Azorské ostrovy

Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Celé súostrovie je sopečného pôvodu, vynorené z mora. Z geologického pohľadu nie sú až také staré, najviac tak 40 miliónov rokov. Ležia medzi Európou a Amerikou v Atlantickom oceáne, 1500 km od Lisabonu a 3500 km od Severnej Ameriky.

Rozkladajú sa v dĺžke 600 km. Celkom 9 ostrovov sa nachádza na severoamerickej, euroázijskej a africkej doske. Zaberajú plochu 2333 km2 a žije tu 247 000 obyvateľov. Najväčší ostrov Sao Miguel má 130 000 obyvateľov a v zeleni si tu pokojne žije 260 000 kráv. Na ostrove Pico leží aj najvyšší vrch nielen ostrovov, ale aj Portugalska a dosahuje výšku 2351 metrov. Azorské ostrovy tvoria unikátnu botanickú oblasť Makaronézie, kde rastie veľa druhov endemických rastlín.

Ostrovy vznikli vďaka podmorským sopkám, zemetraseniam a láve. Tým, že sa oddialili vznikla erupcia, ktorá pred 3 miliónmi rokov spôsobila v hlbinách mora vznik gigantického horského pásma, ktoré sa na niektorých miestach dostalo až nad hladinu oceána. Posledný ostrov, ktorý vystúpil z morských vĺn pred 300 000 rokmi bol Pico. Výstup na tento sopečný kužeľ je 4 hodinová cesta, z ktorej vidieť pri dobrom počasí na 5 centrálnych ostrovov. Vulkán má bielu snehovú čiapku a pri svojom prebudení tryská lávu. Posledný taký výbuch bol v roku 1963.

Geologicky najstarší ostrov Santa Maria bol objavený ako prvý v roku v roku 1427. Prvými obyvateľmi sa tu stali ovce, kravy a prasce. V roku 1493 sa tu zastavil Krištof Kolumbus na jeho prvej spiatočnej ceste z Ameriky. Tu vzniklo aj prvé hlavné mesto Vila Franca. Dnes má 6000 obyvateľov. Je najjužnejšie položený, a tak má aj najteplejšiu a najsuchšiu klímu. Má svetlé pláže, a to aj preto ho v letnom období využívajú domáci na kúpanie. Ako druhý bol objavený ostrov Sao Miguel, tretí bol ostrov Terceira, ktorý však najskôr niesol názov Jesus Crist.

Krajina
Portugalsko Azorské ostrovy
Časový posun
-1h
Mena
euro
Dĺžka letu
5h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Autonómna oblasť Portugalska. Azorské ostrovy tvorí 9 osídlených ostrovov s hlavným mestom Ponta Delgada na ostrove Sao ...
Autonómna oblasť Portugalska. Azorské ostrovy tvorí 9 osídlených ostrovov s hlavným mestom Ponta Delgada na ostrove Sao Miguel, kde sídla miestna vláda a univerzita. Ďalšie správne strediská sú mesto Angra Do Heroísmo a Horta.
Rozloha a populácia
Rozloha ostrovov spolu činí 2333 km2. Na ostrovoch žije 247 000 obyvateľov (99 % Portugalci). Ponta Delgada má 64 516 ob...
Rozloha ostrovov spolu činí 2333 km2. Na ostrovoch žije 247 000 obyvateľov (99 % Portugalci). Ponta Delgada má 64 516 obyvateľov.
Jazyky
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne fr...
Jediným úradným jazykom je portugalčina, z cudzích jazykov sa dohovoríte najlepšie po anglicky a španielsky, prípadne francúzsky.
Náboženstvo
Rímskokatolícke (94 %).
Elektrický prúd
Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.
Najvyšší vulkán Azorských ostrovov Mount Pico na ostrove Pico
Najvyšší vulkán Azorských ostrovov Mount Pico na ostrove Pico. Foto: depositphotos.com

Nasledovali centrálne ostrovy Graciosa, Sao Jorge, Pico a Faial. Ostrov Faial zažil veľkú erupciu v roku 1957, kedy sa tak vytvoril nový ostrov pod názvom Vulcano dos Capelinhos. Nachádza sa tu starý maják a zároveň je tu expozícia, ktorá danú erupciu zachytáva. Faial má najviac modrých hortenzií. V meste Horta kotvia luxusné jachty. Sao Jorge je ostrov spojený s pešou turistikou pre nádherné scenérie, zeleň ako aj strmé útesy. Tu sa vyrába vynikajúci syr, ktorý nesie názov ostrova. Graciosa je pokojný ostrov, ktorému dominujú veterné mlyny. Námorníci ho objavili v roku 1450.

Nakoniec boli objavené západné ostrovy Corvo a Flores. Ostrov Flores objavil v roku 1452 Diego de Teive, ktorý ho pomenoval Sv. Tomáš a Sv. Iria, ale nakoniec pre veľký výskyt žltých kvetov bol premenovaný na Flores. Na ostrove Corvo, ktorý má 17 km2 žije okolo 400 obyvateľov.

Tradičný veterný mlyn
Tradičný veterný mlyn. Foto: depositphotos.com

Azory poznali už Feničania, neskôr Janovčania a od roku 1453 si ostrovy nárokovali Portugalci. V roku 1427 kapitán Gonҫalo Velo v službách Henryho Moreplavca objavil Azory. Henry Moreplavec prvý inicioval priviesť na ostrovy zvieratá a neskôr sa zakladajú aj prvé osady. V 15. storočí boli obsadené východné a stredné ostrovy a v 16. storočí západné. Žili tu skupiny Židov, Arabov, Flámov, Janovčanov, Britov, Francúzov a tiež otroci z Afriky. Názov „Azory“ je podľa jastrabov, ktoré vídali námorníci. Slúžili ako zásobovacie zastávky na ceste cez Atlantik a neskôr ako strategická základňa Američanov, a to hlavne ostrov Terceira. Dnes tu kotvia menšie plachetnice pri plavbách cez oceán. Nie sú tu davy turistov. Príroda je nádherná, panenská a divoká.

Na ostrovoch prevláda mierna až subtropická klíma, ovplyvnená aj Stredomorím. Nachádzajú sa tu lesy, ktoré tvoria tvrdolisté, stále zelené dreviny. Keďže sa zaraďujú medzi najmladšie ostrovy, vulkanická činnosť je stále živá. Azory pokrývajú aj jedinečné vavrínové lesy, rastie tu plané avokádo, vresovce, vlhké prostredie je vhodné pre papraď. Ostrovy preslávili fotografie s farebnými veľkými hortenziami, ktoré sem ale boli dovezené. Pre vlhkú klímu sa im tu darí veľmi dobre. Stali sa azorskou ikonou.

Hortenzie
Hortenzie. Foto: depositphotos.com

Top lokality

Furnas

Azorské ostrovy sú veľkým lákadlom pre nadšencov sopiek. Je ich tu hneď niekoľko a Furnas je jednou z nich. Tento neaktívny stratovulkán leží na konci ostrova St. Miguel. Jeho posledná erupcia bola v roku 1630. Sopka je známa najmä kvôli viacerým horúcim prameňom a gejzírom, ktoré sa nachádzajú v jej okolí. Posledná vulkanická činnosť vytvorila niekoľko lávových útvarov ako napríklad dómov. Posledná erupcia mala katastrofálne následky, pretože si vyžiadala až 200 obetí.

Furnas. Azorské ostrovy
Furnas. Azorské ostrovy. Foto: unsplash.com

Ribeira Grande

Malebné mestečko v severnej časti ostrova Sao Miguel, má bohatú históriu. Jeho prví obyvatelia sem prišli už v 15. storočí. Po založení tohto mestečka jeho obyvateľstvo dramaticky rástlo a v súčasnosti má približne 32 200 obyvateľov. Mesto má rôzne zaujímavosti ako napríklad blízke Lagoa do Fogo alebo Azorské emigračné múzeum, kde môžete vidieť históriu toho, ako prichádzali emigranti na Azorské ostrovy s cieľom nájdenia lepšieho života.

Malebné mestečko Ribeira Grande. Azorské ostrovy
Malebné mestečko Ribeira Grande. Azorské ostrovy. Foto: CK SATUR

Sao Miguel

Najväčší ostrov, ktorý meria 759 km2 má oblé kopce pokryté zelenými pastvinami a úhľadne členené políčka. Nachádza sa tu bujná vegetácia, vodopády, jazerá, minerálne pramene, sírne bublajúce jazerá, čajová plantáž a tiež tu rastie ananás, z ktorého sa vyrába aj ananásový likér. Typické sú tu čierno biele budovy, ktoré dotvárajú miestny kolorit.

Sao Miguel
Sao Miguel. Foto: depositphotos.com

Terceira

Pod mohutnou horou Monte Brasil ostrova Terceira leží prístav Angra do Heroísmo, ktorého historické centrum zo 16. storočia je na zozname UNESCO. Aj keď mesto bolo postihnuté zemetrasením, koloniálne budovy boli opravené, medzi nimi aj katedrála a aréna na býčie zápasy. Adrenalínové slávnosti s divokými býkmi sa tu konajú každý víkend. Podobne ako v Španielsku, aj tu sa do ulíc vypúšťajú býky. Jedná sa najmä o miestu tradíciu spojenú so zábavou.

Terceira
Terceira. Foto: flickr.com

Povoação

Neveľké mesto na ostrove Sao Miguel bolo jedno z prvých, kde vznikla malá osada. Svoj rozkvet zažilo v 18. storočí hlavne pre stavbu lodí. V roku 1935 mesto zasiahlo zemetrasenie, preto je dnes zrekonštruované. Nájdete tu pokojné nábrežie, čarovné uličky a typické azorské kaviarne.

Ponta de Galera

Ponta de Galera tvorí 7 km dlhé pobrežie na juhu ostrova Sao Miguel. Je chránenou oblasťou, pretože sa tu vyskytujú lagúny, zálivy, endemická vegetácia. Zároveň morské pobrežie je tu fascinujúce, pretože tu žijú delfíny, careta-careta, sviňucha tuponosá , ako aj rôznorodé vtáctvo.

Lagoa

Mesto Lagoa má chránený záliv vhodný pre prístav, ktorý tu vznikol pri osídľovaní medzi prvými. Od 19. storočia sa tu vyrába azorská modrobiela keramika, oleje, mydlá. V centre mesta sa nachádzajú šľachtické domy z 18. storočia, kedy sa pri stavbe použili lávové skaly.

Hlavné mesto

Ponto Delgada

Ponto Delgada ostrova Sao Miguel je hlavným mestom celého regiónu Azor. Vyniká zaujímavou architektúrou a typickou ostrovnou fasádou, ktorú tvorí čierny sopečný čadič s bielou omietkou.

Hlavné mesto Azor Ponta Delgada na ostrove Sao Miguel
Hlavné mesto Azor Ponta Delgada na ostrove Sao Miguel. Foto: flickr.com

Kedy vycestovať

Keďže podnebie Azorských ostrovov je oceánske subtropické s pomerne malými výkyvmi teplôt, avšak je aj nevyspytateľné, kedy aj v jeden deň zažijete slnko, mraky, dážď alebo aj lejak. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 17 ℃. Inak najvhodnejšia doba na spoznávanie ostrovov je jar až jeseň. V lete tu prší najmenej. Ostrovy sú vhodné pre surfovanie, ale aj možnosť pozorovať veľryby či delfíny. Najjužnejší ostrov Santa Maria je v letných mesiacoch obľúbený na kúpanie v oceáne. Minerálne pramene, kde sa dá relaxovať sú na ostrove Sao Miguel.

Letisko a dĺžka letu

Prílet priamym letom z Viedne do Lisabonu (v trvaní cca 3 h 40) a následne na Azorské ostrovy (ostrovy Santa Maria a Sao Miguel sa letí sa 2 h 10, na Terceiru 2,50 h). Hlavnou leteckou spoločnosťou je TAP.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Lisabone, Avenida da Liberdade 200, 5 Esq., 1250 - 147 Lisabon, Portugalsko

Tel: +351 213583300
Mobil: +351 917340255 (pohotovostný mobil)
Email: emb.lisbon@mzv.sk

Víza a doklady

Portugalsko je súčasťou EÚ, takže postačuje Občiansky preukaz.

Colné predpisy

Cestujúci z krajín EÚ môžu dovážať a vyvážať tovar v akejkoľvek hodnote. V prípade alkoholu a cigariet je možné bez platenia DPH prevážať:

Tabakové výrobky:

  • Cigarety – 800 kusov
  • Cigary – 200 kusov
  • Úzke cigary (do 3 g/ks) – 400 kusov

Alkoholické nápoje:

  • Liehovinové nápoje – 10 litrov
  • Liehoviny s nižším obsahom alkoholu – 20 litrov
  • Pivo – 110 litrov
  • Víno – 90 litrov (z toho max. 60 litrov šumivých vín)

Doprava

Verejná doprava

Všetky Azorské ostrovy okrem ostrova Corvo majú verejnú dopravu riešenú pomocou taxíkov a autobusov. Na ostrovoch si je možné požičať auto a prepravovať sa po vlastnej navrhnutej trase. V meste Ponta Delgada veľmi dobre a spoľahlivo fungujú minibusy.

Prvá pomoc

Spoločný dispečing polície, zdravotníckej a požiarnej služby = 112

Informácie = 118

Sviatky

01. január Nový rok
február Karneval
marec/apríl Veľkonočné sviatky rovnako ako na Slovensku
25. apríl Štátny sviatok
01. máj Sviatok práce
01. jún Deň Azor
10. jún Deň Portugalska
15. august Štátny sviatok
08. december Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25. december Vianoce

Tipy na výlety na Azorských ostrovoch

  • Amarante, Portugalsko
    • Top

    Na všetkých návštevníkov Amarante určite zapôsobia dve impozantné prírodné črty, pohorie Serra do Marao, ktoré vystupuje nad mestom v rade majestátnej krajiny a rieka Tamega, ktorého cesta začína v Galícii a preteká srdcom Amarante. Most v Amarante zachováva spomienku na hrdinskú odolnosť miestneho obyvateľstva proti napoleonským vojakom, ktorí napadli Portugalsko na začiatku 19. storočia. Okrem histórie nadchnú určite niektorých turistov najmä koláče a sladkosti typické pre toto mesto.

  • Arroz de marisco
    • Top

    Podobá sa španielskej „paelle“. Pripravuje sa z ryže a morských plodov.

  • víno azorské ostrovy
    • Top

    Terras de Lava je vynikajúce mieste víno, ktoré určite ochutnajte. Biele hrozno sa pestuje na ostrove Pico, kde sa vyrába veľmi kvalitné víno. Tu stojí za návštevu Criação Velha, kde sa môžete dozvedieť o histórii azorského vína.

  • Bacalhau
    • Top

    Nasolená treska, ktorá sa pripravuje na stovky rôznych spôsobov. Výborne chutí napríklad zapečená so zemiakmi. „Bolinhos de bacalhau“ sú vypražené guľky z tresky, zemiakov a vajíčka.

  • Bolo lêvedo
    • Top

    Azorský typický chlebík v podobe muffiny sa zrodil v údolí Furnas. Domáci ho obľubujú s miestnym džemom z ananásu, marakuje, so syrom alebo aj ako burger.

  • Cabo da Roca, Portugalsko
    • Top

    Mys Cabo da Roca je najzápadnejším pevninským výbežkom Portugalska a kontinetálnej Európy. Súradnice mysu, 38°47′ s. š., 9°30′ z. d., sú vytesané na pamätníku na útese, ktorý sa vypína približne 140 metrov nad hladinou Atlantického oceánu. Na myse je maják, obľúbená turistická atrakcia.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Azorských ostrovoch