Lago di Garda

Alpské jazerá na území Talianska sú zosobnením nekonečnej nádhery. Tvorí ich modrá vodná hladina, zelené ohňostroje stredomorskej flóry, alpské štíty a pestré dedinky dokonale učupené pri brehoch.

Jazero Garda, Como či Maggiore patria medzi tri najväčšie, ale tým to nekončí, pretože v talianskej časti južného predhoria Álp sa rozlievajú krajinou ďalšie i keď menšie jazerá.

Lombardsko je geograficky a kulinársky rozmanitý vnútrozemský región v severnom Taliansku. Na severe hraničí so Švajčiarskom, s regiónmi Benátsko a Trentiono Alto-Adige na východe, na juhu s Emilia Romagna a na západe s Piemontom. Geograficky sa veľkolepá lombardská krajina skladá z troch zón: hornatej alpskej a predalpskej zóny v severnom teritóriu neďaleko Švajčiarska; smerom na juh sa alpské úpätie mierne zvlňuje až do južnej zóny, kde sa úrodné pláne stretávajú s riekou Pád.

Historicky bola táto centrálna oblasť údolia rieky Pád centrom obchodu medzi stredomorskými a alpskými krajinami. Ku tomuto regiónu patria známe talianske jazerá, vrátane jazera Garda, Como a jazera Maggiore. Navyše, mesto Milano, svetovo preslávené ako centrum umenia, módy, financií a ďalších, je hlavným mestom regiónu.

Krajina
Taliansko Lago di Garda
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Región Lombardia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov.
Rozloha a populácia
Rozloha regiónu Lombardia je 23 844 km2 a má približne 10 miliónov obyvateľov .
Jazyky
taliančina
Náboženstvo
rímsko-katolícke náboženstvo (90%)
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzizástrčku na recepcii. Ak nie, je možné si takýto medzičlánok ( adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.
Lombardsko
Lombardsko. Foto: unsplash.com

Alpské jazerá aj napriek tomu, že sú ľadovcového pôvodu, v ich okolí vyniká stredomorská vegetácia. Jej prítomnosť podmieňuje mierne podnebie. Južná časť Álp leží v oblasti stredomorskej klímy, ale v Pádskej nížine môže aj mrznúť. V severnej časti sú potom teploty pod nulou. Jazero Garda, Como, Maggiore a Iseo ležia pod úrovňou morskej hladiny. Pri jazerách sa ľudia usídľovali už v období praveku. Stavali si stavby na koloch. Tie najstaršie sú staré 8000 rokov. Pôda tu bola úrodná, čo zvyšovalo potenciál na život. Zdrojom obživy bol rybolov a pestovanie plodín. V období staroveku okolie jazier ovládli Galovia. Pred viac ako dvetisíc rokmi sa rozširoval vplyv Rimanov. A dokonca začína obdobie akéhosi prvého turizmu, keďže sem začali chodiť bohatí Rimania za oddychom. Začali tak budovať vily so záhradami. Po Rimanoch sem prichádzajú Longobardi, po ktorých ostal názov regiónu Lombardsko. Za ich vlády nastal rozmach v poľnohospodárstve.

Jazero Como
Jazero Como. Foto: unsplash.com

Keďže Taliansko ovládla renesancia, dotkala sa aj oblasti jazier a vtedy tu vznikli nádherné stavby a ešte krajšie záhrady. Od 19. storočia začína novodobý cestový ruch prekvitať. Postavené boli hotely, ktoré sú lákadlom i dnes.

Jazero Como
Jazero Como. Foto: unspalsh.com

Názov Maggiore značí „väčší“, čím sa myslí väčší než ostatné susedné, ktoré sú menšie, ako napríklad jazero Mergozzo, ale tiež vzbudzujú obdiv. Medzi východným brehom Maggiore a mestom Varese sú tri jazerá a to, Varese o rozlohe 14 km2, Lago di Monate a Lago di Comabbio. Sú rajom pre vodné vtáctvo a vodné rastliny. Vedci tu objavili tri staroveké stavby na koloch, ktoré sú dnes aj na zozname UNESCO. Spoznať sa dajú cez múzeum na malom ostrove Isolino Virginia na jazere Varese.

Jazero Varese
Jazero Varese. Foto: unsplash.com

Top lokality

Lago di Garda

Najväčšie z ľadovcových jazier, Lago di Garda, je ohraničené alpskými vrcholmi na severe a rovnými pláňami na juhu. Záhrady, ovocné sady a lesy poskytujú návštevníkom dokonalé prostredie na oddych a relax. V spodnej časti jazera sa rozprestiera dedina Sirmione s horúcimi prameňmi, malým hradom a „Grotte di Catullo“, najväčšou zbierkou rímskych ruín v severnom Taliansku. Na severnom brehu leží Riva del Garda, odkiaľ sa turisti môžu vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo jazdou na kajaku. Medzi najkrajšie miesta v okolí jazera Garda patrí aj vodopád Varone s výškou takmer 100 metrov.

Lago di Garda
Lago di Garda. Foto: unsplash.com

Lazise je čarovné mestečko pri jazere Garda. Hrad Lazise je prvé, čo zaujme pohľad. Mesto je obklopené starými hradbami zo 14. storočia. V samom centre mesta sa nachádza námestie Vittoria Emanuela s radnicou, farský kostol Zenone e Martino z 12. storočia, ale súčasná stavba je prestavaná v neoklasicistickom štýle koncom 18. storočia. Autorom projektu je veronský architekt Luigi Trezza. Šachovnicová dlažba námestia končí prístaviskom, vždy preplneným rybárskymi člnmi.

Prístav Lazise
Prístav Lazise. Foto: unsplash.com

Peschiera je jedným z hlavných miest jazera Garda, ktoré malo vždy veľký strategický význam. Nachádza sa pri ústí rieky Mincio, na ceste, ktorá od staroveku prechádza severným Talianskom z východu na západ a ktorá sa dnes stala diaľnicou A4 Miláno – Benátky. Historické centrum Peschiery bolo formované vojenskými potrebami a premenilo ho na impozantnú a malebnú pevnosť. Centrum mesta tvorí námestie Savoia so starou väznicou a kostol San Martino.

Peschiera
Peschiera. Foto: unsplash.com

Mestečku Malcesine dominuje pevnosť. V lete sa nádvorie hradu často využíva na jazzové koncerty. Výstupom na hrad, najvyššiu vežu hradu, môžete obdivovať jeden z najkrajších výhľadov na jazero. Mesto Malcesine sa v točí okolo hradu v spleti uličiek podobných labyrintu. Malcesine je dôležitým turistickým centrom a v uliciach je množstvo barov, reštaurácií a obchodov.

Mesto Malcesine
Mesto Malcesine. Foto: unsplash.com

Názov mesta Torri del Benaco je odvodený od početných strážnych veží a obranných stavieb, ktoré tu boli postavené od raného stredoveku, a ktoré dodnes charakterizujú vzhľad Torri, ako sa tejto oblasti bežne hovorí. Mestu dominuje hrad z roku 1383, ktorý postavil Antonio della Scala. V roku 1760 bola časť hradieb zbúraná, aby sa postavila nová časť, ktorá dodnes charakterizuje celkový vzhľad. Okrem hradu je možné zvonka vidieť aj sídlo rady Gardesana. Krásny palác z 15. storočia bol zrekonštruovaný a prerobený na hotel. Ďalej je tu kostol Najsvätejšej Trojice z 15. storočia zdobený freskami.

Torri del Benaco
Torri del Benaco. Foto: unsplash.com

História Bardolina ležiaceho pri jazere Garda je pomerne pestrá. V rímskych časoch sa stalo strediskom oddychu pre obyvateľov Verony, ktorí tam mali postavené vily. V stredoveku bolo vždy veľmi spojené s Veronou. Od polovice 14. storočia mala rodina Scala viac ako storočie pod kontrolou celý východný breh jazera Garda. V Bardolino postavili pevnosť a posilnili mestské hradby. Niektoré veže a fragmenty opevnenia sú stále viditeľné v centre a v starom prístave. Na konci 18. storočia Bardolino prešlo pod Rakúsko a napokon v roku 1866 pod Talianske kráľovstvo. S druhým povojnovým obdobím, ako všetky mestá pri jazere, sa Bardolino zmenilo z rybárskej a poľnohospodárskej dedinky na bohatú turistickú destináciu.

Bardolino
Bardolino. Foto: unsplash.com

Punta San Vigilio je malá dedinka s renesančnou vilou a malým súkromným prístavom, ktorá sa nachádza na cípe malého výbežku na východnom brehu jazera Garda. Winston Churchill sa po vojne stiahol do súkromného života a trávil tu dlhé obdobia odpočinku maľovaním na brehu jazera. Samotnú vilu navštívilo mnoho známych ľudí, od Alexandra Fleminga po Vivien Leigh, nehovoriac o neustálej prítomnosti anglickej kráľovskej rodiny. Za týmto útesom, ktorý vyčnieva do jazera, sa nachádza hora Luppia, známa svojimi prehistorickými „skalnými rytinami“ predstavujúcich mužov, zbrane, zvieratá a rôzne symboly.

Prístav pri jazere Garda
Prístav pri jazere Garda. Foto: unsplash.com

V mestečku Valeggiu, neďaleko od jazera Garda sa nachádza Parco Sigurtà, jeden z najkrajších parkov v Taliansku. Jeho história siaha až do začiatku 15. storočia. Veľká časť poľnohospodárskej pôdy prešla na benátskeho šľachtica Gerolama Nicolò Contariniho. V centre svojho majetku si postavil vilu, ako to bolo vtedy módou medzi benátskou šľachtou, a časť pozemku využívala na záhradu. Usadlosť a vila niekoľkokrát zmenili majiteľa a neustále sa rozrastali a rozširovali. Park má veľkosť 22 hektárov. V 19. storočí sa premenila na romantickú anglickú záhradu s lotosovými a leknovými jazierkami, romantickými hájmi, umelými jaskyňami a ozdobnými stavbami. Dnes je záhrada Sigurtà otvorená pre verejnosť a možno ju navštíviť. V závislosti od ročného obdobia si môžete vychutnať veľkolepé kvety tulipánov, kosatcov, ruží či hortenzií.

Park Sigurtà
Park Sigurtà. Foto: unsplash.com

Lago Maggiore

Lago Maggiore, jazero, ktoré sa nachádza na južnej strane Álp, je druhé najväčšie jazero v Taliansku a zároveň najväčšie v južnom Švajčiarsku. Jazero a jeho pobrežie sú rozdelené medzi talianske regióny Piedmont a Lombardia a švajčiarsky kantón Ticino. Vďaka miernemu podnebiu je v okolí jazera príjemne v každom ročnom období. Jazero Lago Maggiore môžete poznať aj z románu známeho spisovateľa Ernesta Hemingwaya, Zbohom zbraniam.

lode
Lago di Garda, Foto: unsplash.com

Lago Maggiore nazývali Rimania Lacus Verbanus. Jeho rozloha je 212 km2, pričom Taliansku patrí 170 km2 a ostatná časť Švajčiarsku. V severnej časti má jazero zelenú farbu a na juhu modrú. Jazero patrí dvom talianskym regiónom, Piemontu a Lombardsku na východe, kde je mesto Luino, známe pre textilný priemysel pred sto rokmi. Západná strana jazera je hustejšie osídlená a turisticky atraktívnejšia. Najväčším mestom je Verbania s pekným starým centrom a pobrežnou promenádou. Nachádza sa tu jedna z najväčších botanických záhrad v Európe, ktorú založil škótsky kapitán Neil McEacharn, milovník botaniky. Ten v roku 1930 kúpil vilu a dal jej názov Taranto a vytvoril tu úchvatnú záhradu, kde rastie viac ako dvadsaťtisíc druhov rastlín.

Vila Taranto
Vila Taranto. Foto: unspalsh.com

Lago di Como

Lago di Como je v Taliansku známe aj ako Lario. Toto jazero ľadovcového pôvodu sa nachádza v talianskej Lombardii. Svojou rozlohou 146 km2 patrí medzi prvé tri najväčšie jazerá v Taliansku. V nadmorskej výške viac ako 400 metrov je to jedno z najhlbších jazier v Európe a dno jazera je viac ako 200 metrov pod hladinou mora. Jazero Como bolo populárnym útočiskom bohatých ľudí už za čias Rímskej ríše a odvtedy sa stalo veľmi obľúbenou turistickou atrakciou s množstvom umeleckých a kultúrnych klenotov. Toto jazero je príkladom obrovskej sily riečnej erózie. Do jazera privádzajú vodu rieka Mera a Adda. Podložie mesta Como priebežne klesá už niekoľko storočí. Jeho krásu dotvára tyrkysová farba vody a vysoké štíty.

Lago di Como
Lago di Como. Foto: unsplash.com

Bellagio ležiace pri jazere Como láka úzkymi uličkami na svahu nad vodou a tiež jednou z najkrajších záhrad v regióne. V meste sa nachádza rozľahlé námestie Piazza della Chiesa, veža Torre del Borgo a kostol San Giacomo z 11. storočia, ktorý síce pôvodne románskeho štýlu má v sebe aj barokový.

Bellagio
Bellagio. Foto: unsplash.com

Medzi lákadlá Bellagia patrí vila Melzi obklopená krásnou záhradou s priľahlými menšími stavbami, ktoré nechal postaviť vojvoda Francesco Melzi d´Eril na začiatku 19. storočia. Vojvoda sa zapísala do dejín tak, že v roku 1796 predal v Lodi Napoleonovi symbolické kľúče od mesta. Napoleon ho tak poveril mnohými úlohami, zastával tak vysoký post a mal dostatok financií, aby si mohol v Bellagiu postaviť vilu. Aj keď si vilu dlho neužíval, v roku 1816 umrel v Miláne, po sebe zanechal nádhernú vilu, ktorú pre neho postavil slávny architekt vtedajšej doby, Giocondo Albertolli. Dokončil pre vojvodu aj kaplnku, kde bol o dva roky neskôr pochovaný.

Vila Melzi
Vila Melzi. Foto: unsplash.com

Záhradu vytvoril architekt Luigi Canonica a botanik Luigi Villoresi. Sochy do vily vytvoril sochár Giovanni Battista Comolli. Samotná vila prístupná nie je. Možné je navštíviť kaplnku, oranžériu a múzeum venované obdobiu Napoleona, Maurský pavilón pri jazere v orientálnom štýle. V záhrade sa nachádza nádherné súsošie Danteho a Beatrice, kde Beatrice drží básnika Danteho za ruku a utešuje ho.

Záhrada vo vile Melzi
Záhrada vo vile Melzi. Foto: unsplash.com

Vila Carlotta leží na západnom brehu jazera Como, v letovisku Tramezzo. Na konci 17. storočia ju nechal postaviť bohatý milánsky senátor, markíz Giorgio II. Clerici. Okolo hlavnej budovy sa nachádza záhrada s fontánami, sochami, schodiskom, keďže leží vo svahu nad jazerom. V roku 1801 kúpil vilu mecenáš umenia Gian Battista Sommariva, ktorý ako právnik patril ku priateľom Napoleona. Vo vile sústredil rôzne umelecké diela, aj od Antonia Canovu. Neskôr vilu získala princezná Marianna Oranžsko-Nassavská, manželka princa Alberta Pruského. Marianna vilu venovala ako svadobný dar dcére Charlotte, a tak má dnes vila jej meno. Od roku 1927 vznikla nadácia, ktorá sa dodnes o vilu stará. Najkrajšia prehliadka v záhradách je v apríli a máji, keď všetko kvitne. Aj mimo tieto mesiace, je však záhrada nádherná. K videniu sú aj vnútorné priestory z obdobia života Carlotty.

Vila Carlotta
Vila Carlotta. Foto: unsplash.com

Lago d´Iseo

Iseo alebo Isejské jezero nájdete v provincii Brescia a Bergamo v talianskej Lombardii. Je štvrté najväčšie jazero medzi severotalianskymi podalpskými jazerami a obsadzuje celkovo šiestu priečku medzi najväčšími jazerami v celom Taliansku. Nachádza sa asi 50 km severozápadne od Brescie. Jazero má ľadovcový pôvod a je zasadené do údolia Valcamonica. Jeho rozloha je 65,3 km² a leží v nadmorskej výške 185 m. Na dĺžku má 25 kilometrov a v svojom najhlbšom bode dosahuje hĺbku 251 metrov. V jeho vnútri sa nachádza jeden z najväčších jazerných ostrovov v Európe - Monte Isola a tiež dva menšie ostrovy Isola di Loreto a Isola di S. Paolo, ktoré patria do súkromného vlastníctva dynastie Baretta.

Lago d´Iseo
Lago d´Iseo. Foto: depositphotos.com

Lago di Lugano

Lago di Lugano je jazero rozvetvené na predhorí Álp pozdĺž švajčiarsko-talianskej hranice. Luganské jazero má ľadovcový pôvod a vzniklo na konci posledného zaľadnenia asi pred desaťtisíc rokmi. Jeho tri hlavné prítoky tvoria Cassarate, Vedeggio a Cuccio. Zaujímavosťou je, že mestá Melide a Bissone, ktoré stoja na opačných brehoch jazera, sú spojené mostom, cez ktorý prechádza štátna diaľnica A2, kantonálna cesta a železnica.

Lago di Lugano
Lago di Lugano. Foto: CK SATUR

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na spoznávanie je počas jari, kedy vyniká aj stredomorská flóra. Avšak obľúbené sú aj počas leta či na jeseň. 

Letisko a dĺžka letu

Lety sú možné z Viedne alebo z Bratislavy do Milána v trvaní cca 1 hod 25 min.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Napriek tomu, že Lago di Garda je od Bratislavy vzdialené asi 800 kilometrov, nie je to namáhavá cesta ani pre motoristov. Od Rakúska dokonca až na juh Talianska vedú kvalitné diaľnice. Ak ste pricestovali na juh Talianska autom, buďte opatrní. Miestni šoféri sú takí ako v celom Taliansku. V zelených zónach môžete parkovať medzi 8:00 a 9:30, od 14:30 do 16:00 je to už zakázané. V modrých zónach môžete parkovať len ak vlastníte parkovací disk (dostať ho na turistických úradoch) a aj to len v čase od 9:00 do 14:30 a od 16:00 do 20:00. Maximálny povolený obsah alkohol v krvi je 0,08 promile.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety v Lago di Garde

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

  • Basilica Palladiana
    • Top

    V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

    • Acacia Resort
    • Taliansko
    • Sicília
    • Cefalú

    Acacia Resort

    • 21.4. - 28.4.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    640 €
    • Hotel Terme Tritone
    • -20 %
    • Taliansko
    • Ischia
    • Forio

    Hotel Terme Tritone

    • 7.4. - 14.4.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    • Piesočnatá pláž
    709 €
    •  A
    • Taliansko
    • Apúlia

    Pietrablu Resort & Spa

    • 23.4. - 30.4.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    711 €
    •  P
    • -25 %
    • Taliansko
    • Ischia

    Apollon Club

    • 5.5. - 12.5.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    883 €
    •  A
    • Taliansko
    • Apúlia

    ROBINSON APULIA

    • 20.5. - 27.5.2025
    • Viedeň
    • All Inclusive
    1 378 €
    •  LS
    • Taliansko
    • Sicília

    Grand Hotel Minareto

    • 29.4. - 6.5.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    1 397 €
    •  A
    • -30 %
    • Taliansko
    • Sicília

    Verdura Resort

    • 6.4. - 13.4.2025
    • Viedeň
    • Raňajky
    1 678 €

Počasie v Lago di Garde