Uzbekistan je krajina, ktorá sa do dejín zapísala najmä pre krásne pamiatky, Hodvábnu cestu, jurty, ale i rôzne tradície. Korene svojej histórie má aj v antike.
Názov krajiny je odvodený od chána O´z Bega, ktorý ovládal územie medzi Amudarjou a Syrdarjou počas 14. storočia. Od tohto obdobia sa krajine začalo dariť a to hlavne v obchodovaní a remeselnej výrobe, čím sa hranice krajiny rozširovali i o územia v Perzii a Mezopotámii. Hlavným centrom sa stal Samarkand. Dnes susedí s Afganistanom, Turkmenistanom, Kazachstanom, Kirgizskom a Tadžikistanom.
Uzbekistan spája svoje prvé historické začiatky s Perziou. V roku 329 pred n.l. sa sem dostala armáda Alexandra Veľkého, neskôr sa stáva súčasťou ríše Seleukovcov. V 6. stor. n.l. vzniká medzi Amudarjou a Syrdarjou turkinský kaganát. V 8. storočí sa sem dostávajú Arabi a prebieha islamizácia a pripojenie k Arabskému kalifátu. V roku 751 sa odohrala krvavá bitka medzi arabskou a čínskou armádou, ktorá prehrala. Čínski zajatci pravdepodobne poznali tajomstvo výroby papiera, ktorý sa začal vyrábať v Samarkande. V 13. stor. zaútočili na Strednú Áziu hordy Džingischána, čím dochádza k rabovaniu a zotročovaniu. Od 14. stor. sa krajine začalo dariť pre obchod a remeslá. Hlavným centrom sa stal Samarkand.
Krajina
Uzbekistan
Hlavné mesto
Taskent
Časový posun
3h
Dĺžka letu
6h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
prezidentská republika
Rozloha a populácia
Uzbekistan má 447 400 km² a 34 436 155 obyvateľov.
Jazyky
uzbecký
Náboženstvo
moslimovia 88%, pravoslávni 8%
Vakcinácia
Pre pobyt v Uzbekistane sa odporúča absolvovať očkovanie proti hepatitíde A, B, diftérii, tetanu,meningitíde, týfusu a c...
viac
Pre pobyt v Uzbekistane sa odporúča absolvovať očkovanie proti hepatitíde A, B, diftérii, tetanu,meningitíde, týfusu a cholere. Zvlášť veľké nebezpečenstvo predstavujú žltačkové ochorenia. V Uzbekistane existuje oficiálne bezplatná zdravotná starostlivosť. V skutočnosti sa za všetky služby musí platiť. V Uzbekistane existuje niekoľko súkromných ambulancií. Úroveň zdravotnej starostlivosti klesla pod „sovietsku“ úroveň. V Taškente existuje rozsiahla sieť lekární, kde je možné kúpiť lieky európskej kvality.
menej
Najznámejším vládcom Uzbekistanu v období stredoveku bol Amir Timur, známy aj ako Tamerlán. Jeho ríša zaberala územia nielen Uzbekistanu, ale aj Afganistanu, Turkmenistanu a Iránu. Od 15. do 17. stor. krajinu ovládali Šajbánovci a neskôr pripadla pod khivský a bucharský chanát. V 19. stor. dochádza k expanzii cárskeho Ruska i na tomto území. V roku 1918 sa Uzbekistan stal súčasťou Ruska. V roku 1924 bola vyhlásená Uzbecká SSR, ktorá bola začlenená do ZSSR ako jedna zo zväzových republík. V roku 1991, v období rozpadu ZSSR, bola vyhlásená nezávislosť. 1. septembra je Deň nezávislosti.
Uzbekistan má rozlohu 447 400 km², z ktorej púšť Kyzylkum zaberá 58 %. Názov Kyzylkum značí v preklade „Červené piesky“. Radí sa tak medzi najväčšie púšte na svete. Nachádza sa v strednej Ázii na úbočí medzi riekami Amu Darya a Syr Darya. Tento región je historicky známy ako Transoxania alebo Sogdiana. Dnes je púšť Kyzylkum rozdelená medzi Kazachstan, Uzbekistan a Turkménsko. V púšti sa nachádzajú viaceré skalné útvary, ktoré priniesli množstvo fosílií. Na tejto púšti môžete stretnúť aj obrovského jaštera, ktorý dosahuje až 1,6 m. Do Uzbekistanu mierne zasahuje aj púšť Karakum, čo v preklade znamená „Čierne piesky“. Tá však väčší povrch pokrýva v susednom Turkmenistane.
Aydarkul je jazero na území Samarkandského a Džizzakského vilajátu v Uzbekistane. Je jedným z troch jazier s brakickou vodou (voda s obsahom soli na pomedzí morskej a sladkej vody), ktoré sú súčasťou umelo vytvoreného systému jazier o celkovej ploche 4000 km². Ďalšie dve brakická jazerá sú Arnasaj a Tuzkan. Nachádza sa v soľnej Arnasajskej preliačine na juhovýchode púšte Kyzylkum.
Údolie Ispaysay leží v Taškentskom regióne. Nachádza sa tu úzka a hlboká roklina a to pozdĺž rieky Ispaisai. Pramení v severozápadných svahoch hrebeňa Pskova. Pre pomerne vysokú vlhkosť je okolie rokliny pokryté hustými húštinami a lesmi. Sú tu brezové a orechové háje, rastú tu jablone a čučoriedky. Leží tu aj horská dedinka Ispay.
Prírodná rezervácia Baday-Tugai sa nachádza pozdĺž rieky Amudarja. Známa je pre svoju vegetáciu a vzácne živočíchy. Vyskytujú sa tu napríklad i jelene. Aj Uzbekistan má svoje lyžiarske stredisko Chimgan. Je tu lyžiarsky vlek a v tieni vrchu Veľký Chimgan je sedačková lanovka.
Jazero Tudakul je oázou uprostred púšte v regióne Navoi. Tudakul je prirodzená nádrž, ktorá vznikla v púštnej depresii. Okolie láka svojou panenskou prírodou. V blízkosti jazera žijú gazely, líšky, zajace, divé mačky, pelikány, labute, orly a čajky. Jazero Sudochye leží v delte Amudarji. Kedysi tu prekvital rybolov, ale postupne jazero začalo vysychať a rozpadlo sa na niekoľko častí. Dnes je tu možné pozorovať rôzne druhy vtákov, ktoré sem prichádzajú počas migrácií, ale niektoré tu majú stále domovy. Sú medzi nimi pelikány, sokoly, plameniaky, volavky, labute. Jazero nesie aj osobitný štatút „Najvýznamnejšie ornitologické územie“.
Ku Uzbekistanu patrí aj jurta. Je to tradičný stan kočovníkov v západnej a strednej Ázii. Jurta odráža vo svojom zriadení spoločenský a duchovný poriadok ľudí, ktorí v ňom žijú. Každému členovi rodiny je pridelené miesto a oblasť činnosti v jurte. Usporiadanie izieb a vybavenie sú vysoko optimalizované, aby umožnili varenie, prácu, bývanie a spánok v obmedzenom priestore a niekedy extrémnych klimatických podmienkach. Musia sa dodržiavať rôzne pravidlá správania. Jednoduchšie je potrebné, aby ste vstúpili do jurty pravou nohou bez toho, aby ste sa dotkli prahu, nezdržiavali sa vnútri dlhšie ako je potrebné a nepohybovali sa medzi dvoma stĺpmi.
Top lokality
Bukhara
Bukhara sa nachádza západne od Samarkandu. V období stredoveku bola centrom vzdelania v rámci islamského sveta. Tu sa narodil šejk Bakhouddin Nakshabandi, ktorý bol ústrednou postavou vo vývoji mystického súfijského prístupu k náboženstvu. Nachádza sa tu viac ako 350 mešít a 100 náboženských škôl. Mesto tvoria krásne úzke uličky, zelené parky, záhrady, historické a architektonické pamiatky z rôzneho obdobia. Pozornosť priťahuje mauzóleum Ismaila Samaniho, Ark a Lyabi-Khauz s pekne zachovanou školou.
Samarkand
Samarkand je jedným z najstarších nepretržite obývaných miest v strednej Ázii. Vďaka svojej polohe na hodvábnej ceste medzi Čínou a Stredomorím sa občas Samarkand stal jedným z najväčších miest Strednej Ázie. Mesto je známe ako islamské centrum pre vedecké štúdium. V 14. storočí sa stalo hlavným mestom impéria Timur a je miestom jeho mauzólea. Moderná replika mešity Bibi-Khanym je jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta. Mesto si starostlivo zachovalo tradície starých remesiel ako sú zlaté vyšívanie, hodvábne tkanie, gravírovanie na medi, keramiku, rezbárstvo a maľovanie na drevo.
Shakhrisabz
Shakhrisabz leží 80 km od Samarknadu. V preklade značí „Zelené mesto“ a radí sa medzi tie najstaršie v krajine. Práve tu sa narodil slávny veliteľ Amir Temur. Pod jeho velením sa mesto stalo centrom vedy a umenia. Historické centrum je aj na zozname UNESCO. Nachádza sa tu staroveký palác Ak-Saray, mešita Kok-Gumbaz, historický komplex Dor-ut Tilovat a mauzóleá Dor-us Saodat či Shamsad-Din Kulala.
Nukus
Nukus je šiestym najväčším mestom v Uzbekistane. Mesto preslávilo svetoznáme Múzeum umenia. Názov Nukus pochádza zo starého kmeňového mena Uzbekov, Nukus. Nukus sa vyvinul z malej osady v roku 1932 do veľkého, moderného sovietskeho mesta s rozsiahlymi ulicami a veľkými verejnými budovami v 50. rokoch minulého storočia.
Hlavné mesto
Taškent
Taškent je hlavné a najväčšie mesto v Uzbekistane, rovnako ako najľudnatejšie mesto v strednej Ázii. Nachádza sa na severovýchode krajiny blízko hraníc s Kazachstanom. Pred islamom v 8. storočí nášho letopočtu, bolo mesto ovplyvnené sogdianskými a tureckými kultúrami. Po jeho zničení Džingischánom v roku 1219 bolo prestavané a profitovalo z Hodvábnej cesty. Taškent je mesto bohaté na múzeá a pamiatky sovietskej éry.
Ikonou Taškentu je televízna veža, ktorá má výšku 375 m. Je to najvyššia budova v Strednej Ázii. Vyhliadková plocha sa nachádza vo výške 96 m, pričom ponúka panoramatický výhľad na mesto.
Komplex Hazrat Imam je náboženské centrum mesta, ktoré sa skladá z mešít s tyrkysovými kupolami. Spomedzi všetkých budov vyniká knižnica Muyi Mubarak, pretože obsahuje najstarší Korán na svete a relikviu proroka Mohameda. Islamská škola Kulkedash bola známa nielen pre výučbu islamu v 16. storočí ale aj ako karavanserai o dvesto rokov neskôr, či pevnosť a miesto, kde sa konali popravy. Dnes patrí medzi najvýznamnejšie budovy v Taškente. Vnútri je krásne farebné nádvorie. Po zemetrasení bola v polovici 20. stor. zrekonštruovaná.
Timur a Námestie nezávislosti sú najvýznamnejšie pamiatky v Taškente. Nachádzajú sa tu politické a kultúrne budovy. Námestie tvorí pekný park, zeleň a fontány. Ikonami námestia je Pamätník nezávislosti a 7-metrov vysoká bronzová socha Amira Timura.
V Taškente stojí aj budova hotela Uzbekistan z čias sovietskej éry. Jedná sa o masívny hotel, typický pre danú architektúru. V roku 1966 zničilo zemetrasenie značnú časť mesta a najmä jeho starú časť. Preto bolo hlavné mesto obnovené do klasického sovietskeho mestského modelu – betónové budovy a množstvo parkov. Spomedzi všetkých projektov bolo metro jedným z najambicióznejších. Takmer každá stanica taškentského metra je veľmi pekná a zároveň vždy iná. Stanice tvoria krásne mozaiky ako i masívne zlaté svietniky.
Kedy vycestovať
Horúce a suché kontinentálne podnebie, dlhé, horúce a veľmi suché letá, krátke mierne zimy s nestálym počasím so značnými týždennými i dennými teplotnými výkyvmi. Ideálne obdobie na poznávanie je jar alebo jeseň.
Letisko a dĺžka letu
Lety z Viedne s prestupom v Istanbule v trvaní cca 9 hodín.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente, ul. Kičik Bešjogoč 38, 100070 Taškent
Občania SR môžu uskutočňovať turistické cesty na území uvedených republiky len s platným cestovným pasom. Od 1. februára 2019 môžu občania SR cestovať do Uzbekistanu bez víz, pobyt však nesmie presiahnuť 30 dní. V prípade pobytu dlhšieho ako 30 dní, platí povinnosť získať pre vstupom do krajiny uzbecké vízum.
Povinnosť registrácie pobytu
Hotely a ubytovacie zariadenia vybavujú registráciu cudzincov bezplatne na základe predloženia pasu s platným vízom alebo povolením na dlhodobý pobyt v Uzbekistane. Pokiaľ nebudete ubytovaný v hoteli alebo keď Vám odmietne hotel registráciu vybaviť, máte povinnosť do 3 dní od prekročenia uzbeckej hranice sa zaregistrovať:
1. na príslušnom oddelení polície, ktorá má skratku UVViOG, obyčajne sa oddelenie polície nazýva predchádzajúcou oficiálnou skratkou OViR.
2. Registrácia na webstránke: www.enehmon.uz
Bez registračnej pečiatky v pase sa vzhľadom na časté kontroly prakticky nie je možné po Uzbekistane pohybovať. Povinnej registrácii nepodliehajú len držitelia diplomatických pasov. Priemerná pokuta pri zistení porušenia predpisu je v prepočte okolo 1000 EUR.
Colné predpisy
Colné a devízové predpisy sú riadené vnútornými zákonmi a vyhláškami Uzbekistanu.
Doprava
V Taškente existuje viacero druhov MHD. Vzhľadom na klimatické, hygienické a zdravotné podmienky sa používanie MHD po väčšiu časť roka neodporúča.
Sviatky
1.9.
Deň nezávislosti (1991)
Tipy na výlety v Uzbekistane
Top
Bukhara je jedno z najstarších miest Uzbekistanu, ktoré sa nachádza na posvätnom kopci. Mesto Bukhara bolo založené v 13. storočí p.nl. za vlády Siyavushidov, ktorí sa dostali k moci 980 rokov pred Alexandrom Veľkým. Názov Bukhara pochádza zo slova „vihara“, čo znamená „kláštor“ v sanskrte. Mesto bolo kedysi významným obchodným centrom na Veľkej hodvábnej ceste. Bukhara s viac ako 140 architektonickými pamiatkami zo stredoveku slúži aj ako „mestské múzeum“, ktoré tvoria úzke uličky, zelené parky a záhrady s historickými a architektonickými pamiatkami vedľa seba.
Top
Medzi polievkami sú najchutnejšie a aromatické „lagman“ a „shurpa“- rezancová a zemiaková polievka s jahňacím mäsom, čerstvými bylinkami a zeleninou. „Mastava“ je zeleninová polievka s jahňacinou a ryžou.
Top
Uzbecký chlieb je pečený v „tandoore“ - špeciálnej hlinenej peci. „Samsa“ - národné koláče s mäsom a cibuľou sa tiež pripravujú v „tandoore“. Podávajú sa ako predjedlo či hlavné jedlo.
Top
Podľa archeologických údajov bolo mesto Khiva založené na začiatku kresťanskej éry. Ide o bývalé hlavné mesto Khwarezmia. Itchan Kala v Khive bola prvou lokalitou v Uzbekistane zapísanou do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Khiva je rozdelená na dve časti. Vonkajšie mesto, nazývané Dichan Kala, bolo predtým chránené múrmi s 11 bránami. Vnútorné mesto, alebo Itchan Kala, je obkolesené múrmi, ktorých základy boli založené v 10. storočí. Súčasné murované steny sa datujú do konca 17. storočia a dosahujú výšku 10 metrov.
Top
Nurata bola založená ako starobylé mesto Nur, v roku 327 pred naším letopočtom Alexandrom Veľkým. Pozostatky jeho vojenskej pevnosti na juhu mesta sú ešte dnes stále viditeľné a systém zásobovania vodou, ktorý Alexander nainštaloval, je stále čiastočne využívaný. Mesto je tiež známe ako moslimské pútnické miesto. Muhammad Narshakhi, ktorý napísal knihu o histórii mesta Bukhara v roku 943, poskytuje informácie o osade Nur, ktorá sa nachádza na úpätí hory. Narshakhi napísal, že mnohí ľudia, ktorí sú tam pochovaní, videli proroka Mohameda.
Top
„Pilaf“ – kúsky mäsa s ryžou, mrkvou a cibuľou je najobľúbenejšie jedlo v Uzbekistane. Pripravuje sa na každý deň a na mimoriadne sviatky. Každý región má svoj vlastný „pilaf“.