Poľsko

Poľsko sa za posledné roky stalo čoraz viac obľúbenejšou krajinou na návštevu a spoznávanie zaujímavých miest, ktoré sú roztrúsené na každej svetovej strane.

Poľsko sa za posledné roky stalo čoraz viac obľúbenejšou krajinou na návštevu a spoznávanie zaujímavých miest, ktoré sú roztrúsené na každej svetovej strane. 

Hlavné námestie Krakova sa nachádza v historickom centre mesta, v časti Staré Mesto. Námestie vzniklo v 3. štvrtine 13. storočia, kedy bol Krakov zničený pri tatárskom nájazde v roku 1241. Miesto trhu alebo námestia bolo vytýčené na základe charakteristického šachovnicového pôdorysu. Strany námestia nepatrne presahovali 200 metrov, pričom do jeho plochy boli zahrnuté pozostatky bývalého osídlenia – Mariánsky kostol a kostol sv. Vojtecha.
Jeden z popredných poľských prístavov v Baltskom mori, Swinoujscie je tiež liečebným mestom, ktoré počas celého roka navštívit niekoľko tisíc turistov, aby si pozreli jeho nádherné zákutia. Poľské prístavné mestečko v sebe ukrýva aj menšiu pláž, ktorá je bezpečná aj pre deti. Ak svoje chvíle nechcete tráviť na pláži, môžete sa prejsť po 170 ročnom kúpľnom parku, ktorý ponúka výnimočne rozmanitú stredomorskú vegetáciu.

Krajina
Poľsko Poľsko
Hlavné mesto
Varšava
Časový posun
0h
Mena
poľský zlotý
Dĺžka letu
1h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
parlamentná republika
Rozloha a populácia
Poľsko má približne 312 679 km2 a 37.95 miliónov obyvateľov.
Jazyky
poľština
Náboženstvo
rímskokatolícke

Top lokality

Lodž

Lodž je tretie najväčšie mesto v Poľsku. Lodž má jedno z najlepších múzeí moderného umenia v Poľsku. Muzeum Sztuki má tri pobočky, z ktorých dve zobrazujú zbierky umenia z 20. a 21. storočia. Najnovší prírastok do múzea, bol otvorený v roku 2008 v komplexe Manufaktura. Okrem múzea sa v Lodži nachádza aj fascinujúca Piotrkowska ulica, ktorá je najvyššou ulicou a hlavnou turistickou atrakciou mesta. Prechádza zo severu na juh a je dlhá viac ako 5 km. Jej vzdialenosť jej zabezpečila to, že je jednou z najdlhších komerčných ulíc sveta.

Lodž.
Lodž. Foto: unsplash.com

Gdaňsk

Gdaňsk je mesto na pobreží Baltského mora. Je hlavným mestom Pomoranského vojvodstva, hlavného prístavu Poľska. Gdaňsk je domovom Univerzity v Gdaňsku, Technickej univerzity v Gdaňsku, Národného múzea, divadla v Gdaňsku, Múzea druhej svetovej vojny, Poľskej baltskej filharmónie a Európskeho centra solidarity. V meste sa tiež koná veľtrh sv. Dominika, ktorý sa datuje do roku 1260 a je považovaný za jedno z najväčších obchodných a kultúrnych podujatí v Európe.

Gdaňsk v noci
Gdaňsk. Foto: depositphotos.com

Poznaň

Poznaň je mesto na rieke Warta v západnej časti stredného Poľska. Najznámejšie je jeho renesančné Staré mesto a katedrála Ostrów Tumski. Dnes je Poznaň významným kultúrnym a obchodným centrom a jedným z najľudnatejších poľských regiónov s mnohými regionálnymi zvykmi, ako sú Jarmark Świętojański, tradičné Svätomartinské croissanty či miestny dialekt. Poznaň patrí medzi najstaršie a najväčšie mestá v Poľsku. Poznaň je takisto centrom obchodu, športu, vzdelávania, technológie a cestovného ruchu.

Poznaň
Poznaň. Foto: unsplash.com

Wroclaw

Sliezske historické mesto Wroclaw je najväčším mestom v západnom Poľsku. Rozkladá sa na brehu rieky Odry. História mesta sa datuje do tisícok rokov a jeho rozsiahle dedičstvo spája takmer všetky náboženstvá a kultúry Európy. Vo Wroclawi nájdeme rôzne zaujímavé miesta ako napríklad Ostrov Tumski, hlavné trhové námestie, Pan Tadeusz múzeum či mnohé iné. Vroclav toho ponúka pre turistov naozaj veľa a v tomto meste sa určite nebudete nudiť.

Wroclaw
Wroclaw. Foto: depositphotos.com

Vadovice

Poľské mestečko Vadovice 50 km od Krakova priťahuje pozornosť tým, že je rodiskom pápeža Jána Pavla II., ktorý sa tu narodil 18. mája 1920. Jeho rodný dom, ktorý si naďalej zachováva svoju pôvodnú štruktúru je múzeom od roku 1984. Dokumentuje tak jeho život a prácu, čo zastával v Poľsku, predtým ako odišiel do Vatikánu. V meste sa nachádza bazilika z 15. storočia zasvätená Panne Márii, kostol sv. Jozefa a kláštor. Mestu dominuje centrálne námestie pomenované na počesť Jána Pavla II. s buržoáznymi domami z 19. storočia a s barokovou bazilikou. Každoročne sa v meste konajú oslavy Dni Wadowic od 18. mája ako pripomienka k narodeniu Jána Pavla II. Pre Poliakov je mesto veľmi dôležité, keďže sa spája s tak významnou svetovou osobnosťou.

Vadovice
Vadovice. Foto: depositphotos.com

Bochnia

V južnej časti Poľska, 40 km od Krakova leží starobylé mesto Bochnia. Známe je pre jeho ložiská kamennej soli, ktoré sa nachádzajú pod mestom. V historických dokumentoch sa spomína 13. storočie kedy bola baňa otvorená, čím sa tak radí medzi najstaršie bane svojho druhu na svete. Bane v podzemí zaberajú viac ako 4 km a ich hĺbka presahuje 400 m. Od roku 1995 je sprístupnená pre verejnosť a je zaradená na zozname UNESCO. Jej prevádzka fungovala do roku 1990. V jej podzemí sa nachádza aj kostol z 18. storočia, expozícia baníckeho zariadenia, socha vytesaná v soli. Najväčší priestor leží 248 m pod povrchom a je ním Hala Ważyn, odkiaľ sa soľ dolovala viac ako 250 rokov. Tiež je tu špeciálna mikroklíma o priemernej teplote 15 ℃. Niektoré časti sú v bani zatopené a je nimi možné preplávať loďkou a vychutnať si túto nezvyčajnú a jedinečnú soľnú baňu.  

Bochnia
Bochnia. Foto: depositphotos.com

Pszczyna

Horné Sliezsko sa môže pýšiť okrem krásnej prírody aj nádherným malým mestom, ktorým je Pszczyna. Patrí k najstarším v tomto regióne. Kedysi tadiaľ viedla obchodná cesta z Krakova, ktorá pokračovala cez Tešín do južnej Európy. Tu, neďaleko od slovenských a českých hraníc v prekrásnom prostredí parkov, sa vypína impozantný zámok. V meste nájdete veľa zaujímavostí - historické námestie, kostoly, radnicu, Skanzen ľudového umenia, Sliezske múzeum tlače a Múzeum hudobných nástrojov. Tí, ktorí radi spoznávajú kultúru a históriu, budú očarení.

Pszczyna
Pszczyna. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Varšava

Varšava je hlavným a zároveň aj najväčším mestom Poľska. Metropola stojí na rieke Vistula vo východnej časti stredného Poľska. Kedysi bola Varšava považovaná za jedno z najkrajších miest na svete až do druhej svetovej vojny. Varšava je jedným z najdynamickejších metropolitných miest Európy. V roku 2012 Economist Intelligence Unit zaradila Varšavu ako 32. najudržateľnejšie mesto na svete. Bola tiež vybraná ako jedno z najatraktívnejších miest strednej a východnej Európy. Varšavský Palác kultúry a vedy je jedným z príkladov "socialistickej architektúry". Dvojčaťom budovy je Lomonosova univerzita v Moskve. 

Varšava v noci
Moderná Varšava. Foto: unsplash.com

Kráľovský palác vo Varšave bol kedysi oficiálnym sídlom poľských panovníkov. Spočiatku komplex slúžil ako rezidencia vojvodov z Mazoviec a od 16. storočia bol sídlom poľsko-litovského spoločenstva. Vo svojej dlhej histórii bol Kráľovský palác opakovane vyplienený a zničený. Počas prvej svetovej vojny bol sídlom nemeckého generálneho guvernéra. Dnes táto historická a národná pamiatka v sebe ukrýva národné múzeum. Kráľovský palác je svojou kultúrnou podobou a dlhou históriou jednou z najznámejších pamiatok Varšavy.

Varšava
Staré mesto vo Varšave. Foto: unsplash.com

Národný park Pieniny

Poľský národný park Pieniny sa vyznačuje bohatým výskytom kvetov a to až 30-40 druhov na jeden meter štvorcový a tiež sa tu vyskytuje až 640 druhov húb. Park je domovom asi 6500 živočíšnych druhov. Žije tu rys a na brehoch rieky vydry. Okrem cicavcov je tu hojný výskyt vtákov, plazov, rýb a obojživelníkov. Okrem turistických chodníkov je toto miesto obľúbené aj pre splav Dunajca na plti.

Pieniny
Pieniny. Poľsko. Foto: unsplash.com

Národný park Slowinski

V severnej časti Poľska pri Baltickom mori sa nachádza národný park Slowinski. Jeho pozornosť a obľuba tkvie hlavne v pieskových dunách, ktoré celkom pripomínajú tie saharské. Poľskú Saharu tu vytvoril vietor prúdením od mora zo severu. Jeho rozloha je 500 ha a duny dosahujú 40 m. Kvôli neustálemu prísunu piesku sa muselo niekoľko dedín aj vysťahovať. Najvyšší vrch národného parku dosahuje 115 m a je tvorený riekami a mnohými jazerami, ktoré sa počas búrok plnia aj morskou vodou. Národný park je zaradený aj na zozname UNESCO. Nachádzajú sa v ňom aj vzácne biotopy. V parku žije viac ako 250 druhov vtákov. Tvoria ho borovicové lesy a rašeliniská. Niekedy sem dokonca zavítajú aj tulene a sviňuchy.

Národný park Slowinski
Národný park Slowinski. Foto: depositphotos.com

Tatry tvoria hranicu medzi Poľskom a Slovenskom. Aj na poľskej strane sa dajú obdivovať horské scenérie a v zime zas lyžovať. Majú úžasnú biodiverzitu, v tejto časti žije viac ako 10 000 botanických a živočíšnych druhov, vrátane medveďa hnedého, rysa, orla skalného. Vyskytuje sa tu kosodrevina, smrekové lesy, jedle. Najvyšším vrcholom sú Rysy s výškou 2499 m.

Tatry
Tatry. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Na spoznávanie je ideálne obdobie od jari do jesene. Podnebie je mierne, prímorské na severe, kontinentálne na juhu. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave, ul. Litewska 6, 00-581 Warszawa

Tel: +48 225258110
Email: emb.warsaw@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do Poľska (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz

Colné predpisy

Od 1. mája 2004 je zavedený voľný pohyb tovarov a služieb v rámci EÚ a pri dovoze a vývoze tovaru sa uplatňujú všeobecné colné predpisy EÚ.

Tipy na výlety v Poľsku

  • bigos
    • Top

    Poľská kuchyňa je dobre známa pre „bigos“, ktorý sa pripravuje aj niekoľko dní. Základom je kyslá ako aj čerstvá kapusta, slanina, údeniny, hovädzie či bravčové mäso. Všetko sa varí na miernom ohni, niekoľkokrát s prestávkami. Každá rodina má svoj vlastný recept, a tak nikdy nebude chutiť rovnako.

  • Elblag - prístav. Poľsko.
    • Top

    Elblag sa nachádza v severnom Poľsku, vo Warmińsko-Mazurskie vojvodstve. Mesto leží na rieke Elblag, ktorá spája neďaleké jazero Drużno s lagúnou Visla. Rieka je ohraničená kanálmi Jagielloński a Elblaski, ktoré spájajú mesto s neďalekými jazerami a sú obľúbenou turistickou atrakciou. Oblasť okolo mesta je prevažne rovinatý a využívaný na poľnohospodárske účely. Na západ od Elblagu sú rozsiahle pláne a otvorené polia.

  • Hlavné námestie Krakova - Rynek Glowny, Poľsko
    • Top

    Nachádza sa v historickom centre mesta, v časti Staré Mesto. Námestie vzniklo v 3. štvrtine 13. storočia, kedy bol Krakov zničený pri tatárskom nájazde v roku 1241. Miesto trhu alebo námestia bolo vytýčené na základe charakteristického šachovnicového pôdorysu. Strany námestia nepatrne presahovali 200 metrov, pričom do jeho plochy boli zahrnuté pozostatky bývalého osídlenia – Mariánsky kostol a kostol sv. Vojtecha. To je dôvodom, prečo stojí kostol “nakrivo” oproti okrajom námestia. Hlavné krakovské námestie sa stalo magnetom pre bohatú šľachtu, mešťanov a bohatých kráľovských úradníkov. Byť majiteľom nehnuteľností v týchto miestach bolo tak ako aj dnes veľmi prestížne. Aj preto tu začali vznikať početné domy a paláce.

  • karamelové pokušenie
    • Top

    Slávna poľská karamelová sladkosť „krówki“ sa úspešne dostali aj za hranice krajiny a sú obľúbené aj u nás. Údajne prvý krát boli vyrobené v Poznani.

  • Socha Kopernika vo Varšave. Poľsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Kopernikove vedecké centrum vo Varšave je moderné interaktívne vedecké múzeum. Otvorené je od roku 2010 a odvtedy sa stalo významnou vzdelávacou inštitúciou a obľúbenou destináciou pre nadšencov vedy všetkých vekových kategórií. Cieľom centra je prezentovať vedu a výskum prístupnou a zábavnou formou. Múzeum ponúka množstvo interaktívnych výstav, experimentov a podujatí zameraných na inšpiráciu návštevníkov a podnietenie ich zvedavosti pre svet vedy. Výstavy vo vedeckom centre majú široké spektrum vedeckých disciplín vrátane fyziky, biológie, chémie, informatiky a environmentálnych vied.

  • Námestie a kráľovský zámok vo Varšave. Poľsko. Foto: unsplash.com
    • Top

    Kráľovský zámok vo Varšave pochádza zo 14. storočia. Pôvodne sa tu nachádzala veža a drevené budovy. Stavba v dnešnej podobe začala koncom 16. storočia. Kráľ Žigmund III. nariadil rozšírenie krátko po tom, ako sa Varšava v roku 1596 stala hlavným mestom Poľska. Neskôr bol niekoľkokrát rozšírený. Kráľ Vladislav IV. postavil Wladyslawowskú vežu na nádvorí a kráľ August III. upravil vonkajšiu stranu zámku smerom k Visle. Najväčšie úpravy vykonal posledný poľský kráľ Stanislaw August Poniatowski po svojom nástupe k moci v roku 1764. Počas druhej svetovej vojny bola veľká časť zámku poškodená. Dnešný zámok je rekonštrukciou starého. Našťastie je dnes stále možné vidieť veľa pôvodných detailov, pretože boli počas vojny uložené. Rekonštrukcia trvala približne 50 rokov.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Poľsku