Thajsko

Mimoriadne obľúbená ázijská destinácia, ktorá vám dokáže ponúknuť naozaj všetko, na čo si len spomeniete. Také je Thajsko. Budha, slony, ryža, exotické pláže, džungľa, ale aj oveľa viac toho ponúka krajina, v ktorej sa rozdávajú úsmevy jedna radosť. Zároveň mystická krajina, kde nielen bohatá história, ale aj príroda a tie najkrajšie pláže na svete sú skutočnou potechou ako i odmenou.

Keďže Thajsko leží v tropickej oblasti, teploty sú tu celoročne veľmi príjemné a dosahujú aj 38 stupňov. Centrálna časť krajiny je rovinatá, ale inak je hornaté. Najvyšší vrch Doi Ithanon sa skoro výškou vyrovná nášmu Lomnickému štítu. Na rozlohe pol milióna km2 tu žije 70 miliónov obyvateľov. V mnohých publikáciách sa ešte dočítate o názve zeme Siam. Ten sa používal do roku 1939. Krajina ako taká, nikdy nebola kolonizovaná, avšak bola pod silným vplyvom Britov. Dodnes sa tu jazdí vľavo.

To, čo spája Thajčanov sú tri veci, viera v Budhu, milujú svojho kráľa a sú skvelí obchodníci. Ako národ sú veľmi pracovití a starostliví. Vo svojej histórii sa naučili svoju krajinu zveľaďovať, o čom svedčia nielen historické pamiatky, ale aj v súčasnej dobe kvalitná infraštruktúra. Cestovnému ruchu sa v Thajsku veľmi darí. Neodmysliteľnou súčasťou krajiny sú budhistickí mnísi, ktorí sa pohybujú v oranžových alebo tmavofialových rúchach. Sú dohola vystrihaní a dodržiavajú vyše dvesto prísnych pravidiel rádu. Napríklad majú zákaz dotýkať sa peňazí a zlata, preto aj žijú z darov od ľudí. Skoro ráno vychádzajú do ulíc a zbierajú jedlo pre kláštor. Zvyšok svojho času venujú modlitbám a meditáciám.

Krajina
Thajsko Thajsko
Hlavné mesto
Bangkok
Časový posun
5h
Mena
thajský baht
Dĺžka letu
11h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Thajské kráľovstvo, hlava štátu - kráľ Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun (Rama X.).
Rozloha a populácia
Rozloha: 513 120 km2. Počet obyvateľov: 69 miliónov (odhad 2020). Thajsko susedí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou a Mala...
Rozloha: 513 120 km2. Počet obyvateľov: 69 miliónov (odhad 2020). Thajsko susedí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou a Malajziou.
Jazyky
thajčina
Náboženstvo
94,6 % budhisti, 4,3 % moslimovia, 1,0 % kresťania, 0,1 % ostatné.
Elektrický prúd
V Thajsku je striedavý elektrický prúd 220V/50Hz, takže s prinesenými spotrebičmi problém mať nebudete. Zásuvky sú ameri...
V Thajsku je striedavý elektrický prúd 220V/50Hz, takže s prinesenými spotrebičmi problém mať nebudete. Zásuvky sú amerického typu s plochými kolíkmi. Je potrebné použiť adaptér. Adaptéry je možné bezproblémovo kúpiť i na Slovensku. Odporúčame nákup vopred.

O histórii Thajska môžeme povedať, že sú to dejiny juhovýchodnej Ázie a to preto, lebo sa tu stretávali rôzne etniká. Medzi poslednými boli práve Thajovia z južnej Číny. Tí sa sťahovali v 10. storočí smerom na juh, a z nich pochádza väčšina dnešných obyvateľov. Rozvoj poľnohospodárstva na tomto území nastal v období okolo 9000 rokov pred n.l. V severovýchodnej časti krajiny objavili archeológovia keramické nádoby mimoriadnej umeleckej zručnosti, ktoré sú staré viac ako 5000 rokov.

Tradične oblečená žena kmeňa Mhong
Tradične oblečená žena kmeňa Mhong. Zdroj: depositphotos.com

Niekoľko storočí pred Kristom sem začali prúdiť hinduistickí a budhistickí misionári z Indie a Srí Lanky, čím sa zrodili nové náboženské ríše. V období 6. až 11. storočia tu existovala ríša zvaná Dvárávati. Medzi najvýznamnejšie ríše patrila Sukhothaiská. Centrom bolo nádherné mesto Sukhothai v strednom Thajsku. Dôležité postavenie zaujala ríša Khmérov, z ktorej vzišlo veľa dobrých staviteľov, remeselníkov, poľnohospodárov. Tí dokázali, krajinu pozdvihnúť na vysokú nielen ekonomickú, ale aj kultúrnu úroveň. Obchodovali s Indiou, Jávou. Vymieňali koreniny, rohy nosorožcov za porcelán a rôzne predmety z lakovaného dreva. Ženy na kráľovskom dvore nosili sukne a od pásu nahor chodili nahé. Mohli študovať právo, astrológiu, jazyky. Muži zas nosili bedrové sukne. Chrámové komplexy, ktoré sa dodnes zachovali nasvedčujú aj o veľmi vysokej duchovnej úrovni.

Ďalšia významná ríša sídlila v meste Ayutthaya. Táto ríša si v dobe svojho najväčšieho rozkvetu od 16. storočia podmanila celé dnešné územie Thajska. Ayutthaya bolo rozprávkové mesto vzdialeného Orientu, ktoré si dokázalo svoju slávu užiť okolo 400 rokov. Tak ako to zvyčajne v histórii býva, po zlatom období prichádza súmrak ríše. Ten nastal po konflikte s Barmou v 18. storočí, keď bolo hlavné mesto vyplienené. Nakoniec sa Thajčania dočkali svojho hrdinu, ktorý ich vyviedol spod tlaku Barmy. Generál Chakri sa korunoval za kráľa a vytvoril novú dynastiu Chakri, ktorá vládne Thajsku dodnes. Založil nové hlavné mesto, Bangkok.

Socha Budhy v strome, Ayutthaya
Socha Budhy v strome, Ayutthaya. Zdroj: depositphotos.com

Top lokality

Phuket

Rušný, divoký, plný zábavy ale aj krásnej prírody je najväčší ostrov v Thajsku, Phuket. Má viac ako 30 nádherných pláží. Pláž Patong, Karon, Kata a Kamala patria medzi tie najpopulárnejšie, ale sever ostrova ukrýva krásne miesta a pláže, ktoré určite stoja za návštevu. Odtiaľto môžete navštíviť filmový ostrov Koh Phi Phi alebo mystický záliv Phang Nga. Každý večer nájdete poriadne rušno na Soi Bangla v časti Patong, 500 metrov barov, reštaurácií, krajčírstiev a zábavu rôzneho druhu. Zaujímavá je 29 metrová socha Budhu, ktorá sa nachádza v budhistickom chráme Wat Lipon, 15 km severne od mesta Phuket. Asi 20 km južne od Phuketu sa nachádzajú ostrovy Racha s nádhernými plážami a bielučkým pieskom.

Phuket. Thajsko
Phuket. Thajsko. Foto: depositphotos.com

Ayutthaya

Bývalé hlavné mesto leží v oblasti stredného Thajska. Od 14. do 18. storočia bolo najväčším obchodným centrom, ktoré vzniká pre úrodné údolie rieky Chao Phraya. Stálo na križovatke ciest do Indie, Číny a Malajzie. Vládlo mu 33 kráľov, ktorí tu vybudovali nádherné stavby. Počas zlatého veku Ayutthaye tu stálo 1500 chrámov a 4000 sôch. Podľa historických údajov, tu žilo až 1 milión obyvateľov. Mnohí z nich boli obchodníci, ktorí obchodovali z tíkovým drevom, hodvábom, slonovinou, koreninami. Dnes je historická Ayutthaya múzeom, kde sú pozostatky nádherných stavieb. Medzi najvýznamnejšie patrí chrám Wat Phra Mahathat, ktorý vznikol na konci 14. storočia. Zaujímavá je Budhova kamenná hlava medzi koreňmi stromu.

Ayutthaya. Thajsko
Ayutthaya. Thajsko. Foto: unsplash.com

Sukhothai

Nádherný historický park, ktorý na ploche 70 km2 odhaľuje až 193 ruín. V minulosti významné hlavné mesto Thajska, ktoré bolo opevnené, chránené valmi a priekopami pri rieke Yom. Svoju slávu si udržalo 200 rokov, až do roku 1438, kedy sa moc presunula do mesta Ayutthaya. Tu sa zrodila thajská abeceda a razili sa mince. Dnes sa tu obdivujú krásne chrámy, ktoré vynikajú nezameniteľnou architektúrou.

Sukhotahai. Thajsko
Sukhotahai. Thajsko. Foto: unsplash.com

Chiang Mai

Duchovné mesto oveľa pokojnejšie než Bangkok sa radí medzi jedno z najkrajších a najzaujímavejších v Thajsku. Nájdete tu krásne chrámy, umelecké obchody, rušný trh, dosýta si ti môžete užiť masáže, alebo sa naučiť aj špeciality thajskej kuchyne. Okolie mesta je hornaté a krásne zelené.

Chiang Mai. Thajsko
Chiang Mai. Thajsko. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Bangkok

Hlavné mesto Thajska, ktorému sa hovorí aj „Mesto anjelov“ alebo aj „Benátky východu“. Leží na naplavených brehoch rieky Chao Phraya. Už pri svojom zrode mal Bangkok strategický a dopravný význam. A to platí aj dnes. Jeho história sa začala písať pred vyše dvesto rokmi, čo ho radí medzi pomerne mladé mestá juhovýchodnej Ázie. Lode do mesta prichádzali z morského prístavu. Okolo rieky sa začali sústrediť všetky významné kráľovské a vládne budovy. Na oboch jej brehoch sa stavali chrámy. Dnes má kozmopolitný Bangkok viac ako 8 miliónov obyvateľov a je skutočne nabitý rušnou atmosférou, ako ulica Sampeng Lane, kde sú zlatnícke obchody, zaujímavý „Trh zlodejov“, kde kúpite snáď všetko na svete, Čínska štvrť, ktorá je labyrintom uličiek, kde sú chrámy a trhy. Predstavuje stredovek aj moderné centrum. Je tu 500 chrámov, 200 mešít a 88 kostolov. Nájdete tu viac ako 300 trhov. Akousi samozrejmosťou je všade dopravný prostriedok „tuk tuk“, a tých je vraj v Bangkoku viac ako 7500.

The Grand Palace v Bangkoku
The Grand Palace v Bangkoku. Zdroj: depositphotos.com

Kedy vycestovať

Thajsko je krajinou s relatívne priaznivým a príjemným podnebím. Thajské podnebie je tropické, je známe svojimi vysokými teplotami a tiež vlhkosťou. Najväčší vplyv na podnebie majú takzvané monzúny, čo sú vetry, ktoré menia smer so zmenou ročného obdobia. V lete prinášajú vlhký vzduch z oceánu na pevninu, a v zime suchý vzduch z pevniny do mora. Striedajú sa tu tri ročné obdobia: obdobie tepla, obdobie zimy a obdobie dažďov.

1) monzúnové obdobie – sezóna dažďov:

Od mája do októbra trvá monzúnové prúdenie, v ktorom sa priemerná teplota pohybuje okolo 32 °C. V tomto období je nielen horúco, ale aj poriadne vlhko. Letné monzúny prinášajú vlahu z okolitých morí. Priemerne v tomto období spadne až 1500 mm zrážok. Mesačne je to od 150 mm v máji do 350 mm v septembri. September je najvlhší mesiac roka. V októbri spadne približne o 100 mm zrážok menej (250 mm).

More je v období dažďov teplé 26-29 C. Noci sú teplé a dusné s teplotou okolo 24-25 °C. Cez deň sa popoludní teplota vyšplhá na 31-34 ° C. Slnko svieti 5-7 hodín denne.

Na začiatku monzúnovej sezóny - v máji, treba rátať približne s 9. dňami, v ktorých bude pršať.

V júni, júli auguste je to asi 10-13 dní v mesiaci. Najviac zamračených a upršaných dní je v septembri - až 15. V tomto mesiaci býva aj hlavné mesto Bangkok v niektorých štvrtiach dokonca zaplavené.

V októbri začína opäť prevládať na oblohe slnko; napriek tomu sa počas mesiaca vyskytne približne 9 dní v ktorých prší - v priemere do 250 mm.

V období monzúnových dažďov sa môže turista z Európy boriť so svojimi zdravotnými problémami - najmä ak sú to srdcovo-cievne choroby, ochorenie krvného obehu. Je tu totiž vysoká vlhkosť v ovzduší, ktorá spolu s vysokými teplotami nepríjemne zaťažuje ľudský organizmus. Kto sa chce teda vyhnúť týmto nepríjemným pocitom z horúčavy a vlhka - ten sa vyberie na dovolenku do Thajska v novembri, decembri, januári, februári až marci. V novembri sa v Thajsku začína hlavná turistická sezóna a vládne.

2) suché, relatívne "chladné" obdobie:

Pre nás je však príjemné, pretože sa v ňom vyhneme extrémnym horúčavám. V tomto období chýbajú monzúnové dažde, pretože ich hlavná sezóna sa začína až v máji a končí približne v októbri. V hlavnej turistickej sezóne - teda od novembra do apríla - sa len z času na čas vyskytne krátka búrka. V tejto najslnečnejšej časti roka svieti slnko priemerne 8-9 hodín denne. Ranné minimálne teploty sa pohybujú okolo 20 °C a popoludní sa ortuť teplomera šplhá k 26-30 °C. Vlhkosť vzduchu je oproti letným mesiacom o čosi nižšia. Napriek tomu, pri teplotách ktoré tam sú, pôsobí na našinca dosť zaťažujúco. Najmä poobede a pri búrkach. More je teplé 26-27 °C.

V novembri sa môžu vyskytnúť v priemere 4 dni, v ktorých osviežujúco spŕchne. Od decembra do marca sú to mesačne v priemere len 1-3 dni, ktoré by nám prípadne mohli "pokaziť" dovolenku s dažďom.

3) horúce, tropické suché obdobie:

Začína sa v marci a trvá približne do mája. Vrcholí príchodom monzúnov. V tomto období je veľmi horúco. Pred príchodom monzúnov sa teploty šplhajú na 35 až 40 °C, začiatkom mája sem-tam zaprší. Pravý monzún prichádza v polovici júna. Noci sú tam teplé. Do rána "klesajú" teploty na 24-26 °C. V marci a apríli sa vyskytnú asi 3 dni v mesiaci, kedy zaprší. V máji je to už 9 dní a v tomto mesiaci už priemerne spadne do 200 mm zrážok. More má 28-29 °C. Slnko v tomto období svieti priemerne 8-9 hodín.

Kto sa teda chystá do Thajska, tak ideálny čas na jeho návštevu je od novembra do apríla. Vzhľadom k vysokým teplotám a veľkej vlhkosti, by mali byť opatrní najmä ľudia, ktorí majú srdcovo cievne problémy.

Dávajte si pozor na výkyvy teplôt, obzvlášť pokiaľ cestujete do vyššie položených oblastí. Teploty tu môžu klesnúť až pod 10 stupňov Celzia. V čím väčšej nadmorskej výške sa nachádzate, tým je počasie chladnejšie a rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami väčšie. Čím ďalej od morského pobrežia, tým sú teploty v Thajsku vyššie. Na pobreží je klíma vždy miernejšia vďaka stále prítomnému vánku.

Pokiaľ práve prší, nezľaknite sa a vydajte sa na výlet napríklad do Bangkoku, navštívte preslávené chrámy alebo jeden zo svetovo známych národných parkov.

Letisko a dĺžka letu

V Bangkoku sú dve letiská. Hlavným medzinárodným letiskom je Bangkok Suvarnabhumi (BKK). Druhé letisko v Bangkoku je Don Mueang (DMK) a slúži prevažne k presunu s nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Ďalšie letiská sú: medzinárodné letisko Phuket (HKT), letisko Krabi (KBV), medzinárodné letisko Koh Samui (USM), letisko  v severnej časti krajiny Chiang Mai (CNX).Dĺžka letu pri priamom lete z Viedne je cca 10 hodín, je to najrýchlejší a najkratší let. V prípade prestupov sa dá využiť kvalitné letecké spojenie cez prestupy v Katare alebo v Emirátoch.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Thajsku, YWCA Building, 9-th Floor, South Sathorn Road 25, Bangkok 10 120, Thajsko

Tel: +66 26773445
Mobil: +66 816174611 (pohotovostná služba)
Email: emb.bangkok@mzv.sk

Prvá pomoc:

Polícia: 191, 123

Požiarnici: 199

Imigračné oddelenie: 02/2873101-10

Nemocnica: Nursing Home Hospital Bangkok : 02/6320540

Pohotovosť: 02/6321098

Ambulancia: 02/2522171-5

Víza a doklady

Držitelia slovenských cestovných pasov, ktorí do Thajska cestujú za turistickým účelom, nepotrebujú na pobyt do 30 dní vízum (platné od 11.08.2011).

V prípade, že držiteľ slovenského pasu má v úmysle zotrvať po dobu dlhšiu ako 30 dní, musí požiadať o vízum vopred na Honorárnom konzuláte Thajska v Bratislave, na Veľvyslanectve Thajska vo Viedni, resp. na ostatných zastupiteľských úradoch Thajska vo svete. Podmienkou je platnosť cestovného pasu najmenej 6 mesiacov po skončení plánovaného pobytu.

Pre vstup do krajiny sa vyžaduje platný cestovný pas. Občania Slovenskej republiky v prípade turistických a obchodných ciest do Thajského kráľovstva na dobu najviac 30 dní sú od 11.08.2011 oslobodení od vízovej povinnosti. Thajské imigračné úrady pri vstupe cez pozemné hraničné prechody, ako aj pri vstupe lodnou dopravou udeľujú pre občanov SR 15 dňový pobyt, ktorý sa dá za príplatok predĺžiť. ZÚ Bangkok odporúča zvážiť využitie leteckej dopravy pri vstupe do Thajska, pri ktorom thajské imigračné úrady udeľujú pre slovenských občanov 30 dňový pobyt.

Colné predpisy

Do TK možno bezcolne dovážať veci osobnej potreby neobchodného charakteru a primeraného množstva (napr. 1 l alkoholu, 200 ks cigariet, fotoaparát a 5 ks filmov). Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík, výbušnín, porno časopisov, sošiek Budhu a starožitností. Dovoz strelných zbraní, rastlín, zvierat, vodných živočíchov podlieha predchádzajúcemu písomnému povoleniu príslušných úradov.

Doprava

Pri cestovaní po krajine nie sú žiadne obmedzenia, výnimkou je označovanie ciest, ktoré je mimo Bangkoku v thajskom jazyku, čo spôsobuje väčšine cudzincom problémy pri orientácii. Označenie ciest je vôbec na dosť nízkej úrovni, s výnimkou hlavných cestných ťahov z Bangkoku k moru a na sever krajiny.

V hlavnom meste je možné použiť MHD, ktorá má viacero „úrovní„, od prepravy na ložnej ploche nákladného vozidla cez neklimatizované autobusy, klimatizované autobusy až po člny, ktoré prepravujú pasažierov po rieke Chao Phraya River a jej kanáloch (pozn. voda v nich je strašne špinavá a zapácha). Taktiež tu existujú motocyklové taxíky, čo je po ceste najrýchlejší, ale zároveň najnebezpečnejší spôsob prepravy. Od r. 1999 sú v prevádzke dve linky, nadúrovňovej vlakovej prepravy, ktorá poskytuje veľmi pohodlný a rýchly presun. Vozne vlaku sú klimatizované a aj cena cestovného je primeraná. V júli 2004 začala premávka prvej trasy metra, ktorá je taktiež veľkým prínosom pre mestskú hromadnú dopravu v Bangkoku.

Pri cestovaní po krajine je možné využiť viaceré dopravné prostriedky, existujú spojenia autobusovými linkami, vlakové a letecké spojenia. Preprava medzi letiskom a vlastným mestom je možná takisto viacerými spôsobmi:

  • „taxi-meter„ – taxíky vybavené taxametrami, označené na strechách výraznými označeniami
  • letiskové taxíky, „Airport Taxi„
  • „Airport Buses„ – autobusové spojenie medzi letiskom a mestom po stanovenej trase, cena 100,- THB za osobu

Prepravu tiež zabezpečujú jednotlivé hotely svojim zákazníkom hotelovými limuzínami. Cena prepravy medzi letiskom a mestom sa pohybuje v závislosti od použitého dopravného prostriedku medzi 100,- až 700,- THB.

Sviatky

Počas celého roka sa konajú v Thajsku početné oslavy a festivaly. Medzi najznámejšie patria: Songkran, ktorý oslavuje príchod nového roku v Thajsku (v apríli); Visaka Puja - oslavuje Budhistické sväté dni v marci a Loi Krathong (november), ktoré sa konajú po celej krajine. Iné festivaly a oslavy majú lokálny charakter.

Tipy na výlety v Thajsku

  • Chrám Chalong, Thajsko
    • Top

    Thajsko sa považuje za zem budhistických chrámov. Jeden z nich, Wat Chalong, postavený v 19. storočí patrí k najkrajším, najväčším aj najnavštevovanejším na celom ostrove. Chrám je dodnes aktívne využívaný mníchmi a tak z času na čas môžu byť turisti svedkami rôznych budhistických obradov. Miesto je nasiaknuté spirituálnou atmosférou, ktoré občas prerušia výbuchy petárd z konštrukcie podobnej tehlovej peci. Tento rituál je formou vzdania vďaky za splnené prianie.

  • Thajka plaviaca sa po kanáli a predávajúca z lode svoj tovar. Thajsko
    • Top

    Plávajúci trh Damnoen Saduak je jedným z najznámejších plávajúcich trhov v Thajsku! Nachádza sa v neďalekej provincii Ratchaburi, asi 100 km od Bangkoku a je obľúbený nielen medzi domácimi ale aj turistami. Na trhu môžu návštevníci zažiť trhový život s predavačmi, ktorí plávajú hore-dole po kanáli a predávajú svoj tovar, ako sú potraviny alebo čerstvé produkty z miestnych fariem.

  • Národný park Don Inthanon - zelené kopce a modré nebo. Thajsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Doi Inthanon je jedným z najobľúbenejších národných parkov v Thajsku. Je známe svojimi vodopádmi, turistickými chodníkmi, odľahlými dedinami, vyhliadkami, pozorovaním východu či západu slnka, pozorovaním vtákov a celoročne chladným počasím vo vyšších nadmorských výškach. Hlavný vstup do parku je asi 70 km juhozápadne od centra mesta Chiang Mai. Národný park Doi Inthanon, známy aj ako „Strecha Thajska“, sa rozkladá na ploche 482 km² v provincii Chiang Mai severne od Thajska. Park je súčasťou himalájskeho pohoria s nadmorskou výškou od 800 do 2 565 metrov nad morom. Najvyšším vrchom parku je hora Doi Inthanon, ktorá je najvyššou horou Thajska. V parku je vysoká vlhkosť a chladné počasie po celý rok.

  • Vodopády a kaskády pretekajúce zeleným lesom v národnom parku Erawan. Thajsko
    • Top

    Národný park Erawan v Thajsku je známy pre vodopády a úžasné scenérie. Viac ako 80 % ho pokrývajú zmiešané listnaté a vždyzelené lesy. Malebné turistické chodníky sa križujú až k hlavnej atrakcii parku, čo je sedemstupňový vodopád Erawan, ktorý tečie dolu 1 500 metrov v sérii nádherných kaskád, prelínajúcich sa smaragdovými jazierkami. Vodopád je pomenovaný po Erawanovi, trojhlavom bielom slonovi z hinduistickej mytológie. V parku sú tiež štyri jaskyne: Mi, Rua, Wang Bahdan a Phartat. Národný park bol založený v roku 1975 a je to 12. národný park Thajska.

  • halawa
    • Top

    Sladký dezert pripravený z ryžovej múky, cukru, kokosového mlieka a sága.

  • Železnica a rieka. Thajsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Hellfire je súčasťou Železnice smrti, ktorú postavili vojnoví zajatci počas druhej svetovej vojny. Hellfire alebo Chong Khao Kad je miesto, kde železnica potrebovala preraziť horu, čo bolo naozaj nemožné, ale vojnoví zajatci a robotníci boli nútení použiť ručné vŕtačky, krompáče a lopaty na vytesanie skaly, aby mohol prejsť vlak. 500 metrov dlhý priesmyk bol dokončený za šesť mesiacov v roku 1943, pričom bolo obetovaných veľa životov. V súčasnosti sa už nepoužíva ale stala sa múzeom na vystavenie súvisiacich nástrojov a fotografií o historickej udalosti.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Thajsku