Sardínia

Dvetisíc kilometrov slnkom zaliateho pobrežia s útesmi, zálivmi a plážami, ktoré prirovnávajú ku Karibiku. Sardínia, jeden z ostrovov v Stredozemnom mori, nachádzajúci sa kúsok pod talianskou čižmou, je miestom s bohatou históriou a početnými archeologickými náleziskami, ktoré zobrazujú to, ako sa na tomto mieste žilo v minulosti. Jej obyvatelia sú hrdí na svoje tradície a necítia sa ako Taliani – ale ako Sardínčania.

Sardínia je ideálnou destináciou na dovolenku v Taliansku, ktoré je známe hlučnou atmosférou, ktorú však na Sardínii nenájdete. Nachádzajú sa tu tie najpokojnejšie pláže, skvelé reštaurácie, príjemné bary a promenády ako stvorené na večerné prechádzky. Ak sa spomenie Sardínia, väčšina si predstaví pobrežie Costa Smeralda, ktoré patrí medzi najkrajšie pobrežia na tomto ostrove, avšak nie je jediným. Sardínia je plná tichých bielych piesočnatých pláží, na ktorých si môžete dokonale odpočinúť. Okrem zaujímavej histórie, nádherných pláží a mora sa tu nachádzajú aj iné miesta, ktoré môžu upútať vašu pozornosť.

Krajina
Taliansko Sardínia
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Sardínia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná...
Sardínia je súčasťou unitárnej Talianskej republiky. Taliansko je republika rozdelená do 20 samostatných krajov. Samotná Sardínia je rozdelená na 8 provincií.
Rozloha a populácia
Rozloha Sardínie je 24,090 km2 a na tomto talianskom ostrove žije viac ako 1,5 milióna obyvateľov.
Jazyky
Úradnými jazykmi sú taliančina a sardínčina. Na ostrove sa stretnete s viacerými románskymi jazykmi a dialektami: sassar...
Úradnými jazykmi sú taliančina a sardínčina. Na ostrove sa stretnete s viacerými románskymi jazykmi a dialektami: sassarčina, gallurčina (korzický dialekt), tabarčina (dialekt ligurčiny) a algerčina (z oblasti okolo mesta Alghero, katalánsky dialekt). V turistických letoviskách sa dohovoríte anglicky, nemecky a francúzsky.
Náboženstvo
Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Top lokality

Costa Smeralda

Pobrežie Costa Smeralda pozná takmer každý, preto na zozname tých najlepších lokalít nesmie chýbať. Smaragdové pobrežie na severe Sardínie mnohí prirovnávajú ku Karibiku. Voda má jedinečnú farbu, akú inde v Európe len ťažko nájdete. Prirovnanie k drahému šperku by sa pokojne mohlo vzťahovať aj na klientelu, ktorá smaragdové pobrežie vyhľadáva. Veď nie nadarmo chcel z oblasti urobiť arabský princ Aga Khan stredisko pre svojich bohatých priateľov. Malé mestá sú vybudované tak, aby sa podobali na grécke ostrovy.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 25 km
Costa Smeralda
Costa Smeralda. Foto: depositphotos.com

Porto Cervo

Pomyselným centrom smaragdového pobrežia je Porto Cervo. Letovisko s prístavom pre luxusné súkromné jachty, postavené v roku 1960, je symbolom luxusného cestovného ruchu, módnych kaviarní, reštaurácií a jácht. Slávna Piazzetta a malé uličky vedúce centrom mesta zapĺňajú butiky a klenotníctva najprestížnejších mien. Architektúra odráža typické stavby Sardínie a v zdanlivo jednoduchých stavbách sídlia tie najlepšie hotely a exkluzívne vily. K tomu patrí aj pulzujúci nočný život a ruch mesta, ktoré láka všetkých boháčov. Najväčšou atrakciou však napriek tomu všetkému ostáva trblietavé smaragdové more.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 29 km
Porto Cervo
Porto Cervo. Foto: depositphotos.com

Palau

Palau je jedným z najkrajších prímorských miest na pobreží Costa Smeralda. Z prístavu Palau vychádzajú trajekty na Korziku a súostrovie La Maddalena. V jeho okolí sa nachádza veľa zálivov, romantických zátok, nedotknutých pláží a malých skalnatých ostrovov vynárajúcich sa z krištáľovo čistého mora bohatého na podmorský život. Transfer z letiska v Olbii trvá 20 minút.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 40 km
Palau
Palau. Foto: depositphotos.com

Baja Sardinia

Turisticky atraktívne stredisko pre tých, ktorí chcú tráviť dovolenku aktívne. Nájdu tu peknú pláž s množstvom vodných športov, barov, reštaurácií a obchodíkov v centre strediska alebo menšie, romantické pláže v okolitých zálivoch. V stredisku je vodný park Baia Sardínia s množstvom vodných atrakcií pre deti i dospelých, toboganov a šmykľaviek. Vo vzdialenosti len 5 km je exkluzívne stredisko Porto Cervo, ktoré očarí atmosférou luxusných značkových obchodov a reštaurácií, či jachtový prístav, v ktorom môžete stretnúť niektorú zo svetových celebrít, filmových hviezd alebo niekoho z kráľovskej rodiny. Neďaleko sa nachádza i golfové stredisko Pevero. Transfer z letiska v Olbii trvá približne 30 minút.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 33 km
Baja Sardinia
Baja Sardinia. Foto: archív CK SATUR

Golfo Aranci

Malé mestečko s asi 2 000 celoročne žijúcimi obyvateľmi je situované asi 20 km severne od Olbie a len 5 km južne od Porto Rotondo jedného z najznámejších letovísk Costa Smeraldy. Je známe svojimi krásnymi plážami, v okolí je asi 20 pláží, niektoré sú vybavené ležadlami, slnečníkmi a barmi a iné naopak, sú jednoduché a nevybavené - len voľná príroda bez zásahu človeka. Mestečko sa nachádza v nádhernej zátoke s krásnym výhľadom na more a tiež výhľadom na ostrov Figarolo (neobývaný voňavý ostrov s borievkami, levanduľami a rozmarínom). Na promenáde sú aj detské ihriská a detské zábavné parky. Nachádza sa tu malý turistický a rybársky prístav. Golfo Aranci je tiež veľmi známe výskytom voľne žijúcich delfínov, ktoré je možné bežne pozorovať. Transfer z letiska v Olbii trvá asi 20 minút.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 17 km
Golfo Aranci
Golfo Aranci. Foto: depositphotos.com

Súostrovie La Maddalena

Súostrovie skladajúce sa zo šesťdesiatich malých a siedmich hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Budello, Santo Stefano, Santa Maria, Sargi a Razzoli) je jednou z oblastí Sardínie na zozname UNESCO. Jeho vody sú jasné a čisté, na ostrovy sa organizujú poldenné aj celodenné výlety, ktoré umožňujú navštíviť niektoré malé pláže a zátoky dostupné iba loďou. 

Najväčším z nich je rovnomenný ostrov La Maddalena, vzdialený iba 20 minút plavby loďou od známej dovolenkovej oázy Costa Smeralda. Ostrova si známy návrhár Louis Vuitton v roku 2010 vybral ako jedno z miest, kde sa konali jeho prestížne jachtárske preteky Louis Vuitton Trophy. Miestni nazývajú ostrov aj Boží dar – pre krásu, ktorou je známy tento ostrov z granitu, obmývaný morom so všetkými odtieňmi modrej a svetlozelenej farby. Hlavné mesto ostrov as rovnomenným názvom je prakticky jediným väčším mestom celého súostrovia, s prístavom, promenádou a barmi a reštauráciami. Život sa tu počas horúčav začína až po západe slnka, keď sa reštaurácie naplnia turistami a miestnymi.

Sardínia, suostrovie
Sardínia. Foto: CK Satur

Caprera

Caprera je druhý najväčší ostrov súostrovia Maddalena. Názov ostrova sa pravdepodobne pochádza z talianskeho capra, čo znamená v taliančine "koza", nakoľko na ostrove dodnes žijú divé kozy. Ostrov je vyhľadávanou turistickou destináciou nielen pre krásne pláže a prístav, ale aj pre svojho známeho obyvateľa. Od roku 1854, po ukončení politického života, až do svojej smrti (1882) tu žil známy revolucionár a bojovník za nezávislosť Giuseppe Garibaldi. Známy generál tu zasadil prvé stromy borovicového lesa, ktorý dnes pokrýva ostrov a z jeho domu Compendio Garibaldi sa stalo múzeum. Tento ostrov bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu rezidentných morských vtákov, kráľovských čajok, kormoránov a sokolíkov.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 45 km
Caprera
Caprera. Foto: depositphotos.com

San Pietro

Je považovaný za to pravé miesto pre spokojný život. Ostrov je vulkanického pôvodu a nachádzajú sa na ňom nekonečné rady viníc a olivovníkov. Biele domčeky striedajú farebné a všetko obklopuje nedotknutá príroda. Ostrovom vedie cca 20 kilometrov spevnených ciest a známy je pre výskyt ružového tuniaka, ktorého po ulovení konzervujú miestnym olivovým olejom. Ak hľadáte pokojné miesto a kvalitnú gastronómiu, tento ostrov vás očarí.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 81 km
San Pietro
San Pietro. Foto: depositphotos.com

Spargi, Santa Maria a Razzoli

Každý z maličkých ostrovov súostrovia La Maddalena, má svoj vlastný dôvod pre návštevu. Kým Spargi pre svoju strategickú polohu bolo náleziskom bojovej lode z čias rímskej ríše, ako aj zvyškov opevnenia z 1. a 2. svetovej vojny. Santa Maria je známe pre krásne pláže – Cala Santa Maria a Cala di Fosso, ktoré vyhľadávajú aj turisti a tiež 20 metrov vysoký maják z roku 1913. Ostrov Razzoli ľahko spoznáte vďaka ružovej žule, ktorá sa tu prirodzene nachádza Dva majáky nájdete aj na ostrovčeku Razzoli, ktorý nebol nikdy trvalo osídlený. Keďže je to najsevernejší ostrov súostrovia, je z neho počas slnečných dní vidieť až na pobrežie Korziky.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 50 km
Spargi ostrov
Spargi ostrov. Foto: archív CK SATUR

Alghero

Mesto zaujme svojím katalánskym vzhľadom a atmosférou, čo je dôsledok španielskej kolonizácie mesta. Počas prechádzky bludiskom úzkych uličiek tvoriacich historický stred mesta si môžete všimnúť mnoho katalánskych názvov. Taktiež tu nájdete krásne stavby zo 16. st. v pôvabnom štýle katalánskej gotiky a katalánske jedlá ako paella v jedálnych lístkoch miestnych reštaurácií. Vďaka týmto španielskym väzbám si mesto dodnes uchováva svoju jedinečnú identitu a patrí k najvyhľadávanejším turistickým destináciám celej Sardínie. Alghero sa nepremenilo v raj komercie a turistického gýču, ale podržalo si istý šarm, eleganciu a nenútenú atmosféru, o ktorú sa starajú stále dobre naladení obyvatelia.

  • vzdialenosť od letiska (Alghero) – 7 km
Alghero
Alghero. Foto: depositphotos.com

Budoni

Budoni, to sú krásne pláže, tradičné trhy, bary a reštaurácie. Nachádza sa na východnom pobreží Sardínie. V mestečku sa nachádzajú obchody, bary a reštaurácie a v letných mesiacoch sa tu konajú trhy, koncerty a iné podujatia. V Budoni môžete obdivovať krásne pláže Cala de Budoni, Tanaunella, Sant‘anna, Ottiolu, Porto Ainuet. Transfer z letiska v Olbii trvá 30 minút.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 36 km
Budoni
Budoni. Foto: archív CK SATUR

Castelsardo

Malebné historické mesto na severnom pobreží Sardínie je známe svojimi pastelovými domami, stúpajúcimi do kopca. Na samom vrchole sa týči hrad z 12. storočia s múzeom košikárstva. Okolo hradu vedú úzke uličky, na ktorých si treba dávať pozor, najmä keď fúka vietor. V uličkách často sedia ženy pletúce košíky so zložitými vzormi. Z vrcholu je krásny výhľad na pobrežie a dokonca aj na Korziku. Dole v rušnom rybárskom meste si oddýchnete v atraktívnych reštauráciách a v obchodoch nakúpite tradičné suveníry.

  • vzdialenosť od letiska (Alghero) – 69 km
Castelsardo
Castelsardo. Foto: depositphotos.com

Santa Teresa di Gallura

Na špičke severnej Sardínie leží dedina Santa Teresa di Gallura. Oblasť bola obývaná už starými Rimanmi, po ktorých tu ostali viaceré archeologické pamiatky. Pláže s bielym pieskom sa striedajú s nádhernými žulovými útesmi, ktorých tvar často pripomína človeka alebo zviera. Vo vzduchu cítiť typickú stredomorskú flóru – myrtu, cistus, rôzne kríky či borievky. Nájdete tu aj jeden z najlepšie vybavených prístavov v severnej Sardínii – Longonsardo. Vďaka svojej vynikajúcej polohe je známy ešte z rímskych čias. Dnes denne vozí turistov zo Sardínie na Korziku.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 62 km
Santa Teresa di Gallura
Santa Teresa di Gallura. Foto: depositphotos.com

Isola Rossa

Starobylá rybárska osada, ktorá sa vďaka turistickému ruchu rozrástla na malebné turistické stredisko s malým prístavom. Rozprestiera sa na podmanivom pobreží, kde sa útesy z červenej žuly striedajú s plážami s bielym jemným pieskom. Táto príjemná rekreačná oblasť je pomenovaná podľa blízkeho ostrovčeka  z červeného granitu. Útesy kontrastujú s priezračným a smaragdovo zafarbeným morom, nadobúdajúcim až červené odtiene, obzvlášť pri západe slnka. Tunajšie more je doteraz bohaté na vzácne ryby a je ozajstným rajom pre milovníkov potápania i pre nadšených fotografov. Pri potápaní možno vidieť morské margaréty, červené koraly, v hlbinách množstvo rýb žijúcich v úžasných jaskyniach.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 77 km
Isola Rossa
Isola Rossa. Foto: sardinianbeaches.com

Olbia

Pekné mesto s medzinárodným prístavom i letiskom, ležiace vo vnútri hlbokého zálivu, ktorý sa otvára medzi dvoma impozantnými vápencovými masívmi Capo Figari a Isola di Tavolara. V Olbii žije približne 45 000 obyvateľov  a nijak zvlášť sa nelíši od ostatných prístavných miest. Olbia slúži predovšetkým ako tranzitné mesto. Historické centrum mesta  je z väčšej časti dopravne uzavretá. V jeho úzkych uličkách nájdete radu rušných barov a reštaurácií. Čiastočne pešia zóna Corso Umberto prechádza stredom mesta a vedie k nábrežiu, kde si môžete prehliadnuť secesnú radnicu Municipio. Navštíviť môžete tiež zaujímavé archeologické múzeum a kostol San Simplicio v románskom štýle, kde sa každý rok v máji koná mestská slávnosť.

  • vzdialenosť od letiska (Olbia) – 4 km
Olbia
Olbia. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Cagliari

Sardínske hlavné mesto sa rozprestiera na siedmich kopcoch. Najstaršia časť mesta, Castello, leží na vrchole jedného z týchto kopcov, vďaka čomu je z neho úžasný výhľad na Záliv Cagliari alebo Anjelský záliv. Útulné uličky vlniace sa po celom meste, štvrte s výhľadom na more a panoramatické terasy - Cagliari je jednoducho nádherným mestom. Najmä z Bastione San Remy, ktoré je postavené z typického bieleho kameňa, je možné vidieť ostatné časti Cagliari rovnako ako Stredozemné more. Moderný komplex múzeí Cittadella dei Musei obsahuje hlavnú archeologickú zbierku Sardínie, umeleckú galériu, výstavu artefaktov Ďalekého východu a, trochu bizarnú, miestnosť plnú anatomických vzoriek z 19. storočia. V 13. a 14. storočí boli okolo Cagliari postavené hrubé obranné múry. Dve z jeho impozantných veží – Torre di San Pancrazio a Torre dell’Elefante stoja dodnes. Mesto bolo dôležitým aj pre Rimanov, ktorí postavili Anfiteatro Romano. Aj v súčasnosti sa tu v letných mesiacoch konajú hudobné, tanečné a divadelné predstavenia.

  • vzdialenosť od letiska (Cagliari) – 9 km
Cagliari
Cagliari. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Sardínia je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako ja predsezónne a posezónne spoznávanie. V sezóne - od júna do septembra prší v priemere jeden a pol dňa za mesiac. Na ostrove panuje klasická stredozemná klíma - s horúcim a často suchým letom, kedy priemerné teploty sa v okrajoch sezóny pohybujú okolo 22-26 ° C, v hlavnej sezóne okolo 28-29 ° C. Teplota vody sa pohybuje v sezóne medzi 23 – 26 ° C. Od marca do mája hrá ostrov všetkými farbami, aj preto je oficiálnym znakom ostrova kvetina - pivonka.

Letisko a dĺžka letu

Sardínia ma tri medzinárodné letiská – v mestách Olbia, Cagliari a Alghero. Let z Bratislavy do Olbie trvá 1 hodinu a 55 minút, do Cagliari 2 hodiny 20 minút a do Alghera 2 hodiny a 5 minút.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz. Samozrejme musíte mať technický preukaz a zelenú kartu (doklady o poistení vozidla). Ak cestujete do Talianska so zvieratami, nezabudnite, že musí mať medzinárodný očkovací preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre). Ďalej sa limity týkajú aj tvrdého alkoholu, toaletnej vody a taktiež je nutné dovážať len tovar do limitu 150 eur. Samozrejme je zakázaný vývoz aj dovoz drog a iných omamných látok s výnimkou predpísaných liekov, ktoré osoba musí užívať. Ak chcete vyvážať predmety, ktoré sú staršie ako 100 rokov, je potrebné povolenie. Ak ho nebudete mať, hrozia vám veľmi vysoké pokuty. Ak vyvážate zvieratá či rastliny, vopred sa informujte, či nepatria do skupiny ohrozených druhov, ktoré je zakázané vyvážať z krajiny.

Doprava

Na rôzne miesta Sardínie sa odporúča iná preprava. Na väčšie ostrovy sa dostanete najlepšie trajektom. Ak sa však budete chcieť dostať na ostrov, ktorý patrí do chránenej oblasti, budete musieť prísne dodržiavať pravidlá určené pre návštevu týchto miest. Sú to napríklad Tavolara, Asinara, Cavoli a Mal di Ventre. . Ak naberiete odvahu, môžete si požičať čln a na ňom sa plaviť okolo pobrežia ostrova, na ktorom sa nachádza vyše 40 prístavov.

Talianska cestná sieť ma vyše 300 000 km, s ktorých viac ako 6 000 km je diaľničných. Za používanie diaľnic sa platí. Na Sardínii nie sú diaľnice, len superstrady podobné diaľniciam, za ktoré sa neplatí. Početné čerpacie stanice sú medzi 12:00 - 15:00 zatvorené. Osobný automobil si môžete požičať v každom väčšom meste alebo priamo na letisku. Pri jazde po ostrove v hlavnej turistickej sezóne si dávajte pozor na dopravné predpisy. Ostatní vodiči ich nemusia dodržiavať a kvôli tomu sa na viacerých trasách tvoria rozsiahle kolóny.

Všetky mestá majú dobrý systém mestskej a prímestskej dopravy. Vždy si vopred pozorne preštudujte cestovný poriadok, pretože niektoré autobusy premávajú len zavčasu ráno a večer a doprava v nedeľu býva veľmi obmedzená.

Veľké mestá ako sú Cagliari a Sassari, Porto Torres, Golfo Aranci, Iglesias a Carbonia, sú pospájané železničnými traťami, po ktorých pravidelne premávajú vlaky. Železničná a samozrejme, autobusová doprava, sú najlacnejšími možnosťami prepravy po ostrove.

Shopping a suveníry

Nákupy na Sardínii patria medzi obľúbené činnosti všetkých turistov. Pravé nákupy zažijete na trhoch. Sardínske trhy sú miestom, kde nájdete tie najčerstvejšie domáce výrobky. Potraviny a ďalšie rôzne tovary vysokej kvality, väčšinou len ručnej výroby nájdete vo viacerých stánkoch. Miestne syry, mäsové výrobky, vína a rôzne iné pochutiny si radšej kúpte na trhu priamo od domácich predavačov.  Ak si chcete zo Sardínie priniesť luxusnejšie kúsky, určite zamierte na luxusných butikov v Cagliari alebo Alghero. Na viacerých uliciach či v nákupných centrách sa nachádzajú obchody s tovarom a značkami, ktoré možno nikde inde nenájdete. Ak by ste si chceli priniesť luxusné kúsky no za nižšie ceny, navštívte outlet luxusných značiek v Olbii. Samozrejmosťou sú obchody so suvenírmi, ktorých nájdete viacero v každom meste. Otváracie doby v obchodoch sú rôzne, ale väčšinou: Po-Pia 09:00-13:00 hod. a od 16:00-19:00 hod. Obchody s potravinami mávajú v stredu poobede zatvorené.

Suveníry

Originálnym darčekom zo Sardínie môže  byť  národný nápoj Mirto, predáva sa v ručne vyrobených fľašiach rozličných tvarov, často obalených v korku. Typickým suvenírom  je tiež  ručne vyrobený prsteň s polodrahokamom alebo koralom  “fede sarda” (sardská obrúčka). Ďalšími tradičnými výrobkami sú aj koberčeky z ovčej vlny rôznych farieb a tvarov alebo nože. Známa je aj sardínska keramika. Úplne najtypickejšie sú rôzne výrobky z korku (pera, záložky do  kníh, zápisníky, podnosy, košíčky, misky  a pod.), vyrábaných z kôry korkových dubov. Sardínia  sa totiž  okrem rybolovu, chovu oviec a turistického ruchu, živí vývozom korku a je najväčším exportérom korku v Európe.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety na Sardínii

  •  Národný park golfo di orosei na sardínii v taliansku
    • Top

    Najväčší národný park na ostrove je miesto ako žiadne iné. Vysoké hory Gennargenta sa zrazu stretávajú s morom, tvoria kosáčik útesov, pod ktorými sú roztrúsené zátoky v tvare podkovy, obmývané dokonale akvamarínovým morom. Nachádza sa v strede Sardínie, má bohaté podzemné vody a vyznačuje sa divokými, dramatickými scenériami. Jeho súčasťou je viacero jaskýň a priepastí. V parku žijú vzácne druhy zvierat ako muflóny, sardínske jelene a srnce, divoké mačky a líšky, ale tiež supy, sokoly, orly, jastraby a myšiaky. Pred vyše tristo rokmi tu žili dokonca aj tulene, podľa ktorých je pomenovaná jaskyňa Grotte del Bue Marino.

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Sardínii