, najväčších a najprestížnejších univerzít v Európe a zároveň patrí medzi 100 najlepších univerzít sveta. Lund University má osem fakúlt v ďalších mestách Malmö a Helsingborg so 42 000 študentmi v 302 rôznych študijných programoch. Korene univerzity siahajú až do roku 1425, kedy bola založená stredoveká vysoká škola v meste Lund vedľa katedrály. Mesto Lund má dlhú históriu ako centrum pre učenie a takisto bolo cirkevným centrom a sídlom arcibiskupa Dánska.