Apúlia

Talianska Apúlia je očarujúcou oblasťou na juhu krajiny. Vyniká krivoľakými uličkami krásneho Bari, skalným mestom Matera, Alberobellom s typickými domčekmi typu "trulli", stredovekým hradom Castel del Monte, či najväčšou talianskou kvapľovou jaskyňou Castellana Grotte.

Očarí vás aj pobrežná promenáda v Polignano a Mare s výhľadmi na krištáľovo čistú morskú vodu alebo mesto Lecce, ktoré je pre svoje pamiatky právom nazývané Florenciou Apúlie.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto najjužnejšieho talianskeho regiónu je pomalšie tempo života, bohatá kultúra a skvelé jedlo. Tento najvýchodnejší región Talianska lemuje 800 km dlhé pobrežie a obmýva ho Jadranské a Iónske more.

Apúlia sa preslávila výrobou olivového oleja, ktorého produkcia tvorí 40 % z Talianska a 12% celosvetovo. Je tu mierne podnebie, dlhé suché letá a teplejšie zimy, čo je ideálne prostredie na pestovanie viac ako 50 miliónov olivovníkov, ktoré región má.

Dejiny regiónu Apúlia sú úzko späté s Brindisi. Mesto Brindisi leží na pobreží Jadranského mora v juhotalianskom regióne Apúlia. Patrí k významným prístavom, odkiaľ vyplávajú trajekty a výletné lode do Grécka. Historicky mesto zohralo dôležitú úlohu v rozvoji obchodu vďaka svojej výhodnej polohe na talianskom polostrove. Bolo súčasťou strategicky dôležitej rímskej cesty Via Appia, ktorá začínala v Ríme a končila práve v Brindisi.

Krajina
Taliansko Apúlia
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Apúlia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Rozloha Apúlie je 19 541 km2 a má približne 3 912 160 obyvateľov.
Jazyky
taliančina
Náboženstvo
rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%)
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Apúlia
Apúlia. Foto: CK SATUR

Na nábreží neďaleko prístavu v Brindisi stojí mohutný 19 metrov vysoký mramorový stĺp označujúci jej koniec. V centre i v okolí mesta sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok a archeologických lokalít. Hrad Castelo Alfonsino di Brindisi bol postavený v 16.storočí ako opevnenie na ochranu pred vstupom do mesta. Kostol San Giovanni al Sepolcro založili na konci 11.storočia templári podľa vzoru skalného dómu v Jeruzaleme. V centre mesta na námestí Piazza Duomo stojí bazilika Cattedrale della Visitazione e San Giovanni Battista, pre milovníkov histórie je skvelým miestom na návštevu Archeologické múzeum neďaleko baziliky, ktoré ponúka fascinujúci pohľad na históriu celého regiónu.

Brindisi
Brindisi. Foto: unsplash.com

Severne od Bari leží polostrov Gargano. Patrí medzi najzelenšie oblasti regiónu. Nachádza sa tu Národný park, ktorý je i na zozname UNESCO. Je to starobylý kraj, ktorý ponúka turistiku v zelenom parku Puglia Foresta Umbra, ktorý vyniká bohatou prírodou, divočinou, borovicami, dubmi a bukmi.

Puglia Foresta Umbra
Puglia Foresta Umbra. Foto: unsplash.com

Na polostrove Gargano leží prímorské mestečko Vieste, ktoré zo strmých skál vyčnieva do Jadranského mora. Lemujú ho dlhé pieskové pláže, útesy a blankytné more, ktoré ponúka skvelú dovolenku. V meste je množstvo starých budov, zdobených kostolov, reštaurácií a obchodov.

Vieste
Vieste. Foto: unsplash.com

Apúlia neponúka krásnu prírodu len na zemi, ale aj pod zemou. Castellana Grotte je malebná dedinka, ktorá sa preslávila jaskyňou s impozantnou kvapľovou výzdobou. V hĺbke 70 metrov sa po 3 kilometrovej trase dá dostať až do najkrajšej časti – „Grotta Bianca“, v ktorej sa nachádza žiarivá vápencová krása.

Castellana Grotte
Castellana Grotte. Foto: unsplash.com

Pri spoznávaní jaskynných krás sa oplatí preskúmať aj okolie, kde panuje tradičný život a atmosféra sa nesie v šarme príjemného relaxu ale aj pracovitosti miestnych obyvateľov.

Kamenné domčeky v Castellana Grotte
Kamenné domčeky v Castellana Grotte. Foto: unsplash.com

Top lokality

Bari

Bari je metropolitným mestom regiónu Apúlia v Taliansku. V tomto meste nájdete zaujímavé historické miesta ako napríklad katedrálu Bari, Baziliku sv. Mikuláša, divadlo Petruzzelli, Švábsky hrad či mnohé iné. Každoročne v septembri sa v tomto mieste uskutočňuje Fiera del Levante, čo predstavuje akýsi veľtrh miestnych poľnohospodárov a remeselníkov. Okrem zaujímavej architektúry Bari ponúka i zaujímavé tradičné jedlá zložené z miestnych surovín ako sú pšenica, víno a olivový olej.

Bari
Bari. Foto: unsplash.com

Polignano a Mare

Krištáľovo čisté vody a útesy s jaskyňami vytesanými pri mori dávajú Polignano a Mare jeho jedinečnosť. Mestečko, známe aj ako Perla Jadranu je vzdialené len 30 km od Bari. Poligano je rodiskom renomovaného speváka Domenica Modugna, ktorý sa preslávil svojou piesňou Nel blu dipinto di blu. Fascinujúce historické centrum odhaľuje stopy svojej arabskej, byzantskej, španielskej a normandskej minulosti vrátane zvyškov štyroch strážnych veží, ktoré strážili staroveké mesto.

Polignano a Mare
Polignano a Mare. Foto: unsplash.com

Ostuni

Ostuni je krásne mesto v južnom Taliansku. Jeho pôvabné biele domy sa rozprestierajú nad vrcholom troch kopcov a ponúkajú skvelý výhľad na more. Bludisko ulíc a uličiek vás prevedie cez úzke ulice Ostuni. Jasné biele budovy a skvostná svetlá obloha, nehovoriac o viacerých výhľadoch na Jadranské more. Počas putovania po uliciach si všimnete, že takmer všetky dvere sú namaľované v modrých, tyrkysových a zelených odtieňoch. To preto, lebo svoju architektúru prebrali z gréckeho štýlu.

Ostuni
Ostuni. Foto: unsplash.com

Trani

Trani je historický rybársky prístav v Apúlii medzi mestami Bari a Barletou na pobreží Jadranského mora. Je to mesto, kde sa môžete potulovať po uličkách a obdivovať výhľad na prístav. Mestu dominuje katedrála, Cattedrale di San Nicola Pellegrino, ktorá leží v blízkosti pobrežia. Neďaleko katedrály je múzeum kostola, Museo Diocesano, ktoré vystavuje zbierku sochárskych a archeologických nálezov z kostolov mesta Trani.

Trani
Trani. Foto: unsplash.com

V meste si môžete vychutnať príjemné prechádzky a pozorovanie východu či západu slnka. Vyznačuje sa pokojnou atmosférou, ku ktorej sa hodí posedenie v miestnej kaviarni, popíjaní lahodnej kávy a pozorovaniu tunajšieho života. 

Mestečko Trani v žiari slnka a mora
Mestečko Trani v žiari slnka a mora. Foto: unsplash.com

Monopoli

Apúlske mesto Monopoli bolo osídlené pred viac ako 2500 rokmi. V období slávnej Rímskej ríše tadiaľto prechádzala najdôležitejšia cesta Via Trajana, neskôr mesto získalo strategickú pozíciu a postavené boli obranné pevnosti, aby tak bolo chránené pred lúpežnými pirátmi a proti španielskej armáde, ktorá ho obliehala tri mesiace. Mesto prekvitalo pre obchod a poľnohospodárstvo aj počas španielskej nadvlády. V roku 1860 sa stalo súčasťou Talianska.

Monopoli
Monopoli. Foto: unsplash.com

Monopoli má krásne pobrežie, hemží sa sympatickými námestiami a kľukatými uličkami. Centru dominuje bazilika Madonny della Madia z 12. storočia, no dnešný vzhľad má z 18. storočia. Interiér zdobí množstvo fresiek a vzácna ikona Madony, ktorá sa sem dostala podľa legendy na lodi. Nachádza sa tu aj bašta Il Bastione del Molino, či kostol San Salvatore, ktorého základy boli položené už v roku 313. Ikonou mesta je hrad Karola V., ktorý vyčnieva z hlavného mesta a ponúka pekné výhľady na more a mestský prístav. Hrad slúžil na obranu proti pirátom a do 90. rokov 20. storočia ako väzenie.

Prístav v Monopoli
Prístav v Monopoli. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Pre podnebie v Apúlii je typické striedanie teplého leta a miernej zimy. Priemerné zimné teploty sú okolo 8 °C a letné horúčavy presahujú 30 °C. Pobrežie Iónskeho mora je teplejšie a suchšie. Ideálne obdobie na návštevu je od mája do októbra.

Letisko a dĺžka letu

Z letiska Viedeň sa lieta do Bari alebo do Brindisi v trvaní cca 1 hodiny a 30 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že Apúlia je od Bratislavy vzdialená asi 1 400 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Ak sa do Apúlie dopravíte vlakom, je potrebné si zabezpečiť transfer z vlakovej stanice, pretože vlaky nechodia do každého mesta.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety v Apúlii

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • apúlska kuchyňa
    • Top

    Apúlia je plodná oblasť Talianska, kde je zakorenená tradícia „cucina povera“, čo značí je tu gastronómia jednoduchá ale lahodná a vyrobená z čerstvých miestnych produktov, ako sú cícer, domáce bylinky, koreniny, olivy, olivový olej, paradajky a samozrejme ryby a morské plody.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • jedlo Apúlia
    • Top

    Tradičným jedlom je Baccala alla salentina. Jedná sa o sušenú, solenú tresku, ktorá sa pripravuje zapekaním v rúre so strúhankou, syrom pecorino, čerstvými paradajkami. Podáva sa so zemiakmi opečenými do zlatista. Pochúťkou sú aj morské plody.

Vbyrané ponuky v lokalite

Počasie v Apúlii