Tiberský ostrov je jedným z dvoch ostrovov na rieke Tiber, ktorá preteká Rímom. Tento ostrov v tvare člna je pripojený k zvyšku Ríma dvoma hlavnými mostami, známymi ako Ponte Cestio a Ponte Fabricio. Legenda vraví, že Tiberský ostrov vznikol vedy, keď rímsky občania vyhnali posledného z kráľov Tarquinov. V hneve povstalci vyhodili pšenicu do rieky, ktorú od kráľa ukradli. Nečistota a bahno sa nahromadili okolo pšenice a čoskoro vytvorili ostrov. Počas ranného rímskeho obdobia zohrával dôležitú úlohu v živote mesta, pretože umožňoval prechod cez rieku.
Rieka Tiber. Foto: unsplash.com
Jeden zo siedmich rímskych pahorkov, Kapitol, bol najskôr venovaný bohu Saturnu. Tento najmenší pahorok sa nachádza v blízkosti rímskeho fóra. Napriek jeho menším rozmerom, dodnes zohráva námestie dôležitú úlohu pri politických či náboženských aktivitách v Ríme. Námestie známe v súčasnosti ako Piazza del Campidoglio bolo navrhnuté svetoznámym umelcom, Michelangelom Buonarrotim.
Antika a súčasnosť Ríma. Foto: unsplash.com
Rím nie je len atraktívny na povrchu, ale aj v podzemí. Rímske katakomby sú jedným veľkým podzemným pohrebiskom pod celým mestom Rím. Rímske katakomby patrili k prvým kresťanským pohrebiskám, ktoré sa v súčasnosti považujú za pomník oddanosti ku viere. V Rímskych katakombách sa prekvapivo nepochovávali mŕtvoly len kresťanským spôsobom, ale dokonca aj židovskými či až pohanskými rituálmi. V súčasnosti sa katakomby považujú za zdroj informácií o živote kresťanov a patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie mesta Rím.
Rímske pamiatky. Foto: unspalsh.com
Hadriánova vila je jedným z najlepšie udržiavaných a najnavštevovanejších archeologických miest v Taliansku. Od roku 1999 je preto zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Vila bola postavená rímskym cisárom Hadrianom na úpätí Tiburtských vrchov medzi rokmi 118 a 138 nl.
Vila Tivoli. Foto: unsplash.com
Obrovský rezidenčný komplex sa rozkladá na ploche asi 120 hektárov a vyzeral veľmi podobne ako staroveké rímske mesto. Miesto zahŕňalo budovy, kúpele, chrámy, kasárne, divadlá, záhrady, fontány a nymfy. Samotná vila bola navrhnutá na dvoch úrovniach. Horné poschodie bolo pokojné a príjemné, vyhradené pre oficiálne využívanie cisárom, zatiaľ čo spodné poschodie bolo hlučné a rušené prácou otrokov.
Handriánovo mauzóleum, Anjelský hrad. Foto: unsplash.com
Mesto Rím bolo v čase svoje slávy nielen váženým mestom, ale iste aj zábavným. Rímske cirkusy boli najdôležitejšími centrami zábavy v rímskych mestách, okrem divadiel a amfiteátrov. Boli to rozšírené priestory, v ktorých sa konali verejné hry, ako napríklad preteky chariotov. Aréna dlhá 600 metrov a široká 225 metrov, robila Circus Massimus najväčším v Ríme, pred cirkusom Flaminius a cirkusom Maxentius. Počas verejných hier sa konali aj jazdecké výstavy známe ako "Ludus Troiae". Boli to simulácie rôznych slávnych bitiek mladých rímskych aristokratov. Jedinečné je aj Koloseum.
Koloseum. Foto: unspalsh.com
Top lokality
Piazza Navona
Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou tohto námestia je, že za architektúru viacerých z najkrajších barokových budov, ktoré uvidíte na tomto námestí, bola zodpovedná iba jediná žena.
Piazza Navona v Ríme. Foto: unsplash.com
Piazza Navona je tiež miestom, kde sa každoročne konajú nádherné vianočné trhy. V zime sa toto námestie zaplní stánkami s dobrým jedlom, kolotočmi a betlehemom. V lete je pre zmenu toto miesto preplnené turistami i domácimi, ktorý si užívajú slnečné dni v miestnych kaviarňach.
Piazza Navona. Foto: unsplash.com
Španielske námestie
Španielske námestie je jedným z najznámejších námestí v Ríme. Okrem toho, že na tomto námestí môžete nájsť slávne Španielske schody, v jeho blízkosti sa nachádza známy stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontana della Barcaccia. V pravom rohu Španielskych schodov stojí dom anglického básnika Johna Keata. V súčasnosti sa tento dom mení na múzeum zobrazujúce knihy a pamätníky anglického romantizmu.
Španielske námestie. Foto: unsplash.com
Námestie sv. Petra
Námestie sv. Petra alebo Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho.
Fontána na námestí sv. Petra. Foto: unsplash.com
Barokové námestie tvoriace dominantný priestor mestského štátu je tvorený spojením dvoch menších námestí – elipsovitého Piazza Obliqua a menšieho lichobežníkového Piazza Retta. Obrovská, 240 metrov široká elipsa je ohraničená stĺporadím. Bernini sám prirovnával kolonádu k „náručiu cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich, ktorí prichádzajú na toto miesto, aby upevnili svoju vieru“.
Námestie sv. Petra. Foto: unsplash.com
Štvrť EUR
Po prvej svetovej vojne sa Rím spamätal a opäť sa stavia dokázal „postaviť na nohy“. Prichádza Duce – Mussolini, ktorý zadal veľké stavebné projekty fašistickej architektúry. Čisté línie a biely mramor tak mali prinavrátiť slávu Rímskeho impéria. Pre svetovú výstavu nechal postaviť celú novú štvrť EUR, ktorej centrom je Štvorcové koloseum. Po vojne sa tejto štvrti, všetci oblúkom vyhýbali, no neskôr opäť objavili jej krásu. Architektúra za zločiny režimu nemôže. Módny dom Fendi nechal neskôr štvorcové koloseum zrenovovať a presunul doň svoje sídlo. V súčasnosti je možné ho obdivovať z exteriéru.
Štvorcové koloseum. Foto: unsplash.com
Piazza Venezia
V druhej polovici 19. storočia sa Taliansko zjednotilo a Rím sa stal hlavným mestom nového veľkého štátu. Rozbehli sa veľké projekty, široké bulváre, priestranné námestia a nové paláce. „Altare della Patria“ - Oltár vlasti – mramorový pamätník prvého kráľa Viktora Emanuela II. vyčnieva nad starý Rím. V tejto nádhernej budove je dnes večný plameň na pamiatku „neznámeho vojaka“. Vnútri je možné navštíviť vojenské múzeum či výťahom sa vyviezť až na strechu za 360° panorámou Ríma.
Altare della Patria. Foto: unspalsh.com
Piazza del Popolo
Piazza del Popolo je jedným z najznámejších námestí v Ríme na úpätí Pincio. V strede námestia sa nachádza Egyptský obelisk venovaný Ramessesovi II. Bol postavený v priebehu 10. storočia na inom mieste a bol prenesený do Piazza del Popolo v roku 1589. Veľa návštevníkov prichádza na námestie Piazza del Popolo najmä kvôli Santa Maria del Popolo, bazilike s dvoma nádhernými plátnami Caravaggia a nádhernou renesančnou výzdobou. Impozantný výhľad na námestie môžete získať na schodoch na východnej strane námestia.
Piazza del Popolo. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Rím
Hlavné mesto Talianska, mesto miest, historický Rím. Je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia vlastne najväčšie múzeum pod šírym nebom. Rím a mnohé jeho pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov, ku ktorým nepochybne patrili Rafaello, Michelangelo, Bernini a iní. Aj preto je jeho historické centrum zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rím však nie je len o histórii, ale aj značkových obchodoch, moderných budovách, reštauráciách i luxusných hoteloch. Rím jednoducho predstavuje najromantickejšie mesto na našej planéte.
Rímske stavby. Foto: unsplash.com
Via dei Fori Imperiali je jednou z hlavných ciest v Ríme, ktorá vedie priamo ku slávnemu Koloseu. Cesta sa tiahne okolo viacerých hlavných pamiatok, ako sú Trajánovo Fórum, Augustovské fórum a Fórum Nerva. Od minulého storočia sa na oboch stranách cesty objavilo viacero archeologických nálezísk, keďže sa pod nimi stále nachádzajú poklady starovekého Ríma. Možno sa domnievate, že Via dei Fori Imperiali tu stojí odjakživa. Nie je tomu celkom tak. Napriek okolitým historickým pamiatkam bola Via dei Fori Imperiali postavená na základe rozkazu diktátora Benita Mussoliniho.
Via dei Fori Imperiali. Foto: unspalsh.com
Kedy vycestovať
Taliansko je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C.
Letisko a dĺžka letu
Do Ríma je možné letieť priamym letom z Bratislavy, z Viedne, Budapešti a to v trvaní cca 1 hod 40 min.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko Tel: +39 0636715200 Mobil: +39 3385432071 Email: emb.roma@mzv.sk
Víza a doklady
Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.
Colné predpisy
Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.
Doprava
Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu. Jazdiť autom z dediny do dediny je lákavým spôsobom, ako vidieť mestá na vrcholkoch kopcov v celej svojej kráse. Ak sa rozhodnete cestovať do Taliansku autom, pripravte sa na to, že na niektoré miesta sa dostanete len veľmi ťažko.
Ak pricestujete do Talianska lietadlom, môžete využiť služby požičovní automobilov. Na viacerých miestach sa nachádzajú ich pobočky, kde si môžete spokojne požičať automobil a ísť spoznávať krajinu. Pre požičanie auta budete potrebovať platobnú kartu a platný vodičský preukaz.
Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.
Taxi služba je v Taliansku na veľmi dobrej úrovni. Ceny sú rozdielne počas dňa a v čase nočnej služby. Extra poplatok sa platí pri objednaní taxíka cez telefón. Skôr ako nastúpite, zistite si cenu. Taxíky bez taxametra radšej nepoužívajte. Vodiči taxíkov by mali byť odmenení podľa kvality služby, zväčša 8 – 10% alebo 1 EURO.
Shopping a suveníry
Okrem toho, že Taliansko je krajinou skvelého jedla, vína a nádherného umenia, je aj oblasťou, v ktorej si môžete nakúpiť rôzne módne kúsky a kvalitné potraviny. Najmä vo väčších mestách ako sú Rím, Miláno alebo Florencia nájdete veľké množstvo značkových butikov, či malých obchodíkov, v ktorých nájdete zaujímavé kúsky. Ak ste nákupnou maniačkou, Taliansko je ideálne pre vás, už o niečo menej pre vašu peňaženku. Tovar výbornej kvality nájdete aj na remeselníckych trhoch, ktoré sú tu veľmi populárne.
Sviatky
1. január
Nový rok
6. január
Traja králi
marec/apríl
Veľkonočný pondelok
25. apríl
Deň oslobodenia
1. máj
Sviatok práce
2. jún
Založenie Talianskej republiky
15. august
Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november
Sviatok všetkých svätých
8. december
Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december
Vianoce
26. december
Sviatok sv. Štefana
Tipy na výlety v Ríme
Alberobello
Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.
Altamura
Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.
Anjelsky hrad
Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.
Arena di Verona
Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.
Baptistérium sv. Jána Krstiteľa
Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.
Basilica Palladiana
V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.
Basilica di Sant Antonio
Basilica di Sant' Antonio je pápežskou bazilikou a rímskokatolíckym kostolom v Padove. Bazilika sa začala stavať v roku 1232, kedy zomrel sv. Anton a bola dokončená približne v roku 1310. Hoci baziliku navštevujú ľudia z celého sveta ako pútnické miesto, nie je to titulárna katedrála mesta, titul patrí katedrále Panny Márie. Bazilika di Sant' Antonio je známa lokálne aj ako "il Santo". Je to jedna z ôsmich medzinárodných svätých miest, ktoré uznáva Svätá stolica.
Bazilika sv. Petra
Bazilika svätého Petra je renesančno-baroková sakrálna stavba, stojaca na území štátu Vatikán. Obklopuje ju Berniniho kolonáda, ktorá tvorí akúsi vstupnú bránu k chrámu a slúži ako miesto, kde sa stretávajú veriaci z celého sveta. Bazilika ako ju poznáme dnes bola dostavaná v roku 1626 a jej výstavba trvala 120 rokov. Z kresťanského hľadiska ide o miesto, kde bol pravdepodobne pochovaný apoštol Peter, ktorému Kristus odovzdal úlohu viesť cirkev. Na vzniku baziliky sa podieľalo viacero významných architektov a sochárov, napr. Michelangelo, Donanto Bramante či Bernini.
Bologna
Aj keď sa väčšine ľudí pri vyslovení názvu mesta Bologna vybavia väčšinou cestoviny, ide v skutočnosti o mesto, ktoré môže ponúknuť oveľa viac. Bologna sa môže pýšiť niekoľkými unikátmi – nájdeme tu najstaršiu univerzitu v Európe (podľa niektorých merítok i na svete), najväčší počet kilometrov ulíc s arkádami, dve šikmé veže alebo katolícky chrám s freskou vyobrazujúcou Mohameda. Pri prvých krokoch po centre Bologne si každý okamžite musí všimnúť, že všetky ulice sú lemované arkádami. Celkovo je v meste týchto arkád vyše 35 kilometrov a hovorí sa, že v Bologni nikto nikdy nenosí dáždnik – pri chôdzi pod arkádami ho jednoducho nepotrebujete.
Boromejské ostrovy
Boromejské ostrovy tvoria skupinu troch malých ostrovov a dvoch ostrovčekov v talianskej časti Lago Maggiore. Spoločne s celkovou výmerou 50 hektárov sú hlavnou miestnou turistickou atrakciou pre svoje malebné prostredie. Pomenované boli podľa rodiny Borromeo, ktorá ich začala získavať na začiatku 16. storočia a dnes ich väčšinu vlastní. Ostrovy získali svoje názvy podľa toho, komu boli určené - Isola Bella, Isola Madre a Isola dei Pescatori.
Bosa
Bosa je unikátne a nedotknuté mesto na severozápadnom pobreží Sardínie, asi 40 km južne od mesta Alghero. Je obklopené krásnou, divokou prírodou, nádhernými plážami a pobrežím. Bosa si zachovala svoje staroveké čaro a sardinskú identitu a neutrpela nadmerným rozvojom ako mnohé iné ostrovné destinácie. Vo vzduchu počuť uvoľnené stredomorské bzučanie a vďaka tomu je ideálnym miestom na útek od moderného sveta plného stresu. Navštívte Bosu a určite neoľutujete. Cítiť tu harmóniu medzi prírodou a ľuďmi.
Castel del Monte
Castel del Monte bol postavený v priebehu 20. storočia cisárom Frederickom II., ktorý zdedil územie od svojej matky Constance zo Sicílie. Vzhľadom na svoju pomerne malú veľkosť sa kedysi považovala za "loveckú chatu", no teraz učenci veria, že pôvodne mal oponnú stenu a slúžil ako citadela. Frederick bol zodpovedný za výstavbu mnohých hradov v Apulii, ale geometrický dizajn Castel del Monte bol jedinečný. Pevnosť je osemhranný hranol s osemhrannou vežou na každom rohu.
Cattedrale di Santa Maria Assunta
Katedrála sa nachádza na námestí Piazza del Campo a je úchvatnou gotickou stavbou naplnenou umeleckými pokladmi od Pisana, Donatella a Michelangela, ako aj freskami Pinturicchia. Postavená bola v rokoch 1215 až 1263. Exteriér i interiér sú zdobené bielym a zeleno-čiernym mramorom v striedajúcich sa pruhoch, pričom čiernobiele sú symbolickými farbami Sieny.
Cestovina alla Carbonara
Nesporným kráľom rímskeho jedla sú cestoviny „alla Carbonara“. Príprava tohto jedla je jednoduchá a pomerne rýchla. Najlepšie chutí so špagetami „tonnarelli“ alebo „rigatoni“. Pôvod receptu je zahalený tajomstvom, no niektorí tvrdia, že to bolo jedlo, ktoré si pripravovali obyvatelia z hôr, ktorí sa túlali po lesoch Lazia. V čase 2. sv. vojny sa používala slanina, syr a vajcia, ktoré sa rýchlo zmiešali. Kombinácia sa uchytila, miestni kuchári vylepšili ingrediencie a zvyšok je už len história. Cestoviny „alla Carbonara“ v najlepšej kvalite má Rím.
Cestoviny bucatini all´Amatriciana
Tretím kráľom rímskych cestovín sú „bucatini all´Amatriciana". Nájdete ich v ponuke každej rímskej reštaurácii. Bohatá kombinácia dusených aromatizovaných paradajok, bieleho vína, čili, syra pecorino a tento skvelý pokrm je na svete. Pôvodne tento recept vynašli pastieri na potulkách horami so stádami. Predkom tohto jedla bola „Gricia“, bez paradajok. Najlepšie „amatriciana“ sa podáva s „bucatini“, čo značí prepichnuté, keďže tieto dlhé cestoviny majú v strede otvor, ktorý zachytáva omáčku.
Cestoviny cacio e Pepe
Pokiaľ ide o jedno najstaršie rímske jedlo, je ním “cacio e Pepe“. Je to cestovinové jedlo, ktorého príprava je veľmi jednoduchá. Okrem čerstvých vaječných cestovín „tonnarelli“ sa pridáva ovčí syr pecorino a čierne korenie. Podľa tradície si pastieri nosili tieto trvanlivé suroviny so sebou po namáhavých cestách hlboko do kraja Lazio so svojimi stádami. Ovčí syr tak bol jedinou ingredienciou, ktorú mali vždy po ruke.
Chiesa di San Michele in Foro
Kostol San Michele in Foro je jednou z najkrajších a očarujúcich historických budov mesta Lucca. Tento rímskokatolícky kostol bol postavený na zvyškoch starovekého rímskeho fóra. Do roku 1370 bol kostol sídlom Consiglio Maggiore (hlavnej rady), ktorá bola považovaná za najdôležitejšie zhromaždenie obce. Samotný kostol je právom považovaný za jednu z najnavštevovanejších a najzaujímavejších turistických atrakcií v celom meste Lucca, a to vďaka krásnemu interiéru a detailom na fasáde kostola.
Cinque Terre
Cinque Terre je časť pobrežia na talianskej riviére v regióne Ligúria. Táto oblasť sa skladá z piatich dedín a to z Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore, ktorá spája unikátna architektúra - farebné domčeky miestnych obyvatelov vystavené do skál. Pobrežie, päť dedín a okolité svahy spoločne tvoria národný park Cinque Terre a sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Práve pre unikátnu architektúru je táto oblasť veľmi obľúbenou turistickou destináciou.
Comacchio
Comacchio, malé Benátky, vzdialené 50 km od mesta Ferrara, bolo postavené na 13 malých ostrovčekoch pozdĺž kanála. Prechádzkou po tichých uličkách pozdĺž kanálov sami zistíte, že sa naozaj podobá na slávne Benátky. Jeho hlavnou črtou je most Trepponti postavený v 17. storočí. Comacchio je jedným z hlavných centier v regionálnom parku Delta pádu, ktorý je jednou z najdôležitejších mokradí v Európe a najväčších v Taliansku.
Como
Mesto Como sa vďaka svojej blízkosti k jazeru Lago di Como a k Alpám stalo obľúbenou turistickou destináciou. V meste môžete nájsť množstvo umeleckých diel, kostolov, záhrad, múzeí, divadiel, parkov a palácov. Como bolo rodiskom mnohých historických postáv ako napríklad pápeža Inocenta XI , či vedca Alessandra Voltu. Kopce obklopujúce mesto boli obývané počas doby bronzovej keltským kmeňom známym ako Orobii. Zvyšky osídlenia sú v týchto lokalitách stále prítomné.
Duomo San Martino
Katedrála v meste Lucca sa nachádza v odľahlej lokalite starého centra mesta, hneď vedľa hlavnej turistickej trasy, preto ju často prezývajú aj skrytá katedrála. Samozrejme, je tu dôvod, ktorý vysvetľuje toto nezvyčajné umiestnenie - katedrála bola postavená v šiestom storočí a v tomto období boli najcentrálnejšie a najdôležitejšie oblasti (z urbanistického hľadiska) už príliš preťažené. Katedrála je typickým príkladom gotiky v meste. V priebehu rokov bolo katedrála niekoľkokrát prepracovaná, najskôr v roku 1070 pápežom Alexandrom II., neskôr v roku 1200 do súčasnej podoby. V interiéri katedrály nájdete výzdobu v neskorogotickom štýle zo 14. a 15. storočia. Mramorová fasáda pripomína katedrály v Pise.
Dóžov palác
Dóžov palác je goticko-renesančná palácová stavba, ktorá bola sídlom najvyšších úradov republiky, súdneho dvora, štátneho archívu či miestom temných väzení, ale predovšetkým symbolom a stelesnením veľmocenského postavenia mesta a republiky. S existenciou Dóžovho paláca sú spojené všetky dôležité okamihy v ich dejinách. Dnes je jedným z jedenástich múzeí patriacich do siete Nadácie benátskych civilných múzeí (Fondazione Musei Civici di Venezia).
Elba
Ostrov Elba, zelená oáza v rámci Toskánskeho súostrovia, je ostrovom nekonečných možností. Ostrov o rozlohe 220 km2 obmýva krištáľovo čisté Tyrrhenske more. Po Sicíli a Sardínii je tretím najväčším talianskym ostrovom. Najvyšším vrchom je Monte Capanne s výškom 1 018 m. Spolu s ďalšími ôsmimi ostrovmi vrátane Giglio, Giannutri a Montecristo je súčasťou Národného parku Toskánskeho súostrovia, najväčšieho morského parku v Európe. Ostrov sa preslávil v roku 1814, kedy sa tu ukrýval francúzsky cisár Napoleon. Jeho história však siaha až do praveku, s kmeňom Ilvati z Ligúrie, ktorý ostrov pomenoval Ilva. Vtedy ho obývali najskôr Etruskovia a neskôr Rimania, ktorí si ostrov a jeho bohaté náleziská železa a bahenné kúpele veľmi cenili.
Florencia
Florencia ležiaca na rieke Arno, je jedným z popredných svetových kultúrnych miest, domovom nekonečných renesančných pokladov. Vo Florencii je slávna galéria Uffizi, kde sa môžete stretnúť s niektorými z najlepších diel renesančných majstrov, ako sú Botticelli, Leonardo da Vinci a Raphael. Toto mesto hrdo predstavuje aj Michelangelovu ikonickú sochu Dávida v umeleckej galárii Accademia. Nielen renesancia, ale aj gotika tu má svoje miesto, ako nádherná Giottova zvonica. Úžasné fresky od Gaddiho a Giotta vystavuje bazilika Santa Croce. Srdom mesta je námestie Piazza della Signoria a Piazza del Duomo, a ikonou zas most Ponte Vecchio. Po takom sviatku kultúry akú ponúka Florencia, si pochutnajte na lahodnej toskánskej kuchyni v pôvabnej trattorii alebo dizajnérskej reštaurácii.
Fontána di Trevi
Fontána di Trevi je najznámejšia fontána v Ríme, vybudovaná bola v rokoch 1732 až 1762. Nachádza sa na Piazza di Trevi, asi 250 metrov na sever od Piazza Colonna a dotvára priečelie paláca Poli, ktorý akoby vyrastal zo skál. Fontána bola postavená na mieste niekdajšej renesančnej studne Trivio. Odtiaľ pochádza aj jej pomenovanie „di Trevi“, no niektorí hovoria, že názov je odvodený od „tre via“, čo znamená „tri cesty“, ktoré sa tu naozaj zbiehajú. Každý sa pri nej rád zastaví a vhodí do nej mincu, pretože podľa legendy kto hodí do fontány mincu, istotne sa do Ríma opäť vráti.
Fori Imperiali
Archeologická oblasť Fori Imperiali sa rozprestiera v srdci Ríma medzi námestiami Piazza Venezia a Koloseom. Táto archeologická oblasť je zložená z viacerých častí a to z Fórum Caesara, Fórum Augusta, Templum Pacis, Fórum Nerva, Terasa Domitian a Fórum Trajan. Každé jedno fórum je jedinečné a vyznačuje sa inými prvkami. Najstaršie stopy ľudskej prítomnosti identifikované nedávnymi vykopávkami v oblasti Fori Imperiali sa datujú do druhej polovice druhého tisícročia pred naším letopočtom.
Forum Romanum
Forum Romanum je jedna z najstarších častí Ríma, ktorá bola v minulosti strediskom náboženského i kultúrneho života, plného obchodov, bazilík, kostolov a podobne. Dnes je unikátnym komplexom ruín, ktorý predstavuje srdce starovekého Ríma. Komplex je prístupný pre každého zadarmo a predstavuje naozaj unikátny pohľad na verejné priestranstvo, ako si ho predstavovali pred 2 tisíckami rokov. Najdôležitejšími pamiatkami sú víťazný oblúk Septima Severa z roku 203, Titov oblúk z roku 81, či Maxentiova bazilika, ktorá slúžila ako predloha pre ranokresťanské chrámy.
Galleria dell´ Accademia
Galéria Akadémie Florencie je umelecké múzeum. Je známe vďaka tomu, že je domovom originálu Michelangelovej sochy Davida od roku 1873. Nachádzajú sa tam aj ďalšie sochy od Michelangela a veľká kolekcia malieb florentských umelcov, najčastejšie z rokov 1300 – 1600. Je druhým najnavštevovanejším múzeom v Taliansku. Galleria dell´ Accademia bola založená v roku 1784 Pietrom Leopoldom, veľkovojvodom Toskánska. V roku 2001 bolo otvorené Museo degli strumenti musical. Nachádzajú sa v ňom hudobné nástroje Stradivariusa, Niccola Amatiho a Bartolomea Cristoforiho. V dnešnej dobe má galéria malú zbierku Michelangelových prác, ako jeho štyroch nedokončených Väzňov a nedokončenú sochu Saint Matthewa. Do tejto zbierky bola pridaná Piteá, ktorá bola objavená v kaplnke Barberini v Palestrine. Ďalšie vystavené práce sú florentské maľby z 13. a 16. storočia. Galéria má tiež zbierku ruských diel, ktoré zhromaždil veľkovojvoda.
Koloseum
Najznámejšia rímska pamiatka, ktorá bola postavená niekedy v prvom storočí nášho letopočtu, si pamätá dávne časy gladiátorských bitiek, súbojov divých zvierat i krutých popráv. Bola tichým svedkom početných mučeníckych smrtí, slúžila ako kresťanské pohrebisko i kameňolom. Magnetom pre oči cestovateľov je štyri poschodia vysoký exteriér elipsovitého tvaru, ktorý je vyrobený z travertínu. Štvrté poschodie bolo určené nižším triedam spoločnosti a ženám. Koloseum v Ríme patrí medzi svetové skvosty, ktoré lákajú milovníkov histórie i nadšencov kultúrnych a spoločenských podujatí, pretože koncert v ruinách starobylej stavby je nezabudnuteľným zážitkom.
Kostol Santa Croce
Kostol Santa Croce čiže Svätého Kríža je slávna bazilika vo Florencii, ktorú mnohí nazývajú Pantheonom Florencie. Ide o komplex skladajúci sa z múzea, kaplniek a náhrobkov. Je súčasťou celku budov patriacich františkánskemu rádu. V roku 1294 bol položený základný kameň tejto baziliky, dokončená bola v roku 1385. Na jej stavbe sa podieľal architekt Arnolfo di Cambio. Bazilika je miestom odpočinku známych osobností, ako napr. Galilea Galiei a Michelangela Buonarrotiho. Uvidíme tu tiež kaplnku slávnych rodín - rodiny Mediciovcov a rodiny Pazziovcov. Významná je socha sv. Ľudovíta z Toulouse, sú tu aj nádherné fresky Taddei Gaddiho znázorňujúce rodokmeň Ježiša Krista a poslednej večere.
Kostolík Santa Maria della Spina v Pise
Počas prechádzky pozdĺž rieky Arno, natrafíte na malý kostolík. Biele mramorové a zložité dekorácie sú úplne v rozpore s okolím kostola. Interiér zdobí dlažba s mimoriadne bohatou gotickou výzdobou. Malý kostol bol pôvodne postavený v roku 1230 ako modlitebňa pre námorníkov priamo pri rieke, ale v roku 1871 bol demontovaný a prestavaný na vyššiu úroveň, aby ho chránil pred vlhkosťou a záplavami. Tŕň (Spina) v názve odkazuje na svätú relikviu z tŕňovej koruny Krista prinesenú do Pisy v roku 1333, ale táto sa neskôr presunula do Chiesa di Santa Chiara.
Lecce
Lecce má krásne historické centrum. Veľkým umeleckým pokladom mesta je jeho architektúra. Pokiaľ ide o iné umenie, ako je maľba, Lecce sa v skutočnosti nemôže porovnávať so severnými mestami ako Florencia a Rím. Lecce má pravý južný rytmus. Keď sa začína deň a teplota sa zvyšuje, uličky sú prázdne a počas najhorúcejších popoludňajších hodín možno v historických jazdných pruhoch nájsť iba niekoľko prehriatých turistov. V noci toto mesto ožíva a v uliciach sa začínajú objavovať všetci obyvatelia.
Lipari
Lipari je najväčší z Liparských ostrovov v Tyrhénskom mori pri severnom pobreží Sicílie. Mesto Lipari je veľmi príjemné miesto s peknými uličkami, ktoré sú ideálne pre prechádzky po okolí. Vidieť môžete niektoré elegantné historické mestské domy, rovnako ako veľa skromnejších ostrovných bytov s balkónmi pokrytými kvetmi, cibuľou a paprikou. Miestni obyvatelia Lipari sú všetci veľmi priateľskí a príjemní. Miestne reštaurácie ponúkajú veľa druhov rozličných jedál. Najväčšou špecialitou tohto mesta sú však kapary a víno Malvasia.
Lucca
Toskánske mesto Lucca bolo založené pred viac ako dvetisíc rokmi. Má zachované pôvodné hradby. Nachádza sa tu námeste v podobe amfiteátra s rovnakým názovm, tiež niekoľko veží. Jedna je však iná ako ostatné a stala sa tak unikátom tohto mesta. Torre Guinigi. Na svojom vrchu neponúka len pekný výhľad, ale jej netradične - záhradu s cesmínovými dubmi. Veža je vysoká 44 metrov a čaká vás 230 schodov. Veža je z tehál červenej farby a vrchol veže je domovom mnohých starých dubov. Torre Guinigi bola postavená okolo roku 1384 bohatými obchodníkmi s hodvábom. V tom čase tu ešte nebola strešná záhrada, a tak nie je isté, kedy vznikla. Historici odhadujú jej vznik okolo roku 1600, kedy bola dubová záhrada zvečnené na obraze.
Marciana Alta
Marciana Alta je malé mestečko, ktoré leží vo výške 375 metrov nad morom na ostrove Elba. Je najvyššie položeným mestom na ostrove a jedným z najstarších obývaných miest, o čom svedčí aj Pisanská pevnosť, ktorá dominuje ostrovu. Sem sa zvykli uchýliť obyvatelia počas útokov pirátov. Ulice sú veľmi úzke a dostupné len pešo. Z mesta začína pešia ulica, ktorá vedie k svätyni Madonna del Monte. Marciana je tiež východiskovým bodom lanovky na horu Monte Capanne, odkiaľ sa naskytajú nádherné scenérie.
Matera
Matera, známa aj ako podzemné mesto je jedno z najstarších neustále obývaných miest na svete, ktoré boli obývané od 10. tisícročia pred naším letopočtom. Od roku 1993 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Matera bola postavená nad hlbokou dolinou nazvanou Gravina z Matera, ktorá rozdeľuje územie na dve oblasti. Matera bola postavená tak, že je síce skrytá, ale sťažila tak zásobovanie vodou. Prví obyvatelia investovali obrovskú energiu do budovania cisterien a systémov vodných kanálov.
Mestské hradby v Pise
Hradby sa tiahnu okolo centra mesta a ponúkajú iný pohľad na mesto. Dlhé sú 3000 metrov a vysoké 10 metrov, pričom z nich máte vynikajúci výhľad na Šikmú vežu a všetky ostatné atrakcie. Aby ste si tento pohľad mohli vychutnať dosýta, musíte sa vybrať na najvyšší bod hradieb a to cez 4 možné vchody: veža Santa Maria, veža komplexu Marzotto, námestie Piazza delle Gondole, drevená veža z námestia Piazza Rossa.
Monte Capanne
Monte Capanne na ostrove Elba je najvyšším vrcholom. Jeho výška je 1 018 metrov. Z hory sa nasyktajú krásne výhľady na celú Elbu a Toskánske súostrovie. Na vrchol hory je možné sa dostať pešo po ceste, ktorá prechádza hustým lesom gaštanov, pričom sa prchádza cez starobylú Eremo della Madonna del Monte až na vrchol hory asi za tri hodiny chôdze. Avšak je možné sa vyviesť gondolou, ktorá sa nachádza medzi dedinami Poggio a Marciana, a ktorá vás za dvadsať minút vyvezie na najpanoramickejší vrchol Toskánskeho súostrovia. Hneď na východe zo stanice sa nachádza bar, reštaurácia a pizzeria, na druhom konci pri príjazdovej stanici na vrchole Mount Capanne je bar. Za pekného a jasného počasia je možné vidieť blízke ostrovy Pianosa, Capraia, Montecristo, Gorgona a Korziku. Ak budete mať šťastie, môžete vidieť stáda divých oviec a diviakov.
Most vzdychov
Oproti Dóžovmu palácu sa nachádzalo hlavné väzenie republiky. Spojenie medzi budovami zabezpečoval práve Most vzdychov – jeden z najslávnejších mostov na svete, aj keď paradoxne jeden z najkratších. Svoje pomenovanie získal pre okienka, ktoré poskytovali odsúdencom posledný pohľad na mesto pred väzením. Tí mali podľa básnika Lorda Byrona pri pohľade na krásne Benátky zavzdychať, pri pomyslení, čo všetko strácajú. S mostom je spojená aj legenda, že ak sa zaľúbenci na gondole pod mostom pobozkajú, už ich nič nerozdelí.
Mura de Lucca
Hradby obopínajú staré mesto v celkovej dĺžke 4 km a po celej dĺžke je možné sa po nich prechádzať, jazdiť na bicykli alebo napríklad na korčuliach. Chodníku pozdĺž 12 metrov vysokých hradieb sa hovorí Passeggiata de mura. Hradby boli postavené v 16. a 17. storočí v renesančnom štýle, strážilo ich 126 diel a dodnes majú 11 bastiónov.
Najkrajšie pláže v Taliansku
V Taliansku nájdete všetky druhy pláží - kamienkové, štrkovité, piesočné. Pobrežie Talianska obmývajú 4 moria - Jadranské, Ligúrske, Iónske a Tyrhenské. Medzi tei najkrajšie pláže v Taliansku patria: Spiaggia Grotticelle, Cala Goloritze, Scala dei Turchi, Punta Ala, Capo Vaticano, Cala Mariolu, Isola Bella, Spiaggia di Cefalú, La Paolina a Tropea.
Námestie sv. Marka v Benátkach
Piazza San Marco alebo aj Námestie svätého Marka je náboženským, kultúrnym a spoločenským centrom Benátok. Námestie s rozlohou viac ako 14 000 m2 sústreďuje jedny z najvýznamnejších stavieb mesta - Bazilika svätého Marka, Dóžov palác (Palazzo ducale), zvonica svätého Marka, Knižnica Marciana, hodinová veža (Torre dell'Orologio) a susediace prístavné mólo s Piazettou San Marco.
Nápoje, ktorými sa zapíja jedlo
V Taliansku sa jedlo zapíja nielen minerálnou vodou, ale predovšetkým vínom – bielym, ružovým, červeným. Obľúbené je Sangiovese di romagna i keď jeho kvalita je priemerná. Na odbyt sa však vďaka záplave turistov sťažovať nemôže. Sekt, spumante, sa vyrába podľa vzoru šampanského. Rozdiel medzi nimi je v dobe a spôsobe dozrievania. Môže nás zaskočiť kombinácia sladkého sektu a dezertu. Po jedle sa pije digestivo – na trávenie – amaro (horké) alebo grappa (pálenka).
Ochutnáme víno Chianti
Chianti je víno vyrobené v regióne Chianti v talianskomToskánsku. Najstaršia dokumentácia vína Chianti pochádza z 13. storočia, keď bolo známe, že vinohradníctvo sa rozvíja v oblasti Chianti Mountains okolo Florencie. Obchodníci v neďalekých obciach Castellina, Gaiole a Radda tvorili Lega del Chianti vyrábali a propagovali miestne víno. Chianti sa niekedy nazývalo aj Bordeaux Talianska. Chianti má ovocnú chuť so strednou až vysokou prirodzenou kyslosťou. Môže mať jahodový, čučoriedkový alebo slabo kvetinový nádych.
Palazzo Publico
Palazzo Pubblico sa nachádza v srdci meste Siena, na Piazza del Campo. Vo vnútri paláca sa nachádzajú fresky, ktoré vás uchvátia a očaria svojou komplikovanosťou. Medzi freskami nájdete aj tri, ktoré sú slávnejšie než ostatné - panely v časti Sala della Pace, ktoré vytvoril Ambrogio Lorenzetti. Palazzo Publico je vynikajúcim príkladom presnosti a krásy gotickej architektúry.
Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio je stredoveký opevnený palác v centre Florencie na Piazza della Signoria. Jeho stavba začala v roku 1299, šesť rokov po prevzatí vlády cechmi, a dokončený bol v roku 1314. Zasadali v ňom ústredné orgány mestskej republiky a volení úradníci tu mohli i prenocovať. Palác je opevnený preto, aby im zaručil bezpečnosť pred prípadnými útokmi nepriateľov, ale aj zo strany vzbúreného ľudu. Po prevzatí vlády rodom Mediciovcov sa tu začiatkom 40. rokov 16. storočia usídlil vojvoda Cosimo I., ktorý dal budovu prestavať. Dnes palác slúži ako radnica mesta.
Pantheon
Navštívte veľkolepý Pantheon, ktorý vám dá tú najlepšiu predstavu, ako kedysi vyzeral antický Rím. Jeden z najvýznamnejších a najzachovalejších antických chrámov na svete. Kruhová stavba má rovnakú výšku aj šírku 43,3m. Mohutná kupola (najvyššia v Ríme) je postavená zrejme ako prvá stavba z betónu vôbec. Pôsobivý je aj interiér Pantheonu, kde sa nachádza nádherná mramorová dlažba so stĺporadím. Práve na tom mieste môžete obdivovať veľkolepé antické staviteľstvo. V dnešných dňoch sa tu v Pantheone nachádzajú pozostatky významných osobností, ktorými boli nepochybne Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I.
Pestrá sardínska kuchyňa
Sardinská kuchyňa je zložená najmä z miestnych dopestovaných a dochovaných surovín. Najčastejšie sa ich chody skladajú z cestovín, morských plodov, rýb, mäsa a zeleniny. Z morských plodov sa najčastejšie konzumujú sardinky, mečúne, tuniaky či homáre. Ak si objednáte morské ježovky, dávajte si pozor na ich silne slanú príchuť.
Piazza Anfiteatro v Lucca
Oválne námestie nachádzajúce sa na mieste niekdajšieho rímskeho amfiteátra patrí k najmalebnejším námestiam v Toskánsku. Pôvodný amfiteáter existoval na tomto mieste od 2. storočia a námestie sa rozvíjalo od stredoveku. Keď amfiteáter stál, býval centrom mesta, kde sa zhromaždili ľudia, aby sa pozerali na hry a rôzne podujatia Námestie si dodnes zachováva svoj význam.
Piazza Duomo v San Gimigano
Piazza Duomo je srdcom San Gimignana, rovnako ako v minulosti, kedy bolo aj centrom politického a náboženského života v stredoveku. Tri najznámejšie dominanty mesta sú práve na tomto námestí: na severnej strane, vyčnieva do neba Torri Gemelle dei Salvucci. Na opačnej strane je Palazzo Nuovo del Potestà s loggiou del Comune a najznámejšia veža Torre Grossa. Najimpozantnejšou stavbou je Collegiata - v strede námestia naproti Palazzo Vecchio del Potestà s Torre Rognosa a Torre Chigi vedľa. Práve Collegiata, tiež známa ako Duomo, dala svoje meno celému námestiu a pochádza z 11. storočia. V prvej polovici 13. storočia, v období najväčšej ekonomickej prosperity, námestie dostalo podobu, akú má dodnes.
Piazza Maggiore
Námestie Piazza Maggiore pochádza z neskorého stredoveku a je obklopené budovami, ktoré sú vskutku nádherné. Kedysi námestie slúžilo na zhromažďovanie ľudí pri rozhodnutiach vlády, vyhlásení zákonov či rozsudkoch smrti. Dnes sa na ňom nachádza niekoľko obchodov a kaviarní, plných turistov a pravých Talianov. Na Piazza Maggiore sa nachádzajú niektoré z najvýznamnejších mestských zvonov, ktoré v stredoveku ohlasovali začiatky a konce občianskych zhromaždení.
Piazza dei Miracoli v Pise
Na námestí Piazza del Duomo sa nachádza skupina pamiatok známych po celom svete. Štyri majstrovské diela stredovekej architektúry - katedrála, krstiteľnica, zvonica („Šikmá veža“) a cintorín - boli postavené v období od 11. do 14. storočia v tesnej blízkosti vedľa seba, čím sa vytvoril unikátny klaster pamiatok. V roku 1063 bola Pisa jednou z veľmocí Stredozemného mora a potrebovala Duomo, ktoré by zodpovedalo jeho prestíži. Architekt Buscheto skombinoval východnú architektúru, byzantské črty a lombardskú výzdobu, aby vytvoril nový štýl s názvom „Pisan Romanesque“. Štýl, ktorý sa odtiaľ rozšíril do mnohých oblastí. Azda najviac ho reprezentuje Katedrála v Pise - jeden z divov Talianska, ktorá bola po zväčšení v roku 1118, najväčšou v Európe.
Piazza del Campo
Piazza del Campo je hlavným verejným priestorom historického centra mesta Siena v Taliansku a je považované za jedno z najväčších stredovekých námestí Európy. Je známe po celom svete pre svoju krásu a architektonickú integritu. Najznámejšími atrakciami námestia sú Palazzo Publico a Torre del Mangia. Okrem týchto dvoch budov sa na námestí nachádza viacero zaujímavých stavieb. Toto námestie bolo kedysi trhoviskom, ktoré bolo založené pred 13. storočím na svahovom mieste blízko miesta stretnutia troch spoločenstiev, ktoré bývali pri meste Siena.
Piazza della Cisterna
Medzi vežami, v srdci svetového dedičstva UNESCO, hneď vedľa Piazza Duomo sa nachádza známe námestie s trojuholníkovým tvarom. Pôvodne sa jednalo o križovatku, na ktorej sa nachádzala tržnica, kde sa konali mestské slávnosti a turnaje. Svoje meno námestie dostalo po verejnej cisterne, postavenej v roku 1287, ktorá stojí na vrchole obrovskej travertínovej studne s osemuholníkovým podstavcom. Stále tu môžete vidieť drážky, ktoré zanechali laná, ktoré slúžili na vytiahnutie džbánov vody. Na juhozápadnej strane námestia sa nachádza veža Arco dei Becci, ktorá bola súčasťou pôvodných múrov z desiateho storočia. V prednej časti stojí Casa Silvestrini, kedysi hostinec, ktorý poskytoval pútnikom ubytovanie a v 16. storočí aj pomoc sirotám. Od roku 1918 sa tu nachádza hotel. Zároveň tu nájdete zaujímavú architektúru, ako pri budove Palazzo Razzi (v súčastnosti banka), so zaujímavou fasádou a dvojitými oknami. A vedľa typickej veže z trinásteho storočia, stojí Palazzo Tortoli-Treccani. Na námestí stoja viaceré veže - jednou z nich je Torre del Diavolo (Čertova veža), ktorá stojí na severnej strane vedľa Palazzo dei Cortesi. Legenda hovorí, že táto veža bola postavená samotným diablom. V dolnej časti námestia sa nachádzala Zlatá ulička, na ktorej sa spracovávali zlaté listy. Ďalšími sú Dve veže rodiny Ardinghelli, najmocnejšej rodiny San Gimignana. Boli postavené na konci 13. storočia a boli oveľa vyššie ako kázal v tom čase stanovený limit. Na námestí sa často konajú hudobné podujatia a veľtrhy, napr. Festival Santa Fina v marci a auguste a Fiera di San Gimignano na začiatku januára.
Piazza della Signoria
Uprostred námestia Piazza della Signoria vo Florencií, stojí jazdecká socha Cosima I., ktorá bez podstavca meria 450 centimetrov. Jej autorom je Giambologna, ktorého poveril touto zákazkou Ferdinand I. Medicejský, syn Cosima I. Na podstavci sú zobrazené dôležité momenty z Cosimovho života. Na námestí tiež nájdete Neptúnovu fontánu, ktorá bola pôvodne zadaná Bacciovi Bandinellimu, ale po jeho smrti zákazku prevzal jeho žiak Bartolomeo Ammanati. Použitým materiálom bol mramor a bronz. Fontána má výšku 560 centimetrov. Pred palácom sú umiestnené kópie sôch - Herakles a Cacus od Bendinelliho, Michelangelov Dávid, Judita, Holofernes a Marzocco od Donatella.
Pisa
V minulosti politické centrum mesta Pisa a miesto rímskeho fóra sa neskôr premenilo na centrum Rádu rytierov sv. Štefana, na ochranu toskánskeho a stredomorského pobrežia od tureckých flotíl a pirátov. V centre námestia Piazza dei Cavallieri v Pise sa nachádza socha veľkovojvoda Toskánska, vytesaná Francavillom v roku 1596. Za ním sa nachádza Palazzo della Carovana, bývalý palác Palazzo Degli Anziano del Popolo, ktorého fasáda je pokrytá kresbami a sochami členov rodu Medici. V súčasnosti je domovom školy - Scuola Normale Superiore a študovali tu najväčší talianski profesori, ako Antonio Pacinotti, Carducci, Pascoli, Fermi a Rubbia. Na námestí Piazza del Duomo sa nachádza skupina pamiatok známych po celom svete. Štyri majstrovské diela stredovekej architektúry - katedrála, krstiteľnica, zvonica („Šikmá veža“) a cintorín, ktoré boli postavené v období od 11. do 14. storočia v tesnej blízkosti vedľa seba, čím sa vytvoril unikátny klaster pamiatok.
Ponte Vecchio
Preslávený most vedie ponad rieku Arno vo Florencii, v hlavnom meste Toskánska. Ponte Vecchio stojí na mieste, kde stáli jeho dvaja predchodcovia, z ktorých najstarší bol súčasťou rímskeho castra (rímskeho tábora). Dnešný most je dielom architekta Neriho di Fioravante, ktorý v roku 1345 preklenul Arno elegantnou stavbou s tromi oblúkmi. Obchodíky postavené na moste po jeho obidvoch stranách dodávajú mostu jeho osobitný ráz. Obchodíky zlatníkov pochádzajú zo 16. storočia a sú spojením dielne a obchodu, pôvodne však slúžili mäsiarom. Nad prostredným oblúkom je malé priestranstvo s výhľadom na rieku a ostatné mosty. Nachádza sa tu fontána s pitnou vodou a busta Celliniho od sochára Romanelliho z roku 1900. Nad stavbami obchodíkov sa nachádza Vasariova chodba postavená architektom na žiadosť Cosima I., ktorý chcel mať zastrešený a bezpečný priechod z Palazzo Vechio do Palazzo Pitti na druhom brehu Arna. Most bol poškodený v roku 1944 ustupujúcimi Nemcami a v roku 1966 povodňou.
Ponte di Rialto
Ponte di Rialto je jeden zo štyroch benátskych mostov (Ponte dell'Accademia, Ponte degli Scalzi, Ponte della Costituzione), ktoré vedú cez Canal Grande. Súčasnú podobu mostu navrhol Antonio da Ponte a bola dokončená v roku 1591.
Porto Azzurro
Porto Azzurro je malebné mestečko na ostrove Elba. V 17. storočí tu vzniklo opevnenie, ktorú postavili Španieli. Za ich pôsobenia tu vznikla aj pevnosť San Giacomo. Toto mestečko sa radí k najkrajším z celého ostrova a určite je tomu tak vďaka čarovnému historickému centru, doplnenému o typické pestrofarebné domčeky promenádou s palmami.
Prato della Valle
Námestie Prato della Valle v talianskej Padove je najväčším námestím v Taliansku a jedným z najväčších v Európe. Prato della Valle má od úplného začiatku miesto v srdciach miestnych obyvateľov, ktorí ho často označujú ako Il Prato. Nachádzajú sa tu viaceré historické budovy a neuveriteľných 78 sôch, ktoré boli vytvorené v 18. a 19. storočí rôznymi umelcami.
Ravenna
Ravenna sa nachádza v talianskej provinci Emilia Romagna. Ravenna by sa dala nazvať aj ako mesto mozaík. Tieto umelecké diela sa ukrývajú v sakrálnych pamiatkach po celom meste, a tak tu možno ich krásu obdivovať takmer neustále. Okrem mozaík je Ravenna známa svojimi gastronomickými špecialitami. Ich skvelé jedlá dokonale dopĺňajú červené vína. Medzi obľúbené jedlá patrí, samozrejme, pizza, ktorá sa v tejto oblasti chuťovo odlišuje od tradičnej talianskej.
Scrovegni
Kaplnka Scrovegni je malý kostol, priliehajúci k augustiniánskemu kláštora Monastero degli Eremitani v Padove. Kaplnka je vyzdobená freskami od Giotta, dokončenými okolo roku 1305 a považovanými za dôležité majstrovské dielo západného umenia. Kaplnka venovaná Santa Maria della Carità je pomerne jednoduchá z architektonického hľadiska. Nachádzajú sa v nej vysoké, úzke okná a fasáda, ktorej vrchná časť končí gotickou triforou.
Sixtínska kaplnka
Už stáročia prichádzajú ľudia rôznych národností prehliadnuť si náboženské, ale aj umelecké bohatstvo Sixtínskej kaplnky. Je súčasťou Vatikánskych múzeí a palácov, domovom najznámejších renesančných fresiek talianskych umelcov ako je Michelangelo, Perugino alebo Botticeli a zdrojom mnohých teórií o ich skrytom posolstve. Najznámejšími umeleckými dielami sú Michelangelove fresky - Stvorenie Adama, v ktorom Božia ruka dáva život Adamovi a Posledný súd, v ktorom jeho autor vyobrazuje duše štverajúce sa k rozhnevanému Bohu.
Stresa
Stresa je ďalšou obľúbenou turistickou destináciou v Taliansku. Mesto vás ohromí viacerými pamiatkami, ako je napríklad Villa Ducale, ktorú si objednal Giacomo Filippo Bolongaro a pochádza z roku 1770. Veľká vila Pallavicino, medzi Stresou a Belgirate, bola vybudovaná na podnet Ruggera Bonghiho v 50-tych rokoch minulého storočia a k nej priliehajúci park je v súčasnosti domovom pre zoologickú záhradu. V neposlednom rade vás určite zaujme neoklasický kostol S. Ambrogio.
Talianska kuchyňa plná čerstvých surovín
Talianska kuchyňa je známa celému svetu. Nielen pizza ale aj skvelé cestoviny si získali popularitu a sú obľúbenými jedlami pre malých aj veľkých. Základom sú cestoviny, zelenina, ovocie, čerstvé ingrediencie, ktoré sú dostupné na pestrých trhoch, mäso, ryby, dary mora, fantastické dezerty a lahodné nápoje.
Teatro Olimpico
Unikátne divadlo Olimpico sa nachádza v talianskom meste Vicenza. Tento architektonický klenot navrhol Andrea Palladio v 16. storočí a dnes patrí medzi najstaršie dochované renesančné divadlá. Chodby boli navrhnuté v podobe gréckeho mesta Théby tak dokonale, že vytvárajú optickú ilúziu dlhých ulíc. Divadlo bolo slávnostne otvorené v roku 1585, kedy sa prvý krát na jej pódiu hrala hra Kráľ Oidipus. Aj napriek mnohým poškodeniam, divadelné „Théby“ neboli zničené. Olejové lampy sa využívali na osvetlenie, ale len mimoriadne, aby nedošlo ku požiaru. Slávnostne sa lampy znovu použili v roku 1997 kedy sa opäť po niekoľkých storočiach hrala obľúbená divadelná hra Kráľ Oidipus. Divadlo sa stále používa ku predstaveniam a to na jar a na jeseň. Povolený je vstup pre 400 divákov. Teatro Olimpico je zaradené do zoznamu UNESCO.
Torre Civica delle Ore v Lucca
O výstavbe veže rozhodli ešte v roku 1390, no využívať sa začala až o sto rokov neskôr v r.1490, kedy bola premenovaná na Občiansku vežu a boli na ňu umiestnené hodiny. Pracovný mechanizmus týchto hodín prešiel viacerými zmenami v priebehu storočí. Veža prešla nedávno rekonštrukciou a je najvyššou vežou v meste, ktorá ponúka úchvatný výhľad zo svojho vrcholu, ku ktorému sa dostanete po 207 dokonale zachovalých drevených schodoch. Okrem panoramatického výhľad na mesto Lucca, si môžete obzrieť aj ručne navinutý pracovný mechanizmus hodín, jeden z najzaujímavejších svojho druhu, ktorý sa v Európe zachoval.
Torre dei Lamberti
Keď sa povie Verona, väčšina z nás si automaticky predstaví Júliin balkón, alebo Arénu, kde sa už nekonajú gladiátorské zápasy ale hráva divadlo, prípadne sa chcú pozrieť z veže Torre dei Lamberti. Ak však patríte medzi milovníkov prírody a umenia tak Torre dei Lamberti pri návšteve tohto mesta nesmiete vynechať. Ide o renesančnú záhradu, ktorú viacero odborníkov radí do zoznamu najpôvabnejších záhrad. Záhrada nesie meno rodiny Giustiovcov, ktorí imigrovali do Verony v 14.storočí aby si tu založili fabriku na výrobu vlny. Keďže sa tomuto obchodu darilo, rodina nadobudla časom značný majetok a rozhodla sa pre objednanie francúzskej záhrady. Je pravdou, že Torre dei Lamberti je skutočnou pastvou pre oči, pretože bola vystavaná v geometrických obrazcoch, jej štrkové cestičky lemujú štíhle aleje a všade, kam vám oko dovidí záhradu zdobia rôzne sochy a fontánky. Tak, ako býva zvykom pri takýchto záhradách, ani tu nechýba malý labyrint. Nejde síce o pôvodný, ktorý tu bol už od 16.storočia ale vznikol trochu neskôr – v roku 1786 a navrhol ho architekt Luigi Trezza z Verony.
Torre del Lago
Torre del Lago má svoj názov podľa veže, ktorá stála v blízkosti jazera Massaciuccoli medzi 15. a 16. storočím. V roku 1938 bol k pôvodnému názvu „Torre del Lago“ pridaný „Puccini“ na poctu veľkému skladateľovi, ktorý tu žil a zložil mnohé z jeho najznámejších diel. Puccini bol v skutočnosti očarený tichom jazera a v roku 1898 sa rozhodol kúpiť rezidenciu, ktorá bola vo vlastníctve rakúskych vojvodov. Vila bola úplne zničená a prestavaná podľa projektu, na ktorom spolupracovali Puccini, De Servi, Nomellini, Galileo Chini a Vincenzo Pilotti. Jednoduchá vonkajšia architektúra kontrastuje s bohatosťou interiérových dekorácií. Villa Puccini je teraz múzeom, v ktorom sa nachádza aj hrob skladateľa. Od roku 1930 sa v Torre del Lago oslavuje festival na počesť majstra Pucciniho. Vo Veľkom divadle pod holým nebom, na okraji jazera Massaciuccoli, sa hrajú niektoré z jeho najznámejších diel, ako napríklad Madama Butterfly, Turandot, Boheme a Tosca. Prestížne podujatie, ktoré láka turistov a fanúšikov z celého sveta. Z vily môžete obdivovať aj jazero Massaciuccoli, kde Giacomo Puccini rád lovil.
Torre del Mangia
Torre del Mangia je veža postavená v rokoch 1338 – 1348 v Siene. Je umiestnená na Piazza del Campo, hlavnom námestí v Siene, susediacom s Palazzo Pubblico. Keď bola postavená, bola jednou z najvyšších sekulárnych veží stredovekého Talianska. Pri výške 102 metrov je druhou najvyššou po veži Asinelli v Bologni. Veža bola postavená tak, aby bola presne rovnaká ako katedrála v Siene, čo symbolizovalo rovnováhu právomocí medzi cirkvou a štátom.
Trajánovo fórum
Trajánovo fórum je pozostatok veľkolepého antického fóra, ktoré nechal vybudovať cisár Trajan v 2. storočí n.l. a nachádza sa v centre mesta, neďaleko Fora Romana. Areál začali budovať v roku 106 n.l. pod dohľadom najslávnejšieho architekta tej doby, Apollodora z Damasku. Fórum bolo centrom politického života Rímskej ríše. V porovnaní s ostatnými fórami bolo toto mnohonásobne väčšie. Do dnešnej doby dochované fragmenty fóra napovedajú, že tu stála obrovská bazilika Ulpia, dve knižnice latinských a gréckych zväzkov, trh aj veľkolepý chrám. Uprostred fóra sa týči 30 m vysoký stĺp, na ktorom sa vynímala socha cisára Trajána. Stĺp pripomína víťazstva Rimanov nad Dáciou a celú jeho plochu zdobia unikátne reliéfy, ktoré detailne dokumentujú históriu Dáckých vojen. Socha cisára sa z vrcholu stĺpa stratila už v stredoveku, kedy bola nahradená sochou Sv. Petra, ktorý tu stojí dodnes.
Uffizi
Galleria degli Uffizi je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších galérii vo Florencii i na svete. Zaznamenáva prierez výtvarnej tvorby od antického Ríma až po baroko. Medzi slávnymi autormi, ktorých diela tu môžete uvidieť, sú: Giotto, Beato Angelico, Massacio, Piero della Francesca, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, Michelangelo Buonarotti, Giambattista Pittoni, Raffaelo Sanzio, Tizian, Paolo Veronese, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrandt...
Vatikánske múzeá
Vatikánske múzeá tvoria jednu z najobsiahlejších zbierok umenia na svete. Už len samotné budovy múzea – okázalo zdobené paláce Vatikánu sú pamiatkami. Pravé bohatstvo sa však ukrýva vo vnútri – stáročia zbierok a jedinečných predmetov na jednom mieste. V múzeách nájdete najväčšiu zbierku klasických sôch na svete, či bohatú prehliadku etruského, egyptského či renesančného umenia. Samozrejme nesmieme zabudnúť na klenot v podobe Sixtínskej kaplnky, ktorej výzdoba nenechá chladným asi nikoho.
Vstupné brány do San Gimigano
Hlavnými bránami do mesta sú Porta San Giovanni na juhu, Porta San Matteo na severozápade a Porta San Jacopo na severovýchode. Brána San Giovanni bola postavená v 13. storočí a jej zvláštnosťou je členitý oblúk, na ktorom sa nachádza miestnosť pre strážcu. Vedľa strážnej miestnosti, vľavo od pozorovateľne, sa nachádza malá zvonica, ktorá je dnes takmer úplne zničená. Porta San Matteo bola postavená počas 12. storočia. Bránu tvorí dvojitý oblúk a nasktytne sa vám z nej výhľad na prvé mestské predmestia, na cestu do Certaldo a na malú vežu "Torrione dei frati".
Vulcano
Ostrov Vulcano patrí do súostrovia Liparské ostrovy. Ostrov vznikol spojením viacerých sopiek, z ktorých najväčšia je Vulcano della Fossa. V blízkosti prístavu sa nachádzajú horúce sopečné pramene, ktoré sú spojené so sírnou aktivitou ostrova. Kaly sú jednou z atrakcií, ktorá priťahuje veľa turistov aby si vyskúšali horúci kúpeľ. .
Lago d´Iseo
Iseo alebo Isejské jezero nájdete v provincii Brescia a Bergamo v talianskej Lombardii. Je štvrténajväčšie jazero medzi severotalianskymi podalpskými jazerami a obsadzuje celkovo šiestu priečku medzi najväčšími jazerami v celom Taliansku. Nachádza sa asi 50 km severozápadne od Brescie. Jazero má ľadovcový pôvod a je zasadené d údolia Valcamonica. Jeho rozloha je 65,3 km² a leží v nadmorskej výške 185 m. Na dĺžku má 25 kilometrov a v svojom najhlbšom bode dosahuje hĺbku 251metrov. V jeho vnútri sa nachádza jeden z najväčších jazerných ostrovov v Európe - Monte Isola a tiež dva menšie ostrovy Isola di Loreto a Isola di S. Paolo, ktoré patria do súkromného vlastníctva dynastie Baretta.
Acqui Terme
Acqui Terme sa nachádza v talianskej povincii Alesandria. Ulice tohto krásneho kúpeľného mestečka vás prevedú pomedzi rôzne historické kostolíky a budovy so zaujímavou architektúrou. Nachádzajú sa tu dokonca i pozostatky z úplne prvých termálnych cisárskych kúpeľov. Acqui Terme má takisto i svoje kulinárske špeciality ako napríklad chuťovky z kozieho mlieka, či rôzne delikatesné salámy. Poznáte Amaretti? Tieto malé chutné okrúhle koláčiky majú pôvod práve tu.
Aktívne Bardolino
Bardolino je jednou z najznámejších dedín pri jazere Garda s veľkým prístavom, dovolenkovými rezidenciami, obchodmi, barmi a reštauráciami. Jazero a kopce okolo Bardolina sú ideálne na aktívne poznávanie tunajšej prírody. Bardolino hostí mnoho medzinárodných súťaží v triatlone. Možnosti športov zahŕňajú plachtenie, kanoistiku, vodné lyžovanie, jazdu na horskom bicykli a jazdu na koni.
Alghero
Alghero sa nachádza na severozápadnom pobreží Sardínie pozdĺž zálivu pomenovaného po meste. V Alghero sa hovorí katalánskym dialektom. Kedysi bola katalánčina aj úradným jazykom, no v 17. storočí bola nahradená najskôr španielčinou a momentálne je úradným jazykom taliančina. Alghero sa môže pýšiť viacerými historickými pamiatkami, ktoré sú roztrúsené po celom meste. V posledných desaťročiach sa stalo turistickým hlavným bodom nielen kvôli svojmu pobrežiu a prírodným krásam, ale aj z dôvodu pomerne dobre zachovaného historického dedičstva.
Amalfi
Amalfi je prímorské mestečko v juhotalianskom regióne Kampánia, v provincii Salerno so zaujímavou históriou námorného štátu. Rozprávkové mestečko má pôvabnú promenádu Lungomare dei Cavalieri, prístav aj malú pláž. Na námestí Piazza Duomo sa nachádza Fontana del Popolo zo 16. storočia. Pás pobrežia pri Amalfi bol zaradený do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Anzio
Anzio sa nachádza v Agro Romano, ktorého južná hranica je označená riekou Astúrou. Anzio je rybárskym prístavom a východiskovým bodom pre trajekty a hydroplány k otrovu Ponza. Mesto nesie veľký historický význam ako miesto operácie ,,Shingle”, kde nastalo kľúčové pristátie zo strany spojencov počas talianskej kampane z druhej svetovej vojny. Pozdĺž pobrežia Anzio môžete vidieť viaceré pozostatky víl ešte z čias Rímskeho impéria. Neďaleko zrúcaniny vily Nero, v malebnej polohe pri pláži, leží vojenské sanatórium talianskej armády.
Aosta
Aosta je hlavným mestom talianskeho regiónu s rovnakým názvom, Val d´Aosta. Aosta bola sprvu osídlená kmeňom Salassi, no po dobytí Rimanmi v prvom storočí pred Kristom boli mnohí z nich zabití alebo predaní do otroctva. Z rímskeho legionárskeho tábora, ktorý tu ostal, tak vzniklo mesto na počesť cisára Augusta. Po páde Západnej ríše bolo mesto dobyté Burgundianmi, Ostrogotmi a Byzantínmi. V tomto meste nájdete veľmi veľa historických a kresťanských pamiatok ako napríklad kostol Saint-Bénin, most Grand Arvo, románsko gotický kláštor Sant'Orso a mnoho iných.
Aperitív s ochutnávkou
Pre oblasť Aosta sú typické rôzne chutné jedlá. Najčastejším predjedlom na stoloch Val D'Aosta je zemiakový flank, typický pre predalpské a alpské oblasti. Je pripravovaný v rôznych variantách s pridaním mlieka a roztavených syrov. Jedli ste už gaštanovú polievku? Táto je veľmi obľúbená v tejto oblasti. Mäsité jedlá majú takisto svoju tradíciu v tomto regióne ale skúste ochutnať syrové fondue, ktoré je gastronomickou ikonou tohto regiónu. Medzi tradičné vína patria Pinot Gris, Muller Turgau a Chardonnay. Ako aperitív sa väčšinou volí bylinný likér z miestnych byliniek.
Aqualandia
Pre deti je najväčším lákadlom zábavný vodný park Aqualandia v Lido di Jesolo. Najznámejší a najrozmanitejší vodný park v Taliansku ponúka kopec rôznych zón, vrátane Funnylandu pre malé deti, areálu Tiki, kde sa konajú predstavenia papagájov, a tiež adrenalínovú zónu, kde zažijete jazdu na jednom z najvyšších európskych toboganov. Na 60-stupňovej šmykľavke známej ako Spacemaker zažijete zrýchlenie z nuly na stovku za pár sekúnd.
Aquileia
Aquileia je mesto v severnom Taliansku nachádzajúce sa približne 30km od mesta Udine. Ide o mesto, ktoré má za sebou bohatú históriu. Kedysi totiž šlo o rímske prímorské mesto, ktoré malo veľký význam v počiatkoch šírenia kresťanstva ako sídla Aquilejského patriarchátu. Antické pamiatky a patriarchálna bazilika boli v roku 1998 zapísané na zoznam svetové dedičstva UNESCO. Aquileia je tiež známa ako významný vínny región, vyrábajú sa tu prevažne červené vína. Medzi ne patrí aj jedno z najkvalitnejších vín sveta – Refoso. K rozmachu vinárstva v tejto oblasti prispeli už Rimania. Už vtedy šlo o vyhľadávaný región, o ktorom písal napríklad aj básnik Hérodianos v 3.storočí.
Arezzo
Arezzo je jedným z najbohatších miest v Toskánsku, vďaka tradičnej ťažbe zlata. Nachádza sa v juhovýchodnom Toskánsku a leží na križovatke štyroch údolí Val Tiberina, Casentino, Valdarno a Valdichiana. Jeho starodávny pôvod je dokázaný aj archeologickými nálezmi a tzv. Mužom Elm, ktorý tu bol nájdený a jeho pôvod sa datuje až do obdobia paleolitu. Aj keď stredoveké centrum mesta bolo zničené vojnou, Arezzo má stále veľa pamiatok, kostolov a múzeí, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť, vrátiť sa späť do histórie tohto mesta.
Assisi
Rodisko sv. Františka ročne privíta tisíce pútnikov, rozhodne však má čo ponúknuť aj neveriacim. Každý tu zakúsi neopakovateľnú atmosféru miesta, ktoré bolo po stáročia úzko späté s duchovnom. Stačí sa len túlať malebnými starobylými uličkami a vstúpiť do kostolov, ktoré ukrývajú hotové poklady. Assisi sa nachádza približne 20 kilometrov východne od Perugie na strmom svahu vrchu Monte Subasio (1290 m n. m.). Nad mestom sa nachádza skala, na vrcholku ktorej sú zvyšky stredovekého hradu Rocca maggiore. Z rímskeho obdobia sa tu zachovali mestské hradby, niekdajšie fórum (dnešné námestie Piazza delle Commune), divadlo a Minervin chrám.
Averau
Averau je pohorie v Dolomitoch s výškou 2647 m. n. m. a práve vďaka jeho výške patrí medzi najvyššie v skupine Nuvolau. Horskí turisti si počas výstupu na tento vrch môžu spokojne oddýchnuť a načerpať nové sily na štyroch miestach. Po Via Ferrata sa môžete dostať na vrchol celkom jednoducho a pomerne rýchlo. Po Via Illing-Alverà sa môžete takisto dostať na vrchol, táto trasa je síce trochu náročnejšia, no počas nej sa vám naskytnú krásne výhľady na okolitú krajinu.
Baia dei Turchi
V blízkosti Salenta sa nachádza piesková pláž s priezračnou vodou Baia dei Turchi. Má pozvoľný vstup do mora. Sú tu príjemné pieskové časti na slnenie, ale aj romantické zátoky, či malé jaskyne.
Barbaresco
Vinice okolo mesta Barbaresco tvoria až 45% produkcie vína Barbaresco s mnohými najväčšími vinárňami v meste. Vína z tejto oblasti majú relatívne svetlé farby a ich ako sa medzi vinármi hovorí ,,telo’’ je veľmi dobre štruktúrované a aromatické. V Barbarescu cítiť ruže, fialky, hľuzovky či sladké drievko a iné. Počas 50. rokov minulého storočia sa v Barbarescu rozvinul vinársky priemysel aj vďaka miestnemu farárovi Donovi Fiorino Marengo, ktorý založil pivnicu Produttori del Barbaresco. Táto pivnica slúžila na zretie vína viacerých mladých poľnohospodárov.
Barbaresco
Barbaresco je vinársky región na severe talianska, v blízkosti mesta Turín. Ide o veľmi konzervatívnu a tradičnú vinársku oblasť, ktorá je však okrem vína známa aj tým, že je bohatá na biele a čierne hľuzovky, stromy s lieskovcami, čokoládou ale aj svojou gastronómiou. V súčasnosti má registrovaných okolo 640 ha vinohradov, tým teda spolu s Barolom tvoria jednu z dvoch najznámejších a najdôležitejších apelácií Piemontu. Vinohrady nájdete hlavne v okolí obcí Barbaresco, Treiso a Alba. Dôvodom, prečo sa tu pestovaniu viniča tak darí, je úrodná vánepatá pôda, pozostávajúca hlavne zo silne minerálneho slieňu. Víno z oblasti Barbaresca, je vyrábané z hrozna odrody Nebbiolo, ktoré najskôr zrie dva roky, neskôr dozrieva s označením Riserva ďalšie aspoň štyri roky. Keď je víno pripravené na predaj, je charakteristické elegantnou no silne korenistou príchuťou, je však jemnejšie ako Barolo. Vinári označujú Barolo za kráľa medzi vínami a Barbadesco neskromne za kráľovnú, pretože sa vyznačuje väčšou jemnosťou a eleganciou. Táto vinohradnícka oblasť aj so svojimi tradičnými spôsobmi prípravy vína je zaradená na zoznam UNESCO.
Bari
Bari je metropolitným mestom regiónu Apúlia v Taliansku. V tomto meste nájdete zaujímavé historické miesta ako napríklad katedrálu Bari, Baziliku sv. Mikuláša, divadlo Petruzzelli, Švábsky hrad či mnohé iné. Každoročne v septembri sa v tomto mieste uskutočňuje Fiera del Levante, čo predstavuje akýsi veľtrh miestnych poľnohospodárov a remeselníkov. Okrem zaujímavej architektúry Bari ponúka i zaujímavé tradičné jedlá zložené z miestnych surovín ako sú pšenica, víno a olivový olej.
Barolo
Barolo sa vyrába z hrozna Nebbiolo a býva často radené medzi najlepšie talianske vína. Okrem prostredia obce, po ktorej bolo pomenované, sa často vyrába aj v oblasti Castiglione Falletto, Serralunga d'Alba, časti obce Cherasco a rôznych ďalších. Barolo je bohaté, hlboko koncentrované plné víno s výraznými trieslovinami a kyslosťou. Toto červené víno býva zafarbené od rubínovej cez granátovú farbu počas dozrievania, až po ďalšie tehlové a oranžové odtiene. Rovnako ako Pinot noir alebo Barolo je preň charakteristická čírosť.
Bassano del Grappa
Pod úpätím talianskych Álp leží opevnené mestečko Bassano del Grappa obklopené kopcami. Do dejín vošlo v roku 1796, keď tu Napoleon porazil rakúske vojská. Zložité obdobie mesto zažilo aj počas prvej svetovej vojny, o čom napísal aj slávny Hemingway v diele Zbohom zbraniam. Bassano del Grappa sa pýši dreveným mostom Ponte Vecchio cez rieku Brenta, navrhnutý Palladiom, ale pre povodne musel byť mnohokrát prestavaný. Mesto preslávila aj keramika. Tú je možné obdivovať v Múzeu keramiky. Členovia rodiny Remondini boli v meste po dve storočia významní vydavatelia a to až do začiatku 19. storočia. Prechádzka historickým centrom vzbudzuje obdiv ku stavbám od slávnych umelcov ako bol Palladio alebo Canova. Zaujímavá je aj stredoveká pevnosť postavená ku obrane mesta s vežami. Z veže Torre Civica je krásny výhľad. Mesto sa preslávilo aj vynikajúcou špargľou, na ktorej si môžete pochutnať napríklad s rizotom, či na pálenke „grappa“, podľa ktorej dodatočne vznikol názov mesta.
Bazilika Santa Maria Maggiore
Pápežská bazilika Santa Maria Maggiore v sebe ukrýva niekoľko umeleckých diel. Najvýznamnejším je obraz Salus Populi Romani, znázorňujúci Pannu Máriu ako pomocníku a ochrankyňu rímskych ľudí. Pôvodná architektúra Santa Maria Maggiore bola klasická a tradične rímska. Predstavovala starý cisársky Rím, ako aj jeho kresťanskú budúcnosť. Zaujímavosťou je, že podľa Lateránskej zmluvy je bazilika na území Talianska, avšak patrí pod Svätú stolicu, ktorá je jej úplným vlastníkom.
Benátky
Romantické a historické mesto kanálov, múzeí a pamiatok, ktoré ročne prilákajú státisíce turistov z celého sveta. Ich historické, umelecké a kultúrne dedičstvo z nich robí svetové kultúrne centrum. Počas roka sa tu tiež odohráva niekoľko veľkých slávností a festivalov. Mesto sa rozprestiera na 121 ostrovoch, ktoré spája 435 mostov. Okrem 170 kanálov sú v meste aj ulice a uličky pre peších, takže sa dá všade v rámci starých Benátok dostať aj pešo. Turisticky najatraktívnejšou štvrťou je San Marco, kde sa nachádza Dóžov palác, chrám Svätého Marka a Piazzetta Svätého Marka s dvoma stĺpmi, symbolmi Benátok.
Bibione
Bibione patrí k najlepšie vybaveným mestám, čo sa týka aktivít na voľný čas. Samotná pláž má osem kilometrov a je ocenená modrou vlajkou. Samozrejmosťou sú plážové športy ako volejbal, futbal alebo tenis a vodné športy – windsurfing, plachtenie, paraglajding alebo aj o niečo „obyčajnejšie“ surfovanie. Skvelým doplnkom sú posilňovne pod holým nebom. Obľúbeným miestom sú Bibione Thermae, miestne kúpele a spa. Služby kúpeľného centra môže využiť každý turista. Kulisu tomuto rušnému prostrediu tvorí krásna príroda. Borovicový les, ktorý rastie len kúsok od pláže, je plný rôznych rastlín a zvierat. Zaujímavosťou sú divoké orchidey a miestny maják.
Bolzano
Stredoveké centrum mesta Bolzano tvoria gotické a rímske kostoly. Dvojjazyčné označenie mu dávajú chuť mesta na križovatke talianskych a rakúskych kultúr. Súzvuk susedných národností a tamojšie prírodné či kultúrne atrakcie ho robia obľúbenou turistickou destináciou. Medzi obľúbenými pamiatkami nájdete sochu speváka Walthera von der Vogelweide, archeologické múzeum s múmiou Ötziho, gotickú katedrálu, pamätník víťazstva a mnohé iné. Bolzano je mesto s bohatou kultúrou, v ktorom sa rozhodne nebudete v žiadnom prípade nudiť.
Borghetto sul Mincio
Borghetto sul Mincio je jednou z najkrajších dedín v Taliansku. Je to presne jedno z tých miest, kde sa cítite ako v rozprávke práve kvôli neskutočne pohodovej atmosfére, ktorú dedinka vyžaruje. Nachádza sa tu len pár domov a ani populácia nie je veľká, celkovo tu žije iba 160 obyvateľov. Do dedinky sa dostanete ak prejdete cez most Visconteo ponad rieku Mincio. Borghetto je ideálnym miesto pre romantický útek z reality a tiež ak si chcete na pamiatku vyfotografovať pôvodný taliansky ráz mesta, ktorý sa už z mnohých vytratil. Dedinka je charakteristická pre jej kamenné domy, staroveké vodné mlyny, tiež sa vám naskytne pohľad na zrúcaniny stredovekého mosta a hrad, ktorý sa vynára medzi stromami na kopci.
Botanická záhrada Hanbury
Záhradu Hanbury založil sir Thomas Hanbury na malom, strmom polostrove v Stredozemnom mori. V súčasnosti je záhrada vo vlastníctve Univerzity v Janove. V záhrade môžete vidieť niekoľko tisícov rôznych druhov rastlín. Mnohé z týchto druhov sú rastliny stredomorského podnebia zo šiestich stredomorských klimatických zón sveta. Veľké zbierky zahŕňajú napríklad agávy, aloe a šalvie. Ďalšie zbierky obsahujú sukulenty, austrálske stromy, citrusy a kultivované kvety. Záhrada je veľmi krásna a v každom kútiku sa budete cítiť veľmi príjemne.
Cala Luna
Cala Luna je ďalšou z najkrajších pláží Sardínie. Nachádza sa v zálive Orosei, južne od mesta Dorgali. Je obzvlášť obľúbená u nadšencov rekreačného rybolovu pod vodou alebo ľudí, ktorí sa jednoducho chcú ponoriť do jej vôd. Na pláži nájdete bar a miesto na piknik. Má plytké vody, ktoré deťom umožňujú ľahko sa hrať v mori. Na pláž sa môžete dostať cez more loďou, ako sú napríklad lode odchádzajúce z najbližších turistických prístavov. Pre milovníkov trekkingu sa na pláž môžete dostať cez zložitý chodník z Dorgali alebo z Baunei.
Cala Piccola
Skalnatá zátoka Cala Piccola pri meste Monte Argentario patrí medzi najviac priateľské pláže pre rodiny v okolí. Aj napriek tomu, že sa na pláži nachádzajú malé kamienky a nie piesok, pláž vie byť počas letnej sezóny preplnená najmä vďaka jej krištáľovo čistej vode.
Camera degli sposi
V talianskom meste Mantova sa nachádza Palazzo Ducale, kde steny zdobia prekrásne fresky v miestnosti zvanej Camera degli sposi. V minulosti sa používal aj názov „maľovaná miestnosť“. Túto nádheru pre svet namaľovať dvorný maliar Ludovica Gonzagu, Andrea Mantega v 15. storočí. Jeho najvýznamnejšie dielo je výzdoba palácovej komnaty, kde strop zdobia maľby, ktoré pôsobia ako medailóny rímskych cisárov. Strop namaľoval tak, aby vytváral dojem, že sa otvára samo nebo. Steny znázorňujú palácový život Ludovica Gonzagu, jeho dvoranov, hostí, trpaslíkov i psov. Mantegna namaľoval Ludovica aj so svojou ženou Barbarou z Brandenburgu, s príbuznými a dvoranmi tak verne, akoby sa zdalo, že ožívajú. V jeho maľbách nájdeme mnoho antických prvkov, čo je pre danú dobu typické.
Camogli
Camogli je typická pobrežná dedina a turistické centrum známe svojim prístavom a farebnými budovami na nábreží. Takisto sa nazýva aj mestom tisícich bielych plachetníc. Camogli je známe pre svoje ančovičky či čerstvé a kvalitné solené sardely. Dalším známym jedlom v Camogli je capponadda, zložená z paradajok, tuniaka, sardel, mosciamme, parmica, oregána, kaparov, cibule, octu, oleja a soli. Talianska kuchyňa je veľmi obľúbená u turistov i domácich. Camogli nie je výnimkou a prevedie Vás nielen históriou, ale i chutnými jedlom.
Canelli
Taliansko je preslávené svojim chutným vínom. Mesto Canelli patrí medzi tie mestá, ktoré majú viacero vinárskych pivničiek, v ktorých môžete ochutnať vína z tejto oblasti. Pripravte sa na ochutnávku kvalitného jemne šumivého vína Asti. Hlavnými odrodami pestovanými v miestnej oblasti sú napríklad Moscato, Barbera či známe Chardonnay. Pri prechádzke vínnymi pivnicami sa pripravte na to, že v pivniciach je stabilne udržiavaná teplota 12°C až 14°C.
Caneva World
Tento filmový a vodný svet vám zabezpečí dokonalé zážitky. Nielenže si budete môcť vychutnať filmy z rôznych tematických celkov ale takisto si budete môcť dosýta vychutnať vodný svet. Vo filmovej časti si môžete pozrieť rôzne akčné filmy, thrillery či klasické filmy. V časti vodného sveta nájdete veľké množstvo vodných atrakcií a bazénov. Je to ideálne miesto na trávenie času s rodinou alebo priateľmi. Vo vodnom svete sa nachádza vulkanický ostrov s potokmi, lesmi či jaskyňami. Tiež tu môžete stretnúť karibských pirátov alebo zažiť zápas o vlastný život pred žralokmi.
Capoliveri
Malá obec, ktorá sa nachádza vo výške 167 metrov nad morom, bola v minulosti známa ťažbou minerálov a poľnohospodárstvom. Dnes je jedným z najživších a najcharakteristickejších miest Elby, bohatých na fascinujúcu históriu. Charakteristická architektúra mesta navádza pocit, ako by ste sa nachádzali v stredovekom meste s úzkymi malebnými uličkami, kde sú skryté malé remeselnícke obchody alebo podniky, ktoré ponúkajú miestne jedlá a veľmi dobré víno.
Casa di Giulietta
Casa di Giulietta je najnavštevovanejšia pamiatka Verony. Ide o dom zo 14.storočia, do ktorého umiestnil Shakespeare dej jedného z jeho najznámejších diel – Rómeo a Júlia. Najikonickejším prvkom domu je balkón, spod ktorého Rómeo vyznával city jeho zakázanej láske Júlii. Dom si však nevybral náhodou pretože v skutočnosti bol dom vážne starovekým rodovým sídlom rodiny Capuletovcov. Zaujímavosťou však je, že William Shakespeare sa ževraj na tomto mieste nebol nikdy pozrieť. Počas histórie Casa di Giulietta slúžila na rôzne účely, sídlila tu napríklad istého času lekáreň, hotel či hospic. Od 14.storočia dom prešiel viacerými rekonštrukciami, jednou z posledných väčších bola rekonštrukcia v roku 1937-1940, za ktorú zodpovedal Antonio Avena. Svoju pozornosť sústredil hlavne na rekonštrukciu slávneho balkónu a zameral sa na zakomponovanie pôvodných mramorových fragmentov.
Cascate delle Marmore
Cascate delle Marmore je jedným z najznámejších vodopádov v Taliansku. Nachádza sa vo Valnerine, neďaleko mesta Terni, v nádhernom prírodnom parku Marmore Falls. Marmorské vodopády sú považované za jedny z najvyšších v Európe. Celkový výškový rozdiel medzi vrcholom a základňou je 165 metrov, rozdelený na tri skoky, ktoré mu dávajú nádherný súčasný vzhľad. Vodopád je tvorený riekou Velino, ktorá sa tiahne do rieky Nera tečúcou z neďalekého jazera Piediluco. Toto nádherné prírodné miesto je balzamom na dušu.
Chioggia
Mesto Chioggia predstavuje malé Benátky. Postavené bolo na ostrovoch na južnom konci Benátskej lagúny. S pevninou ju spája dlhý most. Ulice mesta sú plné pastelových farieb a tých najfotogenickejších talianskych šnúr na bielizeň. Tunajšie kostoly ukrývajú množstvo neoceniteľných umeleckých diel. Mesto ponúka skvelé reštaurácie s čerstvými morskými plodmi a malebné výhľady. 30 metrov vysoká zvonica Sant´Andrea sa pýši údajne najstaršími hodinami na svete. Vnútri veže vo zvonici je múzeum, kde je mechanizmus hodín. V meste sa nachádza etnografické a archeologické múzeum sledujúce históriu Chioggie v priebehu dejín.
Civita di Bagnoregio
Jedno z najkrajších starých miest v Taliansku možno onedlho zmizne a preto ho musíte určite navštíviť. Civita di Bagnoregio, štvrtina obce Bagnoregio sa nachádza na skalnom kopci tufa a je možné ju dosiahnuť len prechodom cez most pre chodcov. Osud tohto miesta, zhluk stredovekých domov, hŕstok rodín, ktoré tu stále žijú a surrealistická krajina okolitých bielych kaňonov robia Bagnoregio jedinečným a očarujúcim miestom. Majestátna a sugestívna, takmer ako brána do inej dimenzie.
Cortina d’Ampezzo
Cortina d’Ampezzo, často prezývaná len Cortina, sa nachádza v srdci južných Álp v oblasti severného Talianska. Toto mesto je slávne najmä prostredníctvom zimných športov. Nájdete v ňom mnoho lyžiarskych tratí a krásne prírodné scenérie. Počas prechádzky mestom môžete započuť z domov melódiu gitary. Hudba je pre miestnych obyvateľov veľmi dôležitá a takmer v každom dome sa nachádza minimálne jeden hudobný nástroj. Okrem hudby sa Cortina vyznačuje aj krásnou architektúrou. Napríklad ich radnica je postavená v tirolskom štýle. Na námestí môžete takisto vidieť rôzne iné krásne budovy.
Courmayeur
Courmayeur je obec ležiaca v nadmorskej výške 1224 m. n. m. a nachádza sa na úpätí južnej strany Mont Blancu. Jej malebné horské prostredie je veľmi atraktívne pre celoročnú turistiku. Často býva považovaná za najlepšie talianske lyžiarske stredisko a nachádza sa tu tiež Giardino Botanico Alpino Saussurea, teda najvyššie položená botanická záhrada v Európe. Okrem botanickej záhrady a nádherného výhľadu v nej môžete navštíviť kostol Saint-Pantaléon, ktorého výstavba sa datuje do 18. storočia.
Cremona
V talianskej Lombardii leží krásne mesto Cremona odkiaľ zaznel prvý husľový zvuk na svete vôbec. Pri prechádzke pôvabnými ulicami natrafíte na historické budovy, ktoré môžu snáď navždy podávať svedectvá jeho obyvateľov a na námestiach má človek pocit, že sa mu otvára kniha s bohatou cremonskou históriou. A tá je predovšetkým o husliach, ktoré pre svet v najdokonalejšej podobe vytvorili majstri Andrea Amati a Antonio Stradivari. V historickom srdci mesta na námestí Plazza del Comune stojí mestská katedrála s vežou Torrazzo, ktorá je svojou výškou 112 metrov symbolom mesta, baptistérium, radnica a pekná stavba Loggia dei Militi. Ikonickú vežu zdobia oblúky, cimburie, okná a obrovské astronomické hodiny. Mesto si nenechajte ujsť aj večer, keď v tme zažiaria tie najkrajšie cremonské skvosty.
Dolceacqua
Mestečko Dolceacqua sa nachádza v údolí Nervia na západnom konci Ligúrie. Toto atraktívne mestečko je rozdelené na dve strany riekou Nervia, cez ktorú vedie 33 metrov dlhý stredoveký most postavený v 15. storočí. Staršia časť mesta nazývaná Terra, je pre návštevníkov veľmi zaujímavá. Terra Dolceacqua sa nachádza len na malej ploche medzi riekou a strmými kopcami. V tejto časti môžete vidieť vysoké starodávne domy, malé nádvoria, strmé aleje a klenuté chodby, ktoré tejto časti dodávajú stredoveký vzhľad.
Dóm Santa Maria del Fiore
Od druhej polovice 14. storočia dominuje panoráme v meste Florencia renesančná kupola dómu Santa Maria del Fiore. Táto katedrála toskánskeho typu dokáže pojať až 25 tisíc veriacich a je tak štvrtou najväčšou katedrálou v Európe. Santa Maria del Fiore je majstrovským dielom talianskeho architekta Filippa Brunelleschiho a perlou stredovekého staviteľstva. Interiér nie je príliš ozdobný, je typickou ukážkou talianskej gotiky. Kupola je vyzdobená freskami, ktoré v druhej polovici 16. storočia vytvorili Giorgo Vasari a Federico Zuccari. Vnútri svätostánku je tiež možné navštíviť kryptu, v ktorej sú k videniu pozostatky pôvodného kostola Santa Reparata postaveného v 4. a 5. storočí.
Fico Eataly
Fico Eataly je obchodné centrum ponúkajúce regionálne špeciality. Leží cca 30 minút jazdy od Bologni. Myšlienkou bolo zhromaždiť všetkých výrobcov na jednom mieste. Je to zároveň vhodné miesto pre ochutnávku tunajšej kuchyni. Na ploche 8 ha je potravinový park vnútri, a 2 ha tvorí pozemok v okolí so stajňami pre zvieratá, kde je možné pozrieť celú produkciu potravinového reťazca. Viac ako 40 firiem tu vyrába svoje produkty, ktoré sa potom predávajú, nechýbajúc Mortadella či Parmigiano Reggiano. Je možné si tu urobiť aj kurz ako navariť skvelé cestoviny, alebo tiež absolvovať prehliadku so sprievodcom.
Fontána Maggiore
V talianskom meste Perugia plnom historických stavieb nájdeme krásnu fontánu Maggiore, ktorá bola dokončená v roku 1278. Nachádza sa neďaleko paláca Palazzo dei Priori ako symbol vtedajšej mestskej moci. Táto studňa predstavuje prameň života, ale zároveň je spojením, čo vystihuje slávu mestského štátu. A tak v tomto prípade má fontána špecifický charakter, lebo stredoveká aristokracia Perugie si veľmi dobre uvedomovala, ako mesto vodu potrebuje, keďže pri Perugii sa žiadna rieka nenachádzala. Ich opatrenie pre obyvateľov zabezpečiť vodu pre blahobyt všetkých, tu nechal vyniknúť bohatú umeleckú výzdobu, o ktorú sa postaral umelec Pisano. Ten aj so svojím synom vytvoril v spodnej časti nádherné sochy a reliéfy, ktoré znázorňujú napríklad Adama a Evu, Dávida, Goliáša, zakladateľov Ríma a iné historické postavy. Vrchnú časť zdobí bronzová misa.
Forio
Forio je oblasť ležiaca na západnej strane ostrova, vzdialenejšej od Neapolu, pri otvorenom mori. Okolie je veľmi bohaté na prírodné zaujímavosti. Tunajší vinári zabezpečujú až 60% celkovej produkcie vína na ostrove, preto túto časť ostrova charakterizujú predovšetkým terasovité vinice.
Forio je ale aj rybárske mestečko, ktoré si dodnes zachovalo pôvodný ráz starobylého mesta so stredovekými uličkami a námestiami, domami s farebnými alebo lávovými fasádami. Takmer na každom kroku nájdete starobylú kaplnku alebo kostol. Medzi najznámejšie patrí snehobiely kostolík Santa Maria del Soccorso - "kostol záchrany", odkiaľ je nádherný výhľad na šíre more. V blízkosti Foria sa nachádzajú dve nádherné pláže Citara a Cava dell'Isola, takisto aj termálne pramene, v ktorých si môžete dopriať relax v podobe celodenného kúpania.
Gaeta
Pláž Gaeta patrí medzi obľúbené letovisko Rimanov ako aj turistov. Rušné stredisko láka pre svoje pieskové pobrežie, sympatické mestečk s množstvom zábavy a dobrého jedla. Od hlavného mesta leží smerom na juh, 170 km, v zálive Gaeta.
Galéria Borghese
Galéria Borghese je umelecká galéria v Ríme, ktorá sídli v bývalom Villa Borghese Pinciana. Na začiatku bola budova galérie integrovaná so svojimi záhradami, avšak v súčasnosti sú záhrady Villa Borghese považované za samostatnú turistickú atrakciu. Vila bola postavená architektom Flaminio Ponziom. Galleria Borghese zahŕňa dvadsať izieb na dvoch poschodiach. V každej z týchto izieb sa nachádza iná zbierka. Na prízemí sa nachádza zbierka starožitností z 1. až 3. storočia nášho letopočtu. Na druhom poschodí môžete vidieť rôzne sochy a obrazy.
Galéria Viktora Emanuela
Galéria Viktora Emanuela je hlavnou obchodnou zastávkou v talianskom Miláne. Ide totiž o najstaršie nákupné centrum na svete, ktoré je stále aktívne. Nachádza sa v štvorposchodovej dvojitej pasáži v centre mesta. Galéria je pomenovaná po Victorovi Emmanuelovi II., prvom kráľovi Talianskeho kráľovstva. Bola navrhnutá v roku 1861 a postavil ju architekt Giuseppe Mengoni v priebehu rokov 1865 až 1877. Od roku 2013 sa v Galérii nachádzajú mnohé luxusné predajne, ktoré ponúkajú zákazníkom oblečenie najnovších módnych trendov, šperky a rôzny iný tovar. Galéria je známa ako domov niektorých z najstarších obchodov a reštaurácií v Miláne, ako napríklad Biffi Caffè, ktoré bolo založené v roku 1867 Paolom Biffim.
Giardino di Boboli
Záhrady Boboli tvoria historický park, ktorý sa nachádza vo Florencii. Záhrada patrí k Palazzo Pitti a je tiež spojená s Forte di Belvedere. Záhrady sú jedným z najdôležitejších príkladov talianskej záhradnej architektúry a boli postupne vytvorené v období medzi 15. a 19. storočím, zaberajúc plochu 45 000 m2. O základný návrh sa postaral architekt Nicholas Tribolo, ktorý vytvoril projekt, vrátane amfiteátru, ktorý vznikol z výkopových prác na kopci. Za vlády Leopolda II. bola záhrada otvorená po prvýkrát pre verejnosť.
Giglio
Toskánsky ostrov Giglio, ležiaci 16 kilometrov smerom na západ od talianskej pevniny, sa stal svetoznámym až v piatok 13. januára 2012. Vtedy pri jeho brehu nešťastne stroskotala výletná loď Costa Concordia s 4252 pasažiermi, z ktorých 32 zahynulo. Aj napriek smutnej udalosti však môže toto miesto návštevníkom ponúknuť romantické pláže, divoké útesy a nádherne čisté more, ktoré je súčasťou národného parku Toskánských ostrovov.
Gradara
Je mestečko nachádzajúce sa na severe Talianka medzi mestami Pesaro a Rimini. Gradara sa pýši tým, že má jedno z najkrajších historických stredovekých centier. Uvidíte, prechádzkou pomedzi úzke dláždené uličky budete mať pocit, akoby ste sa premiestnili v čase a budete si vychutnávať nenapodobiteľnú atmosféru tohto mesta. Nevynechajte návštevu Gradardského zámku, či Kostol Svätého Jána Krstiteľa.
Grinzane Cavour
Začiatok stavby hradu Grinzane Cavour sa datuje do 13. storočia. Okolo 15. storočia hrad a okolitá krajina patrili markízovi di Busca, ktorého vznešené erby boli objavené pod omietkou niektorých miestností v tejto pevnosti. Impozantný hrad je od roku 2014 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. V súčasnosti je zároveň sídlom etnografického múzea a regionálnej enotéky.
Grotta Gigante
Jaskyňa Grotta Gigante, slovinsky Briška jama, známa tiež ako Riesengrotte či Grotta di Brisciachi, je obria jaskyňa na talianskej strane Krasu, neďaleko Terstu a štátnej hranice so Slovinskom. Hlavná časť jaskyne Grande Caverna je vysoká 98,5 m, 76,3 m široká a 167,6 m dlhá a bola zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčší turisticky navštevovaný jaskynný priestor na svete. Jaskyňa obsahuje mnoho obrovských stalaktitov a stalagmitov, niektoré z nich veľmi krásne. Jaskyňu objavil Antonio Federico Lindner v roku 1840 a v roku 1908 potom bola sprístupnená verejnosti.
Ionian Dolphin Conservation
Ionian Dolphin Conservation je vedecké združenie na výskum zameraný na štúdium živočíchov v zálive Taranto s Iónskom mori. Združenie získava znalosti morského prostredia s cieľom ochrany životného prostredia a delfínov. V tejto časti je možné pozorovanie delfínov.
Ischia
Ischia je vulkanický ostrov v Tyrhénskom mori, ktorý leží na severnom konci Neapola. Na Ischii sa nachádzajú rôzne termálne kúpaliská, ktoré lákajú najmä európskych a ázijských turistov. Okrem toho tu vyrábajú aj skvelé vína. Nachádzajú sa tu aj rôzne zaujímavé pamiatky ako napríklad Aragónsky hrad, ktorý bol postavený na obrovskej skale, Záhrady La Mortella, ktoré sa nachádzajú v meste Forio-San Francesco a pôvodne patrili anglickému skladateľovi Williamovi Waltonovi, či Záhrady Villa Ravino, ktorá sa nachádza v zálive Forio-Citara a je najväčšou zbierkou kaktusov a sukulentov pestovaných v Európe.
Janov
Janov sa nachádza v Janovskom zálive v Ligúrskom mori a je historicky jedným z najdôležitejších prístavov v Stredozemnom mori. V súčasnosti je najrušnejším prístavom v celom Taliansku aj vďaka svojej slávnej minulosti a pôsobivým orientačným bodom. Časť starého mesta bola v roku 2006 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Janov je tiež rodiskom Krištofa Kolumbusa, Niccolò Paganiniho, Giuseppe Mazziniho a mnohých iných slávnych Talianov.
Kapitol
Jeden zo siedmich rímskych pahorkov, Kapitol, bol najskôr venovaný bohu Saturnu. Tento najmenší pahorok sa nachádza v blízkosti rímskeho fóra. Napriek jeho menším rozmerom, dodnes zohráva námestie dôležitú úlohu pri politických či náboženských aktivitách v Ríme. Námestie známe v súčasnosti ako Piazza del Campidoglio bolo navrhnuté svetoznámym umelcom, Michelangelom Buonarrotim.
Katedrála San Lorenzo
Významná katedrála San Lorenzo v talianskom meste Perugia je gotický skvost. Dnes zdobí námestie Piazza IV. Novembre. Pôvodná stavba sa datuje do 9. storočia a je zasvätená sv. Lorenzovi, ktorý umrel v Ríme v roku 258. Katedrála, ktorú obdivujeme dnes pochádza z 15. storočia. Vnútri uchováva aj vzácny svadobný prsteň Panny Márie. Interiér zdobia pekné obrazy a niekoľko kaplniek, oltár, mramorový sarkofág, kde je pochovaný jeden z významných pápežov 13. storočia. Katedrálne múzeum vystavuje krásne umelecké diela fresiek a vzácnych rukopisov. Z južnej strany kostola môžeme obdivovať ďalší umelecký klenot, fontánu Maggiore.
Katedrála na Piazza Duomo
Katedrála na Piazza Duomo je zasvätená Santa Marii Nascente a je sídlom arcibiskupa v Miláne. Je najväčšou cirkevnou stavbou v Taliansku a treťou najväčšou na svete. Je dokonca väčšia ako bazilika sv. Petra vo Vatikáne. V roku 1386 začal výstavbu katedrály arcibiskup Antonio da Saluzzo. Začiatok stavby sa časovo viaže k získaniu moci arcibiskupovho bratranca Gian Galeazzo Viscontiho v Miláne. Bola určená ako odmena ušľachtilým a pracujúcim triedam, ktoré utrpeli pod vládou jeho tyranského predchodcu Barnaba Viscontiho.
Katánia
Katánia je druhé najväčšie mesto Sicílie, ktoré sa nachádza na východnom pobreží s výhľadom na Iónske more. Je to hlavné mesto metropolitnej oblasti Katánia, jednej z desiatich najväčších oblastí v Taliansku. Mesto bolo založené už v 8. storočí pred naším letopočtom a má dlhú a bohatú históriu. V roku 1434 tu bola založená vôbec prvá univerzita na Sicílii.
Konštantínov oblúk
Konštantínov oblúk je víťazný oblúk s troma oblúkmi, ktorý sa nachádza v Ríme v krátkej vzdialenosti od Kolosea. Oblúk je jedným z troch triumfálnych oblúkov, ktoré prežili v Ríme. Okrem historického významu môže byť oblúk považovaný za skutočné múzeum oficiálneho rímskej sochárstva kvôli jeho bohatstvu a významu. Na všetkých stranách jednotlivých oblúkov sú znázornené iné sochy. Každý jeden z týchto obrazcov znamená niečo iné.
Kostol San Miniato al Monte
Kostol v románskom štýle, ktorý sa nachádza na kopci, preto je jeho nádherná farebná mramorová fasáda viditeľná z veľkej diaľky. Je považovaný za jeden z najkrajších kostolov vo Florencii. Stavba kostola začala v roku 1013 na pozostatkoch vtedajšej kaplnky sv. Miniata. Tá vznikla na mieste, kde bol umučený a v roku 250 pochovaný svätý Miniato.
Kľúčová dierka Ríma
Kľúčová dierka Ríma nie je ani tak pamiatkou, ani prírodným úkazom. Kľúčová dierka je miestom, kde sa vám naskytne zaujímavý pohľad na vatikánsku baziliku sv. Petra. Kľúčová dierka Ríma je akýmsi prírodným rámom, ktorý spríjemňuje pohľad na túto kresťanskú stavbu.
La Feniglia
La Feniglia je veľká piesočnatá pláž, dlhá približne 7 km, ktorá sa tiahne od Monte Argentario až po Ansedoniu. La Feniglia v južnej časti polostrova Monte Argentario patrí medzi najkrajšie a najznámejšie v celej oblasti. More je krištáľovo čisté a počas horúcich letných dní sa môžete tešiť na tieň pod borovicami kúsok od pláže.
La Maddalena
La Maddalena je najväčšie mesto v súostroví Maddalena len 2 kilometre od severovýchodného pobrežia Sardínie. Na tomto mieste sa však moc nedohovoríte ani anglickým ani talianskym jazykom, pretože domorodci La Maddaleny hovoria sardi-korziánskym dialektom známym ako Maddalenino. Ostrov La Maddalena je známy svojimi krásnymi plážami. Spalmatore a Bassa Trinita sú dve najobľúbenejšie pláže. Vďaka tomu, že La Maddalena a Caprera sú celoročne navštevované húfmi turistov, ich najväčší príjem je práve z cestovného ruchu.
La Morra
La Morra je jedným z najpozoruhodnejších miest v dolnom regióne Langhe v meste Barolo. Podobne ako väčšina okolitých miest stojí na vrchole kopca. Miesto bolo zvolené z bezpečnostných dôvodov. Názov La Morra pochádza z Loci Murrae, čo znamená uzavretie oviec a predpokladá sa, že benediktínski mnísi z Annunziata pásli svoje stáda na týchto územiach. Mesto La Morra je známe vínami, hľuzovkami, syrmi, čerstvými cestovinami, lieskovými orieškami či mäsom.
La Scala
La Scala je opera v Miláne. Divadlo bolo slávnostne otvorené 3. augusta 1778 a bolo pôvodne známe ako Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala. V La Scale sa objavila väčšina najväčších umelcov Talianska a mnohí z najlepších spevákov z celého sveta. Divadlo je považované za jedno z popredných operných a baletných divadiel na svete a je domovom divadelného zoskupenia La Scala, baletu divadla La Scala a divadelného orchestra La Scala. V divadle je tiež pridružená škola, známa ako Akadémia divadla La Scala, ktorá ponúka odborné školenie v oblasti hudby, tanca, scénografie.
Lago Maggiore
Lago Maggiore, jazero, ktoré sa nachádza na južnej strane Álp, je druhé najväčšie jazero v Taliansku a zároveň najväčšie v južnom Švajčiarsku. Jazero a jeho pobrežie sú rozdelené medzi talianske regióny Piedmont a Lombardia a švajčiarsky kantón Ticino. Vďaka miernemu podnebiu je v okolí jazera príjemne v každom ročnom období. Jazero Lago Maggiore môžete poznať aj z románu známeho spisovateľa Ernesta Hemingwaya, Zbohom zbraniam.
Lago di Como
Lago di Como je v Taliansku známe aj ako Lario. Toto jazero ľadovcového pôvodu sa nachádza v talianskej Lombardii. Svojou rozlohou 146 km2 patrí medzi prvé tri najväčšie jazerá v Taliansku. V nadmorskej výške viac ako 400 metrov je to jedno z najhlbších jazier v Európe a dno jazera je viac ako 200 metrov pod hladinou mora. Jazero Como bolo populárnym útočiskom bohatých ľudí už za čias Rímskej ríše a odvtedy sa stalo veľmi obľúbenou turistickou atrakciou s množstvom umeleckých a kultúrnych klenotov.
Lago di Garda
Najväčšie z ľadovcových jazier, Lago di Garda, je ohraničené alpskými vrcholmi na severe a rovnými pláňami na juhu. Záhrady, ovocné sady a lesy poskytujú návštevníkom dokonalé prostredie na oddych a relax. V spodnej časti jazera sa rozprestiera dedina Sirmione s horúcimi prameňmi, malým hradom a „Grotte di Catullo“, najväčšou zbierkou rímskych ruín v severnom Taliansku. Na severnom brehu leží Riva del Garda, odkiaľ sa turisti môžu vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo jazdou na kajaku. Medzi najkrajšie miesta v okolí jazera Garda patrí aj vodopád Varone s výškou takmer 100 metrov.
Lago d´Orta
Lago d´Orta je jazero v severnom Taliansku. Počnúc rokom 1926 a nasledujúcim obdobím bolo jazero Orta veľmi znečistené vypúšťaním síranu medi a síranu amónneho z textilného priemyslu Bemberg, vyrábajúceho hodváb amoniakovým procesom. Preto bolo potrebné jazero úplne vypustiť, vyčistiť a opäť napustiť. Jazero v priebehu pár rokov zasiahlo viacero ekologických katastrof a až po poslednom vyčistení v 80. rokoch 20. storočia bolo jazero opäť schopné obnoviť život rýb a vodného vtáctva.
Lama Monachile
Lama Monachile je malá verejná pláž v Polignano a Mare v blízkosti samotného centra mesta. Pláž je pomerne malá, ale radí sa medzi najznámejšie v Apúlii. Z oboch strán ju lemujú skalné masívy. Je tú kúzelné miesto s pohľadom na mesto ale aj tyrkysové more. Táto pláž si vyslúžila aj Modrú vlajku. More je tu priezračné, pláž pokrývajú okruhliaky.
Langhe
Langhe je kopcovitá oblasť v Piemonte na severe Talianska. Táto oblasť je známa najmä miestnymi pochutinami z rôznych surovín. Syry a najmä hľuzovky patria medzi hlavné ingrediencie miestnych špecialít. Vína z tejto oblasti sú veľmi chutné. Keďže povrch krajiny je ako stvorený pre pestovanie viniča, v tejto oblasti sa nachádzajú viaceré druhy. Arneis, Dolcetto d'Alba, Dolcetto di Dogliani, Dolcetto delle Langhe Monregalesi - to sú len niektoré druhy odrôd révy miestneho kvalitného vína.
Lido Di Jesolo
Mesto na severovýchode Talianska je plážové letovisko, do ktorého ročne mieria tisíce turistov. Priťahujú ich najmä kilometre piesočnatých pláží a nočná zábava. Lido di Jesolo je odlišné od typického talianskeho mesta. Jeho dispozícia, obchody a služby sú plne navrhnuté tak, aby vytvárali pohodlie pre dovolenkárov. Pre deti je najväčším lákadlom zábavný vodný park Aqualandia. Najznámejší a najrozmanitejší vodný park v Taliansku ponúka kopec rôznych zón, vrátane Funnylandu pre malé deti, areálu Tiki, kde sa konajú predstavenia papagájov, a tiež adrenalínovú zónu, kde zažijete jazdu na jednom z najvyšších európskych toboganov. Na 60-stupňovej šmykľavke známej ako Spacemaker zažijete zrýchlenie z nuly na stovku za pár sekúnd.
Lignano
Jedno z najkrajších a najživších letovísk na Jadrane leží na juhovýchode Talianska. Polostrov, na ktorom je Lignano situované, učaroval aj Ernestovi Hemingwayovi. Spisovateľ mu hovoril aj „talianska Florida“. Skvostami tejto oblasti sú lagúna Marano a rieka Stella, ktorú je možné splavovať. Z oboch sa dostanete do starých rybárskych dedín a k prírodným rezerváciám Stella Regional Nature Reserve a Canal Novo Nature Reserve. Lignano vyniká aj bohatou ponukou kvalitných miest na zábavu, veď ktoré iné talianske mesto má šesť zábavných parkov? Môžete si vybrať, či navštívite Parco Zoo, kde žije asi 1500 zvierat rôznych druhov, alebo Aquasplash Italy, prvý vodný zábavný park a stále jeden z najlepších v Taliansku. Guliverlandia je zábavný park s akváriom a tunelom, v ktorom sa budete prechádzať okolo žralokov, úhorov a ďalších vodných živočíchov. Kolotoče si užijete v Luna Parku a menším deťom sú určené dva parky – Parco Junior a I Gommosi.
Ligúria
Ligúria je pobrežná oblasť severozápadného Talianska a jej hlavným mestom je Janov. Región Ligúria je pre turistov obľúbený najmä pre svoje krásne pláže, nádherné mestá a vynikajúcu kuchyňu. Ligúria je miestom, kde prvýkrát vyrobili pesto. Pesto je jedna z najpopulárnejších omáčok v talianskej kuchyni, vyrobené z čerstvej bazalky, borovicových jadier, olivového oleja, cesnaku a parmezánu. Ak sem prídete, určite ochutnajte polievku Ciuppin, ktorá je vyrobená zo zvyškov rýb a starého chleba, ochutená bielym vínom, cibuľou a cesnakom.
Livorno
Livorno je očarujúce mesto, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Toskánska a je považované za jedno z najdôležitejších prístavov v Taliansku. Nečakajte, že navštívite malebné stredoveké mesto ako mnoho ďalších v regióne, pretože Livorno je jedno z najmodernejších miest v Toskánsku. Rovnako ako každé prístavné mesto, Livorno bolo vždy križovatkou kultúr.
Locorontondo
Locorontondo sa majestátne týči nad úrodným údolím Itria. Postavené bolo v kruhovej štruktúre a podľa toho je i odvodený názov „okrúhle mesto“. Výborné podnebie je vhodné na pestovanie vína Vardeca, ktoré sa vyskytuje len zriedka. Má delikátnu ovocnú príchuť. Pri poznávaní mestských uličiek, natrafíte na zaujímavé suveníry.
Loggia dei Militi
V historickom centre Cremony pred hlavnou katedrálou na námestí Piazza del Comune sa nachádza palác mestskej šľachty Loggia dei Militi. V minulosti to bolo miesto stretnutí veliteľov mestských milícií. Jedná sa o elegantnú budovu postavenú z tehál. Palác sa začal stavať na konci 13. storočia. Tvoria ho dve obdĺžnikové miestnosti. Na fasáde je označený dátum 1292 a tiež mestský erb „Gonfalone“. Štyri levy znázorňujú štyri mestské brány. Na prízemí sa nachádzajú otvorené arkády. Takéto stavby boli v tom období v Lombardii typické a bolo ich postavených niekoľko. Ako predlohou ku tejto stavbe poslúžil palác Piacenza.
Malcesine
Malcesine je mestečko nachádzajúce sa na pobreží jazera Garda v provincii Verona. V Malcesine sa nachádzajú dve zaujímavé turistické atrakcie a to sú Castello Scaligero a Palazzo dei Capitani. Castello Scaligero je hrad postavený už v 13. storočí. V jeho hradbách boli nájdené pozostatky etruskej hrobky. V súčasnosti môžete na hrade nájsť múzeum prírody jazera Garda a Monte Baldo. Palazzo dei Capitani je krásny palác postavený takisto v 13. storočí, ktorý sa v súčasnosti využíva na výstavu fotografií a umeleckých diel.
Manarola
Manarola sa nachádza v talianskej oblasti Ligúria a je to druhé zo známych miest Cinque Terre, ktoré navštevujú turisti. Miestni obyvatelia Manaroli sa tradične venujú rybárstvu a vinárstvu. Miestne víno nazvané Sciacchetrà je obzvlášť známe pre svoju chuť. Väčšina domov v tomto mestečku je svetlá a pestrá. Medzi turistické atrakcie v regióne patrí známa pešia túra medzi Manarola a Riomaggiore. Manarola bola pre svoju pestrofarebnosť a krásu oslavovaná v obrazoch Antonia Discovola.
Mantova
Historické talianske mesto Mantova sa stále akoby vznášalo v duchu požehnanej krásy, o ktorej básnil aj slávny Vergílius, ktorý sa tu narodil. Na námestí Vergiliana je básnikov pomník. Svoj zlatý vek zažila Mantova počas stredoveku, kedy umenie a veda boli každodennou súčasťou jej obyvateľov a mimoriadnych umelcov. Po dve storočia patrilo mesto Rakúsku, čo dodalo jeho podobe znamenitý charakter. Mária Terézia tu v tom období dokonca založila knižnicu. Mantova je ale mesto, ktoré priam hýri renesanciou. Svoje o tom dokazuje aj krásny palác Ducale s množstvom múzeí na námestí Piazza Sordello. Tam nájdeme aj katedrálu sv. Petra. Zaujímavá je aj rotunda sv. Lorenza, ktorá sa podobá Božiemu hrobu v Jeruzaleme. Kostol sv. Andrea má pripomínať veľkolepú stavbu antického Ríma. V severnej časti mesta sa nachádza hrad sv. Juraja. V južnej časti mesta zas nájdeme skvostný palác Palazzo Te v renesančnej záhrade zo 16. storočia. Mesto je zapísané aj do zoznamu UNESCO.
Marciana Alta
Spolu s čistým horským vzduchom nachádzame mesto, ktoré pochádza ešte z roku 35 pred naším letopočtom. Marciana Alta sa pýši dokonale zachovalým historickým jadrom s úzkymi, hrboľatými a strmými uličkami. Neďaleko hlavného námestia si môžete prehliadnuť zvyšky starej pevnosti. Ďalšími obľúbenými turistickými atrakciami sú aj kostol sv. Františka a sídlo rodiny Appiani.
Marina di Pisa
Pláž neďaleko Pisy je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože je chránená pred otvoreným morom veľkými skalnými stenami. Vytvorili prirodzenú bariéru, ktorá zabezpečuje príjemný plážový zážitok.
Marmolada
Lyžiarske stredisko Marmolada je považované za najkrajší lyžiarsky areál v Dolomitoch. Počas jasného dňa sa na vrchol dostanete pomocou lanovky, ktorá odchádza z Malgy Ciapela a ponúka výhľad na rakúske Alpy zo všetkých strán Dolomitov. Zjazdovka La Bellunese, je jednou z najkrajších svahov v Alpách. Lyžiarsky areál Marmolada je spojený s lyžiarskym areálom Arabba cez Padon Pass, ktorý umožňuje prístup k zaujímavým výhliadkam. Nenechajte si ujsť tieto nádherné výhľady z talianskych hôr.
Martina Franca
Šarmantné mestečko Martina Franca je vhodné na krátu prehliadku. Samotné mesto ponúka malebné námestie Piazza Roma s Palácom Ducale ako i námestie Piazza Plebiscito s jedinečnou Bazilikou di San Martino. Keďže sa zároveň jedná o vinársku oblasť, oplatí sa spoznať aj to, vrátane posedenia v miestnej reštaurácii a ochutnať tak víno Martina Franca.
Medicejská kaplnka
Medicejská kaplnka je jeden z najväčších a najstarších kostolov, ktoré stoja v centre mesta, na námestí Piazza Madonna degli Aldobrandini. Sú v nej pochovaní všetci významní členovia rodu Medici od Cosima il Vecchio po Cosima III. Na jej podobe sa podieľali umelci ako Filippo Brunelleschi, Michelangelo alebo Nigetti. Kaplnka tvorí časť veľkolepého kláštorného komplexu San Lorenzo. Predpokladá sa, že kostol tu mohol byť založený už vo 4. storočí, ale mauzóleum rodiny Medici až v roku 1520, kedy Michelangelo zahájil práce na Novej Sakristii. Michelangelo pracoval na sochách sarkofágov až do roku 1533, dokončil však len sochy vojvodu Lorenza a Giuliana, alegórie svitania a súmraku, noci a dňa a súsošie Madony s dieťaťom. Symbolika všetkých sôch je dielom stálych diskusii a výkladov, ale predpokladá sa, že majú predstavovať aktívny a hĺbavý život, jeho jednotlivé fázy i oslobodenie duše po smrti.
Melendugno
Melendugno sa pýši peknou plážou a vežou Torre dell'Orso zo 16. storočia a útesom Le Due Sorelle, ktoré sa týčia z mora. Stoja blízko seba a podľa legendy sa z bohýň stali tieto dve sochy ako nerozlučné sestry, podľa ktorých je daný aj názov. Pobrežné útesy sú bohaté aj na jaskyne. Najznámejšia z nich je San Cristoforo v juhovýchodnej časti zálivu. Vytvorený bol v 4. storočí pred n.l. a obsahuje nápisy v gréčtine a latinčine.
Merano
Merano je všeobecne známe ako kúpeľná oblasť. Je umiestnené v kotline, obklopené horami siahajúcimi až do výšky 3335 metrov nad morom a leží pri vchode do údolia Passeier a Vinschgau.V minulosti bolo mesto vďaka jeho skvelej polohe obľúbeným miestom pre niekoľkých vedcov a literárnych umelcov - Franz Kafka, Ezra Pound, Paul Lazarsfeld, no tiež cisárovná Alžbeta, ktorá ocenila miestne mierne podnebie. Táto oblasť je taktiež dobre známa svojimi bielymi a červenými vínami a vinicami, ktoré sa tiahnu priamo do mesta.
Messina
Messina je tretie najväčšie mesto na ostrove Sicília. Prístav Messina, ktorý zostal takmer úplne nezmenený po celé storočia je najväčším prístavom na Sicílii. Dnes už Messina nie je obchodným prístavom. Mesto je už po stáročia známe ako vstupná brána na Sicíliu a jeho živobytie závisí predovšetkým od turistov, ktorí navštevujú nielen Messinu, ale celý ostrov. Ked vojdete do prístavu v Messine, zistíte čo naozaj znamená organizovaný chaos. Netrpezliví šoféri neustále trúbia a snažia sa čo najrýchlejšie dostať na odchádzajúce trajekty.
Messnerovo horské múzeum „V oblakoch“
Messnerovo horské múzeum je múzejný projekt vytvorený talianskym horolezcom Reinholdom Messnerom v južnom Tirolsku a v severnom Taliansku. Múzeum je zamerané na vzdelávanie návštevníkov a zaoberá sa dejinami horského a horolezeckého putovania, históriou mýtických hôr a históriou horských obyvateľov. Pozostáva z piatich múzeí so sídlom na šiestich rôznych miestach: Firmian, Juval, Dolomity, Ortles, Ripa a Corones. Pričom hlavná expozícia sa nachádza v múzeu Firmian a zobrazuje vzťah človeka s horami.
Monforte d´Alba
Monforte d´Alba je krásne mesto, ktoré má svoju historickú časť situovanú na kopci. Pohľad z hornej časti mesta Monforte Vás presvedčí o tom, že sa nachádzate v centre nádhernej prírody. Môžete vidieť okolitú krajinu, ktorá je pokrytá vinicami s vrcholmi kopcovitých miest medzi nimi. Vo väčšej vzdialenosti je vidieť dokonca i Alpy. Keďže Monforte d´Alba sa nachádza vo vinárskej oblasti, môžete navôkol vidieť viacero malých vinární, kde popíjajú miestni obyvatelia kvalité víno.
Mont Blanc
Mont Blanc je horský masív a najvyšší vrchol v Európe s výškou 4 807 m. n. m., vďaka čomu býva tiež nazývaný strechou Európy. Tento horský masív sa nachádza v Alpách a leží pozdĺž francúzsko-talianskej hranice a smeruje do Švajčiarska. Prvý zaznamenaný výstup na Mont Blanc datujeme k 8. augustu 1786 a zúčastnili sa ho Jacques Balmat a doktor Michel Paccard. Tento výstup inicioval Horace-Bénédict de Saussure a tento pokus sa stal úspešným natoľko, že dnes predstavuje začiatok moderného horolezectva.
Montalcino
Južne od mesta Siena sa nachádza rozprávkové mesto na kopci, ktoré je obkolesené opevnenými hradbami a z vrchu naňho dohliada mohutný stredoveký hrad. Montalcino, západne od mesta Pienza, je nádherné mestečko ponorené do prírodného parku Val d'Orcia, známe po celom svete výrobou červeného vína Brunello. Mesto sa už od 16. storočia výrazne nezmenilo a preto v ňom panuje príjemná historická atmosféra. Malebné olivové háje, vidiecke cesty, skvelé víno a farebné kvety - to je Montalcino.
Monte Baldo
Monte Baldo, pohorie v talianskych Alpách a vyznačuje sa pozoruhodnou geografickou jedinenčnosťou. Jeho hrebeň je totiž súbežný s jazerom Garda. Pohorie je tiež prezývané ako záhrada Európy, a to vďaka veľkému počtu rozmanitých druhov kvetín, ktoré tu rastú. Na pobreží jazera Garda môžete vidieť rásť olivovníky a o niečo vyššie nájdete napríklad gaštany. Na svahu môžete tiež navštíviť pútnické miesto, svätyňu Panny Márie.
Monte Oliveto Maggiore
Monte Oliveto Maggiore je veľký benediktínsky kláštor v talianskom regióne Toskánsko, 10 kilometrov južne od mesta Asciano. Jeho budovy, ktoré sú väčšinou z červených tehál, sú viditeľne odlišné oproti šedej ílovitej a piesočnatej pôde - Kréte senesi, ktoré dávajú oblasti Toskánska svoje meno. Je to územné opátstvo, ktorého opát funguje ako biskup krajiny vo vlastníctve opátstva, hoci nie je vysvätený ako biskup. Je to materinský dom Olivetovcov a kláštor neskôr prevzal meno Monte Oliveto Maggiore, aby sa odlíšil od postupných nadácií vo Florencii, San Gimignano, Neapole a iných.
Montepulciano
Montepulciano je stredoveké renesančné mesto v talianskej provincii Siena v južnom Toskánsku. Mesto je známe svojimi gurmánskymi špecilitami - vínnymi omáčkami, syrom, cestovinami, šošovicou a medom. No známe je aj víno z tejto oblasti. Hlavná ulica Montepulciano je dlhá 1,5 km od Porta al Prato po námestie Piazza Grande na vrchole kopca. Mesto je známe svojou bezmotorovou zónou.
Monteriggioni
Monteriggioni je stredoveké opevnené mesto, ktoré sa nachádza na prírodnom návrší, postavené Siensanmi ako obranné opevnenie v rokoch 1214-1219. Počas konfliktov medzi Sienou a Florenciou mesto odolávalo mnohým útokom. Viaceré pamiatky nájdete najmä na hlavnom námestí Piazza Roma, kde dominuje románsky kostol s jednoduchou fasádou, ostatné domy sú väčšinou postavené v renesančnom štýle.
Muggia
Muggia sa nachádza v zátoke na úplnom okraji Talianska na hraniciach so Slovinskom. Ide o jediné mesto Istrie, ktoré pri delení územia ostalo pod talianskou vlajkou. Jej počiatky siahajú pred rok 1000, kedy sa tu zrodila malá dedinka, z ktorej v 13.storočí vyrástlo mesto Muggia. Historické pamiatky ako katedrála a radnica tu však boli postavené až v 20.storočí. Toto malebné mestečko vás okamžite osloví nielen svojou malebnou scenériou, ale aj benátskym nádychom, nie len vďaka architektúre inšpirovanej práve Benátkami. Mesto medzi vodnými kanálmi vám bude v Muggii pripomínať aj dialekt miestneho obyvateľstva, gastronómia, tradície dokonca aj tradičný benátsky karneval plný farebných masiek.
Museo Stibbert, Florencia
Angličan Frederick Stibbert naplnil v 19. storočí svoju vilu viac než 10 000 suvenírmi z celého sveta. Samotná vila sa nachádza v záhradnom parku. Pozrieť si môžete napríklad figuríny európskych i orientálnych jazdcov v životnej veľkosti.
Múzeum Lamborghini
Múzeum Lamborghini (MUDETEC – Museo Delle Tecnologie) sa nachádza v malej obci pri Bologni, v Sant´Agata Bolognese, cca 40 min jazdy z Bologni. Továreň sa nachádza hneď vedľa múzea a je to jediné miesto na svete, kde sa vyrábajú autá Lamborghini. Je tu možnosť prenajať si auto na jeden deň.
Múzeum huslí
Talianske mesto Cremona, kde sa zrodili husle ponúka nezabudnuteľný historický náhľad do sveta hudby a majstrov, ktorí husle tvorili. Husľové dielničky sú v meste roztrúsené celkom všade. Medzi najslávnejšie osobnosti talianskeho husľového sveta patril Andrea Amati, či Antonio Stradivari, ktorého socha zdobí aj námestie v Cremone. Svetom huslí je možné teraz prejsť v múzeu, kde sú husle vystavené. A sú to skutočné skvosty a klenoty. Veď jedny „stradivarky“ z 18. storočia boli pred pár rokmi predané za 3,54 miliónov dolárov. Dokonca majstrovanie huslí je práve odtiaľto zapísané aj na zozname UNESCO. Múzeum Museo del Violino v Cremone je cestou za poznaním nielen huslí, ale aj ich vývoja, kde sa vám možno stane, že sa do husľovej hudby aj zamilujete. Okrem huslí tu nájdete aj iné strunové nástroje. Nachádza sa tu aj dielňa, kde sa vystavuje proces výroby huslí. Miestnosť, ktorá je hotovým pokladom, vystavuje umelecké kúsky od najslávnejších tvorcov.
Múzeum zmrzliny
Zmrzlina síce nebola vynájdená v regióne Emilia Romagna, ale v Taliansku je všade jednoducho skvelá. Výborne chutí v Bologni, v Modene napríklad v Gelateria Bloom, v Reggio Emilia kde je Cremeria Capolinea či v Parme výborné Ciacco Lab. Pri Bologni sa nachádza Carpigiani - múzeum Gelato, kde sú zobrazené počiatky zmrzliny od Mezopotámie, Ríma a Grécka. Prehliadka múza je aj so sprievodcom, s lekciou výroby a ochutnávky.
Na zmrzlinu do štvrti Trastevere
Na západnom brehu rieky Tiber leží vábivá rímska štvrť Trastevere. Čarovné uličky, farebné budovy, malé námestia a množstvo vynikajúcich kaviarní, reštaurácií či pravej rímskej zmrzliny si môžete s deťmi užiť práve tu.
Neapol
Neapol je prístavné mesto v južnom Taliansku, hlavné mesto regiónu Kampánia a hlavné hospodárske centrum juhu Talianska. V roku 1995 bolo historické centrum mesta zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Neapolská panoráma a miestne typické produkty sa počítajú medzi najznámejšie symboly Talianska. Samotné mesto je bohaté na rozsiahle umelecké a architektonické dedičstvo. Neapol je tiež preslávený svojimi hradmi. Stojí tu Castel dell´Ovo, ktorý je súčasťou slávnej panorámy zálivu. Ďalej Kapujský hrad, Castel Nuovo, ktorý dominuje Radničnému námestiu a nakoniec Castel Sant´Elmo, ktorý sa týči nad mestom na vrcholku kopca Vomero. Neapol bol v 18. storočí označovaný ako mesto s 500 vežami.
Neive
Neive patrí medzi najkrajšie dedinky v Taliansku. Zobrazuje totiž pravý taliansky vidiecky život. Väčšina starších obyvateľov raňajkuje v miestnych kaviarňach a neskôr sa presúvajú so svojimi prútenými košíkmi na trhy. Mestečko prekypuje historickými budovami z 13. a 16. storočia. Takisto sa tu nachádzajú ďalšie vinárske pivničky, ktoré ukrývajú kvalitné, zrejúce víno. V Neive zažijete okrem histórie aj ozajstné ticho a kľud. Taliansky ruch budete počuť len z trhovísk.
Nuvolau
Nuvolau je 2574 m. n. m. vysoká hora v skupine hôr s rovnakým názvom v Dolomitoch. Nachádza sa medzi susednými horami Monte Averau a Monte Gusela. Na vrchole tejto majestátnej hory Nuvolau sa nachádza útočisko Rifugio Nuvolau. Rifugio Nuvolau bolo postavené v roku 1883, vďaka čomu ho poznáme ako najstaršie útočisko v horskej oblasti Cortina d'Ampezzo. Toto miesto bolo postavené s finančnou pomocou saského dôstojníka Richarda von Meerheimba, ktorý sa takto chcel poďakovať za liečbu jeho pľúcnej choroby v Cortine d'Ampezzo.
Nákupy na Via Condotti
Via Condotti je jednou z najznámejších ulíc Ríma. Nachádza sa severne od historického centra a spája Via del Corso so Španielskym námestím. Na Via Conditti je množstvo luxusných butikov ako Dior, Gucci, Hermes, Armani, Salvatore Ferragamo či veľa iných. Cestou zo Španielskych schodov môžete vidieť viaceré zaujímavé pamiatky ako napríklad Palazzo Della Porta Negroni Caffarelli, Palazzo Avogadri Neri, Palazzo Megalotti alebo Palazzo Maruscelli Lepri.
Nákupy suvenírov v Bellagiu
Farebné mestečko Bellagio prekvapí svojim sortimentom, kde okrem klasických suvenírov, tunajší predajcovia ponúkajú kvalitný tovar ako napríklad kuchynské doplnky z olivového dreva, umelecké výrobky, ručne maľované fľaše, dizajnérske šperky či kvalitné odevy. Nechýbajú ani skvelé reštaurácie, kaviarne a všadeprítomné víno.
Námestie sv. Petra
Námestie sv. Petra alebo Piazza San Pietro je centrálnym vatikánskym námestím. Leží priamo pred Bazilikou svätého Petra a je dielom talianskeho architekta, sochára a maliara Gian Lorenza Berniniho. Barokové námestie tvoriace dominantný priestor mestského štátu je tvorený spojením dvoch menších námestí – elipsovitého Piazza Obliqua a menšieho lichobežníkového Piazza Retta. Obrovská, 240 metrov široká elipsa je ohraničená stĺporadím. Bernini sám prirovnával kolonádu k „náručiu cirkvi prijímajúcej všetkých veriacich, ktorí prichádzajú na toto miesto, aby upevnili svoju vieru“.
Ochutnávka známeho vína Rossese
Rossese je známe víno vyrábané najmä v mestečku Dolceacqua. Vínomá rubínovo červenú farbu, ktorá má tendenciu starnutím tmavnúť. Vôňa je intenzívna ale jemná, pretrvávajúci vínny zápach v sebe nesie nádych ruže, fialky a ryže, niekedy i jahody. Chuť vína Rossese je veľmi jemná a hodí sa najmä ku mäsitým pokrmom, najmä ku králičiemu mäsu. Minimálny obsah alkoholu je 12° a najlepšiu chuť dosahuje medzi štvrtým až ôsmym rokom. Ak máte radi víno, toto pravé talianske víno Vám bude určite chutiť.
Oddych v kúpeľoch
Kúpele Merano sa elegantne integrovali do panorámy kúpeľného mesta Merano.Vo vnútri tejto štýlovej lineárnej sklenenej a oceľovej budovy je rozsiahle centrum pre zdravie, pohodu a wellness. Dlhoročná tradícia v meste Merano ako kúpeľného mesta dala tomuto nádhernému centru nádych excelentnosti a holistickosti. Kúpele Merano v južnom Tirolsku, ktoré sú otvorené 365 dní v roku, zahŕňajú 25 bazénov v interiéri a exteriéri, rôzne sauny, kúpeľný park s rozlohou 52 000 m², Spa & Vital area, Medical Spa, Fitness Centrum a bistro.
Orvieto
Mesto s významným kultúrnym dedičstvom, fascinujúcimi tradíciami a vzrušujúcim životným štýlom. Objavte toto stredoveké Umbrianské mesto, jeho svetovo preslávené "zázraky" ako sú tufa, Duomo a studnička sv. Patrika a celé starobylé centrum mesta plné úzkych ulíc, krásnych kostolov, historického paláca a sugestívneho podzemného života ako bludiska tunelov a jaskyne. Okrem historického centra je zaujímavé aj okolie mesta Orvieto. Veľká oblasť ležiaca medzi hranicami regiónu Lazio a Toskánsko, kde sa striedajú zelené kopce s pestovanými olivovými stromami a vinohradmi s horskými oblasťami.
Ostia
Pláž Ostia je najbližšie od Ríma. Radí sa medzi najlepšie piesočnaté pláže na „Rímskej riviére. Miesto si užijú aj deti, nakoľko je tu pozvoľný vstup do mora, ako i možnosti na zábavu či šport. Je to typická talianska pláž, kde je rušno a kde sa vždy niečo deje. Užiť si tu môžete aj dlhé prechádzky ako aj vynikajúcu miestnu gastronómiu.
Ostuni
Ostuni je krásne mesto v južnom Taliansku. Jeho pôvabné biele domy sa rozprestierajú nad vrcholom troch kopcov a ponúkajú skvelý výhľad na more. Bludisko ulíc a uličiek vás prevedie cez úzke ulice Ostuni. Jasné biele budovy a skvostná svetlá obloha, nehovoriac o viacerých výhľadoch na Jadranské more. Počas putovania po uliciach si všimnete, že takmer všetky dvere sú namalované v modrých, tyrkysových a zelených odtieňoch. To preto, lebo svoju architektúru prebrali z gréckeho štýlu.
Padova
Mestom s dvoma tvárami, no jedným srdcom, to je Padova, živá náboženská pamiatka a centrum revolučného vedeckého učenia. Stelesňuje veľa cností Benátok, ako sú umenie, história či príroda. V jej centre sa spája architektúra pamiatok slávnej minulosti so stále pulzujúcou univerzitou, ktorá vždy prinášala do Padovy život. Tú pravú atmosféru dodávajú tomuto mestu aj jeho námestia a uličky v kombinácii s pestrofarebnými stánkami s ovocím a zeleninou ukrytými v tieni Palazzo della Ragione.
Palau
Palau, malá dedinka založená pastiermi koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, je známa najmä kvôli tomu, že v jej blízkosti sa nachádza kaplnka Capo d' Orso. Práve vďaka skvelej polohe pri Stredozemnom mori je toto očarujúce mesto s farebnými loďkami ideálnym miestom, ak chcete preskúmať ďalšie zákutia ostrova. Palau tiež slúži ako brána na súostrovie Maddalena.
Palazzo dei Priori
Hlavné námestie v talianskej Perugii, Piazza IV. Novembre zdobí elegantná stavba Palazzo dei Priori, ktorá sa začala stavať na konci 13. storočia v gotickom štýle. Jej stavba trvala do začiatku 16. storočia. Bola vybudovaná ako sídlo mestského magistrátu, lebo mesto malo vtedy dôležité postavenie. Jej dĺžka je 120 m, šírka 28 m a výška 30 m. Na stavbu sa použil biely travertín a ružová skala. Nachádza sa tu Sala dei Notari, ktorú používali mestskí notári. Traja patróni Perugie, sv. Ercolano, sv. Costanzo a sv. Lorenzo majestátne strážia hlavný vchod. Nádherný portál zo 14. storočia je umeleckým dielom zobrazujúcim výjavy z denného života. V paláci má dnes sídlo mestská rada. Vnútri je k videniu Národná galéria a niekoľko sál.
Palazzo del Comune
Radnica Palazzo del Comune v talianskom meste Cremona bola založená v roku 1206. Pôvodne sa používala len jedna miestnosť pre verejné zhromaždenia. Jej stredoveká podoba zostala až do konca 15. storočia celkom neporušená. Z jednej hlavnej miestnosti vzniklo viacero sál. Dnešnú fasádu zmenil v 19. storočí cremonský architekt Luigi Voghera, ktorý jej dal novo renesančnú podobu. V tom období pribudlo aj nové schodisko. Salone degli Alabardieri zdobia fresky s kresťanskými výjavmi z 13. storočia. Radnica sa pýši aj zbierkou huslí, ktorú je možné obdivovať v Sala dei Violini. Salone dei quardi sídli v súčasnosti mestská rada.
Pallazo Reale
Pallazo Reale alebo v preklade Kráľovský palác sa nachádza priamo v historickom centre Neapola. Tento palác bol sídlom španielskej dynastie až 150 rokov. Tento impozantný a majestátny palác, ktorý stále dominuje na známom námestí Piazza del Plebiscito bol postavený v roku 1600 Domenicom Fontanom. Kráľovský palác pôvodne navrhol architekt Domenico Fontana ale neskôr bol dokončený Luigin Vanvitellin a Gaetanom Genovesem. V Kráľovskom paláci môžete navštíviť múzeum, ktoré uchováva nádherné kusy nábytku a zachytáva život šľachty.
Palmanova
Alebo aj „Mesto v tvare hviezdy“. Takýto prívlastok si Palmanova vo východnej časti Talianska vyslúžila vďaka svojmu geometricky presnému rozloženiu. Pri pohľade z výšky je jasne vidieť, že mesto tvorí deväťcípu hviezdu. Všetky cesty v Palmanove vedú k námestiu Piazza Grande, ktoré je srdcom mesta a má tvar pravidelného šesťuholníka. Palmanova bola ideálnym mestom renesancie postavená na princípoch utópie. Mesto je vlastne pevnosťou so šiestimi hradbami, ktoré sú postavené tak, aby dokázali jedna druhú chrániť.
Parco Giardino Sigurta
Táto záhrada patrila spočiatku do súkromného vlastníctva doktora Carla Sigurtà. Ten ju však v roku 1941 pretvoril na park a od roku 1978 je prístupný verejnosti. V celom areáli sa nachádza množstvo jazierok, fontán, rôzne bylinné a kvetinové záhony, ale aj napríklad jaskyňa či psí cintorín. Park je miestom, kde sa spája história s kultúrou a prírodou do dokonalého súladu a návštevníkov obohatí nezabudnuteľným pocitom harmónie. Parco Giardino Sigurtà je práve vďaka týmto osobitným vlastnostiam vyhlasované svetoznámymi botanikmi a tisíckami návštevníkov parku každý rok za jednu z najúchvatnejších záhrad na svete. Päť veľkých tulipánových záhonov až s neuveriteľným 1 000 000 kvetov, záhony kosatcov, ruží, ľalií a astier, bludisko, slnečné hodiny, 18 okrasných rybníkov a jazierok sú len niektoré z atrakcií, ktoré si môžete vychutnať v tejto očarujúcej oáze.Každoročne nielen na jar sa tu objavujú stále nové a nové záhony, takže od marca do novembra je každý deň ideálnym dňom na návštevu.
Parco di Pinocchio - Collodi
Rozprávkový mrak, zvonkohra a benátsky kolotoč s lagúnou – zábavný park v mestečku Collodi, kde svoje detstvo strávil autor Pinocchia – Carlo Lorenzini, je plný prekvapení. Hneď vedľa sa nachádza Villa Garzoni a jej Dom motýľov – zážitkov budú mať deti až až.
Perugia
Talianske mesto Perugia je plné histórie, umenia, skvelého jedla a nekonečne nádherných výhľadov. Jeho minulosť je spojená s etruskou civilizáciou, ktorá rozkvitala v severozápadnej časti stredného Talianska a dlhé roky sa pokladali za veľmi tajomný národ. Zlatý vek sa Perugiou prehnal v 14. a 15. storočí a ten dnes môžeme obdivovať v rozprávkových uliciach mesta. Srdce mesta je vyššie položené, čo podnietilo moderných architektov v roku 2008 vytvoriť 4 km dlhú trať akéhosi malého metra, ktorým sa dá do centra dostať. Hlavné námestie Piazza IV. Novembre zdobí Palazzo dei Priori, mestská radnica, nádherná fontána Maggiore, katedrála San Lorenzo. V centre je veža Torre degli Sciri s výškou 46 m. Perugia je známa ako mesto študentov. Na hlavnej obchodnej ulici Corso Vannucci je vždy rušno. Z Perugie neodchádzajte bez sladkého čokoládového potešenia Baci, v ktorom je zabalený aj verš.
Pesaro
Pesaro je mestečko, ktoré nadchne nielen milovníkov krásnych pláží ale na svoje si tu prídu aj milovníci histórie. Mesto má centrum mesta vystavené v renesančnom štýle, množstvo pamiatok, múzeí ale aj kaviarničiek a reštaurácii, kde si môžete vychutnať tradičné aj netradičné talianske špeciality. Nachádza sa medzi Rimini a Ancorou, má pozvolné piesočnaté pláže vďaka čomu je vyhľadávaná aj dovolenkármi.
Pevnosť Rocca Paolina
Pevnosť Rocca Paolina bola v Perugii postavená v 16. storočí, keď práve pápež Paolo III. rozhodol postaviť hrad ako ukážku svojej moci a postavenia. Nechal preto zničiť niekoľko domov, kostolov, kláštorov. Tým chcel dokázať vplyvnej rodine Baglioni hlavne svoju dôležitosť a moc nad nimi. Stavbu navrhol architekt Antonio di Sangallo. Pevnosť bola postavená na strategickom mieste, aby sa mohol dívať na mesto. Bola nezvyčajne asymetrická a pripomínala obrys škorpióna. Nachádzali sa tu bašty aj úniková cesta v prípade obliehania. Po dokončení stavby boli vykopané priekopy, ktoré sa neskôr čiastočne zakopali a zničili niektoré jej časti, lebo sa považovala za zastaranú a nepotrebnú. Nakoniec v roku 1861 došlo ku demolácii. O vzkriesenie sa postarali reštauračné práce v roku 1965. Dnes ostala juhozápadná časť pevnosti, pivnice a nejaké delá. Používa sa na výstavy.
Piazza Navona
Piazza Navona je námestie v Ríme, ktoré je postavené na mieste štadióna Domitian. Zaujímavosťou tohto námestia je, že za architektúru viacerých z najkrajších barokových budov, ktoré uvidíte na tomto námestí, bola zodpovedná iba jediná žena. Piazza Navona je tiež miestom, kde sa každoročne konajú nádherné vianočné trhy. V zime sa toto námestie zaplní stánkami s dobrým jedlom, kolotočmi a betlehemom. V lete je pre zmenu toto miesto preplnené turistami i domácimi, ktorý si užívajú slnečné dni v miestnych kaviarniach.
Piazza dei Signori
Nádherné námestie Piazza dei Signori je najlepším východiskovým bodom na potulkách Veronou. Toto námestie je pre Veronu rovnako typické ako známy Júliin balkón a zobrazuje sa aj na mnohých pohľadniciach. Disponuje veľkým počtom architektonicky významných budov, ktoré majú aj veľký historický význam. Nájdete tu množstvo renesančných palácov, z nich za obhliadku jednoznačne stoja Palazzo degli Scaligeri a Palazzo del Comune. Najznámejšou budovou na tomto námestí je Loggia del Consiglio, ktorú postavil v roku 1476 Fra Giocondo a je príznačná svojou ohromujúcou fasádou s pôsobivými oknami s dvoma stĺpmi. Námestie sa však často prezýva aj „Piazza Dante“ keďže veľkou dominantou tohto námestia je socha venovaná básnikovi Dante Alighierimu postavená v roku 1865.
Piazza del Comune
Námestie Piazza del Comune v „husľovom“ meste Cremona je jedným z lombardských skvostov. Je plné histórie, krásnych budov, z ktorých stále dýcha čaro talianskej renesancie. Nádhernú fasádu cremonskej katedrály Santa Marii Assunta tvorí arkáda, ktorou sa dá prejsť v jej spodnej časti. Katedrálu dotvára zvonica Torrazzo s výškou 112 metrov. Oproti katedrále sa nachádza radnica Palazzo del Comune z 13. storočia a celú scénu dotvára ešte osemboké baptistérium z 12. storočia. Radnicu dnes zapĺňajú galéria a múzeum, kde sú vystavené aj slávne cremonské husle. Námestie zdobí aj honosný palác mestskej šľachty Loggia dei Militi. Jednou z najdôležitejších mestských osláv je Festa del Torrone, ktorá sa koná na námestí Piazza del Comune na jeseň so slávnostnými sprievodmi a kultúrnymi podujatiami, pričom sa ochutnáva slávny turecký med „torrone“. Ten môžete ochutnať kdekoľvek. V Cremone sa vyrába od 15. storočia. Vynikajúci je mandľový a orieškový.
Katedrála Santa Maria Assunta zdobí námestie Piazza del Comune v talianskom meste Cremona. Pôvodne bola postavená v románskom štýle, avšak dnes obdivujeme aj jej renesančnú podobu. Začala sa stavať na začiatku 12. storočia. Zdobí ju krásna mramorová fasáda. V spodnej časti sa nachádza arkáda, ktorou sa dá prechádzať. V jej centrálnej časti sa nachádza veľké rozetové okno. Lodžiu zdobia sochy Madony s dieťaťom a dvaja biskupi. Katedrála je spojená lodžiou s druhou najvyššou európskou stredovekou vežou Torrazzo. Postavili ju do výšky 112 metrov. Zdobí ju aj orloj so znameniami zverokruhu. Interiér katedrály tvoria vzácne fresky, ktoré znázorňujú Izáka, Jozefa, Abraháma a Jakuba. Zaujímavá je aj veľká freska o ukrižovaní Krista.
Piazza del Michelangelo
Michelangelovo námestie vzniklo v druhej polovici 19. storočia. Jeho podobu navrhol v rámci modernizačného projektu Risanamento, v roku 1860 Giuseppe Poggi, významný taliansky architekt, ktorý najviac ovplyvnil tvár dnešnej Florencie. Námestie bolo priamo budované ako vyhliadková terasa s panoramatickým pohľadom na renesančnú perlu Talianska. Dokončené bolo v roku 1869 a jeho súčasťou je aj neoklasicistická lódžia. Nachádza sa tu niekoľko kópii Michelangelovych diel.
Piazza del Popolo
Piazza del Popolo je jedným z najznámejších námestí v Ríme na úpätí Pincio. V strede námestia sa nachádza Egyptský obelisk venovaný Ramessesovi II. Bol postavený v priebehu 10. storočia na inom mieste a bol prenesený do Piazza del Popolo v roku 1589. Veľa návštevníkov prichádza na námestie Piazza del Popolo najmä kvôli Santa Maria del Popolo, bazilike s dvoma nádhernými plátnami Caravaggia a nádhernou renesančnou výzdobou. Impozantný výhľad na námestie môžete získať na schodoch na východnej strane námestia.
Pienza
Pienza je malá dedina v južnom Toskánsku v krásnom údolí Val d'Orcia. Obec sa nachádza asi 20 kilometrov východne od mesta Montalcino a niekoľko kilometrov na západ od Montepulciano uprostred nádhernej prírodnej krajiny. Pienza má strategickú polohu, vysoko na kopci a dominuje všetkým údoliam s mimoriadnymi výhľadmi. Táto očarujúca dedina je všeobecne známa ako mesto renesancie. Bola navrhnutá veľkým humanistom Eneaom Silviaom Piccolominim, ktorý sa neskôr stal pápežom Piusom II.
Piombino
Piombino je už tradične počiatočným mestom pri výprave na ostrov Elba. Pomerne veľké mesto nie je obľúbenou dovolenkovou destináciou, keďže je viac priemyselného charakteru. Nájdete tu všelijaké továrne, no za zmienku určite stojí jachtársky prístav. Zatiaľ neobjavená dovolenka v Piombine ponúka piesočnaté, aj skalnaté pláže, kulinárske špeciality, ale aj nespočetne veľa klubov, pre večernú zábavu.
Pitigliano
Pitigliano je skutočne jedinečná dedinka v južnom Toskánsku, v menej známej oblasti Maremma. Mesto je nazvané "la citta" di tufo ", pretože je posadené na tufovom blafte, čo umožňuje dramatický výhľad. Obec je tiež nazývaná "Malý Jeruzalem", a to nielen preto, že sa podobá na miniatúru tohto mesta, ale aj pre prítomnosť židovského obyvateľstva v meste. Už viac ako pol tisícročia tu existuje "hebrejská štvrť" a ešte stále sa tu nachádza synagóga, kosherské obchody a zachovali sa tu aj židovské tradície. Židovská štvrť je najcharakteristickejším a najkrajším úsekom mesta.
Piz Boe
Piz Boe sa nachádza v srdci Dolomitov. Popularita tejto plošiny sa neustále zvyšuje, pretože je najlahšie dostupnou v celých Dolomitoch. Môžete sa na jej vrchol dostať pokojne lanovkou a plne si tak vychutnať pohľad na krásnu prírodu. V lete býva dokonca často preplnená. Ak by ste si chceli však poctivo zaslúžiť výhľad zvrchu, Piz Boe ponúka aj jednu z najťažších pevných lanových trás. Musíte však brať na vedomie fakt, že táto trasa je extrémne náročná a zvážiť svoje schopnosti. Vďaka jej polohe je z jeho vrcholu vidno všetky štíty Dolomitov.
Plavba po jazere Garda
Plavby po jazere Garda sú príjemným spestrením. Lode odchádzajú z prístavu Sirmione alebo Salò a plavia sa smerom ku Rocca di Manerba a potom na Isola San Biagio alebo Isola dei Conigli. Najväčším ostrovom na jazere Garda je Isola Borghese, jediný stále obývaný, na ktorom stojí impozantná vila v benátskom neogotickom štýle. Všade naokolo je bujná vegetácia, kde žijú volavky, kormorány, labute a kačice.
Pláž Viareggio
Jednou z najobľúbenejších pláží v blízkosti Luccy je Viareggio, ktorá láka najmä na možnosť pozorovania delfínov pre tých, ktorí sa vydajú na výlet s morskými biológmi. Je ľahko dostupná aj verejnou dopravou. Pláž je dobre vybavená ležadlami a slnečníkmi, ktoré sú na prenájom, ale aj obchodmi, kaviarňami a reštauráciami. O niečo južnejšie je voľná pláž, ktorá je zdarma.
Pláž jazera Mergozzo
Lago Mergozzo meria síce len 2,8 km a je jeho brehy obklopujú prevažne lesy, ponúka však veľmi pekné a čisté pláže, kde sa dá aj kúpať. Nachádza sa tu jedna dedina s rovnakým názvom, ktorá je stelesnením útulnosti. Ideálne obdobie na kúpanie je od júna do začiatku septembra.
Plážový klub Macramè
Pozdĺž pobrežia Monopoli sú nádherné piesočnaté pláže s krištáľovo čistou vodou a zastrčené medzi skalnými útesmi. Vedľa pláží sú moderné plážové kluby, kde si môžete vychutnať drink na pláži, alebo si posedieť v taverne. Oplatí sa vyskúšať napríklad plážový klub Macramè s vynikajúcou reštauráciou, štýlovými lehátkami so slnečníkmi, relaxačnými zónami, ihriskom na volejbal, lounge barom, hrajúcou živou hudbou a zároveň je to miesto usporadúvania mnohých eventov s DJ-om.
Polignano a Mare
Krištáľovo čisté vody a útesy s jaskyňami vytesanými pri mori dávajú Polignano a Mare jeho jedinečnosť. Mestečko, známe aj ako Perla Jadranu je vzdialené len 30 km od Bari. Poligano je rodiskom renomovaného speváka Domenica Modugna, ktorý sa preslávil svojou piesňou Nel blu dipinto di blu. Fascinujúce historické centrum odhaľuje stopy svojej arabskej, byzantskej, španielskej a normandskej minulosti vrátane zvyškov štyroch strážnych veží, ktoré strážili staroveké mesto.
Pompeje
Jedným z nezabudnuteľných skvostov južne položenej talianskej Kampánie sú starobylé Pompeje, ktoré ležia približne 20 kilometrov od centra tejto oblasti, mesta Neapol. Pompeje, kedysi starorímske provinčné mesto na križovatke obchodných ciest, bolo mestom veľkého rozmachu. Ďalší rozvoj mesta Pompeje však zastavila erupcia sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu. V súčasnosti sa v Pompejách nachádza archeologický areál. Mnohé dobre zachované časti mesta sú totiž odkryté spod vrstvy popola a zeminy a aj preto je tu možné zažiť autentickú atmosféru minulosti. Lokalita Pompeje je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1997.
Ponza
Podľa miestnych legiend Ponza bol pomenovaný po Pontiovi Pilátovi, rímskom guvernérovi Judey, ktorý sa pokúsil zabiť Ježiša z Nazareta, aby sa usadil na tomto mieste proti rímskej vláde. Rodina Pontiusa Piláta vlastnila jaskyňu na Ponze, ktorá je po ňom stále pomenovaná. V súčasnosti je ostrov turistickou atrakciou s piesočnatými plážami, ako je Chiaia di Luna alebo Half Moon Beach, ktoré sú stále zatvorené kvôli padajúcim skalám z obrovského zrúcaného útesu.
Porta Nuova
Porta Nuova je jednou z hlavných obchodných štvrtí Milána. Pomenovaná je po dobre zachovanej neoklasickej bráne postavenej v roku 1810. Nachádza sa tu najväčší mrakodrap v krajine, Torre Unicredit alebo Tower Unicredit. V nej sa nachádzajú tri spoločnosti Fortune 500, konkrétne AlfaRomeo, Pirelli a Techint, s množstvom ďalších významných módnych spoločností
Porto Cervo
Porto Cervo je talianske prímorské letovisko na severe Sardínie. Porto Cervo je prezývané ako jedno z najdrahších stredísk na svete plné luxusných jácht a detské ihrisko miliardárov. Mestečko sa nachádza na južnom a východnom brehu prístavu, kde sú obchody, spravodajské agentúry, bary a reštaurácie. Na ostatných brehoch zálivu sa môže pochváliť starým a novým prístavom. Ďalej sa nachádza klubový dom exkluzívneho Yacht Club Costa Smeralda. Koniec nového prístavu má lodenicu schopnú opraviť i veľké luxusné jachty. Ak ste nadšencom veľkých krásnych a silných lodí, prídite sa nimi aspoň pokochať do tohto prístavu.
Porto Ercole
V mestečku Porto Ercole sa nachádzajú pozdĺž pobrežia pláže, na ktorých povrchu sa strieda piesok s kamienkami. Neostávajte však len na jednom mieste. Požičajte si malý čln a choďte sa pozrieť aj do iných zátok ako napríklad Acqua Fresca, Spiaggia Lunga, Le Viste a La Feniglia.
Portoferraio
Najväčšie mesto ostrova Elba, Portoferraio sa nachádza v provincii Livorno. Kvôli členitému terénu je mnoho jeho budov umiestnených na svahoch malého kopca ohraničeného na troch stranách morom. Mesto založil Cosimo I. de Medici, vojvoda z Toskánska v roku 1548 s názvom Cosmopoly, aby vyvážil prítomnosť španielskej pevnosti v meste Porto Azzurro. Prvé čo vás zaujme je maják, ktorý bol postavený v roku 1788 Leopoldom II. vojvodom z Toskánska, pričom jeho kamenná veža je vysoká 25 metrov a dodnes sa využíva.
Portofino
Talianska rybárska dedina a rekreačné stredisko známe svojim malebným prístavom a históriou. Portofino je často navštevované celebritami a umelcami. Jeho pobrežie lemujú budovy s krásnymi farebnými fasádami. Často sa považuje za inšpiráciu pre taliansku dedinu vo Walesi. Toto však architekt mestečka vo Walesi poprel a povedal, že chcel dať len tomuto mestu nádych Stredomoria. Portofino je známe i tým, že rovnaké meno má i jeden model auta značky Ferrari.
Portopiccolo Sistiana
Luxusný rezort Portopiccolo Sistiana je umiestnený v ohromujúcom pásme pobrežia s výhľadom na krištáľovo čisté more, je jedným z najlepšie zachovalých tajomstiev v severovýchodnej časti Talianska. Len hodinu cesty od Benátok a pár minút od Terstu, s ľahkým prístupom do Nemecka, Rakúska a Slovinska sa nachádza neuveriteľné letovisko. Fotogenické bazény, štýlové plážové kluby, krásne reštaurácie a množstvo butikov – to je Portopiccolo Sistiana. Rezort dokončili v roku 2015 takže je pomerne nový prírastok na talianskom pobreží. Postavený je v štýle starého talianskeho mesta a tvorí ho viac ako 400 domov a bytov.
Positano
Positano je prímorské mestečko v juhotalianskom regióne Kampánia, v provincii Salerno. Vyznačuje sa neobvykle krásnymi výhľadmi na more i okolité hory. Prechádzka uličkami Positana umožňuje zblízka si pozrieť špecifickú architektúru, na ktorej na prvý pohľad zaujmú dve veci. Prvou z nich sú úzke a vysoké stavby. Druhým nápadným rysom sú úzke uličky, ktoré mali pomáhať pri obrane mesta. Dnes sú tieto uličky plné malých obchodov s tovarom od miestnych výrobcov, ako napr. miestny tradičný likér Limoncello. Vo vyšších polohách nad mestom je možné sa napojiť na množstvo turisticky populárnych chodníkov. Tým najznámejším je trasa nazývaná Cesta bohov, ktorá vedie z Bornerana do Nocelle.
Posledná večera
Posledná večera je nástenná maľba Leonarda da Vinciho z 15. storočia, ktorá sa nachádza v refektári kláštora Santa Maria delle Grazie v Miláne. Je to jeden z najznámejších obrazov na svete. Posledná večera bola zdrojom mnohých špekulácií spisovateľov a historických revizionistov, ktorých často zaujímali údajné skryté posolstvá či nápady nájdené v maľbe, najmä od vydania románu Da Vinciho kód od Dana Browna v roku 2003. Dan Brown tvrdí, že osoba, ktorá je na pravej strane Ježiša, nebol Ján apoštol, ale Mária Magdaléna.
Pravá talianska zmrzlina
Pravá talianska zmrzlina, po taliansky Gelato, je vynikajúca delikatesa pre všetkých. Obzvlášť chutná sa nám zdá z jednoduchého dôvodu - v Taliansku podľa zákona musí gelato obsahovať minimálne 3,5% mliečneho tuku. Gelato sa môže podávať akýmkoľvek spôsobom vrátane pohára, v zmrzlinovom kuželi, sendviči alebo na koláčiku. História zmrzliny v Taliansku vznikla na základe mýtov, ktoré hovoria, že gelato vzniklo na Sicílii a bolo darom od bohov, ktorí ho dovtedy ukrývali v podzemí.
Priesmyk Pordoi
Priesmyk sa nachádza v nadmorskej výške 2 239 m a spája mestá Arabba a Canazei. Je to druhá najvyššia povrchová cesta, ktorá prechádza cez Dolomity. Na vrchole priesmyku môžete vidieť pamätník venovaný Faustovi Coppimu, ktorý bol vynikajúcim talianskym pretekárom v cyklistike, dosahoval svetovú úroveň a často bol prezývaný aj Šampión šampiónov. Cez tento priesmyk každoročne vedie trasa viacerých cyklistických pretekov, akými sú napríklad najznámejšie Maratona dles Dolomites, ktorých sa pravidelne zúčastňuje viac ako 9 000 pretekárov.
Punta Ala
Punta Ala je rozdelená na dve pláže. Prvá sa nachádza na konci turistického prístavu s pokojnou vodou a teplým pieskom. Druhá pláž je dlhá 2 km, tiahne sa pozdĺž Via della Dogana a nachádza sa medzi vežami Hidalgo a Cala. Táto pláž je ľahko dostupná a môžete sa na ňu vybrať aj pešo.
Reggio di Calabria
Reggio di Calabria je najväčšie a najľudnatejšie mesto na Kalábrii. Nájdu sa v ňom viaceré zaujímavé historické pamiatky. Reggio di Calabria sa môže pýšiť aj novým nábrežím, ktoré navrhla svetoznáma architektka Zaha Hadid. Na tomto novom nábreží sa nachádza na jednej strane múzeum s výstavnými priestormi, reštauráciou, archívom, akváriom a knižnicou. Na druhej strane nájdete rôzne kancelárie, fitness centrum či iné kultúrne zariadenia, kde sa chodia zabávať turisti i miestni obyvatelia.
Rio Marina
Štvrté najväčšie mestečko ostrova leží na východnom pobreží. Je ideálnym miestom pre strávenie príjemnej a pokojnej dovolenky s prekrásnymi plážami. Prvé stopy osídlenia v oblasti sa datujú do 15. storočia. V 18. storočí, keď začali klesať pirátske hrozby, obec začala rásť, rovnako ako aj prístav neďalekého Rio nell'Elba. Bane sa zatvorili v roku 1981 a momentálne je ekonomika mesta založená na cestovnom ruchu.
Rio nell´Elba
Pôvodom z doby bronzovej, Rio Elba je jedným z najstarších miest na ostrove a stopy jeho minulosti môžete vidieť aj dnes. Rovnako, ako je to v prípade všetkých ostatných mestách na východnej strane, jeho minulosť leží v baníckej tradícii, ktorá sa však už stráca v hmle času. S ťažbou železnej rudy prišlo aj nálezisko mnohých minerálov, ktoré sú uchované v miestnom múzeu. V spomínanej úschovni pokladov nájdete 700 rôznych druhov minerálov.
Riomaggiore
Riomaggiore sa nachádza v provincii La Spezia, ktorá sa nachádza v malom údolí regiónu Ligúria. Riomaggiore je najjužnejšou dedinkou miest Cinque Terre, ktorá je spojená chodníkom. Hlavnou ulicou Riomaggiore je Via Colombo, kde nájdete množstvo reštaurácií, barov a obchodov. Pobrežie je orámované malou plážou a vežovitými farebnými domami. Miestne vodstvo a hory boli vyhlásené za národné parky. Mestečko Riomaggiore inšpirovalo obrazy Telemaco Signorini, jedného z umelcov skupiny Macchiaioli.
Risiera di san Sabba
Risiera di San Sabba je päťpodlažná tehlová budova v Terste so smutnou minulosťou - počas druhej svetovej vojny slúžila ako nacistický koncentračný tábor pre politických väzňov a tranzitný tábor pre Židov do Osvienčimu. Dnes bývalý koncentračný tábor funguje ako občianske múzeum.
Rím
Hlavné mesto Talianska, mesto miest, historický Rím. Je jedným z najviac navštevovaných miest sveta. Nachádza sa tu množstvo fascinujúcich historických pamiatok, ktoré z tohto mesta robia vlastne najväčšie múzeum pod šírym nebom. Rím a mnohé jeho pamiatky sú výsledkom práce geniálnych umelcov, ku ktorým nepochybne patrili Rafaello, Michelangelo, Bernini a iní. Aj preto je jeho historické centrum zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rím však nie je len o histórii, ale aj značkových obchodoch, moderných budovách, reštauráciách i luxusných hoteloch. Rím jednoducho predstavuje najromantickejšie mesto na našej planéte.
Sabaudia
Pláž Sabaudia leží južne od Ríma. Vyslúžila si prezývku aj ako „pláž pre bohémov“. Už v minulosti ju obľubovali herci, speváci, filmové hviezdy a smotánka. Pláž je tu piesková, s pozvoľným vstupom do mora.
Salve
Polostrov Salento ukrýva nádherné zátoky a pieskové pláže s jemným pieskom. Na pobreží Iónskeho mora, južne od Narda sa nachádza Salve. Miesto očarí prívetivou atmoséfrou, ktorú si môžete vychutnať aj v niektorej skvelej reštaurácii a objednať si čerstvé apúlske špeciality.
San Bernardo
San Bernardo je tretí najvyšší cestný priesmyk vo Švajčiarsku, ktorý spája kantón Valais vo Švajčiarsku s mestom Aosta v regióne Valle d'Aosta v Taliansku. Je to zároveň najnižší priechod ležiaci na hrebeni medzi dvoma najvyššími vrchmi Álp, Mont Blanc a Monte Rosa. San Bernardo je jedným z najstarších priesmykov cez západné Alpy, s dôkazmi o jeho používaní už od doby bronzovej. V roku 1049 sa popri tomto priesmyku postavil hospic, ktorý sa neskôr stal slávnym najmä vďaka vyhľadávaniam ranených turistov pomocou záchranárskych psov.
San Fruttuoso
Kláštor San Fruttuoso je venovaný svätému biskupovi Fructuosovi. Do kláštora sa nedá dostať žiadnou cestou, je prístupné iba po mori alebo pozdĺž dvoch malebných ciest z Portofina. Z kláštora je nádherný výhľad na blízku pláž. V zátoke sa nachádza slávna socha Kristovej priepasti umiestnená v roku 1954 na morskom dne a obnovená v 90. rokoch minulého storočia. Od roku 1983 je kláštor súčasťou architektonického bohatstva talianskeho fondu životného prostredia vďaka daru rodiny Doria Pamphilj.
San Giulio
San Giulio je ostrov v strede jazere Orta. Najznámejšou stavbou na ostrove je bazilika sv. Giulia, ktorá sa v roku 1976 stala benediktínskym kláštor. Legenda hovorí, že ostrov, ktorý leží nie viac ako 400 metrov od pobrežia jazera Orta, bol kedysi holou skalou obývanou hadmi a strašnými monštrami, až do roku 390, kedy San Giulio prišiel na toto miesto a prekročil jazero. Svätý Giulio tu založil kostol a neskôr sa rozhodol byť pochovaný práve na tomto mieste. Ostrov premenil na centrum evanjelizácie celej oblasti.
San Leo
Je neveľká dedinka, ktorá má len okolo 3000 obyvateľov, no napriek tomu môžeme povedať, že ide o umelecky významné mesto. Práve Dante Alighieri San Leo spomínal v svojej Božskej komédii a aj vďaka tomu hlavné námestie nesie jeho meno. Dedinka je tiež známa ako srdce historického regiónu Montefeltro, preslávila sa aj ako dejisko rôznych historických a geopolitických udalostí. Vďaka svojej nezameniteľnej atmosfére je často vyhľadávaná aj filmármi či dokumentaristami.
San Marino
Najstaršia republika, najstaršia nezávislá krajina a jeden z najmenších štátov na svete! Územiu veľkému necelých 61 km² dominuje vápencová hora Monte Titano, na ktorej sa týčia tri veže Guaita, Cesta a Montale. Pri pohľade od mora vytvárajú typickú panorámu tohto miništátu. Veže dokázali ochrániť slobodu a nezávislosť obyvateľstva – nikdy sa ich nepodarilo dobiť. Aj z tohto dôvodu sa dostali spolu s korunkou, zelenými vetvičkami a nápisom „Libertas“ do znaku republiky. To, koho meno nesie tento miništát, prečo slovo sloboda je tu najčastejšie používané a kto vládne tejto krajine sa dozviete počas výletu do tohto miesta. So San Marinom sú spojené i výhodné nákupy parfumov, kožených výrobkov, šperkov i suvenírov.
San Michele
Sacra di San Michele je jedno z najkrajších miest v celom Piemonte a nie náhodou je nazývané "svätým symbolom" tohto regiónu. Kláštor sa nachádza na vrchole hory Pirchiriano a podľa legendy opátstvo postavili anjeli a sv. Giovanni Vicenzo. V roku 983 bol chrám založený piatimi mníchmi z benediktínskeho rádu a odvtedy sa postupne rozširovalo povedomie o chráme a jeho popularita. Už v krátkom čase sem prišlo sto ďalších mníchov, aby vykonávali svoje apoštolské a vzdelávacie aktivity a chválili tak meno Boha po celej Európe.
Sanremo
Sanremo je mesto na pobreží Stredozemného mora v západnej Ligúrii. Ak prídete do Sanrema, musíte určite ochutnať miestne špeciality ako sú olivy Sardenara, Focaccia, Focaccia alle Cipolle, Torta Verde, Farinata či Taggiasca. Zabávať Vás budú viacerí pouliční umelci či miestna hudba, ktorú je počuť na každom kroku. V Sanreme sa dokonca nachádza vila Alexandra Nobela, v ktorej zomrel. V tejto vile sa momentálne nachádzajú expozície predmetov z jeho života. Sanremo je jednoducho nádherné prímorské mesto so skvelou kuchyňou, krásnym pobrežím a bohatou históriou.
Santa Cesareo Terme
V Santa Cesareo Terme sa nachádza krásne skalnaté pobrežie Iónskeho mora, ktoré má zaujímavé prírodné scenérie. Nachádzajú sa tu výborné reštaurácie, kde si môžete pochutnať napríklad na grilovanej chobotnici.
Santa Margherita di Ligura
Majestátne útvary na najväčšom prírodnom javisku v Európe tvoria každoročne pôsobivú kulisu pre operné predstavenia. Približne pred 2000 rokmi sa v kameňolome Margarethen ťažil pieskovec, a práve tak vznikla skalná scenéria, ktorá sa využíva pre operné predstavenia v rámci Operných slávností, ktoré rok čo rok prilákajú viac ako 200.000 návštevníkov. Bohatý program z viacerých žánrov ponúka popri medzinárodných operných hviezdach aj velikánov džezu a popu s vystúpeniami pod holým nebom.
Santa Margherita di Ligure
Santa Margherita di Ligure sa nachádza na východnej Ligurskej riviére. Mesto sa nachádza východne od metropoly Janov. Santa Margherita di Ligure je obklopená kopcami, ktoré sú pokryté stredomorskou vegetáciou ako sú borovicové a gaštanové lesy či olivové háje na ktorých sú vily a záhrady s výhľadom na takzvané Delfínie pobrežie, ktoré spája toto mesto s Portofinom. Mesto Santa Margherita di Ligure je obľúbené turistické a prímorské letovisko na riviére Levante.
Santa Maria delle Grazie
Santa Maria delle Grazie je kostol a dominikánsky kláštor v Miláne zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V kostole sa nachádza obraz Poslednej večere od Leonarda da Vinciho, ktorý je v refektári kláštora. Počas 2. svetovej vojny v noci z 15. augusta 1943 zasiahol kostol a kláštor angloamerický vzdušný bombardovací útok. Prežili len niektoré steny vrátane tej, na ktorej je Posledná večera. V súčasnosti Sacrestia vecchia alebo stará sakristia, navrhnutá a postavená Donatom Bramantem je sídlom dominikánskeho kultúrneho centra, v ktorom bratstvo organizuje konferencie o rôznych témach týkajúcich sa spirituality, filozofie, umenia, literatúry a sociológie.
Santa Marinella
Pekná pláž Santa Marinella leží 70 km od Ríma. Je obľúbená pre pieskovú pláž s pozvoľným vstupom do mora. Nájdete tu množsto barov, reštaurácií a obchodov.
Sant´ Antimo
Sant´ Antimo je bývalý benediktínsky kláštor v obci Montalcino v Toskánsku. Nachádza sa asi 9 km od pútnickej cesty Via Francigena, ktorá smeruje až do Ríma. Po mnohých rokoch nepoužívania opátstva bolo v roku 1992 obsadené malou komunitou premonštrátskeho rádu. Od januára 2016 sú obyvatelia komunity mnísi Benediktínskeho poriadku Olivetanu. Na kaplnke môžete vidieť fresky Giovanni d'Asciano s príbehmi sv. Benedikta a v súčasnosti pôsobí ako sakristia. Pod kaplnkou je krypta s loďou a dve uličky rozdelené štyrmi stĺpmi.
Sardínia
Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori hneď po Sicílii. Nachádza sa v západnom Stredomorí neďaleko francúzskeho ostrova Korzika. Ostrov má bohatú kultúru. Každé mesto a dedina majú svoje špecifické oblečenie - farebné, rôznorodé a originálne formy sardínskeho oblečenia sú symbolom príslušnosti k špecifickej skupine obyvateľov. Sardínia má okrem zaujímavého oblečenia aj svoju tradičnú hudbu - je domovom jednej z najstarších foriem vokálnej polyfónie, všeobecne známej, ako cantu a tenore.
Savona
Prístavné mesto Savona leží v severotalianskej Ligúrii cca 40 km od Janova. Je známe predovšetkým ako prístav pre výletné lode a trajekty na Korziku. Medzi najdôležitejšie pamiatky mesta patrí baroková bazilika Duomo Santa Maria Assunta z konca 16.stroročia, v ktorej môžete obdivovať fresky „Sixtínskej kaplnky Savony“, palác Gavotti s múzeom a stredoveká pevnosť Fortezza del Priamar. Symbolom mesta je aj veža Leon Pancaldo, nazývaná aj ako Torretta. V areáli prístavu, neďaleko naloďovacieho terminálu sa nachádza zaujímavé múzeum All About Apple zachytávajúce vývoj svetoznámej technologickej spoločnosti Apple. Medzi najslávnejších obyvateľov mesta patrili pápež Sixtus IV. a moreplavec Krištof Kolumbus.
Serralunga d´Alba
Štíhly a majestátny hrad dominuje jednej z najkrajších dedín v oblasti Langhe, obklopenej kopcami s vinicami. Tento hrad je považovaný za jeden z najlepšie zachovaných šľachtických hradov zo 14. storočia v Piemonte. Je jedinečný v celom Taliansku. Pevnosť, ktorá stúpa smerom k oblohe, má v skutočnosti architektonickú štruktúru francúzskeho donjona. Jeho stavba sa datuje do konca 14. storočia, kedy rodina Falletti dostala majetok ako odmenu za ich vojenskú angažovanosť. Z okien budovy je možné si vychutnať nádherný výhľad na celú Langhu až do Álp.
Sovana
Mestečko Sovana je pôvodne etruského pôvodu a vzniklo v 7. storočí pred naším letopočtom. Vďaka svojej malebnosti a atraktívnemu stredovekému centru s viacerými starobylými pamiatkami patrí Sovana medzi najkrajšie mestečká nielen v južnom Toskánsku, ale v celom Taliansku. Výhodou je najmä, že všetky pamiatky sú tu sústredené na jednej dlhej dláždenej cestičke, ktorá sa tiahne od zámku Via di Mezzo.
Spiaggia della Scialara
Vo Vieste sa nachádza 3 km dlhá piesková pláž Spiaggia della Scialara. Dominantou pláže je 25 metrov vysoký útes Pizzomunno. Je ikonou nielen pláže ale aj celého mesta. Pláž je piesková s pozvoľným vstupom do mora, čo je vhodné aj pre rodiny s deťmi.
Spoznávanie delty rieky Pád od Roviga
Rovigo je vstupným bodom pre výlety do delty rieky Pád, ktorá je najdlhšia rieka Talianska. Jej delta je skvelým miestom pre aktívnu a plážovú turistiku. Môžete jazdiť na kanoe, bicykloch, pozorovať vtáctvo, ísť na výlety loďou či relaxovať na pláži. V delte žijú ružové plameniaky. Pekným miestom na návštevu je pobrežná botanická záhrada Porto Caleri.
Stupinigi
Stupinigi je jednou z rezidencií Kráľovského rodu Savoy v severnom Taliansku. Bol postavený ako kráľovský poľovnícky hrad na začiatku 18. storočia. Pôvodný hrad vlastnila rodina Acaja Rodu Savoy, páni z Piemontu až do roku 1418. Nový palác navrhol architekt Filippo Juvarra pre kráľa Sardínie Victora Amadeusa II. ako palazzina di caccia, teda lovecký zámok. V súčasnosti sa v paláci Stupinigi nachádza Museo di Arte e Ammobiliamento, múzeum umenia a nábytku. Stupinigi má najdôležitejšiu zbierku nábytku z Piemontu, vrátane prác najvýznamnejších tvorcov v Turíne, Giuseppe Maria Bonzanigo, Pietro Piffetti či Luigi Prinotti.
Talamone
V Talamone sa nachádzajú menšie pieskové pláže, ktoré sú ukryté v zátokách. Na týchto verejných plážach budete mať vďaka tomu dostatok súkromia. Na tomto mieste si prídu na svoje tí, ktorí majú radi vodné športy. Miestne vody sú ideálne na windsurfing, kitesurfing či plachtenie. Na severnej strane sa nachádzajú vo vode skaly, ktoré sú ideálne na objavovanie podmorského života počas potápania.
Terme di Saturnia
Terme di Saturnia sú očarujúce kúpele zasadené na úpätí stredovekej dediny Saturnia obklopené typickým parkom. Terme di Saturnia SPA & Golf Resort sú kúpele najvyššej úrovne, schopné uspokojiť veľmi náročnú klientelu. Ponorením do štyroch termálnych bazénov si môžete vychutnať okolitú panorámu prírody kraja Maremma. Ponuku dopĺňa wellness centrum a golfové ihrisko s 18 jamkami. Terme di Saturnia a jeho sírne vody, ktoré prúdia z podzemia pri prietoku 800 litrov za sekundu a pri konštantnej teplote 37 ° C, boli známe už v čase Etruskov. Následne, od roku 280 pred n. l. začali Rimania ťažiť z týchto vôd. Boli prvými, ktorí vytvorili skutočné budovy na terapeutické využívanie.
Terracina
100 km južne od Ríma leží pekné letovisko Terracina. Jeho pobrežie ponúka krásne výhľady, útulné pláže a krásne historické centrum mesta.
Terst
Terst je mestečko rozprestierajúce sa na hranici Talianska a Slovinska na pobreží Jadranského mora v Benátskom zálive. Mesto hralo v minulosti pod nadvládou Rakúsko-Uhorska významnú rolu ako centrum politiky, hudby, umenia, literatúry a kultúry. V istom období sa stalo domovom slávneho írskeho spisovateľa Jamesa Joyca. Jeho ekonomický a turistický význam však na konci 20. storočia začal upadať. V súčasnosti tu žije približne 200 tisíc obyvateľov a mesto sa stále rozrastá. Takisto sa tu znova rozmáha turizmus, ročne toto mesto navštívi čoraz viac turistov a cestovateľov.
Torre Canne
V Torre Canne sa nachádzajú nádherné pláže, s rmantickými zákutiami a s azúrovým morom. Sú tu plážové bary a reštaurácie s miestnou kuchyňou.
Torre dell'Orso
Pláž Torre dell'Orso patrí medzi najkrajšie v Apúlii. Leží v meste Melendugno v provincii Lecce. Obľubujú ju rodiny s deťmi. Tvorí ju 900 metrov dlhé pobrežie so svetlým pieskom, útesmi, borovicovým hájom a priezračným morom. Nachádzajú sa tu bary, sprcha, toalety, lehátka, slnečníky, rodinná časť, kde sú vodné atrakcie ako jazda na kajaku.
Trani
Trani je historický rybársky prístav v Apúlii medzi mestami Bari a Barletou na pobreží Jadranského mora. Trani nemá mnoho turistických atrakcií. Je to mesto, kde sa môžete potulovať po uličkách a obdivovať výhľad na prístav. Jednou skutočne dôležitou vecou je vidieť katedrálu, Cattedrale di San Nicola Pellegrino, ktorá dominuje pobrežiu. Neďaleko katedrály je múzeum kostola, Museo Diocesano, ktoré vystavuje zbierku sochárskych a archeologických nálezov z kostolov mesta Trani.
Treviso
Talianske mesto Treviso nie je len plné pamiatok, ale aj svetového vína Prosecco a tiramisu, ktoré vznikli práve tu a v podstate nie je to až tak dávno, pretože recept vznikol pred vyše 60 rokmi. Od Benátok je vzdialené len 30 km. Centrum mesta je Piazza dei Signori s krásnymi stavbami ako napríklad Palazzo dei Trecento z 13. storočia, ktorý je vyzdobený krásnymi freskami. Treviso sa môže pochváliť katedrálou sv. Petra z 15. storočia, krstiteľnicou z 11. storočia. Gotický kostol San Nicolo z 12. storočia vnútri zdobia nádherné fresky, ktoré zachytávajú mníchov pri práci. Kostol sv. Františka z 13. storočia zas podčiarkuje románsky sloh avšak neskôr ho poničili Napoleonovi vojaci. V meste sú k videniu aj mestské hradby, ktoré sú dlhé až 5 km a dopĺňajú ich brány a parky.
Tropea
Tropea je známa najmä nádherným morom. Ale niektorí nevedia, že Tropea je preslávená i červenou cibuľou. Viaceré dediny v okolí Tropei produkujú veľmi kvalitnú červenú cibulu. V Taliansku je táto cibuľa známa ako cipolla di Tropea. V Taliansku sa dokonca stala synonymom pre všetku červenú cibuľu. Jedna zo zmrzlinárni v meste Tonino dokonca robí zmrzlinu s červenou cibuľkou. Takúto špecialitu by zaiste ochutnali všetci nadšenci tejto mierne štipľavej zeleniny.
Turín
Turín je významné obchodné a kultúrne mesto v severnom Taliansku. V roku 1997 bola časť historického centra Turína zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pod názvom Rezidencia Kráľovského rodu Savoy. Mesto má bohatú kultúru a históriu, známe je aj svojimi početnými umeleckými galériami, kostolmi, palácmi, operami, divadlami, knižnicami či múzeami a ďalšími miestami. Turín je takisto známy svojou renesančnou, barokovou, rokokovou, neoklasickou a secesnou architektúrou. Hlavným turistickým lákadlom je celé historické centrum mesta, ktoré v sebe ukrýva viacero zaujímavých historických pamiatok.
Ulignano
Ulignano tvorí súčasť talianskeho mesta San Gimignano. V tomto mestečku sa nachádza nádherná farma Tenuta Torciano. Z farmy sa vám naskytne nádherný panoramatický výhľad na okolitú krajinu, ktorá je zložená z dubových lesov, olivových hájov či vinohradov. Panuje tu pokojná atmosféra a zaručene si tu oddýchnete po objavovaní všetkých toskánskych pamiatok. Na tejto farme sa vyrába skvelé víno Chianti, či hroznový destilát Grappa, ktorý samozrejme môžete ochutnať.
Urbino
Je mesto ležiace juhozápadne od mesta Pesaro. Nejde o veľké mesto, žije tu len okolo 15000 obyvateľov, no napriek tomu malo najmä v minulosti dôležitý význam. Urbino zažilo rozkvet v 15. a 16. storočí, vybudovalo sa tu historické centrum, ktoré je dodnes pýchou mesta. Do povedomia sa dostalo aj rodisko slávneho umelca Rafaela alebo architekta Donata Bramanteho.
Val d´Aosta
Val d´Aosta je hornatý región v severnom Taliansku. Je to jediný taliansky región, ktorý nie je rozdelený na provincie. Úradným jazykom v tejto oblasti je taliančina a francúzština, no väčšina obyvateľstva hovorí miestnym dialektom. Val d´Aosta je alpské údolie, ktoré spája talianske svahy Mont Blanc, Monte Rosa, Gran Paradiso a Matterhorn. Najvyšším vrcholom tejto oblasti je Mont Blanc. V tejto hornatej oblasti sa výborne darí niektorým odrodám hrozna.
Valdobbiadene
Nádherné talianske mesto Valdobbiadene je plné zelených kopcov a vína, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti, 50 km od Benátok. Leží v pod alpskej oblasti a to 100 km od Dolomitov, čím je tu veľmi dobrá klíma pre pestovanie hrozna. Oblasť Conegliano Valdobbiadene je domovom najlepšieho Prosecca, extra suchého sýteného bieleho vína. Medzi najznámejšie značky patria Altaneve, Mionetto, Masottina. Už viac ako tri storočia sa miestni obyvatelia venujú pestovaniu hrozna a výrobe Prosecca. Jeho úspech začal viac prekvitať po založení prvej talianskej školy pre výrobu vína v roku 1876. Na celej ploche je 15 oblastí, kde sa produkuje hrozno a považuje sa za najvýznamnejšie svetové centrum Prosecca. Tunajšie víno získalo aj najvyššie ocenenie za kvalitu.
Valeggio & Borghetto sul Mincio
Vnútrozemie južne od jazera Garda pozdĺž rieky Mincio čo je jedna z najčistejších riek v Taliansku bola vyhlásená za prírodný park. Nájdete tu bohatú a dávnu históriu, čarovnú krajinu, príbehy duchov a víl, rafinovanú a chutnú kuchyňu. Mestečku Valeggio dominuje hrad zo 14. storočia postavený rodinou Scala na kopci s výhľadom na údolie Mincio. V minulosti bol hrad prístupný pomocou padacích mostov, ktoré dnes nahradila dláždená cesta. Centrálne nádvorie hradu charakterizuje výrazná okrúhla veža, najstaršia stavba pevnosti. Ide o stavbu v tvare podkovy z 10. storočia, kedy tu už stála malá pevnosť na kontrolu strategického prechodu cez rieku Mincio. Z nádvoria si môžete vychutnať výhľad na východ smerom na Veronu a údolie Pádu a na západ na pohorie Mincio a oblasť v okolí jazera Garda.
Vatikán
Centrum kresťanského sveta púta pozornosť mnohých cestovateľov. Svoje nadanie tu zvečnili najvýznamnejší umelci všetkých čias a dodnes tu sídlia skvosty, ktoré reprezentujú nie len kresťanstvo. Pravý breh rieky Tiber, to je územie, na ktorom sa rozkladá tento malý štát s rozlohou 0,44 km2 a počtom obyvateľov 900. Vatikán je sídlom pápežov len od roku 1377, teda šesť storočí. Verejnosti sú prístupné Bazilika sv. Petra, Vatikánske múzeá a Vatikánske záhrady.
Vernazza
Vernazza jedno z piatich miest, ktoré tvoria región Cinque Terre. Vernazza je štvrté mesto, ktoré smeruje na sever, nemá žiadnu automobilovú dopravu a zostáva jednou z najpestrejších rybárskych dedín na talianskej riviére. Je to jediný prírodný prístav v oblasti Cinque Terre a je známe svojimi elegantnými domami. Názov Vernazzy pochádza z latinského prídavného mena verna, čo znamená natívne. Podobne pomenované domáce víno, vernaccia pomohlo presláviť túto malebnú dedinku.
Verona
Shakespeare sem vložil jeden z najznámejších príbehov lásky medzi Rómeom a Júliou. Od tých čias sa talianskemu mestu Verona nepovie inak ako mesto milencov. Len kúsok od námestia Piazza delle Erbe stojí malý stredoveký palác, ktorý domáci ukazujú ako dom, v ktorom žila Júlia. A samozrejme, nechýba ani slávny balkón. Od tretieho storočia pred naším letopočtom bola Verona centrom rímskeho obchodu, so starovekou bránou, námestím a veľkou rímskou arénou, ktorá ešte aj dnes slúži ako miesto pre veľké svetové opery. Rímsky amfiteáter je jeden z najväčších svojho druhu a patrí medzi najlepšie zachované stavby. V súčasnosti je mesto zapísané medzi pamiatkami UNESCO.
Vezuv
Vezuv je jediná činná sopka lokalizovaná priamo na európskom kontinente. Nachádza sa východne od Neapola. Nakoľko v minulosti už boli zaznamenané viaceré erupcie a v jej bezprostrednom okolí žije viac ako 3 milióny ľudí, je označovaná za jednu z najnebezpečnejších aktívnych sopiek sveta. Na svahoch Vezuvu sa nachádza veľmi bohatá a rozmanitá flóra a fauna - pre ich ochranu bola na svahoch Vezuvu vyhlásená prírodná rezervácia Národný park Vezuv.
Veľká dolomitská cesta
Veľká dolomitská cesta alebo po taliansky Grande Strada delle Dolomiti sa nachádza medzi mestami Cortina d’Ampezzo a Bolzano a ponúka najkrajší výhľad v celej Európe. Známa je najmä vďaka svojim serpentínam a priesmykom, ktoré sa miestami môžu zdať hrozivé, no ich pôvab vás určite nenechá chladnými a nebude z nich vedieť spustiť svoj pohľad. Na záver sa môžete tešiť na výhľad, ktorý sa Vám naskytne na samom vrchole - toľká krása prírody sa slovami opisuje len veľmi ťažko.
Via Condoti
Táto ulica je nevyhnutnou návštevou všetkých shopaholikov a módnych fanúšikov, ktorí prichádzajú do Ríma. Všetky známe luxusné značkové značky (napr. Prada, Valentino, Gucci, Dior) majú tam svoje butiky a vy môžete stráviť trochu času obdivovaním ich práce a okenného nakupovania. Na tejto ulici môžete navštíviť aj najstaršiu kaviareň v Ríme - Antico Caffè Greco (založená v roku 1760). Ulica je na jednej strane ohraničená španielskymi schodmi a táto časť ulice je najčastejšie preplnená. Určite by ste si nemali nechať ujsť toto miesto, aj keď nie ste fanúšikom nakupovania, pretože má skutočne špeciálnu atmosféru.
Via Condotti
Via Condotti je jednou z najznámejších ulíc Ríma. Nachádza sa severne od historického centra a spája Via del Corso so Španielskym námestím. V súčasnosti je Via Conditti jednou z ulíc, kde nájdeme množstvo luxusných butikov ako Dior, Gucci, Hermes, Armani, Salvatore Ferragamo či veľa iných. Cestou zo Španielskych schodov môžete vidieť viaceré zaujímavé pamiatky ako napríklad Palazzo Della Porta Negroni Caffarelli, Palazzo Avogadri Neri, Palazzo Megalotti, Palazzo Maruscelli Lepri a mnoho iných.
Vicenza
V 2. storočí pred n.l. vzniklo v severnom taliansku mesto Vicenza, ale až o niekoľko storočí ho preslávil architekt Andrea Palladio. Umelec sa podpísal pod mnohé stavby s módnym klasickým štýlom, na ktorý nadviazalo mnoho iných architektov. Mesto je tak skutočným architektonickým klenotom. Vila La Rotonda je spojením kopulovej stavby a chrámového priečelia, čím priniesol do umenia nové prvky v období 16. storočia. Obnovil mnohé aristokratické vicenzské paláce a tiež sa venoval stavbám vidieckych víl v okolí. Krásne pôsobí Teatro Olimpico. Na Piazza dei Signori sa nachádza Palladiove jedinečné dielo Basilica Palladiana a múzeum Palladio s otvorenými kolonádami a antickými stĺpmi. Budova slúžila na stretnutie miestnej vlády a v spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Pozornosť priťahuje aj Palazzo Chiericati a kostol Santa Maria Annunciata.
Vietri sul Mare
Mesto Vietri sul Mare je známe svojou úchvatnou keramikou, ktorá sa tu tradične vyrába najmenej od 15. storočia a je považované za vstupnú bránu k pobrežiu Amalfi. Hlavným orientačným bodom v tomto meste je kostol sv. Jána Krstiteľa, budova neskoro renesančného neapolského štýlu s vysokou zvonicou. Okrem zaujímavého kostola a keramiky Vás určite osloví krištáľovo čistá voda, ktoá splýva s jasne modrou oblohou, po ktorých sa rozprestierajú hrejivé slnečné lúče a vytvárajú tak miesto, ktoré je priam balzamom na dušu.
Vignanotica a lodný výlet
Pri meste Mattinata sa nachádza pláž Vignanotica, ktorej dominujú veľké vápencové útesy. Nachádzajú sa tu lehátka, slnečníky, možnosti na vodné športy, reštaurácie, kaviarne. Odtiaľto je možné vydať sa loďou na poznávanie úchvatného pobrežia.
Vila Borghese
Vila Borghese je záhrada v anglickom štýle v Ríme, v ktorej sa nachádza množstvo budov, múzeí a iných atrakcií. V záhrade nájdete repliku Shakespearovho divadla Globe postavenúv roku 2003. Popri vilách z roku 1911 sa nachádza zoologická záhrada, ktorá bola nedávno prepracovaná do štýlu s minimálnym umiestnením zvierat do klietok. Vila Borghese je často navštevovaná miestnimi obyvateľmi aby si nachvíľku oddýchli od rušných talianskych ulíc.
Vila Torrigiani
Villa Torrigiani sa nachádza v osade Camigliano, mestečku Capannori v meste Lucca a je jednou z najkrajších v celej oblasti. Dlhá a monumentálna cesta smerujúca do vily je lemovaná cyprusmi a má pompéznu bránu, odkiaľ je viditeľná fasáda, tak bohatá a ozdobená, že sa zdá byť vyšívaná. Vila Torrigiani, sa vyznačuje symetricky členenou záhradou, ktorej pôvodný plán je pripisovaný slávnemu francúzskemu záhradnému architektovi André Le Notreovi. Záhrady sú súborom jaskýň, nymfových chrámov, kvetov, tajných vodných hier, ktoré majú viesť k pocitu, akoby ste boli v rozprávke.
Villa Borghese ZOO
Prvý krát bola zoologická záhrada otvorená už v roku 1908, po čase však upadla do zabudnutia, až kým znovu nebola renovovaná na „biopark“. Dnes tu žije 200 druhov rôznych zvierat, veľké mačkovité šelmy, tučniaky, opice, medvede. Deti si tu užijú aj pekný park a ihrisko. S detmi môžete Villu Borghese spoznávať aj vláčikom alebo na rodinnom bicykli, kde si užijete skvelú zábavu.
Villa Lante
Villa Lante nájdete v provincii Viterbo v meste Bagnaia. Je jednou z najznámejších talianskych manieristických záhrad svojou históriou siahajúcich do 16. storočia. Skladá sa z dvoch symetrických domov a záhrady v ktorej sú charakteristickými prvkami fontány, vodopádmi, fontánami a jaskyne. V roku 2011 bola záhrada v okolí Villa Lante zvolená za najkrajšiu záhradu v Taliansku. Ak sa vám zdá byť povedomá, nie je to náhoda, záhrada sa totiž objavila vo viacerých filmoch.
Villa Stagni
Villa Stagni v obci Crespellano je jednou z najstarších a najluxusnejších rezidencií v tejto oblasti. Ako hrad ho nechal v roku 1474 postaviť Eliseo Cattanei, ako uvádza malá doska zapustená do fasády vo vile. Celej stavbe stále dominuje stredoveká veža. V 18. storočí vilu opisovali ako nádherné miesto, s priekopami, vežou, ktorých úlohou bola v 15. storočí obrana. V napoleonskej ére, po potlačení náboženských rádov a konfiškácií majetku ho kúpila rodina Stagni, ktorá ho vlastní dodnes. V priebehu 19. a 20. storočia sa uskutočnili reštaurátorské práce, ktoré starobylú pevnosť premenili na rezidenciu. Vonkajšie priekopy boli zaplnené zeminou, ústredná časť hradu s nádvorím so studňou bola zbúraná a nahradená neogotickou budovou. Neďaleko vily sa nachádza oratórium San Michele Arcangelo, ktoré slúžilo ako farnosť. Aj keď vzhľad budovy nie je pôvodný, Villa Stagni patrí medzi najzaujímavejšie pamiatky pri Bologni.
Villa d Este
Bývalý františkánsky kláštor vyvlastnený guvernérom mesta Tivoli, Villa d'Este bola postavená v 16. storočí v Tivoli ako majestátne renesančné sídlo s očarujúcimi záhradami. V dnešnej dobe je múzeum zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Všetky izby vo Villa d'Este sú zdobené krásnymi freskami namaľovanými na stenách a stropoch. Najviac dychberúcou časťou vily je nádherný výhľad na záhradu a okolie vily.
Viterbo
Mesto, ktoré vás prekvapí svojou stredovekou krásou a zaujímavou históriou. Nájdete tu niekoľko skvelých múzeí, krásne kostoly a pekné námestia. Ale mesto Viterbo je nezmazateľne spojené s pápežmi, nazýva sa aj "La Citta 'dei Papi" - mesto pápežov. Viterbo sa stalo hlavným mestom katolicizmu v roku 1257, keď pápež Alexander IV., presťahoval papežský súd do mesta, aby sa vyhli občianskym nepokojom v Ríme. Jeho najväčšou atrakciou je prirodzene Pápežský palác.
Víno Nobile
Víno Nobile je červené víno so štatútom Denominazione di Origine Controllata e Garantita, ktoré sa vyrába vo viniciach okolo mesta Montepulciano v Taliansku. Víno sa vyrába predovšetkým zo santagiovskej odrody hrozna známeho lokálne ako Prugnolo gentile, zmiešaného s Canaiolo Nero a malým množstvom iných miestnych odrôd, ako je Mammolo. Víno starne 2 roky a ak to je riserva, tri roky. Víno by sa nemalo zamieňať s Montepulciano d'Abruzzo, červeným vínom vyrobeným z hrozna Montepulciano v regióne Abruzzo v strednej a východnej časti Talianska.
Výhľady z Mottarone
Verbania je hlavným prístavom na jazere Maggiore, odkiaľ sa dá dopraviť kdekoľvek v rámci jazera aj na Boromejské ostrovy. Na ostrovy je možné sa dostať aj z letoviska Stresa, odkiaľ jazdí kabínová lanovka pod horu Mottarone, ktorá je vysoká 1492 m. Odtiaľto sa ponúkajú krásne výhľady nielen na jazero, ale aj na ľadovcový masív Monte Rosy.
Výhľady z hory Monte Baldo
Najvyššia hora jazera Garda je Monte Baldo. Z dedinky Malcesine, ktorá tiež stojí za návštevu je možné sa vyviesť lanovkou na horu Monte Baldo, odkiaľ sa ponúkajú nádherné výhľady. Atrakciou je tu aj kostol Madonna della Corona, ktorý je postavený pri stromom skalnom masíve. Hora Baldo je so svojimi 2 218 metrami najvyššou horou v provincii Verona. V zime je na svahoch Monte Baldo možné lyžovať a zároveň obdivovať nádhernú panorámu jazera.
Španielske námestie
Španielske námestie je jedným z najznámejších námestí v Ríme. Okrem toho, že na tomto námestí môžete nájsť slávne Španielske schody, v jeho blízkosti sa nachádza známy stĺp Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V strede námestia sa nachádza slávna Fontana della Barcaccia. V pravom rohu Španielskych schodov stojí dom anglického básnika Johna Keata. V súčasnosti sa tento dom mení na múzeum zobrazujúce knihy a pamätníky anglického romantizmu.
Španielske schody
Počet pamätihodností Ríma sa končí tesne pred nekonečnom, ale obrovskú príťažlivosť má aj samotné Staré mesto. Jednou z najvyhľadávanejších a najnavštevovanejších zón sú Španielske schody. Postaviť ich, spolu so sochou, chcel už francúzsky kráľ Ľudovít XIV v 17. storočí, no pre pápežský zákaz boli schody postavené až v roku 1723. Pápež Inocent VIII poveril architekta Francisca de Sanctis a ten vytvoril návrh. Schody majú 138 schodov, tri krídla a viacero iných predelov. Najkrajšie sú v máji, keď sú celé pokryté azalkami.
Židovské múzeum a synagóga
Židovské múzeum v Ríme sa nachádza v suteréne Veľkej synagógy a nájdete v ňom rôzne informácie o židovskej kultúre v Ríme, ktorá sa tu začala písať už v 2. storočí pred Kristom. V múzeu môžete vidieť rôzne umelecké diela a exponáty, ktoré nemôžete vidieť nikde inde na svete. V Židovskom múzeu sa nachádzajú exponáty, ktoré ukazujú život Židov počas Rímskej éry, stredoveku, rímskom ghette a dennom živote v ňom. Nachádzajú sa tu aj predmety z piatich synagóg, ktoré boli zničené v roku 1908.
Alberobello
Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.
Altamura
Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.
Anjelsky hrad
Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.
Arena di Verona
Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.
Baptistérium sv. Jána Krstiteľa
Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.
Basilica Palladiana
V meste Vicenza stojí Palladiovo nádherné dielo, ktoré vzniklo v období 16. storočia pri prestavbe pôvodnej gotickej stavby Palazzo dela Regione. Za túto obnovu si vyslúžil umelec obrovský úspech a odštartoval tak svoju kariéru. Basilica Palladiana stojí na námestí Piazza dei Signori. Po jej dokonalej prestavbe sa stala sídlom miestnej vlády. V spodnej časti sa nachádzali luxusné obchody vtedajšej doby. Palladio navrhol dvojité arkády, ktoré celú budovu krásne zjemňujú a mramorové antické stĺpy jej pridávajú na ľahkej elegancii. Celá stavba bola nakoniec dokončená až viac ako 30 rokov po Palladiovej smrti. V roku 1994 bola stavba zapísaná aj na zoznam UNESCO. Horné poschodie sa využíva na výstavy alebo významné spoločenské udalosti.
Zobraziť všetky zážitky
Zobraziť na mape