Azorské ostrovy sú autonómnou oblasťou Portugalska. Celé súostrovie je sopečného pôvodu, vynorené z mora. Z geologického pohľadu nie sú až také staré, najviac tak 40 miliónov rokov. Ležia medzi Európou a Amerikou v Atlantickom oceáne, 1500 km od Lisabonu a 3500 km od Severnej Ameriky.
Rozkladajú sa v dĺžke 600 km. Celkom 9 ostrovov sa nachádza na severoamerickej, euroázijskej a africkej doske. Zaberajú plochu 2333 km2 a žije tu 247 000 obyvateľov. Najväčší ostrov Sao Miguel má 130 000 obyvateľov a v zeleni si tu pokojne žije 260 000 kráv. Na ostrove Pico leží aj najvyšší vrch nielen ostrovov, ale aj Portugalska a dosahuje výšku 2351 metrov. Azorské ostrovy tvoria unikátnu botanickú oblasť Makaronézie, kde rastie veľa druhov endemických rastlín.
Ostrovy vznikli vďaka podmorským sopkám, zemetraseniam a láve. Tým, že sa oddialili vznikla erupcia, ktorá pred 3 miliónmi rokov spôsobila v hlbinách mora vznik gigantického horského pásma, ktoré sa na niektorých miestach dostalo až nad hladinu oceána. Posledný ostrov, ktorý vystúpil z morských vĺn pred 300 000 rokmi bol Pico. Výstup na tento sopečný kužeľ je 4 hodinová cesta, z ktorej vidieť pri dobrom počasí na 5 centrálnych ostrovov. Vulkán má bielu snehovú čiapku a pri svojom prebudení tryská lávu. Posledný taký výbuch bol v roku 1963.
Geologicky najstarší ostrov Santa Maria bol objavený ako prvý v roku v roku 1427. Prvými obyvateľmi sa tu stali ovce, kravy a prasce. V roku 1493 sa tu zastavil Krištof Kolumbus na jeho prvej spiatočnej ceste z Ameriky. Tu vzniklo aj prvé hlavné mesto Vila Franca. Dnes má 6000 obyvateľov. Je najjužnejšie položený, a tak má aj najteplejšiu a najsuchšiu klímu. Má svetlé pláže, a to aj preto ho v letnom období využívajú domáci na kúpanie. Ako druhý bol objavený ostrov Sao Miguel, tretí bol ostrov Terceira, ktorý však najskôr niesol názov Jesus Crist.