Sicília

Sicília nie je len obyčajným ostrovom. Na Sicílii sa dá zažiť doslova všetko. Malebné prechádzky po pomarančových hájoch, lemovaných bugenvíliami, dobrodružné treky po svahu Etny, dokonalé pláže, prírodné úkazy, starobylé chrámy, historické stavby, dotyk antiky a k tomu všetkému miestna lahodná kuchyňa, domáce víno a špeciálna zmrzlina, jedna z najlepších v celom Taliansku.

Okrem oddychových miest nachádzajúcich sa pri mori, Sicília očarí aj vnútrozemím. Antická kultúra miešajúca sa s normandskou a arabskou, na jednom mieste v pokojnom súlade a obmývané Tyrhénskym, Iónskym a Stredozemným morom.

Krajina
Taliansko Sicília
Časový posun
0h
Mena
euro
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Ostrov Sicília je súčasťou unitárnej Talianskej republiky so silnou autonómiou. Na jej čele stojí prezident volený na 7 ...
Ostrov Sicília je súčasťou unitárnej Talianskej republiky so silnou autonómiou. Na jej čele stojí prezident volený na 7 rokov. Zákonodarnú moc vykonáva dvojkomorový parlament zložený z Poslaneckej snemovne a Senátu.
Rozloha a populácia
Sicília sa rozprestiera na 25 711 km2 (dĺžka 113 km, šírka 134 km) a na jej území žije približne 5 miliónov obyvateľov.
Jazyky
Úradným jazykom je taliančina. Miestni sa dorozumievajú vlastnou verziou taliančiny - sicílčinou, ktorá je zmesou jazyko...
Úradným jazykom je taliančina. Miestni sa dorozumievajú vlastnou verziou taliančiny - sicílčinou, ktorá je zmesou jazykov, ktoré sa počas dejín ostrovom prehnali (taliančiny, španielčiny, gréčtiny, arabčiny a francúzštiny).
Náboženstvo
Prevláda rímsko – katolícke náboženstvo (až 90%).
Elektrický prúd
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Ni...
Talianska elektrická sieť má napätie 220 V, 50Hz, striedavý prúd. Zásuvky sú kontinentálne, s dvoma okrúhlymi hrotmi. Nie všetky zástrčky dokážete zapojiť do zásuvky, pretože v Taliansku chýba tzv. nulák, hrot, ktorý trčí zo zástrčky a preto ju k zásuvke nepripojíte. Väčšina hotelov má však buď štandardizované zásuvky, alebo pripravenú medzi zástrčku na recepcii. Ak nie je možné si takýto medzičlánok (adaptér – spina di adattamento ) kúpiť v každom obchode s domácimi potrebami za cca 2 EUR.

Top lokality

Cefalú

Prekrásne mestečko na severe Sicíliekde môžete oddychovať na jednej z najkrajších pláží ostrova a spoznať jedno z najväčších normanských architektonických diel – Katedrálu Premenenia Pána. Námestia, úzke kamenné uličky a kostoly tohto stredovekého mesta vyzerajú ako z pohľadnice. Hlavnou pamiatkou mesta je dóm Duomo di Cefalù s dreveným stropom a mozaikami, taktiež tu môžete navštíviť stredovekú práčovňu Lavatoio Medievale. Cefalù ale poteší aj tých, ktorí nemajú chodenie po pamiatkach veľmi v obľube - môžete sa okúpať v mori, poprechádzať uličkami mesta, ochutnať zmrzlinu alebo posedieť v niektorej z reštaurácií a nasávať miestnu atmosféru. Nádherná piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do priezračného mora láka množstvo turistov, prevažne rodiny s deťmi. Z útesu nad mestom je nádherný výhľad na mesto i jeho okolie. Ak milujete západy slnka, oplatí sa tu počkať a sledovať ho, či už z pláže, alebo z prístavu.

  • vzdialenosť od letiska (Palermo) – 107 km
Sicília
Sicília. Foto: CK Satur

Giardini Naxos

Vyhľadávané letovisko na východnom pobreží ostrova. Prímorské sicílske mestečko nadchne polohou, morom i plážami. Giardini Naxos ožíva najmä počas letných mesiacov, kedy je plné kaviarní, barov, diskoték, hudby a o zábavu sa starajú aj pouliční hudobníci v krojoch. Život mesta je situovaný najmä na promenáde, ktorá sa tiahne poza pláže. Väčšina pláži je piesočnatých, nachádzajú sa tu však aj kamienkové a skalnaté pláže, niektoré majú vstup do mora možný len po schodoch. Mestečko vás prevedie celou svojou minulosťou – ako sa z pôvodne malého rybárskeho mestečka ohrozovaného pirátmi stal známy turistickým raj s výhľadom na Taorminu. Zo samotnej Taorminy sa sem ľahko dostanete vlakom. Nevynechajte návštevu zámku Schiso zrekonštruovaného v 16. st., rovnako ako návštevu vyhliadkových veží, ktoré slúžili ako pozorovateľne na varovanie pred útokmi pirátov. 

  • vzdialenosť od letiska (Catania) – 58,5 km
Giardini Naxos
Giardini Naxos. Foto: depositphotos.com

Taormina

Známe stredisko na Iónskom pobreží Sicílie je plné reštaurácií, obchodov a nezabudnuteľnej atmosféry. Pre turistov sú lákadlom aj neďaleké pláže. V celom meste je však najviac cítiť históriu. Grécky amfiteáter s panoramatickým výhľadom na Etnu a pobrežie, sa využíva na koncerty a divadelné predstavenia. Taormina je najsvetáckejšie mesto Sicílie, počas letného filmového festivalu sa jej kamennými uličkami premávajú celebrity a v baroch tečie prúdom ľadové limoncello, húfy turistov korzujú sem a tam. Stredoveké hradby obkolesujú úzke uličky Starého mesta, z ktorých viaceré sú uzavreté pre všetky typy dopravy. Taormina je dobrým východiskovým bodom pre jednodňové výlety na východnom pobreží Sicílie, či už si vyberiete hrad Castelmola, prírodný park Alcantara Gorge alebo niektoré z ďalších lákadiel. Taormina je známa kvalitnými hotelmi, nákupnou ulicou a námestím, kde sa, najmä v letných mesiacoch, vznáša neopísateľná atmosféra. Žije to najmä na promenáde Corso Umberto, ktorá je plná obchodíkov, reštaurácií, všade naokolo veselí miestni i turisti a najmä krásny výhľad na Isolla Bella, ostrovček neďaleko Taorminy. Ak sa rozhodnete tráviť čas v okolí, do iných miest sa môžete pohodlne dostať vlakom alebo kľukatými cestami aj autom, či autobusom. Asi 18 kilometrov od Taorminy nájdete lokalitu Forza d’Agro, kde sa nakrúcali niektoré časti filmu Krstný otec. Taormina sa pyšne vypína na hore Monte Tauro, ale dostať sa na pláže pod ňou nie je žiaden problém, skôr dobrodružstvo pre malých i veľkých - stačí nasadnúť lanovku, ktorá premáva tak často ako obyčajná električka, každých 15 minút.

  • vzdialenosť od letiska (Catania) – 67 km
Taormina
Taormina. Foto: depositphotos.com

Portorossa

Luxusné letovisko s dokonalým výhľadom na neďaleké Liparské ostrovy. Veľký prístav je dominantou mesta, ktoré je obklopené bohatou zeleňou. Práve v prístave kotvia jachty, plachetnice a lode známych osobností Talianska i sveta. Ideálna destinácia pre tých, ktorí milujú zábavu, ale i pre tých, ktorí radi oddychujú. Samozrejmosťou je krásna piesočnatá pláž a množstvo obchodíkov, reštaurácií a barov.

  • vzdialenosť od letiska (Catania) – 145 km
Portorossa
Portorossa. Foto: www.marinas.com

Santa Flavia

Kedysi starobylé fénické mesto, dnes tzv. predmestie hlavného mesta Palerma je ideálnym miestom pre plážovú dovolenku mimo rušného centra, ale stále na dosah. Táto kombinácia z neho robí jedno z najzaujímavejších miest na severozápadnom pobreží. V jeho centre nesmú chýbať reštaurácie, obchodíky, kaviarne a bary. Na okolí sa nachádza niekoľko menších archeologických nálezísk s pozostatkami starého mesta.

  • vzdialenosť od letiska (Palermo) – 50 km
Sicília, pohorie a more
Sicília. Foto: CK Satur

Fontane Bianche

Pláž Fontane Bianche sa nachádza len 15 km od Syrakúz a je pomenovaná po prameňoch sladkej vody, ktorá tečie na morskom dne. More v tejto zátoke je príjemne teplé, čisté s pozvoľným vstupom z nádhernej pláže s bielym pieskom. Pláž Fontane Bianche je ideálna najmä pre rodiny s deťmi, pretože na pláži sa každodenne konajú zábavné a športové podujatia, ktoré zabavia malých aj veľkých. Okrem skvelého denného programu na turistov čaká aj bohatý nočný život v blízkych reštauráciách a baroch.

  • vzdialenosť od letiska (Catania) – 58,5 km
Fontane Bianche
Fontane Bianche. Foto: archív CK SATUR

Hlavné mesto

Palermo

Palermo je považované za hlavné mesto ostrova, ktoré bolo po tisícročia na križovatke rôznych civilizácii. Je zmesou byzantskej, arabskej, gréckej a rímskej kultúry. Azda najčastejšie sa všetkým spája s filmom o mocnom sicílskom rode Corleone. Palermo však nie je žiadnym nebezpečným miestom. Tieto časy už pominuli a stalo sa z neho mesto, kde sídli univerzita či viaceré historické katedrály a kostoly. Povinnou zastávkou v meste je aj Teatro Massimo - najväčší taliansky operný dom je zároveň treťou najväčšou operou na svete. Známy je aj preto, že sa tu nakrúcali niektoré scény z tretej časti filmu Krstný otec. Palermo má za sebou bohatú históriu, ktorá sa odrazila na jeho súčasnom výzore. Z troch hlavných kostolov v meste sú známe najmä dva – Cappella Palatina a Santa Maria dell'Ammiraglio. Autentická atmosféra ostrova na vás dýchne na miestnom trhu s čerstvou zeleninou, rybami a ovocím.

Palermo
Palermo. Foto: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Sicília je ideálna destinácia pre letnú dovolenku, ako aj predsezónne a posezónne spoznávanie. Hlavná sezóny trvá od mája do októbra. Letá sú tu pomerne suché a horúce, takmer bez zrážok s priemernou teplotou vzduchu v rozmedzí 26°C - 32°C, voda má, pri najvyšších teplotách vzduchu, okolo 24°C v závislosti od časti ostrova.

Letisko a dĺžka letu

Na Sicílii sa nachádzajú 4 letiská – Trapani, Comiso a najmä Palermo a Catania. Za obľúbenými dovolenkovými letoviskami sa lieta do Catanie a let trvá 1 hodinu a 50 minút. Do Palerma sa lieta najbližšie z Budapešti a let trvá cca 2 hodiny.

Zastupiteľský úradv

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme – Taliansko, Adresa: Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A Roma Taliansko

Tel: +39 0636715200
Mobil: +39 3385432071
Email: emb.roma@mzv.sk

Víza a doklady

Občania Slovenskej republiky nie sú nijako obmedzení pri vstupe na územie Talianska. Je nutné mať len občiansky preukaz alebo cestovný pas. Osoba mladšia ako 15 rokov (nemá občiansky preukaz) by mala mať vlastný cestovný pas. Ak budete chcieť v Taliansku riadiť automobil, postačí vám váš vodičský preukaz. Nie je vyžadovaný medzinárodný vodičský preukaz.

Colné predpisy

Colné a devízové predpisy: sú zhodné ako v ostatných krajinách EÚ. Je zakázaný vývoz akýchkoľvek predmetov historickej hodnoty. Na niektoré veci a výrobky sú stanovené pri dovoze do krajiny určité limity. Týka sa to predovšetkým cigariet (maximálne 200 ks alebo 250 g tabaku), vína (max. 2 litre), tvrdého alkoholu a toaletnej vody.

Doprava

Ak chcete spoznať Sicíliu, najlepšou voľbou je automobil alebo motorka. Na tomto talianskom ostrove si dokážete veľmi ľahko požičať auto, avšak vždy je potrebné myslieť aj na to, aby ste cestovali bezpečne. Sicílski šoféri sú rovnakí ako v celom Taliansku. Častokrát jediné cestné pravidlá, ktoré dodržiavajú sú farby na semaforoch, no často ani tie nezohrávajú dôležitú úlohu. Zvýšte preto svoju opatrnosť na cestách.

Autobusová doprava na Sicílii je celkom dobre rozvinutá a úplne postačuje na presuny medzi turistickými centrami. Ak budete chcieť zájsť do menších miest, pozorne si prezrite časový rozpis, pretože na niektoré miesta chodí autobus len raz za deň. Ak budete chcieť, môžete využiť aj železničnú dopravu. Tá však nespája každé mesto.

Shopping a suveníry

Na Sicílii určite nesmiete obísť tradičné predajne s miestnymi výrobkami. Pre Sicíliu sú typické rôzne keramické výrobky s ich tradičnými motívmi. Okrem toho, v niektorých mestách sa v určité dni usporadúvajú trhy, kde nájdete naozaj rôzny tovar za minimálne ceny. Na Sicílii nezabudnite zjednávať cenu. Aj keď ceny za niektoré tovary sú príliš nízke, predavači vám ich ochotne predajú aj za nižšiu sumu. Je len na vás, či cenu začnete zjednávať alebo nie.

Suveníry

Medzi najtradičnejšie suveníry zo Sicílie patria ich keramické výrobky. Sicílska keramika je zdobená rôznymi typickými vzormi, ktoré môžu zdobiť váš domov. Ak chcete tú najkvalitnejšiu keramiku, zvoľte kaltagironskú, ktorú kúpite priamo v Kaltagirone. To vám zaručí, že budete mať keramiku najvyššej kvality. Catania nie je známa len keramikou, ale aj výrobkami z lávy. Ručne vyrábané predmety z lávových kameňov sopky Etny nájdete v rôznych tvaroch a veľkostiach. Ďalším typickým suvenírom je víno. Sicília je známa najmä vínom Zibibo, ktoré si môže odviezť domov a neskôr si tak pripomenúť vaše chvíle na letnej dovolenke.

Sviatky

1. január Nový rok
6. január Traja králi
marec/apríl Veľkonočný pondelok
25. apríl Deň oslobodenia
1. máj Sviatok práce
2. jún Založenie Talianskej republiky
9. júl Sviatok sv. Pankráca (patrón mesta Taormina)
14. júl Sviatok sv. Rozálie (patrónka mesta Palermo)
15. august Nanebovstúpenie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
8. december Počatie Panny Márie
25. december Vianoce
26. december Sviatok sv. Štefana

Tipy na výlety na Sicílii

  • futbal
    • Top

    Na Sicílii je pomerne rozšírený futbal, ktorý sa hrá v každom väčšom meste. Medzi ďalšie športy patrí cyklistika, pešie túry, ale najmä vodné športy, ktoré si môžete užiť skoro v každom prímorskom meste. Medzi obľúbené patrí windsurfing, kite-surfing aj plachtenie na jachtách.

  • Alberobello, Taliansko
    • Top

    Alberobello je malé mesto v regióne Apúlia. Toto mestečko bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre svoje nezvyčajné domčeky trulli. Trulli sú malé domčeky postavené z miestneho vápenca so suchými kamennými múrmi a charakteristickými kužeľovitými strechami. Je to tradičný a jednoduchý typ stavby, ktorú uvidíte v tejto časti Apúlie. Tieto domčeky sa používajú vo svojej najzákladnejšej forme ešte dnes ako druh kôlne medzi olivovými hájmi.

  • Altamura, Taliansko
    • Top

    Altamura je významné historické mesto nachádzajúce sa v srdci regiónu Apúlia, ktoré je známe najmä svojou katedrálou a archeologickým múzeom. Katedrála Altamura je v srdci mesta a bola postavená v rokoch 1232 až 1242 Fridrichom II. zo Švábska, ktorý ho zasvätil Panne Márii. Altamura je známa aj ako mesto chleba. Chlieb Altamura je chlieb z obilných zŕn vyrobený z pšeničnej múky a pečený v starých peciach na spaľovanie dreva.

  • Anjelsky hrad, most cez rieku, Rím. Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Anjelský hrad, po taliansky Castel Sant'Angelo, sa nachádza na brehu talianskej rieky Tiber v Ríme. Je to pozoruhodná stavba, ktorá od svojho postavenia zažila kadečo. Na vrchole hradu stojí socha anjela, ktorý schováva svoj meč. Postaviť ju dal pápež Gregor Veľký, ktorý uvidel na vrchole budovy stáť anjela a predpovedal tým koniec morovej epidémie. S výstavbou sa začalo v roku 123 nášho letopočtu a práce boli dokončené v roku 139. Počas rokov slúžil hrad mnohým účelom, ako pápežská rezidencia, súčasť mestských opevnení alebo väznica.

  • Arena di Verona, Taliansko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Arena di Verona je rímsky amfiteáter nachádzajúci sa v meste Verona. Samotná stavba bola vybudovaná v roku 30 za mestskými hradbami, no do dnešných čias sa nezachovala v pôvodnom stave, keďže v 12. storočí zemetrasenie vážne poškodilo jej vonkajšiu konštrukciu. Predstavenia, ktoré sa tu konali, boli vychýrené natoľko, že sa ich zúčastňovali návštevníci z veľkej diaľky. Kedysi bola kapacita amfiteátru až okolo 30 000 ľudí, dnes sa z bezpečnostných dôvodov môže predstavení zúčastniť asi polovica z tohto počtu. V letnom období sa v súčasnosti v amfiteátri môže montovať až šesť inscenácií.

  • Baptistérium sv. Jána Krstiteľa, Taliansko
    • Top

    Baptistérium svätého Jána Krstiteľa je najstaršou budovou vo Florencii a slúži veriacim viac ako tisíc rokov.. Jeho stavba bola začatá v 6. storočí a dokončená roku 1128. Slúži tak veriacim po viac ako tisíc rokov. Kopula má vnútorný priemer 41,5 metrov a bola postavená technikou, ktorú používali starorímski stavitelia a bola dokončená v roku 1436. Externej výzdobe dominuje obloženie z farebného mramoru, čo je typické pre toskánske stavby románskeho štýlu. Veľmi krásne sú umelecky vytvorené vstupné dvere, ktoré navrhol a 6 rokov na nich pracoval Andrea Pisano. Tieto južné dvere sú ozdobené 28 výplňami so scénami zo života sv. Jána Krstiteľa.

Vybrané ponuky v lokalite

    • Acacia Resort
    • Taliansko
    • Sicília
    • Cefalú

    Acacia Resort

    • 17.4. - 24.4.2025
    • Viedeň
    • Plná penzia
    1 352 €
    •  A
    • -30 %
    • Taliansko
    • Sicília

    Verdura Resort

    • 2.4. - 9.4.2025
    • Viedeň
    • Plná penzia
    2 692 €

Počasie na Sicílii