Kanárske ostrovy sú pre svoju ustálenú a príjemnú klímu nazývané "ostrov večnej jari". Priemerné teploty medzi 18-25 °C v zimnom období a 24-29 °C v lete sú úplne ideálne k životu, a preto ich vedci uznávajú za jedno z miest s najlepšou klímou na svete. Tieto stále teploty ovplyvňuje nielen geografické umiestnenie blízko Afriky, ale aj vlhké pasáty z Azorských ostrovov.
Zaujímavosťou ostrovov je rôznorodá mikroklíma na krátkych vzdialenostiach. Zatiaľ čo na južnom pobreží je klíma takmer po celý rok suchá a slnečná, vo vyšších polohách hory zastavujú pasáty a vznikajú veľké teplotné rozdiely. V zimnom období sa dokonca v najvyšších miestach ostrova Tenerife a Gran Canaria môžete stretnúť so snehovou pokrývkou, ktorá je pre miestnych obyvateľov obrovskou zábavou.
Kanárske ostrovy sú vulkanického pôvodu. Na väčšine z nich môžete pozorovať zvyšky vulkánov, lávové polia a dokonca aj mesačnú krajinu na Tenerife. Celkom existuje 13 ostrovov, ale sprievodcovia zmieňujú väčšinou sedem, a od roku 2018 osem najväčších: Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro a La Graciosa. Veľkou zaujímavosťou Kanárskych ostrovov je, že sa značne líšia podľa vzdialenosti k Afrike a podľa veku ostrova.
Krajina
Kanárske ostrovy
Hlavné mesto
Las Palmas de Gran Canaria, Santa Cruz de Tenerife
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
5h
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska. Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monar...
viac
Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska. Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie.
menej
Rozloha a populácia
Rozprestiera sa na 505 990 km² a má približne 46,7 milióna obyvateľov.
Jazyky
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, ba...
viac
Najpoužívanejším jazykom je španielčina no ostatnými úradnými jazykmi sú aj ďalšie regionálne jazyky ako katalánčina, baskičtina, galícijčina,
arančina a ďalšie.
menej
Náboženstvo
kresťanstvo
Elektrický prúd
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V. Málokedy sa stretnete so starým typom zásuviek. V každom obchode s do...
viac
Elektrické napätie je podľa európskej normy 220 V. Málokedy sa stretnete so starým typom zásuviek. V každom obchode s domácimi potrebami možno zakúpiť adaptér (adaptor).
menej
Top lokality
Gran Canaria
Gran Canaria je tretí najväčší z Kanárskych ostrovov a často býva nazývaný „kontinent v malom“. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny a „Saharské duny“, v centre ostrova večne zelené vavrínové lesy a na severe banánovníkové plantáže. Dominantou ostrova je najvyššia hora Pozo de las Nieves (1 949 m n.m.). Odtiaľto až na pobrežie je ostrov pretkaný hlbokými roklinami s rôznorodou krajinou. V horskej krajine pôsobia malebne vodné nádrže a priehrady, okolo ktorých sa nachádzajú palmové oázy. Za návštevu stojí tiež historické centrum hlavného mesta Las Palmas, alebo mesto „balkónových domov“ Teror. Puerto Mogán svojou jedinečnou architektúrou a prístavom pripomína Benátky.
Maspalomas na ostrove Gran Canaria. Foto: depositphotos.com
Tenerife
Tenerife, najväčší z Kanárskych ostrovov a tiež ostrov najväčších možností. Na juhu nájdete suché vyprahnuté kamenné pustiny, na severe zelený subtropický pás, v centre ostrova rozsiahle borovicové lesy, ktoré v nižších zónach prechádzajú do večne zelených vavrínových zón. Dominantou ostrova je najvyššia hora Španielska - Pico del Teide (3718 m.n.m).
Ostrov Tenerife a najvyšší vrch Španielska. Foto: CK SATUR
Jedná sa o sopku, ktorej posledný výbuch sa datuje do roku 1492, kedy ho dokonca zo svojich lodí pozoroval Krištof Kolumbus pri svojej prvej ceste cez Atlantik. Pohľad na majestátnu horu nepriťahuje iba dnešných turistov, ale uchvacoval už pôvodných obyvateľov ostrova, tzv. Guancha, ktorí ju uctievali ako svätú horu. Aj keď už dnes okraj krátera nie je príliš horúci, tak napriek tomu pri výstupe na vrchol neunikneme sírovým výparom. Turisti si ostrov obľúbili nielen pre prírodné krásy, ale hlavne celoročné možnosti kúpania v Atlantiku. Jediná svetlá pláž sa nachádza nad hlavným mestom Santa Cruz. V najväčších turistických letoviskách na juhu nájdeme od svetlej pláže v Los Cristianos cez pláže v Playa de Las Americas a vulkanicky-čiernu Fanabe. Vulkanické pláže s liečivými účinkami sú tiež v Los Gigantes a v Puerto de la Cruz.
Tenerife. Foto: depositphotos.com
Fuerteventura
Druhý najväčší ostrov je silne ovplyvnený africkým kontinentom, ktorého vzdialenosť je v najbližšom bode len 98 km. Vďaka tomu turisti na Fuerteventure vyhľadávajú hlavne kilometrové pláže, vytvorené z jemného saharského piesku. Tieto pláže sú zaradené medzi najkrajšie pláže Atlantiku. Tie najkrajšie nájdeme na juhu ostrova - Playa Jandía, Morro Jable, Costa Caleta, jedná sa o dlhé svetlé pláže. Naopak na severe, pri meste Corralejo nájdeme prírodnú rezerváciu takmer bielych dún, ktoré sú vizuálne veľmi krásne, ale veľmi často tu býva veterno. Centrum ostrova vytvára pozostatky vulkánov, ktoré vietor zaoblil do hnedočervených kopcov. Na ostrove je veľmi málo vegetácie.
Dlhé pieskové pláže na ostrove Fuerteventura. Foto: CK SATUR
Lanzarote
Vulkanický ostrov Lanzarote je štvrtý najväčší ostrov. Charakteristiku ostrova zmenili mohutné sopečné erupcie z rokov 1730 a 1824, ktorých láva zaliala štvrtinu ostrova. Ešte dnes môžete v Národnom Parku Timanfaya alebo Montanas de Fuego pozorovať vulkanické experimenty. Lanzarote očarí tiež jednotnou architektúrou bielych domčekov s modrými alebo zelenými okenicami. Na zachovanie jednotného vzhľadu ostrova mal vplyv najslávnejší umelec, architekt a sochár - Cesar Manrique. Pláže na ostrove sú veľmi rôznorodé - od svetlých pláží juhu, cez hnedé až čierne - vulkanické.
Lanzarote. Foto: CK SATUR
La Gomera, La Palma a El Hierro
Západné Kanárske ostrovy sa nachádzajú najďalej od Afriky. Vznikli z morského dna ako posledné. To značne charakterizuje ich zaujímavý vzhľad. Vzhľadom k vyšším zrážkam je sever ostrovov veľmi zelený. Dokonca na La Gomere môžete obdivovať treťohorný prales - Národný park Garajonay a na ostrove La Palma - Národný park Caldera de Taburiente.
Ostrov La Gomera. Foto: unsplash.com
Hlavné mesto
Las Palmas de Gran Canaria
Hlavné mesto ostrova je najväčším mestom na Kanárskych ostrovoch a súčasne hlavným mestom východnej provincie. Vďaka Krištofovi Kolumbovi, ktorý sa tu trikrát zastavil pri svojich zámorských cestách, sa mesto stalo jedným z najdôležitejších prístavov Atlantiku, spájajúcej tri kontinenty. Za návštevu rozhodne stojí historická štvrť Vegeta, ale aj jedna z najdlhších a najkrajších prírodných mestských pláží Atlantiku - Playa de las Teresitas. Za návštevu tiež stojí najväčšie akvárium na ostrovoch, tzv. Poema del Mar.
Katedrála Santa Anna v Las Palmas. Foto: depositphotos.com
VEÚsú zrušenécolné kontroly.Dovozurčitého tovarudo Španielskavšakodurčitéholimituprestávabyťpre vlastnú spotrebuastávasa dovozomtovaru,ktoré je nutnécolnedeklarovať.
Cueva de los Verdes je jaskyňa pripomínajúca labyrint so súborom niekoľkých prepojených galérií, ktoré miestami dosahujú výšku až 50 metrov. Jaskyňa má stabilnú teplotu -okolo 19 ºC. v 16. a 17. storočí sa využívala ako úkryt pri útokoch pirátov zo severnej Afriky. Až o storočie neskôr si ich geologický význam uvedomili európski vedci a začali ich navštevovať, fascinovaní takým výnimočným sopečným útvarom. V roku 1964 boli sprístupnené prvé 2 km. Odvtedy je toto miesto aj centrum umenia, kultúry a turizmu. Avšak dnešná podoba Cueva de los Verdes je dielom umelca Jesúsa Sota, ktorý často spolupracoval s Césarom Manriquem. Návštevníkov uchváti použitie svetla a tieňa, aby kameň vynikol a zvýraznil zvláštne tvary, ktoré láva zanechala po erupcii, a ich rôzne farby, od červenej, šedej, čiernej a okrovej.
Top
Ostrov Lanzarote sa pýši krásnou zelenou lagúnou Charco de los Clicos. Nachádza sa v malej rybárskej dedinke El Golfo, na juhozápadnom konci národného parku Timanfaya. Malá zátoka je vlastne kráter sopky, ktorú čiastočne utopil oceán. Je v tvare polmesiaca a je tu aj pláž s čiernym pieskom a jazerom so smaragdovo zelenou vodou, kvôli vysokej koncentrácii rias. Práve tu režisér nakrútil sériu romantických scén s Penélope Cruz a Lluísom Homarom pre svoj film Los abrazos rotos v roku 2009.
Top
Kaktusová záhrada - El Jardín de Cactus je umelecká inštalácia na ostrove Lanzarote. Patrí medzi najznámejšie atrakcie na ostrove, pričom sa v nej nachádza približne 4 500 exemplárov kaktusov, ktoré tvoria celkovo 450 rôznych druhov. Zbierka sa však stále rozrastá, pretože nové rastliny postupne pribúdajú zo všetkých piatich kontinentov. Sú tu kaktursy z Madagaskaru, Peru a Tanzánie, ako aj kaktusy pochádzajúce zo samotných Kanárskych ostrovov. Záhrada bola navrhnutá pre dramatický efekt, pretože zámerne chce jeho tvora César Manrique návštevníka prekvapiť.
Top
Escaldon de gofio je kašovitý rybí vývar zahustený gofio.
Top
Zelené údolie Fataga leží na ostrove Gran Canaria. Pod týmto menom vznikla aj malá dedinka. Rastú v nej zelené borovice a charakteristické sú dobre zachované malé obielené dedinské domčeky s kachľovými strechami. Tieto domy lemujú úzke uličky, kde je príjemné sa poprechádzať a tak nasiaknuť pokojnú atmosféru. Leží len pätnásť kilometrov od hlavných turistických centier na juhu ostrova, avšak zachováva si svoju ostrovnú tradíciu.
Top
Fuerteventura je druhý najväčší zo 7 Kanárskych ostrovov. Pochváliť sa môže 150 km dlhým pobrežím, kde vynikajú nádherné pláže. Od Afriky je vzdialený približne 100 km. Počas celého roka je tu výborná klíma. Je najteplejším zo všetkých Kanárskych ostrovov s priemernou ročnou teplotou. 22 °C. Slnko tu svieti až 3 000 hodín ročne. Ostrov je ideálny pre milovníkov pláží, ktorých je tu 157. Ostrov je sopečného pôvodu, preto tu nájdete niekoľko prírodných parkov, vrch Tindaya, duny Corralejo a úchvatné pláže Jandia.